m Soest Schoeman mdPub f SCHOEMAN MAKELAARS SOEST SOEST aJII Feestelijk afscheid dr. P.J. Bangma van Zonnegloren Kinderbraderie op zaterdag 5 september MINÏLTA Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA 5 SOEST Specialisten in bedrijfshuisvesting Projektinitiatieven en beleggingen Vastgoedbeheer Woningmakelaardij Hypotheken Assurantie Makelaars Pensioenadviseurs kom eens met Schoeman praten! \)a4AV De Soester Duinen 'Muntenbrief' naar alle scholen Hartje-Zuid geeft kleine kooplieden kans: y 5000 AaÈ— Braderie-regels worden versoepeld "DE GROTE MODE!" Vrijdag 20 Augustus 1937 Bovendien 10.00-14.00 uur. Kantoor Soest Middelwijkstraat 54 Dagelijks geopend van 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. VAN GOYENLAAN Een op de derde woonlaag gel. 3-kam.flat (voorheen 4-kam.flat) m. berging in de onderbouw. Hal. toil., douche m. v.w., houten schrotenplafond, uitgeb. keuk. m. plav.vl. en nw. keukenblok, woonkam. (zuidkant) v.v. thermopane beglaz. Serv.kosten f 275,- p.m. (incl. c.v.). Koopsom f 59.500,- k.k. STEENHOFFSTRAAT Riant vrijst. herenhuis (bouwj. 1929) m. vrijst. gar. en roy. achtertuin. Vestibule, gang, k.k., toil., douche, keuk. (2.80 X 4 m.), kamer en suite (4.20 X 5 m. en 5.50 X 4.20 m.) m. schuifdeuren, authentieke plafonds en marmeren schoorstenen. Ingebouwde kasten. Roy. trapopgang m. overloop, gr. voor-, achterkam.en 2 zijkam. Gas c.v. Koopsom f 260.000,-. KORNET Geschakelde woning, perfect onderh., ruime aangek tuin m. prima zon- ligging, achtertuin en vrijst. schuur. De woning (bouwjr. 1978) is geïsol. t.a.v. kap, beglaz. alsmede spouw en ligt dichrbij buurt/winkelcentrum en scholen. Ruime hal, toil., L-vorm. woonkam. m. open haard en massief eiken parketvh, gr. half open keuk. m. eetgek, keuk. alsmede de gang v.v. plav., 1e verd.: overloop, 3 sl.kam., alle v.v. vaste kasten en vloerbe dekking, gr. badkam., beige sanitair, v.w., ligbad, 2e toil. en aansl. was- mach., 2e verd.: via vaste trap bereikbaar, veel bergruimte en mog. voor 4e sl.kam. De woning is v.v. gas c.v., warmwatervoorz. d.m.v. geiser. Evt. is er een gar. bij te kopen (ca. 25 m. vanaf de woning). Aanv. in overleg. Koopsom f 159.000,- k.k. Makelaars in onroerende goederen Lid N.V.M. Ook kantoren te Veenendaal, Amersfoort, Leusden, Hoofddorp en Tiel 3764 CH Soest Middelwijkstraat 54 Telefoon 02155 - 1 35 39 b.g.g. 1 69 55 B.J.A.M. Majoor (mak./tax. o.g.) Met een feestelijke, druk bezochte re ceptie in de kerkzaal van het jubileren de ziekenhuis heeft dr. PJ. Bangma vorige week afscheid genomen van Zonnegloren. Sinds 1954 is de beken de longarts aan het Soester ziekenhuis verbonden geweest, zij het met een onderbreking gedurende enkele jaren. Directeur drs. G.W. Bol van Maar schalksbos/Zonnegloren noemde dr. Bangma in zijn toespraak een "mars kramer in longziekten", daarmee dui dend op het feit dat de specialist zijn praktijk in Soest combineerde met die in Amersfoort (St. Elisabeth-zieken- huis) én in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Enige jaren was de heer Bangma daarnaast nog werkzaam in Renkum. In Zonnegloren, aldus de heer Bol, werd dokter Bangma - mogelijk mede als gevolg daarvan - dan ook be schouwd als een "flitsend fenomeen", die voor dag en dauw opstond en al voor acht uur 's ochtends zijn visites af werkte. Voor de patiënten van destijds het sanatorium en later het algemeen ziekenhuis Zonnegloren heeft hij altijd veel betekend, aldus de heer Bol, die in dat verband herinnerde aan vele long operaties, in samenwerking met de chi rurgen. Verder memoreerde hij het be langwekkende proefschrift van dokter Bangma over longcarcinomen, waarop hij was gepromoveerd. Ook schetste hij hem als een man die soms wat "heetgebakerd" kon zijn en kort-aangebonden, maar daarnaast over een geweldig acteertalent beschik te, zoals is gebleken uit het feit dat hij destijds als "niet van echt te onderschei den" predikant optrad. Tenslotte meld de de heer Bol dat de