Straters Bestrijding hondepoep is vooral een kwestie van sociale controle zogezien VOOR EEN BLUE DENIM BABY'S Fietsvierdaagse zonnig van start Opiniepeiling over gezondheidszorg slaat aan Jeans mode Nieuweweg B. W. willen 'rookregels' invoeren Jongen vlucht na aanbieden vals honderdje Bericht voor vakantiegangers die thuis zijn gekomen. Kat valt man aan d'OudeEnghe Makelaardij o.g. 16151 door Gerant Paul 'Politie geen extra taak in de schoenen schuiven' Aantal deelnemers valt tegen Vakantiepret Politici wijzigen hockeyopstelling Geld uit telefooncel Eerste reacties op stellingen al binnen c§> naar het eerst sinds weken weer een beetje van zich deed spreken. Mogelijk speelt ook het feit dat nogal wat mensen nog op vakantie zijn een rol, maar volgens Reulen is aan het tijdstip waarop het evenement plaatsvindt weinig te doen, omdat het is vastgelegd voor deze pe riode bij de overkoepelende renners organisatie NRTU. Tempo Toer is volop betrokken bij de Fietsvierdaagse. Zo'n 25 leden nemen allerlei taken op het gebied van begelei ding en verkeersveiligheid op zich en bezetten bovendien samen met me dewerkers van Super van Doorn de controlepost die elke avond gepasseerd moet worden. De 500 die wél meededen hebben ove rigens volop genoten van een uiterst fraaie tocht, die tijdens de eerste étappe o.m. naar Eemdijk voerde, waar het pontje over de Eem nu eens van een an dere kant werd "genomen", zodat er geen verkeersopstoppingen ontston den. Wanklanken waren er niet, afge zien van enkele onvermijdelijke lekke banden. Volgens Reulen is het een bij zonder gezellige avond geworden, die de deelnemers genoeg inspiratie heeft gegeven om de komende drie étappes met m,instens evenveel plezier af te leg gen, mits... het weer blijft meewerken. De vooruitzichten waren maandag avond echter redelijk gunstig. Gisteravond stonden Soestduinen, Den Dolder en Maartensdijk op het pro gramma; vanavond gaat het in de rich ting Hilversum en de Lage Vuursche, en donderdagavond - de laatste étappe - blijven de rijders en rijdsters binnen de grenzen van Soest. Dan vindt ook de feestelijke afsluiting plaats op het grote parkeerterrein voor Super van Doom aan de Wiardi Beckmanstraat, com pleet met een optreden van de Eemlan- der Blaaskapel. Prijzen Dan volgt ook de met spanning tege moet geziene uitreiking van de prijzen, die door Super van Doorn beschikbaar zijn gesteld. Zo is er voor de goede op lossers van de prijsvraag die onderweg moet worden opgelost een aantal fraaie prijzen weggelegd: een draagbare tele visie, een radio met dubbele cassette recorder en een walkman, plus een flink aantal kleinere prijzen. Daarnaast is er een prijs voor de meest origineel uitge doste fiets of fietser: een draagbare ra dio. Alle deelnemers krijgen in elk ge val een fraaie herinneringstegel. De prijsuitreiking vindt donderdag om ca. 20.45 uur plaats. Super van Doom zorgt ook onderweg voor een stukje "ravitaillering". Alle fietsers en fietsers krijgen een hapje en een drankje en worden bij de controle posten voorzien van een aantal aardige attenties. Ook dat heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de fietsers van maandagavond opgetogen waren over de vootreffelijke organisatie van het evenement, dat zeker meer belangstel ling verdient dan het dit jaar althans heeft gekregen. De commissie ABZ is maandagavond akkoord gegaan met de "rookregels" die het College van Burgemeester en Wethouders willen invoeren in de ge meentelijke gebouwen. B. W. hebben de wens uitgesproken te bevorderen dat niet-rokers zoveel mogelijk van "mee-roken" worden gevrijwaard. Dat kan volgens het College worden bereikt door te bepalen dat in de werkka mers van ambtenaren uitsluitend gerookt mag worden als niet-rokende amb tenaren op dezelfde kamer geen bezwaar hebben tegen pijp, sigaar of sigaret. Vergader- en wachtruimten voor het publiek moeten echter geheel rookvrij worden. In collectieve verblijfsruimten voor het personeel zou volgens B. W. wel gerookt mogen worden als die ruimten zó zijn ingericht dat niet-rokers er geen overlast ondervinden. Burgemeester Scholten liet de commissieleden weten dat het personeel het "zeer