1 O m Soesters onder indruk van geboden gastvrijheid in Denemarken 't Zwaantje -1 Dannmrk kan Ibaredetmed ungdomsarbejdet Internationale Behendigheidswedstrijden voor Militaire Chauffeurs Willem v.d. Breemer heeft weer een stal! TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderkoogt WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 Stichting Jeugdzorg Soest tien dagen op vakantie in Holbaek Restaurant mm Inbraak Minstreelpad Rugzak gestolen Autobanden en velgen gestolen Bromfiets gestolen Oproep aan de lezers Zonnegloren zoekt oude instrumenten voor expositie Voor vijfde keer op Kamp van Zeist, Soesterberg: Kankerbestrijding vraagt collectanten Chris Uiterwijk opende 'Willem's Hoeve' STEGAS Onderhoudscontract Meisje (14) gewond bij aanrijding Geldkist gestolen üSdubbers kantoor efficiency y.iti ihmiï voor doe-het-zelvers Water in de tuin (deel 3) e Deense gastvrijheid. Die zullen de vakantiegangers van de stichting Jeugdzorg niet snel vergeten. "Je wordt er beschaamd van als je ziet hoe we hier zijn ontvangen", zegt jeugd werker Johan Baks, die in gezelschap n Theo Papilaja en Wil Martens met acht jongeren uit Soest vakantie hield in Holbaek. De tiendaagse reis stond uiteraard in de plaats in het teken van vakantie. Baks, Papilaja en Martens staken toch i niet onaanzienlijk stuk tijd in het uitwisselen van ervaringen met hun "Deense college's, die zoals het zich laat aanzien met name op het financiële vlak I veel meer ruimte hebben dan de Soester ■jeugdwerkers. Dat stelt de Denen in de f gelegenheid een zelfstandiger beleid te R voeren, waardoor ze veel bureaucrati- 1 sche lades kunnen mijden. En dat is iets f' waarmee men in Soest meer moeilijk heden ondervindt. Gratis onderdak jj Baks zei geïmponeerd te zijn geraakt door de wijze waarop zijn collegae/ vrienden in Holbaek te werk gaan. Baks en co. bezochten twee verschillende f jeugdcentra, één waar dagactiviteiten voor de jeugd in alle leeftijden worden georganiseerd en een opvangcentrum voor jongeren met problemen van uit eenlopende aard. De Soesters waren te gast bij het laatste centrum, Borne- og Ungdomsradgivning (BU). De elf vakantiegangers kregen gratis onder dak in het voormalige kantoor van BÜ, waar Lars Dinesen (inmiddels bij veel Soesters geen onbekende verschijning meer) met succes de scepter zwaait. Daar konden ze gebruik maken van alle gebruikelijke faciliteiten. De gastvrij heid van de Denen kwam niet alleen daarin tot uiting. De mensen van de stichting Jeugdzorg, die zelf een grote voorraad levensmiddelen hadden mee genomen, werden nog meer verrast. Theo Papilaja: "Je wordt er stil van. Ze hebben ons een heleboel etenswaren gegeven, die ze nog over haden van hun zomer-activiteiten. Je durft ze gewoon niet meer aan te kijken. We laten onze resten maar hier. Dat is praktisch het enige wat we terug kunnen doen." Ook Johan Baks is onder de indruk van de wijze waarop de Denen de Soester 'in- i vasie' hebben opgenomen: "Lars Dine- j sen heeft voor ons een excursie georga- j niseerd naar Kopenhagen en Roskilde. De toegangskaarten voor de diverse musea werden door de Denen betaald. Ongelofelijk," aldus een zichtbaar op getogen Baks vorige week in Holbaek. Toen een verslaggeefster van de regio nale krant Holbaek Amts Venstreblad hem vroeg wat hij en de anderen had den geleerd van hun verblijf in Scandi navië antwoordde hij direct uit de grond van zijn hart: "De gastvrijheid." IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail a la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Rademakerstraat 2 Socsterberg Telefoon 03463 - 1423 Reserveren aanbevolen Afhankelijk "Natuurlijk nemen we de ervaringen mee naar Soest, maar ik weet niet of we er wijzer van worden. Het systeem zit hier heel anders in elkaar. De vraag is of je de goede aspecten in ons systeem kunt inpassen. Óns werk is