O Vrijwilligers Vakature Bank Face-Iift voor stomerij Zeilstra ENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 Film in de Jeugdbibliotheek opnieuw irogramma COURANT en Zaterdag 15 en zondag 16 augustus: Open Dagen op de Ewijckshoeve 'Laat eens iets van je horen' HET WITTE HUIS Nieuw in het INFOcen- trum düdubbers Meisjes gewond bij bromfiets-ongeluk De Snoekbaars competitie Dakwerken Gerestaureerde kasteeltuin 'concertzaal' Blazersfestival bij Kasteel Groeneveld Fietser knalt bij aanrijding door etalageruit Rijverbod voor automobilist onder invloed Werkgroepen en vrouwenemancipatiebeleid uw SLAAPZAK GEREINIGD Nu met 2,50 korting Milieuvriendelijke reinigingsmachine geplaatst VAKANTIE TAAK HEREXAMEN KRAPPE OVERGANG VAKKENPAKKET GEKOZEN VOLGEND JAAR EINDEXAMEN OVERGANG NAAR VOORTG. ONDERWIJS Redenen genoeg je nog deze vakantie extra te laten begeleiden. Individuele begeleiding in alle vakken in ieder niveau mogelijk. Flexibele lestijden. Informeer vrijblijvend 02155 -1 70 89 TRAMEI STUDIEBEGELEIDING SOEST VAKANTIE BOEKEN VAKANTIE Zaterdag 5 september, 11.30 uur: legankelijk voor de spec;ai,^n het kader van de Landelijke cam- lagne "Schatten in de openbare bi- lementen bliotheek" draait de jeugdbibliotheek izoen zijn er aan het program °P 5 september (de landelijke open d nieuwe elementen toep ^*8) de Ronja de Roversdoch- 9 is onder de naam 'dan6 ter" 01 zai aUe aandacht vanaf 12 au- ïn extra serie samengesteld de jeugdbibliotheek gericht -nmerkt door uiteenlopend ziin °P Astrid Lindgren, de schrijfster pvattingen van de dans in d van Bewe*d'ge verfilmde boek. Er is ie zin van het woord, hm 6 een tentoonstelling en een uitgebreide t deze dansmaand op 29 fcempijst van haar werk. Prem'ère van Astrid Lindgren is waarschijnlijk de al- van bd Wubbe. Verder ma- lerpöpulairste kinderboekenschrijfster uit van de serie Pauline van de wereld. Ze is geboren op 14 no- t bcapino Ballet, Shusaku en vember 1907, in het zuiden van Zwe- "rh - ,eater en dansgroep den, en dit jaar wordt ze dus 80. i hpf3^; J?33111335!1 er in Lindgren heeft 45 boeken op haar antre^* naam staan. Ze bracht bijvoorbeeld nek- 'Hnct te ®en. In de Pippi Langkous (aat gekke, dunne kind ,,;furSe ns is een met die vlechten), een meisjesfiguur die q®1?86 dansen te zelfs nu nog als zeer geëmancipeerd unieke* ^ava en India overkomt maar dat zeker deed toen ff Ra 8®iegenheid kennis Astrid haar voor het eerst op papier zet- autnentieke oosterse te. Dat was in 1944!.Pippi is een bunde ling van verhalen die ze aan haar doch- t seizoensaanbod is de aan- ter vertelde toen die een hele lange tijd Amersfoort zoekt met het ^4 was" stival te Amsterdam. Een Pippi Langkous werd een succes, hoe- teeas grotere vormen aan- wefveel volwassenen door het boek ge choqueerd waren, ervan overtuigd dat alle kinderen zich als Pippi zouden gaan gedragen. Zelf zegt ze: "Voor volwas senen zijn mijn kinderboeken mis schien wel wat te wijs". Inmiddels zijn er zo'n 15 miljoen exem plaren van Pippi Langkous over de hele wereld verkocht. Het werk van Lindg ren is in vijftig talen vertaald en ze heeft vele prijzen gekregen. Veel van haar boeken zijn ook verfilmd. De film "Ronja de roversdochter" ver telt het klassieke verhaal van een onmo- «ivu ddj]- angwekkende vernieuwin- KomaamoR', een ener- en dansspektakel, en twee n Alison West zijn in De gende belangstelling voor in het weekend heeft er- t het aantal evenementen wederom is uitgebreid, koffie- en matineevoor- et Theater van De Flint en enkapel zijn enkele extra gconcerten in de Stadshal erd: Kammerorchester Essen 'lartijn van den Hoek, en s Blazers Ensemble o.l.v. zijn daar te beluisteren, naar Carré 100 jaar! Speciaal ter ge ilt eeuwfeest is de musi- eest suksesvolle musical iren.in een Nederlandse ceerd. Cats' is alleen in 'e Flint heeft als speciale september a.s. een reis- ment