eens" is met de voorgestelde regels. Lydia Meijer (PvdA) had er volgens haar zeggen wel een beetje moeite mee dat zij als raadslid zou moeten bepalen of een ambtenaar wel of niet zou mogen roken. Scholten wees er overigens op dat de regels ook zullen gelden voor de raadsleden, bijvoorbeeld tijdens de gemeenteraadsvergaderingen. Adriaan Pothuizen (D66), die van tijd tot tijd graag een sigaar mag opsteken, liet weten "inwendig grommend" akkoord te zullen gaan. Wiebe Meilof (GPV) zelf pijproker vönd het geen slecht idee. "In conflicterende si tuaties kunnen de mensen zich er in elk geval op beroepen." De filiaalchef van een supermarkt aan de Van Weedestraat meldde de politie vorige week vrijdag dat een onbekende jongeman daar een vals biljet van honderd gulden had aan geboden. De jongeman offreerde het biljet aan de caissière, die het controleerde op echtheid. Toen het vals bleek te zijn het watermerk ontbrak nam de naar schatting 16 i 17-jarige jongeman ijlings de be nen. Hij moet dus geweten hebben dat het hier om een vals honderdje ging, aldus de politie, die het onder zoek voortzet. Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF P. J. van Rouwendaal b.v. Soest Tel. 02155-17390 Soest, juli 1987. Het is de Soester fotograaf Willem van Oosten einde lijk gelukt binnen een uur superkleurige printen af te drukken. Hiermede is hij dus sneller dan de ex-recordhouder de Rus Goriny Goeka- nowsky die er nog steeds 1 uur en 15 minuten over deed. Meer bijzonderheden verderop in dit blad. Nog voordat de beurt aan de weerman van hetK.N.M.I. is, komen de gevolgen van deze pseudo-zomer - Hollandser kan het niet - al uitgebreid in het nieu ws: overstromingen door hevige regenval en auto's die als met vleugels van water door overstroomde straten zich een weg banen. Alom droefenis op campings waar vakantiegangers onder het tentzeil naar hun gemakkelijke stoel thuis ver langen, als de hele zaak al niet door een aardverschuiving vernield werd. Als je dan ook nog verplicht blij moet zijn omdat het nu eenmaal vakantie is, dan zijn de gemoederen snel verhit en is het een uitkomst als iemand de creativi teit weet op te brengen om iets anders te gaan doen. Bewakers van musea zien in deze dagen drommen nauwelijks geïn teresseerde vakantiegangers langs trek ken. In ons systeem zullen er ook altijd handige lieden opstaan die op zo'n mo ment een gat in de markt ontdekken en dat weten op te vullen. Wie in "Nederland-vakantieland" eens echt vrolijk uit de band wil springen kan in Oud Loosdrecht terecht, zo lees ik in de krant. Wat doen ze daar dan wel? Taart gooien! Ik vraag me af hoe zo'n decadent ver maak in zijn werk gaat. Krijgt iedereen bij de ingang een taart uitgereikt waar van de waarde bij de entreeprijs is inbe grepen En moet je daarmee gaan smij ten zodra je binnen bent of mag je er eerst zelf een beetje van snoepen om de rest onverwachts in iemands bloesje te frommelen Wat bloesje? Niks bloesje! Er staat nog wat bij: taartgooien naar topless dames. Dódr gaat het dus om: er lopen meisjes met blote tieten en daar mag je met een taart in de hand even aankomen. Maar dót is even leuk! Binnen een paar sekonden na het fluit signaal - je moet toch ooit weten wan neer je mag beginnen - druipt de slag room in vette klodders op de grond en wellicht is er wel een originele geest te vinden die zijn taart als hoofddeksel aan zo'n halfblote juf afstaat, waarop de jongedame de troep zo veel mogelijk uit oren en ogen verwijdert en dat in het dichtstbijzijnde gelaat smeert... Dan is de beer los! Je moet toch wót als het buiten giet. Een bewoner van het Wollegras in Overhees werd zondagmorgen om streeks 10.15 uur, toen hij nog in bed lag, aangevallen door een hem onbe kende kat, die kans had gezien zijn slaapkamer binnen te komen. Hij liep daarbij verwondingen op aan beide armen en benen. Uiteindelijk lukte het hem de kat in het toilet te drijven, waarop hij de politie waar schuwde. Die joeg het agressieve beest met een bezem naar buiten. De kat bleek het eigendom te zijn van een bewoner van de Turfstreek. De betrokkenen zouden de kwestie on derling regelen, aldus de politie. Wie wil onze Rick en