zo gebonden aan regels en in Denemarken kunnen ze meer hun eigen ideeën ontwikkelen. In Soest ben je afhankelijk van de kerkelij ke stichting, en daarna komt de ge meente nog eens om de hoek kijken. In Holbaek hebben ze meer geld, en daar door hebben ze ook meer mogelijkhe den om directer met de jeugd te werken. Wij kunnen slechts kinderen van de straat houden door de deur voor hun open te zetten, en je kunt eventuele pro blemen signaleren. Hier kunnen ze kin deren naar een sportclub sturen en de contributie voor hun betalen. De na zorg is hier heel goed geregeld. Wij heb ben weinig invloed. We moeten ons steeds weer afvragen of we binnen de begroting (100.000 gulden jaarlijks na aftrek van salariskosten-red.) activitei ten op touw kunt zetten." De contacten met BU werden in het af gelopen najaar gelegd toen Lars Dine sen met een groep jongeren en later met collega's bezoeken bracht aan De Vangrail. Uit de daaruitvoortvloeiende correspondentie tussen Soest en Hol baek besloten Baks en consorten voor de eerste keer sinds 1982 met de Stich ting de grenzen over te trekken. Na- mensDië^èmeente Soest nam Baks dè overbekende stropdassen en sjaaltjes (natuurlijk voorzien van het gemeente wapen) mee voor de buitenlandse col lega's. Natuurlijk moet je ook overgaan tot de orde van de dag, zelfs tijdens je vakantie. Afwassen, eten koken en de was ophangen. Het hoort er allemaal bij. Schoonheid Hoe vul je een vakantie in zonder iedere avond in de discotheek te hangen. Dat was één van de 'uitdagingen' die Baks, Papilaja en Martens aangingen. Het drietal slaagde volkomen in hun opzet, hetgeen wel uit de reacties van de tie ners kon worden opgemerkt. Een oriëntatietocht in Jyderup, een drop ping, excursies en zeevissen waren en kele onderdelen van de overvolle agen da. De Soester jeugd genoot er met vol le teugen van, zelfs al waren ze niet con tinue in de discotheek te vinden. "Ja, we hebben het enorm naar onze zin gehad. We hebben veel gezien en in 'ons' gebouw konden we ook verschil lende activiteiten ondernemen, zoals tafeltennis, tafelvoetbal en op onopge merkte momenten foto's nemen van de drie leiders. Het is gewoon te gek," liet één van de jongeren afgelopen vrijdag weten. "Het is alleen jammer dat we niet zo veel leeftijdgenoten hebben ont moet. Dat zou heel leuk zijn geweest. Een dag later zat hij in de discotheek. Hand in hand met een Deense schoon heid. Holbaek Amts Venstreblad, een re- gionale krant, besteedde ruim aandacht aan het verblijf van de Soester jeugd in Holbaek. De uit elf personen bestaande groep arriveerde afgelopen maandag na tien dagen weer in ons land. üeibat Amts IVusfirlilnïi H ollandsk ungdomsk lub-bes0g: Otte holiandske unge og deres tre Iedere pü sominerferietur i Holbaek «mgdoipsiil'cj- B«fne- og l.ngdoi g(vfiH)gen< hu* p* --nfuforttltfijl mtde pplevei dt HOibdS lüdjgc, besog. som udotff dei ai holde f«« git tjin i Dmv- teder »r snidnoi tiuh Jotam Nat !>«1 d>«' ungdomurtitjd» bfcverUik arfccU» Ijeiifl HolUecideoK". h*k-h«si!g air, som so fötliengefse koniiiki, ds i riKiia har haft nssf Btstnc- l IngdooKréagjvmogin Hol&sk Ijk» I)uw«m :a. 15 anjr Iro ridgjvtllc ra b«»re Mpien'1 udue lr nafdemifcli'' SoeM. der Ufcier og eu genjyr' pe'"' Bak* os v >»,fe idttt ba» Ce kik- Een bewoner van het Minstreelpad ont dekte vorige week dat er in zijn huis was ingebroken. De woning bleek te zijn doorzocht. De inbreker was binnenge komen door het verbuigen van de ijzers van het toiletraampje. Vermist worden een aantal flessen aftershave, een blou se, een paar cassettebandjes en een sleutel. Een 17-jarig meisje uit Soest deed in het afgelopen weekeinde bij de politie aan gifte wegens de dieftal van haar rugzak. Daarin bevonden zich ook een giropas en een aantal betaalkaarten. De rugzak was haar ontstolen tijdens een bezoek aan een supermarkt aan de Van Wee- destraat. Bij een autobedrijf aan de Veenzoom heeft een onbekende dader vorige week vier verchroomde sportvelgen en even zoveel autobanden gestolen. De schade bedraagt ca. 500 gulden. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Ook aan het Harperpad werden vorige week vier siervelgen van een auto gestolen. Een bewoner van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg meldde de politie vorige week dat zijn bromfiets was gestolen. Een onbekende dader had het voertuig weggehaald uit het schuurtje bij zijn woning. Al eerder werd in deze krant een op roep geplaatst met het verzoek aan de lezers om materiaal in te sturen voor de expositie die in september a.s. wordt gehouden in Zonneglo ren, ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum. De comnmissie is in de af gelopen weken bijkans overstroomd met foto's uit de historie van het zie kenhuis, zelfs zó veel dat men al meer dan voldoende in huis heeft. Wat de commissie voor de expositie nog wél graag ter beschikking zou krijgen zijn oude instrumenten, ap paraten en andere "tastbare zaken", vooral uit de sanatoriumperiode. Mogelijk "slingert" daarvan nog een en ander bij de Soester bevolking. Wie dergelijke spullen voor de ten toonstelling tijdelijk wil afstaan wordt verzocht kontakt op te nemen met de jubileum-commissie: A. van Velzen (afdeling West II), of R. Beekman (afdeling Chirurgie) in Zonnegloren, tel. 92911. Op 22 augustus a.s. zullen in het Kamp van Zeist te Soesterberg voor de vijfde maal de Internationale Behendig heidswedstrijden voor Militaire Chauffeurs plaatsvinden. Dit eerste lustrum was voor het bestuur van deze happening aanleiding om eens te kij ken wat er extra gedaan kon worden voor het publiek, dat bijna ieder jaar (ondanks slecht weer) verdubbelt in aantal. In de eerste plaats is er natuurlijk het kampioenschap. Het is de vraag of het Engelse team, dat vorig jaar voor het eerst deelnam en daarbij de helft van het aantal te winnen prijzen meenam, ook dit jaar weer hoog zal scoren. Bij het aantal deelnemende landen zal dit jaar ook een Canadees team zijn van het Canadese leger, gestationeerd in Zuid- Duitsland, en daarmee komt het aantal deelnemende landen op 6. Ook zullen alle grote vrachtwagenfa brikanten, die ieder jaar acte de présen- ce geven, aanwezig zijn met hun nieuw ste modellen. Op een afgezet terrein worden de gehele dag demonstraties gegeven met terreinvoertuigen, de zo genaamde 4 x 4-voertuigen. Was er vo rig jaar vooral veel rijdend materiaal te zien, dit jaar zal vooral aandacht ge schonken worden aan het demonstre ren en daarbij zal ook uitleg gegeven worden, maar er is meer. De firma Logoconsult, die de theoreti sche vragen afneemt als men examen doet voor het rijbewijs, zal aanwezig zijn en alle mensen die al jaren in het be zit zijn van voornoemd document kun nen met behulp van dia's en de compu ter testen wat zij nog weten van de theo rie. Verder worden dames, in het bezit van rijbewijs BE, in de gelegenheid ge steld in een auto met dubbele besturing en instructeur kennis te maken met een echte vrachtwagen. Na de middag treedt een band op en de gehele dag zullen tientallen modelbou wers in diverse hallen hun huisvlijt ten toon stellen. Van deze geweldige hobby is dit een unieke gelegenheid, want de vier groot ste clubs op dit gebied zijn in huis te we ten de NAMAC, de Twenot, I.P.M.S. en N.M.V. Enige vertrouwde elementen deze dag zullen zijn het "Militaire Luchtvaart museum" en de Volkswagen - obstakel race, waar weer menig nat pak zal val len. Ook de brandweer-demonstratie kan uit He Band lopen! Een aangenaam onderdeel vormen ook ieder jaar de old-timers, waarvan er dit jaar een groot aantal zullen zijn. Wie zelf een voertuig heeft waarvan hij denkt dat het op deze dag niet zou mis staan, of een hobby die zich leent voor een tentoonstelling, kan