TOT JEANS BIJ Straters Landjuweel a.s. vrijdag feestelijk van start zogezien Rel om miss-verkiezing tijdens Landjuweel Al veel positieve reacties op enquête over gezondheidszorg Fietsvierdaagse eindigt in compleet waterballet Jeans mode specialist Nieuweweq 60A Soest Begroeiing ernstig aangetast Natuurgebied met gif bespoten Jachttafereeltje Vuurspuwende auto op drie wielen Reisbureau Gerth Makelaardij o.g. 16151 Soest gaat zeventien dagen lang op z 'n kop staan Jan Visser in actie tegen 'misselijk makend onderdeel' Maandag a.s. laatste inleverdatum! Hartverwa/mende reacties door Gerardfiaut dVudeEnghe Politievlag gestolen Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Volgens Bert Krijger, WD-fractie- voorzitter en organisator van de miss verkiezing, snapt Visser er niets van, al slaagt hij er desondanks in "veel lawaai te maken". Dat Visser uithaalt tegen in principe alles wat Landjuweel heet was te verwachten, aldus Krijger. "In de ge meenteraad stemde hij ook tegen, om dat het Groot Geasbeeker Gilde alleen maar mannen opneemt die én katholiek én in Soest geboren zijn. Dat zijn nu eenmaal de regels van het Gilde, en die moeten ze zelf maar verdedigen." Hij wijst erop dat de Karnavalsvereni- ging De Narre Knollen het Caribbean Festival organiseert, voor eigen reke ning en risico. Tijdens zo'n Antilliaans Karnaval wordt altijd een "Caribbean Queen" gekozen. "Zijn daarvoor ge noeg Antilliaanse meisjes in Soest? Neen," aldus Krijger. "Daarmee zou dan een authentiek deel vervallen." In dat verband wijst hij ook op het feno meen van de Tour-miss, de ronde-miss, de Lentefee, Oogstfee of wat dan ook die evenementen opluisteren. "Waar om dan geen miss Landjuweel, die ook De protestkaart die Jan Visser ver spreidt tegen de miss-verkiezing. na het festival nog representatieve ta ken kan vervullen?" "De op 10 augustus gekozen Caribbean Queen, een Antilliaanse miss dus, zal miss Landjuweel 1987 in Soest kronen. Of meneer Visser dat nu leuk vindt of niet. Of hij dat begrijpt is ook niet be langrijk. Laat hij zich maar met zijn ei gen zaken bezighouden," aldus Bert Krijger. Hij wijst er verder op dat de Karnavalsvereniging geen steun van de gemeente nodig heeft en dat ook nooit zal vragen, "om te voorkomen dat leu teraars als Visser zich met de leut van de Karnavalsvereniging bemoeien." Inbraak Beetzlaan Aan de Beetzlaan heeft een inbreker vorige week een geldbedrag van om en nabij de 350 gulden en een lamp buitge maakt. Hij bleek de schuifpui van het huis te hebben geforceerd, waarna hij de woonkamer Icon doorzoeken. De bospolitie heeft vorige week, in samenwerking met de Algemene Inspec tiedienst van het Ministerie van Landbouw, een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ernstige aantasting van de begroeiing op een stuk natuurge bied aan de Pijnenburgerlaan, op het landgoed "Op Hees". Vastgesteld werd dat er "op grove wijze" was gespoten met bestrijdingsmiddelen, op een strook grond van 250 meter lang en 4 meter breed. De bomen en struiken daarop waren ernstig aangetast; het gras was nagenoeg verbrand. Het onderzoek wees in de richting van een agragiër uit Soest. Deze werd aan de tand gevoeld. Hij gaf toe begin augustus met twee verschillende maar beide verboden - bestrijdingsmiddelen de brandnetels te hebben aangepakt. Er is proces-verbaal opgemaakt. Ons poesje wordt al een echte huiskat: je kunt geen poot verzetten of ze bemoeit zich ermee. Zelf doet ze daarentegen precies waar ze zin in heeft. Ze is nu ruim drie maanden oud en probeert nog steeds via stoelen en schoten op het ver boden tafelterrein te komen. Vooral als daar wat te schransen valt, want eten is haar lust en haar leven. Er is vrijwel niets meer in ons huis te vinden dat niet door haar snoepsnuffels is benaderd. Ze eet alles wat los en vast zit en drinkt het liefst rechtstreeks uit de kraan, want ook drinken doet ze als een grote vent. Toch is ze niet vet. Behalve dat ze daar wel een beetje jong voor is, komt dat vol gens een hardnekkig en niet door de die renarts tegengesproken verhaal doordat ze vliegen