Meningen van lezers Eerste week Landjuweel zit al direct boordevol 'trekkers' 'Te laat aanmelden voor studiebegeleiding is doodzonde...' Drie Soester kunstenaars in 't Spant TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardêriwoQt WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 Dansdemonstraties op de Blaak 'Eldorado'- ruitersportfestijn Interessant avond programma Hondenshow 'Zoys' Kindermiddag Landjuweel Wat Soest nog te wachten staat Directeur H.H. Meiners van Tramei: SOESTER COURANT Van 23 augustus tot en met 13 september voor doe-het-zelvers f/ 'ötdw Euonymus, een veelzijdige plant Liberaal Landjuweel De vlag uit! Discriminatie van jongeren? Oorlog in Soest? Mol - Gemeentewerken: 5-4 c r Behalve de openingsfestiviteiten van het Landjuweel op vrijdag 21 augus tus, en de grote Historische Optocht op zaterdag 22 augustus, is het Inter nationaal Folkloristisch Dansfestival (op zaterdag en zondag) één van de grote trekkers van de eerste Landju weel-week. Maar daarnaast vindt in en rondom de feesttent op de Blaak nog een aantal bijzondere activiteiten plaats, die aller aandacht waard zijn. Hieronder volgt daarvan een korte op somming. Een volledig overzicht vindt men in het huis-aan-huis verspreide programmaboekje. Zondag 23 aug., 12.30 uur: Koffieconcert van Odeon Muziekvereniging Odeon uit Soester- berg, die dit jaar haar 60-jarig bestaan viert, verzorgt op zondag 23 augustus vanaf 12.30 uur op het feestterrein "De Blaak" aan de Ferdinand Huycklaan een koffieconcert. Odeon verleent te vens muzikale ondersteuning tijdens de andere aktiviteiten, die deze middag eveneens op het terrein plaatsvinden, zoals de ruitersportdemonstraties van "Eldorado". Het programma van Odeon bestaat uit licht klassieke muziek, marsmuziek en moderne luistermuziek. Enige num mers die ten gehore worden gebracht zijn o.a. "The Good, The Bad and the Ugly" van Enrico Moricone, "Big Bands Stomp" en een Italiaanse mars, "Olympia". Wie zondag a.s. echt wil genieten van de drumband, het fanfareorkest en het ma jorettekorps, die samen borg staan voor een vlotte en attraktieve show, komt ze ker aan zijn trekken. Zondag 23 aug., 13.00 uur: Vanaf zondagmiddag 13.00 uur worden er diverse dansdemonstraties gegeven op het feestterrein aan de Ferdinand Huycklaan. Eén van de groepen is het Ballroom-team van danscentrum Wim Slingerland, dat een aantal oude dan sen, zoals dè Veleta, in klederdracht zal presenteren. Naast de Veleta zullen nog meer dansen vertoond worden, waarbij ook de bij jonge mensen zo populaire Rock Roll aan bod komt. Op de openingsavond is het "Quick Motion Formation team Soest" al van de partij. Deze groep, die onlangs een schitterende 3e plaats wegsleepte bij de Wereldkampioenschappen in Oslo, zal voor een flink stukje spektakel zorgen. Inmiddels is het team alweer bezig met een compleet nieuw programma als voorbereiding op het Nederlands Kam pioenschap, eind oktober dit jaar. Ook het Ballroom-team zal die avond acte de présence geven. Verder treedt deze zondagmiddag de Soester Joegoslavische dansgroep "S.e- ca" o.l.v. Aleta Lustenhouwer op. Zondag 23 aug., 14.00 uur: "Eldorado" organiseert tijdens het Landjuweel op zondag 23 augustus een groot rui tersportfestijn. De bezoekers kunnen genieten van paardesport op hoog en beginnend niveau, maar vooal kan men (met de kinderen) kennisma ken met paard en pony. Vanaf 14.00 uur kan mén op "de Blaak" in Soest gratis pony/paardrijden of te gen een geringe vergoeding deelnemen aan het ringsteken. Eldorado presenteert een uitgekiend showprogramma met o.a. dessuur- en springdemonstraties, carrousel, voltige en springquadrille. Er wordt een pony en paardenestafette verreden (zeer spectaculair) met een eerste prijs van f 50,-. Voor de estafette gaarne inschrijving bij Manége Eldorado, Bosstraat 79 in Soest, tel. 18803. De kosten zijn f 2,50 per combinatie. In de periode van het Landjuweel geldt een kennismakings aanbieding: bij aanschaf van een tienrit- tenkaart één uur gratis paardrijden (c.q. twintigrittenkaart twee uur gratis paardrijden). Voor verdere informatie over deze dag of paardesport in het algemeen: tel. 18803. Maandag 24 aug., 20.00 uur: Om 20.00 uur vindt er in de feesttent een lezing plaats over de figuur Jacob van Gaesbeek. Deze lezing zal worden gehouden door de heer G. Staalenhoef uit Amsterdam. Na de pauze vertelt ge- meentevoorlichter Ben J. van Os over vroegere gebruiken in Soest en in het al gemeen. In samenwerking met de Stichting Oud Soest (Oudheidkamer) zal tevens een kleine expositie zijn ingericht. Het ge heel wordt omlijst door een optreden van het Soester Muziekgezelschap. In de Oude Kerk wordt op dezelfde avond een orgel-hobo concert gegeven. De aanvang is om 20.15 uur en de toe gangsprijs bedraagt f 7,50. Als solisten treden op Alayne Lesly (hobo) en Cor de Jong (orgel). Verder kan men op zaterdagmiddag 29 augustus en zondag 30 augustus een schilderijententoonstelling bezichtigen, georganiseerd door de Commissie Kunstvoorwerpen van de Oude Kerk. Het betreft hier schilderijen, etsen, aquarellen etc. van de Oude Kerk en de Kerkebuurt. Op zaterdagmiddag kan men terecht van 14.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 16.00 uur. •Dinsdag 25 aug., 19.00 uur: Deze avond is echt een "must" voor hondenliefhebbers. Vanaf 19.00 uur verzorgen de viervoeters, onder het toeziend oog van hun bazen en bazin nen, een hondenshow, waarbij ze flinke staaltjes van hun kunnen laten zien. Be hendigheid, gedrag en gehoorzaamheid zijn belangrijke criteria. De honden la ten hun vaardigheden zien op een spe ciaal uitgezet parcours, waarbij ze door een tunnel moeten, over een wip, door een hoepel, een breedtesprong moeten maken, etc. Hopelijk zijn de weergoden deze avond goed gezind en kunnen vele geïnteresseerden genieten van een leu ke hondenshow. Woensdag 2 september: De jeugd tussen 6 en 12 jaar kan tijdens de Landjuweeldagen aan haar trekken komen op woensdagmiddag 2 septem ber. Dan zal vanaf half drie in de grote feesttent aan de Ferd. Huycklaan de be kende entertainer Tonny Wilson zijn show "'t is feest vandaag" presenteren. In deze show kan de jeugd onder meer genieten van goochelacts en buik- spreeknummers. De tent is geopend om twee uur. De voorstelling is om ongeveer half vijf af gelopen. De toegangsprijs is laag: 1,50 gulden. Hierbij zit inbegrepen een glas limonade en een verrassing. De VVV Soest organiseert deze kindermiddag. Kaarten kan men vanaf heden kopen bij het VW-kantoor aan de Steenhoff- straat, en indien voorradig vanaf 14.00 uur op woensdag 2 september bij de feesttent. In een notedop hieronder het na de eerste week nog resterende Land- juweelprograrama, vanaf volgende week woensdag. Jn de krant van 26 augustus volgt meer informatie over de activiteiten in die week. Woensdag 26 aug. 17.30 u. Wandeltocht door Oud Soest 19.00 u. Oud-Hollandse spelen Donderdag 27 aug. 19.30 u. Dansen om de Gildsboom 19.00 u. Dam- en Schaaktoernooi Vrijdag 28 aug. 1930 uTeeravond Groot Gaesbee- ker Gilde Zaterdag 29 aug. 07.00 u. Landjuweel-fietstocht 09.30 u. Lossing duiven en Con cours Hippique 10.00 u. Recreatieve fietstocht 13.30 u. Muzikaal programma P.V.O. 14.00 u. Kampioen- en Prijsschieten 20.00 u. Tentoonstelling Zondags schilders en concours Zondagsdich ters 20.30 u. Caribbean Festival Zondag 30 aug. 09.30 u. Eucharistie-viering met gil de-eer 