11II Robert 'Trema '87' voor basiseducatie nu zelfstandige instelling BIJ ONS OP ZONNEGLOREN9 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 Open Dag op zaterdag 29 augustus 'Jij hoort hier' DANS R CentruM Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Wat doet U van de winter..? Y erkeersmaatregel Regentesselaan NIEUWE COUPE LANDJUWEEL Stukje oud-Soest fraai bewaard gebleven Bakkerijpand Kerkstraat nu 250 jaar oud Vrijwilligers Vakature Bank Risico's Rode Kruis postzegelactie 1987 "Het is zeer belangrijk dat volwasse nen met weinig of geen opleiding zich alsnog kunnen ontwikkelen. Als zij door welke omstandigheden dan ook de vaardigheden missen om iets goed te lezen, om een briefje te schrijven of om hun woordje te doen op vergade ringen, dan is het deelnemen aan de basiseducatie een goede manier om dat te Ieren en wordt tegelijkertijd het zelfvertrouwen bevorderd. Dat is de opdracht van "Trema '87" en daar sta ik voor." Dat zegt Henny Visser - Dumoulin, die per 1 augustus is benoemd tot directeur van "Trema '87", de splinternieuwe ge meentelijke instelling voor basiseduca tie. Dat is: onderwijs en vorming aan volwassenen vanaf 18 jaar. Er is geen bovengrens, dus ook ouderen kunnen terecht in het centrum aan de Klaarwa- terweg 5. De naam "Trema" staat voor Taal, Re kenen en Maatschappelijke vorming, de drie gebieden waar de basiseducatie in Soest uit bestaat. Om precies te zijn: de beheersing van de Nederlandse taal: luisteren, spreken, lezen en schrijven; rekenen in praktische situaties en socia le kennis en vaardigheden. Het laatste houdt in het verwerven van kennis en inzicht in maatschappelijke structuren en ontwikkelingen, terwijl tevens ge werkt wordt aan het vergroten van het zelfvertrouwen, zodat men zijn eigen mening kan vormen, want mensen voe len zich vaak onzeker. Basiseducatie is onderwijs en vorming aan volwassenen die als gevolg van vooral onvoldoende taalbeheersing belemmerd kunnen worden in hun persoonlijke en maat schappelijk functioneren. "Welke onderwijssoort je ook neemt, ze kennen alle veel uitvallers. In Neder land wordt het aantal volwassenen dat moeite heeft met lezen en schrijven ge schat op drie procent. Alleen in Soest al zou dit voor "Trema '87" honderden cursisten kunnen betekenen." De belangrijkste vraag voor het nieuwe centrum is echter: hoe bereik je deze doelgroep? Het verwerven van cursis- Foto: Herman van Dam. Henny Visser-Dumoulin, directeur van catie. ten via de krant heeft weinig zin. De ka belkrant biedt beperkte mogelijkheden maar is het proberen waard. Lokale ra dio zou ideaal zijn, maar mond tot mond-reklame van cursisten is toch het meest effectieve middel. De omgeving - familie, vrienden en kennissen - kan te vens de aandacht op "Trema" vestigen. De kosten zijn gering. Die bedragen per jaar twintig gulden voor 38 lessen. Het gebruik van lesboeken, stencils, koffie en thee is inbegrepen. Het enige wat de cursisten zelf mee moeten brengen is pen en papier. De lessen overdag vin den plaats tijdens de schooltijden om problemen met opvang van kleine kin deren te voorkomen. In de school vakanties is er daarom geen les. Voor cursisten met kinderen tussen nul en vier jaar is er kinderopvang mogelijk. De lessen duren twee uur. De avondles sen zijn tussen zeven uur en half tien. In een fraai blauw programmaboekje zijn in enkele talen alle inlichtingen op een rijtje gezet. Volwassen aanpak Heel belangrijk is dat cursisten niet bang hoeven te zijn dat het er op de cur sussen "schools" toegaat. De werkwijze is op volwassenen gericht. De deelne mers zijn nadrukkelijk zelf medeve rantwoordelijk voor de gang van zaken tijdens de cursus en de activiteiten hier omheen. "Wanneer zij bepaalde wensen of zelf ideeën hebben voor een cursusinhoud spelen we daarop in. Dan denk ik bij voorbeeld aan mensen die zitting willen nemen in een ouderraad of medezeg genschapscommissie e.d. Of aan vrou- Vandaag: mevrouw L.E. Warmes (64). 