voornamen van dr. Bangma (Pieter Johannes) ooit op een oorkonde werden verhaspeld tot het veelbetekenende Pieter Jelles. Namens bestuur en directie bood hij de scheidende longarts een cadeau aan (een aantal delen uit de serie over de Tweede Weredloorlog van prof. L. de Jong) en wenste hij dokter Huidekoper, die dokter Bangma opvolgt, alle succes toe. Dokter Bangma zelf greep de gelegen heid aan om zijnerzijds een aantal har- RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT180 S0ESTDUINEN 02155 -12739 telijke woorden te spreken in de rich ting van het ziekenhuis, de collega's en de medewerkers. Hij liet weten zijn hart aan Zonnegloren te hebben verpand en herinnerde aan de sanatoriumtijd, waarin hij zijn opleiding volgde bij o.m. de artsen Berghauser Pont en Berkel- bach v.d. Sprenkel. Vooral van de eer ste had hij veel geleerd, zoals diens ge vleugelde woorden "eerst nadenken, dan spreken". Wijsheid In zijn dankwoord onderstreepte hij de voortreffelijke samenwerking met alle geledingen in het ziekenhuis, maar ook met de huisartsen en paramedici. "Wat ik hier heb geleerd was meer dan kennis en inzicht alleen," aldus dokter Bang ma, "maar vooral wijsheid, die alles met liefde te maken heeft." Met name noemde hij dokter Willemse, wegens ziekte verhinderd, en zuster Van Vu ren, die hem vele jaren trouw ter zijde heeft gestaan. "Ik heb geprobeerd mijn steentje bij te dragen aan het bouwsel van de gezond- Chèque uit brievenbus gestolen Een bewoner van de Prof. Lorentzlaan in Soesterberg ontdekte vorige week de vermissing van een kaschèque. Het pa pier moet uit zijn brievenbus gestolen zijn. Hij deed aangifte bij de politie. Caravan vernield Onbekenden hebben vorige week aan de Van Mecklenburglaan een caravan "onder handen genomen". Er werden aan de rechterkant twee flinke deuken in geschopt. De eigenaar stelde de poli tie op de hoogte. Drs. G. W. Bol (r.) overhandigt dr. Bangma het afscheidscadeau. Foto: Herman van Dam. heidzorg in Nederland," aldus de schei dende longarts, die Zonnegloren een hart onder de riem stak door erop te wijzen dat het ziekenhuis al vijfjaar ge leden te horen kreeg dat het gesloten zou worden, maar intussen nog altijd bestaat. Zijn opvolger dokter Huideko per wenste hij toe dat deze over 25 jaar op een andere plaats de Oelte zou kunnen getuigen van de goede tijd die dan achter hem zou liggen. Vakantiegeld voor Tanzania Nu de vakantieperiode er op zit begint het tweede project van de Derde We- reldgroep Soest eigenlijk pas op gang te komen. Boven verwachting zijn de eer ste reacties op de oproep om alle over gebleven vakantiemunten in te leveren voor het nieuwe project in Tanzania. Leidje Tomassen: "Wij zijn ervan over tuigd dat er nog in veel hoekjes van por temonnees een paar vreemde muntjes zijn blijven steken, die wij voor onze fy- siotherapieprojecten zo goed kunnen gebruiken." In een speciale "muntenbrief' aan alle Soester scholen wordt deze week nog eens gewezen op de mogelijkheid in te haken op de aktie onder het motto: "Geef een stuk van uw vakantie aan de Derde Wereld." De inleveradressen zijn: Veenbesstraat 678; Emmalaan 6; Valeriaanstraat 77; Hartmanlaan 20;'Stadhouderslaan 46; St. Theresiastraat 15; Claroensteker- pad 30. Vooruitlopend op de grote jubileum braderie van Hartje-Zuid zal zaterdag 5 september in het teken staan van de jeugd. De winkeliers in en om de Soes- terbergsestraat en de Zuidpromenade organiseren die dag een kinderbrade rie voor superjonge ondernemers (tot en met 12 jaar). De deelnemers krij gen een van te voren goed schoonge maakt plekje in het centrum toegewe zen, waarop ze op een kleed of oude, van thuis meegenomen lappen een ge zellig verkooppunt kunnen maken. Van branchevervaging hoeft niemand zich iets aan te trekken, net zo min als van verticale prijsbinding of een mid denstandsdiploma. De enige voorwaarde waaraan de jonge verkopers en verkoopsters zich dienen te houden is dat er louter en alleen ge bruikt