^Dart/tuigen Hfplwmes, Howson-Algraphy donatie aan grafisch onderwijs Voor een ouderwets gezellig avondje kegelen 't Zwaantje TUIN-ADVIESCENTRUM 't voorderiwexjt Ylinderstruik en herfstsering, fraaie nazomerbloeiers 'Seniorenraad' Soest start moeizaam Grote drukte bij afscheid pastor Mali Restaurant Cursusprogramma Vrouwen voor Vrouwen Soester Courant goede informatiebron Restaurant Twaalf maanden bloei in de tuin voor doe-hct-zclvcrs WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 Nieuw programma PCOB-Soest Wandelaar Vorige week woensdag is de Commis sie Ouderenbeleid van de gemeente Soest naar buiten getreden met haar eerste openbare vergadering. De "se niorenraad", zoals de commissie in de wandeling wordt genoemd ondanks het feit dat de voorzitter, de heer H.I. lorna, liet weten dat hij voor deze naam weinig voelde, beleefde een iet wat moeizame start. Om te beginnen rees vanaf de publieke tribune protest tegen het feit dat de ou derenbonden niet officieel op de hoog te waren gesteld van deze bijeenkomst ("we hebben het uit de krant verno men"'), noch waren uitgenodigd bij de installatie. "Wij hebben er hard aan ge werkt om deze commissie in het leven te krijgen, met veel strubbelingen," liet ANBO-secretaris P. de Roos weten. "Nu worden we buitengesloten." Voorzitter Jorna wees er weliswaar op dat men via de vertegenwoordiger in de commissie toch op de hoogte zou moe ten zijn, maar stelde "achteraf' ook vast dat het beter zou zijn geweest als er aan een en ander wat meer publieke rucht baarheid gegeven zou zijn. De installa tie had, vertelde hij, op verzoek van de betrokken wethouder (Kingma) in "klein comité" plaatsgevonden. Huisvesting Als belangrijkste agendapunt kende de commissie - die overigens niet op volle sterkte was - een uiteenzetting over de ouderenhuisvesting van de hand van de heer N.W. Tramper. Hij wees erop dat de grote behoefte aan woningen voor ouderen (ca. 1300) nauwelijks vervuld zal kunnen worden, omdat dat ten koste zou gaan van nagenoeg de gehele bouwproduktie die in de komende ja ren in Soest te verwachten is. Soelaas moet derhalve worden gevonden door het stimuleren van de doorstroming. Veel ouderen blijven echter zitten in hun huizen en tonen een geringe "ver- huisgeneigdheid". Wie wel willen ver huizen stellen nogal wat eisen en voor waarden aan hun nieuwe behuizing. De bestaande bouw is ook niet zonder meer geschikt voor ouderenhuisves ting, ook al omdat veel flats een "stem pel" hebben. De heer Tramper liet we ten dat alleen geld deze problemen kan oplossen, maar ook zijn er maatregelen denkbaar om het "stempel" weg te ne men, zoals de aanstelling van conciër ges en het aanbrengen van betere voor zieningen in en om de woningen. De commissie was het verder eens met de voorzitter om niet in te gaan op een schriftelijk verzoek van de gemeente, om aan te geven welke criteria een rol moeten spelen bij de toewijzing van wo ningen aan ouderen en welke flatcom plexen eventueel in aanmerking ko men. De seniorenraad ziet zichzelf als een adviserend orgaan, dat zich graag zal buigen over gegevens die van ge meentewege worden verstrekt, maar ze niet zelf zal gaan uitzoeken en samen stellen. "Dit is de omgekeerde weg," al dus de heer Jorna. De commissie be sloot het gemeentebestuur schriftelijk "lik op stuk" te geven. Met een zeer druk bezochte afscheids receptie heeft pastor Mali afgelopen zondagmiddag afscheid genomen van katholiek Soest in het algemeen en de