Niet alleen de vloer moet uit het goede hout gesneden zijn. De vloer in de was? Dat was! Hout in de soort waar u van houdt Zwevende verhalen over zwevend parket Achternamen die ergens voor staan Enkele algemene tips bij de aanschaf van een doe- het-zelf-vloer I DE AANSCHAF VAN PARKET EEN KONINKLIJK BESLUIT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 SOESTER COURANT PAGINA i Extra Exquisit Standaard Speciaal Rustikal k; Sn< set de s.o. i' Het parket dient na het verlaten van een geconditioneerde opslag direct geplaatst te worden. Nederland, parkedand. Een opmerking die hout snijdt. Want in geen ander land in Europa vind je zoveel verschillende firma's die in houten vloeren handelen dan hier in ons eigen landje. Dat maakt kiezen niet eenvoudig. De ene firma is de andere niet. De verschillen zijn enorm. Zowel in kwaliteit als in service, in garantie als in vakmanschap. En daarbij is er dan ook nog het verschil in prijs, soms betaal je voor exact dezelfde vloer bij de ene firma honderden guldens meer dan bij de andere. Parketteur in aktie. Toch is goedkoop bij de aanschaf van een parketvloer soms duurkoop. De kwaliteit van een parketvloer hangt namelijk af van meerdere elementen. Een van de belangrijkste elementen is daarbij het vakmanschap van de verkoper. Hij moet evenals de vloer uit het goede hout gesneden zijn. Tegenwoordig kunt u daar niet altijd meer van op aan. Er zijn firma's die onder de naam van failliete onderne mingen een nieuw bedrijf op poten hebben gezet. De misschien wat naieve klant ziet een dure vertegenwoordiger in een even dure, gehuurde auto bij zich thuis voorrijden. Schitterende monsterbor den worden uit de kofferbak gehaald en met een semivakkundig verhaal wordt aan de klant een prachtvloer voor een prachtprijs verkocht. Maar al te vaak heeft de vertegen woordiger niet echt verstand van hout en kent hij niet de toepasbaarheid van de verschillende vloeren in de ver schillende ruimtes en bij verschillend gebruik. Nog erger is dat het zulke firma's aan goede parketteurs ontbreekt en de vloer onvoldoende vakkundig gelegd wordt. Een somber beeld maar helaas maar al te waar. Als u zich de teleurstelling van een krimpende of juist bolstaande parket vloer wilt besparen, kunt u dus beter voor een gerenommeerd bedrijf kie zen. Europa Parket heeft bijvoorbeeld geen dure vertegenwoordigers en Soms doemt bij het horen van het woord parket ineens weer het beeld op van het meisje. Het dienstmeisje in haar witte, keurig gesteven schort. Op de knieën wrijvend en boenend. Wasbehandeling noemde men dat. Als het goed gebeurde werd de vloer di- rekt na het schuren ingewre ven met harde was die heet werd aangebracht en direkt daarna werd afgespateld. Bij beukenvloeren en de zachtere houtsoorten verzadigde men de vloer met lijnolie. Een heel werk en daarbij bleef de vloer toch nog behoorlijk kwets baar. Arm dienstmeisje! Gelukkig hebben we tegenwoordig onderhoudsvriendelijke methodes. Chemische beschermingsmiddelen ge ven het hout een langere levensduur en beperken het onderhoud tot het minimum. We kennen twee soorten behandelingen. Impregneren en aanbrengen van een slijtlaag. De eerste behandeling geeft een heel natuurlijke aanblik. Het lijkt alsof de vloer met was behandeld is. In werkelijkheid heeft men dun vloei bare chemicaliën in de poriën van het hout gebracht. Vuil en vocht kunnen nu niet meer binnendringen. De slijtlaag is meer een filmlaag die op de vloer wordt aangebracht. Dat toont iets minder natuurlijk maar geeft bij regelmatige bijwerking een zeer sim pel dagelijks onderhoud. Een goed bedrijf kan u zeer precies Het Versaille motief. Stijlvol en origineel bedient zich ook niet van dure auto's. Dik doen kost geld is de filosofie en dat geld moet de klant opbrengen. Men kan beter geld uittrekken voor het bieden van goede voorlichting, uitgebreide service, vakkundige par- Parketteur bezig met het impregneren van de vloer. voorlichten over de beste afwerking van uw vloer. In de toonzalen van Europa Parket kunt u zelf zien hoe de vloeren zich in de praktijk