spul aan de man of vrouw mag worden gebracht. Er kan geen sprake zijn van inkoop van grote partijen pro fessionele "waar", die al of niet bij op bod voor grof geld te koop worden ann- geboden. Alle artikelen hebben een vaste prijs van een paar centen tot en met een paar kwartjes of guldens. Hoe het precies moet worden geregeld als er een handige jongen bij loopt die in tweedehands auto's of brommers doet, is nog niet geheel duidelijk. Het comité laat dergelijke stunts gelaten op zich af komen... Leuke oude dingen We kennen het verschijnsel allemaal bij ons thuis: de rommelzolder, of de dito kast, de geheimen van de schuur of een berghok. Er zijn vaak dingen bij waar van we slechts node afstand kunnen doen. Aan elk voorwerp kleeft wel een herinnering. Help uw grut een handje als ze mee willen doen aan de kinder braderie in Zuid. Ga even met ze naar boven en probeer een leuk assortiment afdankertjes met ze samen te stellen. Oud gereedschap, speelgoed, potten en pannen, spelletjes, defecte zaken die anderen misschien nog kunnen repare ren of er onderdelen van kunnen ge bruiken; we denken aan die in de weg staande stofzuiger, strijkbout, snijbo- nenmolen en ga zo maar door. U doet er toch nooit meer wat mee! En hoe leuk is het niet te weten dat uw buiten dienst geraakte artikelen straks bij een ander goede sier maken of... wachten op de volgende kinderbraderie waar u ze mis schien zelf weer eens terugkoopt... Kortom: wie kinderen een warm hart toedraagt - en wie doet dat niet? - ver leent enige assistentie. Ook bij het in richten van de verkoopplaats in het cen trum op de Zuidpromehade, die straks door uw kroost wordt bezet, is uw hulp welkom. Ze verdienen er een leuk eigen zakcentje mee, zodat ze die nieuwe voetbal of die surfplank toch nog zelf kunnen kopen... Aanmelden Kinderen die mee willen doen kunnen zich woensdagmiddag 26 augustus a.s. aanmelden bij snackbar "Het Pleintje" op de Zuidpromenade, tussen 14.00 en 16.00 uur. De deelname is gratis. Ieder een krijgt een "markf'-kaart, die moet worden ingevuld met naam, adres etc. Om de braderie zo orderlijk mogelijk te laten verlopen is er een speciale com missie ingesteld, die aanwijzingen geeft. Alle deelnemers en deelneemsters zijn verantwoordelijk voor hun eigen "plek je", dus: netjes houden en schoon ach terlaten als de braderie is afgelopen. Eventuele schade - je weet maar nooit - is voor rekening van de standhouders. De commissie van Hartje-Zuid zelf zal ervoor zorgen dat het marktterrein er zaterdagavond weer perfect uitziet, net zoals bij de grote braderie die, in tegen stelling tot andere berichten, dit jaar eind september wordt georganiseerd. Organisatie De kinderbraderie wordt gehouden op zaterdag 5 september a.s. tussen 10.00 en 15.00 uur. Deelnemers krijgen ruim schoots de tijd om hun spulletjes uit te stallen op de plaats die duidelijk op de "markt"-kaart staat aangegeven. Een aantal winkeliers, en misschien komen er nog een paar bij, heeft gezorgd voor een gezellig pakketje eten en drinken. Zo geeft foto-optiek Van Essen een fij ne rugzak kado, waarin "De Kaasspe cialist" een marsreep, de "Goudreinet" een appel en "De Meermarkt" een blik je fris stoppen. Snackbar "Het Pleintje" tracteert op een ijsje. Een paar con sumptiebonnen vervolmaken het dagje plezier in Zuid, dat naar wij hopen be geleid zal worden door een warm, ple zierig schijnend zonnetje. Wie nu al na dere inlichtingen wil kan bellen met nummer 14471 in Soest. NIEUW: MINOLTA 5000, de gemakkelijkste reflexcamera ter wereld. Eindelijk een spiegelreflex waar u werkelijk niets op hoeft in te stellen. Van zelfsprekend is deze Minolta 5000 voorzien van het revolutionaire Hi-Tech autofocus-systeem. De camera staat automatisch in de Programma-stand voor onbezorgde en perfecte fotografie. En wilt u uw eigen creatieve inbreng hebben, dan zet u de 5000 gewoon in de hand-instelling. De Minolta 5000 is optimaal veelzijdig met het kleinste zoomobiectief ter