12.00 u. Zondagmorgenconcert 13.30 u. Koningschieten, kam- pioenschieten en prijsschieten en kinderspelen 20.00 u. Koningsbal met De Haven zangers Maandag 31 aug. 14.00 u. Ouderenmiddag 20.00 u. Disco-show Dinsdag 1 sept. 20.00 u. Zangkorenavond Woensdag 2 sept. 09.00 u. Rundveefokdag 14.30 u. VW-kindermiddag 19.00 u. Avond Stichting Jeugdzorg Donderdag 3 sept. 19.00 u. Barbecue-avond Vrijdag 4 sept. 20.00 u. Sterren-Show Zaterdag 5 sept. 09.00 u. Open wedstrijden voor honden 10.00 u. Ezelkeuring en -show 13.30 u. Modelvliegshow 16.45 u. Prestatie- en wedstrijdloop 20.15 u. Clavecimbelconcert Zondag 6 sept. 09.30 u. Plechtige Eucharistievie ring 12.30 u. Optocht Noordbrabantse Gilden 15.00 u. Massale Opmars van de Gilden 15.30 u. Gildewedstrijden 16.00 u. Zilvertentoonstelling 18.00 u. Prijsuitreiking SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 "Veel kinderen hebben aan het begin van het nieuwe schooljaar de zomer nog in de kop. Je kent dat wel: de ou ders denken er serieus over dit jaar maar direct te starten met begeleiding bij het huiswerk, maar dan komt zoon- of dochterlief met de smeekbede: 'Laat 't me nou alsjeblieft eens probe ren...' En dan zit je in januari of fe bruari pas goed met de ellende." Verre van een onheilsprofeet te zijn kan Tramei-directeur H.H. Meiners toch wel bogen op enige ervaring in de om gang met de schoolgaande jeugd. In de twaalf jaar dat zijn instituut in Soest ge vestigd is heeft hij al vele middelbare- scholieren zien komen (en gaan), en in zicht in de situatie waarin het jonge volkje zich bevindt kan hem bepaald niet worden ontzegd. "Ik kan me er wel eens goed kwaad over maken," vertelt hij, "als de mensen op hun klompen kunnen aanvoelen dat het misgaat, en dan toch wachten tot het bijna al te laat is om er nog wat aan te doen. Ik kan de ouders die ik spreek niet vaak genoeg op het hart binden om te voorkomen dat er van die rot-situa- ties ontstaan, thuis en hier, als de lieve jeugd het op school laat afweten. Want reken maar dat de sfeer er thuis behoor lijk onder lijdt." Tramei ziet de "slachtoffers", aldus Meiners. "We zitten er met onze neus bovenop. En het is in verreweg de meeste gevallen allemaal niet nodig! Te laat aanmelden voor studiebegeleiding is gewoon dóódzonde... Wie in augus tus of september start zal doorgaans al in januari 'bij' zijn, maar voor wie laat start is het een hele klus, ook voor ons trouwens." Studiebegeleiding is er in diverse varië teiten, zo blijkt. "De mensen kunnen kiezen tussen vijf, drie of twee dagen. Drie dagen wordt de laatste jaren zo'n beetje standaard. Bovendien is het na tuurlijk een stuk goedkoper," aldus de heer Meiners. "Kijk, het is natuurlijk normaal dat de jongelui hun vrijheid niet graag opge ven. Het is zelfs heel reëel dat ze den ken: niks instituut. Ze vinden het een straf en het lijkt ze heel stom en verve lend, maar in de praktijk blijkt dat het merendeel van de leerlingen die hier komen eigenlijk best tevreden is, al heb je natuurlijk altijd wel een paar zeurpie ten. Maar als ze eenmaal hier zijn zien ze dat 't allemaal best meevalt, en dat ze vooruitgaan." Misplaatste zuinigheid Al enige jaren strijdt de heer Meiners tegen wat hij noemt de "misplaatste zui nigheid" die sommige ouders bevangt als ze denken aan de inschakeling van een instituut als Tramei. "Zitten blijven kost ook geld, en dan praat ik nog niet over alle narigheid thuis. Ik heb nooit een steekproef gedaan, maar ik zit er niet ver naast als ik denk dat er in zeg maar 70 procent van de gezinnen wel enig gedonder is over het huiswerk. En dat is allemaal te voorkomen met goeie studiebegeleiding. Als die dan ook maar op tijd begint, al dus