achterna zit en ze nog vangt ook. Wat meer is, ze eet ze duidelijk hoorbaar op. Krakend verdwijnen ze een voor een achter haar kiezen. Vooral nu het volgens insiders zomer is komen er vaak van die heerlijke grote bromvliegen binnen. Ze doen hun naam eer aan: als ze de bui aan hebben vliegen ze onophoudelijk van de ene hoek van de kamer naar de andere hoek, onder begeleiding van een steeds irrite- render zoemtoon. Nessy ziet het alle maal vol spanning aan, staart in de lucht, het kopje achtero ver en soms klei - ne stapjes nemend. Als de brommer even moet bijtanken komt ze pas goed in beweging. Met haar enorme kraalogen star gericht op de vlieg sluipt ze naar het raam, waar de vlieg ondanks zijn ogen op steeltjes nietsvermoedend zit uit te hijgen. De spanning stijgt ten top wanneer het brommend monster langs het raam af daalt, richting vensterbank. Vliegens vlug kruipt Nessy tussen de planten en de ruit en zit klaar om in te grijpen. Als de vlieg onverhoeds de kuierlatten neemt waagt het poesje een wanhopige poging hem alsnog in zijn vlucht te van - gen, wat tot mislukken gedoemd is, wnat de vlieg is deze keer nog net iets vlugger en... eerder gestart. Als de zwaartekracht zich laat gelden en Nes sy 's snoeksprong in een neerwaartse be weging omzet, landt ze in een bloempot. Volgens weer andere wetten dondert de hele zaak naar beneden en holt de poes weg, de kamer uit. Wat doen die mensen ook met al die rommel op de vensterbank. De politie kreeg zaterdagnacht tij dens de surveillance op de Wiekslo- terweg een auto in de gaten waar de vonken onderuit spoten. Aanvanke lijk leek de wagen te zijn verdwenen, maar een spoor van glas leidde de politiemannen naar een adres aan de Insingerstraat, waar een auto stond met slechts één voorwiel. Bij onder zoek bleek dat de bestuurder in Maartensdijk - 6 kilometer terug - een ongeluk had veroorzaakt en maar liefst drie bomen uit de grond had gereden. Hij vervolgde zijn weg op drie wielen, met achterlating van het andere voorwiel. De Soester, 42 jaar, bleek niet geheel vrij van alco hol te zijn nadat hij blaastests en bloedproef had ondergaan. Dat re sulteerde verder in een proces-ver baal en een rijverbod, zelfs op drie wielen. Inbraak restaurant In het afgelopen weekeinde is ingebro ken in een restaurant aan de Middel wijkstraat. De dader kwam de woning boven de zaak binnen door via de re genpijp naar het platte dak te klimmen, waar hij een raam van de badkamer for ceerde. Vermist wordt een onbekend bedrag aan contant geld en chèques. 't Zal wel niet lukken" zei glasman Van Ede „maar je weet 't toch nooit"; 't leek haast een bede 't is echt waar een eer met wat ik creëer stel ik elke Soester met dubbele ramen tevreden! REISBUREAU 1^—— 3 GERTH SOEST De eerste wintersport- en winterzongidsen zijn uit! Vraagt gratis toezending bij invh Inbraak Zwaluwenweg Bij een inbraak in een huis aan de Zwa- luwenweg heeft de dader vorige week een flinke buit weten te bemachtigen. Vermist worden o.m. een fototoestel, giro- en bankpasjes, strippenkaarten en een onbekend aantal girobetaalkaarten. Soesterbergsestraat 79 - Soest BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest tel: 02155-1S3SI 't Sfa aibte-le**- tr-cci en /sra/ rjeiwtrfetK Aanstaande vrijdag is het dan - eindelijk - zo ver: om 10.00 uur 's ochtends gaat hèt Landjuweel, dat Soest gedurende een periode van maar liefst zeventien da gen (tweeëneenhalve week!) op z'n kop zal laten staan, op feestelijke wijze van start. De officiële opening wordt verricht door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland. Hij zal per heli- copter arriveren op een landingsplaats vlak bij de Oude Kerk. De openingsplechtigheid gaat gepaard met diverse activiteiten, zoals de be klimming van de toren van de Oude Kerk door een peloton mariniers van het opleidingskamp in Doorn. Aanslui tend zullen herauten rondgaan en in Soest iedereen "kond doen" dat het Landjuweel, waarnaar velen intussen reikhalzend hebben uitgekeken, écht begonnen is. 