aatste Landjuweel-week kent bijzonder attractief sluitstuk ■xx-asd XióhQCK SKKSSa Dam- en schaaksimultaan op Landjuweel 't vaarcieriwocjt I TUIN-ADVIESCENTRUM PAGÏNAiï WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 ei "iT0 en Ju^mïr d ld inde Engelse punkbewJj Postkantoor Nijverheidsweg op proef open voor (bijna) alle lokethandelingen Telegram aan Tweede Kamer PvdA-Soest in 't geweer tegen bezuinigingen op huursubsidie Foto's Landjuweel Reclameborden gestolen Inbraak Biltseweg Bromfietser gewond bij aanrijding Dronken man in onverzekerde auto Succesvol concours hippique De Blaak Protest van Colombiaanse kunstenaar in missie/zendingskalender voor doe-het-zelvers Een blijvend mooie heidetuin; weinig maar noodzakelijk onderhoud! (deel I) tember, 21.00 uur huis: 'Sid en Nanp Nancy" kan het beste J'/ '1 ven als der verfilming van d jaren zeventig. De fill?' ie intensieve liefdesaffaire, Vicious, de bassist van n eest beruchte punkgroen Is, en Nancy SpungenP^ lanse groupie van de ban'rf^ reedt Sid Vicous als" de aan drugs verslaafde Na en, gaat het met hem en U Is snel bergafwaarts. T,ïh inde toemee door AmirS roep uiteen Nancy komt n, back! met ***-«£ iuropa treedt Nancy meer 0[ i"a.ê«r; Panjs maakt hij J rbij hij tijdens de slotakkoor- stool op het applaudiserendt gschiet. Nancy regelt enkele voorhemmNewYork ma» irmence' is dóór zijn dra» sterk achteruitgegaan en zijn apt in elkaar. Sid en Nancv :h dan terug om zich te wij- kijken en het gebruiken vaii iber 1978 wordt daar het op m doorboorde lichaam van andén, met naast haar Sid het moordwapen nog in lp 2 februari 1979, nog voor 'verlijdt Sid Vicious aan een rugs. leeft van deze liefdesrelatie d, in flashback gestileerd itemaken met hier en daar h ogende beelden, dat tege- de achtergrond een gede- eeft van de Britse punkbe- aar bestaansgronden. leden/cjp+: f 5,-. tel. 19577 (vanaf 20.00 Op het bestelcentrum van PTT Post Soest-Nij verheidsweg zal met ingang van maandag 7 september a.s. op proef een loket worden geopend voor het 5 afwikkelen van alle handelingen van de Postbank, de verkoop van postzegels, het aanbieden van aangetekenden, pakjes, enz. echter niet voor kentekenbe- wijzen. Het telefoonnummer is gewijzigd in: 15140. Als uren van openstelling gelden: maandag t/m vrijdag 10.00 - 12.30 uur en 14.00 - 18.00 uur. Openingstijden postkantoor Steenhoffstraat De loketopenstelling op de Nijverheidsweg zal naar verwachting het loketver- keer op het postkantoor Steenhoffstraat doen dalen. Aan de hand van regel- 'P matige tellingen van het loketverkeer op dit kantoor is bovendien vastgesteld dat het aantal handelingen na 18.00 uur (van maandag t/m donderdag) en na f 20.00 uur (op vrijdag) zó gering is dat besloten is de openstellingstijden van dit kantoor aan te passen. De nieuwe openstellingsuren zijn: maandag t/m donderdag:08.30 - 18.00 uur vrijdag: 08.30 - 20.00 uur zaterdag: 09.00 - 12.00 uur Afhalen Poststukken pakjes, aangetekenden, postpakketten - die wegens afwezig heid van de geadresseerde niet aan huis zijn uitgereikt, kunnen in het vervolg alleen aan het bestelkantoor Nijverheidsweg worden afgehaald. Voorkomen wordt hiermee dat de geadresseerde zich met een bericht van aankomst op het "verkeerde" postkantoor vervoegt. Op verzoek van de geadresseerde kan uiteraard een vergeefs aangeboden stuk de volgende dag opnieuw door de postbesteller aan het huisadres worden aangeboden. Afhaaltijden bestelkantoor Nijverheidsweg: maandag t/m vrijdag:08.30 - 18.00 (onafgebroken) zaterdag: 09.00 - 10.30 uur ivereniging Soest/Baarn n de Soester Schaakclub De Di (DVSB) participeerden vorige week donder dag met