Schipper Keukens Net Zo Mooi En U Betaalt Minder schipper SB 'Zonnegloren is niet meer weg te denken uit Soest' Uitslag opiniepeiling gezondheidszorg Fakir/hypnotiseur bezorgt Zonnegloren-publiek koude rillingen Veel publiek bij Zonnegloren-symposium over gezondheidszorg Centrale verwarming Soester Courant goede informatiebron Sigaar 'Soester' stellingen over de gezondheidszorg WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 17 Fraai concert bij opening feestweek ZONNEGLOREN, Ziekenhuis viert feest dat klinkt als een klok Geanimeerde discussie in stampvolle zaal Centrum 'Mayindra' nieuw in Soest Ook als vuurvreter zorgde fakir/hypnotiseur Madrahasj voor een perfecte show. bouwprodukten rei 02155-10304 Showroom alle dagen geopend, zaterdag van 9.00 tot 16 30 uur. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014- 125 77 De gevaren van het roken voor de ge zondheid zijn bekend, maar sonVs is het een verslaving die "in de familie" zit. Dat bleek ook het geval met me vrouw Kaal (92) uit Molenschot, die het publiek tijdens het symposium in Zonnegloren liet weten dat haar va der, evenals zij, ook al een hartstoch telijk roker was geweest. "Hij werd bij wijze van spreken met een sigaar in zijn mond geboren, en is ook met een sigaar gestorven, aldus mevrouw Kaal. Na een ogenblik stilte voegde ze daaraan toe: "Maar ik moet er wél bij zeggen dat hij sigarenfabrikant was..." Van de 178 inwoners van Soest die de moeite hadden genomen om het en quêteformulier in te vullen bij de stellingen voor het symposium in Zonne gloren, heeft een flink aantal gebruik gemaakt van de mogelijkheid een ei gen, achtste stelling toe te voegen. Deze stellingen kwamen helaas door tijd gebrek niet meer aan de orde tijdens de discussie-avond. In overleg met de organisatoren volgt hier een bloemlezing, waarbij de namen van de beden kers zijn weggelaten. Specialisten in loondienst van het ziekenhuis. Mag een redelijk rijke overheid de gezondheidszorg aan commercie, familie en/of buren overlaten? Maatschappelijk is burenhulp een achterhaalde zaak, die niet moet worden teruggeschroefd. Een poliklinische EHBO-post, 24 uur per dag toegankelijk, is een alterna tief voor een nieuw te bouwen ziekenhuis, terwijl de bereikbaarheid ook maar zeer betrekkelijk is. Samenwerking met homeopathische artsen en andere alternatieve genees wijzen. Gezondheidszorg (inclusief voorlichting) is ook voor leden van etnische minderheden van groot belang. In de gezondheidszorg dient met name voor de toekomst méér aandacht te worden besteed aan de specifieke éigen problematiek van ouderen. Gezondheidszorg mag niet afhankelijk zijn van leeftijd. Ga alleen naar de dokter wanneer dit persé nodig is. Genetische manipula ties e.d. dienen gestopt; dat geld besteden aan normale, wél noodzakelijke ge zondheidszorg. Of de Nederlander het huidige niveau van gezondheidszorg gehandhaafd wil hebben dient te worden onderzocht middels een referendum. De regering mag dit niet ongevraagd als maatregel opleggen. De enige moreel aanvaardbare wijze van kostenbewaking in de gezond heidszorg is die van kwaliteitsbewaking. Het is tevens de enige methode die op langere termijn kostenbesparend zal werken. Bezuinigen op regelgeving en uitvoerings- en controle-instanties levert een zeer grote bezuiniging op zonder de zorg aan te tasten. Deze kosten blijven ook zonder noodzaak ongecontroleerd doorstijgen. Bij het sluiten van kleinere ziekenhuizen worden goedkope bedden inge ruild voor zeer dure bedden. Beter patiënt in het