Meiners. "In januari of februari kunnen we eigenlijk geen resultaten meer garanderen, alleen maar hoop bieden. Hoe later je start, hoe moeilij ker het probleem is op te lossen. Ga maar na: als je in vier maanden de hele stof van acht maanden moet opnemen is dat een zware last, al zijn er natuurlijk ook die echt onder druk moeten staan Het gebouw aan de Steenhoffstraat, waar Tramei gevestigd is. om te kunnen presteren." Tenslotte merkt de heer Meiners op: "Ik zou de mensen wel willen toeroepen: maak dus een afspraak voor een goed advies, met Tramei!" Wie daaraan ge volg wil geven kan zich met het instituut (gevestigd aan de Steenhoffstraat, in gang Dalweg) in verbinding stellen via tel. 17089. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Komende zaterdag zal in theater 't Spant in Bussum de opening plaats vinden van een tentoonstelling, waar naast de ceramiste Judith de Vries uit Amsterdam, drie Soester kunstenaars exposeren. Allen zijn reeds bekend van eerdere, individuele exposities in Soest: Nadjezjda van Ittersum, Mein- dert Rasker en Ineke Talen. Nadjezjda van Ittersum bedient zich van uiteenlopende technieken. Zo maakt ze, in opdracht, portretten van klei, aquarelleert ze naturalistische landschappen en stillevens en sinds kort is ze bezig met zeefdrukken en abstract- expressionistisch werk in acryl en colla getechniek. In al dit op het eerste gezicht uiteenlo pende werk keren telkens dezelfde the ma's terug. Zo is de natuur in al haar fa cetten een van haar grootste inspiratie bronnen. In het bijzonder is zij gefasci neerd door de vergankelijkheid van de door moeder aarde verwekte produk- ten, maar ook door het kunstmatig ver vaardigde, dat voortdurend onderhevig is aan de tand des tijds. Ze toont dit niet alleen in haar werk, maar maakt ook dankbaar gebruik van de afvalproduk- ten die zij in haar doeken verwerkt. Ge vonden papiertjes, lapjes stof, stukjes ij- zerdraad en restjes verf geven haar werk een ondefinieerbare charme. Meindert Rasker verraste bij zijn eerste tentoonstelling in 1985 in Soest door de gevarieerde technieken en onderwerp keuze. Ook in deze expositie beperkt hij zich niet tot één bepaalde thematiek. Zelf geeft hij aan dat het werk in de vol gende groepen valt in te delen: - realistisch werk, gebaseerd op waar neming van en direkt gemaakt naar de natuur; in deze groepen vallen portret ten, modeltekeningen en landschap pen, - "subjectief' realistisch werk, geba seerd op herinneringen of samenge steld uit elementen in combinaties naar eigen fantasie, - - abstractie, gebaseerd op observatie van de werkelijkheid. In deze tentoonstelling ligt de nadruk op het realistische werk, waarbij de sfeervolle en vlot opgezette aquarellen opvallen Ineke Talen haalde haar MO-akte teke nen aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem en is nu lereres te kenen op een LBO-scholengemeen- schap in Utrecht. Ze heeft in april j.1. nog een tentoonstelling in Soest gehad en haar werken waren ook te zien op di verse kunstmarkten. Op deze expositie laat ze acrylschilde- rijen en aquarellen zien. In haar acryl- schilderijen gaat Ineke uit van mensen. Al schilderend vormt zich het beeld. Bijna altijd zijn daarin menselijke ge stalten of onderdelen daarvan herken baar, nmaar het werk is niet echt figura tief, naar de werkelijkheid gemaakt. In haar aquarellen daarentegen geeft ze meestal weer wat er te zien is: modellen, stillevens en landschappen. Judith de Vries heeft zich gedurende haar stiidféaaridelerafen-opleiding "D Witte Leli" in Amsterdam bezig gehou den met textiele werkvormen. Hier door is ook haar keramische werk, waarin zij is afgestudeerd, beïnvloed. Dunne rollen klei worden gebruikt