simultaanwedstrijden in het Landjuweel. In de feesttent op De Blaak kwamen enkele tientallen denk- ug naar tti Sporchi e Cattivi' Hours' Hing: en the Wind Blows'. >er, 21.00 uur: aande wordt in Artis- atie geopend van schil- ïrf) en tekeningen van Hilversum. Zelf geeft zij belichting: Ik gebraik met opzet de Belgisch Mg "schone kunsten" at Schoonheid het sleu- ijn voor de kunstenaar, zo gegroeid dat er in tij een enorme hang ont- 'lakkige en decadente "gelijkertijd echter zijn ie hun werk "het ver- •n", de dingen échter -t licht brengen; mis- id? vele gezichten in de humor, kleurigheid, cht... De Schoonheid amde spirituele kant beslist niet flauw te Vanwege haar oor- s zij in staat zichzelf tisch te manifesteren, k de reden dat ik vul den gaan schilderen. Miing van kracht en betrouwbaarheid, et bij uitstek de ber- Ijke historische en >eurtenissen plaats- >che cultuur zijn alle 3g op de bergen ge- met Mozes op een luisterde bevend a in zichzelf, terwijl tijd voor trachtte te Honken van de berg en bergen eigenlijk en plat land. Al de- Jnnen wij ons mis slijk voorstellen, k wil schilderen is unt zien, de vierde beurtenis, het on- chap (de berg ach- J) of (wat zit er in) □at kippevel van), ze expositie over er andere onder op zaterdag 5 sep- in het gebouw van hereniging Artis- 't 46 te Soest, telling, tot en met d op zaterdag en 00 tot 17.00 uur. De laatste festiviteiten van het Landju weel Soest krijgen de komende dagen hun beslag. Bijna twee weken lang hebben vele Soesters het feestterrein bezocht en genoten van de vele geva rieerde programma's die het Comité samengesteld had. Hoogtepunten vormden de weekeinden, waarbij ve len uit Soest en daarbuiten het feest terrein bevolkten. Bij veel lezers zullen ongetwijfeld de herinneringen aan o.a. de openings avond, het Int. Folkloristisch Dansfes- tival en de Historische Optocht nog vers in het geheugen liggen. De ko mende dagen wordt gezorgd voor een alleszins attraktief sluitstuk. Met name de Gildedag van de Noord brabantse Federatie van Schuttersgil den zal vele tienduizenden bezoekers uit het gehele land trekken. Na het weekeinden zal het weer rustig worden in Soest en zal het leven van elke dag weer z'n normale gang hernemen, Het zal dan wel even wennen zijn, maar j voordat het zover is kunt u nog even ge- nieten van de laatste 'Landjuwelen' in 1 Soest. Hieronder volgt in het kort wat \t men kan verwachten op de Blaak. 1 Donderdag 3 september: Barbecue-avond Vanaf 19.00 uur is het goed toeven op de Blaak, want dan verzorgt slagerij Van Asch een barbecue op het feestter rein, waaraan iedere Soester, jong en oud, kan deelnemen. De kosten bedra gen voor volwassenen f 20,- per per soon, terwijl kinderen voor de helft deel kunnen nemen. Op dezelfde avond wordt een videofilm getoond van de Historische Optocht. De eerste voorstelling vindt plaats om 19.00 uur, de daaropvolgende om 21.00 uur en de laatste om 23.00 uur. Een unieke gelegenheid om in alle rust nog even te genieten van deze onverge telijke optocht. Mocht U de videofilm zelf willen aankopen, dan bestaat daar toe op deze avond ook de mogelijkheid. Vrijdag 4 september: Sterrenshow Een grandioos muziekfestijn, met tal van nationale en internationale arties ten, vormt die avond een zeer aantrek kelijk programmaonderdeel in het ka der van de Landjuweelfestiviteiten. Jong en oud kunnen genieten van een wervelende muzikale show, waarin op treden Albert West, Anita Meyer, de 12-mans formatie The Swinging Soul Machine en de band Teamwork, die het programma zal openen. Kaarten voor deze Sterrenshow zijn verkrijgbaar bij het VW-kantoor aan de Steenhoff straat tegen een