dorpsziekenhuis Zonnegloren dan een geval in een Aca demische Medische Gezondheidsfabriek. Een arts in de basis-gezondheidszorg dient naast een basis-inkomen een toeslag te krijgen, gebaseerd op de gezondheid van zijn cliëntèle. Die toeslag wordt ingehouden bij ziekte. De specialisten moeten zwaar inleveren aangezien de ziekenfondsen te kost baar opereren (werken niet efficiënt, extreem-luxe huisvesting, commerciële activiteiten als schadeverzekeraars). De "vertrossing" van de maatschappij is een ramp voor de volksgezondheid. De huidige manier van bezuinigen in de gezondheidszorg werkt kostenver hogend. Specialisten dienen kennis te nemen van alle gelijktijdig of eerder binnen of buiten het eigen ziekenhuis verrichte medische handelingen in plaats van zon der meer tot herhaling (c.q. verder handelen) over te gaan. Dat is in het belang van de patiënt en kostenbesparend. In het kader van de bezuinigingen zou het goed zijn dat ook huisartsen in het ziekenhuis werken. Als men een boom gezond wil maken snoeit men de top terug, maar zaagt men nooit de wortels door. Als er bezuinigd moet worden, dan aan de top en niet aan de basis. Een algehele volksverzekering zal leiden tot hogere kosten van de gezond heidszorg en is daarom niet wenselijk. Diagnostiek en therapieën in de gezondheidszorg worden onvoldoende geëvalueerd; daarom nemen de kosten nog steeds toe. Terugdringing van bureaucratie is kostenverlagend en kwaliteitsverhogend en maakt commerciële gezondheidszorg overbodig. De feestweek ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Zonnegloren ging vorige week van start met een concert van het kamerorkest "Musica Monta- na" o.l.v. dirigent Herbert Slegers. Daaraan voorafgaande sprak mr. J.M. Kruitwagen, voorzitter van het stich- tingbestuur Zonnegloren-Maar schalksbos een officieel openings woord. Het orkest oefent regelmatig in de kerk- zaal en speelde in zekere zin dan ook een thuiswedstrijd. Dat wil niet zeggen dat de musici zich er gemakkelijk vanaf maakten, want zij brachten een uitge wogen programma van hoog gehalte ten gehore, dat bij de ca. 150 bezoekers uitstekend in de smaak viel. Ook de vaste" organist van Zonnegloren, Jaap Remmelzwaal, verleende zijn mede werking. In een aantal muziekstukken trad de dirigent op als clavecinist. Uit gevoerd werden werken van Vivaldi, Handel, Torner, Mozart en Fasch. Voorzitter mr. J.M. Kruitwagen van Zonnegloren/Maarschalksbos sprak voor het concert een officieel openings woord, waarin hij 60 jaar geen hoge leeftijd noemde, maar tegelijk vaststel de dat het Zonnegloren niet aan ge schiedenis mankeert. Hij stond even stil bij enkele mijlpalen en roemde de band die er in de loop der jaren tussen het voormalige sanatorium, sinds 1963 al gemeen ziekenhuis, en de Soester be volking is gegroeid. "De zon schijnt echter niet altijd," aldus de heer Kruitwagen, die in dat verband gewaagde van de sombere perspectie ven voor het ziekenhuis. "We moeten erkennen dat het aantal ziekenhuisbed den in Soest en Baarn te groot is. We zullen echter alles in het werk stellen om een basisziekenhuis te behouden, niet uit starheid of zelfbehoud, maar om de bevolking een breed pakket van voor zieningen te kunnen bieden." De heer Kruitwagen bedankte in dat verband de beide gemeentebesturen en het provin ciaal bestuur voor hun niet aflatende steun. 