houden. Lakken op oliebasis, zuurhoudende lakken, DD-lakken. Ze hebben alle maal hun voorkeur voor de houtsoort die bij hen past. En mocht u bezwaar hebben tegen synthetische middelen omdat u dat niet erg milieuvriendelijk vindt, dan weten zij ook daar wel een oplossing voor. Geheimpje overgenomen van hun collega's uit Skandinavië. Voor uw parketvloer heeft u geen dienst meisje meer nodig. Die tijd was. Voor een parketvloer zijn heel veel soorten hout geschikt. Bij elkaar wel zo'n veertig soorten. Maar niet al die soorten zijn ook voor iedere koper geschikt. Omdat de intensiteit waarmep de vloer belopen wordt, de inrichting van de ruimte en, de persoonlijke smaak medebepalend zijn. Als u een langharige hond als huis vriend heeft dan kan een Wenge vloer een obsessie worden. Deze schitte rende donkere vloer toont ieder haartje. Heeft u drie jongetjes in huis die graag met autootjes over de vloer crossen, dan raakt u met een grenen vloer in de problemen. De relatieve zachtheid van deze hout soort laat prachtig de bandensporen zien. Een strak modern interieur vraagt om een andere vloer dan een antiek ingerichte kamer. Een druk belopen kantoorvloer eist een hardere vloer dan die van een twee persoons huishouden. Dat alles betekent niet dat het kiezen van een juiste soort een probleem moet zijn. Een vakkundige verkoper Bij de keuze van de kleur moet men rekening houden met het hele gezin. kan u bij deze keuze zeer effektief helpen door bij voorbaat de onge schikte vloeren uit te sluiten. En u terdege voor te lichten over de soorten die wel bij uw interieur en persoon lijke smaak passen. En reken maar dat er meer dan genoeg geschikte soorten over blijven. Er is altijd wel een houtsoort waar u ook van houdt. Over zwevend parket doen de meest wilde verhalen de ron de. Bij het zweverige af soms. Zolang het een goede vriend is die u die verhalen vertelt is dat nog niet zo'n ramp. Zodra de verkoper zweverig gaat worden moet u op uw hoede zijn. Want een verkoper van parketvloeren kan maar beter met beide benen op de grond blijven en een nuchtere en eer lijke voorlichting geven. Dat voorkomt teleurstellingen en valse verwachtingen waar de vloer niet aan kan voldoen. Zwevend of lamelparket is een van oorsprong Scandinavische uitvinding die inmiddels over de gehele wereld verspreid is. De ideale vloer voor de doe-het-zelvers. In het beginstadium was er veel kaf tussen het koren. Nu zijn de meeste merken het experimen tele stadium ontgroeit en voldoen aan de meest elementaire eisen. Over het algemeen heeft de vloer een toplaag van 4 mm hardhout op twee haaks op elkaar gelijmde lagen vuren hout. Alleen de voorlichting over deze vloeren staat nog wel eens haaks op de volle waarheid. De zwevende vloer zou minder lawaai veroorzaken, geïmpregneerd zijn en voorzien van een zeker 4 mm dikke slijtlaag. En dat is dan nog maar een gedeelte van de veelbelovende voor lichting. De echte vakman, die ook met traditioneel parket werkt, zal eer lijker zijn. De losliggende kant-en klaar vloeren zijn goed maar de tradi tionele vloer blijft beter. Want zwevend parket geeft wel dege lijk meer loopgeluid, is vaak niet geïmpregneerd en kan enige speling veroorzaken. Over de voordelen is diezelfde vakman ook eerlijk. Maar niet zweverig! Een lamel vloer laat zich in een dag leggen. Je hoeft daar voor niet de hele ruimte leeg te hebben. Je kunt hem bij verhuizing zelf meeverhuizen of laten verhuizen. En het is verder best een heel goede vloer. Als..je hem tenminste bij een goed concern koopt en je eerlijk laat voorlichten. Belangrijk is dat men die know-how op de doe-het-zelver weet over te brengen. Goede en duidelijke instruk- ties voorkomen narigheid. En als er tijdens het leggen problemen zijn dan is er altijd wel een service wagen in de buurt om opheldering te brengen. Zwevend parket, een leven lang plezier van een vloer waar je niet zweverig over hoeft te doen. u fiii/pn vloer dan zult u opmerken Als u op zoek bent naaf een einen v u dat vele eiken vloeren een fantasienaam hebbe Ook vele andere houtsoorten