bedrag van f 20,- per stuk (excl. besprekingskosten). Ook op het feestterrein bij het secretariaat zijn nog kaarten verkrijgbaar. Naast artiesten uit ons eigen land treedt ook op de uitvinder van de Soulmuziek, de wereldbekende zanger Percy Sledge. Deze avond, die aanvangt om 20.00 uur, zal omstreeks middernacht ten ein de lopen. Zaterdag 5 september: Honden en ezels Al vroeg wordt op zaterdag het pro gramma geopend. Om 9.00 uur worden er op het terrein open behendigheids wedstrijden gehouden voor honden. De organisatie is in handen van Honden sportverenigingen Soest e.o. Er zijn wedstrijden in de Open Klasse en Vete- ranenklasse. Ook worden er onderde len als estafette gambling en Vakgeno ten afgewerkt. Kort na het optreden van de honden is het de beurt aan een andere groep vier voeters, t.w. de ezels, die om 10.00 uur het volgende programmaonderdeel in luiden: de Ezeltjesdag met stamboek keuring. Op het programma staat de opening van een hindernisbaan, hetgeen voor eenieder die de ezels aan het 'werk' ziet een lust voor het oog zal zijn. Ook staat er een echte "ezel-lunch" op het pro gramma. De ezels zitten dan aan aan een lunch bestaande uit o.a. worteltjes, terwijl ook de begeleiders een passend lunchpakket aangeboden krijgen. Kort na de middag wordt een tocht door de Kerkebuurt gehouden, waaraan alle ezels meedoen. Voorzover mogelijk zal deze tocht in Middeleeuwse Stijl gehou den worden. Kinderen worden in de gelegenheid ge steld op een groot aantal ezels te rijden. Voor de kleinere kinderen, maar ook voor de wat oudere, rijdt er gedurende de hele dag een ezelwagen met driespan ervoor. Van muilezel OBO kan men de leeftijd raden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting Op vang Ezels. Tevens is er de gehele dag een hoefsmid aanwezig, die het publiek toont hoe ezels bekapt en beslagen wor den. De jury, bestaande uit het zo langza merhand overbekende Soester trio Jan Leyendekker, Piet Ekel en Piet Daal- huisen, zal aan de ca. 50 deelnemende ezels de prijzen toekennen. Modelvlieeshow Modelvliegclub "De Vrije Vogels" or ganiseert tijdens het Landjuweel een grote modelvliegshow vanaf 14.00 uur op het feestterrein op De Blaak. De show start met het oppakken van slepen door z.g. "big-scale" modellen, die een spanwijdte tot 2.50 meter hebben. Ver der vinden er demonstraties plaats van een Pitts Special, een Spitfire, helicop- ters, een Mig-17, schaal zwevers, lijnbe- stuurder modellen en kunstvlucht vliegen door een van de beste model vliegers in Nederland. Met een modelhelicopter wordt het z.g. fun - vliegen gedemonstreerd. Daar naast zijn er demonstraties met laag- dekkers,hoogdekkers, dubbeldekkers, 2- en 4-taktmotoren. De vliegdemon- stratie zal tot ongeveer half vijf duren. Prestatieloop De looplustigen kunnen vanaf 16.45 uur terecht op het feestterrein. De atle tiekvereniging Pijnenburg organiseert een 2-tal Prestatielopen en een wed strijd. De eerste prestatieloop start om 16.45 uur en gaat over 5 km. Inschrijven hiervoor is mogelijk vanaf 16.00 uur in de feesttent. Het inschrijfgeld bedraagt voor deze loop f 3,50. Het klapstuk vormt echter de wedstrijd loop over 15 km, waaraan vele promi nente lopers meedoen. O.a. is van de partij John Vermeulen, op dit moment behorend tot de beste lange afstandlo pers, die Nederland rijk is. Onlangs was hij nog goed voor een tijd van 2 uur en 14 minuten tijdens een marathon ge houden in Seoel in het kader van de Pre-Olympics. Eveneens van de partij is Cor Vriend, die een lange blessureperiode achter zich heeft, maar nu weer duidelijk op de weg terug is. Verder kunnen wij ver wachten Albert van Vlaanderen