MEDE Strater—^ Landjuweel op indrukwekkende wijze uit de startblokken zo geven VOOR EEN BLUE DENIM Wilt u j uw huis j verkopen? Geen extra voorzieningen aan 'voltooide' Dorpsstreek Engelse vliegtuigbom in Burgemeestersbos Kansen voor de Oelte steeds kleiner Spectaculaire opening in versierde Kerkebuurt Nieuw record gemeenteraad: 24 minuten! Stem van VVD-dissident Beyen geeft doorslag Politie zet wekker af Door jongens met metaaldetector opgespoord Ook Maarschalksbos nu op de tocht GLAS HANDEL Jeans mode specialist Landjuweel diefstallen door Gerard Paul Waarom? d'Onde Enghe Makelaardij o.g. 16151 k Foto: Herman van Dam. Indrukwekkend. Zo moeten in één woord de openingsfestiviteiten wor den getypeerd van het Landjuweel, dat vrijdag j.l. op spectaculaire wijze werd geopend. Rond 10.00 uur had zich al een flinke menigte verzameld op en rondom het parkeerterrein tus sen 't Hoogje en de Oude Kerk, in af wachting van de komst van de Commi- saris van de Koningin, jhr. drs. P. Bee- laerts van Blokland, die even tevoren per helicopter op het Gildeterrein aan de Ferdinand Huycklaan was geland. Per open landauer - bestuurd door va der en dochter Van den Hengel - werd de heer Beelaerts door de feestelijk ver sierde Kerkebuurt naar het terrein bij de Oude Kerk vervoerd, in gezelschap van maar liefst twee burgemeesters: de heren P. Scholten (van Soest) en G.W. v.d.Grift (tijdelijk van de Kerkebuurt), waar het gezelschap werd opgewacht door het Gildebestuur en het Gilde- korps. Landjuweel-voorzitter Hans v.d.Pol sprak een kort welkomstwoord, waarin hij alvast de grote inzet van tal van orga nisaties prees voor het welslagen van het evenement, dat nu zou beginnen. Dat begin werd gekenmerkt door trom petgeschal vanaf de torentransen, waar Gildeblazers het signaal gaven dat de bevolking deed weten dat het eindelijk zo ver was. Onmiddellijk daarna ver toonden zich in de galmgaten van de to ren een viertal mariniers, die zich met opmerkelijk gemak van grote hoogte naar beneden lieten glijden, omhuld door rookwolken van spectaculair groen, rood en geel, terwijl het Gilde- korps hun actie met tromgeroffel bege leidde. Een van de mariniers bracht uit de toren een koker mee, met daarin de procla matie van het Landjuweel, die door ou derman W. Schimmel geheel in stijl werd voorgelezen. 'Tekenend voor Soest' De Commissaris van de Koningin hield vervolgens een vlot betoog, waarin hij onderstreepte dat het Landjuweel een fantasie- en stijlvol feest zou worden, met een programma dat zijn weerga niet kent. "Tekenend voor Soest," al dus de heer Beelaerts. Hij sprak in dat verband waarderende woorden aan het adres van het Gilde, dat al in het grijs verleden met lijf en goed pal stond om de burgers te verdedigen, dienstbaar en trouw. Wel sprak hij zijn twijfels uit over het historische fundament van het Landju weel, omdat het geboortejaar van Jacob van Geasbeek de aanleiding tot de festiviteiten - in feite niet bekend is. Hij hoopte in elk geval dat men binnenkort zou ontdekken dat het eigenlijk 1388 is geweest, zodat er volgend jaar opnieuw feest gevierd kan worden. Verder noemde hij Jacob van Gaesbeek "een heer met wat vraagtekens..." De heer Beelaerts meende ook dat het Gilde zelfs ouder dan Van Gaesbeek moet zijn en verwees daarvoor naar de tijd dat Gerard van Nijenrode Soest plat brandde. "De Soesters zullen toen ge zegd hebben: dat gebeurt ons geen tweede keer, zoals uit de annalen kan worden opgemaakt, omdat ene Derk de Beer in 1559 (83 jaar oud) verhaalt dat sinds mensenheugenis er een Gilde in Soest was. "Dat moet dan minstens drie generaties zo zijn geweest," aldus de heer Beelaerts, die op deze wijze con cludeerde tot 1357 als 'geboortejaar" van het Gilde. Of de historici de rede nering van de Commissaris der Konin gin steunen lijkt dubieus, maar een mooi verhaal was 't. Burgemeester Scholten liet tenslotte namens het gemeentebestuur weten dat Soest veel bewondering heeft voor de inzet van tal van groepen en individuen bij de voorbereidingen van het feest. "Als we in Soest echt ons hart openen om een gastvrije