naar Carré sa- d cjp-ers mgeren paspoort is dit j hoogd, vooral om alle n voorzien van een spe- ip-magazme boordevol komende jaar zal een gaan kosten. De ver- ip-prijs is een extra re- 3rse reduktie die op de i De Flint wordt gege- ibruik te maken. Bij al- krijgt men plm. vijf gul- de normaal gèlaeride >vendien is ef v/eer'èëii' )r cjp-houders samen- :hts f 15,- kunnen cjp- ntijdse voorstellingen ans de Booy, Cabaret baret Sofokles. rt 87/88 an het seizoen 87/88 inwoners van Amers- een zo breed moge- waliteitsvol scala aan i te bieden. Mede - positie van Amers- ■d en centrum van •-Veluwe, is de sa- t totaal-pakket op de id in belangstelling 'an dit gebied afge- gelijke liefde, waar anders dan bij Ro meo en Julia wordt hier een positieve wending aan het verhaal gegeven door de liefde te laten zegenvieren. Astrid Lindgren getuigt hiervan een optimisti sche levensvisie die ook doorklinkt in haar respektvolle benadering van de kinderen. Tijdens een zwaar onweer splijt de blik sem de roversburcht van Mattis in twee helften en wordt Mattis' dochtertje ge boren: Ronja. Als 11-jarige nieuwsgie rige dame gaat zij op ontdekkingstocht het bos in. Zij maakt kennis met aard- grollen, toverheksen én met Birk, de zoon van roverhoofdman Borka. De vaders van Ronja en Birk zijn aartsvij anden en verbieden de vrienschap tyus- sen de kinderen. Maar Ronja en Birk vinden elkaar aardig en willen niet vol gens traditie "vijanden" van elkaar worden. Ronja en Birk besluiten weg te lopen. Omdat Mattis zijn dochter heel erg mist, smeekt hij haar na een lange zomer terug te komen. Ronja stemt toe nadat belooft is dat Birk mee mag ko men en de beide roverbenden hun strijd op zullen geven. "Ronja" is een prachti ge film. De opnamen van de burcht en het bos zijn adembenemend mooi. Ronja's ondernemingen en de zanglus tige rovers (zij zingen liederen in can- non) zorgen voor veel plezier. Het boek Ronja werd in 1983 in Nederland be kroond met de zilveren griffel. Zaterdag 5 september om 11.30 uur in de jeugdbibliotheek aan de Alb. Cuyp- laan 202 de film "Ronja de roversdoch ter". Leeftijd: 8jaar en ouder. De film is Ned. ondertiteld. Toegang gratis. Toegangs bewijs verkrijgbaar bij de bibliotheek. 3r redaktie nistratie STRAAT227 fóOAB Soest stijden: do. van 13.00-17.00 r. 2.30 uur en 45 uur. gesloten. P het paard. Bijna lesport -springen, rijpaard en rijpo- ien rubrieken met s Friese paarden, ckneys-zijn er tij- te beleven. De cenis wordt nog Dr het feit dat er om niet minder ■Campioenschap- tgespannen) ru- tis van de UTV- Jelijke symbiose sport en fokke- [ardenstamboek pelt al sinds jaar rieshowaande- lerries -geselek- le en volgens ngen- maken in g om te strijden e eer. 'en de fokkerij- riijk blok, dat gmorgen en en jaar zullen de s vrijdagmor- zorgen tijdens id. wordt dit jaar iteren van een ens, die voor 'aar zijn. Op zaterdag 15 en zondag 16 augustus drganiseert Landgoed Ewijckshoeve aan het begin van het nieuwe cursus jaar zijn Open Dagen. Met een aanbod van 23 verschillende cursussen vervult de Ewijckshoeve een regionale functie op het gebied van kunst, kunde en am bacht. Op deze open dagen kunnen belangstellenden kennismaken met de lesprogramma's, de docenten, de ate liers en de sfeer van Ewijckshoeve. Een brede oriëntatie vooraf stelt toe komstige deelnemers in staat tot een {oede cursuskeuze te komen. Tevens :staat op de open dagen de mogelijk- leid zich voor een cursus in te schrijven, leginnende cursisten zullen in aparte ïginnersgroepjes de verschillende technieken en vaardigheden beoefenen en zich eigen maken. Om een goede be- cursusjaar weer een groot aantal nieuwe cursisten het plezier in "het leren en presteren" te laten ervaren. De sfeer van het landgoed en het huis zullen daaraan zeker bijdragen. Op de open dagen zullen ter illustratie van de gebo den informatie in ruime mate werkstuk