van Hellas uit Utrecht, Jan van Laarhoven van RKHAV uit Hulst, en het Soester talent Gert de Ruigt, die zich zeer zeker van zijn beste zijde zal laten zien. Verder zijn van de partij veteraan Dik van Zan ten en bij de dames Ine Valentin. Bei den komen uit Zuid-Holland en wel resp. van PAC uit Rotterdam en HRR uit Den Haag. De wedstrijd start om 17.15 uur, vrijwel direkt gevolgd door een prestatieloop over dezelfde af stand. Inschrijven is mogelijk in de feesttent tegen een bedrag van f 10,-. Concert Ook in de avonduren wordt een pro grammaonderdeel afgewerkt in de vorm van een clavecimbelconcert uit gevoerd door Cor de Jong. Dit concert wordt gehouden in de Oude Kerk en is voor de ware muziekliefhebber een "must"Op de blokfluit soleren Marjan Banis en Brigit de Klerk. De toegangs prijs voor deze avond bedraagt f 7,50. Ook in de Oude Kerk is in de middagu ren een schilderijententoonstelling van 14.00 tot 17.00 uur te aanschouwen. Het publiek kan dan schilderijen, etsen en aquarellen van de Oude Kerk en de Kerkebuurt bezichtigen. Ook op de zondag kan dat nog, maar dan zijn de mogelijkheden beperkt tot de volgende uren: 14 tot 16 uur. Natuurlijk mag ook de Oudheidkamer niet worden vergeten aan de Ferd. Huycklaan 18. Vrijwel elke middag en avond is die geopend. Er is naast een tentoonstelling tevens de mogelijkheid een miniatuurkermis te bezichtigen. Zondag 6 september: Gilde Noordbrabantse Federatie van Schuttersgilden Het is een historische gebeurtenis dat zoveel gilden uit Brabrnt een Landju weel bezoeken buiten de grenzen van dit oud Hertogdom. A.s. zondag is het dan zover: ruim 100 gilden zullen dan letterlijk en figuurlijk Soest binnentrek ken om daar samen met het Groot Gaesbeeker Gilde het klapstuk en te vens sluitstuk van het Landjuweel Soest 1987 mee te vieren. Verder zullen de ca. 3000 gildebroeders op deze dag deel nemen aan wedstrijden in vendelen, trommelen, bazuinblazen, geweer- schieten, kruisboogschieten op wip, handboogschieten opw ip, voetboog- schieten op wip, kruigboogschieten op doel, handboogschieten op doel, Sint Jansboogschieten. Een attraktief en kleurrijk gebeuren, dat het feestterrein op en rond De Blaak geheel in beslag zal nemen. Het programma voor deze dag, die naast vele Soesters ook velen van bui tenaf naar het feestterrein zal trekken, begint al vroeg. Om 8.45 uur worden de gilden en genodigden ontvangen in de bartent op het feesttent aan de Ferdi- nand Huycklaan. Om half tien vindt in de grote feesttent aansluitend een Plechtige Eucharistieviering plaats, waarin voorgegaan wordt door Z. Em. Adrianus Kardinaal Simonis, in conce lebratie met pastoor G. J. van der Beek, gilde pastoor van Soest en Em. pastoor R. van Oers, gildepastor Kring Land van Cuyk. Na de viering wordt de eed van trouw aan de Geestelijke Overheid hernieuwd. Om 11.00 uur is er een koffietafel gere serveerd voor alle genodigden, konin gen, keizers en hoofdlieden in de hal van de burgemeester van de Kerke buurt tijdens dit Landjuweel: G. W. van de Grift. Het Gemeentebestuur van Soest zal daar tevens officieel alle geno digden ontvangen. Om 12.30 uur zullen alle deelnemende gilden vertrekken voor een optocht door de Kerkebuurt en Soest-Zuid. De ze optocht, die een kleurrijk en bont spektakel zal opleveren, zal gaan via de Ferd. Huycklaan, Eikenlaan, Soester- bergsestraat, Kerkstraat, Torenstraat, Kerkstraat, Peter van den Breemerweg, met als eindpunt het feestterrein. De optocht wordt afgesloten met een défilé langs de eretribune. Vervolgens zullen de ouderman van het Gaesbeeker Gilde, de burgemeester van Soest Mr. P. Scholten en de voorzit ter van de Noordbrabantse