SUPER FLOWER VANEDE TOT JEANS BIJ btiMpen zo gezien tl Zonnegloren maakt zich op voor grootse feestweek bij 60-jarig bestaan Uitbreiding tv-kabelnet Soest tot 22 kanalen? Dansen om de Gildsbooni in stromende regen s Wiltu i uw huis .verkopen?! ALS HET 0M BLOEMEN GAAT Gevraagd VASTE LOPERS en INVALLERS Jubileum wordt deels 'besloten'gevierd Verkeersmaatregelen tijdens Gilde-optocht TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Geschenken Dansgroepen in INFOcenlrum Soester licht Sociale Dienst op voor f 16.000,— Abonnement f 1,63 per maand meer De heer N. SIoos jubileert GLAS HANDEL Soester Courant s, PaiiuMCJue door Gerand Paul Dwangbuis Meisje (14) bedeelt belagers met kaakslag d'Oude Enghe' Valsheid in geschrifte Vanaf volgende week dinsdag (8 sep tember) tot en met de daarop volgen de zondag (13 september) staat Zon negloren, het Soester ziekenhuis dat dit jaar zijn 60-jarig bestaan viert, min of meer bol van de feestelijkheden. Hoogtepunt daarin wordt het Open Huis van zaterdag 12 september, waarvoor de gehele bevolking van Soest en omstreken wordt uitgeno digd, maar ook op de andere dagen is er in het ziekenhuis het nodige te bele ven. De feestcommissie heeft in sa menwerking met een hele reeks werk groepjes ter voorbereiding van elke activiteit dan ook een kranig stukje werk geleverd. Niet alle onderdelen van het feestpro gramma zijn toegankelijk voor "het grote publiek". Ook de leden van de feestcommissie betreuren dat, maar zij moesten nu eenmaal werken met een beperkt budget. Vandaar dat een aantal festiviteiten zich noodgedwongen ach ter de (versierde?) deuren van het zie kenhuis zal afspelen. De feestweek begint op dinsdag 8 sep tember met een concert in de kerkzaal, waaraan wordt meegewerkt door het kamerorkest "Musica Montana" (dat in Zonnegloren min of meer zijn thuisba sis heeft) onder leiding van Herbert Sle- gers en door Zonnegloren-organist Jaap Remmelzwaal. Het programma bevat werken van o.m. Vivaldi, Handel en Mozart. Uiteraard heeft de avond een officieel tintje en worden uitslui tend genodigden en medewerkers ver wacht. Op woensdag 9 september is een reünie georganiseerd, speciaal voor alle ge pensioneerden, OBU-ers en medewer- kers.die het ziekenhuis voortijdig moes ten verlaten. De jubileumcommissie zag helaas geen mogelijkheid om élle oud-medewerkers van Zonnegloren te herbergen, zodat ook deze bijeenkomst een besloten karakter heeft. Symposium Dat is anders met de avond van donder dag 10 september, als het "symposium" over de gezondheidszorg wordt gehou den. Daarover is in de afgelopen weken in de Soester Courant al het nodige te lezen geweest, met name de enquête en het "stellingen-formulier". De bevol king van Soest heeft zich zoals verwacht niet onbetuigd gelaten. De commissie had vorige week al stapels ingevulde formulieren ontvangen, waarvan een groot aantal aangevuld met "eigen" stellingen, soms vergezeld van uitge breide brieven. De gezondheidszorg ligt de mensen na aan het hart, is de te rechte conclusie. De stellingen worden uitgebreid be sproken tijdens deze discussie-avond die gepresenteerd wordt door de be kende Soesters Ria Bremer en Marcel van Dam. Ook een deskundig "panel" buigt zich over de materie. De avond begint om 20.00 uur en wordt afgeslo ten met een kort optreden van een ca baretgroep. Op dit moment zijn er nog plaatsen vrij voor "toehoorders". Wie belangstelling heeft kan zich nog aan melden bij mevrouw M. ten Cate in Zonnegloren (tel. 92883)! Op vrijdag 11 september wordt de kerkzaal ingeruimd voor een grootse