'Blijven inzetten' Over de "inwendige" geschiedenis van Zonnegloren merkte hij op dat veel daarvan niet direct waarneembaar is ge weest. "Maar zeer velen vonden hier hun gezondheid terug, zeer velen heb ben zich ingezet om hier zorg en hulp te verlenen, met veel hartelijkheid en lief de. Zonder de inzet van allen zou Zon negloren niet geworden zijn wat het nu is: niet meer weg te denken uit de Soes ter gemeenschap. Voor het behoud daarvan, zij het in aangepaste vorm, is het de moeite waard ons te blijven inzet ten," aldus de heer Kruitwagen. De rest van de avond was gewijd aan de muziek van "Musica Montana". De AROS, deze week voortdurend in touw, zond het concert uit naar het zie kenhuis en een aantal bejaardencentra in Soest. 1Sa7-1SS7 (totaal ingeleverde formulieren: 178) helemaal gedeeltelijk weel niet/ gedeeltelijk helemaal mee eens mee eens geen mening inee oneens nee oneens "Ti|d is geld". Als patiënt heb ik het recht om op de afge- M A O sproken tijd behandeld te worden. Als dit niet gebeurt dien ik vergoeding te krijgen. (o Als Ik door ziekte of gebrek niet meer voor mezelf kan zor gen wil ik liever thuis verzorgd worden dan in een zieken huis of verpleeghuis. Het Is een morele plicht om voor zieke familieleden te zor gen en het Is daarom onjuist deze zorg af te schuiven naar de gemeenschap. Medische encyclopedieën en populaire voorlichtingsrubrie ken werken eerder ziekmakend dan gezondheids bevorde rend. Het openen van privé klinieken is een bewi|s van de slechte dienstverlening door hufdige klinieken. "Eigen schuld, dikke bult". Mensen, die door onverstandig gedrag (veel roken, veel alcohol, vet eten, ongetraind spor ten e.d.) geneeskundige hulp nodig hebben moeten zelf maar betalen. Gezondheid is geen recht, maar een genade. Gezondheidszorg is geen genade, maar een recht, dat niet afhankelijk mag zijn van je portemonnee. Bij Schipper vindt u altijd de juiste keuken voorde juiste prijs. Kom daarom kijken bij Schipper. Foto: Herman van Dam De medewerkers van Zonnegloren hebben vrijdagavond met volle teugen kunnen genieten van een terecht als "enorm" aangekondigde feestavond, die waarschijnlijk nog jarenlang ge spreksstof zal leveren en zonder over drijving klonk als de spreekwoordelij ke klok. Hoogtepunt was de spectacu laire fakir- en hypnoseshow, die de toeschouwers beurtelings naar adem deed happen of in luide toejuichingen deed uitbarsten, maar in elk geval re gelmatig zorgde voor koude rillingen. Directeur G. W. Bol sprak eerst een kort welkomstwoord, waarin hij de feest commissie onder leiding van Maijolein Cuperas zijn complimenten maakte voor de opzet van de feestweek bij het 60-jarig jubileum, met name voor het afwisselend geheel van activiteiten, waarvan deze avond-vol-verrassingen het hoogtepunt vormde. De heer Bol had daarmee geen woord te veel ge zegd, zoals bleek uit de opzienbarende dingen die komen gingen. Het gelegenheidskoortje dat vervolgens optrad met een "Ode aan Zonneglo ren" - op de goed in het gehoor liggende melodie van "Cent müle chansons" - oogstte een welgemeend en hartelijk applaus, vooral vanwege de erin vervat te muzikale smeekbede dat Zonneglo ren nog tot in lengte van jaren zou blij ven 1 Klapstuk Het klapstuk van de avond was echter zonder enige twijfel de adembenemen de show die fakir/hypnotiseur "Madra hasj" opvoerde. Het eerste deel daar van was hij te zien als een levensechte fakir, die zich onder het opzwepende ritme van de muziek overgaf aan een optreden waarvoor de kwalificaties "bloedstollend" en "ijzingwekkend" nog te zwak zijn. Zo liet hij zich met het grootste gemak neer op een spijkerbed en zich zelfs tussen twee spijkermatras sen "sandwichen", terwijl aan dame er haar volle gewicht