een videorecorder? een kleurentelevisie? een CD-speler? een hifi-stereoinstallatie? een draaitafel? een videocamera? een Kom rode prijsjes kijken bij de Gouden Snaar. Dat scheelt zwart op wit 10 tot 40% Honderden genieten van Caribbean Festival Zwarte markt SOESTER COURANT PAGINA 9 Steenhoffstraat 13a -15, Soest. Telefoon 12132 'BIJ ONS OP ZONNEGLOREN' Watergruwel Tientallen mensen verlaten feesttent omdat ze niets kunnen zien, maar: WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 reslaagd optreden manege Eldorado tijdens Landjuweel Soest 1987 Jantje Visser Mister Landjuweel Rijzadel gestolen 'Uur voor iedereen' Boze automobilist rijdt over fiets heen 22-jarige Miss Landjuweel Foto: Herman van Dam De kaartjes voor het Caribbean Fes tival vlogen toen het avondprogram ma al was begonnen nog als tropisch warme broodjes over de toonbank. De entree-bewijzen, waarvoor men normaal gesproken drie rijksdaal ders moest neertellen, verwisselden 's avonds nog voor 40 en 50 gulden van eigenaar. "De belangstelling overtrof de verwachtingen enorm," aldus de organisatie. "Wij hebben er geen hand in gehad dat de kaartjes op de zwarte markt werden ver kocht." Veel mensen moesten wor den teleurgesteld omdat de tent een voudigweg te vol was. Er kon echt niemand meer bij. De Narre Knol len, verantwoordelijk voor het Ca ribbean Festival, verklaarden na af loop tevreden te zijn over de ver draagzaamheid en het begrip van veel aanwezigen, waardoor proble men achterwege bleven en het een 'onvergetelijke avond' werd. 19B7-1BB7 Vandaag: Co van Fulpen (55). ZONNEGLOREN. De patiënt: "Regelmatig hadden we in het sanatorium een vertrouwelijk ge sprek met de longarts. Hij zei na een half jaar kuren: ik heb een prettige en een minder prettige mededeling voor je. Je hebt geen t.b.c. meer, maar we moeten je opereren. Je hebt een plek op je long ongeveer zo groot. Dat moet verwijderd worden. Ik zal het je zo uit leggen van Fulpen: je kunt het verge lijken met een druppel die aan de dak goot hangt. Als het gaat dooien valt die druppel er af en dan is het mis. We hebben die druppel niet kunnen in kapselen. Begrijp je? Er werden altijd twee op een dag ge opereerd. Piet Hulzebos zei' ik wil eerst. Dat vond ik best en ik kwam er goed doorheen. Boven stonden de mannen naar me te zwaaien toen ik de operatiekamer verliet. Daarna kon ik afkuren. Raam Drieëntwintig jaar geleden kreeg ik t.b.c. Ik werkte bij Philips in Apel doorn met vier collega's. Door één van hen ben ik besmet, ik bad geen weer stand, woog nog geen honderd pond. Je geneert je dood. Maar ik voelde me best en heb tot 't laatst gewerkt. Ik ben geboren op Soest aan de Oude Utrechtseweg naast Van Eindhoven, de kapper. Daarna verhuisden we naar de Duinweg. Toen ik trouwde met Riet gingen we op 't Driftje wonen naast El Theto. We hadden twee kin deren van drie en vier jaar toen ik In Zonnegloren werd opgenomen. Kijk, op deze foto hang ik uit dat bo venste raam als Riet met de kinderen op weg naar het Zwembad langs kwa men en zwaaiden, 't Is net een gevan genis. Soms klom ik in het donker langs de brandladder omlaag en ging even naar huis, maar ik heb mijn maats nooit verteld waar ik woonde. - Ik ga over Amersfoort, zei ;ik dan om te verhinderen dat ze me achterna kwamen. Eén keer vroeg ik aan Zuster Deenik: mag ik morgen naar huis, want "mijn moeder is jarig". Nou, daar was over te praten: van twee tot half vijf. - Maar je mag niet fietsen, zei ze. Je mocht trouwens ook geen trappen lo pen. Ik naar Riet op 't Driftje en daar stond mijn nieuwe fiets in de schuur. Ik zette een zonnebril op als ver momming en ging een eindje fietsen. Maar wie kom ik tegen in de buurt van de Soesterbergsestraat: zuster Deenik! Ze heeft me de mantel uitgeveegd toen ik terugkwam. -Jij fietst niet meer, heb je dat begre pen? - Het zal niet meer gebeuren, zuster. Vooral die eerste drie weken waren verschrikkelijk. Plat