©//on scliocmsilcci* tts EN Ka* iN'gER^j Breed verzet tegen godsdienst-onderwijs op openbare basisscholen ONKVQ**" KLM-flat Johannes Poststraat uitgebrand ■GRATIS BU| KODAK SELECT 2> Dook WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 Subsidie kan ook zonder verordening doorgaan Eén week gratis warm eten voor 100-jarige GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD MAAR VAN ONKYO «ifiSSf-TSSSS Koningsweg krijgt alsnog twee 'rechts-affers' Brommer (en helm) foetsie na 'proefritje' vlakke landje Kodak krijg Als Kodak Select fotovakman maken we er" ook in de zomer meer werk van. Let dus goed op woar u uw film weg brengt. Uw foto's zijn bij ons in vertrouwde handen. Bij ons krijgt u naast de mooiste kleuren en topkwaliteit ook nog zo'n formidabele satellietopname van Nederland. foto-video-computer/ J Verkeersmaatregelen tijdens Landjuweel (21 aug. t/m. 6 sept.) DANSCENTRUM Uritó EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS \SP' PER PERSOON! Het staat nog niet vast dat de gemeen teraad van Soest de nieuwe verorde ning voor het godsdienst-onderwijs aan openbare basisscholen voetstoots zal goedkeuren. De raad heeft welis waar in het voorjaar al een bedrag van 15.000 gulden uitgetrokken voor de subsidiëring van dit onderricht (dat sinds de bezuinigingsronde van 1982 niet meer door de gemeente werd be taald), maar de verordening waarin dat allemaal met punten en komma's zou worden vastgelegd stuit bij een flink deel van de raad op forse bezwa ren. Dat bleek in elk geval tijdens de discus sie in de raadscommissie Onderwijs, vorige week, onder leiding van wethou der Jan Menne. Voor de bespreking van dit enige substantiële agendapunt stond de raadsleden een vol uur ter beschik king, en ze gebruikten die tijd dan ook tot en met de laatste seconde. Vooral Lydia Meijer (PvdA) kwam met een waslijst van bezwaren, uitmondend in een duidelijk nee tegen het voorstel van het College (waarin PvdA-wethouder Frans Kingma overigens een minder heidsstandpunt inneemt). Maar ook bij de andere fracties leefden tal van twijfels en bezwaren, al konden die goeddeels worden weggenomen door de wethouder. Zo vroeg Johan Baks (CDA) zich af of op basis van de verordening ook de Satanskerk op de Baghwan-beweging gesubsidieerd zou den kunnen worden, of een groepering met een racistische ideologie. Menne wees erop dat instellingen die bij de wet verboden zijn of indruisen tegen de wet zeker niet in aanmerking zullen komen. Of dat voor de door Baks genoemde groepen van toepassing is liet hij in het midden. Volgens hem gaat bij deze ver ordening om algemeen erkende geeste lijke stromingen en geldt bovendien dat de ouders het er altijd mee eens moeten zijn. Baks had bezwaar tegen de formulering dat het onderricht gericht moet zijn op de "geestelijke verruiming" van de leer lingen. Dat klonk hem mogelijk wat al te "geest-verruimend" in de oren en bo vendien, liet hij weten, kan het heel goed zijn dat wat de een een verruiming vindt in de ogen van de ander juist een vorm van vernauwing is. De vrees van Lydia Meijer, dat het on derwijs eigenlijk alleen maar kan uit monden in propaganda, werd niet door de wethouder gedeeld. "Het is niet de bedoeling dat het op een fanatieke ma nier gebeurt. Ik zou er erg op tegen zijn als er bijvoorbeeld les werd gegeven door fundamentalistische moslims." Wiebe Meilof (GPV) had niet zo'n moeite met de propaganda". "Als je ergens warm voor loopt kun je niet ver achten dat dit onderwijs emotieloos wordt