H. Familie-parochie in het bijzonder. Honderden Soesters, van allerlei ker kelijke kom-af, kwamen de pastor en zijn echtgenote de hand drukken en hadden het er graag voor over lange tijd in de bijna onafzienbare rij te staan die zich in de kerk in Soest-Zuid opstelde. Uit deze overweldigende belangstelling bleek wel dat pastor Mali zich in zijn Soester jaren bijzonder geliefd heeft ge maakt bij tallozen, zowel in als buiten de katholieke gemeenschap. De meeste mensen kwamen ook niet met lege han den. Tussen de "bedrijven" door zorgde een aantal sprekers ervoor dat het het echt paar Mali in elk geval niet aan welge meende "mooie woorden" ontbrak. Zo werd o.m. het woord gevoerd door de heer Remkes namens de H. Familie-pa rochie, door de heer Heerkens namens de Joannes-parochie (die pastor Mali min of meer eigenhanaig "uit de grond heeft gestampt"), door deken Zwarts uit Amersfoort, pastor Van der Beek en door de heer L. Weusten, voorzitter van het Interparochieel Beraad. Laatstgenoemde bood pastor Mali een bijzondere plastiek aan, waarin op speelse wijze een aantal opvallende ei genschappen van de pastor waren ver werkt. Het beeldhouwwerk symboli seerde bijvoorbeeld met een kei dat Mali een keiharde werker was, met spit- De heer Weusten r.) bood pastor Ma li en zijn echtgenote een plastiek met al lerlei symbolische betekenissen aan. se punten hoe scherpzinnig hij kon zijn en met een sleutel dat hij voor de hele katholieke gemeenschap van Soest een sleutelfiguur is geweest, omdat hij erin is geslaagd de onderscheidene paro chies tot een duidelijke eenheid te sme den. De verschillende sprekers werden afge wisseld door de optredens van maar liefst vijf koren: Cantate Domino, het Nederlands koor, het jeugdkoor, het dameskoor en het kinderkoor van de H. Familieparochie. In het komende weekeinde begroet ka tholiek Soest de opvolger van pastor Mali, pastor Jan Houben, die als pasto raal werker voor de parochies van de H. Familie en Patrus en Paulus zal gaan fungeren. De officiële installatie vindt plaats door deken Zwarts. In de H. Fa- miliekerk aan de Willibrordusstraat ge beurt dat op zaterdagavond 19 septem ber a.s. om 19.00 uur; in de Petrus en Pauluskerk op zondagmorgen 20 sep tember om 10.30 uur. Na de eucharis tievieringen is er in beide kerken gele genheid om kennis te maken met pastor Houben en zijn echtgenote. Bromfiets gestolen Een 17-jarigmeisje uit Soest deed bij de politie in het weekeinde aangifte van de diefstal van haar bromfiets. Het voer tuig had ze aan de Wiardi Beekman- straat gestald. De schade bedraagt 1750 gulden. In het kader van het 25-jarig jubileum van de Howson-Al graphy vestiging in Soest, vond vorige week de overdracht plaats van offsetplaat-ontwikkelmachines aan de direkties van de grafische MTS-en en het Grafisch Opleidings Cen trum. Aan alle LTS-en met een grafisch opleidingsgedeelte werden waardebonnen geschonken, te besteden aan de aan schaf van grafische materialen. De foto toont de direktie van de grafische MTS-en en van Howson-Algraphy, de heren H.L. 'Bilek en J.M. van Brakel, bij de overdracht van de apparatuur. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum vinden op 24 en 25 september "Open Huis" dagen plaats die door lokale, landelij ke en internationale relaties bijgewoond zullen worden. De feestelijkheden worden op zaterdag 26 september besloten met een personeelsfeest waaraan het hele gezin zal deelnemen. Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 De stichting Vrouwen voor Vrouwen heeft weer een uitgebreid cursuspro gramma opgezet voor Nederlandse en buitenlandse vrouwen. De lessen wor den gegeven in het centrum aan de Pa rallelweg (nummer 7). Sommige cur sussen zijn reeds gestart, andere moe ten nog beginnen. De vrouwen-stichting is een organisatie voor migranten- en Nederlandse vrou wen. Men probeert de vrouwen en hun gezinnen een volwaardige plaats in de samenleving te laten verwerven, waarin de eigen identiteit kan worden behou den. In een poging daartoe wordt aller lei informatie verstrekt over onze sa menleving, waarbij aspecten als leefwij ze, godsdienst en cultuur ter sprake ko men. De stichting Vrouwen voor Vrou wen houdt iedere woensdag een ont moetingsochtend. Alle vrouwen zijn daarbij vanzelfsprekend welkom. Daar naast worden bijna iedere dag cursussen gegeven aan de Parallelweg, voorlich tingsbijeenkomsten gehouden en acti viteiten georganiseerd. Het centrum heeft ook een eigen bibliotheek met boeken en tijdschriften over allerlei on derwerpen rond de positie van de mi granten in ons land. De stichting Vrouwen voor Vrouwen heeft tot en met december een pro gramma van elf cursussen. In januari start men met een nieuw cursus-pakket. De programma's komen tot stand dank zij de inzet van Nederlandse- en buiten landse vrijwilligsters. Hieronder de ver schillende cursussen en de dag waarop ze worden gegeven: Zondag: Gezondheidsvoorlichting voor Ma rokkaanse vrouwen. Vrouwenmiddag. Maandag: Naailes voor Marokkaanse vrouwen. Dinsdag: Bewegingsles voor Turkse vrouwen. Kapcursus. Woensdag: Fiets- en verkeersles voor Turkse vrouwen. Aerobics. Koffie-ochtenden. Turkse meidengroep. Gezondheidsvoorlichting voor Turk se vrouwen. Vrijdag: Marokkaanse meidengroep. Men zoekt nog enkele vrijwilligsters voor de begeleiding bij de fiets- en ver- keerslessen voor Turkse vrouwen. Voor alle mogelijke informatie kan men bel len naar het centrum van de stichting (maandag-, dinsdag- en woensdagmor gen) tel. 23549. Dronken vrouw door kou bevangen Bewoners van een flat aan de Johannes Poststraat troffen in de nacht van vrij dag op zaterdag in de hal op de parterre een dronken vrouw aan, die kennelijk haar roes wilde uitslapen op de harde stenen vloer. De gewaarschuwde politie nam een kijkje en constateerde dat de vrouw door de kou bevangen was. Enigszins tegenstribbelend werd ze door de politiemannen naar huis ge bracht en in bed gestopt. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest efficiency Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T elefoonbeant wo orders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Zuk laache! Soest wordt kuuroord. Daa's veur ming heul geejn nieuws. Daat bewwe aal zo laang. We hebbe hier roare moar ok wel oardige kure, daat ken iedere Soesder je zo zeige. Noeng kriege we ut Kurhaus de Paaltz op Soestdune. Daa's weer un horecoa d'r bie en der is ter doaro ok met nog eejn uut de grongd escheute. Ut houwt niet op bie ongs. Awwe zo deurgoan komme d'r nog meer eethuze daan gewone op Soest. Moar 't mooie netuurbaad woar weaal- tied zo trots op woare, daat bewwe kwiet en daat vin 'k toch moar jaammer. En waat dochte jullie vaan de pries? Eéjn miljoentje beure we vuer 't heule spul. Daa's niet zo meroalkes veul veur zo'n maachtig mooie laap grongd. Ik haad ter drie miljoen veur wille hebbe. De koop het laang 'eduurd, zo as daat bie ongs aaltied goat. Joarelaang! je kaang ut poot un heule tied stiefhouwe