TOT JEANS BIJ A Strater Symposium over de gezondheidszorg in jubilerend Zonnegloren zo gezien Soester Rotaryclub hockeyt tegen landelijke politici Nog één week lang EXTRA lage prijzen A herenmode Limiet onroerend-goedbelasting wordt niet overschreden WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 65e JAARGANG NO. 49 Discussie o.l. v. Ria Bremer en Marcel van Dam ALLE zomerjacks nu 40% - 50% - 60% korting Alle andere zomer-ruitpantalons 40% korting j— Restanten jeans en corduroy nu 49,00 Restanten overhemden, lange en korte mouw en mouwlengte 7 ALLE zomerpullovers en vesten van o.a. Lacoste, Arrow, Kappa, I— Arrow sweatshirts nu 89,00 Restanten polo's40% korting Restanten kolberts en kostuumsjé 30%lot 60% korting Soesterbergsestroot 51 Soest HANDEL Soesterse bedreigd met ploertendoder Soest op 'zwarte lijst' Consumentenbond Voor actie 'Polio de wereld uit' Ballon landt in Soester weiland Loterij voor kunstgras door Genard Rau t Verstrooid Verontreiniging grond O verhees III levert geen risico op Bericht voor vakantiegangers die thuis zijn gekomen. d'Oude Enghe f Makelaardij o.g. 0215^ Jeans mode specialist Nieuweweq 60A Soest In de feestweek die in september gaat plaatsvinden ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van Zonnegloren - om precies te zijn op donderdag 10 september - wordt in het Soester zie kenhuis een "symposium" georgani seerd over de gezondheidszorg. Onder leiding van de bekende Soester "tele visiemensen" Ria Bremer (AVRO) en Marcel van Dam (VARA) zullen le ken en deskundigen met elkaar in dis cussie gaan over dit uitgebreide on derwerp. Uitgangspunt daarbij is een aantal "prikkelende" stellingen, die in deze editie van de Soester Courant aan de lezers worden voorgelegd en waar door het geheel ook enigzins het ka rakter krijgt van een opiniepeiling on der de Soester bevolking. De peiling en het symposium worden gepresenteerd onder het motto: 'Ria Bremer en Marcel van Dam praten met Soesters over de gezondheidszorg'. Wie de formulieren met de stellingen waar op een reactie wordt gevraagd inlevert wordt in principe uitgenodigd om aan de discussie op 10 september deel te ne men. Ook kan men een eigen stelling toevoegen. De stellingen komen tijdens het sympo sium, dat in de kerkzaal van het zieken huis wordt gehouden, aan de orde. De bevolking van Soest krijgt op die ma nier de gelegenheid ook eens haar zegje over de gezondheidszorg te doen. Het valt aan te nemen dat heel wat "gewo ne" Soesters een mening hebben over alles wat in en rondom de gezondheids zorg aan de hand is, en dat is vandaag de dag heel wat. Vooral de discussie over de kosten van de gezondheidszorg en de bezuinigingen die de overheid, met name in Den Haag, op dit terrein wil doorvoeren wekken vaak meer veront waardiging dan bewondering. "Gewo ne mensen" ondervinden de gevolgen aan den lijve, en zij hebben daarom alle recht van spreken. Bovendien: de des kundigen zijn het lang niet allemaal met elkaar eens, of slagen er tot dusver niet altijd even goed in om duidelijk te ma ken wat er allemaal aan de hand is. Belaagd Dat er in de gezondheidszorg heel wat in beweging is staat vast. Van alle kan ten wordt het systeem, zoals dat tot dus ver heeft gefunctioneerd, belaagd. Be richten over "eigen bijdragen", kosten verhogingen, ombuigingen en regel rechte bezuinigingen zijn orde van de dag. Vorige week haalden de plannen van het kabinet om in te grijpen in de gezinszorg en de herstellingsoorden de voorpagina's van alle kranten, en velen hebben het gevoel