60 ZONNEQLORE -19B7-19B7 De verpleegster: "Om half zeven stond je op. Het ontbijt was altijd tus sen kwart over acht en kwart voor ne gen. In de eetzaal van het sanatorium moesten wij verpleegsters achter onze stoel staan wachten totdat zuster Kléy binnenkwam en ging zitten. Dan pas mochten wij ook plaats nemen. Zuster Kley was de hoofdverpleegster en samen met dokter Pont maakte zij de dienst uit, als een vader en moeder over een groot gezin. Meestal was zus ter Kley wel op tijd, maar als ze iets la ter verscheen stond je daar achter je stoel hongerig naar dat ene plakje kaas en dat schoteltje met jam te kijken. Na afloop van de maaltijd keek zuster Kley de zaal rond: die tafel klaar? die tafel ook? Dan sprak ze een dankge bed uit en mocht eerst de "hoofdtafel" opstaan, wij er achteraan, dan de pas gediplomeerden en tenslotte de leer ling-verpleegsters. We werkten negen uur per dag en kwamen nooit in het dorp. Om half vijf was je vrij en dan zat je op je kamer, 's Avonds zaten we met z'n allen in de conversatiezaal van het oude zuster huis. Maar altijd in uniform en met schoenen aan. Je mocht nooit pantof fels dragen. We droegen japonnen van keizerslinnen met gummi boordje, zwarte kousen en schoenen met drie kwart hakken. Je was in zo'n gemeenschap natuurlijk volkomen op elkaar aangewezen. Te levisie bestond nog niet. Het was één grote familie, gemoedelijk en gezellig. Soms las zuster Kley een verhaal voor en op zaterdagavond kwamen dokter Pont en zijn vrouw altijd even een kopje koffie bij ons drinken in de con versatiezaal. De eetzaal van het sanatorium. Zuster Warnies. Koninginnedag was altijd een gezellig huisfeest. Als zuster Kley of dokter Pont jarig was stonden er altijd drie stoelen klaar: één voor de hoofdver pleegster, één voor de geneesheer-di-1 recteur en één voor zijn echtgenote. De zaal was versierd en iemand van ons hield een toespraak. Iedereen kreeg een gebakje. Soms had je tussendienst tot half ne gen. De late dienst duurde van half vijf tot half tien en dan begon de nacht dienst tot 's morgens half zeven. Vaak liep dokter Pont 's avonds bezorgd langs alle zusterhuizen (Drakestein, het Arendsnest) om te kijken of ieder een op tijd naar bed ging. Om tien uur ging de deur op slot. Een enkele keer hesen we 's avonds wel eens een colle ga stiekem op een stoel naar binnen, maar meestal was het op tijd rustig. Als je nachtdienst had gehad werd ge controleerd of je wel sliep 's morgens. Dan lag je in een bed boven in het zus terhuis. Daar zie je twee raampjes en die ruimte noemden wij de kippenhe- mel. Als je wakker werd kreeg je thee op bed, met een beschuitje, en moest je meteen bij het middageten aan schuiven. Wandelschrift In de oorlog heb ik twee jaar op Zon negloren gewerkt en na al mijn diplo ma's gehaald te hebben vroeg zuster Kley in 1951 of ik terugkwam "om te helpen." Drie keer heb ik daarna nog eens gevraagd en geprobeerd weg te komen, maar dan zei dokter Pont: "Léontien, jij hoort hier." In 1957 werd ik hoofd van het Emma- paviljoen, In 1963 werd Zonnegloren een algemeen ziekenhuis. Ik dacht: dat kan ik nooit, maar dokter Buss liet mij in Den Haag bijscholen en zo kwam ik op de afdeling chirurgie tot 1983. Sommige t.b.c.