ajje vroag het, moar ut ken ok best weze daazze op 't lest an 't haangdjeklaappe ben 'egoan en daan zaakt de pries. Ak ter bie waas 'eweest, daan haa'k ok haangdjeklaap 'edoan net zo as op de peerdemaart, moar daan in me eige tweej haangde. En daan aallenig moar omdaatter aal weer waat veur mekoar 'ekomme is en daat zie je meer en meer op Soest de leste joare. Volgend joar kuwwe nog in 't ouwe baad blieve ploetere. Plaasse, wouw ik eerst schrieve, daat klinkt zo echt Soes- ders, moar weer niet zo miljeuvriengde- luk, zaa'k moar zeige. En daan maagge we toch wel zeker groatis veur niks in baad, waangt de gemeengte zaal teuge die tieddestuvers welongtvaangen heb be, dus daan kost ut ze niks meer. D'r motte nog wel un haangdjevol mojoen- tjes bie komme, veurdaatter un spoai de grongd in goat veur 't nieu we baad an de Daal weg. Trouwes, daat goat op hede met boeldozers. Die neme vaan die heu le grote haappe in ééjn keer. As de gemeengteroad daan net zo vlot toehaapt in de plaanne, daan ziet ik ter nog wel un gaat in, moar as 't weer uur- droait op gedraam zongder end, daan ziet ik me eige nog niet zo doadeluk un duuk in de Neng neme. En waat zouw daat zwem baad veur un noam kriegen? De Super turf of de Bri ket? Daa's weer waat veur un pries- vroag. Bie de braangdweer wille ze vrouwe zieng en doarom he'k veur die oanstoangde braangdweermoeders aal un noam 'evongde: "Bluszus". Die krieg geejn oproeppiepers. Bieaallaarm goat de fluutketel op 't fornuus. Meer durrufik ter met over te zeige, aangders ben 'k an 't discriminere en doar hejje doaluk laast vaan op hede. Waat beurt ter toch veul op Soest, de les te tied. Ik houwt ut omtrent niet bie. Neet he'k ut laangdjuweel overleefd of de koabeltjeskraangt komt in de lucht. Waat hewwe un mooi feest 'ehaad! Zoiets krieje hiero niet gauw weer te zieng. Waat un orgoanisaoatie! Zie je doar drie duzend verklede mingse veur- bie komme. D'ééjn nog un mooier paakkie an daan d'r aangders. Ik snaap ter geejn baarst vaan hoe aal die trommels en vengdels vaan de Ferd. Huycklaan kongde staarte. Loage die doar op 'estoapeld? Daat mot omtrent wel. En weetje waawwe ok zo mooi vongde? De ezels. Ik wis daawwe d'r veulhaadde op Soest, moar niet daazze aargus aan gders ok nog vaan die beeste haadde. Ajje 'tming vroagt, daan mo'kzeige: 'k Hetter geejn ééjn tweej kere an dezelfde steejn zieng stote, moar daat doeng ze toch wellus op Soest. Hannes van de Neng IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 -1423 Reserveren aanbevolen KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Zou u zó, wanneer iemand het u vraagt, een tiental planten of heesters kunnen noemen die hartje winter vol op bloeien? Arend-Jan van der Horst helpt u een handje: op dinsdagavond 22 september houdt deze bekende tuinarchitekt een lezing over bloei in de tuin van januari t/m december. Groei en Bloei organiseert deze avond, die om 20.00 uur begint, in de bovenzaal van het Medisch Centrum, Nieuweweg (hoek Smitsweg). Iedereen kan zonder veel moeite een tuin zodanig beplanten dat ook in het kille, donkere seizoen bloeiende plan ten te bewonderen zijn. Als we de be langrijkste groepen tuinplanten nalo pen zijn er in de eerste plaats zeer veel mogelijkheden met de bol- en knolge wassen. De winterakoniet in februari, sneeuwklokje en crocus in maart, sierui van mei tot augustus, dahlia en cycla men tot ver in september of zelfs okto ber. Na de bloei zijn deze gewassen helaas minder