wereld, de AF-35-70 mm Wilt u daarna nog meer mogelijkheden dan is het nieuwe, ultra-compacte, AF 100-200 mm zoomobjectief werkelijk ideaal MINOLTA. EEN 21CHTBAAR VERSCHIL. Uw Minolta adviseur TaI' -nir—t «r rm n «rww ar tt Van W»adestra«t 05 Tal. 13817 In navolging van de commissie Alge mene Bestuurszaken heeft ook de commissie Ruimtelijke Ordening van de gemeenteraad zich vorige week uit gesproken voor het ongedaan maken van het voorschrift, dat winkeliersver enigingen bij de organisatie van bra derieën verplicht, niet meer dan 25 procent aan "buitenstaanders" toe te laten. Een en ander gebeurde op drin gend verzoek van de Federatie MKB, waarin alle winkeliersverenigingen vertegenwoordigd zijn. Voorzitter At Breij van de winkelgroep 't Hart (Koninginnelaan e.o.) maakte gebruik van het spreekrecht om de commissie er nog eens op te wijzen dat het stellen van een dergelijke regel on zin is, die de winkeliers alleen maar be lemmert. Hij verzette zich ook tegen het voorschrift dat braderieën minstens 6 weken tevoren moeten worden aange meld, maar de commissie vond hij daar in niet aan zijn zijde. "Je weet nooit precies wat er komt. Hooguit een of twee dagen van tevoren is dat duidelijk. Zo gaat dat nu eenmaal in die wereld," aldus Breij, die mede deelde dat zijn vereniging zich zó be knot voelde dat dit jaar wordt afgezien van een braderie. "We willen niet het ri sico lopen dat we ons moeten schamen, omdat we door de regels van de ge meente niet uit de voeten kunnen. Je doet zoiets goed, of je doet 't helemaal niet." Hij benadrukte dat hem nooit klachten van wie dan ook ter ore waren gekomen. Wethouder Plomp - en de commissie met hem - hield niet strikt vast aan de zes weken-termijn, maar maakte wel duidelijk dat een termijn van een of twee dagen veel te kort is. Ook de poli tie moet op tijd geïnformeerd zijn, en nog andere instanties. De heer Breij liet zich niet overtuigen. "Vroeger hadden we geen regels en ook geen problemen; nu hebben we regels en dus automatisch ook problemen. Ik zie het nut niet van regels voor iets wat altijd vlekkeloos verloopt." De wethouder wees hem erop dat de ge meente "niet al te flauw" is. "We ver zinnen geen regels omdat we niets be ters te doen hebben. Ze ontstaan vaak omdat er klachten worden geuit, die soms ook niet algemeen bekend zijn. U hóórt niet alle klachten," hield hij Breij voor. Deze vond op zijn beurt dat de ge meente zich niet zou mogen laten leiden door anonieme klachten. SWEATERS met kol italiaoo Zeer veel keus uit exclusieve ITALIAANSE SPECIALITEITEN Openingstijd: 17.00 uur. Gelieve te reserveren tel. 02154 -1 14 65 Nieuw Baarnstraat 4a, Baarn Een tweede Natuurbad in wording Toen het Natuurbad in gebruik was genomen werd het afgevloeide water naar een reservoir gevoerd, hetwelk zoo was gemaakt, dat het water daarin moest bezinken. Al spoedig kwam men tot de onaangename ontdekking, dat het re servoir te klein was en dat haar bodem het water niet meer kon verzwelgen, doordat èn bodem èn wanden met planten begroeiden. Men heeft toen maar het gebruikte zwemwater de hei laten inloopen. Misschien had, bij een andere bodemgesteldheid dit geen bezwaren opgeleverd, hier apprecieerde de heide grond het water niet en het gevolg was, dat een groote plas ontstond in de on middellijke nabijheid van het kampeerterrein. Sommige kampeerders dach ten het voor drinkwater te gebruiken, anderen "genoten" van een gratis "zwemgelegenheid". Een en ander had tot gevolg, dat er borden werden ge plaatst, waarbij het drinken van dit water werd ontraden en het zwemmen daarin werd verboden. Naar wij vernemen worden er thans plannen bestu deerd teneinde een andere oplossing te vinden. Ruzie op het kampeerterrein Voor de tweede maal is de politie geroepen geworden voor een ruzie op het kampeerterrein. Was er vorige week oneenigheid ontstaan tusschen een pa ling-boer en eenige kampeerders, thans was een andere kwestie aan de orde. Het komt veel voor, dat wanneer