ken van cursisten te zien zijn. Het totale aanbod van Ewijckshoeve omvat de volgende cursussen: aquarel, basis-tekenvaardigheid, olieverf-por tret-modeltekenen en schilderen, ge mengde technieken, portret en figuur- boetseren, calligrafie, grafologie, haute couture, soft furnishing, meubelstoffe ren, fotografie, binnenhuisarchitec tuur, Amerikaans patchwork en quil- ting, handboekbinden, inlijsten ;her- baria een encadreren, hoeden maken ontwerpen, kunstgeschiedenis, ;eleiding van de cursisten te waay^r-^ huidvejzorging, houttechnieken, bloe- gen woraènmaximaal 9 deelnemers per cursus ingeschreven. De cursussen gaan van start in de eerste veek van september en eindigen begin december. Het programma is zodanig vastgesteld dat alle cursussen zowel op de dag als in de avonduren te volgen rijn. Ewijckshoeve verwacht in het nieuwe méftsctókkerFëh kantklosseft/3. n:>''niorl: De openingstijden van de beide open dagen zijn: van 10.30 uur tot 16.30 uur. Landgoed Ewijckshoeve is gelegen aan de Soestdijkerweg 12 (de weg tussen Bilthoven en paleis Soestdijk). Telefo nische informatie of aanvragen van het gratis programma: tel. 02156-497 en 294. Vakatures Voor onderstaande vakatures wordt bijzondere aandacht gevraagd. Om de geheel door vrijwilliger(st)s f gerunde Baanlozenkrant in Amers- foort te laten voortbestaan is dringend L behoefte aan een coördinator, corres pondenten, schrijvende mede werksters. Bent u oud-journalist of heeft u belangstelling voor het vak, neem dan kontakt op met de WB- Soest. De Hobbytheek bemiddelt in vrije- tijdsbesteding. Heeft u belangstelling I voor dit projekt en wilt u zich inzetten om met anderen deze vorm van vrij wilig bezig te zijn te bevorderen, neem dan kontakt op met de WB-Soest. 1/633. 1 Vrijwilligsters gevraagd bij projekt Vrouwen voor Vrouwen om te helpen bij het geven van praktijklessen van de fiets- en verkeerskursus. 3/642. In een centrum voor geestelijk gehan dicapten te Baarn kan het zwemmen van de bewoonsters vaak niet doorgaan wegens gebrek aan begeleiding. Welke vrijwilligster wil elke donderdagmiddag mét de groepsleiding meegaan naar het zwembad, om behulpzaam te zijn bij het aan- en uitkleden en bij de aktiviteiten in het water? 9/628. Mensen die het slachtoffer zijn ge worden van een misdrijf krijgen meestal te weinig aandacht en hulp. Daarom is de Stichting Slachtofferhulp in het leven geroepen. Er is nog dringend behoefte aan deelnemers binnen het project. Vrijwillig(st)ers zullen over bepaalde eigenschappen en kwaliteiten moeten beschikken, goed kunnen luisteren, in staat zijn mensen in hun waarde te laten. Zelfkennis, kunnen omgaan met kri tiek, over enige levenservaring en vol doende vrije tijd kunnen beschikken. Jaarlijks wordt van de deelnemers ver wacht dat zij een training volgen. Uit voerige informatie over Slachtofferhulp ligt bij de WB ter inzage. 1/635. Bij Amnesty International wordt een vrijwilliger gevraagd om enig timmer werk te verrichten in het A.I.-centrum in Soest. Men moet de bereidheid heb ben zo nu en dan de bezorging van de folders erbij te doen. 1/619. Voor het bemannen van de dierenam bulance in Baarn worden nog enkele vrijwilligers m/v gevraagd. Men moet in Baarn woonachtig zijn en het wordt op prijs gesteld indien men een E.H.B.O.-cursus voor dieren wilt vol gen. 1/631. Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend via de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest, Willaert- straat 49, tel. 12630. Openingstijden: maandag, dinsdag en donderdag 10.00- 12.30 en 13.30-15.30 uur; vrijdag 11.00-12.30 uur. Het komt dikwijls voor dat een vrij willi- ger(ster) bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank binnenstapt in de ver wachting onmiddellijk een pasklare va kature in het bestand te vinden, waar mee hij of zij meteen aan de slag kan. Helaas pakt het in de praktijk vaak an ders uit. Soms zal men een keuze moe ten maken uit hetgeen op dat moment beschikbaar is. Het komt echter ook vaak voor dat men niet kan slagen. In zo'n laatste geval biedt de vrijwilligers- vakaturebank aan te bemiddelen. Dat wil zeggen dat men, wanneer de baan waarvoor de vrijwilliger te kennen geeft belangstelling te hebben beschikbaar komt, daarover bericht krijgt. Omdat het nogal eens voorkomt dat vrijwilligers niet of moeilijk bereikbaar zijn, is het aan te raden in kontakt te blij ven met de WB. De slogan "Laat eens iets van je horen" is zeker niet alleen op telefoonabonnees van toepassing. Om het toekomstige vrijwilligers mak kelijk te maken zal zo nu en dan een aanmeldingscoupon worden opgeno men. na invulling kan men de gegevens, welke met de grootste diskretie worden behandelt, deponeren in de bus van C-drie, Willaertstraat 49, of verzenden (in gesloten envelop) aan de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank, Willaert straat 49, 3766 CP, Soest. Aan Stichting Vrijw. Vak. Bank Willaertstraat 49, SOEST NAAM: ADRES: PLAATS:Postcode: TEL.: Wenst informatie over vrijw. werk: schriftelijk/telefonisch/komt langs/* Soort werk: •doorhalen wat niet gewenst is. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest -kirk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Geïnteresseerden kunnen in het ge meentelijk INFOcentrum kennis ne men van een aantal nieuwe brochures. Dat zijn: "Minimumloon Jeugd per 1 juli 1987", "Lesgeld voor 16-jarigen en ouder" én "Mens durf te leren". De laatste brochure bevat uitvoerige infor matie óver de volwassen-educatie. onoackDUD cj\t/30U Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Twee meisjes uit Soest van resp. 16 en 17 jaar zijn vorige week gewond geraakt bij een ongeval op het fietspad langs de Van Weedestraat. Het jongste meisje bestuurde een bromfiets en haar vrien din zat achterop. In de berm tussen de rijbaan en het fietspad stond een auto geparkeerd van een inwoonster uit Leusden. Haar dochter van 16 jaar wil de uitstappen en zwaaide het portier open aan de rechterkant, juist op het moment dat de brommer passeerde. De bestuurster schrok zo dat ze onver- Ijoe^smaar;rechts uitweek en tegen; de, stoeprand1 ieed? ^Daardoor slöeg^dfe' bromfiets omver en kwamen beide meisjes ten val. Met onbekend letsel werden ze per ambulance overgebracht naar Zonnegloren. Zaterdag j.1. hebben de 50 deelnemers aan de zomercompetitie van h.s.v. de Snoekbaars de 7e wedstrijd gevist. De vangsten waren niet slecht, wat niet ge zegd kon worden van het weer. Het buitje hier en daar, wat het K.N.M.I. be loofd had, liep uit op een buitje van 5 V2 uur, terwijl de temperatuur van dien aard was dat bijna iedereen in winter- pak aantrad- Bart van Dijk peddelde halverwege de wedstrijd met één roei spaan naar de haven om daar een twee de exemplaar te halen. De wedstrijd werd een triomfdag voor de Hibbels-clan. In de 2e divisie wist Joop, met 31 stuks vis en 7.76 m., een eerste plaats te veroveren, wat hem op de 2e plaats zet in het klassement. John viste in de le divisie en 2e plaats met 5.87 m. vis en zet hiermee zijn triomf tocht, die hij na zijn vakantie begonnen is, voort. Ook Henk wist zich goed te klasseren, wat blijkt uit onderstaande uitslag. Eerste in de le divisie werd Jan Aerts- sen met 32 stuks vis en 6.62 m.; hij zet zich hiermee op een tweede plaats in het klassement. In de tweede divisie wist Richard Horst met 6.34 m. en 22 stuks vis een 2e plaats te veroveren. Hij lijkt van plan zijn degradatie van vorig jaar ongedaan te maken. Na afloop was er voor iedere deelnemer een surprise in de vorm van een mooie fruitbak, die tijdens een sfeervol samen zijn uitgereikt werd door een aangesla gen Gerrit v.d. Hoef, die nu al vrijwel zeker is van degradatie, terwijl hij vorig jaar nog als 2e wist te eindigen, le Divisie 