-patiënten lagen hier wel vijf tot tien jaar. Mannen en vrou wen streng gescheiden van elkaar. Als je ernstig ziek was, had je bed één. Mocht je één keer per dag zelf naar de wc dan kwam je in bed anderhalf. Mocht je zelf aan de wastafel staan dan belandde je in bed twee. In bed drie was je toe aan een ruststoel, af en toe, en een bezoek aan de eetzaal. Zie foto. De betere patiënten mochten een kwartier wandelen in de bostuin van Zonnegloren. Dat werd genoteerd in een "wandelschrift". - Zuster, ik ga wandelen Dan maakte je een aantekening, maar in alle werkdrukte liep dat niet altijd even gesmeerd. Na een kwartier zette je een kruisje als iemand terug was. - Zuster, ik ben weer terug! En die en die is er ook! Ja, ja, dat liep wel eens mis. Als die bospaadjes konden fluisteren zouden ze een roman kunnen schrijven. Als patiënten verliefd op elkaar werden of een verpleegster "had iets" met een patiënt gingen beiden onherroepelijk de straat op. Met de Kerst moesten we buiten in de kou zingen voor de patiënten. Zuster Kley vond dat het zo hoorde. Of het nu vroor of sneeuwde, zij wilde persé dat we buiten zongen, want de engelen en herdertjes zongen destijds ook buiten. Met dikke sokken aan en op klompen tegen de kou stonden we kerstliederen te zingen voor de ramen. Totdat op een keer een verpleegster flauw viel van de kou. Toen was het over. Paard Het was op de verjaardag van prinses Irene. Ze was een jaar of twaalf. Zon negloren werd opgebeld door het pa leis dat hare koninklijke hoogheid het kinderpaviljoen "een paard" aan bood. Iedereen was in rep en roer: wat moe ten we nou met een paard! We hadden bij de kinderafdeling wel een speel- tuintje en een weitje, maar paardrij den was voor een t.b.-patiëntje niet zo geschikt. Maar ja, je kon niet weige ren. Het beest moest maar op het weitje grazen en op de sanatorium- boerderij werd een aparte stal voor de viervoeter ingericht. In Soest werd speciaal stro voor het dier besteld. 's Middag arriveerde een grote, geslo ten hofauto op het terrein en iedereen vroeg zich af of daar het paard wel in kon zitten. De achterklep ging open en er kwam een kolossale taart uit de laadbak. Een manshoge taart, in di verse lagen, en versierd met vliegtuig jes. Misverstand: de telefoniste had het blijkbaar niet goed verstaan. Prin ses Irene was petekind van een vlieg- brigade op Soesterberg en kreeg op haar veijaardag altijd zo'n soort ge schenk. Het hele sanatorium smulde van de taart en de kinderen speelden met de vliegtuigjes. Drie keer in de week was het bezoek dag. Veel patiënten kwamen uit Zee land en hun familieleden arriveerden dan met de Snelle Vliet. Onvergetelijk warn ook de Zonnegloren-dagen (13 juli), wanneer uit het hele land de ver schillende verenigingen, comités, kerkgenootschappen en afdelingen hun goede gaven en geldinzamelingen kwamen brengen van de kaarsenacties en braderieën. Soms werd een baby geboren in het sa natorium. Zo'n kindje had geen t.b.c. maar moest na enkele dagen wel bij de moeder vandaan. Die zag de eerstvol gende jaren het kind alleen maar gro ter worden via foto's". JAN VISSER Welkom bij F.N.O. Lt. Gen. van Heutszlaan 10, 3743 JN Baarn KLUBS voor: SCHOLIEREN, JONGEREN, 18-PLUSSERS en (ECHT)PAREN. INSCHRIJVEN: dagelijks van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. TEL. 02154 -1 33 19 OPEN HUIS: op vrijdag 28 augustus en vrijdag 11 september houden wij van 20.00-22.00 uur OPEN HUIS voor paren en echtparen. TOEGANG EN KOPJE KOFFIE GRATIS! de gemeentelijke instelling voor basisedu- wen die een aantal jaren kinderen heb ben verzorgd en opgevoed en weer wil len gaan werken. Of aan mensen die zeggen: van procenten, van maten en gewichten (recepten lezen!) heb ik nooit iets gesnapt, dat wil ik verande ren," aldus Henny Visser. De docenten van "Trema '87" geven al jarenlang les aan volwassenen, wat een heel andere aanpak vraagt van metho diek en het hanteren van lesmiddelen om de stof over te dragen dan het lesge ven