aantrekkelijk, doordat het blad de tijd moet krijgen om af te rijpen en er daarna een open plaats in de tuin valt. Met de vooijaars- en zomerbloeiers kan dat gedeeltelijk worden opgelost door eenjarigen aan te planten. De tweede groep is de heesters: vroegbloeiende Rhododendrons, zoals de R. dauricum en de R. praecox, de hamamelis mollis met haar grote gele bloemen (soms al eind januari!), de daphne mezereum en ook de pieris japonica. In het najaar en in de winter zijn het vooral de besdragende heesters die voor kleuraccenten in de tuin zorgen: bodembedekker (voor schaduw) gaul- teria procumbens, viburnum davidii, de lichtend-paarse callicarpa en de exclu sieve clerodendrum. Dan is er nog de heide, waar de mogelijkheden wat kleur en bloeitijd betreft door het enorme as sortiment vrijwel onbeperkt zijn. Veel zomerbloeiende heide heeft het de af gelopen jaren opgegeven: vaak een enorme teleurstelling voor de tuinbezit- ter. De natte winters, afgewisseld met pe rioden van strenge vorst, zijn debet aan deze situatie. De winterbloeiende heide (erica carnes) heeft aanzienlijk minder last van weersomstandigheden en geeft juist in de maanden december t/m maart fleur aan de tuin. De vaste plan ten, die 's winters bloeien, zijn in verge lijk met zomerbloeiers, bescheiden in aantal. Een charmant vroegelingetje is het hepatica (leverkruid). Dit plantje bloeit vóórdat het blad verschijnt, soms al half februari. Aan de hand van dia's laat Arend-Jan van der Horst u diverse mogelijkheden en combinaties zien van bovengenoem de groepen. Voor leden van Groei en Bloei is de toe gang tot deze lezing gratis; niet-leden zijn welkom tegen een vergoeding van f 3,-. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Er zijn in de nazomer en vroege herfst maar weinig struiken die de tuin opfleuren met hun bloemen. Een paar weken terug heb ik een dankbare tuinstruik be sproken, de Althaestruik of Tuin Hibiscus. Ditmaal aandacht voor twee andere gewassen die ook in deze tijd voor de nodige kleur zorgen, de Vlinderstruik en de Herfstsering. Vlinderstruik - De Buddleja (géén Buddleia zoals vaak foutief geschreven wordt) kennen we eigenlijk haast allemaal wel. Dit vlinderlokkende gewas roept bij velen nog wel jeugdherinneringen op. De struik trekt met zijn sterk geurende bloemen namelijk ver rassend veel vlinders in de meest uiteenlopende kleu ren, die door de aanwezige nectar als verdoofd op de bloem zitten. Hierdoor hebben we de kans om de an ders sterk beweeglijke diertjes eens op ons gemak van nabij te bekijken. De vlinderstruik die om de naams verwarring te vergroten ook wel herfstsering genoemd wordt, waardoor verwisseling met de hierna te bespre ken Ceanothus nogal eens plaatsvindt, is afkomstig uit China (1896). Vroeger had de Buddleja maar een be trekkelijk korte bloeitijd; door de moderne verede- lingstechnieken hebben kwekers deze zodanig kun nen verlengen dat ze nu bijna de helft van het bloeisei- zoen omvat. Uitgebloeide bloemen die lelijk bruin verkleuren moeten direkt worden uitgeknipt om plaats te maken voor nieuwe knoppen. Op deze ma nier wordt de bloeitijd gerekt, die dan tot ver in okto ber kan duren. Verzorging en aanplant - Wat de grond betreft is de vlinderstruik niet kieskeurig, maar wel staat de plant graag in de volle zon, waardoor ook het vlinderbezoek wordt bevorderd. B. davidii, de meest voorkomende kweekvorm, is in ons klimaat normaal winterhard, al zal het grootste gedeelte van de takken meestal sterk