1. Jan Aertssen 2. John Hibbel 3. John Verwoerd 4. Jaap Post 6.62 m. 5.87 m. 5.77 m. 5.53 m. 5.27 m. 4.98 m. 4.88 m. 4.19 m. 4.00 m. 3.83 m. 5. Aart de Bruin 6. Bert v.d. Hoef 7. Aart Schipper 8. Gerrit Kasius 9. Co Wijnands 10. John Kasius 2e Divisie 1. Joop Hibbel 7.76 m. 2. Richard Horst 6.34 m. 3. Wijnand Koenen 6.15 m. 4. Bert Giele 4.50 m. 5. Henk Hibbel 4.29 m. 6. Henk Altena 4.09 m. 7. Hans Meijer 3.84 m. 8. Willem Hopman 3.51 m. 9. Ludz Schulze 2.96 m. 10. Jaap Troost 2.88 m. De 8e competitiewedstrijd wordt op 29 augustus gevist, in tegenstelling tot wat er op het wedstrijdrooster vermeld staat aan de Kleine Melm te Soest; verzame len om 6.30 uur bij Zwarte Willem. Installatiebedrijf j. comelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Op zondagmiddag 16 augustus a.s. vindt in de gerestaureerde tuin van Kasteel Groeneveld in Baarn een wel heel bijzonder concert plaats. Vanaf 14.00 uur zal een aantal blazersen sembles concerteren in de open lucht. Dit concert is het resultaat van een bij zonder samenwerkingsverband tussen de Stichting Baarnse Muziekkring en Kasteel Groeneveld. Sinds de restauratie van het kasteel, nu vijfjaar geleden, worden er tussen sep tember en juni om de veertien dagen concerten georganiseerd, die zich in een geweldige belangstelling mogen ver heugen. Het "huwelijk" tussen de stich ting en het kasteel heeft echter méér op geleverd: zo worden er jaarlijks een jeugdmuziekdag, een amateurmuziek dag en op dierendag een dierendagcon cert georganiseerd. Aan deze bijzonde- Een 38-jarige Soester fietser raakte maandagmiddag gewond bij een aanrij ding op de Van Weedestraat. Hij reed over het fietspad, komende uit de rich ting Nieuwerhoekplein, toen een auto vanaf de rijbaan de inrit inreed van een garagebedrijf en daarbij het fietspad kruiste. De bestuurder, een 27-jarige inwoner van Maartensdijk, zag de fiet ser totaal over het hoofd. Bij de botsing raakte de Soester zó uit balans dat hij in volle vaart door een grote etalageruit naast de inrit knalde. De verwondingen vielen nog mee: met een diepe vlees wond aan zijn been moest hij per ambu lance naar Zonnegloren worden ge bracht. re concerten wordt dit jaar een nieuwe activiteit toegevoegd. Promenadeconcert Op zondag 16 augustus zal, tussen 14.00 en 17.00 uur, een drietal blazer sensembles concerteren op verschillen de plaatsen in de kasteeltuin, die in En gelse landschapsstijl is gerestaureerd. Een promenadeconcert: de bezoekers zullen van plek naar plek wandelend kunnen genieten van de ensembles. De jachthoorngroep "Craenlaer" ont vangt de concertbezoekers op het voor plein met een uitbundig welkom, gebla zen op twee soorten hoorns: de grote Parforce-hoorn en de kleine Pless- hoorn, instrumenten met uitsluitend natuurtonen. Deze jachthoorngroep verzorgt ook de "verbinding" met de concerten in de tuin. Daar treden op het "Klarionettenensemble" en het Van Rijn-blazerskwintet, o.a. met werken van Joh. Joseph Rösler en Wolfgang Amadeus Mozart. Het concert begint, zoals gezegd, om 14.00 uur. De toegang is gratis. Aange zien het een "promenadeconcert" be treft is het aan te bevelen bijvoorbeeld een klein klapstoeltje mee te nemen. Bij slecht weer wordt het concert verplaatst naar de Hasselaerzaal van het kasteel. Op de Torenstraat hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag bij een routinecontrole een 28-jarige Baarnse autobestuurder staande. Hij moest bla zen, maar de bloedproef bleef hem be spaard. Hij kreeg een rijverbod. In verband met de ontwikkeling van een gemeentelijk vrouwenemancipatiebe leid is kort geleden de eerste deelnotitie "Emancipatie en gemeentelijk perso neelsbeleid" verschenen. Deze notitie doorloopt momenteel een inspraakron de en wordt in september a.s. aan de ge meenteraad voorgelegd. De aanbeve lingen in deze notitie zijn opgesteld door een groep