aan kinderen. De groepsgrootte is vastgesteld door het ministerie van On derwijs en bestaat minimaal uit acht deelnemers en maximaal vijftien voor de meeste cursussen. Kleine groepen dus, met veel aandacht voor iedereeii. Henny Visser werkt sinds 1 augustus sa men met tien docenten in deeltijdba nen, die met elkaar voor 95 uur zijn aangesteld. Daarnaast werken in "Tre ma '87" zeker twintig vrijwilligers mee, waardoor het mogelijk is de groepen weer te verdelen in kleinere groepen, om heel intensief met de cursisten aan bepaalde onderdelen te werken. "De docenten zijn zeer geschoold in het lesgeven aan volwassenen, wat een bij zondere vaardigheid vereist. Het vraagt een gelijkwaardige houding tegenover de cursisten, die al veel levenservaring hebben opgedaan," vindt Henny Vis ser. "Voor de vrijwilligers, van wie som migen al jaren trouw meewerken aan de taallessen, heb ik zeer veel respect. Het zijn mensen die iets nuttigs en zinvols met hun vrije tijd willen doen. Ze leren Wacht u op de dingen die op uw weg komen of neemt u het initiatief en be paalt u zélf wat u deze winter gaat doen? Wilt u uw kennis en interesseveld uit breiden en dit samen met anderen doen? Kom dan naar de Volksuniversi teit! De V.U. biedt u dit jaar een nog uitge breider programma dan u al van haar gewend was: naast het gebruikelijke ta lenpakket, zoals Frans, Engels, Duits, Italiaans, Spaans, Nederlands en Grieks, is er nu ook Japans- Daarnaast kunt u leren verhalen te schrijven, en wilt u dit extra mooi, in "schoonschrift" doen, volg dan onze Kalligrafiekursus. Een kookkursus? Ook dat is mogelijk: zelf brood leren bakken, taarten en koekjes leren maken, vegetarisch ko ken, Indonesisch koken en ook een leu ke en lekkere maaltijd leren bereiden wanneer je alleenwonend bent. U heeft altijd al willen leren bridgen? Ook dat kan, in een sfeervolle omge ving onder het genot van een drankje. Alweer voor het tweede jaar is er sierk- nippen en leert u al "knippende zien". Een goed boek leren waarderen? Dan is de cursus Nederlandse literatuur iets voor u. Verder zijn er nog de cursussen: Pech onderweg, communiceren (contact ma ken en hóuden), astrologie, geheugen training, een cursus om je onzekerheid te overwinnen kortom: teveel om op te noemen! Naast al deze cursussen zijn er nog vele interessante lezingen, o.a. over Japan, filosofie, reïncarnatie, alternatieve ge neeswijzen, enz. Een blad vol algemene informatie wordt deze week huis-aan- huis verspreid. Het volledige en uitgebreide program ma ziet men in de folder, die klaar ligt bij: de V.V.V., Steenhoffstraat; de Open bare Bibliotheken, Albert Cuyplaan en Willartstraat; Immerzeels kantoor boekhandel, Van Weedestraat,; V.d. Ven Boekhandel, Steenhoffstraat en Zuidpromenade; en natuurlijk op het kantoor van de Volksuniversiteit, ge opend op maandagochtend van 10.00- 12.30, dinsdagmiddag van 13.30-15- 30 uur, donderdagochtend van 10.00- 13-30 uur, zaterdagochtend van 10.00- 12.30 uur. Nooteer alvast in uw agenda: op zater dag 29 augustus zijn van 10.00 tot 13.00 uur de docenten aanwezig om uitgebreide informatie te geven over de inhoud van de cursussen, op de Open Dag van de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg. andere culturen kennen en beleven ge noegen aan de met kleine stappen be haalde resultaten. Met elkaar streven we naar een ontspannen werksfeer." Buitenlanders Van de 194 cursisten, verdeeld over 24 groepen, waren het afgelopen seizoen de meesten buitenlanders. Bij hen gaat het in de eerste plaats om het leren spre ken van Nederlands en kennis maken met de Nederlandse samenleving. Voor de Soester burgers die afkomstig zijn uit de landen om de Middenlandse Zee is in het begin van de tachtiger