gegeven." Hij bleef overigens tégen de subsidie, omdat hij gods dienst-onderwijs, hoe gewenst of zinvol ook, geen gemeentelijke taak vindt. Psalmen zingen? Zowel Lydia Meijer als Marijke Weide- ma (WD) maakten bezwaar tegen het feit dat de overheid wél geld moet geven voor dit onderwijs, maar zich met de in houd ervan in genen dele mag be moeien. Willem Blaauw (ook WD) liet overigens weten persoonlijk voor het voorstel te zijn, in tegenstelling tot de rest van zijn fractie. Marijke Weide- ma vroeg zich nog af wie er controle zou houden op de bepaling dat er geen godsdienst beoefend of beleden zou worden. "En als de dominee nu eens psalmen laat zingen, of gaat bidden?" Wethouder Menne hield de commissie voor dat er ook in de jaren dat er wél subsidie werd verstrekt nimmer klach ten waren geuit over het verloop van de lessen. In tegendeel, ook van de zijde van de schoilen is aangedrongen op her vatting van de subsidie, hetgeen voor Leidje Tomassen (Progressief Soest) al reden voldoende is om met het voorstel in te stemmen: "Wij hebben de inspraak hoog in het vaandel, daarom dus." De commissie wierp alvast een dam op tegen overschrijding van het subsidie budget door te bepalen dat er, ook als er meer dan 15 groepen gevormd worden voor (uiteenlopende) vormen van godsdienst-onderwijs, toch niet meer dan 15.000 gulden op tafel zal komen. De kans is niet denkbeeldig dat een meerderheid van de raad de verorde ning straks afwijst, want alleen CDA en Progressief Soest toonden zich duidelij ke voorstanders. Dat wil echter niet zeggen dat de subsidie daardoor in ge vaar komt, zo bleek uit de discussie. Al leen wordt het dan een zaak van het College, en niet van de raad. Onder grote belangstelling heeft de heer L.C.A. van Zadel, Soests oudste mannelijke inwoner, vorige week zijn 100e verjaardag gevierd. Dat gebeur de met een receptie in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan, waar de Parkzaal voor de gelegenheid was versierd met slingers, bloemen en op vele plaatsen het getal 100, uitge voerd in vergulde cijfers. Tal van vrienden, familieleden en be kenden kwamen de heer Van Zadel fe liciteren en iedereen bracht natuurlijk ook een cadeautje mee. Ook burge meester Paul Scholten was van de par tij; hij bood namens het gemeentebe stuur een bloemstuk aan. In een korte toespraak roemde de heer Scholten de geweldige gezondheid en geestkracht van de heer Van Zadel. In des burgemeesters kielzog, en door hem nadrukkelijk naar voren gehaald, arriveerde ook de heer Albert Brand, die al jaren vrijwel onafgebroken iedere dag de warme maaltijd van de heer Van Zadel bezorgt. De 100-jarige betrekt die namelijk van de warme-maaltijd- voorziening in Molenschot; de gewone maaltijden bereidt hij nog altijd zelf. De heer Brand bood de heer Van Zadel namens de commissie een bijzonder ca deau aan: een waardebon voor een week lang gratis warme maaltijden, een gebaar dat door de aanwezigen met een Foto: Herman van Dam. hartelijk applaus werd gehonoreerd. "Beter dan een bloemetje," aldus bur gemeester Scholten. V.l.n.r. burgemeester Schollen, de heer Van Zadel en de heer Brand. Automobiliste onderweg onwel geworden Maandagmiddag werd een 46-jarige vrouw uit Amersfoort, die over de Birk- straat in de richting van haar woon plaats reed, achter het stuur van haar auto plotseling onwel. Als gevolg daar van raakte ze van de rijbaan en reed het fietspad op, waar ze gelukkig zonder iets of iemand te raken tot stilstand kwam. Een voorbijganger haalde