kregen van hun leverancers prachtige achternamen mee. Dit werkt erg verwarrend. Eu pa Parket heeft zijn sorteringen genormaliseerd op grond van internationale normen. Het zijn achternamen die ergens voor staan. Wij stellen ze in onderstaand schemaatje graag aan u voor. 1. Het moet spintvrij zijn Het hout dient kwartiers/half kwartiers te zijn en zeer gelijkmatig van kleur. Alleen gezonde noesten tot 2 mm doorsnee zijn toegestaan. Het out moet vrij zijn van scheuren en spint. Grote kleur- en struktuurverschrllen zijn met toege- staan. De bovenkant is dan spint- en scheurvrij. Er mogen gezonde, vaste noesten tot 10 mm doorsnee in zitten en kleurverschillen horen erbij. De bovenkant is scheurvrij, noesten tot 2 mm doorsnee zijn toegestaan. Spint en een levendige struktuur bepalen het karakter. De bovenkant is scheurvrij. Opvallende houtschakeringen, noest en een leven dige struktuur bepalen het karakter. De noesten moeten dan wel vast zijn. Harde spint en gezonde noesten horen erbij. Zwarte noesten mogen er alleen inzitten als ze kleiner dan 15 mm zijn. Zo bent u op de hoogte welke naam staat voor welke vloer. Dat maakt de keuze eenvoudiger. En u hoeft zich geen knollen voor citroenen te laten verkopen. Of een standaard parket voor een exquisit parket als u wilt. ketteurs en bedrijfswagens waar hamer en hout zich thuis in voelen. Een goede parketvloer bestaat niet bij de gratie van de commercie, maar bij de gratie van gedegen vakmanschap. Koop uw vloer bij een vertrouwd adres. Let op of het hout goed is voorbewerkt en opgeslagen. Neem een kijkje in de opslaghallen. Laat u de totale kosten van de vloer voorrekenen. Ook de kosten van ondervloer, lijm, schuren, afwerklatjes en oppervlaktebehandeling. Dat voorkomt onaangename verrassingen. Bedenk dat in het prijsverschil tussen geplaatst en ongeplaatst parket ook de garantie voor het leggen is verwerkt. Vraag gratis het boekje aW-'Het kopen van een parketvloer" door drs-. J.G.M. Versteeg bij Postbus 80,3770 AB Barneveld. Als u deze tips so-wie-so ter harte neemt dan heeft u uw eigen garanties voor een duurzame aanschaf al voor een groot deel ingebouwd. Centraal Station Amsterdam. De "Koninklijke Wachtkamer". Op de vloer ligt een schitterend gerestau reerde parketvloer. Een eeuw geleden gelegd bij koninklijk besluit. Toen betekende parket rijkdom, luxe en had het iets uitgesproken chiques. Nog is de parketvloer deze image niet helemaal kwijt. En terecht. Want een parketvloer geeft aan ieder interieur net even dat extra dat het nodig heeft om warmte en comfort uit te stralen. Toch is de parketvloer niet meer alleen weggelegd voor mensen met een hoog inkomen. Parketvloeren zijn er in vele soorten en ook in vele prij zen. En er is een doe-het-zelf markt ontstaan die het zelf leggen van vloe ren mogelijk maakt waardoor legloon uitgespaard kan worden. De kwaliteit van de vloer hoeft er niet minder om te worden. Als je er ten minste vanuit gaat dat het aanschaffen van zo'n vloer nog steeds een kwestie van vakmanschap en goede voor lichting is. En juist dat vakmanschap en die goede voorlichting ontbreekt er bij veel bedrijven aan. Want met de toegenomen belangstel ling voor de parketvloer is ook het aantal bedrijven' dat hierop inspeelt in grote aantallen toegenomen. En niet altijd met een resultaat waar de klant op zit te wachten. Een goed parket- concern is meer dan een showroom met een paar verkopers. Een goed concern draagt vanaf het moment van houtkeuze tot het moment van het belopen van de nieuwe vloer zelf de zorg voor een sublieme kwaliteit. Zelf leggen kan heel goed en kan heel gezellig zijn. In h< K H o^ da tei pe Hi Dc ke sta sla eei kij. lee rer dai Gr He A\ pin terf Ma aan feit bles len stor neg AV aan De reer lang aan. deel Half beui die s vip; even innii hij b de n AVI In AVI uitei lem, en R in de de ni lijkd het Vrie: foute ten ti thuis van opvc Don VIP' Hete enigi: metfc club. weer gaan Erwt se" sj sen n elkaa jeugd tieve C.T. Koninklijke Wachtkamer van het Centraalstation in Amsterdam.

Soester Courant | 1987 | | pagina 18