Federatie van Schuttersgilden toespraken hou den. Na deze toespraken volgt de her nieuwing van de eed van trouw aan het Wereldlijk gezag, afgesloten met een massale vendelgroet en slotdefilé, dat werkelijk een fantastisch gezicht zal zijn. Om 15.15 uur zal er door het Gilde Sint Servatius en de Harmonie Sint Caecilia uit Lieshout een Vendel-concertato ge geven worden, waarbij de Broeder schap van Onze Lieve Vrouwe uit Oir- schot gildedansen zal uitvoeren. Om 15.30 uur zullen de wedstrijden dan officieel aanvangen; echter enkele individuele onderdelen zullen iets eer der beginnen. Om 16.00 uur kan men in de hal van G.W. van de Grift terecht om het ko ningszilver, de gildevaandels en de an dere attributen etc. van dichtbij te bekij ken. Rond 18.00 uur wordt de tentoon stelling gesloten en lopen de wedstrij den ten einde. Daarna vindt de prijsuit reiking op het feestterrein plaats. In verband met de grote drukte die in Soest verwacht wordt, wordt een ieder aangeraden zoveel mogelijk te voet, dan wel per fiets naar het terrein te ko men. Naast de aanblik op de wedstrij den is er in de feesttent voor voldoende sfeer gezorgd; zo treden op de Hinter- felder Musikanten en 'n Beetje Band. Voor diegenen die tijdens hun rond gang door de Kerkebuurt even de druk te rondom het feestterrein willen ontlo pen is daarvoor gelegenheid in de Oude Kerk, waar een schilderijententoonstel ling te bezichtigen is van 14.00 tot 16.00 uur. Ook de Oudheidkamer is een bezoek waard. Van 13.30 uur tot 17.00 uur is men van harte welkom om werkstukken in het kader van het Scholenprojekt Landjuweel te bekijken. Tevens kan men een fantastische miniatuurkermis aanschouwen. sporters bijeen om het op te nemen te gen Ton Sijbrands (dammen) en de plaatselijke schaker Èddie van de Vel den. DVSB haalde met Sijbrands een topper in huis. De ex-wereldkampioen won 35 van de 37 wedstrijden. Hij speelde re mise tegen H. de Waard ('een normale uitslag') en hoefde slechts één keer het onderspit te delven. De simultaanspeler maakte in die partij geen gebruik van zijn recht om een zet te veranderen. "Het was een slippertje, maar ik dacht 'hij ziet het toch niet'," aldus de interna tionale grootmeester over zijn partij te gen de heer H. Oostenrijk van DVSB. Ton Sijbrands in volle concentratie tijdens de simultaanwedstrijd. Foto: Herman van Dam Sijbrands vestigde onlangs een nieuw wereldrecord 'blind dammen' door veertien partijen 'uit het hoofd te win nen'. Hij heeft zich na een pauze van en kelejaren ook weer gericht op de indivi duele damtoernooien. De belangstel ling voor de simultaanwedstrijd van de dammers was redelijk. Voorzitter E. Davelaar meldde na afloop met enige tevredenheid dat er zeker zo'n vijftien niet-leden van DVSB aan de simultaan hadden deelgenomen, en dat er nu al vraag naar het huisdam-toernooi in september is. Schaken Bij de schaak-simultaan nam Eddie van de Velden van de Soestér Schaakclub het op tegen 30 tegenstanders. Van de Velden, in het afgelopen seizoen twee de in het clubkampioenschap, won 21 keer, speelde twee maal remise en ver loor zeven keer, waaronder vijf keer van clubschakers. Het merendeel van de schaaktegenstanders van Van de Velden bestond uit mensen die geen lid zijn van de Soester Schaakclub. De schakers uit Soest vieren dit jaar het 65- jarig jubileum van hun club. Momen teel bestaat de club uit ongeveer 60 le den, waarvan 75 procent jonger is dan 40 jaar. De jeugd krijgt dan ook alle aandacht binnen de club. Het A-team komt zelfs uit in de hoogste klasse van Nederland. Het eerste senioren-team speelt in de promotieklasse van de Stichts Gooise Schaakbond. Het