Laura verzorgen bij ons thuis in Soest van 9.30 tot 14.30. Wij zoeken een persoon (m/v) die van kinderen houdt en liefst ervaring heeft met het verzorgen ervan. Zelf denken we bijv. aan een ouder wiens kinderen wat ouder zijn of het huis uit zijn. Werkzaamheden en honorering in overleg. Bel voor een gesprek (02155)44898 metLinda of Arjan na 18.00 uur. BAR EETCAFE Middelwijkstraat S Soest tel: 02155-13331 Jjoe/en is tiifi nor/iff, idnntna/ /'■innen e n je /te// /ie/ <je en nefen Soesterbergsestraat 79 - Soest De bestrijding van de hondepoep in Soest moet geen zaak worden die het gemeentebestuur eenzijdig oplegt aan de plaatselijke hondenbezitters. Even tuele maatregelen, en vooral de "sanc ties", moeten pas worden vastgesteld als er ruim is overlegd met de betrok ken burgers. Dat geldt met name voor de bewoners van de wijk Klaarwater, die het gemeentebestuur op het oog heeft als proefgebied voor het nieuwe "regime". Een en ander bleek maandagavond in de commissie Algemene Bestuursza ken, waar de notitie over de honde- poep-bestrijding aan de orde kwam, vooral voor wat betreft de handhaving van de maatregelen en de afhandeling van eventuele overtredingen. Burge meester Scholten liet weten dat het Col lege daarin primair geen taak voor de politie ziet, al kunnen de dienaren-der- wet wel "aanvullend" optreden. "Maar de sociale controle van de burgers on derling moet voorop staan," aldus de burgemeester. Over het voorgestelde (verplichte) schepje dat hondenbezitters bij zich zouden moeten hebben om de uitwerp selen van hun huisdier in de goot te de poneren merkte de burgemeester op dat het College hoopte dat iedere eige naar het zou meenemen, "en dat de burgers elkaar eraan helpen herinneren dat je niet zónder schepje met je hond moet gaan wandelen". Van de politie mag volgens hem echter geen bijzonde re inspanning verwacht worden, al zal zij in de aangewezen gebieden wat meer dan anders moeten opletten. 'Betaalde waarschuwing' Over de "sancties" is overleg geweest met het Openbaar Ministerie, vertelde de heer Scholten verder. Soest had voorgesteld om te gaan werken met een "betaalde waarschuwing" - een soort boete, direct te voldoen, waaraan geen officieren van justitie en rechters te pas hoeven te komen. "Dat is een sanctie- vorm die bij parkeerovertredingen hier en daar al is geaccepteerd," aldus de burgemeester. "We denken alleen nog na over de hoogte van het bedrag. Dat mag ook weer niet te laag zijn, want overtreders moeten het natuurlijk wél vóelen." Hij deed een beroep op de burgers van Soest om de overlast van hondepoep "gezamenlijk op een zinvolle manier te bestrijden". "Laten we hopen op suc ces. Iedere poging is de moeite waard." De commissie koesterde echter nogal wat reserves tegen de voorgestelde aan pak. Neks Blommers (VVD) zag liever een boete-vorm waarbij het geld niet in de kas van het rijk zou vloeien, maar in die van de gemeente. "Is er niets te be denken dat óns wat oplevert?" Haar fractiegenoot Bert Krijger zag niets in de verplichte schepjes-met- i gemeentewapen. "Dat leidt niet tot een betere sociale controle, maar maakt de aanpak alleen maar belachelijk." Hij drong aan op overleg met de betrokken burgers vóórdat er een definitieve op lossing zou worden gekozen. "Er zijn al heel wat gemeenten bezig geweest met dit probleem, zonder dat het een hoop heeft gescheeld," stelde hij vast. Hondenbelasting Kees Verheus (CDA) was het wel eens met Krijger. Hij constateerde overigens dat mensen zónder hond het hardste klagen over de hondepoep. Volgens hem vinden de meeste hondenbezitters bovendien dat zij al genoeg hondenbe lasting betalen, en dat de gemeente van dat geld maar maatregelen moet tref fen. Ook hij wilde eerst de proef in Klaarwater afwachten alvorens defini tieve regels te stellen. "Het is en blijft toch vooral een kwestie van mentali teit," aldus Verheus, die nogal pessi mistisch was over welke aanpak dan ook. Adriaan Pothuizen (D66) pleitte echter voor optimisme. "Het is de moeite waard te proberen de mensen aan te spreken op hun eigen verantwoorde lijkheid in plaats van de politie een extra taak in de schoenen te schuiven." Vol gens hem