jaren een subsidieregeling bedacht, die al snel werd toegepast op ook andere nationa liteiten Zo kent "Trema '87" binnen haar muren behalve Turkse, Marok kaanse, Surinaamse en Antilliaanse cursisten ook deelnemers uit Afrika, Is raël, Peru, Rusland, China, enzovoort. Het was in Soest aan Corrie Kamphuis van de Volksuniversiteit te danken, dat aan het eind van de zeventiger jaren voor 't eerst groepstaallessen werden gegeven aan buitenlandse Soesters. In 1981 werd dit werk overgenomen door het gemeentelijk project "alfabetisering en educatieve activiteiten", waarvan Henny Visser coördinator werd. Vanaf die tijd is zij als ambtenaar in gemeente dienst werkzaam bij het bureau Onder wijs Cultuur, onder leiding van Han Veraar, met wie zij al die jaren in goed overleg heeft samengewerkt. In februari kreeg zij de beschikking over een eigen gebouw aan de Klaarwater- weg, dat de naam kreeg van "Trema '87". In april besloot de gemeenteraad het project "alfabetisering en educatie ve activiteiten" om te zetten in een ge meentelijke instelling voor basiseduca tie. Dit alles om te voldoen aan de subsi dieregels van Den Haag, dat ruim twee ton per jaar voor dit werk in Soest be schikbaar stelt. Voor 't eerst dit jaar heeft de gemeente Soest zelf een aanvullende subsidie ver strekt van 23.000 gulden om de voort gang van de activiteiten te verzekeren. Henny Visser: "Ik beschouw deze bij drage als een erkenning voor het werk dat wij als team al jarenlang verrichten. Onnoemelijk veel tijd is gestoken in het krijgen van meer inzicht in tweede-taal- verwervingsprocessen en de vaak te genstrijdige opinies daarover. Veel tijd is ook besteed aan de voorbereiding en nabespreking en in het ontwikkelen van toetsen voor de verschillende taalni veaus." Educatief beraad Een belangrijke taak in het geheel is weggelegd voor het zogenaamd "edu catief beraad", dat verantwoordelijk is voor het indienen van het onderwer- plesprogramma aan de gemeenteraad. In dit beraad zitten vertegenwoordigers van de Volksuniversiteit Soest/Soes- terberg, de Stichting "Vrouwen voor Vrouwen", het Turks, Het Marokkaans en het Surinaams Comité, de Werk groep Scholing Vorming van de poli tieke partijen, het directeurenberaad, een vertegenwoordiger van de docen ten en de directeur van "Trema '87" zelf. "Het is natuurlijk anders of je als amb tenaar een medewerker bent van het bureau Onderwijs Cultuur, of dat je zelfstandig een instelling moet leiden. Aan de Prins Hendriklaan had ik een bureau met vier uitpuilende laden een kastplank, nu kan ik de grote pa pierwinkel die dit werk met zich mee brengt en ook bij mij thuis hoog ligt op getast, in mijn eigen ruimte en kasten onderbrengen, aldus Henny Visser. "Trema '87" is van binnen prima inge richt en volgend jaar wordt ook de bui tenkant geschilderd. Op zaterdag 29 augustus is er een Open Dag van 10.30 uur tot 12.30 uur en kan iedereen die dat wil met de docenten en het werk kennis maken. Henny Visser hoopt dan weer vele nieuwe cursisten te mogen begroeten. Onverzekerde auto De politie hield vorige week op de Soes- terbergsestraat een inwoner van Soest staande, die daar met zijn auto reed. Bij onderzoek bleek de auto niet verzekerd te zijn. Ook was de wagen niet APK-ge- keurd. De eigenaar, kennelijk tot de overtuiging gebracht dat het vehikel niet meer rijwaardig was, deed vrijwillig afstand. Wel kreeg hij natuurlijk nog een proces-verbaal. In verband met de Historische Optocht geldt op zaterdag 22 augustus voor de Regentesselaan een stopverbod voor beide zijden van de rijbaan. De tijdelij ke verkeersmaatregel is genomen van wege de busomleiding die dag. Ter bijluistering van de start van het LANDJUWEEL a.s. vrijdag ver zorgen wij, onder