om er, als met draden, mee te vlechten en te weven. Van gedrapeerde, weefselachti ge matjes worden vervolgens allerlei vormen opgebouwd, waarvan haar bij zonder gevormde "doosjes" goede voorbeelden zijn. In haar werk wordt de klei meestal gekleurd met dekkende glazuur en metaal-oxiden. De expres sieve kanten van de voorwerpen zijn duidelijk belangrijker dan de functio nele eigenschappen. De opening van deze gevarieerde expo sitie, op zondag 23 augustus om 15.30 uur, zal worden opgeluisterd door het jazz-ensemble van de uit Soest afkom stige gebroeders Prinsen. De expositie is daarna te zien op werkdagen vam 10.00 tot 16.00 uur en op zondagen van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met zondag 13 september. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het geslacht Euonymus, bekend onder de Nederland se naam "Kardinaalsmuts" kent een veelheid aan ver schijningen. Er worden in totaal zo'n 100 verschillen de Euonymussoorten en rassen gekweekt, die varië ren van dwergachtige wintergroene bodembedekkers tot hoge bladverliezende struiken/kleine bomen. De sierwaarde van de bladverliezende struiken/bomen bestaat hoofdzakelijk uit de kleurige herfstvruchten en de fraaie vuurrode herfstkleuren van het blad. Bij een aantal soorten en rassen is ook de kurklijstvor- ming langs de takken heel bijzonder. De wintergroene exemplaren zijn in tuin en openbaar groen vooral goed inzetbaar door hun vaak bontgevlekte blad waardoor ze 's winters kunnen zorgen voor de nodige kleur. Bodembedekkers: De Kardinaalsmutskweekvormen met bodembedek- kende eigenschappen vinden we bij Euonymus fortu- nei, een soort met plm. 40 variëteiten. De diverse ras sen onderscheiden zich in bladkleur, bladvorm en groeiwijze. De een is duidelijk meer bodembedek- kend dan de andere; heel goede bodembedekkers zijn E.Fort 'Gracilis' en 'Gold Tip'. De eerste is zilvergrijs bont van blad en het tweede ras ook wel in de handel onder de foutieve naam 'Golden Prince' is goudbont. Groenbladige rassen met breedspreidige groeiwijzen zijn bijv. 'Dart's Blanket' em Dart's Carpet. Een echte dwerg onder bodembedekkende kardinaalsmutsen is E.fort 'Kewensis' die niet hoger wordt dan 5 cm en mi nuscule groene blaadjes heeft. Vruchten: Aan de herfstvruchten die een aantal Euonymussen voortbrengen danken zij hun Nederlandse benaming kardinaalsmuts. De vruchten met hun opvallende kleuren en karakteristieke vorm hebben namelijk wat weg van het hoofddeksel van de kerkelijke hoogwaar digheidsbekleder waarnaar verwezen wordt. Vooral E. europaens heeft bijzonder in het oog springende bessen, felroze van tint met oranje zaden. Tezamen met het fraai getinte herfstblad zorgen ze voor een kleurig schouwspel in de herfsttuin. De struik is in heems in ons land en kan in de tuin zeer goed dienst doen als onderbeplanting onder bomen. Er zijn van deze struik een aantal kweekvormen in omloop met grotere meer of feller gekleurde vruchten. Andere Euonymussoorten waarvan de vruchten de moeite waard zijn zijn bijv. E. hamiltononianus, E. phelloma- nus en E. planipes. Kurklijstvorming: Kurklijstvorming zien we het sterkste bij E. alatus een struik tot 150-175 cm met opvallend bruine kurklij- sten. Deze bizarre kurkafzetting langs de takken komt vooral in de winterperiode goed tot zijn recht. Verwer king in bloekstukjes en kerstwerk van deze takken komt niet zelden voor. Van E. alatus wordt ook de kweekvorm 'Compactus' geteelt die in alle delen fijner is dan de soort. Een andere kardinaalshoed die we om zijn kurklijsten zouden kunnen aanplanten is E. phel- lomanus, die echter veel meer ruimte vraagt dan eerst genoemde. Stamvormen: De laatste jaren raken op stam ge kweekte gewassen steeds meer in trek. Ook bij de kar dinaalsmuts zijn er door deze trend diverse nieuwe creaties ontstaan. Bovengenoemde E. alatus 'Com pactus' komen we op stam tegen maar ook de goud- bonte wintergroene cultivars E. fortunei 'Canadale Gold' en E. emerald 'n Gold. Ongesnoeid groeien ze uit tot grilliger bossages. Met snoeien creëren we bijv.: bolronde kronen. Deze stamvormen zijn vaak geënt op vrij lage stammen waardoor ze in kleine tuinen en zelfs in bakken gebruikt kunnen worden. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. De heer W. Blaauw (WD) maakte zich de vorige week in de commissie Bedrij ven zorgen over het hoge ziekteverzuim bij Gemeentewerken, waar volgens hem "nog maar èèn werknemer ge weest is die zijn pensioen heeft ge haald." Hoe komt die man aan die onzin? Hij zei volgens het kranteverslag: "Dat is die man met die scheve nek. Hij woont in de wijk Klaarwater. Ik kan niet op z'n naam komen, maar het is wel een bekende Soester." Welnu, mijnheer Blaauw, die onbeken de man met zijn lichamelijke handicap, ben ik dus. Het is misschien gebruikelijk in kringen van liberale beroepsmilitairen een der gelijk taalgebruik over gewone mensen te bezigen, maar ik vind die opmerking van een Soesterbergs raadslid kwetsend en beledigend. Openbare excuses van deze vertegen woordiger van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie lijken mij niet mis plaatst en verwacht ik binnenkort op deze plaats. J. Staal Evenals in veel kleinere steden in Frankrijk heeft nu ook Neerpelt in Bel gië (5 km vanaf Valkenswaard) een overdekte markt, echt iets voor Soest. (Altijd droog). Het geheel is een hoge (kunst)glazen koepel, ideaal voor onze moderne jon gelui. Aan zo'n 100 jaar oude druip- markt valt niets te beleven. Leve nog meer lol. D. Kolkman 15 Augustus 1945: einde van de Twee de Wereldoorlog. Een atoombom op Hiroshima op 6 augustus en één op Na- gasaki drie dagen later en de oorlog was over! Jaarlijks berichten de media dus, bij de herdenking van 6 en 9 augustus, hoeveel langer de lijst van bomslachtof- fers is geworden. Maar de overlevenden van de Japanse bezetting sterven sinds jaar en dag al lang niet meer aan de gevolgen van mis handeling en ondervoeding, welnee die gaan gewóón dood. Ook gewoon dood liggen op de erevel- den o.a. de soldaten van toen, gesneu veld bij de bevrijding van onder meer de dienstweigeraars van nu. Op 17 augustus 1945 werd de Repu bliek Indonesia uitgeroepen. Na veel bloedvergieten werd dat eind 1949 een zelfstandige staat. Het is allemaal wat abrupt gegaan, de Indische Nederlan ders waren hun moederland kwijt, maar het recht heeft gezegevierd, niet waar? En nu zijn er zowaar weer mensen die vinden dat de Indonesiërs hun land niet naar behoren besturen. Hoezo betutte ling? En ereschulden wat zijn dat? Maar op 15 augustus 1987 hing wel de vlag uit op het gemeentehuis en dat deed deugd! E.E. Timmer - Geerlings. Vroeger wisten de mensen wat ze wil den Ieder vak had zijn eigen "Gilde" De bakker, de slager en de kruidenier Een eigen gilde of hofleverancier Dat gaf zekerheid en vertrouwen Op de gilden kon je bouwen Bescherming van lijf en goed stond vooraan Verenigingen, sponsors, begunstigers en bestuur Maakten een programma, wel wat duurVandaar dat "Het Gilde" is ont staan Het Groot Gaesbeeker Gilde ontstond En snoerde oproerkraaiers de mond Altijd present, kordaat en stoer Voor burger, buitenlui en boer Wilde je bij het gilde dan moest je geboren zijn in Soest En ze hadden ook bedacht Alleen leden van het mannelijk geslacht Da's zo gebleven door de jaren heen En het Gilde bleef goed op de been Ook gingen ze vaak naar het zuiden Om daar de klok te luiden Traden