dat we nog maar aan het begin staan van een totale omwen teling in de gezondheidszorg. De door sommigen gepropageerde "zorgzame samenleving", waarin een herbezinning op de taken van de overheid wordt voorgesteld met name op het gebied van de "zorg", heeft bij anderen de Ria Bremer. vrees doen ontstaan van het "terug naar de liefdadigheid en de afhankelijk heid". In Soest doemen daarbij nog een aantal specifieke vraagstukken op. Hoe moet het verder als Zonnegloren straks als ziekenhuis de poorten moet sluiten? Komt er nog iets van de ambitieuze plannen voor het nieuwe ziekenhuis van Baarn en Soest samen, de Oelte? Intussen staat de wetenschap niet stil en worden er steeds weer nieuwe ontdek kingen en uitvindingen gedaan, die in beginsel kunnen bewerkstelligen dat de mens van 1987 - mits hij in het rijke Westen woont - eigenlijk gezonder zou moeten zijn dan zijn gehele voorge slacht. Tegelijk leven velen ongezonder en roekelozer dan de generaties voor hen. 'Panel' Tegen deze achtergrond vindt het sym posium in Zonnegloren plaats. De stel lingen worden tijdens de discussie avond onder de loep genomen door een "panel" van deskundigen, die alle werkzaam zijn in de gezondheidszorg en in Soest wonen en/of werken. De or ganisatie-commissie hoopt op veel reacties uit de bevolking. In de Soester Courant van de komende twee weken wordt het enquêteformu lier eveneens opgenomen. Daarnaast zullen ook in de wachtkamers van de Soester huisartsen formulieren ver krijgbaar zijn. De papieren dienen ui terlijk maandag 24 augustus te worden ingeleverd. In de Soester Courant van volgende week treft men, behalve het enquête formulier, ook het eerste deel aan van een uitvoerig vraaggesprek met dokter B.C.A. Nicolas, een van de Soester huisartsen, die zeer nauw betrokken is bij de voorbereidingen van het sympo sium. Vanuit zijn dagelijkse werk en de talrijke functies die hij op medisch- maatschappelijk gebied vervult schetst hij een beeld van de stand van zaken op het gebied van de gezondheidszorg, die o.a. McGregor Skila Restanten katoenen en linnen pantalons (uni en ruiten) in alle maten 89,00 (o.a. Arrow en Le Dub) 40% korting Pringle 1/2 prijs De ruit die de luwte in 't kippenhok bracht werd door de buurman vergruizeld, verkracht. Gekraai was hij beu verstoort het milieu Belde toch maar Van Ede, die het leed nu verzacht! Marcel van Dam. langzamerhand zélf een "zorgenkind" is geworden... Het enquête-formulier staat rechts onderaan op pagina 3! Een inwoonster van Soest vervoeg de zich in de nacht van zaterdag op zondag bij de Soester politie, omdat ze de schrik nog in de benen had van een voorval dat even daarvoor had plaatsgevonden ter hoogte van Tien hoven. Met haar auto onderweg naar huis had ze voor haar een gele Opel zien rijden, waarvan de achterver lichting niet in orde was. Met een lichtsignaal trachtte ze de aandacht van de voor haar rijdende automobi list te trekken, om hem op een en an der attent te maken. Toen hij niet reageerde deed ze dat nog enkele malen. De Opel-rijder bracht daarop zijn wagen tot stilstand, stapte uit en kwam dreigend op de Soesterse af, met in zijn handen waarschijnlijk een soort ploertendoder. Daarmee be gon hij op de motorkap van haar au to te meppen. De Soesterse bedacht zich geen ogenblik en spurtte ervan door, in één ruk naar het politiebu reau in haar woonplaats, waar ze zichtbaar geschokt haar relaas deed. Van de Opel-rijder was inmiddels geen spoor te bekennen. De gemeente Soest heeft vorige week heel wat telefoontjes moeten