terugvriezen. Dit is echter geen al te groot bezwaar, omdat na de vorst in het vroege voorjaar alle takken toch vrij kort worden ingesnoeid, omdat de struiken op de nieuwe scheuten gaan bloeien. Evengoed kan zo'n gesnoeide Vlinderstruik nog wel tot 2 m. en hoger uitgroeien. Assortiment - Er worden momenteel in Nederland in totaal zo'n 70 verschillende soorten en rassen van Buddleja gekweekt. Een flink gedeelte hiervan wordt geëxporteerd omdat de planten niet geschikt zijn voor ons winterklimaat. Buddleja alternifolia en B. davidii zijn in Nederland, extreme winters uitgezonderd goed winterhard. Als goede cultivars worden door de Ko ninklijke vereniging voor Boskoopse culturen de vol gende rassen aangemerkt. B. davidii 'White Profu- sion' een zeer goede witte, B. d'Royal Red' een uitste kend roodpurper ras en B.d. 'De de France' een goede dieppaarse. Ook de zeer donker purperen 'Black Knight en de vorig jaar met goud bekroonde helderro- se 'Pink Delight' staan zeer goed te boek. Herfstsering - Ceanothus is afkomstig uit de berg achtige streken van Mexico en de Verenigde Staten. Er zijn door kruisingen tal van goede rassen ontstaan waarvan er in Nederland zo'n 30 k 40 gekweekt wor den. De meesten echter worden geëxporteerd naar landen als Engeland en Frankrijk met een zachter kli maat vanwege de beperkte winterhardheid. In ons land worden enkele vrij sterke kweekvormen aange boden, die net als de Vlinderstruik weliswaar invrie zen maar toch ingesnoeid moeten worden in maart vanwege de bloei op het éénjarig hout. De maximale groeihoogte bedraagt pl.m. 1 m. De bloei valt van juli tot september-oktober. Ceanothus delilianus 'Gloire de Versailles' en C. pallidus 'Marie Simon' rijn twee goede bekenden en bloeien resp. lavendelblauw en zuiver rosé. De bloemtrossen rijn opgebouwd uit een massa kleine bloempjes. De grond mag voor een herfstsering niet te veel kalk bevatten, moet licht hu- musrijk en goed doorlaatbaar zijn. Het doorwerken van goede teelaarde in het plantgat zal in de meeste gevallen voldoen. Bovengenoemde gewassen rijn door de tegenwoordige containerteelt ook in deze tijd volop te planten. Vijverpomp gestolen Een bewoonster van de Anna Paulow- nalaan deed bij de politie aangifte van de diefstal van haar vijverpomp. Het elektrische apparaat was door een on bekende weggenomen uit de tuin. Op dinsdagmiddag 22 september a.s. organiseert de Prot. Chr. Ouderenbond (PCOB), afdeling Soest, een bijeen komst in Groot Engendaal. Aanvang 14.30 uur. Na de huishoudelijke zaken wordt ge sproken over het onderwerp "Verant woord blijven bewegen". Mevrouw T.A. Luttik-Brouwer zal daarover een en ander uit eigen ervaring naar voren brengen. Vervolgens wordt een dia klankbeeld vertoond van mevrouw W. van Norden-Roos uit Zeist over "de Vijfherenlanden" en "de Alblasser- waard", een tocht door het "groene hart" van Nederland, die begint in Via- nen en eindigt in Schoonhoven. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Bomen. Arie heeft er geen bijzondere binding mee. Hij ziet ze staan. Roerloos dan wel zwaaiend en daarmee is ongeveer alles gezegd. Tot voor kort tenminste. Maandagmiddag j.I., tijdens een nazo- merse wandeling in het bos van Pij nenburg, betrapte hij zich er op met een bejaarde eik het begin van een conversatie te zijn begonnen. "Goeiedag", mompelde hij tegen de bejaarde eik. Het was er uit voor ie 't wist. Een passerende fietser, die de op merking had opgevangen, tikte tegen zijn