altijd kontakt opnemen met het secretariaat, tel. 02155-15205, maar dit nummer kan men ook gebruiken voor alle verdere informatie. Zoals altijd is ook nu de toegang weer gratis. Komt u per auto volg dan de bor den die u op de weg van Soesterberg naar Soest zullen brengen naar de par keerplaats waar militaire bussen klaar staan. Na driejaar op een rij regen zul len dit jaar de weergoden ingeschakeld worden om ook deze kleine oneffen heid glad te strijken. De aanvang is om 09.30 uur en om 17.00 uur worden de poorten gesloten. Het comité van het Koningin Wilhelmina Fonds in Soest heeft nog collectan ten nodig voor de collecte voor de kankerbestrijding. Deze collecte wordt dit jaar gehouden van 24 augustus tot en met 6 september. Met het ingezamelde geld financiert het Koningin Wilhelmina Fonds weten schappelijk kankeronderzoek, kankervoorlichting, en ondersteunt het pa tiëntenbegeleiding, onderwijs en opleiding. Voor 1987 is daar totaal 45 mil joen gulden mee gemoeid. Het KWF is vrijwel volledig afhankelijk van de bijdragen van de bevolking. U begrijpt dus dat het belangrijk is dat de collecte een succes wordt. Ook door te collecteren kunt u dus iets doen aan de kankerbestrijding. Wilt u mee-collecteren, dan kunt u zich aanmelden bij: Mw. C. Burgerman, Ir. Menkolaan 5, tel. 14945; Mw. E. Plomp, Ir. Menkolaan 9, tel. 14146. Onder grote belangstelling van fami lie, vrienden en bekenden heeft Wil lem van den Breemer zaterdagavond aan de Lange Brinkweg zijn nieuwe schapenstal in gebruik kunnen nemen. De officiële opening van "Willem's Hoeve", zoals het schapen-onderko men gedoopt is, werd verricht door Chris Uiterwijk. De sleutel kwam te voorschijn nadat Willem zijn speciale fluitje had laten horen. Willem v.d. Breemer is als bewoner van de Lindenhof aan de Van Weedestraat in Soest geen onbekende. Jaren geleden begon hij met een aantal geiten. In de afgelopen tien jaar vormden echter de schapen zijn lust en zijn leven. Die had den een onderdak aan de Lange Brink- weg, bij de pannekoekenboerderij van de heer Meijer. Toen deze in verband -met de uitbreiding ,van zijn zaak de ruimte zelf nodig had moesten de scha pen daar echter weg. Een flinke tegen slag voor Willem, die aanvankelijk dan ook in zak en as zat. Tot Chris Uiterwijk - wie anders? - lucht van de zaak kreeg. Hij mobiliseer de op zijn eigen wijze "jan en alleman" om ervoor te zorgen dat Willem zijn schapen alsnog "op het droge" kon krij-, gen, en dat lukte. Met medewerking van Willems familie werd een stukje "familiegrond" aan de andere zijde van de Lange Brinkweg vrijgemaakt, en daar verrees in de afgelopen tijd "Wil lem's Hoeve", gebouwd door scholie ren van een technische school uit Hol landse Rading in het kader van een sta- Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Een 14-jarig meisje uit Soesterberg raakte vorige week gewond bij een aan rijding op de ventweg langs de Amers- foortsestraat. Ze maakte met haar fiets plotseling rechtsomkeert, juist voor een auto die achter haar reed en die werd bestuur door een 41-jarige vrouw uit Zeist. Een ander meisje, dat bij de eer ste achterop zat, kon juist op tijd van de fiets springen. De jeugdige bestuurster werd met onbekend letsel per ambulan ce overgebracht naar de Lichtenberg in Amersfoort. Uit een bedrijf aan de Industrieweg is vorige week op klaarlichte dag een geldkist ontvreemd met een bedrag van waarschijnlijk tussen de 1000 en de 1500 gulden. De kist werd weggeno men uit een bureaulade in het kantoor. De diefstal vond in de lunchpauze plaats, vermoedelijk door iemand die het bedrijf zo binnen kon lopen. oekhdud Ejyeou Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 ge-project. Het houten gebouwtje werd geheel "prefab" in de school vervaar digd. Volgens Chris Uiterwijk, die een toe spraakje hield bij de opening, is Willem in z'n hart altijd een