feestavond waar alle medewerkers van Zonnegloren en Maarschalksbos wor den verwacht. Ook dit onderdeel heeft geen openbaar karakter. De bevolking van Soest moet het dan ook doen met het Open Huis van zaterdag 12 septem ber, maar dat klinkt dan ook als de spreekwoordelijke klok. Open Huis Vanaf 's morgens tien uur is er van alles te beleven, met name op het terrein voor de hoofdingang: een complete braderie, waar de bezoekers oog in oog komen te staan met wat de Zonneglo ren-medewerkers aan creativiteit "in huis hebben" en waar uiteraard ook de inwendige mens volledig aan zijn trek ken komt. Verder kan men een blik werpen op het "historische materiaal", dat in de tentoonstelling is onderge bracht en waarvoor veel is ingezonden door de bevolking: foto's vooral, maar ook oude instrumenten, boeken en wat niet al. De tentoonstelling wordt gehouden in de kerkzaal, waar trouwens ook de werkstukken te zien zijn van een aantal basisscholen van Soest, die gehoor heb ben gegeven aan de oproep om mee te doen aan de creatieve wedstrijd (teke ningen, collages, maquettes etc. over "het ziekenhuis" of "ziek zijn"). Overi gens: de scholen kunnen nog tot 7 sep tember meedoen! Er zijn al heel wat leuke reacties binnengekomen. De prijsuitreiking vindt zaterdagmiddag plaats. Verder kan men tijdens het Open Huis een doorlopende filmvoorstelling bij wonen, die iets laat zien van de geschie denis van Zonnegloren, o.a. een oude propagandafilm en de film die bij het 40-jarig bestaan werd gemaakt. Als "bioscoop" is het gebouw Rhijnauwen (achter het ziekenhuis) ingericht. Daar naast vinden er elk heel uurt rondlei dingen plaats door het ziekenhuis, waarbij op diverse interessante afdelin gen een kijkje wordt genomen, zoals de wasserij, het laboratorium, de röntgen- afdeling, de polikliniek en de afdeling fysiotherapie. De feestcommissie ver- Aanstaande zondag 6 september beleeft het Landjuweel zijn absolute hoog tepunt met de grote Gildedag, waarop ruim 100 gilden van de Noordbra bantse Federatie van Schuttersgilden in Soest acte de présence zullen geven. Feitelijk dankt het Landjuweel aan dit grootse gebeuren zijn naam. Een van de voornaamste onderdelen van het Gildedag-programma is de gro te optocht, waaraan alle gilden -- waarschijnlijk zo'n 3000 gildebroeders in totaal zullen deelnemen. De optocht start om 12.30 uur vanaf de Blaak, het feestterrein aan de Ferdinand Huycklaan en volgt de volgende route: Ferdinand Huycklaan, Eikenlaan, Soesterbergsestraat, Kerkstraat, Toren straat, Kerkstraat, Peter van den Breemerweg en vandaar af weer terug naar de Blaak. De politie heeft voor een goed verloop van dit evenement een aantal maatre gelen getroffen, die met name consequenties hebben voor het parkeren in een groot deel van Soest. De route van de optocht is vanaf omstreeks 11.00 's morgens al afgesloten. Deze afsluiting zal vermoedelijk tot ongeveer 16.00 uur duren. Om de route heen installeert de politie een groot aantal verkeersposten, waar politiemannen het verkeer zullen gaan "sorteren" in onderscheiden groepen: doorgaand verkeer en bezoekers, en de weggebruikers aanwijzin gen geeft. Er is een speciale omleidingsroute voor het doorgaande verkeer gecreëerd, die de volgende wegen omvat: Birkstraat, Vondellaan, Ossendamweg, Nieu- weweg, Molenstraat en Dalweg en zo naar de hoofdweg door Soest (Steen- hoff- en Middelwijkstraat). Op alle kruisingen zullen politiemannen het verkeer aanwijzingen geven. Inwoners die binnen de ring wonen die door de omleidingsroute is aangege ven wordt dringend verzocht