enthousiaste vrouwen: de werkgroep "gemeentelijk perso neelsbeleid". In de derde week van september 1987 gaat een nieuwe werkgroep van start: de werkgroep "onderwijs". Deze werk groep gaat bekijken welke knelpunten zich op het onderwijsterrein voordoen met betrekking tot vrouwenemancipa tie en hoe deze knelpunten kunnen worden opgelost. Daarbij komen bij voorbeeld onderwerpen als roldoorbre- kend lesmateriaal en de overblijfrege- ling voor kinderen aan de orde. Wie geïnteresseerd is in vrouweneman cipatie en het leuk vindt mee te denken over kansen, mogelijkheden en rechten van vrouwen (en mannen), is van harte welkom bij de werkgroep "onderwijs". De werkgroep wordt begeleid door de stuurgroep "emancipatie-beleid" en door de emancipatie-ambtenaar van de gemeente Soest. Het is niet noodzake lijk dat men is aangesloten bij een plaat- stelijke vrouwenemancipatie. Zowel mensen die werkzaam zijn in het onder wijs als andere belangstellenden zijn welkom. Geïïnteresseerden kunnen zich opge ven bij Inge Hogenbijl, tel. 93533 (ma. t/m. vr. 9.00-17.00 uur). v. Weedestraat 40, 3761 CE Soest Tel. 15558 Geldig t/m 21 augustus 1987. o - Enige weken geleden heeft de beken de stomerij Zeilstra aan de Van Wee destraat 40 een opmerkelijke face-lift ondergaan. Aanleiding daartoe was de plaatsing van een geheel nieuwe, mi lieuvriendelijke reinigingsmachine. "Nu we toch bezig zijn moeten we het maar meteen groot aanpakken," moet de familie Zeilstra hebben gedacht. Op die manier is er nogal wat veranderd in het interieur van de zaak. De machi ne en de bijbehorende afwerkingsappa- ratuur zijn op een geheel andere plaats terecht gekomen, waardoor ook de "werkloop" een wijziging heeft onder gaan. De winkel als geheel heeft daar door ook een veel lichter aanzien gekre gen, zodat er inderdaad sprake is van een "face-lift", en wel een zeer geslaag de. De nieuwe reinigingsmachine oor zaak en aanleiding van alle verande- reingen beschikt over een gesloten drooglucht-systeem, waardoor het in de lucht blazen van schadelijke chemi sche gassen is uitgesloten. Doordoor voldoet de nieuwe machine aan de strengste milieu-eisen, die in Nederland van kracht zijn geworden. De oude machines bliezen zgn. perch loorgassen naar buiten, die onvriende lijk konden zijn voor de omgeving. De nieuwe machine maakt daaraan defini tief een einde. Bovendien heeft deze het grote voordeel dat de warmte die via een koel-unit wordt ontwikkeld, bij de droging weer gebruikt wordt. Op die manier bespaart de nieuwe apparatuur ook energiekosten, zodat een deel van de forse investering die met de aanschaf gepaard is gegaan weer wordt "terug verdiend". De machine is het nieuwste van wat er op dit gebied te krijgen is. Het geheel is "computer-gestuurd" en biedt daar door allerlei mogelijkheden, zoals bij voorbeeld een reinigingsprogramma voor fijne weefsels. Stomerij Zeilstra is daarmee een schoolvoorbeeld van een moderne, goed geoutilleerde stomerij, die aan de hoogste eisen van de consu ment kan voldoen. De heer en me vrouw Zeilstra, die "ouderwetse" dienstverlening nog hoog in hun vaan del hebben staan, zijn met de ingrijpen de veranderingen in hun zaak dan ook bijzonder ingenomen. Doar stinge we toch zo moar op de zwaarte liest! Niet omdaawwe te dorstig woare op Soest, moar de gemeengte zouw ongs te veul belaasting loate be- toale en daa 's niks bezongders, waangt daat doet de Stoat aal joare. Moar a'k zoiets leest of heurt, daan ben 'k ter as de kippe bie om me eige aal doaluk kwoad te moake. A 'k zo blauwe envelop in me bus kriegt en 'tgoatnoar 't weekend toe, daan loat ik um eerst tot moandaag gewoon leige en a'k daan nog geejn zin het, tot dingsdaag. En daan kiek ik ok nog eerst drie kere of ter geejn verkeerde noam op stoat. un en- kelde keer krieje wellus zo'n pepier, woarop stoat vermeld, daajje waat terug ken hoale, moar daan ben 'k eerst nog vinnig, waangt daan bejje geld kwiet 'eweest en daa 's ok haarstikke zungd. De tillefoon sting aal rood gleujend bie de gemeengte vaan aallemoal Soesders, die zelluf rood anliepe vaan kwoajug- heid. Op ut gemeengtehuus kwaam un grote boal bezwoarschrifte an en de aamtenoare moste overwaarke en ze moste waachte met de V.U.T. D'r mocht moar ééjn baakkie leut per daag 'edronke worre en toen zee meneer vaan Os daattut heul niet woar waas. Geliek aalle aamtenoare un daag vrie, waangt overwaark krieje in vrieje tied uutbetoald. 