verwerken van ongeruste inwoners, naar aanleiding van de berichtge ving - in de Telegraaf - over de drei gende overschrijding van de wette lijke limiet voor de onroerend- goedbelasting. Daardoor is de schijn gewekt dat Soest zijn burgers teveel OGB Iaat betalen. Dat wordt door de gemeente categorisch ont kend bij monde van voorlichter Ben J. van Os. De totale heffing aan OGB die een gemeente mag opleggen is gebonden aan een limiet van 27 procent van de uitkering uit het gemeentefonds (het geld dat het rijk elk jaar aan de ge meente overmaakt voor het doen van allerlei uitgaven). Volgens de Consumentenbond is Soest - evenals 42 andere gemeenten die op de 'zwarte lijst' van de bond voorko men - die limiet zeer dicht genaderd en dreigt de gemeente haar zelfs te overschrijden. Het gemeentebestuur, aldus Van Os, is daarop overigens eind vorig jaar al attent geweest en heeft de OGB voor "zakelijk gerechtigden" - de huiseigenaren - verlaagd van 10,50 naar 10,25 per tien vierkan te meter. Bij het tarief voor "gebrui kers" 8,40) dreigde het risico van overschrijding niet en dat bleef dus ongewijzigd. De tariefwijziging, waarmee Soest dus ónder de voorge schreven limiet bleef, is koninklijk goedgekeurd op 3 februari van dit jaar, benadrukt Van Os in dit ver band. De gemeentevoorlichter wijst er dan ook op dat het massaal indienen van bezwaarschriften - waartoe de Con sumentenbond heeft geadviseerd - naar zijn mening volstrekt zinloos is. "Dat kost alleen maar een hoop tijd, moeite en geld." Het is al weer tien jaar geleden dat een hockey-elftal van Nederlandse promi nenten in Soest ter gelegenheid van een lustrum tegen een Soester selectie kwam hockeyen. Deze maand, op za terdag 15 augustus, is het weer zo ver - opnieuw vanwege een lustrum van de Soester hockeyclub, maar nu boven dien ter gelegenheid van de opening (door wethouder Plomp) van maar liefst twéé kunstgrasvelden. Soest be hoort daardoor in één klap tot de op dat punt best bedeelde hockeyclubs van ons land. Als tegenstander van het team van be kende Nederlanders zal dit keer een elf tal optreden, bestaande uit leden van de Soester en Baarnse Rotaryclubs en hun echtgenotes. Dat gebeurt met name omdat de wedstrijd wordt gespeeld voor de actie "Help polio de wereld uit", een internationale actie van de Ro tary. De Nederlandse afdelingen stellen zich daarbij ten doel geld bijeen te bren gen om de kinderverlamming in Indo nesië uit te roeien. De landelijke "bekendheden" staan de ze keer, zoals altijd, weer onder leiding van Ad Ploeg, momenteel kamerlid voor de WD. Hij heeft in beginsel in zijn opstelling: de heer en mevrouw Ruud Lubbers, Bas en Marrie de Gaay Fortman, Relus ter Beek - zij waren er tien jaar geleden ook bij - en de heer en mevrouw Ruding, Rob Taselaar, Schel- to Patijn (commissaris van de koningin in Zuid-Holland), Paul van Vliet - voor de nodige lol - en de heer Pieter Winse- mius. 'Geheim wapen'In het land der poltici zijn vele dingen veranderlijk, dus zal deze opstelling ook wel niet defini tief zijn, ook al omdat - Ad Ploeg bij dit soort gelegenheden kennende - men er van uit kan gaan dat hij een "geheim wapen" achter de hand houdt. Het plaatselijke Rotary-team, onder aanvoering van René Eijbersen (Hier en Nu-tv), brengt voor het goede doel Het komt wel vaker voordat een ballon door te veel of te weinig wind of thermiek een beetje uit de zorgvuldig uitgezette koers raakt. Van tijd tot tijd daalt zo 'n reusach tig gevaarte ook in Soest neer, dat kennelijk aan het eind van een soort "hoge glij baan" vanaf het Hilversumse vliegveld ligt. Daar stijgen heel wat ballonnen in elk geval op. Vorige week zette de driekoppige bemanning een uit de radiostad afkomstig "lucht schip" keurig aan de grond in de weilanden bij de spoorlijn achter de Maatweg, onge veer ter hoogte van het compostbedrijf. De volgauto was er snel bij om materiaal en personeel op te vangen en naar huis te brengen na het niet al te fortuinlijk verlopen reisje. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! de volgende coryfeeën op het kunst gras: de heren Frans Vlek, Willem Rad- stok, André Bolhuis - behalve tandarts ook oud-international - en Herman van den Bosch met hun echtgenotes. Daar naast komen ter versterking Elsemiek Hillen en Margriet Zeegers, befaamd van het Nederlands damesteam, en ten slotte de heren Paul Scholten, burge meester van Soest, de arts Paul Walter, chirurgisch geassisteerd door Rob Colt hof en door apotheker Otto Hofkes. Hans Brian (Studio Sport) heeft toege zegd een wedstrijdverslag te zullen ge ven en hij zal voor de nodige informatie over het Soester team geassisteerd wor den door de heer Jan Stam uit Soest. Hier en Nu-radio, Brandpunt-tv en Studio Sport zijn van plan aandacht aan de wedstrijd te schenken. Zaterdag 15 augustus a.s., als de offi ciële ingebruikneming plaatsvindt van de kunstgrasvelden van de Soes ter hockeyclub, is behalve de dag van de wedstrijd van de "prominenten tegen Rotary" ook het startsein van een gigantische loterij ten behoeve van het kunstgras. Dat moet tenslot te ook betaald worden. Vanaf zaterdag de 15e - ook op die dag zélf dus bij het hockeyveld - zijn 700 loten te koop 150,-, eventu eel in tien termijnen te betalen. Met name door de zeer gewaardeerde medewerking van de firma Stam en de Winkelkring Van Weedestraat zijn er 350 prijzen beschikbaar, met een totale waarde van enkele tien duizenden guldens. De hoofdprijs is een een Renault '5 Stam'! Er komen tussen november a.s. en juni 1988 tien trekkingen. Alle loten - ook de winnende - doen aan rille trekkingen mee. In de laatste trek king, de Super-trekking, wordt uiter aard de Renault 5 ingezet. ZOMERCOLLECTIE nog sterker in prijs VERLAAGD! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 De heren Ruud Lubbers (l.) en René Eijbersen op de foto tijdens Het Debat bij de kamerverkiezingen van vorig jaar staan volgende week opnieuw oog in oog, maar dan als tegenstanders op het Soester hockeyveld. Het spreekt vanzelf dat een en ander een geweldige happening gaat worden, waarbij ook van zeer aantrekkelijk hoc key kan worden genoten. Voorop staat natuurlijk het goede doel: "Help polio de wereld uit". Daarvoor wordt van ie der die komt een vrijwillige bijdrage ge vraagd in een speciaal daarvoor be stemde melkbus. Op vele goedgeefse bezoekers en op ruime beurzen wordt gerekend, zaterdag 15 augustus, om 14.30 uur, op de hockeyvelden aan de Koningsweg. Ter gelegenheid van de overkomst van een reeds vele jaren geleden naar Cana da geëmigreerde vriend hadden we een mini-reünie van de middelbare school op touw gezet, en nu wandelden ze uit al le delen van het land onze tuin binnen. Het verrassingspakket oud-klasgenoten was nog niet eens helemaal uitgepakt of de sterke verhalen rolden al over het ter ras. Het weer was on-Hollands mooi en de stemming zat er al gauw in. "Weetje nog van die leraar die altijd zo verstrooid was? Als we een proefwerk hadden gemaakt moesten we het zelf na kijken en als dat klaar was vroeg 'ie hoe veel fouten we hadden gemaakt. Afhan kelijk