de vrouw uit de auto en een toevallig pas serende arts verleende eerste hulp. De vrouw werd later per ambulance over gebracht naar ziekenhuis de Lichten berg. Inbraak supermarkt Parallelweg Onbekenden hebben zondagmiddag, op klaarlichte dag, ingebroken in een supermarkt aan de Parallelweg. Met een trottoirtegel werd de ruit van de toegangsdeur ingegooid, zodat men het pand kon betreden. De buit bestond o.m. uit tien blauwe jasschorten, een deurmat, tien grote meloenen en twee kisten sinaasappels. Het fruit bleek in de omgeving stuk te zijn gegooid. De schade beloopt in totaal zo'n duizend gulden. Ruit met luchtbuks kapotgeschoten Vrijdagmorgen in alle vroegte heeft een onbekende dader een thermopane ruit van een woning aan het Boekweitland kapot geschoten. Waarschijnlijk is dat gebeurd met een luchtbuks. Over de da der en het motief is de politie niets be kend. Inbraak pizzeria Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde kans gezien in te bre ken in een pizzeria aan de Steenhoff- straat. Uit de kassa werd een bedrag van ca. 1500 gulden ontvreemd, Tevens verdween een gouden aansteker. De in breker bleek een ruit in de voordeur te hebben vernield om binnen te komen. 2 (aar garantie. We kunnen u dal beter dan grammerina met display ooit bewiizen met het meu- Bediening met de Onkyo we Onkyo programma. Bi/- sysieem-atstanpsDediening voorbeeld de Compact Disc is mogelijk. Leverbaar in Speler OX-130. Er zijn wel zwart ol zilvergeanodiseerd goedkopere, maar niet met aluminium deze eigenschappen Zoals COMPACT DISC SPELER attasting door drie laser- DX-130 stralen, speciale trilling- /MM demping en volledige pro- incl. 3 jaar garantie ONKVO HI-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER Erkend deeter voor Soest WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) De brandweer rukte maandagavond met groot materieel uit na het alarm voor een "uitslaande" brand in een op de tweede verdieping gelegen eenka mer-flat aan de Johannes Poststraat, in één van de torens die bekend staan als de KLM-flats. Met vier wagens, waar onder de ladderwagen, en een groot aantal manschappen arriveerde de brandweer op de plaats des onheils, waar buren inmiddels met een tuins lang aan het bluswerk waren begon nen. Dat werd later overgenomen door een politieman, die een brandblusser gebruikte. De brandweermannen die de flatwo ning betraden moesten wegens de ster ke rookontwikkeling gebruik maken van persluchtmaskers. Zij konden de vuurhaard, een matras, snel doven. In de flatwoning ontstond grote materiële schade, vooral door de overvloedige rook en het bluswater. Volgens de politie heeft de bewoner, een 39-jarige man, de brand zelf aange stoken. Hij werd geheel overstuur opge nomen in een ziekenhuis. De Koningsweg, waarvan de recon structie deze week is begonnen, zal er toch nog iets anders komen uit te zien dan tot dusver in de plannen was vast gelegd. In overleg met Rijkswaterstaat is onlangs besloten de weg in de toe komst te voorzien van twee "rechts- affers". Een en ander is van belang in verband met de subsidie door het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, zo als wethouder drs. G. Plomp vorige week meedeelde in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. "Een kleine aanpassing van het ont werp," zo noemde de wethouder de als nog aangebrachte veranderingen. "Eerst was er sprake van exclusieve 'links-affers', maar in verband met de verkeers-afwikkeling komen er nu ook twee uitvoegstroken naar