't Gong om de ongroerend- goedbelaasting en daat vin ik un beroe rend slechte noam veur die schraoperie. As ut beessie moar un noam het. Veur roerend goed mojje de knip ok aal lo- strekke. Daa 's de B. T. W. en daan ben d'r nog un zooi vaan die inhoalige pe- piere, die je in de bus ken vingde. Moar goed, ut viel noeng us un keertje meej. We betoale dus de gewone pries. Ajje ut biljet in huus kriegt, daan stoat er: vaan f. zoveul veur f. zoveul in de anslaag. Daat heurt de leste joare zo bie de prieze. Kiek ut moar us noa ajje d'r zin in het, waangt we motte de zoak wel in de goate houwe. De gemeengte het ze eige gaarraangt 'esteld veur un stukkie vaan de koste vaan 't laangdjuweel en daat vin 'k baar gaallaangt vaan ze. Gelukkig is dit spektakel un roerend goedje en doar houwt ik wel vaan. A 'k terug denkt an de feeste vaan 1979 daan he'k ter aal goed zin an. Weetje nog vaan aal die bu- telaangdse daangsgreupe met aal die mooie folklore an? Hoechtum nog an toe, zo mooi! Ut waas un heule haappe- ning en daat mot ut weer worre! Kriege jullie ok vreemde gaaste in huus? Wullie wel en en we ben baar benieuwd waat veur butelaangds laangd d'r bie ongs komt. As 't Grieke of Portugeze worre- daan moe we met haangde en voete proate en we ben aal an 't oef ene met ge- boaretoal. A wwe un neutje neme, moa ke we zo'n aachteroversloand geboar met de haangd en ik denk daajje daat in aalle toale verstoot. Bie de kennismoa- king mojje d'r toch eentje op vaatte. Ajje "t ming vroagt, daan mo'k zeige, aajje zoiets doet, daan mojje ut goed doeng.' We ben toch zéker gaasïvrie op Soest J ïk wee niet of ze aal gaasthuze genogt hebbe, moar je ken je eige nog opgeve, bie de Soesder Boeredaangsers Wullie hebbe best in in daat juweeltje, zo beurt ter nog us waat op Soest. As ter un blau we brief in de gaang vaalt, loat um daan leige tot noa de feeste! Hannes van de Neng Steen hoffstraat 13 3764 BH Soest emdency Telefoon 02155-10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Zelf behangen Uitgever: M&P. Wie van een verregende vakantie vroegtijdig is teruggekeerd, of gewoon is thuisgebleven vindt altijd wel iets te klussen. Behangen bijvoorbeeld. Voor beginners en ook voor gevorderden niet zelden een karwei met risico's. Dit boekje, klein en bescheiden van for maat, is een duidelijke gids en instruc teur bij het zelf behangen van uw wo ning. Duidelijke teksten en zeer instruc tieve foto's lijken mij onmisbaar voor de amateur die professioneel wil werken. Jaarboek Film 1987 Diverse auteurs Uitgever: Het Wereldvenster Sinds 1981 verschijnt jaarlijks het Ne derlands jaarboek Film. Een jaarboek dat pretendeert compleet te zijn. Dat is het dan ook. In deze editie alle gegevens over films die in '86 in Nederlandse bio scopen te zien waren. Veel aandacht ook voor de geschiedenis van de Neder landse films en uitgebreide portretten rond cineasten en filmsterren. Registers betrekking hebbend op filmtitels en filmregisseurs completeren de laatste uitgave. Bekende Nederlandse filmcri tici zijn verantwoordelijk voor de gede gen teksten, vele foto's leveren de décors voor dit overzichtelijk jaarboek. De geschiedenis van de apartheid Auteur: Brian Lapping Uitgever: Het Wereldvenster Zuid-Afrika en apartheid; ze zijn he laas onlosmakelijk aan elkaar gekop peld. In dit