daarvan bepaalde hij het cijfer. Nou, dat foef je hadden we gauw door!" "Volgens mij was dat die verstrooide pro fessor voor wie we eens zelf de repetitie- vragen hadden opgesteld," wist een an der. "Iedereen had een prachtig cijfer, want we hadden er thuis ook de ant woorden bij kunnen verzinnen. We le verden de zelf in elkaar gedraaide repeti tie allemaal in, behalve één meisje..." "Ja, inderdaad. Toen waren de rapen \aar!" Dat het 'verraad' geen blijvende schade aan de tere kinderzielen had aangericht mag veilig worden aangenomen: nie mand wist zich de naam van de weinig loyale klasgenote te herinneren. "Het mooiste verhaal dat ik me herinner is toen we vroegen of hij de 'repetitie'al had nagekeken. Er was helemaal geen repetitie, we deden gewoon alsof. Uiter aard kon hij zich niets herinneren, maar hij zei doodleuk 'oh, ...eh.. .ja, dat is waar ook. Die ligt nog thuis op mijn bureau. En dat was een beetje dom van hem, want die haai van eh... hoe heet ze ook alweer... nou ja, die sprong d'r meteen bovenop. "Zal ik hem dan even halen, meneer?" Toen kon 'ie moeilijk meer te rug. Die griet holt de klas uit, naar bui ten, lekker wandelen in de zon en na tuurlijk niet naarz 'n huis. Drie minuten voor tijd kwam ze binnen en zei dat er niks te vinden was." De klas die na ons kwam wilde hetzelfde geintje uithalen, maar die vlieger ging niet op. Sterker nog, onze eigen vlieger plofte toen ook naar beneden. Sinds 1 januari 1987 geldt landelijk de verplichting om in gevallen van gesub sidieerde woningbouw, voorafgaande aan de bouw een indicatief bodemon derzoek uit te voeren. Hoewel voor de bebouwing in Overhees III deze pro cedure formeel niet geheel van toepas sing was, hebben Burgemeester en Wethouders de firma TAUW Infra- consult B.V. uit Deventer opdracht verstrekt een indicatief bodemonder zoek uit te voeren. Bij dat onderzoek is in fase 1, waar thans gebouwd wordt of binnenkort de bouw een aanvang neemt, geen veront- Soest, juli 1987. Het is de Soester fotograaf Willem van Oosten einde lijk gelukt binnen een uur superkleurige printen af te drukken. Hiermede is hij dus sneller dan de ex-recordhouder de Rus Goriny Goeka- nowsky die er nog steeds 1 uur en 15 minuten over deed. Meer bijzonderheden verderop in dit blad. reiniging waargenomen. Wel bleek uit dit onderzoek dat in fase 2 op twee plaatsen het grondwater licht verontrei nigd was, respectievelijk met perch- looretheen en arseen. Op basis van deze resultaten hebben Burgemeester en Wethouders de firma TAUW een vervolgopdracht verstrekt om vast te stellen wat de omvang van de verontreiniging is en te adviseren om trent de vraag of, en zo ja welke vorm van sanering noodzakelijk is. Enkele dagen geleden is het eindrap port van het Onderzoeksbureau TAUW ontvangen. Daaruit blijkt dat de aangetroffen verontreiniging een "lokaal karakter" heeft. Voorts konsta- teert TAUW dat de arseen-verontreini ging geen risico's oplevert, omdat er "geen nalevering uit de grond te ver wachten is." De inspecteur van de Volksgezondheid deelt de konklusies van TAUW. Gelet hierop hebben Burgemeester en Wethouders besloten ook voor dit deel van Overhees III een zogenoemde "schoon grond-verklaring" af te geven, op basis waarvan de rijkssubsidie afge geven kan worden. BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest tel: 02155-13331 f-en i/c even men fo-e ye-e/..! Soesterbergsestraat 79 - Soest Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- j Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1987 | | pagina 1