rekening te houden met parkeeroverlast gedu rende de genoemde uren. Tot het einde van de optocht zal men het genoem de gebied ook nagenoeg niet per auto kunnen verlaten. Individuele kursussen spreekvaardigheid Echt veel beter en sneller dan klassikaal onderwijs. Inl. 033-729097 De PR-commissie van Zonnegloren; v.l.n.r. Mieke ten Cate, Riet Hermans Marjolein Cuperus en Jeanette van Drumpt. wacht hier veel Soesters die zich op een of andere manier betrokken voelen bij hun "eigen" ziekenhuis. De feestweek wordt op zondag 13 sep tember afgesloten met een oecumeni sche dankdienst in de kerkzaal, waar aan wordt meegewerkt door de beide ziekenhuispastores: ds. C.R.H. ter Haar Romeny en pastor B. W. Alkema de. Het behoeft geen betoog dat ook deze bijeenkomst in principe voor ie dere belangstellende toegankelijk is. Bijzondere plaats Op 13 juli j.1., toen Zonnegloren "echt" 60-jaar bestond, is het jubileum al op bescheiden wijze gevierd. Alle patiën ten en bezoekers kregen een roos en ook voor de medewerkers was er een cadeautje. Voor het grote feest is sep tember gekozen, omdat de officiële ver jaardag in de vakantieperiode viel. Het ziet ernaar uit dat Zonnegloren zich met te meer ijver in de feestvreugde zal storten, en niet zonder reden. Het zie kenhuis heeft in de afgelopen 60 jaar een bijzondere plaats ingenomen in de Soester gemeenschap, en velen wensen dat het zo tot in lengte van jaren zal kun nen blijven. Of dat zo is wordt echter niet in Soest uitgemaakt. Was dat wél zo, dan twijfelt niemand eraan dat Zon negloren minstens nóg eens 60 jaar "vooruit" zou kunnen in Soest, waar mee het altijd zo intens verbonden is ge weest. De buitenlande dansgroepen die heb ben deelgenomen aan het Folkloristi sche Dansen op vrijdag, zaterdag en zondag tijdens het Landjuweel, hebben verschillende geschenken van hun landstreek aan de gemeente gegeven. Deze geschenken zijn tentoongesteld in de vitrine in het gemeentelijke INFOr- matiecentrum. Bezoekers van het IN- Focentrum en bezoekers van de VW kunnen, terwijl ze moeten wachten, een en ander bekijken, maar ook andere be langstellenden zijn van harte welkom. De sociaal-rechercheur van de Ge meentelijke Sociale Dienst Soest, heeft onlangs proces-verbaal opge maakt tegen een 34-jarige man, cliënt van de sociale dienst, inwoner van de gemeente Soest, terzake van valsheid in geschrifte en/of oplich ting van de gemeente Soest, omdat de man door frauduleuze handelin gen de sociale dienst had benadeeld. De man is reeds geruime tijd cliënt van de sociale dienst en ontving een uitkering ingevolge de rijksgroepsre geling werkloze werknemers (R.W.W.), omdat hij werkloos was. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat hij werkzaamheden verrichtte en verzuimde die volledig op te geven. Hij meldde slechts een klein gedeelte van zijn inkomsten op de door hem maandelijks in te leveren inkomsten formulieren. Op die formulieren dienen cliënten van de sociale dienst onverwijld aan de gemeente mededeling te doen van elke verandering van feiten of omstandigheden waarvan redelij kerwijs wordt vermoed dat ze intrek king of verlaging van de uitkering tot gevolg kunnen hebben. Dat werd door de cliënt ten dele gedaan. Naar aanleiding daarvan werd de Soester i.s.m. de politie aangehou den en wordt tegen hem proces-ver baal opgemaakt. Te zijner tijd zal hij zich voor de rechter moeten verant woorden. Het door de man ten on rechte ontvangen uitkeringsbedrag van f 16.000,— zal door de gemeente Soest worden teruggevorderd, ter wijl de uitkering is aangepast. Met