Schoeman •«si®-' 39.75 fïtidPub ii Soest c Soest er Duinen SCHOEMAN MAKELAARS I.Mm SOEST B.E. Spelberg nieuwe huisarts in Overhees .éérsPevefi Mldpuw&tl Soest 50 jaar geleden PERSTUK m WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA 5 SOEST Specialisten in bedrijfshuisvesting Projektinitiatieven en beleggingen Vastgoedbeheer Woningmakelaardij Hypotheken Assurantie Makelaars Pensioenadviseurs kom eens met Schoeman praten! vraagt uw aandacht voor Medisch Centrum nu volledig 'ingevuld' DE LAATSTE BROEKEN v.a. Commissie tegen gemeentelijke 'bemoeizucht' College slikt 'buitenstaanders-beperking' bij braderieën weer in Vrijdag 13 Augustus maakt Willem van Oosten in recordtijd van 1 uur superkleuncfe printen van uw vakantierolletje. Tijdelijk van f 1,25'voor de prijs van f 1,10. En goed! van oosten fotografie Kantoor Soest Middelwijkstraat 54 Dagelijks geopend van 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Bovendien 's zaterdags van 10.00-14.00 uur. VAN GOYENLAAN Een op de 4e woonlaag gel. 3-kam. hoekappartement (v.h. 4 kam.). Gunstig gel. nabij winkels en NS-station. Blijvend vrij uitzicht over veel zijdig polderlandschap. Entree, L-vorm. zit/eetkam. (28 m2), 2 si.kam., douche, toil., keuk., bij- keuk. Berging in de onderbouw. Goed onderh. Serv. kosten ca. f 300,— p.m., inkl. c.v., water, div. verzekeringen. Koopsom f 54.000,— k.k. WIARDI BECKMANSTRAAT Riant vrij gel. hoekwoning m. achtertuin op het westen (236 m2) en ber ging aan entreezijde. Bouwjr. 1974. Ind.: hal, toil., roy. trapkast, doorzonwoonkam. m. massief beuken par- ketvl., inb. houtkachel en dubb. beglaz., nwe. inb.keuk. m. gaskook- plaat, elektrische oven, afzuigkap en koelkast, verd.: gr. voor- en ach- terkam. w.v. 1 m. v.w., zijkam., douche nw. beteg. m. 2e toil., vaste was tafel en wasmach.aansl., bergkast op overloop, vaste trap naar zolder m. c.v. ketelopstelling (bouwjr. 1974), badgeiser in eigendom, 4e roy. si.kam. m. tuimelraam v.v. dubb. beglaz. Na aankoopstrook openbaar groen is er mog. tot aanbouwen van gar. Koopsom f 175.000,- k.k. WIEKSLOTERWEG W.Z. Vrijst. woonhuis m. blijvend vrij uitzicht op het landgoed Pijnenburg en gel. op bijna een halve ha. grond. Hal, woonkam (6X4), keuk., bijkeuk., toil., sl.kam., verd.: 2 sl.kam. en zolder, voorzetramen en isol. voorzieningen. Schuren: tot. ca. 350 m2 m. Bakhuisje, stenen schuur m. kap, houten loodsen m. golfplaten, ra men en deuren. Aan de achterzijde weiland. Koopsom f 398.000,- k.k. Makelaars in onroerende goederen Lid N.V.M. Ook kantoren te weenendaal, Amersfoort, Leusden, Hoofddorp en Tiel 3764 CH Soest Middelwijkstraat 54 Telefoon 02155 - 1 35 39 b.g.g. 1 69 55 B.J.A.M. Majoor (mak./tax. o.g.) RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 S0ESTDUINEN 02155-12739 Raadsvergadering De eerstvolgende openbare raadsver gadering vindt plaats op donderdag 20 augustus 1987 om 19.30 uur in de aula van het Griftland College aan de Noor- derweg. In het gemeentelijk INFOrma- tiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt op het publi catiebord, buitenzijde INFOcentrum, en bij de hulpsecretarie Soesterberg. Men kan ook telefonisch bij het INFO centrum informeren welke agendapun ten aan de orde komen. Enkele belangrijke punten zijn: vaststellen verkeersveiligheidsbeleid; beschikbaar stellen van krediet voor voltooing Dorpsstreek; beschikbaar stellen van krediet voor vervanging beschoeingen vijvers; verkoop grond aan het Zwarte Wegje te Soesterberg. Uitvoering Brandbeveiligings verordening Soest Burgemeester en Wethouders maken hierbij bekend dat zij (onder het stellen van nadere eisen en gebruiksvoor schriften) voor de volgende inrichtin gen gebruikstoestemming als bedoeld in artikel 54 van de Brandbeveiligings verordening der gemeente Soest heb ben verleend: een lunchroom/petit-restaurant aan de Soesterbergsestraat 20a te Soest; De gebruikstoestemming houdt in het in gebruik nemen en in gebruik houden van de desbetreffende inrichting met inachtneming van de eisen die burge meester en wethouders daarbij hebben gesteld tot het voorkomen en het beper ken van brand, het beperken van brandgevaar en het voorkomen en het beperken y^n ongevallen bij brand. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het verbouwen van een garage tot be drijfsruimte, Burg. Grothestraat 62 (ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het bouwen van een varkenschuur op het perceel Hooi weg 2 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50 lid 8 van de Woningwet); het uitbreiden van een garage, Duin weg 11 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen is een ider bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 13 augustus 1987, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. Verleende bouwvergunningen (niet gebonden besluiten) bouwen 2 woonhuizen, Birkstraat/Vondellaan; uitbreiden bar/dancing, Koninginnelaan 42. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het College van B. W. een gemotiveerd bezwaarschrift indie nen. informaties: Info-centrum, Steenhoff- straat 9A, tel. 22555. Geopend maandag t/m vrijdag 9.00 -17.00 uur. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). Sinds 1 augustus j.1. heeft het Medisch Centrum aan de Klarinet 37 in Over hees er een nieuwe huisarts bij. Per die datum heeft dokter B.E. Spelberg zich geassocieerd met dokter W.G. Ba vinck, die in de afgelopen jaren zijn praktijk min of meer heeft zien "vollo pen", niet het minst door de gestadige groei van de bevolking in Soests nieuwste wijk. Dokter Spelberg (bijna 30) is geboren in Leeuwarden maar getogen in Utrecht, waar hij destijds ook zijn art senstudie volgde. Zijn vader is daar pre dikant, zoals ook zijn grootvader dat was, destijds de vermaarde voorzitter van de VPRO-oude-stijl. De "derde generatie" Spelberg koos in plaats van de theologie echter liever de genees kunst, maar voordat hij in de college banken kon plaatsnemen werkte hij wegens uitloting eerst een jaar in de zwakzinnigenzorg. Na zijn artsenexa men in '84 volgde overigens ook nood gedwongen een wachttijd van tweeë neenhalf jaar zoals alle jonge afgestu deerde artsen tegenwoordig helaas overkomt. Hij heeft die periode bijzonder nuttig gemaakt door zich breed te oriënteren op uiteenlopende gebieden van medi sche zorg. Zo werkte hij 7 maanden in een psychiatrische inrichting, waar hij zich zowel met de opname als de behan deling bezighield, en 14 maanden in een ziekenhuis, als arts-assistent op de af delingen interne geneeskunde en car diologie. Het laatste jaar assisteerde hij in een huisartsenpraktijk in Rosmalen. "Van vele markten thuis" is dan ook een kwalificatie die zeker op dokter Spelberg van toepassing is, te meer daar hij zich in zijn latere studietijd ook nog eens bezighield met het onderwijs in de seksuologie. Daarbij ging het vooral om het begeleiden van jongerejaars-stu- denten. "Maar uiteraard veronderstelt dat wel enige kennis van zaken op dit gebied," aldus de nieuwe Soester huis arts. Ervaring Zijn ervaring op zulke verschillende medische terreinen komt in de huis artsenpraktijk zeker van pas, legt hij uit. "Zeker naarmate de eerste-lijnszorg wordt versterkt, om te voorkomen dat patiënten onnodig in het ziekenhuis worden opgenomen. Het wordt steeds belangrijker dat de huisarts een deel van die taken op zich neemt, waar dat kan." In dat verband wijst hij bijvoor beeld op de voorgenomen aanschaf van een ECG-apparaat— waarmee "hart- filmpjes" kunnen, worden gemaakt dat de beide huisartsen van het Medisch Centrum Overhees straks informatie verschaft voordat het ziekenhuis wordt ingeschakeld. De associatie met dokter Bavinck houdt overigens niet in dat beide artsen hettptale£ patiëntenbestand bemap- nen". "Elke patiënt houdt zijn eigen arts," benadrukt ook dokter Bavinck, die al vanaf 1980 alleen in Overhees werkt. "Het worden twee afzonderlijke praktijken en ook de spreekuren wor den apart gehouden." De voordelen van de samenwerking zijn echter onmiskenbaar. "Het is in de eerste plaats altijd prettig om af en toe De beide huisartsen van het Medisch Centrum; links dokter Spelberg, rechts dokter Bavinck. Foto: Goos van der Wilt. met een collega te kunnen overleggen, al zal dat natuurlijk altijd in overleg met de patiënt gebeuren. Verder kun je el kaar uiteraard aanvullen en stimuleren. En tenslotte groeit het aantal patiënten in deze wijk zo snel