ÏN, Kinderboekenweek van 30 september tot 10 oktober dS dubbers hmm ROYAL ALBERT f 16,50 Kabelkrant biedt unieke mogelijkheden voor gemeentevoorlichting in Soest WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 10 'BIJ ONS OP ZONNEGLOREN Jantje-van-alles KBS Soestdijk valt in de prijzen Staatssecretaris Van Rooy bij oprichting CDJA Soest-Soesterberg Programma kinderboekenweek: Verhalenwedstrijd en nog veel meer Inboedel Oranje Hotel wordt geveild Aanbieding KOP EN SCHOTELS Boomschors i.p.v. chemische onkruidbestrijding Jan Visser wint VPRO-radio-wedstrijd Ben J. van Os: 'Het moet allemaal niet te saai zijn I 1ÏV*}' w IWHiW 4iH Ze zijn toegekend: De gouden en zilve ren Griffels en Penselen. De uitreiking was spannender dan voorgaande jaren. De gouden Griffel werd als laatste, na een extra inleiding bekend gemaakt. "De avonturen van lena lena," geschre ven door Hariët van Reek. Er was enige verrassing merkbaar. En later het voor spelbare commentaar. "Mooi boekje, maar ook voor kinde ren?" Sommigen vonden het in het ge heel niet mooi, en ook niet voor kinde ren. Anderen vonden het prachtig. In ieder geval dus weer voer voor discus sie. Zo kan ook dit jaar in Nederland het kinderboekenfeest weer in volle om vang losbarsten. Gedurende de kinder boekenweek zal er zowel in de Centrale jeugdbibliotheek (Alb. Cuyplaan) als in het filiaal Overhees een tentoonstelling zijn van de bekroonde boeken plus in formatie over de boeken, auteurs en il lustratoren en het juryrapport. Een ie der kan dan zelf de boeken inkijken en een oordeel geven over de bekronin gen. Ieder jaar wordt er tijdens de kinder boekenweek een thema gekozen. Het thema dit jaar is "Die van hiernaast en van de overkant; door boeken leer je andere landen kennen - kinderen en boeken in Europa." Rond dit thema worden in de jeugdaf deling van de bibliotheek in Soest akti- viteiten georganiseerd. Het programma ziet er als volgt uit: Centrale jeugdbibliotheek: AJb. Cuyp laan 202. De jeugdbibliotheek is deze week inter nationaal aangekleed met vlaggen, ge bruiksvoorwerpen uit verschillende landen, dia-voorstellingen tijdens de uitlening en een tentoonstelling met materialen en boeken van de hele we reld. Woensdag 30 september om 14.30 tot 16.00 uur: Feestelijke openingsmiddag van de kin derboekenweek voor kinderen van 3 t/m 6 jaar. Vanaf half drie mooi maken voor het poppenspel dat om half vier begint. Grimeren onder leiding van Ans Jep- kes. Indianen, Chinezen maar ook clowns, lieveheersbeestjes; alles kan en mag deze middag. Aangekleed en op gemaakt begint om half vier. Het pop penspel: de titel - Het muizeneüand naar het boek van Steven Kellogg. Een groep muizen gaan in hun zeilschip op zoek naar een vredig eiland. Gespeeld door Lucia Regnery en Wilma Geleyn- se. Natuurlijk met een glaasje limona de! Wil je meedoen deze middag haal dan even een toegangsbewijs (die zijn gratis in de bibliotheek verkrijgbaar). Drie kinderboekenschrijfsters komen naar de Centrale jeugd- 1 bibliotheek Soest Anke de Vries Vrijdagmiddag 2 oktober -tijd: 13.15 - 14.15 uur tweede lezing 14.30 - 15.30 uur (11 jaar en ouder). Anke de Vries komt. Het is haar derde bezoek aan Soest. Ze schrijft spannen de jeugdboeken die zich vaak afspelen in Frankrijk. Zoals "Belle donne kamer 16," "Medeplichtig" en "Weg uit het verleden." Ze vertelt alles over haar werk en haar boeken. Mieke Dorrestein Maandag 5 oktober van 14.15 - 15.45 uur vertelt Mieke Dorrestein over haar werk (11 jr. en ouder). Mieke Dorrestein trok in 1954 als ont wikkelingshelpster naar West Irian (voorheen Nederlands Nieuw-Guinea) en in 1964 ging ze naar de binnenlan den van Brazilië. Toen ze 38 jaar oud werd vestigde ze zich in Noord Brabant. Allerlei misvattingen over de ontwik kelingslanden ergerden haar en daarom zette