op liet rusten. Ook als vuurvreter oogstte hij het ene ap plaus na het andere, maar vooral toen hij zichzelf doorstak met een aantal ge meen uitziende stalen pennen, o.a. door zijn keel en zijn wangen, maakte het ongeloof in de zaal plaats voor pure verbijstering. Op zijn verzoek diende zich na enige aarzeling één vrijwilliger aan, Frank Potter, die zonder bloedver gieten aan een soortgelijke behandeling werd onderworpen en uiteraard na af loop de held van de dag was. Na de pauze volgde een zo mogelijke nog verassender hypnoseshow, waarbij Madrahasj een aantal Zonnegloren- medewerkers de "gekste" dingen liet doen. Een van hen bleef onder hypnose als een plank zo stijf tussen twee stoelen liggen, terwijl de fakir met zijn volle ge wicht op zijn buik ging staan. De toe schouwers kregen verder te zien hoe Madrahasj zijn "slachtoffers" in de waan bracht van ijzige kou en kokende hitte en ze met het grootste gemak in slaap liet vallen of weer wekte. Oerwoudkreten Voor de meest aanstekelijke "optre dens" zorgden de jongeman die bij het horen van marsmuziek spontaan door de zaal begon te marcheren of de ander die, nadat de hypnotiseur zijn hand Het personeelskoortje bracht de 'Ode aan Zonnegloren' vol overgave over het voetlicht. Foto: Herman van Dam door zijn haar streek, de zaal alarmeer de wegens een vermeende brand, maar vooral ook het meisje dat zich bij het uitspreken van de naam "Jane" op een stoel verhief en als een ware Tarzans- vrouw op haar borst trommelde onder het uiten van woeste oerwoudkreten, of haar collega die, op het teken van Ma drahasj, naar de bar snelde om hem van een glas bier te voorzien. De verbijstering over deze ongelooflij ke voorstelling - beslist geen nep, zoals de "slachtoffers" de toeschouwers voortdurend moesten verzekeren - was algemeen en Madrahasj mocht na af loop dan ook een indrukwekkende ova tie in ontvangst nemen. De avond was daarmee overigens nog niet afgelopen, want onder de muzikale begeleiding van de Blue Monday Seven-band werd er tot in de kleine uurtjes doorgefeest. Sinds kort is in Soest aan de Kerk straat 3-5 gevestigd het "centrum voor geestelijke bewustwording en alterna tieve geneeswijzen" dat luistert naar de naam "Mayindra". Daar worden vanaf medio september o.a. cursussen gegeven op zeer uiteenlopende terrei nen. Het gebouw fungeert tevens als een "open huis" waar iedereen even binnen kan komen vooreen gesprekje. Het nieuwe centrum met de naam die uit het Sanskriet afkomstig is (en zoiets betekent als "de emoties door de liefde overwonnen") biedt o.a. 15 cursussen, waaronder inmiddels populaire Bach- bloesemremedies, intuïtieve training en "healing"-cursussen. Verder zitten er in het pakket: yoga, meditatie, metamor fose, voetreflex, intuïtieve massage, kinderyoga, Touch for Health, schilde ren en tekenen, sacred dance, spirituele dans en beweging, tarot en orthomole culaire voedingsleer (vitaminen en mi neralen). Het is de bedoeling dat het centrum - in het pand waar vroeger de radio/tv-zaak Audio gevestigd was - een open huis wordt waar men eventueel binnen kan wippen en eventueel iets drinken onder het luisteren naar ontspanningsmuziek (New Age). Die muziek is er ook te koop. Verder kan men er terecht als men moe, gespannen of druk is en zich, zonder het gevoel te hebben bij een therapeut te zijn, laten masseren met bijvoorbeeld voetreflex-, metamorfose-, polariteit-, voet- of intuïtieve massage, "zoals men naar de kapper of de schoonheidssalon gaat, voor iedereen bereikbaar". Het centrum keert