de komst van de televisiezender Nederland 3 is het Soester kabelnet in feite te krap voor een "gedifferen tieerd" aanbod van televisiezenders. Er moet bij de noodzakelijke herover weging van de door te geven tv-signa- len dan ook gestreefd worden naar een uitbreiding tot 22 kanalen, waarvan er voorlopig zo'n 15 worden "gevuld". Daarmee is een bedrag gemoeid van 1,8 miljoen gulden. Dat staat te lezen in een nota van het CAI-bedrijf, die vorige week werd gepubliceerd. Momenteel kunnen via het Soester net tien stations worden doorgegeven: Ne derland 1 en 2; Duitsland 1,2 en 3; Bel gië (BRT) 1 en 2; Sky- en Super Chan- nel en eind van deze maand ook de ka belkrant. Nederland 3 gaat de zender België 1 in de weg zitten, tenzij er een mast komt van meer dan 100 meter. De capaciteit is dan ook volledig benut en als er een programma bijkomt moet er een andere zender worden verwijderd. Dat stuit uiteraard op diverse bezwa ren. Nederland 1,2 en 3 moeten wette lijk verplicht worden doorgegeven. Het schrappen van ééen van de Duitse zen ders leidt tot individuele antennes (en dus tot opzegging van de cai) en is lou ter een theoretische mogelijkheid, al dus het cai-bedrijf. Rekening houdend met de technische aspecten is doorstra len van BRT 2 verplicht, terwijl BRT 1 na Sky Channel tot de populairste bui tenlandse zenders behoort. Dat de ka- Foto: Herman van Dam belkrant zou moeten wijken laat zich niet denken, aldus de nota en Sky Channel is na de Nederlandse zenders het populairst bij de kijkers. Het weg vallen van Super Channel zou ook als een "pijnlijk gemis" worden ervaren. De uitbreiding van het cai-net met BRT 1 en 2 en BBC 1 en 2 kan gerealiseerd worden door een "verbinding" met Amersfoort (kosten ruim f 180.000). Voor de abonnees brengt dat overigens (door de auteursrechten) al een verho ging van f 0,60 per maand met zich mee. De kosten van versterkerapparatuur (de gehele ombouw van het net) zullen 1,1 miljoen gulden gaan bedragen, en dan is er ruimte voor 15 kanalen. Voor elk kanaal meer komt er dan nog eens 50.000 gulden bij. Bovendien moeten in Overhees I en Egghermonde (Soes- terberg) nieuwe netten worden aange legd omdat de bestaande ongeschikt zijn voor aanpassing. Dat kost nog eens 550.000 gulden. Tenslotte moeten er bij 90 flats in Soesterberg ook nog aan sluitingen worden aangepast voor een bedrag van 50.000 gulden. 'veelzijdigaanbod' Mede door de aanvoer van tv-signalen uit Amersfoort (BRT en BBC) ontstaat een "veelzijdig aanbod", aldus de nota, met bijvoorbeeld Nederland 1, 2 en 3; Duitsland 1,2 en 3; België (BRT) 1 en 2; BBC 1 en 2; TV-5 (Frans); Sky Channel; Super Channel; de kabel krant en een aantal opties, zoals de RTL (Luxemburg), RAI (Italië) en Filmnet- abonnee-televisie, waarover in 1988 een beslissing genomen zou moeten worden. "Het is ondenkbaar dat ca. 1,8 miljoen geïnvesteerd kan worden zonder dat dit gevolgen heeft voor de tariefstelling," aldus de nota, die de tariefsverhoging overigens "beperkt" noemt. Na enige ingewikkelde berekeningen komt men uit op een bedrag van f 1,63 per maand meer voor de abonnees. In Overhees en Egghermonde zullen de tarieven extra moeten worden aangepast om op gelijk peil te komen. Eén van de oudste tradities uit het Gil- dewezen kwam vorige week opnieuw tot leven bij de lindeboom op de krui sing Lange Brinkweg/Grote Melm- weg. Daar verzamelde zich vorige week het Groot Gaesbeeker Gilde, compleet met trompetters en tromme laars, voor het "dansen om de Gilds- boom", om op deze wijze hulde te brengen aan de