stads-menschen kampeeren, zij andermans bezittingen niet weten te waardeeren, in welken vorm dan ook. Zoo gebeurde het, dat, bij het kampeerterrein in Soestduinen, kampeerders steeds over een particulier stuk grond heentrokken, ondanks het verbod van den eigenaar die in het geheel niet op een dergelijk bezoek was gesteld. Het slot van het liedje was, dat de politie tusschen beide kwam en de zaak on derzocht. Het bleek, dat een familie uit Amsterdam, die daar kampeerde, oorzaak was van velerlei soorten van aanstoot en ergenis. Om aan een en an der radicaal een einde te maken, zijn de Amsterdammers aangezegd ten spoe digste te vertrekken. Vreemdeling aangehouden Is het een Engelschman, Duitscher, Oostenrijker of Slowaak? Zoo nu en dan heeft onze Gemeente de twijfelachtige eer bezocht te worden door buitenlan ders zonder papieren, maar vol met "verhalen"Meestal probeeren de heeren een argelooze Soestenaar eenige guldens lichter te maken, om dan met de be kende noorderzon te vertrekken. Een tijd lang zijn we van dergelijke onge- wensche vreemdelingen verschoond gebleven, doch Zaterdag begon het spel letje weer. Zaterdagmiddag n.1. had een inwoners aan de Birktstraat de eer een vreemdeling op bezoek te hebben. De vreemdeling zeide gestuurd te zijn door een handelsrelatie van den inwoner, welke hij zeer nauwkeurig beschreef zoodat er geen reden was aan 's mans eerlijke bedoelingen te twijfelen. Na tuurlijk "zocht" de vreemdeling werk, dat hij door tusschenkomst van de be woner van de Birktstraat hoopte te krijgen. De vreemdeling vertelde dan, dat hij in Engeland werk kon krijgen, doch dat hij als verstekeling dit land moest binnen komen. Voor de noodzakelijke on kosten had hij enkele Engelsche ponden noodig... Na dit verzoek was zijn lot spoedig beslist; beleefd maar beslist werd hem de deur gewezen. De inwoner stelde hierna onmiddellijk de politie in kennis van het gebeurde. De politie auto snorde weldra over den Rijksweg en bij een halte van de autobus werd de vogel gevangen. Nadat hij naar het politiebureau was overgebracht, werd een aanvang gemaakt met een verhoor, dat een zeer interessant verloop had. Het bleek namelijk, dat de intenditeit van den vreemdeling volkomen zoek was. Eerst vertelde hij Oostenrijker te zijn, even later was hij Duitscher, gevlucht uit een concentratiekamp. Het verhoor had tenslotte weinig resultaat, temeer daar de vluchteling op directe vragen in alle talen zweeg. Ieder moment dis- chte hij een ander verhaal op, zoodat er reden genoeg bestonden om hem vast te houden. Tenslotte bleek het, dat de man Tsjechoslowaak was. Na dit ver hoor is de vreemdeling overgebracht naar Utrecht en ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst. Daar de mogelijkheid bestaat, dat de vreem deling een misdadiger is van internationaal kaliber, is er in diverse hoofdste den geïnformeerd naar zijn antecedenten. Ongetwijfeld zal dit muisje een staartje hebben. Ingezonden Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ondergeteekende onderstaande in Uw veelgelezen blad opgeno men waarvoor bij voorbaat dank-. Daar Zondag j.1. een geweldige stortregen ook ons landelijk dorp trof en daar door zeer vele menschen moesten wachten, begon men spoedig naar huis te verlangen. Zoo was o.m. het portaal van de R.K. Kerk te Soestdijk na de Hoogmis tjok vol met menschen. Degenen, die over geld beschikten, werden per taxi naar huis vervoerd, doch zij die geen geld bij zich hadden, kwamen ook per taxi thuis. En hier komt m.i. een bijzonder woord van dankbaarheid toe aan den Heer Van Breukelen, die velen, belangloos, naar huis vervoerde. Heer van Breukelen, ik dank U namens velen, voor deze mooie geste en ik hoop, dat er meerdere menschen gevonden zullen worden die in de toekomst bij dergelijke gevallen ook hun minder bedeelde medemenschen zullen gedenken. Onge twijfeld zal zulke arbeid rijkelijk beloond worden. J. KAATS. K. Hartweg 9.

Soester Courant | 1987 | | pagina 5