ze zich op latere leeftijd aan het schrijven. Enkele titels zijn: "Vogelvrij verklaard," Geesten houden niet van regen," "Paalwormen of Pindakaas." Verschillende kinderjury's bekroonden dit jaar haar spannende boek "Veertien dagen op een ijsschots." Geertje Gort Woensdag 7 oktober om 15.15 uur heeft de bibliotheek Geertje Gort uit genodigd. Ze is 41 jaar en moeder van twee kinderen. Omstreeks 1978 begon ze de voorbereidingen voor haar eerste jeugdboek. "Koude Kermis," dat over een ongehuwde moeder van 14 jaar gaat. "Filiz", dat vooral de problemen wil laten zien van in Nederland op groeiende Turkse jongeren, kwam tot stand in nauwe samenwerking tot de Turkse gemeenschap in ons land. "Geen weg terug" handelt over de 17- jarige Turkse Suna die stapel verliefd is op Osman. Suna woont in Nederland en Osman in Duitsland. De beide Turk se families gaan op vakantie naar hun geboorteland waar Osman's vader om Suna's hand vraagt. Suna's vader wei gert, omdat Osman in de ogen van Su na's vader een ongelovige is. Suna en Osman lopen weg naar Istanbul. Tijdens elke bijeenkomst is er gele genheid tot bet stellen van vragen aan de schrijfsters. Kinderen die zelf een boek van één van deze schrijfsters hebben, kunnen dit meenemen en door de schrijfsters laten signeren. De jeugdbibliotheek en de schoolme- diatheekdienst hebben de komst van deze drie schrijfsters voorbereid. In sa menwerking met de brugklassen van het Griftland college is een projekt op gezet rond het thema "Door lezen leer je andere landen en culturen kennen." Kinderen van andere scholen tussen de 11 en 14 jaar en geïnteresseerd in de boeken van Mieke Dorrestein, Geertje Gort en Anke de Vries zijn uiteraard van harte welkom. Kinderen van 8-12 jaar kunnen de gehele kinderboekenweek meedoen aan het "zoekspel over Europa". 33 vragen moeten worden beantwoord. Vragen die opgelost moeten worden zijn bijvoorbeeld: "welke Spaanse rid der en zijn knecht hadden iets met windmolens? en wie is de beroemdste beer van Engeland?" Pittige vragen, maar met alle informatie in de openbare bibliotheek zeker op te lossen! De vra genformulieren worden in de jeugdbi bliotheek en de bibliotheek Overhees uitgedeeld. Voor elk volledig ingevuld formulier krijgt iedereen een verras sing. Aktiviteiten filiaal Overhees 30 September om 14;0Ó uur. Buiten landse spelltjes. Alle kinderen kunnen de hele middag spelletjes komen spelen in de biblio theek èn in het Witte café van C-drie. 2 Oktober om 16.00 uur. Tekenfilm "Alice in wonderland tot 17.15 uur in de grote zaal van C-drie. Toegang: f 7 Oktober om 14.00 uur. Prijsuitrei king verhalenwedstrijd. De drie beste verhalen worden voorgelezen door de schrijvers zelf. Wie óók voorleest uit ei gen werk en tevens de prijzen uitreikt is Vandaag: Piet van Brienen (76). De tuinman: "Ik ga er nooit meer kij ken, want er staat niks meer. In die tijd was de tuin van Zonnegloren een lust voor het oog. Een prachtgezicht dat zomergoed. Een zee van begonia's, salvia's en petunia's. Een lange rij bloemen langs de gazons met alle soorten tulpen met de meest mooie kleuren in het voorjaar. En 's winters werden de bollen gepoot. Dokter Pont, mijn grote vriend, en mijnheer Janssen hielden van zo'n tuin. En daar stond ik de hele dag in te spitten, te schoffelen en te harken. Nu loopt er nog één man rond, maar in mijn tijd had ik met Pureveen, Kuit, Jan de Ruig en Hannes de Ruig werk zat in de tuin. Een mooie tijd. We begonnen om zes uur 's morgens. Zondags ook want dan moest ik de varkens voeren. En 's mid dags om vier uur weer. Tuinman heb ik mezelf aangeleerd. Mijn vader werkte bij bet sanatorium en die zei op een dag: als je wilt kun je op Zonne gloren beginnen. Ik heb er veertig jaar gezeten en vijfentwintig jaar als tuin man. En altijd met plezier, nooit