liggen op bed één en niets doen. Je voelde je niet ziek. Ik kon wel met mijn hersens door de muur. Een maand of drie dacht de dokter. Het werden elf maanden. De kinde ren zag je één keer in de zes weken. Dat bezoek moest je aanvragen en ontving je in een aparte kamer. Toen ik weer thuis kwain vonden de kinderen mij een vreemde mijnheer. Roken Bertus Schaal uit Alblasserdam is mijn beste vriend geworden met wie ik nu nog contact heb. Net als met Koos Veen uit Vianen. Mensen van mijn slag waar ik mee optrok. Er lag van al les in Zonnegloren: boeren, intellec tuelen en alles door elkaar. Twintig op een rij, dag en nacht buiten in de open lucht op de galerij. Maar je sliep heer lijk onder een extra paardedeken. Al leen het bezoek zat naast je bed te ril len van de kou. Eén Amsterdammer was zo gek als een konijn. Elke zaterdag kreeg hij van zijn vrouw een fles cognac die hij stie kem opdronk. Soms kroop hij op zijn knieën onder zes, zeven bedden door en veerde ze omhoog met zijn rug bij wijze van geintje. Dan was hij buiten adem. In bed anderhalf mocht ik één keer per dag zelf naar de w.c. Daar ontmoette ik een doorgewinterde patiënt die vroeg: wil je ook een zware draaien? Graag. Zo rookte ik na een poosje 8 a 10 sigaretten per dag. De rookwolken En een ruitersportfestijn is het gewor den. Na een prachtige parade waarbij alle deelnemers van manege Eldorado zich aan het publiek presenteerde, erd een aanvang genomen met het 'ngsteektoernooi en het showpro- anima. Set toernooi werd gewonnen door Lot te Oostrum, goede tweede werd Da- iëlle Leijenhorst en de prijs voor de ooiste combinatie werd gewonnen door Anet en Peter Kuijer op hun schit terend Belgisch werkpaard Brun. Nadat de verschillende disciplines van de ruitersport waren voorgesteld, reden *de jeugdruiters van Eldorado, o.l.v. red Pols, een ponycaroussel. Het pu bliek genoot van de ondeugende, aan doenlijke ponies. Er werd viertal gere den door zowel dressuur- als springa- mazones. Bij de dressuur bleek dat ook geroutineerde amazones nog wel eens een foutje kunnen maken. De springa- mazones gaven een wervelende de monstratie weg. Hans van Soest trof het noodlot dat tijdens zijn fantastische dressuurvoorstelling de regen het pu bliek naar binnen deed vluchten. In een aantal manches werd een estafet tespringconcours verreden. Om half zes mochten Francis Wagner en Patri- cia Crisnelli zich niet alleen de overtui gende winnaars noemen, maar waren zij ook f 50,- rijker. Femke de Groot en Stephanie Carton mochten zich met hun ponies Langarth en Javelin een eer volle tweede noemen, terwijl Emiel van Dorrestein en Barbara van de Berg op de manegeponies Redskin en Cees be slag wisten te leggen op de derde plaats. Mis ter Landjuweel 1987. Foto: Herman van Dam Presentator Frank Masmeijer van het Caribbean Festival en de ongeveer 1500 aanwezigen werden zaterdag avond verrast door de verschijning op het toneel van een vrouw met een stierkalf. De vrouw lichtte snel de aanwezigen in Foto: Herman van Dam over dit niet op het programma staande intermezzo. "Wij hebben ook een Mis ter Landjuweel-verkiezing gehouden. Dit is 'em. Zijn naam is Jantje Visser." Op deze ludieke manier bracht de vrouw grote hilariteit in de bomvolle feesttent. Immers, het gelijknamige raadslid Jan Visser van Progressief Soest had zich al voor de start van het Landjuweel niet erg solidair opgesteld met de Gildebroeders. Enkele dagen voor de Miss Landjuweel-verkiezing had hij actie ondernomen uit protest te gen de verkiezing. Hij riep de bevolking van Soest op een bij hem verkrijgbare prentkaart met vee te sturen naar de da mes van het ere-comité van het Landju weel om op die wijze het ongenoegen te uiten over de verkiezings-wedstrijd, die overigens door Marielle Keyzer werd gewonnen. Jan(tje) Visser kreeg dus ook zijn publieke prijs. Een bewoonster van de Pijnenburger- laan deed vorige week bij de politie