kan de burgers best gevraagd worden "op elkaar te letten". Ook Lydia Meijer (PvdA) en Wiebe Meilof (GPV) dachten er ongeveer zo over. Meilof met name verzette zich te gen de gedachte dat de politie toe zou kunnen komen aan een effectief optre den in dit verband. "Dat staat in geen verhouding tot de diefstallen, aanrij dingen en dronkenschappen waarmee de politie te maken heeft. Ik vind het Van boven tot onder waren zeer vele ruiten verdubbelddoor Jantje van Ede's kornuiten Dubbel glas precies pas fluisterend stil, je hoort geen vogel meer fluiten. A.s. zaterdag opening kunstgrasvelden De ongetwijfeld spectaculaire hockey wedstrijd tussen leden van Rotary- clubs in Soest en Baarn en de landelij ke politici, aanstaande zaterdag ter ge legenheid van de opening van de twee kunstgrasvelden in Soest, belooft een doorslaand succes te worden. Voor zover valt na te gaan zal de publieke belangstelling groot zijn en mag men verwachten dat het goede-doel "Polio de wereld uit", daarvan financieel flink zal meeprofiteren. Aan de kant van de politici zijn enkele wijzigingen in de opstelling aange bracht. De heren (en dames) Ruding, Lubbers en de Gaay Fortman blijven bij hun aanvankelijke toezegging, maar de heer Schelto Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, moest he laas afzeggen. In zijn plaats wordt de minister van justitie, de heer Korthals Altes opgesteld, waardoor de wedstrijd weliswaar wat minder koninklijk maar zeker zo rechtvaardig zal verlopem. Mevrouw Nijpels, echtgenote van de milieuminister, moet hoogstwaar schijnlijk ook afhaken. Voor haar heeft Premier Lubbers is zaterdag als het landsbelang het toelaat ook van de partij. Hockeyen kón hij in elk geval, zo als blijkt uit deze foto van 'Hockey Ma gazine'. aanvoerder Ad Ploeg het WD-kamer- lid Hans Dijkstal aan zijn selectie toege voegd. Van René Eijbersen is vernomen dat het Rotaryteam waarvan hij de aan voerder is, wordt versterkt met de heer Lodewijk Lohman (ABN). Voor de af slag heeft hij de oud-voetbal-interna tional Klaas Nuninga uitgenodigd. Zaterdag 15 augustus om half drie op de hockeyvelden aan de Koningsweg: Rotary-Soest/Baarn tegen de landelij ke politici! De organisatoren hopen op een grote opkomst van de vele "ruimge- vigen". Op initiatief van de Rotaryclubs wordt aan alle bezoekers gratis een wedstrijdboekje beschikbaar gesteld, waarin ook enkele verrassingen in petto worden gehouden. Zoals bekend is de opening van de kunstgrasvelden tevens het startsein van een loterij actie met als hoofdprijs (één van de 350) een Re nault 5 van garage Stam. enigermate belachelijk dat de politie hieraan tijd zou moeten spenderen." Meilof vond het wel redelijk als een po litiefunctionaris - op kosten van de hon denbelasting - een uurtje of tien uur per week hieraan zou besteden, "bijvoor beeld een kwart-mannetje". Soepel invoeren Burgemeester Scholten constateerde dat geen van de raadsleden echt veel heil van de sancties verwachtte. "Dus zal er ook weinig opbrengst zijn, en dan heeft het geen zin dit punt uitgebreid in de discussie te betrekken." Het schepje blijkt in het buitenland volgens hem goed te werken en op het punt van de sancties betoogde hij dat een politie man, die toevallig een overtreding zou constateren, toch iets moest kunnen doen. Het College wil geen maatregel decreteren, maar juist "soepel" invoe ren, liet hij nog weten. Overigens kon digde hij aan dat wethouder Van Log- tenstein in september een tweede ge sprek gaat voeren met de hondeneige naars in Klaarwater. Bert Krijger vond dat er met de burgers overlegd moest worden over wat er be sloten kan worden, niet wat er besloten zél worden. Neks Blommers tenslotte drong erop aan ook eens maatregelen te overwegen tegen andere soorten straat- vervuiling, zoals weggegooide frites- zakjes en andere etens- en verpakkings- resten. "Dat is óok iets verschrikkelijks. Kunnen we dat niet gelijk in de campag ne meenemen, want het is op het ogen blik op sommige plaatsen weer erg vuil..." Vorige week werd namens de PTT bij de politie aangifte gedaan van de dief stal van een bedrag van ca. 550 gulden, die waren weggenomen uit het geldkluisje van de