op en dronken bier Maar nu komen die zuiderlingen hier In Soest een "Landjuweel" En niets is het gilde teveel Vandaar in de gemeenteraad gekrakeel Over subsidie voor 't Landjuweel Iedereen heeft het programma in huis Dus: naar de Blaak, niet voor de buis 17 Dagen feest, van alles te doen Geheel gratis, dus zonder poen Zo'n evenement, zo ontzettend veel Dat wordt echt een "Landjuweel" De heren van het "Gild" een pluim oj de hoed Die staat nu extra goed. R.A. Kleter Eén van de meest sensationele afleidin gen voor een heel klein percentage van onze mannelijke jeugd is wel het weke lijkse bezoek aan een voetbalwedstrijd van de Ere-Divisie. De verslagen hiervan in de maandag ochtend kranten worden uiteraard gre tig gelezen, foto's van de bezoekers zijn helemaal populair. Dagen vóór de happening worden de zakmesjes vlijmscherp geslepen zodat een aanval op de zittingen van de 2e klas wagons suksesvol verloopt. Dat dit nog geen le klas wagons zijn is onbe grijpelijk. (Waar blijft de sponsoring van onze dagbladen?). De aktieve jon gelui willen zoveel mogelijk schade ma ken, de N.S. betaalt toch (Of de ge meenschap). Leve de lol! In aansluiting hierop nog het volgende voorstel. Zijn er in dit dorp amper munitiebun kers geplaatst, veel bomen gekapt om betere invliegfunnels voor vliegtuigen mogelijk te maken, is er een hele stoet militaire jeeps voorbij gereden (op een zonnige dag nota bene), vertrekken raadsleden bijna en masse in een mili tair vliegtuig naar de grootste wapen producent van dit land voor een bezich tiging, vindt de raadsfraktie van de PvdA in Soest het niet eens meer nodig een hele nette brief van het IKV over wapenbeheersing te ondersteunen, worden zeer binnenkort schaars gekle- j de vrouwen door mannen in Soest ge keurd (ook dat is geweld!), of een groep mariniers uit Doorn bestormt a.s. vrij dag en niet eens door Simonis ingewijde kerk. God's Huis! In Soest kan blijk baar al het slechte, het onnuttige, het domme Het lijkt wel oorlog in Soest! Tien tegen één, dat de eerste burger van Soest bij aanschouwing van die beklim ming, ditmaal de hand op z'n hart heeft vanwege de angst. Moet een liberaal die met de Paus op de foto wil en met Simo nis in eeri erepresidium eigenlijk niet een beetje bang zijn? Het lijkt er op dat hij overal lak aan heeft. Voor veel vrou wen moet het geweld waarmee de vie ring van het Landjuweel gepaard gaat een stoot onder de gordel betekenen. Vrouwen in de PSP, afd. Soest Op onze dagelijkse fietstocht naar het Natuurbad komen we over de Eng, waar ongeveer op het hoogste punt van de Kolonieweg naast "'t Ouwe Nest" een sleuf in de weg zit, kaarsrecht on der de bestrating door. Op dat punt woedt al jaren een hevige strijd tussen Gemeentewerken en een mol, die de mol vooralsnog in zijn voordeel heeft beslecht. De stand is momenteel 5-4 voor de mol. De onderaardse Eng-bewoner heeft zijn jachtgebied aan beide zijden van de Eng en gebruikt als verbindingsweg hardnekkig steeds dezelfde "eigenpo- tig" gegraven gang, die regelmatig en even hardnekkig door Gemeentewer ken weer wordt geslecht, waarbij de straatstenen weer in hun verband wor den gelegd. Na één sleufvrije dag staat onze onderaardse vriend dan weer een punt voor op Gemeentewerken, en zo zou dat nog tot in lengte van (mol)jaren kunnen doorgaan. Misschien zou Gemeentewerken om mol, mankracht en geld te sparen op die plaats een vaste "rit" kunnen maken, door bijvoorbeeld rioolbuizen, gevuld met zand, onder de weg aan te brengen, waardoor onze vriend vrijelijk van de ene naar de andere kant kan gaan en de bestrating intact zou kunnen blijven. Het is maar een ideetje... M.M.Kraal-Bijkerk

Soester Courant | 1987 | | pagina 13