dat een tweede huis arts geen luxe is, ook al omdat je elkaar in noodgevallen kunt vervangen," al dus dokter Bavinck. Ook hij wijst in dat verband op het belang van de verster king van de "eerste lijn", zodat onnodi ge verwijzingen naar specialist of zie kenhuis zoveel mogelijk worden voor komen. Altijd gewild Dokter Spelberg prijst zichzelf gelukkig met het feit dat hij al zo snel in Soest aan de slag kon. Veel van zijn collega's zul len waarschijnlijk nog jaren moeten wachten op zo'n "vastebaan". In de op zet van het Medisch Centrum kan hij zich uitstekend vinden. "Ik heb dit altijd gewild: een groepspraktijk in een niet te grote stad, centraal in het land, in direc te samenwerking met een collega-huis arts." Ook van de samenwerking met de andere "disciplines" binnen het Me disch Centrum de fysiotherapie, de verloskundigen, de wijkverpleging, het consultatiebureau en het maatschappe lijk werk ziet hij alleen maar voorde len. Dokter Spelberg vestigt zich zeer bin nenkort ook "metterwoon" in Soest, dat hij "overigens oppervlakkig wel ken de omdat zijn beroemde grootvader zijn laatste levensmaanden doorbracht in Braamhage. Telefonisch is hij voor afspraken: vooralsnog bereikbaar op nummer 12566 van dokter Bavinck; medio volgende week heeft de PTT naar verwachting zijn eigen nummer 25544 aangesloten. (o.a. ruiten, strepen effen stoffen) Het gemeentebestuur zal de regeling die winkeliersverenigingen bij het or ganiseren van braderieën verbiedt om meer dan 25 "buitenstaanders" te laten meedoen weer intrekken. Dat bleek maandagavond tijdens de dis cussie in de raadscommissie Algeme ne Bestuurszaken, waar dit onderwerp op verzoek van de Federatie Midden- en Kleinbedrijf (MKB) Soest nog eens ter tafel kwam, omdat enkele winke liersorganisaties zich nogal "voor de voeten gelopen" voelen door deze be perkende maatregel. Volgens burgemeester Paul Scholten was de maatregel ingegeven door de constatering dat braderieën zich de laatste jaren in toenemende mate ont wikkelen tot "markten" die de schaal van het organiserende winkelcentrum duidelijk overtreffen. "De eigen winke liers vormden langzamerhand een min derheid." Dat kwam volgens hem ook doordat sommige' winkeliersclubs de opzet van een braderie tegenwoordig uitbesteden aan organisatiebureaus, die op hun beurt dan weer allerlei handela ren-van-buiten uitnodigen. De raadsleden vonden dat het allemaal zo'n vaart niet liep. Adriaan Pothuizen (D66) stelde vast dat niet alleen de win- kelgroep 't Hart bezwaar had aangete kend, maar ook Hartje-Zuid, omdat deze vereniging zich ook beknot voelde bij de opzet van de jaarlijkse braderie. "En dan praten we toch niet over een onbelangrijk evenement in Soest," al dus Pothuizen. Bert Krijger (WD) stelde vast dat er helemaal geen sprake was van verkapte marktvorming, zoals het College heeft gemeend. "Het gaat toch maar om een maal per jaar?" Hij drong erop aan niet te veel te "regelen", maar deze zaken over te laten aan de winkeliers zelf. Als het aandeel van "buitenstaanders" te groot zou worden zouden ze daartegen immers zélf wel een dam opwerpen. Ook Kees Verheus (CDA), Lydia Meij er (PvdA) en Wiebe Meilof (GPV) dachten er zo over. Pothuizen deed nog de suggestie eventueel een geografische beperking in te stellen, zodat de brade rieën in de toekomst ook echt tot het be trokken winkelcentrum beperkt blijven. Burgemeester Scholten beloofde dat nog eens te bekijken. Wel liet hij weten dat het 't College niet zozeer ging om "regeltjes", maar om een beetje orde ning om eventuele overlast te kunnen voorkomen. De commissie vreesde echter een teveel aan gemeentelijke be moeizucht. De regeling zal dus op dit punt worden aangepast. Wel benadruk te de commissie dat het ruim van tevo ren aanmelden van een braderie als voorschrift gehandhaafd moet blijven. enbek\eM Kuvpeisuaa Vuile wasch Op een zeer in het oog loopende plaats troffen wij in een provinciaal blad on derstaande ontboezeming aan. Waar het hier een uiting betreft, welke uitslui tend onze gemeente raakt, achten wij het belangrijk genoeg hiervoor plaats in te ruimen het in zijn geheel en woordelijk over te nemen: Als het nog steeds wdar is, dat zelfkennis de bron