's Avonds is er meteen al een feestelijk programma in de feesttent op de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan, onder het motto "Het Gilde viert, en Soest viert mee...", waar tal van artiesten uit bin nen- en buitenland hun beste beentje zullen voorzetten, met een grote in breng van Soester sport-, muziek- en zangverenigingen. De openingsavond wordt ingeleid door onze vermaarde plaatsgenoot Piet Ekel, tevens welbekend acteur. De ver schillende programma-onderdelen worden verder beurtelings aangekon digd door andere bekend Soesters: Ria Bremer, Mieke Havik en René Eijber- sen, bijgestaan door Nelleke Radema ker (speciaal t.b.v. de buitenlandse dansgroepen), Ad Langebent en Cees van Drongelen. De algehele leiding is in de vertrouwde handen van Piet Ekel, Piet Daalhuizen en Jan Leyendekker. Meegewerkt wordt er o.m. door de Soester Boerendansgroep, de Soester Oudheidkamer, dansgroepen uit Po len, Oostenrijk, Joegoslavië, Portugal, Griekenland en Italië, door de Spring- bokken, Tempo Toer, PVO, het kin derkoor van de Speeldoos, het gemend koor The Messengers, Conny Vink, de Kermisklanten, Toby Rix, Jack van der Linden en Gerard van Dolder. De feestavond begint om 19.30 uur en biedt een ruim drie uur durend pro gramma, waarin sport, cultuur en folk lore hand in hand zullen gaan. De toe gangsprijs bedraagt slechts 600 cent (zes gulden). Het lijdt geen twijfel dat deze bijzonder feestelijke avond zeer veel bezoekers zal trekken. Zaterdag 22 augustus - de tweede dag van het Landjuweel - is de grote dag van de Historische Optocht, het eerste gro te evenement waarvoor massale be langstelling wordt verwacht, ook van ver buiten Soest. De optocht vindt 's middags plaats vanaf 13.00 uur. Elders in deze Soester Courant vindt men daarover uitgebreide informatie, 's Avonds - vanaf 20.00 uur - beleeft het Landjuweel de eerste aflevering van het Internationaal Folkloristisch Dansfesti- val, en ook daarover treft men op een andere plaats in deze krant uitgebreide berichten aan, evenals over de overige activiteiten tijdens de eerste week van het Landjuweel. Kerkebuurt Het historische deel van Soest, de Ker kebuurt en haar directe omgeving, zal in de Landjuweel-periode - 21 augustus t/m 6 september - in de avonduren meestentijds verlicht zijn. Tijdens een avondwandeling zal men de vele oude panden die deze buurt rijk is op sfeer volle wijze kunnen aanschouwen, al kan dat natuurlijk ook overdag. Voor geïnteresseerden ligt er een wandelrou te klaar bij bakkerij Van Brummelen en 's avonds bij restaurant 't Hoogje, beide centraal in de Kerkebuurt gelegen. Op drie markant plaatsen in de Kerke buurt verrijzen torens met een onmis kenbaar middeleeuws karakter. Ook deze worden in de avonduren zoveel mogelijk verlicht, evenals de Oude Kerk. De Kerkebuurt-bewoners zijn in Middeleeuwse torens flankeren de toegangswegen tot de Kerkebuurt. Foto: Herman van Dam. de afgelopen weken en dagen al druk in de weer geweest om het aanzien van huizen en tuinen in een feestelijke en bloemrijke sfeer te brengen. Reden ge noeg dus om "oud Soest" tijdens het Landjuweel eens van dichtbij te gaan bekijken. Soest heeft weer wat! Dat kan gevoeg lijk worden vastgesteld na de rel die vorige week ontstond rondom de ver kiezing van Miss Landjuweel, die in het kader van het Landjuweel moet gaan plaatsvinden op zaterdag 29 au gustus, in de feesttent aan de Ferdiand Huycklaan, waar die avond een "Ca ribbean Festival" wordt gehouden. Het Progressief Soest-raadslid Jan Visser ontketende vorige week een protest-actie tegen wat hij noemt het "meest misselijk makende onderdeel van het Soester Landjuweel". In een pamflet dat Visser vorige week op grote schaal verspreidde wijst hij er op dat alleen mannen lid mogen zijn van het Gilde. Dat over de "missverkie zing-met-prijzenregen", zoals het raadslid met voelbaar afgrijzen citeert, inlichtingen zijn in te winnen bij de frac tievoorzitter van de Soester VVD, Bert Krijger, "Wie anders?", aldus Visser versterkt zijn gevoelens van afkeer slechts. Hij roept de lezers van het pamflet op een protest te sturen aan de beide vrou welijke leden van