is op merkelijk dat de Soester Schaakclub bij de dames slechts één lid telt. "Bezuinigingsvoorstellen individuele huursubsidie zijn onaanvaardbaar." Deze tekst stuurde de fraktie van de PvdA-Soest vorige week in een tele gram aan de leden van de vaste com missie voor Volkshuisvesting van de Tweede Kamer. Deze commissie vergaderde maandag over de voorstellen van het kabinet Lubbers betreffende de huursubsidie. De PvdA maakt zich zorgen over de ge volgen van deze maatregelen en sluit zich middels dit protest aan bij de vele gemeenten, woningbouwcorporaties, de nationale woningraad en actiegroe pen die hen reeds voorgingen. Wanneer de voorgestelde bezuinigin gen doorgang zullen vinden zal dat voor Soest de volgende consequenties heb ben: - de lagere inkomensgroepen zullen ge confronteerd worden met een scherpe stijging van de woonlasten; - de doorstroming zal nog verder stag neren; - nieuwbouwwoningen worden onbe reikbaar voor mensen met een inkomen beneden modaal; - de verhuizing van ouderen naar be jaarden- en seniorenwoningen, gericht op het langer zelfstandig kunnen blijven wonen, zal stagneren; deze woningen zijn voor ouderen in de lagere inko mensgroepen veelal slechts bereikbaar met individuele huursubsidie; - het woonrecht voor jongeren vanaf 18 jaar met een minimum inkomen zal nog slechts op papier bestaan. De individuele huursubsidie is één van de weinige inkomens - afhankelijke re gelingen waarbij de subsidie daadwer kelijk terecht komt bij diegenen waar voor de regeling is bedoeld. Tegen deze achtergrond zijiï verdere bezuinigingen op de IHS onaanvaardbaar, aldus de PvdA. De PvdA-fraktie had graag gezien dat de gemeenteraad zich hierover had uit gesproken, rnaar Soest stelt zich nor maal gesproken op het standpunt dat men zich niet moet bezighouden met landspolitiek. Vandaar deze individue le aktie. Naast de Videofilmvoorstelling over de Historische Optocht op donderdag 3 september, waarvan maar liefst 3 voor stellingen op het programma staan (om 19.00, 21.00 en 23.00 uur) bestaat er eveneens nog de mogelijkheid foto's te bekijken en te bestellen van deze schit terende en onvergetelijke optocht door Soest. Verder zal er gelegenheid zijn een dans je te maken in de tent, hetgeen zeer ze ker de gezelligheid rondom dit gebeu ren zal verhogen. Namens een danscentrum in Baarn werd in het weekeinde bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van twaalf reclameborden. De borden wa ren opgehangen aan lantaarnpalen in diverse straten. Ze kostten 40 gulden per stuk. Bij een inbraak die vorige week op klaarlichte dag moet hebben plaatsge vonden in een huis aan de Biltsweg heeft de dader twee gouden dukaten buitgemaakt. Hij kwam de woning bin nen door een zijdeur open te breken. Ook in het huis forceerde hij een bin nendeur en doorzocht de kamers. Een 16-jarige bromfietser uit Amers foort raakte vorige week gewond bij een anrijding aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Hij werd op het fietspad geschept door een 27-jarige automobi list uit Leiderdorp, die een inrit wilde inrijden maar de bromfietser over het hoofd zag. Deze werd met een been wond overgebracht naar de Lichten berg. Op de Embranchementsweg (Lage Vuursche) ontdekte de politie m de nacht van zaterdag op zondag een auto die de aandacht trok. De bestuurder was bij de politie bekend en dat was re den genoeg om de achtervolging in te zetten. Met een snelheid van 130 km. ging de auto er vandoor in de richting Soest. Op de Beckeringhstraat wist de politie hem tot stoppen te dwingen. De man bleek inderdaad onder invloed, zoals blaastest en bloedproef uitwezen, en bovendien was de