van alle wijsheid moet worden geacht, dan heeft de raad van de gemeente Soest een geestelijke ader aange boord, waaraan hij zich rijkelijk te goed zal kunnen doen. De raadsvergaderin gen van Soest waren sedert jaren berucht in den lande om de hartige toon der de batten, om den niets ontzienden oppositiegeest, welke er heerschte en om de in triges, welke werden geopenbaard. Maar nu heeft de regeering de gemeente een jonge en energieken nieuwen burgemeester gestuurd. Waarop de raad het tijd vond worden om een belofte van beterschap af te leggen. Dinsdag l.l. werd de nieuwe burgemeester geïnstalleerd en toen sprak de nestor van den raad namens zijn medeleden o.m. als volgt: "U zult hier een raad vinden... Ja! mijnheer de Voorzitter, wat zal ik daarvan zeggen Hij heeft een naam in het land, en zeker ook u bekend, waarop hij niet trotsch kan zijn, doordat hij meermalen door den evenaar slaat en aller lei kenmerken vertoont dat er aan zijn opvoeding als zoodanig zeer veel heeft ontbroken met het gevolg, dat hij zich soms gedraagt als een moeilijk kind. Een zielkundige verklaring daarvan zou wel te geven zijn, maar is hier niet op haar plaats. E ven wel, één factor is aan wezig die toch wel goede hope geeft voor de toekomst, n. I. dat de raad zelve niet bevredigd is met dien toe stand", enz.... Ik kan U de verzekering geven en stel er prijs op dit in het openbaar uit te spreken, dat het is van recenten datum, dat het ernstige voornemen aanwe zig is, om bij alle verschil van inzicht en richting, onder Uwe leiding de ge meentebelangen te dienen, in de vaste verwachting dat door U met strenge handhaving van gezag, juist de vrijheid zal worden gediend. Waar zóóveel schuldbewustzijn aanwezig is en zulk een krachtig voornemen om zich beter te betoonen en zich aan tucht te gaan onderwerpen, zal de nieu we burgemeester wel met veel vertrouwen de toekomst inblikken. Maar toch zal hij ongetwijfeld op zijn qui vive blijven. Inzijn vorige standplaats fungeerde hij o.m. als secretaris van de Commissie van Toezichtop een Rijks- Psychopathenasyl. Als zoodanig kwam hij heel veel in aanraking met men- schen, die den eenen dag zwommen in tranen van berouw en dure eeden van be terschap zwoeren, om den anderen dag weer alle défauts de leur naissance, d. i. alle met de geboorte meegekregen karakterfouten te vertoonen!" We wisten wel, dat alle vuile wasch niet binnenshuis is gebleven, maar dat hiervan steeds zooveel notitie ook buiten Soest is genomen, hebben velen met ons niet kunnen vermoeden. We willen nu maar hopen, dat onze Burgemees ter niet dezelfde ervaring opdoet als met de bewoners van het Psychopathena- syl. Red. Prins Bernhard in het Natuurbad Naar wij vernemen heeft Prins Bernhard Zaterdagmorgen te half 8 een be zoek gebracht aan het Natuurbad. De Prins was vergezeld van Jhr. Roéll. Bei den waren te paard. Op het Natuurbad wist niemand iets van het hooge bezoek af en dus ging men druk door met de gewone werkzaamheden, die des morgens te verrichten zijn. De Prins maakte gebruik van een der cabine's en wandelde door niemand her kend naar de waterval. Daar was men juist bezig het plankier te schrobben en zonder de minste egards in acht te nemen, schrobde men door, iets waarin de Prins zeer veel genoegen schepte. Na een poosje gezwommen te hebben vertrok de prins met zijn auto, die in middels was gebracht. In zijn badjas reed de Prins naar het Paleis terug. Het stichtingsbestuur van het Natuurbad stelde dit bezoek natuurlijk zeer op prijs en gaf spoedig order en een viertal cabine's, n.1.2 aan aan de dames-zijde en 2 aan de heerenzijde voor den Prins en eventueele gasten in orde te bren gen. Vier van de bestaande cabines zijn daartoe geheel gesloten afgetimmerd en van sloten voorzien. De sleutels zullen in het bezit blijven van den portier. De persoon, die met het in orde brengen der 4 cabines werd belast en waarbij op de grootste spoed werd aangedrongen nam zijn opdracht zoo letterlijk op, dat hij ook Zondag hieraan liet werken. Vele bezoekers hebben zich hieraan geergerd, doch het stichtingsbestuur treft hier geen schuld. Soesterbergsestraat 57-Soest -Tel. 02155-13109

Soester Courant | 1987 | | pagina 5