Provinciale Staten uit Soest, die zitting hebben in het comité van aanbeveling: de dames Milly van Stiphout (PvdA) en Evelien Korthuis (VVD), en geeft er voor alle zekerheid hun adressen alvast bij. "U weet wel: méér vrouwen in de politiek", sneert Visser nog. Voor de protesten stelt het PS-raadslid zelf een fraaie ansichtkaart beschikbaar, waarop de achterzijde prijkt van maar liefst vier "dikbillen". "Vergelijk dit evenement," aldus Vis ser, "even met de behendigheidswed strijden voor honden, met beoordeling op gedrag en gehoorzaamheid, met de rundveekeuring en -show en met de ezelkeuring en -show, op resp. 25 au gustus, 2 en 5 september." In een nadere toelichting op zijn actie deelde Visser mee geen zin te hebben in eindeloze discussies over zijn actie. "De mensen moeten er maar eens goed over nadenken. Dit is gewoon smakeloos. Je laat iemand toch niet in een badpak pa raderen en beoordelen op haar maten of smoeltje. Als er 25 meedoen zijn er in Soest zeker 975 met x-benen, dikke dij en, flaporen of een lui oog... Dat is toch pijnlijk?" Vrouwen moeten beoordeeld worden op hun karakter en capaciteiten, aldus Visser. Met opzet wekt hij medestan ders op hun protest te sturen naar de vrouwelijke politici. "Ja, die zitten in dat ere-comité. Als je voor zoiets ge vraagd wordt door een organisatie waarvan alleen mannen lid mogen zijn moet je als vrouwelijke politicus maar zeggen dat je je daarmee niet kunt ver enigen. Iedereen heeft toch altijd de mond vol over meervrouwen in de poli tiek? En wat is dat vrouwelijke dan, op deze manier? Daar begrijp ik niets van..." Niet alle inzenders melden zich overi gens aan voor actieve deelname aan het symposium, dat op 10 september plaatsvindt onder leiding van de beken de Soesters Ria Bremer en Marcel van Dam. De organisatiecommissie hoopt dan ook dat nog velen in de komende dagen hun mogelijke aarzelingen over winnen en alsnog het formulier instu ren, of inleveren bij de huisartsen. In deze Soester Courant is voor de der de en laatste keer het complete enquê teformulier opgenomen. Tevens wordt aandacht besteed aan het "panel" van deskundigen mensen die op een of andere manier rechtstreeks bij de ge zondheidszorg in Soest betrokken zijn, omdat ze er wonen en/of werken dat zich tijdens de discussie-avond over de stellingen zal buigen. Inzichten toetsen Voor elke inwoner van Soest die een (al dan niet) uitgesproken mening heeft over de gezondheidszorg is dat een unieke mogelijkheid om zijn of haar in zichten te toetsen aan wat de deskundi gen ervan zeggen. Die "ontmoeting" tussen leken en deskundigen is dan ook precies wat de organisatoren van en quête en symposium voor ogen heeft gestaan. Het panel bestaat uit de volgende per sonen: A. Chavannes, huisarts in Soest; H. de Klerk, directeur Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest-Baarn Eemnes; P. Lange, direc teur patiëntenzorg Wilhelmina-kinder- ziekenhuis Utrecht; R. Nieuwaal, ma nager van het centrum voor paramedi sche behandeling en revalidatie AZU; R. v.d. Wall, vice-voorzitter van de me dische staf van Maarschalksbos/Zon negloren; mevrouw S. Visser, hoofd- wijkverpleegkundige te Soest; en R. Zwennes, hoofd verplegingsdienst Zonnegloren. Elders in deze krant treft men een uitgebreider introductie van het panel aan. Het enquêteformulier staat deze week op pagina 7! De Fietsvierdaagse, georganiseerd door Super van Doorn en Tempo Toer, is vorige week donderdagavond geëindigd in een compleet waterbal let. De toch nog enkele honderden fietsers en fietsers die ook de laatste étappe van de vier - waarvan er drie onder bijzonder fraaie weersomstan digheden werden verreden - bleven doorzetten kwamen meestal doornat en verkleumd aan op het grote par keerterrein voor de supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat, waar de prijs uitreiking plaatsvond. Tempo Toer- voorzitter Reulen wenste de deelne mers daar volkomen terecht "een goed heenkomen". De stemming zat er, ondanks de gestaag vallende regen, bijzonder goed in, al hield een aantal deelnemers het direct na aankomst