auto niet verze kerd. Dat leverde hem diverse proces sen-verbaal op. Foto: Herman van Dam De Warmbloed Paardenfokvereni- ging Eemland uit Soest kan met veel genoegen terugkijken op het concours hippique. Zaterdag kwamen honder den mensen kijken naar de verschil lende categorieën. Uiteraard waren in elke klasse prijzen te winnen, maar de demonstraties en shows stonden net zo goed in de belang stelling. De rijtuigenshow van de orga niserende vereniging, waarin het verle den naar het heden werd gebracht, was daar een goed bewijs van. De uitslagen van het concours hippique zijn: Eenspannen tuigpaarden limietklasse: 1. Zadonis - C. Erkel eenspannen hackney's limietklasse: 1. Calculator - H.J. Bongers eenspannen tuigpaarden fokmerries: 1. Odessa - G.C. Voorburg eenspannen hackney's ereklasse: 1. Dirigent - Z. Brommer eenspannen tuigpaarden open klasse: 1. Balans - R. van Vulpen jr. concours bestgaand paard: 1. Parmant - mevrouw Calis rubriek eenspannen hackney's dames: 1. Galant Showgirl - Y. van Panhuis rubriek kampioenschappen tweespan nen limiet f 1500,-: 1. Batavier - L.J.M. Calis rubriek tweespannen hackney's open klasse: 1. Freddy Rocket - A. Ebbelaar rubriek tweespannen tuigpaarden aan span open klasse: 1. Romanus - C. Vos fokmerries Shetlandponies: 1. Sandy - J.T. Bos rubriek tandems hackney's: 1. Beauty Boy - H.J. Bongers rubriek tuigpaarden: 1. Romanus - C. Vos rubriek tweespannen/boerenwagen: 1. Oraal T. - J.F. Manders San Jacinto is de naam van een kerk waarvan er dertien in een dozijn gaan. Deze staat in Tocaima, een al even ge woon provinciestadje in Colombia, dat ligt aan de rivier de Bogota. Maar sedert enkele jaren is de jacinto-kerk niet zo gewoon meer. Op een dag arriveerde er een magere jongeling die het had over het maken van muurschilderingen in de kerk. Met de Italiaanse pastoor ervan was daar over gepraat. Die wilde de muren iets devoots laten vertellen aan de kerkgangers. De schilder was echter niet zo devoot. Die was eerder opstan dig. Hij vond het leven in zijn land maar onrechtvaardig en wreed. Dat waren de inwoners van Tocaima op voorhand met hem eens. En zo kwam het dat Al- fredo Garzon, wiens faam als politieke cartoonist en als illustrator de laatste ja ren in Colombia groeit, op de binnen muren van de Jacinto-kerk een verhaal heeft geschilderd dat wel wat anders luidde dan de pastoor zich had voorge steld. Hij schilderde de "Exodus", de uittocht van de Latijnsamerikanen uit de slavernij. De Nederlandse Zendingsraad en het Centraal Missie Commissariaat, beide uitgevers van de Missie/Zendingska lender, hebben de publikatierechten kunnen kopen van deze unieke, de monstratieve wandschilderingen in een armenkerk. Zij geven het protest door van een jonge Colombiaanse artist na mens de tientallen miljoenen armen in de Latijnsamerikaanse landen. Op de ommezijde van de dertien kleu renplaten zijn uit het volk voortgeko men gebeden en verzen overgenomen. Ze onderstrepen hoe slecht het meren deel van de Latijnsamerikanen er aan toe is. Het is dan ook om ideële redenen dat het Centraal Missie Commissariaat en de Nederlandse Zendingsraad besloten hebben de nieuwe kalendereditie aan Colombia en daarmee aan heel Latijns- Amerika te wijden in de verwachting dat vele Nederlanders aandacht zullen hebben voor dit hoogst actuele onder werp. Vanaf maandag is deze kalender te ver krijgen bij de plaatselijke werkgroepen voor zending en missie. De vastgestelde verkoopprijs is f 7,50. Wie geen ver kooppunt in zijn buurt weet of heeft, kan daarover inlichtingen verkrijgen bij de Nederlandse Zendingsraad, Prins Hendriklaan 37,1975 BA Amsterdam, tel. 021-717654 of bij het Centraal Mis sie Commissariaat, Rhijngeesterstraat- weg 40, 2341 BV Oestgeest, tel. 071- 171771. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Een goed aangelegde en onderhouden heidetuin is 12 maanden per jaar een lust voor het oog en kan jaren lang veel tuingenot verschaffen. Toch zijn er in de af gelopen decennia veel heidetuinen aangelegd die slechts een kort leven beschoren waren. Hoe komt dat dan toch? Is een heidetuin dan zo moeilijk in verzor ging? Nee!; de aanleg en het onderhoud van een hei detuin is vrij eenvoudig. Het grote probleem is echter dat er in het verleden de indruk gewekt is dat een hei detuin praktisch géén onderhoud vraagt. De verzor ging valt inderdaad in verhouding tot andere tuinty- pen erg mee, maar kan niet straffeloos worden terug gedraaid naar nul. Van groot belang zijn nl. de jaar lijkse vooijaarssnoei en tuinturfgift, eventueel ge- kombineerd met een lichte bemesting en de juiste ver wijdering van onkruidgroei. Aanleg. Er zijn bij de aanleg van een heidetuin een aantal belangrijke zaken waar we even goed bij stil moeten staan. Om te beginnen is het goed te weten dat heide het beste gedijt op een lichtzure tot zure zand of veengrond. Klei en duingrond zijn meestal te kalkrijk en zullen alleen met speciale zorg voor aanplant ge schikt kunnen worden gemaakt. De gronden in het Gooi en omgeving zijn doorgaans geschikt voor hei- deaanplant. Bovendien kunnen we de grond vooraf flink doorwerken met organisch materiaal, zodat de planten het goed naar hun zin zullen hebben. Bodem- verbeteraars als tuinturf (doorvroren zwartveen) en gedroogde koemest zijn hiervoor goed bruikbaar. De tuinturf zorgt voor het vochthoudend vermogen van de grond, de verlaging van de zuurgraad en het verbe tert de bodemstructuur; Koemest zorgt voor de nood zakelijke voedselvoorraad. In wat grotere tuinen mag best enige glooiing worden aangebracht, hoewel we er anderzijds voor moeten waken geen gekunsteld ge heel te doen ontstaan. Enkele slingerpaden uitge voerd in boomschors verlevendigen de tuin en maken deze in alle delen beter bereikbaar. Ook hier geldt weer dat overdrijving van de krommingen de tuin aan echtheid doet inboeten. Planten. Bij het planten van de heidestruikjes houden we rekening met het nazakken van de grond. We plan ten de bovenkant van de kluiten zeker 2 cm. onder de oppervlakte om blootliggen van de wortels te voorko men. De plantafstand voor de verschillende heide- soorten en rassen is sterk verschillend, afhankelijk van hun uitgroei. Als vuistregel kunnen we aanhouden dat er zo'n 7-9 planten per m2 worden aangeplant. Een heideaanplant behoort indien goed aangeplant in 3 a 4 jaar geheel dichtgegroeid te zijn. Plantkeuze. Het heeft de heidetuinliefhebbers de laatste 3 winters beslist niet meegezeten. De strenge vorst zonder sneeuwbedekking en de vaak ijzige wind en felle zon hebben een flink aantal zwakkere heide- soorten/rassen geveld. Het is dan ook erg belangrijk bij het inplanten van heidetuinen de minder winter harde gewassen te mijden. Voor de aanleg van een heidetuin waarin het gehele jaar door wat te beleven valt is een juiste sortimentskeuze van doorslaggeven de betekenis. In de praktijk wordt veelal impulsief een flink aantal heideplanten aangeschaft die op dat mo ment een fraai uiterlijk bezitten. Er wordt niet echt ge let op verschil in bloem- en bladkleur, hoogte en bloeitijd van de planten, waardoor vaak later perio den van kleurgebrek optreden. Volgende week meer hierover. Ik bespreek dan tevens de eerste aangroei van een heidetuin en het onderhoud.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11