aan gifte van de diefstal van een rijzadel. Het ding was weggenomen van een van de zadelbokken in de stal bij haar wo ning. stegen omhoog en die broeders schel den als ze het merkten. Mannen en vrouwen waren streng ge scheiden, maar Zwanenburg, een Am sterdamse taxichauffeur "fietste" er heel wat af met zijn zieke longen, 's Morgens kreeg ik op een keer een bronchocopie en 's avonds zouden we hutspot eten. Na zo'n behandeling kan dat niet. Zuster Dini beloofde een klein prakje voor me te bewaren. Toen werd ik toch zo misseling. Ik vergeet het nooit meer. Later tijdens het afkuren kreeg je veel meer vrijheid. In de eetzaal was het best leuk. Daar werd tegen elkaar op- gebunkerd, niet normaal. Hoe meer je at hoe beter. Het eten was goed. Alleen watergru wel lustte ik niet. Zondagavond als het bezoek weg was deden we met elkaar alle gekregen kersen in blik en andere vruchten op sap bij elkaar in een emmer en "zetten we het op een zuipen". Dat was ons feestje. Er werden ook weddenschap pen afgesloten en lieten we ons kaal knippen door kapper Wiersma. Dan mocht je ook wel eens bood schappen doen in het dorp en gingen we chinees halen voor iemand die daar trek in had. Of we wasten auto's en zo heb ik op Zonnegloren nog een oude Morris opgeknapt van één van mijn kameraden. Ik las gelukkig veel. Elke dag bracht Evert Westerveld, de postbode, de krant voor me mee, die hij bij Riet op haalde. 't Fijnste uurtje was op zondagmorgen als iedereen in de kerk zat en ik alleen was. Toen ik Zonnegloren verliet woog ik 130 pond. Jarenlang moest ik nog voor controle. Op een dag zei de dokter: ik heb een goede mededeling voor je. Je hoeft niet meer terug te komen. JAN VISSER In de Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan 2c wordt op zondagavond 6 september om 19.00 uur een evangelisatiedienst ge houden. Zoals bekend wordt er elke eerste zondagavond van de maand "een uur voor iedereen" georganiseerd. Muzikale medewerking wordt verleend door de fam. de Gier, terwijl Peter Loef de samenzang op het orgel begeleidt. Ds. W. J. Gorissen uit Voorthuizen zal de meditatie verzorgen. Een ieder wordt van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. De toegang is vrij. Op de Steenhoffstraat ontstond vorige week ruzie tussen een 16-jarige fietser uit Soest en een 40-jarige automobilist, eveneens uit Soest. De jongeman moest op het fietspad plotseling uitwijken voor de auto, die deels op het fietspad, deels op de rijbaan reed. De jongen red de het vege lijf door ijlings van zijn fiets te springen, waarop de autobestuurder over het rijwiel heenreed, dat daarbij vernield werd. De bestuurder werd aan het burau ontboden, waar hij zijn ex cuus aanbood aan de jongeman en be loofde de schade te zullen vergoeden. Bijna 1500 mensen waren zaterdag avond getuige van het Caribbean Fes tival. Het avondvullende programma, georganiseerd door de karnavalsver- eniging De Narre Knollen, bereikte al leen daardoor al een tropische hitte. De feesttent aan De Blaak stond bar stensvol nieuwsgierigen die vooral niets wilde missen van de Miss Land juweel-verkiezing, één van de onder delen tijdens de afwisselende avond. Hoewel de Narre Knollen volgens woordvoerder Bert Krijger 'maar' 1200 kaarten in omloop hadden gebracht was de tent tot aan de nok toe gevuld. Enke le honderden wisten alsnog de tent bin nen te komen. En dat noopte presenta tor Frank Masmeijer ertoe het naar vo ren gedrongen (jeugdige) publiek nog voor de eerste ronde van de Miss-ver- kiezing te verzoeken op de plaats te blij ven zitten, zodat iedereen ooggetuige kon zijn van hetgeen zich op het één meter hoge podium afspeelde. Tijdens de tweede ronde, toen de twaalf kandi daten hun badpak hadden verwisseld voor sportieve vrije tijdskleding, moest de organisatie tot vijf keer toe ingrijpen. De show werd steeds even gestopt en de toeschouwers werden verzocht hun oorspronkelijke plaatsen weer