zich niet tegen de gewo ne "allopathische" geneeswijzen, maar werkt daarmee graag samen, aldus een persbericht. Op die manier wordt er preventief aan de gezondheid gewerkt. Men kan er ook afspraken maken voor geestelijke genezing, Bach-bloesemtherapie en ge sprekken. Verder staan er lezingen op het programma. De eerste vindt plaats op 30 oktober door Pieter van Dijk, met als onderwerp: "Het lichaam als bron van spiritualiteit". Ook de bekende schrijfster Hannah van Buuren houdt er binnenkort een lezing. De zalen en de praktijkruimte van het centrum zijn per dagdeel beschikbaar voor verhuur ten behoeve van soortge lijke gebeurtenissen. Verder worden er regelmatig exposities en meditatiebij eenkomsten gehouden. Momenteel wordt door vrijwilligers de laatste hand gelegd aan een nieuw interieur. Informatie: "Mayindra", Kerkstraat 3-5, 3764 CR Soest, tel. 25599 of 18349. Het symposium over de gezondheids zorg, dat vorige week in Zonnegloren werd gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het zieken huis, is een groot succes geworden. Dat mag alleen al worden vastgesteld aan de hand van de opkomst van het publiek, dat met enkele honderden aanwezig was in de tot conferentiezaal omgetoverde kerkzaal. Het kreeg een interessante gedachtenwisseling te ho ren tussen "leken" en deskundigen over een aantal uiteenlopende aspec ten van de gezondheidszorg. Dat gebeurde onder de bekwame lei ding van Ria Bremer (AVRO-tv) en de bekende Soester huisarts dokter B.C.A. Nicolas, die op het laatste mo ment moest invallen omdat Marcel van Dam door ziekte was geveld. Nicolas vertelde als Van Dam's lijfarts dat hij hem 's middags zélf naar bed had ge stuurd en met dit "briefje-van-de- dokter" was de VARA-voorzitter dan ook volledig geëxcuseerd. Na een kort welkomstwoord van voor zitter mr. J.M. Kruitwagen, die enkele korte notities over het onderwerp naar voren bracht en vaststelde dat er deze avond geen "verlossende woorden" verwacht mochten worden, bogen de aanwezigen - zowel de "gewone" Soes- ters die hadden meegedaan aan de opi niepeiling en vele anderen die als toehoorders de bijeenkomst bijwoon den als de leden van het panel - zich over de stellingen die met het enquête formulier waren verspreid. Zowel uit gesproken voor- als tegenstanders van de stellingen kwamen aan het woord. Opmerkelijk was dat vanuit het publiek veel begrip werd getoond voor de arts die zijn patiënten lang laat wachten. "De dokter zal heus wel een reden heb ben" en "Het is toch al geweldig ddt hij tijd voor je neemt" waren de meest uit gesproken argumenten. 'Misschien egoïstisch' Voor de stelling dat oudere mensen als ze hulpbehoevend worden het liefste thuis blijven hield mevrouw Kaal (92) uit Molenschot een vurig pleidooi. Als ik ziek word wil ik omringd worden door mensen die van me houden," klonk het. "Het is misschien egoïstisch, maar ik reken erop dat ze me niet in een verpleeghuis stoppen en mij rustig aan mijn einde laten komen." Haar woor den werden onderstreept door een groot applaus. Maar als het echt niet an ders kan moeten er wel goede mogelijk heden zijn, werd als tegenargument ge hoord. Het is jammer dat de overheid op dat punt lelijk'verstek Iaat gaan. Een mevrouw maakte diepe indruk door haar persoonlijke relaas over de enorme druk die op de familie wordt gelegd als oudere mensen voor hulp al leen op hen aangewezen (willen) blij ven. "Als kind voel je je dan schuldig en je blijft doorgaan, ook als je eigen gezin daaraan kapot gaat." Daartegenover werd gesteld dat ieder mens