gemeenschap te zijn, dan hebben we 't goed met elkaar," al dus Soest eerste burger. De heer Beelaerts bediende tenslotte het kanon dat twee saluutschoten van imposant volume ten gehore bracht, waarna het gezelschap een korte rond gang maakte door de Kerkebuurt, waar o.m. de Landjuweel vlag op een van de middeleeuwse torens werd gehesen. De openingshandeling werd besloten met champagne op het terras van 't Hoogje. Herauten verkondigden daarna op di verse plaatsen in Soest dat het Landju weel begonnen was, al staat vast dat de De heer Beelaerts van Blokland loste de saluutschoten met dit historische ka non. Foto: Herman van Dam. •De vier 'rokende'mariniers dalen van uit de galmgaten de toren af. bevolking daar ook zonder deze bood schappers al enige van tijd doordron gen is. Happening Het grote openingsfeest dat 's avonds in de feesttent op de Blaak losbrandde moet éen van de grootste happenings zijn geweest in de historie van Soest. Niet minder dan 500 artiesten werkten aan het programma mee, dat werd ge presenteerd door bekende Soesters en geproduceerd werd door Piet Ekel, Piet Daalhuizen en Jan Leijendekker. On der de aanwezigen werd ook de pause lijke nuntius, monseigneur Cassidy, verwelkomd. Het Soester volkslied, dat aan het begin van de avond geprogrammeerd stond, werd bepaald niet uit volle borst meege zongen, maar de rest van het program ma bracht de schier tot de laatste plaats bezette zaal veelvuldig tot verrukking, al steeg de temperatuur er in de loop van de avond tot tropische waarden. De avond werd geopend door een groots optreden van het Gilde en de Soester boerendansgroep, en door het levensechte verschijning van Jacob van Gaesbeek en zijn echtgenote, in wie in gewijden geen moeite hadden bekende plaatsgenoten als ouderman W. Schim mel en Cötiny Vink te ontdekken. Zij werden verwelkomd door Ot en Sien. Daarna volgden optredens van tal van groepen van binnen en buiten Soest, zo als het Julianakoor, PVO, de Messen- gers, Animato, Quick Motion en ande re, afgewisseld door de bekoorlijke dansen die de verschillende buitenland se groepen vertoonden, als een voor proefje van het dansfestival van zater dag- en zondagavond. Alleen de Poolse groep was er toen nog niet bijdeze arri veerde na veel verwikkelingen bij de Poolse grens pa„ zaterdag in Soest. Het feest, waaraan ook bekende artiesten als de Kermisklanten, Toby Rix en niet te vergeten Conny Vink, die de zaal ab soluut aan haar voeten kreeg, mee werkten, duurde tot in de kleine uurtjes. Voor de feestgangers en de organisato ren was van het 17 dagen durende fes tijn toen "de kop er af' De gemeenteraad van Soest heeft vorige week donderdag zijn eigen vergaderrecord verbeterd en op 24 minuten gebracht. Burgemeester Scholten opende de maandelijk openbare zitting van de Soester vroede vaderen en moederen al vijf minuten na het officiële aanvangs- tijdstip (half acht) en de laatste ha merslag daalde om exact één minuut voor acht op de tafel neer. Het oude record 37 minuten - werd gereali seerd in de vergadering van decem ber 1986. Het is nu dus met maar liefst 13 minuten verbeterd. De raad besteedde eigenlijk alleen tijd aan de discussie over de Dorps- streek. De rest van de agendapunten bleek te bestaan uit hamerstukken. Verder liet wethouder Menne weten dat het garantiebedrag voor het Landjuweel inmiddels was vastge steld op 22.910 gulden. Het gaat hierbij om het verschil tussen de door de sponsors toegezegde bedra gen en wat er werkelijk binnenkomt. Toegezegd was aan de vooravond van het Landjuweel een bedrag van 111.950 gulden. Daarvan was al 89.040 gulden in kas ontvangen. Een bewoner van de Torenstraat stelde zich zondagmorgen om streeks negen uur in verbinding met de politie, omdat hij last had van het geluid van de aflopende wekker van zijn buren. Het apparaat werd ken nelijk niet afgezet en bleef maar loeien. De politie, kennelijk getrof fen door 's mans ongerief, slaagde erin via een balkon de slaapkamer binnen te komen waar de wekker stond te rinkelen. Het ding werd af gezet. De beowners waren niet thuis. Ondanks het verzet van de fracties van WD, PvdA en Prog. Soest heeft de gemeenteraad vorige week het kre- dietvoorstel voor de voltooiing van de Dorpsstreek (118.000 gulden) onge wijzigd goedgekeurd. Er komen dus geen drempels en geluidwerende maatregelen, zoals de omwonenden hadden gevraagd. Doordat Gert Beyen als enige VVD-er voor het voorstel van B. W. stemde werd het tegenvoorstel van zijn fractiegenoot Joop Ebbers, om de behandeling een maand uit te stellen, met 14 tegen 12 stemmen verworpen. Ebbers had met het uitstel willen berei ken dat er nog eens bekeken werd of er wat royaler tegemoetgekomen kon worden aan de bezwaren van de bewo ners van de Kornet. Zij vrezen van een "voltooide" Dorpsstreek de weg was oorspronkelijk alleen provisorisch bedoeld voor het bouwverkeer van en naar Overhees minder veiligheid en meer overlast. "Gun u zelf de tijd om nog eens met de bewoners om de tafel te gaan zitten," hield Ebbers het College voor. Hij wees erop dat de Dorpsstreek op dit moment nog onveiliger is, we gens de afsluiting van de Koningsweg. Hij kreeg de steun van Jan Visser (Pro gressief Soest) en Wil Stekelenburg (PvdA). Wethouder Plomp, die vorige week al een aantal ongeruste Kornet-bewoners op bezoek had gehad, ried uitstel af. Hij wees daarvoor met name op de samen hang met de reconstructie van de Ko ningsweg en vreesde consequenties voor de werkplanning en de kosten. Hij was wel bereid binnen het krediet te zoeken naar mogelijkheden tot "enige verlichting" door kleine ingrepen, en beloofde nog eens met de bewoners te gaan praten. Hun wensen zullen echter binnen de marges van het krediet beke ken moeten worden, aldus Plomp, die een verkeersdrempel en geluidwerende maatregelen uit dien hoofde "onhaal baar" achtte. Gert Beyen (VVD). Ebbers wilde daarop van wethouder Van Logtenstein (CDA) horen of deze met 118.000 gulden toch niet wat con creter mogelijkheden zag. "Ik ben geen orakel," antwoordde Van Logtenstein, "maar ik wil het wel eens bestuderen." Hij onderstreepte overigens dat er niet een volkomen andere weg wordt aan gelegd. "Dit voorstel komt er eigenlijk op neer dat de Dorpsstreek gewoon wordt opgeknapt, maar we zullen in overleg met de bewoners naar oplossin gen zoeken." Hij verwachtte van de nieuwe aansluiting op de Koningsweg al een duidelijke vermindering van het verkeer. Ebbers liet zich evenmin als Visser en Stekelenburg overtuigen. "Laten we liever een krediet vaststellen dat met een goed is. Als er straks toch weer geld bij moet kost dat alleen maar extra pijn en moeite." Bij de stemming bleek Beyen als dissident in de WD-fractie de beslissende stem te hebben, zodat het Collegevoorstel met 14 tegen 12 stemmen werd aangenomen. Personeel van de Explosieven Oprui mingsdienst <EOD) van de Koninklij ke Landmacht uit Culemborg heeft maandag j.l. in het Burgemeestersbos (de Paltz) een Engelse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onscha delijk gemaakt. Het projectiel is daar waarschijnlijk in 1942 terecht geko men, tijdens de bombardementsvluch- ten op Soesterberg. De bom was ont dekt door onbekende jongens die zon dag met een metaaldetector de omge ving afzochten. "Levensgevaarlijk," is het oordeel van de politie, temeer daar de jongens, na dat ze de aanwezigheid van een op dat moment nog onbekende hoeveelheid metaal hadden aangetoond, zélf zijn gaan graven. De bom, met een door snee van 25 en een lengte van 80 centi meter, lag op een diepte van ca. 80 cen timeter en was nog volledig intact. De jongens meldden hun vondst bij de boswachter, die op zijn beurt de politie waarschuwde. Een tweemansploeg van EOD, be staande uit sergeant-majoor Geval en sergeant 1 Rademakers, trof maandag uiteindelijk de maatregelen die ertoe leidden dat de bom -- een 250-ponder ongevaarlijk werd. Vanuit een spe ciaal gegraven put op circa 50 meter af stand werd de ontsteking met een touw losgedraaid, waarna het uiterst explo sieve slagpijpje met grote omzichtig heid werd verwijderd. Vanaf dat mo ment was de bom onschadelijk. Hij werd meegenomen om te worden over gedragen aan een duik- en demonteer- ploeg van de Marine, die hem in de Waddenzee tot ontploffing zal brengen. Tijdens de operatie werden de wegen binnen een straal van ca. 200 meter af gezet en werd het vliegverkeer boven de Paltz gestaakt. De boswachterswoning werd tijdelijk ontruimd. Ongeveer om A;-'; ÉmÊdÈlktM- Sgt. Rademakers (l.) en Sgt. majoor Geval met de 250-ponder en de (losse) ontsteking. half zeven maandagavond werd het sein "veilig" gegeven. Notitie Het Burgemeestersbos staat overigens op de nominatie om met een groot scheepse operatie te worden geruimd van alle daar nog in de grond aanwezige blindgangers. Een en ander hangt sa men met de gewenste nieuwe beplan ting in dit gebied, waarop door de afde- De kansen voor de totstandkoming van het ziekenhuis de Oelte, dat vol gens de plannen in de plaats moet ko men van Zonnegloren in Soest en Maarschalksbos in Baarn, moeten bij zonder laag worden aangeslagen. Dat bleek vorige week bij de Raad van Sta te, waar de beroepschriften werden behandeld die de stichting Maar- schalskbos/Zonnegloren en de ge meenten Baarn en Soest hebben inge diend tegen het besluit van staatssec retaris Dees van Volksgezondheid om geen verklaring af te geven waaruit blijkt dat er in beide gemeenten be hoefte is aan een ziekenhuis a la de Oelte (150 bedden en 10 dagbehande- lings-eenheden). Een dergelijke verklaring houdt overi gens geenszins in dat het ziekenhuis er dan ook zal komen, maar zolang de ver klaring niet wordt afgegeven is die kans nihil. Namens de staatssecretaris is tij dens de behandeling van het beroep duidelijk gemaakt dat het ministerie in zekere zin vooruitloopt op een nieuwe bed-reductie-maatregel, ingegeven door de nieuwebezuinigingsronden die Den Haag in petto heeft. Daarmee is ook het voortbestaan van het Baarnse ziekenhuis op de tocht komen te staan. Van Zonnegloren was allang bekend dat het dicht moet, al is nog altijd niet duidelijk wanneer. Namens de Raad van State werden daarover kritische vragen gesteld in de richting van het mi nisterie. De door Soest en Baarn begeerde ver klaring is noodzakelijk om door te kun nen gaan met de voorbereidingen van de plannen voor de Oelte. Zoals be kend is het de bedoeling dat Maar schalksbos dan wordt omgezet in een verpleegtehuis, waaraan in de regio im mers ook dringend behoefte bestaat. Van regeringszijde lijkt men echter wei nig te zien in de forse investering in de Oelte, ook al is een en andermaal bere kend dat deze investering zichzelf zou "verdienen", zij het op langere termijn. Indien Zonnegloren wel wordt geslo ten, maar Maarschalksbos blijft be staan, betekent dat voor het Baarnse ziekenhuis nog geen redding op langere termijn, zo bleek vorige week. Zeker als de beddennorm wordt verlaagd van 3,7 naar 3,3 per 1000 inwoners. De raads man van de stichting Maarschalksbos/ Zonnegloren, mr. W. Vink, bracht naar voren dat veel patiënten zullen uitwij ken naar Amersfoort of Hilversum, zo dat Zonnegloren Maarschalksbos wel eens in zijn val zou kunnen meeslepen. De Raad van State doet over enkele maanden uitspraak in het geding. Een juweel van 'n optocht Landjuweel het buitenland en Soest nam deel in bloes of trui in regenbui maakt ook Van Ede uw raam weer heel. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! L mm Nieuweweg 60A Soest Behalve het Groot Gaesbeeker blijkt ook het dievengilde grote be langstelling te hebben voor het Landjuweel. De organisatoren ont dekten zondag dat onbekenden in de nacht tevoren maar liefst twaalf re- clamevlaggen van de Amstelbrou- werij hadden weggenomen van de stokken op het feestterrein. Ook bleek bij een van de middeleeuwse torens in de Kerkebuurt een schijn werper te zijn ontvreemd. Foto: Herman van Dam. ling Groen en Recreatie van de ge meente al is aangedrongen. De bedoe ling is dat men voren graaft, die vallen de zaden de mogelijkheid bieden voor een "natuurlijke" aanwas te zorgen. Ook bij de gemeente is bekend dat het bos nog tal van blindgangers uit de laat ste oorlogsperiode moet herbergen. In overleg met de EOD is een voorlopig plan opgesteld om het bos van oorlogs materiaal te ontdoen. Een en ander is vastgelegd in een notitie die volgende week wordt besproken in het College van B. W., aldus een mededeling van gemeentevoorlichter Ben J. van Os. De opruimingsplannen gaan echter zeer veel geld kosten, volgens Van Os een bedrag dat in de tonnen loopt. Soest zou daarvan ongeveer 60.000 a 70.000 gul- Voor al uw VERBOUWINGEN, METSELWERK en TIMMERWERK, groot of klein tegen een scherpe prijs, bent u bij ons aan het goede adres. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF p. j. van Rouwendaal b.v. Soest - Tel. 02155-17390 Van vragen word je wijs, houden we kin deren voor. Bifheel kleine kinderen is dat meestal niet nodig. Je wordt eerder kruisdol van hun schier eindeloos ge vraag, maar met de eerder genoemde wijsheid in ons achterhoofd houden we het meestal aardig lang vol om antwoor den te verstrekken. Zelf zijn we dan waarschijnlijk niet meer zo nieuw dat we ons overal over verbazen en willen weten hoe alles in elkaar steekt. Zo weten we weliswaar dat de kleuren in de natuur tegelijk met het daglicht ver dwijnen, maar we realiseren ons nauwe lijks dat de bloemen hun uitbundige kleurenpracht uitsluitend aan het zon licht te danken hebben. Hun mooiste kleur schenken ze door weerkaatsing aan ieder die er oog voor heeft; de rest van het spectrum houden ze voor eigen groei en bloei. Met de grote vragen die ons leven teiste ren ligt dat anders. Veel mensen zuigen de levensvragen op en laten die niet meer los, maar anders dan met de bloemen en het zonlicht, kun je zo met die veelvervi- ge vragen geen kant op. Wie de ijdele hoop koestert een antwoord te vinden op de vraag naar het lijden, naar ziekte, honger en dood, zal eerder wegkwijnen dan opbloeien. God de schuld geven is de weg van de minste weerstand en nau welijks bevredigend, want wie is Hij? Of liever, wie ben ik dat ik dat zou kunnen beoordelen: een mier die de gangen van een olifant op zijn juiste waarde wil schatten, een mens die het uitspansel niet eens kan overzien, laat staan bevat ten. Natuurlijk is er een tijd om vragen te stel len. Er is ook een tijd om antwoorden te zoeken, maar even natuurlijk is het om ooit de vraag - naar het lijden bijvoor beeld - onbeantwoord te laten liggen. Heel een voudig omdat er geen antwoord opgegeven kan worden en je alleen maar doodmoe wordt als je niet ophoudt met zoeken. Het is een stap op de weg der wijsheid om simpelweg te aanvaarden dat het lijden er is. Als je zover bent kun je de draad weer oppakken en voor het eerst of op nieuw genieten van het leven dat bar stens vol mooie, nieuwe dingen zit. De meeste daarvan is de liefde. Groeibevor- derend en hartverwarmend! Je mag bij na alle kleuren zelf houden als je er maar minstens een terugstuurt naar de bron van dat licht. Auto van de weg gehaald Op de Koninginnelaan hielde de politie vorige week een 34-jarige automobilist uit Almere staande, wiens voertuig di verse mankementen vertoonde. De wa gen bleek bovendien niet APK-gekeurd te zijn en was tenslotte ook niet verze kerd. Een technisch onderzoek bracht aan het licht dat het vehikel direct rijp was voor de sloop. De eigenaar deed op advies van de politie vrijwillig afstand van de wagen. den voor zijn rekening moeten nemen. De verwachting is dat een en ander op de komende investeringslijst zal prij ken. Bij de uitvoering van de plannen stuit men op enkele praktische problemen. Zo zou het bos feitelijk in zijn geheel moeten worden afgezet met een hek werk, maar de oppervlakte is zeer groot. Van Os wil niet zo ver gaan dat het publiek een bezoek aan het Burge meestersbos wordt ontraden. "Men kan er zonder bezwaar gaan wandelen, mits men op de paden blijft. In elk geval is het natuurlijk dwaasheid om er te gaan graven," aldus de gemeentevoorlichter, die erop wijst dat de risico's daarbij niet te overzien zijn. j Wij werken 6 maanden I gratis voor u. Meer infor- I matie op pagina 3 I van deze krant Peters Makelaardij o.g. BAR EETCAFE Uiddclwijkstraaf 2 Soest tel: 02155-13331 poedepelepenAeid ont flcjuibiè S^P4>) fa Soesterbergsestraat 79 - Soest

Soester Courant | 1987 | | pagina 1