telefooncel aan de Steenhoffstraat. Het kluisje bleek te zijn opengebroken. Nauwelijks meer dan de helft van het aantal deelnemers dat de organisato ren hadden verwacht is maandag avond op de fiets gestapt voor de eer ste étappe van de Fietsvierdaagse, het jaarlijkse fiets-evenement dat Super van Doorn en Tempo Toer voor de zesde keer organiseren. Ongeveer 500 Soesters verschenen aan de start. Een tegenvaller, aldus Tempo Toer-voor- zitter J. A. Reulen, die eigenlijk op wel 1000 fietsers had gehoopt. Een tegen valler die overduidelijk op het conto moet worden geschreven van het slechte weer van de afgelopen weken, al was het op de eerste avond dan ook mooi zomerweer. Heel wat potentiële fietsers hebben zich kennelijk niet laten overtuigen door het zonnetje dat maandag eigenlijk voor De opiniepeiling over de gezondheids zorg, die de bevolking van Soest ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Zonnegloren o.m. in de Soester Courant wordt voorgelegd, lijkt goed aan te slaan. Het enquêteformulier met de zeven stellingen prikkelt heel wat mensen tot een eigen reactie en de verwachting is dat er in de komende tijd nog een flink aantal formulieren wordt ingeleverd. Zoals bekend ko men de stellingen ter sprake tijdens de discussie-avond ("symposium") op donderdag 10 september in Zonne gloren, die gepresenteerd wordt door Ria Bremer ("Vinger aan de pols") en Marcel van Dam ("De achterkant van het gelijk"). Er zijn al mensen geweest die om méér exemplaren van het formulier hebben gevraagd. Deze week worden ook for mulieren verspreid via de huisartsen (waar men ze ook weer kan inleveren), de bibliotheek, het gemeentelijk INFO- centrum en mogelijk ook de Soester fy siotherapeuten. Op die manier wordt geprobeerd zoveel mogelijk enquête formulieren onder het bereik van de be volking te brengen, want daér is het al lemaal om begonnen. De discussie-avond in Zonnegloren moet, vinden de organisatoren, geen onderonsje van deskundigen alleen worden. Ook de "gewone mensen", die de gevolgen van de ontwikkelingen op dit gebied van de gezondheidszorg aan- den-lijve ondervinden, hebben recht van spreken. Zij worden dan ook na drukkelijk uitgenodigd hun mening aan de hand van de stellingen te geven (en eventueel een "eigen" stelling aan het geheel toe te voegen). Stand van zaken Ook in de Soester Courant die u nu in handen hebt treft u het enquêteformu lier weer aan. Daarnaast is in deze editie een uitgebreid interview opgenomen met dokter B.C. A. Nicolas. Hij heeft bij de voorbereidingen van de opiniepei ling en het symposium een belangrijke rol gespeeld en schetst een actueel beeld van de stand van zaken op het ge bied van de gezondheidszorg. Wie wil deelnemen aan de opiniepei ling als u dat wenst kan het ook ano niem wordt vriendelijk verzocht het formulier uiterlijk maandag 24 augus tus in te leveren. Dat kan zowel bij uw eigen huisarts als bij Zonnegloren, Soesterbergsestraat 125, 3768 MC Soest. Wie de discussie-avond op 10 september wil bijwonen en eventueel actief wil meedoen aan de discussie kan dat op de begeleidende antwoord- strook invullen. In de Soester Courant van volgende week (19 augustus) wordt het formulier voor de laatste keer opgenomen. Te vens volgt daarin meer informatie over de discussie-avond zelf. Zo wordt o.m. het "panel" van in Soest wonende en/ of werkende deskundigen gepresen teerd, die op 10 september zullen rea geren op de stellingen en de meningen van de Soester bevolking. Laat daarom ook uw "stem" horen en geef in de kolommen achter de stellin gen met een kruisje aan of, en in hoe verre, u het met de geponeerde stellin gen eens of oneens bent. Maak, als u dat wenst, ook gebruik van de moge lijkheid uw eigen stelling naar voren te brengen. De organisatoren zijn u bij voorbaat erkentelijk voor elke reactie! 'U hebt vast wel een zorgzame buurvrouw...' Eén van de stellingen nr.3: "Het is een morele plicht om voor zieke familieleden te zorgen en het is daarom onjuist deze zorg af te schuiven naar de gemeenschap" inspireerde een inwoonster van Soest tot deze cartoon. Het enquêteformulier 0 staat deze week op pagina 7!

Soester Courant | 1987 | | pagina 1