het genot van een glaasje van deze WIJN de gepaard gaande met sprankelende kleuren. dames/herenkapsalon Kerkstraat 44, 3764 CT Soest. Telefoon 02155-12175 Een gaaf stukje oud-Soest. Dat kan zonder overdrijving worden gezegd van de bekende bakkerij Van Brum- melen aan de Kerkstraat 13, midden in de Kerkebuurt, waar het soms lijkt alsof de tijd heeft stil gestaan. Een ge velsteen van het pand op het hoekje van de Peter van den Breemerweg vermeldt: anno 1737, en dat betekent dat het dit jaar 250 jaar oud is. Ooit moet het nog een molenaars- en tolhuis zijn geweest, maar al in 1838 werd het een bakkerij, toen Hendrikje Fluit - die er eerst een winkeltje in krui denierswaren en textiel dreef - met Cor- nelis Hendrik van Brummelen trouw de. Vanaf dat moment is er sprake van een bakkers-geslacht waarin de genera ties elkaar zijn opgevolgd tot op de dag van vandaag. Een flink deel van de historie van Soest heeft zich hier afgespeeld en nog altijd herinnert veel aan de tijden van weleer, waarin vooral roggebrood werd gebak ken. "Zesponders" waren het meestal, die voor 30 cent over de toonbank gin gen. Ze werden vaak per kruiwagen vervoerd. Trouwens, ook voor jenever kon men destijds bij de bakkers te recht... Bijna legendarisch is de naam van bak kersknecht Jacob de Rooij, die een hal ve eeuw in dienst van de Van Brumme- lens is geweest en te voet duizenden ki lometers moet hebben afgelegd om het brood te bezorgen, soms ver buiten Soest. Met de kruiwagen, maar ook met de hondekar, en soms zelfs met de trein, die eventueel wachtte tot de bakker of zijn knecht aan boord was. Fraaie spreuken sieren de winkel, uit een tijd waarin alles - ook het brood - minder als vanzelfsprekend werd aan vaard dan tegenwoordig het geval lijkt. "Van ons de arbeid, van God de zegen" is er zo een. Of: "Wat kost het een zor gen, bij avond en morgen, veel moeite en vlijt; eer 't graan van den akker, en 't meel bij den bakker, tot brood is be reid", waaruit een stukje realisme spreekt dat in nuchterheid misschien al leen wordt overtroffen door: "'k Ver koop aan burger, boer en soldaat - geef goede waar, de volle maat - maar waar ik 't meest op ben gesteld - is: bij de le verantie... 't geld". Meer dan gewoonlijk wordt tijdens het Landjuweel de aandacht gevestigd op de geschiedenis van Soest. Er is in ons dorp niet al te veel dat nog zoveel spo ren draagt van een al dan niet rijk verle den. De oude bakkerij aan de Kerk straat is een van de kostbaarste restan ten. De Vrijwilligers Vakature Bank wil mensen die vrijwilligerswerk doen of voornemens zijn daarmee te beginnen niet slechts wijzen op dé goede kanten van dit werk. Evenals dit bij betaald werk het geval is kent ook het vrijwilli gerswerk z'n risico's. Juist deze maand heeft een groot on derzoekbureau in Den Haag precies uitgezocht wat de gevaren en risico's zijn voor vrijwilligers. Her bureau heeft ook bekeken hoe je je tegen die risico's kunt indekken. Grof gezegd zijn er in het vrijwilligerswerk twee soorten risi co's: In de eerste plaats kan de vrijwilliger zélf schade veroorzaken. Een voor beeld: een vrijwilliger helpt in de keu ken van het ziekenhuis en stoot een pan hete soep om. Daarbij worden de schoenen en de kleren van een kollega beschadigd. Die collega zal waarschijn lijk het ziekenhuis aansprakelijk stellen voor de schade en het ziekenhuis moet dat betalen. Voor het ziekenhuis is het dus van belang dat het een aansprake- lijksheidsverzekering heeft afgesloten. Vrijwilligers kunnen ook zelf schade lijden. Daarbij hoeft geen sprake te zijn van schuld (denk maar aan vertillen bij sjouwwerk). Bij een ongeval kan die schade hoog oplopen, maar een goede ongevallenverzekering kan de grootste klappen opvangen. Zo'n verzekering geeft bijv. een extra-uitkering wanneer iemand tijdelijk ongeschikt of blijvend invalide wordt. Naast de genoemde aansprakelijk heidsverzekering en ongevallenverze kering zijn er nog andere verzekeringen die van belang zijn voor het vrijwilli gerswerk. Bij het Landelijk Steunpunt Vrijwilligerswerk verschijnt hierover een brochure. Die kost 3 gulden en is te bestellen door dit bedrag over te maken op giro 44377 t.n.v. L.S.W.-Utrecht. Bestellen via de Vakaturebank Soest is ook mogelijk. De Vakaturebank is tele fonisch bereikbaar onder nummer 12630. Het kantoor is gevestigd in C-drie, Willaertstraat 49. Openingstij den: maandag, dinsdag en donderdag 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur; vrij dag 11.00-12.30 uur. Vakatures 11/614 De Telefonische Hulpdienst in Hilversum heeft plaats voor een aan tal telefonische hulpverleners. Zowel mannen als vrouwen in de leeftijd van 21-67 jaar komen in aanmerking, de T.H. is 7 dagen per week in bedrijf. Uit gebreide informatie over het werk van S.O.S.-T.H.D. bij de WB-Soest. 11/612 Groepleider M/v gevraagd in opvanghuis in Utrecht. In het op vanghuis werken naast twee beroeps krachten uitsluitend vrijwilligers. 11/607 Organisatie in Amersfoort heeft als doelstelling het bieden van tij delijke begeleiding en huisvesting aan mensen die niet (meer) thuis kunnen of willen wonen, maar die nog niet zelf standig kunnen wonen of het nog niet aandurven. Om de bewoners te begelei den en zorg te dragen voor de prakti sche en administratieve zaken in het projekt worden twee vrijwilligers M/v gevraagd. 10/622 Stichting Jeugdzorg zoekt een penningmeester m/v voor het tota le finaciële beheer, wat tevens een be- stuursfunktie inhoudt. 7/615 Peuterspeelzaal in Baarn heeft plaats voor een vrijwilliger m/v om sa men met betaalde kracht een groep van 12 kinderen te begeleiden. •7/611 Kinderopvang gevraagd bij Vrouwen voor Vrouwen. De moeders van de peuters (0-4jaar) nemen deel aan aktiviteiten. •7/613 Vrijwilligers m/v gevraagd om binnen jeugdclub kinderaktiviteiten te begeleiden (instuif). 6/603 Stichting Baanlozenkrant Eemland vraagt voor zo spoedig moge lijk een coördinator, een tekenaar m/v, een fotograaf m/v, medewerk(st)er Lay-out en schrijvende mede werksters. Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend via de Vakaturebank Soest. Van 1 tot en met 30 september wordt door de PTT een bijzondere serie post zegels met bijslag uitgegeven ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De serie bestaat uit drie zegels. Daarop staan afgebeeld vrijwilligheid als een van de grondbeginselen van het Rode Kruis werk en twee taken in eigen land die gedragen worden door vrijwilligers, te weten het bloeddonorschap en de te lefooncirkels. De postzegels hebben als thema de slogan 'Rode Kruis hulp is mensenwerk'. Het doel van deze postzegelactie is tweeledig. Enerzijds wordt beoogd om, door middel van een bijslag op de ze gels, fondsen te werven, zonder welke :het Nederlandse Rode Kruis immers zijn taken niet kan realiseren. Ander zijds is het de bedoeling om, door mid del van de afbeeldingen, een grotere be kendheid te geven aan de werkzaamhe den van het Rode Kruis. Om de verkoop van de Rode Kruis ze gels te bevorderen zlillen Honderden plaatselijke afdelingen van het Neder landse Rode Kruis een verkoopactie voeren. Zij zuiien plaatselijk stands be mannen en aanwezig zijn op drukbe zochte punten (b.y. warenhuizen, su permarkten e.d.). Het Rode Kruis kan alleen helpen, als het daartoe naast de mensen ook de^ middelen tot zijn beschikking heeftT Ook u kunt het Nederlandse Rode Kruis helpen. Door deze zegels te ko pen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9