voorouders, zoals ou derman Wim Schimmel uitlegde aan het niet al te talrijke publiek, dat de stromende regen had getrotseerd. Schimmel hield het vanwege de weers omstandigheden kort en dook nog even in de geschiedenis, met name voor wat Schutterskoning Jan Smeeing toen nog wel) was een van de Gildebroeders die met de fles rondgingen. betreft het geboortejaar van het Gilde. De veronderstelling van de Commissa ris van de Koningin, jhr. Beelaerts van Blokland, die bij de opening het jaar 1356 of 1357 had genoemd, verwees Schimmel naar het rijk der fabelen. "Daar klopt niks van," aldus de ouder man. In elk geval gaat de oorsprong van deze Gilde-gebruiken terug op de tijd der Germanen Batavieren, of eventueel de Saksen -- die onder de lindeboom hun gaven offerden aan Wodan, Thor of andere goden. Uit de verdediging te gen slechte goden of mensen van buiten is het ontstaan van het Gilde te danken. Als wezenskenmerken noemde Schim mel niet alleen de onderlinge broeder schap, maar ook de religieuze gebon denheid en vooral het samen "teren": gezellig eten en drinken. De omstanders kregen daarvan het tra ditionele voorproefje: uit de versierde kruiwagen kwamen de flessen tevoor schijn en de Gildebroeders onthaalden de enigszins kleumende kijkers op een welkome hartversterking, zij het dat de Gildebroeders het geestrijk vocht niet serveerden in de schedels van hun over wonnen vijanden (een oude Germaan se gewoonte), maar in een eigentijds glas. Ouderman Schimmel hief het zijne in dankbare herinnering aan de verre voorvaderen, uit erkentelijkheid voor hun initiatief om "een mooi Soest op te bouwen". Op de klanken van de Eemlander Blaaskapel werd vervolgens door ver scheidene Gildeleden en omstanders de rondedans om de boom ingezet. Door het slechte weer zochten de mees ten echter reeds spoedig een droog heenkomen. De heer N. Sloos is afgelopen vrijdag in het zonnetje gezet door Foxboro Nederland nv. Hij was veertig jaar in dienst bij het bedrijf aan de Konings weg. Ter gelegenheid daarvan kreeg hij een receptie aangeboden. Voor de vestiging van Foxboro in Ne derland (in 1959) werd de verkoop en service van de producten behartigd door de firma nv Econosto in Rotter dam. Sloos begon daar zijn loopbaan. Sloos is derhalve één van de eerste me dewerkers van Foxboro. Na betrokken te zijn geweest bij de keu ze van de huidige locatie, de bouw en inrichting begon hij bij de Nederlandse vestiging in de functie van general for- man. Later werd hij product engineer en manager van de order processing group. Nu is de heer Sloos verantwoor delijk voor de reparatie-administratie en het critical parts system, hetgeen in houdt dat critische onderdelen binnen 24 uur aan alle klanten in Europa moe ten kunnnen worden geleverd. De heer en mevrouw Sloos. VAN WEEDESTRAAT17 SOEST JAN HILHORST ai 25 jaar uw fruitspecialist op de Soester markt. Let op! Deze week bij aankoop van f 10,- aan fruit heel kilo witte of blauwe honingzoete druiven geheel GRATIS! Elke donderdag op de markt Weegbreestraat, hoek Smitsweg. Pa zag de meter van 't gas driftig tollen was bijna in staat om die vreter te mollen "'k neem dubbelglas en stop dat gebras; ik bel Jan van Ede" sprak hij toen, zeer gezwollen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! Jeans mode specialist h m Nieuweweg 60A Soest voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 f FANTASTISCHIÜ^V de FACE A FACE van LANCASTER De nieuwe Herfst/Winter make-up '87. SOESTERBERGslsTR. 