grenzen mag trekken en moet kunnen zeggen dat hij iets niet kan opbrengen. Mensen in een dergelijke situatie hebben even goed ondersteuning nodig als degenen die het rechtsreeks betreft. Ook de stelling dat men moreel ver plicht is voor zieke familieleden te zor gen ontmoette nogal wat tegenwerping. "Het gevaar is dat men van bovenaf ver plicht wordt om anderen te verzorgen. De overheid heeft zelf ook een verant woordelijkheid als de burgers daartoe niet in staat zijn." Een ander liet weten met zijn kinderen te hebben afgespro ken dat zij onder geen beding de zorg voor hem op zich zouden nemen. Bewuster De meningen over het "ziekmakende" karakter van populaire medische lec tuur en tv-rubrieken lagen duidelijk verdeeld. Een mevrouw vond dat ze op die manier in elk geval bewuster zou omgaan met haar eigen lichaam. Een Soester huisarts was er aanzienlijk min der gerust op en vreesde de misverstan den die opgeroepen kunnen worden. Ria Bremer ("Vinger aan de pols") voelde zich aangesproken en merkte te recht op dat de mensen soms ook niet zo goed raad weten met wat ze van de dok ter horen. Dokter Nicolas en Ria Bremer, links op de foto, leidden de discussie over 'de zeven stellingen'. Foto: Herman van Dam Ook over de gewenstheid van privé-kli- nieken liepen de meningen nogal uit een. Sommigen waren duidelijk voor stander, mits ze toegankelijk zouden zijn voor iedereen, dus ook voor men sen zonder hoog inkomen, of als althans dezelfde regels van toepassing zouden zijn als voor de bestaande ziekenhui zen. Een van de artsen wees er trouwens op dat de mensen het overgrote deel van de gezondheidszorg zelf betalen: "33 van de 36 miljard voor de gezond heidszorg komt uit de premies." Hij wees er trouwens onder applaus op dat de artsentarieven altijd maxima zijn. "Er bestaat geen verbod om minder te rekenen..." De man die stelde dat er veel te veel geld over de balk werd gegooid, evenals in de ontwikkelingshulp, werd onthaald op luid boe-geroep. Een ander bracht in herinnering dat er vroeger - voordat de ziekenfondsen werden opgericht - alleen maar geprivatiseerde gezond heidszorg was geweest. 'Omstandigheden' Bij de stelling dat mensen die door on verstandig gedrag (roken, drinken etc.) medische hulp nodig hebben dat zélf maar moeten betalen nam andermaal mevrouw Kaal het woord. Ze vertelde zelf tot voor kort een pakje per dag te hebben gerookt en wees erop dat heel wat mensen tot zulk gedrag komen doordat ze in uitermate betreurens waardige omstandigheden moeten le ven. "Een eenzame man grijpt nu een maal snel naar de fles. Moet-ie dan ook nog eens op die manier worden ge straft?" Anderen vonden dat sommige mensen alleen via hun portemonnee aanspreekbaar zijn op hun verantwoor- delijkheisgevoel. Door tijdgebrek kwamen de "eigen" stellingen van een aantal deelnemers aan de enquête niet meer aan de orde. Elders in deze krant treft men een be perkte bloemlezing aan. Na de pauze was het podium voor de cabaretgroep "Tussen haakjes" uit Amsterdam, be staande uit Rob Muts, Martin Lank- horst en Edu Logeman, die een vlot programma ten gehore brachten waarin op soms zeer scherpe wijze op allerlei zaken in de gezondheidszorg werd in gegaan. Zij verrasten de toehoorders ten slotte met een presentje: een papie ren koffertje, dat kennelijk afkomstig was uit een groot overschot bij het mi nisterie van Economische Zaken. Een deel van het publiek was inmiddels naar huis gegaan, vol indrukken van een overigens uitstekend geslaagde avond.

Soester Courant | 1987 | | pagina 17