echte Soester boer geweest. "Dit is de dag van Willem," al dus Chris, nadat Willem per fiets was gearriveerd op zijn eigen terrein, waar hij met luid gejuich werd ingehaald. Uit naam van Willem bedankte Chris ook de heer Meijer voor zijn jarenlange belangeloze medewerking. Verder be dankte hij de heer V.d.Schepop, bij wie Willem v.d. Breemer (r.en Chris Ui terwijk. de schapen jarenlang mochten grazen, evenals destijds bij het Artishock-ge- bouw en bij de school aan de St. There- siastraat (tijdens de vakanties). Bloemen en cadeaus waren er ook. Zo kreeg Willem o.m. een hooivork aange boden en een foto van zijn eerste geit, destijds Liesje I genaamd. Op zijn beurt nodigde Willem ten slotte alle bezoe kers uit voor een feestelijk drankje in zijn nieuwe hoeve. D 'r sting un ploatje in de kraangt vaan de trottwoars an de Dorresteinweg. Die ben niet bepoald vlaak en straak, zo as de stroatemoakers aaltied aadvertere. Daa 's noar ming smoak meer plots en schots. En daa 's niks bezongders doar an die weg. Ajje us un rongdje Soest met Hannes wilt doeng, daan kaan'k nog wel veul meer vaan die laangdschaappe loate zieng. 'k Hoeft niet eejns de Neng aaf te goan, waangt awwe staar te an de Verlengde Taalmoaloan, daan kaajje doaro binne de meter aal wel vief verstuukte enkels ophoale en daa 's aaljoarezo. Ik ben d'r 's oaves us laanguut teuge de vlaakte egoantoen 'kstrukelde over un tegel, die d'r niet eejns laag. Soms ben d'r zellufs heule rieje tegels vurt. Ze ripperere wel lus un hoekie moar daat is volgus ming ok weg 'egooid geld, waangt over aal stoan d'r auto's op de stoepe 'epaar- keerd. Daa'snoengnietzoaarg, moar in 't donker is ut haarstikke 'evoarluk ajje telkus de weg op mot. Ik vroagt me eige aaf of daat zomoar maag. 't Zaal wel denkwaangt ong- derlest he 'k us un poar kere 'ekeke noar ut paar kere in de blau we zne laangest de Soesderbaargsestroat bie de Zuudpool- prommenoade. D 'r stinge mingstes wel vief tien auto 's, woarvaan d'r voak moar eejn of tweej un blauwe koart veur 't roam haadde te kieke 'elege. Zo hoalt zo 'n regeling ok geejn moer uut as ter toch niks vaan 'ezeid wordt. As voor te- meej de winkelkring Vaan Weedestroat ok zo'n blauwe buurt wordt, daan maagge ze doaro op hede vaast wel an- vaange met de opleiding vaan un eige baattaaljon paar keer waachters, moar daan wel vaan die maanne, die ok be- keure as 't nodig is. Gewoon de kaangt uutkieke, woar ut blik stoat. De leste joare kaan je vaan aallus wel de schuld an 't bezunige geve. Daa's maak- keluk zaat, moar ongderlest hebbe ze wel laangest de grote weg un heul stuk tusse ut fietspaad en 't aas faalt opnieuw bestroat. Waat heul niet nodig waas, moar ut mos, omdaattut nog op de be groting sting, zo as eejn vaan de stroataartieste teuge ming zee. In 't veurjoar hebbe ze ut zellufde stuk aasfaaltweg wel tien cengtimeter op 'ehoogd, met un mooie zwaarte loag en noeng motte de zellufde steejne weer d'r uut en in 'etimmerd worre. Daa 's zeker om te oefene, moar 't liekt me wel un verdeed dure kursus. Kiek moar uut daajje laangest de Soes derbaargsestroat niet met je woagevaan de wegroakt, waangt op sommige ploat- se leit ut toalud wel mingstes twintig cengtimeter loager. A jje mettut veur wiel in zo'n roavien komt, daan kaajje un Z'vieperd moake, woardaajje prieze meej kaang winne. 'k Het ok aal lus 'ezien, dat gemeengte- waarke net un stuk stoep weer 'emoakt haad en toeng kwaam d'r un vraacht- woage om kepotte tegels op te hoale en die ree zode volbraachte aar beid weer in de praak. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, daa'k zo nog veul meer ziet, moarjoa, 't is un zunige tied. Daa's deuze zomer ut weer ok, moar doar kaajje niks an doeng. Hannes van de Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de vorige 2 afleveringen heb ik reeds verhaald over de aanleg van waterbassins, de ideale ligging van een vijverpartij en het biologisch evenwicht in een water plas. Deze week het laatste deel waarin aandacht voor de waterdieren, de beplanting en beweging in het wa ter. Waterdieren - Onverbrekelijk verbonden met water zijn de dieren die er in leven. Niet alleen vissen, kik kers en slakken, maar ook de kleinere dieren als water vlo, de larve van de libel en de waterjuffer en de schaatsenrijder zijn erg interessant. Zodra de vijver gevuld is trekt deze allerlei insecten, die het water als kraamkamer voor hun nageslacht gebruiken. Dit pakt in de praktijk meestal goed uit. Omdat kikkers en vis sen flinke aantallen larven verorberen, ontstaan er ei genlijk geen plagen. Kikkers verschijnen vaak vanzelf, terwijl ze daar toch soms grote afstanden over land voor af moeten leggen. Als ze het in onze vijver naar hun zin hebben, zal al snel uitbreiding van het kikker bestand volgen. Vissen zullen we zelf in de vijver moe ten uitzetten. Er is tegenwoordig nogal wat keus op het gebied van koudwatervissen. De beste vissen voor een steeds heldere vijver zijn goudwinden, echte insecte neters. De vis zwemt in scholen, eet geen planten, en vreet niet in de bodem. Deze onhebbelijke eigen schappen vertonen de karperachtigen wel, waartoe ook de overbekende goudvis behoort. Deze horen niet thuis in onze siervijver. Andere goede vissen naast de goudwinde zijn de Goudvoorn of Rozette, de rode Sluierstaart, de Komeetstaart en de blauwe Sluier- staart. Met het uitzetten van wildvang zoals Voorn, Brasem en Zeelt is het oppassen geblazen, omdat deze vissen vaak diverse parasieten met zich meedragen waardoor ons hele vissenbestand kan uitsterven. De Beplanting - Een onmisbaar ingrediënt bij de vij veraanleg is de beplanting. De planten maken niet al leen de waterplas visueel aantrekkelijker, maar dragen tevens in hoge mate bij tot de totstandkoming van het biologisch evenwicht. We onderscheiden waterplan ten met drijvend blad zoals waterlelies, Watergentiaan en Gele Plomp. Dergelijke planten wortelen in een voedingsbodem; hun bloemen en bladeren komen tot ontwikkeling op het wateroppervlak. Er is ook een sortiment drijvende planten die niet in de ondergrond wortelen. De wortels hangen gewoon in het water, waarmee het benodigde voedsel wordt opgenomen. Voorbeelden hiervan zijn Kikkerbeet, Krabbescheer, de diverse Kroossoorten, Waterhyacint, Waternavel en Mosselplantje. Verder hebben we de belangrijke groep zevende planten, de grote zuurstofproducen ten. Goede zuurstofplanten zijn o.a. Hoornblad, Wa terpest, Waterviolier, Aarvederkruid en Waterranon kel. Hiernaast hebben we dan nog te maken met een grote keuze in moerasplanten die allen een voedings bodem nodig hebben. De ideale waterdiepte verschilt per soort, maar veel moerasplanten hebben een groot aanpassingsvermogen. Voorbeelden van deze planten zijn de Gele Lis, het Mattenbies, de Lisdodde, Egels- kop, de Dotterbloem en het Moerasvergeet-mij- nietjes. Bij de inrichting van de vijver met planten kun nen we het beste werken met speciale vijvermanden, zwarte kunststof korven in verschillende afmetingen, voorzien van gaatjes voor de noodzakelijke water- doorstroming. Bij het planten in deze manden gebrui ken we vijveraarde als voedingsbodem. Om uitspoe len van de grond te voorkomen dekken we na het in planten van de manden deze af met een laagje gewas sen rivierzand of grind. Beweging in het water - Water gaat nog meer leven als er beweging in zit. Er zijn diverse typen vijverpom- pen in de handel met tal van gebruiksmogelijkheden; toepassingen zijn denkbaar van een rustgevend beekje tot een spectaculaire waterval en van een fraai klate rende molensteen tot een programmagestuurde fon teinshow met onderwaterverlichting. Mogelijkheden te over, voor elk wat wils.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9