boek een allerminst vrijblij vend overzicht over de geschiedenis van de kastenmaatschappij; de blanke macht, de zwarte dienstbaarheid. Daar in komen onderwerpen als de komst van Jan van Riebeek, de Boerenoorlog, de thuislandenpolitiek en de politie staat uitgebreid aan de orde. Een op somming duidelijk in mineur getoon zet, zij 't met de aantekening dat het laatste hoofdstuk van dit boeiende boek, het begin van het einde, hoopvol le perspectieven biedt aan de Zuidafri- kaanse zwarte meerderheid van de be volking. De geschiedenis van de apart heid rekent, voor hen die vrijblijvend staan t.o.v. rassendiscriminatie, af met de misbruikte dooddoener dat buiten staanders niet tot oordelen bevoegd zijn. Auteur Brian Lapping en zijn advi seurs leveren daarvoor de bewijzen. De Bartholomeusnacht Auteur: Philippe Erlanger Uitgever: Hollandia In de veel gelezen en gewaardeerde Hollandia Geschiedenis-serie ver scheen onlangs de tweede druk van De Bartholomeusnacht, geschreven door de historicus Philippe Erlanger. Daarin een relaas over de moordpartij waarbij duizenden Hugonoten om het leven kwamen. Toch wel onthullend, gezien in historisch perspectief, de voorzichti ge conclusies dat, in tegenstelling tot wat daarover werd verondersteld nie mand van de destijds verantwoordelij ke regeerders voor deze onmenselijke slachting verantwoordelijk kan worden gesteld. De zwarte bladzijden uit de we reld van de kerkelijke geschiedenis wer den in makkelijk leesbare stijl geschre ven en laten zich voor iedereen zonder problemen lezen. Onze kostelijke gezondheid Auteur: J.P. v.d. Reijden Uitgever: Balans Geen dag gaat er voorbij of het onder werp van dit boek staat in de media ter discussie. De auteur, die als belangrijk regeringsfunktionaris een aantal jaren met de volksgezondheid in het alge meen te maken heeft gehad, ontvouwt in dit boek zijn visie over verleden, he den en toekomst. Ongeveer alles wat met volksgezondheid te maken heeft komt in dit boek aan de orde. Heel dui delijk komen daarin naar voren de op vattingen over hoe 't uiteindelijk wel en vooral ook niet zou moeten in de toe komst. Nadat alles grondig is doorge spit blijft de lezer toch met een kater achter. Hoe vindingrijk de suggesties ook zijn, ze lossen om tal van redenen, vooralsnog niets op. Verloren Auteur: Gary Devon Uitgever: De Kern Het romandebuut van de Amerikaanse auteur Gary Devon. Wie dit debuut proeft zal het met mij eens zijn dat 't naai" meer smaakt. Op een wijze die mo derne Amerikaanse auteurs eigen is, is het vooral de sfeer van het verhaal die de fantasie van de lezer aktiveert. Zo ook in Verloren. Het wat magere gege ven, de zwerftocht van een in menselijk opzicht niets ontziende jongen met als inzet het vinden van z'n ontvoerde zusje en de ontvoerders, groeit uit tot een bi zar avontuur met een even warme bi zarre ontknoping. De duisters engel Auteur: Virginia Andrews Uitgever: De Kern De bekendheid die de Amerikaanse au teur Virginia Andrews in ons land heeft is vooral te danken aan haar roman "Bloemen op zolder". Van deze best seller gingen er alleen al in ons land 250.000 exemplaren over de toonbank. Of het "De duistere engel" ook zo zal voorgaan is onvoorspelbaar. Wel kan nu reeds worden vastgesteld dat de nieuwe Andrews alle ingrediënten be vat om vooral vrouwelijke lezers te ont roeren. Bedrog, hartstocht en liefde wisselen elkaar af in een decor dat alles met glamour te maken heeft. De karak ters van de hoofdrolspelers kregen een duidelijk zwart-wit tekening waardoor over goed en kwaad al spoedig geen en kele misverstand meer kan bestaan. Ontspannende lektuur zonder literaire pretenties. Mag het, als het om de toe gankelijkheid voor een groot publiek gaat, in dit opzicht ook eens ietsje min der zijn? Het leesplezier zal er aller minst onder te lijden hebben!

Soester Courant | 1987 | | pagina 9