rechts." De eerste is geprojecteerd bij de afslag Cle- mensstraat (in zuidelijke richting dus), de tweede zal bij de Dalweg (in noorde lijke richting) komen te liggen. Volgens ir. J. van Gent, adjunct-direc teur van Gemeentewerken, is hiertoe besloten op basis van nieuwe bereke ningen van de capaciteit van de Ko ningsweg. "Het is noodzakelijk om con gestie (opstoppingen) te voorkomen." De wethouder deelde de commissie desgevraagd mee dat een en ander bin nen het beschikbare krediet kan worden gerealiseerd. Een 19-jarige bewoner van de Van Hamelstraat is vorige week door schade en schande wijs geworden nadat een onbekende man vorige week zijn bromfiets meenam. De Soester had het voertuig te koop aangeboden in een in Soest huis- aan-huis verschijnend advertentie- krantje. Vorige week meldde zich een belangstellende, die de brommer bekeek en de eigenaar vroeg of hij een proefritje mocht maken. Dat werd goed gevonden. De onfortuin lijke Soester gaf hem op verzoek zelfs zijn helm mee. Nog altijd wacht hij op de terugkeer van de onbeken de "koper-in-spé" met zijn brom fiets, die een waarde heeft van 2200 gulden... WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" Zuidpromenade 15 - Soest - Telefoon 12874 In verband met het Landjuweel Soest (21 augustus tot en met 6 september) zijnïn de gemeente diverse tijdelijke verkeersmaatregelen van kracht. •Van zaterdag 22 augustus tot en met zondag 6 september geldt een stop verbod voor beide zijden van de rijbaan van de volgende wegen: Peter van den Breemerweg: het gedeelte gelegen tussen de Kerkstraat en de Hooiweg, Ferdinand Huycklaan: het gedeelte gelegen tussen de Kerkdwarsstraat en de- Peter van den Breemerweg, •Op zaterdag 22 augustus wordt de historische Optocht gehouden. Tussen 10.30 en 13.30 uur geldt een geslotenverklaring voor alle verkeer in beide richtingen, met uitzondering van voetgangers, voor de volgende wegen: Albert Cuyplaan: het gedeelte gelegen tussen de Dalweg en de Prins Hen driklaan, Prins Bernhardlaan: het gedeelte tussen de Albert Cuyplaan en de Juliana- laan, Julianalaan: het gedeelte gelegen tussen de Prins Bernardlaan en het Juliana- plein. Van 12.45 tot 17.00 uur geldt die zaterdag 22 augustus een geslotenverkla ring voor alle verkeer, in beide richtingen, voor de volgende wegen: Julianalaan: het gedeelte gelegen tussen het Julianaplein en de Wilhelmina- laan, Wilhelminalaan: het gedeelte gelegen tussen de Julianalaan en het Nieuwer- hoekplein, Nieuwerhoekplein: geheel, Burgemeester Grothestraat: geheel, Van Weedestraat: geheel, Steenhoffstraat; geheel, Middelwijkstraat: geheel, Torenstraat: geheel, Kerkstraat: het gedeelte gelegen tussen de Torenstraat en de Birkstraat, Soesterbergsestraat: het gedeelte gelegen tussen de Birkstraat en de Eiken laan, Eikenlaan: het gedeelte gelegen tussen de Soesterbergsestraat en de Birk straat, N Ferdinand Huyklaan: geheel, Eemstraat: het gedeelte gelegen tussen de Hooiweg en de Ferdinand Huyck laan, Eveneens tussen 12.45 en 17.00 uur geldt zaterdag 22 augustus een stop verbod voor beide zijden van de rijbaan op de volgende wegen: Julianalaan: het gedeelte gelegen tussen het Julianaplein en de Wilhelmina laan, Wilhelminalaan: het gedeelte gelegen tussen de Julianalaan en het Nieuwer hoekplein, Eikenlaan: het gedeelte gelegen tussen de Soesterbergsestraat en de Birk straat, Ferdinand Huycklaan: geheel, Eemweg: geheel. Tenslotte wordt die dag tussen 12.45 en 17.00 uur de geslotenverklaring voor motorvoertuigen op de