55 SOEST - TEL. 12639 Weinig waardering, maar veel spitse in zendingen leverde de zomeroproep aan de lezers van "Vrij Nederland": Hoe moet het verder met de Nederlandse te levisie? Enkele honderden televisiekij kers stelden in maximaal 1000 woorden hun afkeer op schrift. Een zekere Henk Knop schreef welge teld 87 woorden: "Laten we toch een- sophouden met elkaar voor de gek te houden en gewoon toegeven dat we in Nederland geen televisie kunnen ma ken. Dat is helemaal niet erg. Ik ken zat landen die nog ooit een kanaal hebben uitgebaggerd en andere landen die nog nooit iets gepresteerd hebben op het ge bied van pluimvee. Misschien lukt het een andere generatie Bekende Neder landers en Onbekende Medestanders ooit nog eens. Daarom stel ik voor: laten we Hilversum volstorten met cement en het over een jaar of vijftig nog eens pro beren. "Aan duidelijkheid geen gebrek. Kees Bos, wie dat dan ook zijn moge, bekritiseert eerst V.N. zelf en hanteert daarna, nog korter dan Henk Knop, het vlijmscherpe wapen van de ironie. "De oproep aan de lezers tot een bijdra ge over de Nederlandse televisie is geen neutrale. De redactie van Vrij Neder land lijkt de mening toegedaan dat het Hilversumse produkt niet deugt. Zo wordt de schrijvende lezer in een be paalde richting gedrongen. Een ont snappingsmogelijkheid biedt nog de vraag, hoe een avond Nederlandse tele visie eruit zou moeten zien. Welnu: hou den zo, die televisieavonden. Asjeblieft niets veranderen. Ze zijn perfect. Een uur of vier interessante televisie per week is echt wel voldoende. Toch denk ik niet dat de kwaliteit van "de zuigfles van de massa wier intellec tuele spijsvertering geen pittig voedsel verdraagt" (M. Woerdeman), het natio nale probleem is. A Is je het niet goed ge noeg vindt kijk je gewoon niet. Veel er ger is het dat vrijwel heel Nederland wèl de a vond zoet brengt met het kijken naar de gluur gleuf, de vaderlandse dwang buis, de glazen kwal, het bewegend be hang, of hoe dat apparaat bij u thuis heet. In een jolige bui kan ik er een fopspeen in zien. Maar als ik wat somberder ge stemd ben dan is het veel meer een wa pen waarmee je de tijd kunt doden. Dat vind ik een enge gedachte, want tijd, als het al bestaat, is eenmalig en schaars, het glijdt bovendien tussen je vingers door als droog duinzand, tenzij je er wat mee doet. Een 14-jarig meisje uit Soest heeft vrijdag bijzonder veel plezier beleefd van het feit dat ze zich heeft be kwaamd in "Taekwondo", een Oos terse vechtsport. Ze kwam juist van de les in Amersfoort, toen ze op het fietspad langs de Birkstraat werd te gengehouden door een ander meis je, dat haar fiets opeiste. De kordate jongedame uit Soest weigerde dat, waarop de ander twee knapen te hulp riep. Dezen begonnen pogin gen te ondernemen het meisje onze delijk te betasten, maar zagen dat voornemen doorkruist door de wel gemikte kaakslagen, waarmee het meisje haar Taekwondo-lessen in praktijk bracht. De heren maakten zich uit de voeten en het meisje uit Soest zette haar reis naar huis voort. Ze stelde wél even de politie op de hoogte. I Wij werken 6 maanden I gratis voor u. Meer infor- I matie op pagina 3 I van deze krant. 'I ^Peters Makelaardij o.g.'-^ J| BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest tel: 02155-13331 if-arn i*w ik e ren aten toe Een Soester heeft tot zijn grote conster natie een belastingaanslag van 1300 gulden gekregen. Het betreft wegenbe lasting voor een personenauto, die naar zijn zeggen niet van hem is. Vermoede lijk heeft iemand anders papieren van de man gebruikt en de auto op diens naam laten schrijven.

Soester Courant | 1987 | | pagina 1