verder voor gezien, om thuis droge kleren te gaan aantrekken. Wie bleef, in gespannen afwachting van de prijzen, probeerde zo droog moge lijk te blijven onder paraplu's en onder de grote luifel voor de supermarkt, die hier zijn onschatbare diensten bewees. Ook de Eemlander Blaaskapel bleef op die manier droog en zorgde ervoor dat het al met al nog een buitengewoon vro lijke boel werd, al gutste de regen om laag. Hartverwarmend was het optre den van twee deelneemsters in de uit monstering van Sinterklaas en Zwarte Piet, waaronder de dames Wil Rade- maker en Joke Zeggelaar bleken schuil te gaan. Ze verdienden daarmee zonder concurrentie de originaliteitsprijs. Zwarte Piet beloonde de heer Van Doorn daarvoor met zo'n stevige knuf fel dat hij de rest van de avond slechts met moeite van Piet zélf te onderschei den was. De deelnemers werden op een hoog plankier verwelkomd door de heer W. van Doorn en Tempo-voorzitter J.A. Reulen. Nadat elk een fraaie herinne ringstegel in ontvangst had genomen en gesterkt was door koffie en koek volgde de prijsuitreiking. De namen op de meestal doorweekte startkaarten waren nauwelijks meer te onderscheiden, maar het lukte de organisatoren toch de prijswinnaars naar voren te roepen. De definitieve lijst luidde als volgt: le prijs (portable tv): mevrouw De Beer van de Insingerstraat; 2e prijs (radio): M. van Dijk, Peter v.d. Breemerweg; 3e prijs (walkman): S. Teertstra-van Dijk, Van Lenneplaan; 4e t/m 10e prijs: R. ter Beek, Zwalu- wenweg; W. Kamphorst, Groen van Prinstererstraat; A. van 't Klooster, Lange Brinkweg; W. de Bree, Van Len neplaan; M. Haas-Hasert, Wiardi Beckmanstraat; E.v.d.Hengel, Eigen domweg; D. Nijhof, Haverweerd. Ondanks het feit dat de fietsers de laat ste avond bijkans werden weggespoeld kunnen Super van Doorn en Tempo Toer toch weer terugkijken op een ge slaagd festijn, dat zich inmiddels in Soest en wijde omgeving zo'n ijzerster- ke reputatie heeft verworven dat er ook volgend jaar wel een vier avonden du rend evenement in zit. Aan de talrijke enthousiaste deelnemers - ofschoon Een tot nog toe onbekende dader heeft in de nacht van zaterdag op zondag kans gezien de blauwe vlag te stelen, die bij het nieuwe politiebu reau aan de Dalweg fier wapperend de voorbijgangers duidelijk maakt dat - vigilat ut quiescant - de politie waakt opdat de bevolking aan haar rust toekomt. Kennelijk waren de dienaren der wet op eigen terrein niet al te waakzaam, zodat de dief het touw kon doorsnijden en er met de vlag vandoorgaan. Het dundoek, voorzien van wapen en wapen spreuk, heeft een waarde van 600 gulden. "Een rotstreek," aldus een woordvoerder van het politiekorps. "Sinterklaas en Zwarte Piet" verdien den met hun uitmonstering de prijs voor de meest originele deelnemers. wat minder in getal dan bij voorgaande afleveringen - zal het zeker niet liggen, getuige de geestdriftige reacties, ook schriftelijk, die bij de organisatoren zijn binnengekomen. De organisatoren van de enquête en het daarop aansluitende symposium over de gezondheidszorg, dat op 10 september in Zonnegloren wordt ge houden, zijn tot dusver bijzonder te vreden over de "response" van de zij de van het Soester publiek. In de afge lopen weken zijn al tientallen ingevul de formulieren binnengekomen, waaruit blijkt dat een flink deel van de bevolking zich aangesproken weet door het thema dat zowel in de enquê te als in het symposium centraal staat. De reacties op het initiatief zijn zonder uitzondering positief. Uit de reacties blijkt dat heel wat men sen heel goed meedenken over de pro blemen waarmee "de" gezondheids zorg zich geconfronteerd ziet. Veel in zenders hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een "eigen" stelling te poneren en toe te voegen aan de ze ven die al op het formulier zijn gedrukt. 'Marie, kom gauw, dat heb ik ook!' Stelling nr. 4. -- "Medische encyclope dieën en populaire voorlichtingsrubrieken werken eerder ziekmakend dan gezond heidsbevorderend" -- inspireerde een in woonster van Soest tot bovenstaande car toon.

Soester Courant | 1987 | | pagina 1