A.P. Hilhorstweg opgeheven. Op woensdag 2 september geldt tussen 07.00 en 11.00 uur een gesloten verklaring voor alle verkeer in beide richtingen (m.u.v. voetgangers) voor het gedeelte Peter v.d. Breemerweg tussen de Ferd. Huycklaan en de Hooiweg (i.v.m. veekeuring). Op zaterdag 5 september geldt tussen 13.00 en 16.45 uur een gesloten- verldaring voor alle verkeer in beide richtingen (m.u.v. voetgangers) voor het gedeelte Peter v.d. Breemerweg tussen de Ferd. Huycklaan en de Hooiweg (i.v.m. vliegstunt). (De omleidingsroute richting Amersfoort is: Ferd. Huyck laan en Van Lenneplaan; de omleidingsroute richting Soest is: Spiekerweg, A.P. Hilhorstweg-, en Weideweg.) Op zaterdag 5 september geldt tussen 16.45 en 19.00 uur een gesloten verklaring voor alle verkeer in beide richtingen (m.u.v. voetgangers) voor de volgende wegen (i.v.m. prestatielopen): Lange Brinkweg: het gedeelte gelegen tussen de Kruisweg en de Eemstraat, Kruisweg: het gedeelte tussen de Lange Brinkweg en het Kerkpad ZZ, Kerkpad ZZ: het gedeelte gelegen tussen de Kruisweg en de Eemstraat, Eemstraat: geheel, Eemweg: het gedeelte gelegen tussen de Eemstraat en de Hooiweg, Hooiweg: geheel, Peter van den Breemerweg: het gedeelte gelegen tussen de Hooiweg en de Eemstraat, Gedurende de prestatielopen wordt de geslotenverklaring voor motorvoer tuigen op de A.P. Hilhorstweg opgeheven. Op zondag 6 september wordt tussen 11.00 en 15.00 uur de Gildeoptocht gehouden. Dat betekent gedurende die tijdstippen een geslotenverklaring voor alle verkeer in beide richtingen (m.u.v. voetgangers) voor de volgende wegen: Eemstraat: geheel, Kerkpad ZZ: het gedeelte gelegen tussen de Kerkstraat en het le zijweggetje gerekend vanaf de Kerkstraat, Kerkstraat: geheel, Neerstraat: geheel, Olijkeweg: geheel, Kerkdwarsstraat: geheel, Torenstraat: geheel, Soesterbergsestraat: gedeelte gelegen tussen de Birkstraat en de Eikenlaan, Eikenlaan: gedeelte gelegen tussen de Soesterbergsestraat en de Birkstraat, Ferdinand Huycklaan: geheel, Peter van den Breemerweg: gedeelte gelegen tussen de Hooiweg en de Kerk straat. Een stopverbod voor beide zijden van de rijbaan van de Eemweg geldt in die periode. Tevens geldt het opheffen van de geslotenverklaring voor motor voertuigen op de A.P. Hilhorstweg. Op zondag 6 september geldt vanaf 15.00 uur tot 24.00 uur ook een ge slotenverklaring voor alle verkeer in beide richtingen (m.u.v. voetgangers) voor de volgende wegen: Kerkstraat: gedeelte gelegen tussen de Torenstraat en de Middelwijkstraat, Eemstraat: geheel, Neerweg: geheel, Ferdinand Huycklaan: gedeelte gelegen tussen de Peter van den Breemerweg en de Van Lenneplaan, Peter van den Breemerweg: gedeelte gelegen tussen de Hooiweg en de Kerk straat, Kerkpad ZZ: gedeelte gelegen tussen de Kerkstraat en het le zijweggetje links gerekend vanaf de Kerkstraat, Olijkeweg: geheel, Kerkdwarsstraat: geheel. Tussen 15.00 en 24.00 uur geldt een stopverbod voor beide zijden van de rij baan van de Eemweg en wordt de geslotenverklaring voor motorvoertuigen op de A.P. Hilhorstweg opgeheven. Jrnicnr Clubs voor: beginners gevorderden vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - alleenstaanden van 20 tot 30 jr. lnóch.rift/m0 28 augustus 4, 8,15,18 en 25 september aan de zaal Credo - Julianalaan 19 - Soestdijk, van 19.00 uur tot 20.00 uur. Telefonisch aanmelden dagelijks van 17.00 uur tot 19.30 uur 02155-22811 b.g.g. 10974 anicen tru en Karin Cjerla Ui oor clanden op maat

Soester Courant | 1987 | | pagina 3