op te zoeken. Dat lukte slechts gedeeltelijk, en enkele tientallen aanwezigen dropen daarop voortijdig teleurgesteld af om hun heil elders te zoeken. Eén van hen: "Dit is een grove fout van de organisa tie. We hebben verder veel plezier aan het Landjuweeel, maar dit is een dom per. Achterin hebben -we weinig tot niets gezien. De jongelui bleven ervoor staan. Vlak bij ons zat een man in een invalide-wagen, hij werd helemaal in gesloten. Ik heb de organisatie ge vraagd er iets aan te doen, maar dat hielp niet. Wij zijn al om tien uur naar huis gegaan." Hij zou niet de enige zijn. Hoeken en gaten Zegsman Krijger zegt dat De Narre Knollen alles hebben gedaan wat bin nen hun mogelijkheden lag. "We heb ben het programma een paar keer on derbroken om het podium vrij te ma ken, maar het hielp niets. En je kunt op zo'n avond niet blijven vragen. Dit krijg je nu eenmaal als je zoveel mensen in de tent hebt. Bij zoveel belangstelling kun je niet tegengaan dat sommigen niets zien, te meer daar het podium niet zo hoog is. De mensen die eerder naar huis gingen kwamen waarschijnlijk alleen voor de Miss-verkiezing," aldus Krijger die nooit zoveel mensen had verwacht. "Ja, we hebben echt maar 1200 kaarten laten drukken, maar op een gegeven moment kwamen ze via alle hoeken en gaten toch binnen. Natuurlijk hebben we sommige mensen ook vrije toegang tot de tent verleend, zoals bijvoorbeeld de genodigden en de familie van de Miss-kandidaten. Daar kun je niet om heen." Vuur en vlam Ondanks de mensen, die niet aan hun trekken kwamen voor de zevenenhalve piek voor een kaartje, genoten honder den en honderden mensen wel volop van het Caribbean Festival, waar het Caribbean Special Selection voor de warme muziekklanken zorgde. De Limbo-danser Mr. Rhapsody alias 'The Super Fox' zette het publiek bijna let terlijk in vuur en vlam. Hij liet een aan tal mensen op het podium komen om zijn soepele bewegingen na te bootsen. Dat leverde een aardig gezicht op, al thans voor degenen die het konden zien. Veruit de meeste aandacht ging echter uit naar de twaalf, niet onknappe, jon gedames die aan de Miss Landjuweel verkiezing deelnamen. Na de voorver kiezing, eerder die dag, waren er al acht afgevallen. Van de overgebleven schoonheden viel Marielle Keyzer (22) het meest in de smaak bij de jury onder voorzittersschap van Peter Kant. Claire Steusel werd tweede en Bianca Kar- woczik derde. Foto: Herman van Dam De belangstelling voor het Caribbean Festival was overweldigend. Bijna 1500 mensen kregen toegang tot de tent. Vele anderen moesten worden teleurgesteld: uitverkocht. "Nee, ik had het helemaal niet verwacht. Ik heb gewoon voor de lol meege daan." Marielle Keyzer, 22 jaar en (top)verkoopster bij Blokker aan de Van Weedestraat, was volkomen verrast toen de jury haar zaterdagavond tijdens het Caribbean Festival uitriep tot Miss Landjuweel 1987. Een dag later mocht ze haar eerste officiële verrichtingen uitvoeren door de prijzen uit te reiken van de kampioenschappen koningsschie- ten. "Ik word deze week nog vaker opgeroepen, maar dat hoor ik steeds een dag vantevoren. Zaterdag moet ik in ieder geval bij de ezelkeuring zijn," aldus de beeldschone Mariel le, die van haar baas alle medewer king krijgt om aan haar Miss-ver- plichtingen te kunnen voldoen. Marielle Keyzer houdt van uitgaan en leeft zich daarbij uit met dansen, voornamelijk in Soest en Hilversum. Alsof ze daarmee nog niet genoeg li chaamsbeweging heeft gaat Miss Landjuweel ook vaak de deur uit om te trimmen. De kersvefse Miss Landjuweel won met haar verkiezing een groot prij zenpakket: een reis voor twee perso nen naar Parijs; een diner voor twee; een sportieve outfit; een kledingbon ter waarde van 300 gulden; een kap persbon ter waarde van 100 gulden; een föhn; jeans; een jaar-theater- kaart; een zonnebril; een baddoek en natuurlijk bloemen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9