tegen mijn zin. Ik werkte ook in het bos. Snoeien. Die lanen moesten goed bijgehouden wor den, want daar wandelden de patiën ten. Het wemelde van de konijnen, de herten en de vossen. Langs het terrein liep de afrastering. Daar moesten we palen zetten en het lakwerk repareren als sommige patiënten er weer door gekropen waren en stiekem naar het café van Westemeijer gingen waar nu Avia staat. Wat nu het parkeerterrein is van Zon negloren was toen nog sparrenbos. Ja, de Heidemij heeft veel vernield. We hadden ook een groenteuin met alle soorten groentes en aardappelen. Ik heb daar heel veel planten gepoot en snijbloemen voor binnen op tafel. En in de grond gegraven als er een oer- bank verwijderd moest worden om meer lucht te krijgen. Zwaar werk, maar ik was er altijd. Een mooie tijd. En ik werk nog steeds in de tuin hier thuis. In Hoevelaken heb ik een stuk grond. Als het even kan ben ik pleite. Ik kan niet stil zitten en ben altijd in de 13E7-19B7 ZONNEGLOREN tuin aan het rotzooien. Als het regent vind ik dat verschrikke lijk. Voet Als geboren Soester heb ik vanaf mijn tweede jaar aan de Nieuweweg ge woond. En ik woon er nog. Aanvanke lijk werkte ik in een nikkelkamer in Bilthoven. Toen ben ik gaan tuinieren op Zonnegloren. Je moest werken in die tijd als je wat wilde verdienen. En als je leren wilt lukt het altijd. Ik heb er stenen gesjouwd voor het fietsenhok onder het zusterhuis "Het Arendsnest". Gewerkt aan de schuur waar we tachtig varkens hielden. Die stonden eerst in de schuilkelder achter in het bos. We hebben er heel wat vet gemest en geslacht. We hadden geiten die geitemelk leverden voor de kinde ren. We hadden paarden en wagens waarmee we verhuizingen regelden en de spullen van de verpleegsters weg brachten. Later haalde ik met een trekkertje het vuil op dat in het bos werd begraven in sleuven en later werd verbrand in een oven. Daar zat heus wel eens een afge zette voet tussen uit het ziekenhuis. Maar weer of geen weer: ik trop erop uit. Daar ben ik nu oud van geworden. Jaren heb ik in de wasserij gezeten waarvoor ik de was moest ophalen in De Lichtenberg en in St. Elizabeth. Ik was eigenlijk een "Jantje-van-alles", Foto: Goos van der Wilt. maar dan kon me niks schelen. Een mooie tijd. Ik hielp met slachten. De koeien schoten we dood en we slacht ten zeker één keer in de week twee of drie varkens. Zo heb ik een huid leren villen en darmen leren schoonmaken waar Co Herwaarden, de slager van Zonnegloren, leverworst van maakte. Dat slachthuis staat er nog. Op mijn vrije middag ging ik de boe ren langs aan de Melm om vee te ko pen. Ze vertrouwden mij dat volledig toe. Soms reden de patiënten met me mee op de wagen. Dan hadden we de grootste schik. Ik was nooit bang voor t.b.c. en ik trok me er ook niets van aan. We werden elke maand gecontro leerd door dokter Stahlman. Hij heeft ons ook uit het concentratiekamp Amersfoort gehaald in de oorlog. Met zes man werden we bij een razzia door de Duitsers meegenomen. Een paar weken maar, toen kwam dokter Stahl man op een zondagmorgen ons halen en ik zie hem nog in de verte met dat blauwe papiertje zwaaien waarmee we terug konden naar Soest. Ik was nooit huis, ik werkte altijd. Eén keer had ik mijn been gebroken, maar in het gips kroop ik op de fiets en ging naar Zonnegloren. Toen ik 65 werd zeiden ze: wat doe je nou? Ik heb er nog drie jaar gewerkt." JAN VISSER Thea Dubelaar Tijdens de gehele kinderboekenweek kan je in de bibliotheek meedoen aan het zoekspel over Europa. Filiaal Soesterberg In verband met de voorbereiding van de verbouwing van het filiaal zijn er (bui ten een tentoonstelling van de bekroon de boeken) geen aktiviteiten gepland in Soesterberg. Naar aanleiding van de Kinderboeken week van 30 september t/m 10 oktober 1987 schreef de VARA een verhalen wedstrijd uit, waaraan de KBS "Soest dijk" met groep 7/8 heeft deelgeno men. Het hoofdthema van deze kinderboe kenweek is "Europa," omdat Amster dam dit jaar de "culturele hoofdstad van Europa" is. De opdracht luidde: maak een fantasiereis door Europa. Voor 1 september werden de verhalen ingezonden, en onlangs vernamen we, dat de KBS "Soestdijk" te Soest in de prijzen was gevallen. Op woensdag 30 september a.s. is groep 7/8 uitgenodigd om de opening van de Kinderboekenweek in Amster dam bij te wonen. Rond 11.00 uur worden de kinderen met de bus opgehaald en vervoerd naar de Bosbaan in Amsterdam. Elke bus bevat een gedichtregel. In colonne gaan 30 bussen uit het gehele land vanaf de Bosbaan naar het centrum van Amster dam, en vormen een gedicht van 400 meter. In de Stadsschouwburg vindt dan ver volgens de opening van de Boeken week plaats, gevolgd door een Landen- spel waaraan alle kinderen mogen deel nemen. Op maandagavond 28 september zal in de aula van het Griftland College de oprichting van de CDJA-kern Soest- Soesterberg plaatsvinden. Medewer king aan deze avond zal worden ver leend door staatssecretaris voor buiten landse handel Mr. Y. van Rooy en Hans Huybers de voorzitter van het landelij ke CDJA. Na de zo succesvol verlopoen politieke avond met minister Brinkman in het voorjaar hebben de initiatiefnemers be sloten om op zo kort mogelijke termijn te komen tot de daadwerkelijke oprich ting van een afdeling Soest-Soesterberg van het Christen Democratisch Jonge ren Appèl (CDJA). De organisatoren zijn verheugd dat zowel staatssecretaris Yvonne van Rooy als CD JA-voorzitter „/£1jV3DV Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Van 30 september tot en met 10 oktober is het weer kinderboekenweek. Dan worden de Gouden en Zilveren Griffels en Penselen uitgereikt voor de beste kinderboeken van dit jaar. "Door boe ken leer je andere landen kennen." Dit is het thema van de kinderboekenweek 1987. Het filiaal Overhees van de Openbare Bibliotheek organiseert van zelfsprekend een aantal activiteiten rondom de kinderboekenweek. Ook voor Cultureel Creatief Centrum C-drie is het een beetje traditie gewor den aandacht te besteden aan dit cultu rele aspect van het kinderleven. Daar om organiseren C-drie en de biblio theek een verhalenwedstrijd rondom het thema van deze week. Wij hebben hiervoor een slagzin bedacht: "Je moet er geweest zijn." Alle kinderen van de basisscholen wor den uitgenodigd een verhaal te schrij ven en dit voor 30 september in te leve ren bij de bibliotheek Overhees of C-drie. Tijdens eeri feestelijke prijsuit reiking in de bibliotheek op 7 oktober, zal door kinderboekenschrijfster Thea Dubelaar bekend worden gemaakt wie de drie beste verhalen heeft geschreven. Deze verhalen worden voorgelezen aan alle kinderen die meedoen aan de wed strijd. Boekhandel van de Ven zal een aantal prijzen beschikbaar stellen. De drie beste verhalen worden bovendien op 7 oktober afgedrukt in de Soester Courant. Er wordt een jury ingesteld, die de beste drie verhalen zal uitkiezen. In de jury zullen naast vier volwassenen ook vier kinderen zitten. Na de prijsuitreiking zal de kinderboe kenschrijfster Thea Dubelaar voorlezen ut haar eigen boeken en vertellen over haar werk als schrijfster van kinderboe ken. Kinderen kunnen ook vragen stel len, als zij dat willen. Thea Dubelaar is o.a. bekend van: "Kom erin, zei de spin," "Liegbeest", en "Sjanetje". Spelletjesmiddag Op woensdagmiddag 30 september kunnen kinderen meedoen met een spelletjesmiddag. Er zullen inde biblio theek en in het Witte Café van C-drie een groot aantal gezelschapspelletjes liggen, waarmee tussen 14.00 en 17.00 uur gespeeld kan worden. Als er ouders zijn die die middag willen helpen een toeziend oog te houden, dan kunnen zij zich opgeven bij het filiaal Overhees van de Openbare Biblio theek. Op vrijdagmiddag 2 oktober om 4 uur (dus na schooltijd) wordt in de Grote Zaal van C-drie een hele leuke teken film vertoond. De film heet: "Alice in WOnderland." Het gaat over een meis je, Alice, die op een warme zomerdag iri de tuin zit. Terwijl haar zusje voorleest uit een boek, fantaseert Alica een beetje over een wit konijn, dat voorbij rent. Zij rent het konijn achterna, valt in een ko nijnenhol en belandt in een geheimzin nige wereld. De film duurt 65 minuten en om het te zien moet je f 1,— mee brengen. Dus: Verhalen inleveren vóór 30 sep tember! Spelletjesmiddag op 30 september, 14.00 - 17.00 uur. Gratis. Tekenfilm "Alice in Wonderland" op 2 oktober, 16.00 uur. f 1,-. Prijsuitreiking The Dubelaar op 7 okto ber, 14.00 uur. Gratis. Hans Huijbers zich bereid hebben ver klaard een bijdrage aan de oprichtings avond te leveren. Voordat mevrouw van Rooy op 27 oktober 1986 zitting nam in het kabinet Lubbers II, is zij werkzaam geweest als lid van het Euro pees Parlement. Als 34 jarige staatsse cretaris is zij het levend bewijs van de stelling dat politiek niet alleen wordt beïnvloed en gemaakt door ouderen. In de inleiding die zij op deze avond zal verzorgen wordt met name ingegaan op de buitenlandse handel en mogelijkhe den die de Europese samenwerking te bieden heeft. Hans Huijbers zal vervol gens toelichten wat een CDJA-afdeling voor betekenis kan hebben en waarom het de moeite waard is om als CDJA lid aktief met de politiek bezig te zijn. Op deze oprichtingsavond zullen de vol gende bestuursleden worden voorge dragen; als voorzitter Bart Krol; als se cretaris Frank van den Berg en als pen ningmeester Frank Kok. Vanaf half acht is in de aula van het Griftland Col lege aan de Noorderweg nr. 79 de koffie warm, het offiële gedeelte van de avond start om acht uur. Iedereen is van harte welkom. Vanaf volgende week maandag vindt in het Oranje Hotel aan de Burge meester Grothestraat een veiling plaats van o.m. de resterende inboe del van het hotel, kunst, antiek, goud en zilver. De verkoop vindt plaats in een grote tent op het terrein, die plaats biedt aan ca. 200 mensen. De veiling is georganiseerd door de firma Van Zadelhoff uit Hilversum. Aanstaande vrijdagavond, zaterdag en zondag (25, 26 en 27 september) worden er "kijkdagen" gehouden. Op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur, op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De werkelijke veiling vindt plaats op maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30 september en donderdag 1 okto ber. Ongeveer 1500 verschillende artike len worden ten verkoop aangeboden, grotendeels afkomstig uit het Oranje Hotel zelf: het resterende gedeelte van de inventaris, huisraad, klein goed en antiek. Ook van buiten het hotel wordt het nodige aangeboden door particulieren. van f 22,50 voor OP OP De afdeling Groen en Recreatie van de Dienst Gemeentewerken is begonnen om de ondergrond van de groenranden té bedekken met een laag boomschors. Deze boomschors komt in de plaats van de chemische onkruidbestrijding. Dit jaar wordt éénvijfde deel van het randgroen in de gemeente van schors voor zien. Dat betekent dat daar geen onkruid meer kan groeien. Het resterende viervijfde deel zal nog via chemische bestrijding van onkruid gevrijwaard moeten worden. Volgend jaar wordt een nieuw éénvijfde deel met een laag boomschors bedekt, zodat over een aantal jaren in de Soester wijken geen chemische onkruidbestrijding hoeft te worden toegepast. Door de schors wordt het licht weggenomen zodat het zaad niet kan ontkie men. De bestrijding van het onkruid in de verharding is nog in onderzoek. De gemeente Soest is onderverdeeld in vijf wijken: Soest-Zuid, 't Hart/De Eng, Overhees, Soesterberg en Smitsveen/Klaarwater. In elke wijk wordt nu éénvijfde deel van het randgroen onderhanden genomen. Jan Visser, leraar/dichter/politicus (en nóg wel een en ander) in Soest, heeft met het door hem bedachte pro gramma "De klank van de sarcofaag" de radio-wedstrijd gewonnen die geor ganiseerd werd door de VPRQ. Uit zo'n vierhonderd inzendingen koos de jury Vissers idee als het beste, wat de Soester een reis naar New York ople vert. De jury - bestaande uit Cor Galis, Bou- dewijn Paans en Jan Haasbroek, resp. "stem", gids-hoofdredacteur en direc- De komst van de kabelkrant biedt de gemeente de mogelijkheid de bevol king direct en razendsnel te informe ren over allerlei zaken die voor de bur gers van belang zijn. Dat betekent ech ter tegelijk een forse taakverzwaring van de afdeling Voorlichting van de gemeente Soest, die vanaf a.s. vrijdag middag met (maximaal) tien pagina's "present" zal zijn op het nieuwe me dium van de combinatie Gooi- en Eemlander/Soester Courant, dat via CAI-kanaal 4+ op de televisiescher men wordt gebracht. Die tien televisiepagina's worden door de gemeente "in eigen beheer" - dus buiten verantwoordelijkheid van de ka- belkrant-redaktie - gevuld met infor matie van uiteenlopende aard. Volgens Ben J. van Os, hoofd van de afdeling voorlichting van de gemeente, heeft zijn afdeling ook de taak om het "gemeen telijk nieuws" zó actueel en gevarieerd aan te bieden dat de kijkers blijven kij ken. Met het in het algemeen nogal dor re nieuwsaanbod vanuit het gemeente lijk apparaat is dat geen sinecure. "Het moet allemaal niet te saai zijn," al dus Van Os, die zich in de afgelopen da gen intensief heeft "warmgelopen" voor het nieuwe medium en probeert zijn taak als "communicatie-specialist, ingehuurd om de bevolking te informe ren" met de nieuwe middelen naar be horen te vervullen. "De inhoud moet aantrekkelijk zijn voor iedereen, zowel voor de jeugd als voor de ouderen." Hij beschouwt de kabelkrant enerzijds als aanvulling op de bestaande voor lichtingskanalen, maar anderzijds ook als iets nieuws. "Het is een wereld met ongekende toepassingsmogelijkheden, waarvan het eind nog niet in zicht is." Volgens hem zal er in toenemende mate sprake zijn van individualisering en seg mentering naar doelgroepen van (ook) de gemeentelijke informatie, afhanke lijk van hun behoefte en interesse. 'Heel toegankelijk' "De kabelkrant biedt unieke mogelijk heden; ze is up-to-date en betrouw baar, omdat de informatie 'sec' wordt aangeboden, zonder commentaar en teur van de omroep - koos eenparig voor Vissers idee op grond van het hoge originaliteitsgehalte. In augustus j.1. werden vier programma's uit de wed strijd gerealiseerd en uitgezonden. "De klank van de sarcofaag" bevatte een aantal interviews met o.m. twee in woners van Soest, die eerder in Vissers rubriek in deze krant ("Bij ons op Soest") aan het woord kwamen: de mo delscheepsbouwer Willem van Beuge, die een faam heeft opgebouwd met zijn modellen van 16e en 17e-eeuwse sche pen, en de 74-jarige Soesterse Riek Verwoerd, die in het programma uitge breid herinneringen ophaalde aan haar jeugd in 't Hart. De klank van de sarcofaag" dankt zijn naam aan een bezoek dat Visser ooit bracht aan een oudheidkundig museum in Italië. Hij kon het daar niet laten zijn hand uit te strekken naar een tentoon gestelde sarcofaag (versierde grafkist) en liet een hengsel op het deksel vallen, wat een bijzonder geluid veroorzaakte: een klank van duizenden jaren gele den", aldus Visser. Evenals in zijn rubriek "Bij ons op Soest is Visser ook in het radio-pro gramma zoals hij zegt "bewust op zoek gegaan nar klanken uit het verleden' De klank van de sarcofaag" werd ge produceerd en geregisseerd door Harmke Pijpers. Of zij ook meemag tij dens het gratis reisje naar New York dat Jan Visser gewonnen heeft is niet be kend. Het verblijf in de Amerikaanse miljoenenstad duurt overigens niet lan ger dan een lang weekend, dus Soest zal Visser niet lang missen. heel toegankelijk. In de gewone kran ten vind je natuurlijk veel meer infor matie, maar met de kabelkrant bereik je in principe veel meer burgers," aldus Van Os. "Daarom zijn de mogelijkhe den groter om de bevolking in te lichten over bijvoorbeeld belangrijke vergade ringen van de gemeenteraad, inspraak avonden, verkeersmaatregelen en al lerlei andere zaken die zich in de plaat selijke gemeenschap voordoen." "Bijna 100 procent van alle inwoners van Soest is straks aangesloten op de CAI, zodat de bevolking straks redelij kerwijs in haar algemeenheid op de hoogte kan zijn van allerlei zaken die aan de orde zijn, al is de ruimte op de kabelkrant beperkt. Met 11 regels per bericht kun je natuurlijk niet echt veel doen en moet je je behoorlijk beper ken." Naast de berichtgeving in de krant (met name in de rubriek "De gemeente vraagt uw aandacht voor...") kan op de kabelkrant korte, bondige informatie worden verstrekt, bijvoorbeeld om de kijkers te herinneren aan een gemeen telijke informatie-avond. "In de krant staat zo'n bijeenkomst dan uitgebreid aangekondigd en op de kabelkrant kunnen we de mensen er, zeg 48 uur Gemeente-voorlichter Ben J. van Os. Foto: Goos van der Wilt. van tevoren, nog eens aan herinneren en eventueel verwijzen naar het Info centrum. De praktijk zal moeten uitwij zen hoe we daarmee het beste kunnen omgaan." Andere zaken die in de gemeentelijke pagina's van de kabelkrant zeker aan dacht zullen krijgen, zij het in kort be stek, zijn bijvoorbeeld wegomleidin- gen, besluiten van B. W., nieuwr bouwprojecten, commissievergaderin gen en agenda's ("eventueel lichten we er een of meer punten uit"), nieuwe fol ders en andere actualiteiten, aldus de gemeentevoorlichter. Zware wissel Hij stelt wel vast dat het een zware wis sel zal trekken op het voorlichtingsteam onder zijn leiding, ook al omdat hij het in het algemeen al bijzonder druk heeft met de "bediening" van de gewone bla den, waarvan er in Soest relatief gezien veel verschijnen. "In Amersfoort en Hilversum hebben de voorlichtingsaf delingen elk twee gespecialiseerde voorlichters aangetrokken voor de ka belkrant. Bij ons moet het er tussen- OIJ'„en we wer^en al onder hoogspan- Een specifieke zorg voor Van Os is de voorlichting aan de "buitenlandse" be volkingsgroepen. Het is de bedoeling dat er wekelijks enkele berichten in het Turks of Marokkaans op de kabelkrant zullen verschijnen, zij het niet op gezet te tijden. "Financieel moet dat nog rondkomen, want elk berichtje kost ge middeld zo'n 66 gulden aan vertaalkos- In jaarplan van de commissie Minderheden is daarvoor 14.000 gul den gevraagd." Van Os realiseert zich wel dat de ge meentelijke voorlichting voorlopig nog met vallen en opstaan" gebruik zal gaan maken van de mogelijkheden van de kabelkrant. "Ik denk dat de bevol king van Soest in het begin nog wel een beetje clementie zal moeten hebben..." Niettemin is hij blij met zijn nieuwe communicatiekanaal", waarvoor hij grote belangstelling verwacht. "In de Patsen waar al kabelkrant bestaat is gebleken dat zes van de tien gezinnen zeer regelmatig kijken. Dat is voor een nieuw medium bijzonder hoog en het zal straks ongetwijfeld nog hoger wor pen, als de inhoud aantrekkelijk genoeg is voor iedereen." Van Os staat met zijn team in elk geval klaar om de burgers dagelijks op de hoogte te stellen van nieuws en informatie uit het bestuurlijk apparaat. K O ni co pr SP de nie oo aai hai ren te I sen biei der ma niet 'Ali Dat is,g ken. ciliti den com en 1 over groo gemi film Disn Lewi van c ken Over werki openl activi week. Dube halen basiss wordt tober. 1,-. Verht Kinde: verhaa to "Je i inlevei theek driebe vinden om 14. