Ie Wervelende show buitenlandse groepen BIJ ONS OP ZONNEGLOREN EHBO voor JONG en OUD JEUGD EHBO Meningen ÉL van lezers E MOTOR NTERIEUR l STYLING E MOTOR DE PRONG" Internationaal folkloristisch dans festival een onbetwist hoogtepunt Ketelhuis PAGINA 8 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Geslaagd concert Oude Kerk Wat Soest nog te wachten staat Grote drukte op feestterrein de Blaak 'Swingende' Landjuweel-zondagmiddag 9/77? linie, >reed! Dreed p.m. 11717 verlicht 163 Nieuwe c.v.-installaties in Smitsveen Kerkebuurt sfeervol Bravo, P.V.O. en Eemlander Blaaskapel! Mollenservice Kapsalon Voor haar en voor hem I Tijdens de vakantiemaanden juni, juli eni 'augustus dinsdags gesloten.I Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 nerin£saanbod voor u. ngën voorbehouden. adviseert elf oliën. DELSTEEN- LIJPERIJ inge inkweg 66 >est 1.02155-13042 dag van 9.00 tot De Poolse dansgroep gaf een prachtige voorstelling. Zaterdagmorgen vond in de feesttent de officiële begroeting plaats van de dansgroepen die deelnamen aan het Internationaal Folkloristisch Dansfes- tival. Burgemeester P. Scholten was de eerste die hen verwelkomde. Hij deed dat in het Engels, Frans en Duits en verraste zijn gehoor ook nog met een paar woorden Italiaans en Grieks, al was dat laatste afkomstig uit zijn gymnasiumtijd. De heer Scholten liet weten de dames en heren 't liefst te hebben begroet in het stadhuis, "maar dat moeten we nog bouwen". Dansen is volgens hem een internationale taal die iedereen ver staat. Hij hoopte dan,ook dat de ver schillende groepen ook tijd zouden vin den om met elkaar te dansen. Vooral de Poolse groep riep hij een warm welkom toe, nadat ze met een dag vertraging als nog waren gearriveerd. Hij betuigde hen namens alle anderen "solidariteit", in vriendschap en vreugde, waarna alle aanwezigen toostten op het welslagen van het festival. Vervolgens was het op het podium een komen en gaan van vertegenwoordi gers van de buitenlandse groepen, die elk een of meer cadeautjes hadden meegebracht. De burgemeester ("het lijkt wel een verjaardag") beloofde dat al deze zaken t.z.t. in het gemeentehuis geëxposeerd zullen worden. Namens Soest kregen alle deelnemers een Delfts blauw peper- en zoutstelletje in de vorm van twee popjes. Daarna was het woord aan de heer W.G. Hilhorst in zijn functie als voor zitter van de Federatie van Folkloristi sche groepen in Nederland, die even te voren in de Schaapskooi tegenover De Blaak haar jaarvergadering had gehou den. Hij sprak de binnen- en buitenlan- de gasten allen in hun eigen taal toe. Datzelfde gold voor Hans v.d.Pol, voorzitter van het Landjuweel Comité. Dolenthousiast Vervolgens gingen de buitenlandse dansers tot actie over. 's Middags lieten ze al zien dat ze niet zo makkelijk stil staan. Iedere keer dat de Historische Optocht onderweg werd opgehouden bij de spoorwegovergang op de Steen hoffstraat/Van Weedestraat of elders deden de dansers een greep uit hun on derhoudende dans-reportoire, dit tot -groot genoegen van de rijen mensen aan de kant van de weg. In de feesttent aan De Blaak deden ze het nog eens dunnetjes over. Zowel za terdag- als zondagavond was de tent tot de nok gevuld met mensen, die zich van begin af aan lieten meeslepen door de aanstekelijke dansen van de buiten landse gasten. Bij benadering kon uit de r oio: Herman van uam. reacties van het publiek worden vastge steld dat de Joegoslavische dansgroep 'Joza Vlahovic' het meest veelzijdige programma op de planken bracht. Daarna kwam zeer zeker 'Estia Pieri- don Moesson' uit Griekenland in aan merkingvooreen hoge 'koersnotering', maar ook de deelnemers uit Polen, Oostenrijk, Portugal en vooral ook Ita lië kregen het publiek dolenthousiast. De ruim 200, voornamelijk jonge, bui tenlandse dansers zorgden ervoor dat het internationaal folkloristisch dans- festival in de Landjuweel-boeken zal worden geschreven als één van de on betwiste hoogtepunten. Ook de Neder landse folkloristische dansgroepen zet ten hun beste beentje voor op het door Nelleke Rademaker gepresenteerde dansfestival, maar onder het publiek was duidelijk te merken dat de vrolijke en snelle dansen van de Zuideuropea nen meer werden gewaardeerd, het geen overigens geen afbreuk doet aan de kwaliteiten van de Soester boeren- dansgroep en de collega's uit Venray, Zandvoort, Leeuwarden en Aalten. De spontaniteit van de buitenlandse dansers, die in gastgezinnen waren on dergebracht, werd nog het best tot ui ting gebracht door de Grieken, die voordat ze naar Soest kwamen al in ver schillende landen optredens hadden Vandaag: Co Grift (66). 19E7-1BS7 ZONNEGLOREN. Tussen de van Weedestraat en Soest-Zuid vindt U MO UToninklukeI De SENIOREN-CURSUS begint op 1 september 1987. De daarop volgende opleidingscursus voor senioren start op dins dag 5 januari 1988, kosten gehele kursus f 95,-. Voorinschrijving verzekert U van deelname, want steeds moeten er weer cursisten worden teleurgesteld. Aanmelden bij de secretaresse mevr. A. C. Jorna-van Waes, telefoon 1 86 46. U kunt ook schriftelijk aanmelden bij de secretaresse aan het adres W. de Zwijgerlaan 44, 3761 CR Soest. De opleiding voor het JEUGDDIPLOMA A (11-~en 12-jarigen) begint op dinsdag 8 september 1987, aanvang 18.30 uur, in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg 7a te Soest (16 lessen plus examen). Kosten gehele cursus f 20,-. Aanmelden bij de EHBO-jeugdleidsters: Mevrouw E. van der Steeg-Holleman tel. 2 36 43 Mevrouw J. H. Kok-van Daatselaar tel. 1 50 65 verzorgd. Tijdens de optocht, zaterdag middag, vluchtten zij met het oog op hun prachtige kleding bij het begin van een regenbui de zaak van Nic. van Dam binnen. Ook daar was er geen sprake van stilstaan. Enkele tientallen minuten werden de aanwezigen daar getracteerd op een wervelende show, die zich de twee avonden daarop zou herhalen in de feesttent. Voor hun vertrek werden de buiten landse dansgroepen door de Soester boerendansgroep verrast op een ont- bijtmaaltijd. Afgelopen maandag keer den ze huiswaarts. Maandag j.1. werd mede in het kader van het Landjuweel het eerste con cert gegeven, georganiseerd door de Commissie "Concerten Oude Kerk". Het begon met enige pech: de aange kondigde Amerikaane hoboïste Alayne Leslie moest wegens ziekte worden ver vangen. De Nederlandse hoboïste Mar- got Buitenveld deed dat voortreffelijk. Zij bewees een muzikante van klasse te zijn. Haar toon vorming varieerde van zeer gevoelig in bijvoorbeeld "Jesu mei- ne Freude van J.S. Bach, tot krachtig en zeer kordaat in het intermezzo van de Sonate van Josef Rheinberger. In de Partita per corno inglese van Jan Koetsier gaven beide solisten orgel en hobo blijk van grote virtuositeit en muzikaliteit. Cor de Jong, de organist van de Oude Kerk, heeft door zijn des kundigheid het (helaas weinige) pu bliek laten zien dat vrij hier in Soest be schikken over een schitterend instru ment. Beide solisten hebben de ca. 50 bezoe kers een genotvolle avond gegeven. De thuisblijvers hadden ongelijk; ze kun nen hun gemiste kans nog inhalen op 5 september a.s. In een notedop hieronder het nog resterende Landjuweelprogramma, vanaf volgende week woensdag. Woensdag 2 sept. 09.00 u. Rundveefokdag 14.30 u. VW-kindermiddag 19.00 u. Avond Stichting Jeugdzorg Donderdag 3 sept. 19.00 u. Barbecue-avond Vrijdag 4 sept. 20.00 u. Sterren-Show Zaterdag 5 sept. 09.00 u. Open wedstrijden voor honden 10.00 u. Ezelkeuring en -show 13.30 u. Modelvliegshow 16.45 u. Prestatie- en wedstrijdloop 20.15 u. Clavecimbelconcert Zondag 6 sept. 09.30 u. Plechtige Eucharistievie ring 12.30 u. Optocht Noordbrabantse Gilden 15.00 u. Massale Opmars van de Gilden 15.30 u. Gildewedstrijden 16.00 u. Zilvertentoonstelling 18.00 u. Prijsuitreiking Diefstallen uit auto's Op klaarlichte dag is zaterdag j.1. bij het NS-station Soestdijk een auto ontdaan van de radio-cassetterecorder. De da der heeft vermoedelijk een valse sleutel gebruikt De eigenaar, een 18-jarige Nijkerker, deed aangifte bij de politje. Aan de Heuvelweg gebeurde hetzelfde ten nadele van een inwoonster van Soest. Zij had het raampje van de auto open laten staan. Ook aan de Ereprijs straat verween een radio-cassetterecor der uit de auto van een bewoner daar. De auto was niet afgesloten. De dief nam hier behalve het apparaat zelf ook Üe zgn. "anti-diefstal-slee" weg. is het wel aan te bevelen een routebe schrijving te halen op e/e/n van de vol gende adressen in de Kerkebuurt: over dag bij bakkerij Van Brummelen en in de avonduren bij restaurant 't Hoogje. Echter niet elke avond zijn de panden verlicht; om eventuele teleurstellingen te besparen volgen hieronder de avond en waarop men ervan verzekerd kan zijn dat men een "verlichte Kerke buurt" zal aantreffen. In principe zijn de panden verlicht van 21.00 tot 24.00 uur op de volgende da ta: woensdag 26 augustus; zaterdag 29 augustus; zondag 30 augustus; dinsdag 1 september; zaterdag 5 september en zondag 6 september. De "Middeleeuwse torens" en het plein bij de Oude Kerk worden tijdens de ge hele periode verlicht. Menige Soester zal het een genoegen zijn op zijn of haar gemak door de met veel zorg aangekle de wegen in de Kerkebuurt te wande len. Quick Motion van Danscentrum Slin gerland, één van de trekkers. Na het "geweld" van de openingsfesti viteiten en de Historische Optocht, en tussen het hartverwarmende Interna tionaal Folkloristisch Dansfestival door (dat op zaterdag- en zondag avond twee absolute hoogtepunten beleefde) trok het zondagmiddagpro gramma van het Landjuweel enige duizenden toeschouwers naar het feestterrein de Blaak aan de Ferdi- nand Huycklaan. Vooral de daar op gestelde wagens van de Optocht, com pleet met hun "bemanningen" in vol ornaat, trokken sterk de belangstel ling. Wie de stoet zaterdagmiddag wat al te snel aan zich voorbij had zien gaan kon zondag nog even zijn hart ophalen en de schitterende wagens van dichtbij bekij ken. Een uitstekend idee van de com missie, omdat het werkelijk zonde zou zijn als de toeschouwers hun bewonde ring alleen tijdens de optocht zelf had den kunnen tonen. En gelukkig was het, althans aan het begin van de middag, zonnig weer. Gedurende de festiviteiten in het kader van het Landjuweel Soest 1987 zijn vele historische panden in de Kerkebuurt gedurende de avonduren feestelijk ver licht. Een ideale gelegenheid om 's avonds in alle rust door deze prachtig versierde buurt te wandelen. Overigens In het kader van de aanpak van de be staande c.v.-installatie in Smitsveen is door de bewoners van de eerste 5 3-hoog flats unaniem gekozen voor een vernieuwing in de vorm van een eigen combi-ketel. Na twee koude winters en een steeds toenemende klachtenstroom is er door het Bestuur van de Woningbouwver eniging "Soest" besloten vooruitlopend op een geïntegreerd groot onderhouds plan nog vo/o/r het komende stooksei- zoen te starten met de geleidelijke ver vanging van de bestaande installatie. Een uitgebreid onderzoek resulteerde in een viertal varianten, waaruit op grond van energie- en financieel techni sche argumenten uiteindelijk werd ge kozen voor de omzetting van wijkver- warming naar blokverwarming. Op uit drukkelijk verzoek van en in nauwe sa menwerking met de Bewonersvereni ging "Het Soesterveen" is het alterna tief voor een individuele c.v.-installatie verder uitgewerkt. Uiteindelijk bleek met een relatief bescheiden huuraan- passing deze mogelijkheid financieel haalbaar. Alvorens met de werkzaamheden op 31 augustus zal worden begonnen, zullen de bewoners van de bovengenoemde flats in de gelegenheid worden gesteld de komende dagen een kijkje te komen nemen in de - bewoonde - modelwo ning. Ook zullen de bewoners van de overige flats dit jaar de keus kunnen maken tus sen blokverwarming of individuele c.v. Daarnaast kunnen nieuwe argumenten en subsidiemogelijkheden aanleiding geven het alternatief van de warmte/ krachtkoppeling opnieuw in overwe ging te nemen. De Woningbouwvereniging "Soest" zal Bejaarde man gewond bij val Een 78-jarige man uit Soest raakte in het weekeinde gewond toen hij ten val kwam aan de Dalweg, juist ter hoogte van het politiebureau. De toegesnelde agenten brachten de man, die verwon dingen had opgelopen aan handen en gezicht, bij een arts. Aanrijding onder invloed De politie heeft in het weekeinde pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 25- jarige Soester, die onder invloed van al cohol zijn auto bestuurde en in botsing kwam met de auto van een 34-jarige Baarnaar, die aan de Koninginnelaan stond geparkeerd. De Soester reed ach teruit tegen de Baarnaar aan. Hij moest blazen en bloeden en kreeg een rijver bod. doeken te voorschijn om het transpira- tievocht, vooral uiteraard bij de uitvoe renden, van de voorhoofden weg te ve gen. De bezoekers werden onthaald op een uitstekend koffieconcert van Odeon uit Soesterberg, later gevolgd door optre den van de mini- en majorettes, 's Mid dags werd een deel van de zaal ont ruimd voor optredens van Quick Mo tion, het vermaarde dansteam van danssschool Slingerland uit Soest, en van de (Soester) Joegoslavische dans groep Sreca, o.l.v. Aletta Lustenhou- wer. Beide uitvoeringen vielen bij het publiek bijzonder in de smaak. Voor de liefhebbers De maandagavond was in vergelijking daarmee een betrekkelijk rustige avond, die niet al te veel publiek op de been bracht. Daar leenden de activitei ten zich ook veel minder voor dan de spektakels van de voorgaande dagen. Het orgel-hobo-concert in de Oude Kerk trok enkele tientallen toehoor ders. In de feesttent werd een avond ge houden voor de liefhebbers: de heer G. Eldorado tijdens de parade op zon dagmiddag. Daarvan profiteerden ook de ruiters en amazones van Eldorado, die op het ter rein achter de feesttent een gave show weggaven, met o.m. een indrukwek kende parade, een voltigeshow en car rouselrijden, waarvan de zeer talrijke bezoekers volop konden genieten. Dat was ook het geval fn de tent, al was de temperatuur daar opnieuw niet al te uit- nodigend en kwamen er heel wat zak- Staalenhoef belichtte de geschiedenis van het geslacht Van Gaesbeek en hun relatie met Soest, en na de pauze hield gemeente-voorlichter Ben J. van Os een interessante lezing over oude zeden en gebruiken in het algemeen, maar ook van Soest. Er waren ruim honderd be langstellenden. Gisteravond (dinsdag) was gereser veerd voor de behendigheidswedstrij den voor honden en een grote vrije kla- verjas-avond. De onderhoudsmonteur: "Veertig jaar heb ik op Zonnegloren gewerkt. Toen ik met pensioen ging, werd e/e/n van de boslaantjes in de Zonnegloren- tuin naar mij vernoemd. Ik begon op 1 april 1941 voor drie weken om tak kenbossen te maken voor de bakker soven. Ze bakten buiten in de oven zelf hun brood. Pas later verhuisde de bakker naar de keuken binnen. Zonnegloren had ook zijn eigen slage rij met kippen, varkens en geiten. Er was een complete boerderij aan het sa natorium verbonden. De varkens wer den gevoerd met de etensresten die in het huis overbleven. Na vier dagen werd ik opgenomen in de tuinploeg. Ik had al vijf jaar tuinervaring opgedaan bij Van Oest aan het Oude Grachtje. Tuinieren is altijd mijn hobby geble ven. Zo'n tuinploeg bestond in die tijd ze ker uit tien of twaalf man. Nu loopt er nog maar e/e/n tuinman rond. Zo wa ren er ook drie verwarmingsmonteurs, drie timmerlieden, vier schilders, een loodgieter, een metselaar, technici noem maar op. Een bron van werkge legenheid. In de tuin was veel te doen op de ga zons, in de rozenperken en in het bos. 's Winters moesten we sneeuwruimen voordat het personeel arriveerde. Ik was iets te laat op mijn werk en dat kostte bijna mijn baan. Het liep met een sisser af. In de laatste oorlogswinter hebben we bijna het hele Zonneglorenbos met zijn sparrebomen en een deel van het gemeentebos opgestookt in de ketels. We hadden in die tijd een stoomaggre- gaat aangedreven door een automotor gestookt met houtgas. Vaak kon nie mand dat ding aan de gang krijgen en moest Verweij uit Soest uitkomst brengen. De Duitsers namen uiteinde lijk het apparaat in beslag. Hoe wij de laatste oorlogsmaanden zijn doorge komen zonder stroom en zonder stoom weet ik niet meer. Poetsen Na anderhalf jaar in de tuin kwam er een plaatsje vrij in het Ketelhuis waar ook elektrische apparaten werden ge repareerd. Mijn wens was altijd een technisch vak. In die tijd was er niet veel te wensen, maar dit was mijn kans. Het liefst had ik toch een schroe vendraaier, een sleutel of een tang in mijn handen. Brandsma repareerde daar allerlei huishoudelijke appara- Arbeiders, patiënten en verpleegsters. tuur en er was ook een loodgieter die nieuwe bodems in versleten zinken emmers maakte. Het Ketelhuis bevond zich in de grote kelder onder het hoofdgebouw. Daar stonden vijf nootjesketels, e/e/n grote staande ketel die op hout werd ge stookt en een cokesketel. Later kwa men pas de oliestokers en nog later het gas. Toen hoefde je geen as en kolen meer te scheppen. In het kolenhok kon wel een wagonlading van die grote kolen en van dat grove antraciet. In die "bunkers" (zo noemden wij die ketels) gingen wel tien wasketels met kolen. Ik smeerde de stookkranen of repareerde de lekken en poetste het koper. Ik hield het Ketelhuis netjes, 's Morgens moest je eerst de sintels eruit halen en naar boven sjouwen op je nek. En elke morgen moest ik in Den nenheuvel, het zusterhuis aan de over kant, de ketel opstoken. Zo kreeg Zonnegloren zijn warmte, zijn stoom en zijn warme water voor de eigen wasserij. Ook de patiënten werkten wel eens mee, twee uur per dag of vier uur per dag. In de gewone maatschappij waren die vaak ervaren vaklui geweest van wie je nog veel kon leren. Wij werkten in een twee ploegendienst van 's morgens vijf tot 's middags e/e/n uur en van e/e/n uur tot 's avonds half acht. De weekenddienst was van zaterdagmiddag e/e/n uur tot zondagavond half acht. Voor een sala ris van 21 gulden wat echt niet slecht was voor die tijd. Onderduiken In de oorlog sliepen een aantal men sen van de lighallen buiten thuis bij particulieren omdat de zalen te klein waren. Er waren toen wel 300 patiën ten en er bestond een lange wachtlijst. We hadden ook onderduikers op het terrein die dag en nacht bij ons bleven en tussen de patiënten in gingen liggen als er Duitsers in de buurt kwamen.. Die kwamen nooit in de zalen, want ze waren bang besmet te worden. Het eten was altijd redelijk. Mijnheer Janssen zorgde voor voldoende voor raad. We kregen extra voedsel voor de zieken. Alleen de erwtensoep, dat her inner ik me nog, dat was meer erwten- meel. Ee/n keer heb ik een razzia meege maakt. De tien personeelsleden die werden opgepakt moesten naar Amersfoort om daar aan de stellingen te werken. Ik was onder de vloer ge kropen waar ik tot 's middags vier uur heb gezeten. Ik zat zo diep verstopt onder de grond, dat ik niet wist of ze al vertrokken waren. Maar ze waren 's morgens al om elf uur weer wegge gaan." Jan Visser. de bestaande installatie voor de overige flatgebouwen opnieuw inregelen na af koppeling van de eerste vijf flats, zodat in de komende winter voldoende warmte beschikbaar zal zijn. Het totale c.v.-projekt zal voor het stookseizoen 1988-1989 zijn afgerond. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Bij al de folklore, die ons de vele dans groepen brachten, konden we ook ge nieten van de muziek, die voor de bege leiding zorgde. Ieder land had zo zijn ei gen typische volksmuziek. Maar laten we bij al deze uitheemse klanken onze eigen P.V.O. niet vergeten. Vrijdagavond tijdens het openingspro gramma en zaterdag in de optocht: Soester muzikanten stonden hun man netje en vrouwtje! Zij hadden er veel werk van gemaakt en dat kan Soest toch haast niet genoeg waarderen. Goed, het zijn amateurs, maar ze zijn er toch maar altijd bij en doen hun "werk" als ieder ander vrij is. Een speciaal compliment aan de Eem lander blaaskapel voor hun entre-act muziek bij het opkomen van de dans groepen. Zeer adrem en onvermoei baar! Het was één grote happening!! Hans Kraal. Dat was een vlotte reactie van Gemeen tewerken! Woensdag mijn mollenstuk je in de krant en donderdagmiddag werd er al een buis in de grond gelegd ten behoeve van deze aarts-wroeter. En nu maar hopen dat het helpt. In elk geval lagen maandag j.1. alle straatstenen nog keurig in verband. Nu dus afwachten of Gemeentewerken de slag definitief gewonnen heeft. Kraal-Bijkerk. van Dam.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9