voorhoofd en maakte vervolgens opmerkelijk veel haast om weg te ko men. "Goeiedag", een uitroep van oprechte verbazing. Hoewel de herfst namelijk nog enige tijd op zich laat wachten bleek deze eiken reus reeds geheel on der de roestvlekken te zitten. AI filo soferend dat er met de natuur iets niet helemaal in de haak is kreeg Arie ge zelschap van een wat oudere heer die zijn verwondering over de vroege herfstkleuren niet deelde. "Die", sprak de man, daarbij wijzend op het aftakelingsproces, "heeft in dit bos nooit willen deugen. Ik ken 'm nou al zo'n 25 jaar, maar altijd hetzelfde lied je. Een mooie zomer met zon of een zo mer met regen, ieder jaar begin sep tember laat hij het hier als eerste afwe ten. Het is net of hij tegen zijn omstan ders zegt dat ze het verder maar alleen moeten bekijken." De man staarde somber voor zich uit en leek te zijn uitgesproken. "Misschien kan hij niet op de kalender kijken", grapte Arie in een poging de conversatie gaande te houden. De man volhardde in zijn stilzwijgen. "Nou ja", ging Arie verder, we gaan de tijd weer tegemoet dat onze geve derde vrienden een beroep op de mensheid gaan doen." "Zeker een vogelhuisje in de tuin?", informeerde de oude baas met iets vij andigs in zijn stem. Arie kon het be vestigen, hetgeen hem niet in dank werd afgenomen. "Zit U er zeker Roodborstje tikt tegen het raam bij te zingen?", wilde hij we ten. "Begrijp mij goed", vervolgde hij, "ik heb niks tegen vogels maar ze schijten meer op je auto dan dat je er plezier van hebt. Bij mij gaat geen dag voorbij of ik sta m'n auto weer te poet sen. Een vermogen heeft het mij in de loop der jaren gekost. Natuurlijk, het zijn dieren en ze gaan een rottijd tege moet/maar wat dacht U van de mosse len en de oesters? Die staan sinds de R weer in de maand is mooi zelf op het menu. Hun pro bleem is niet dat zij honger hebben, maar dat wij het hebben. Voelt U waar ik naar toe wil?" Arie moest erkennen 's mans gedach- tengang niet helemaal te kunnen vol gen en drong er op aan het college te vervolgen. "Ik zal proberen het U duidelijk te maken", vervolgde de man. "De mensheid", en Nederland loopt daarin voorop, kent een zeer eenzijdige die renliefde. Stel nou dat U, bij wijze van voorbeeld dan, een mossel bent. Hoe zou U zich voelen in de periode dat de R in de maand is? Van september tot mei, acht maanden dus. "Ik zou het niet weten", antwoordde Arie in alle oprechtheid. "Nou ik mooi wel", liet hij met strijdbare stem weten. "Als mossel en als oester, laten we zeggen als schelpdier behoor je in dit land tot een vergeten groep. Ooit op de radio gehoord, op de televisie gezien, of in de krant gelezen hoe we deze ongeve derde vrienden tot hulp kunnen zijn? Wat je ervan hoort, ziet en leest is hoe je ze op z'n lekkerst naar binnen kunt werken." Z'n blik kreeg iets treurigs. "Toch moet er iets aan gedaan kunnen worden", hield de man krampachtig vol. "Misschien verandert de situatie wanneer we oesters en mosselen leren ook tegen het raam te tikken", pro beerde Arie in zijn tweede en laatste poging iets leuks aan het ongewone gesprek bij te dragen. Zonder iets te zeggen draaide de man zich om er verdween. Zelden heeft Arie iemand zoveel on begrip zien vervoeren. Slechts de oude eik bleek gevoel voor humor te hebben. Hij leek, hoe on waarschijnlijk ook, te lachen op het moment dat hij van bovenaf een regen herfstbladeren van zich afschudde. ARIE WANDELAAR door Arie

Soester Courant | 1987 | | pagina 13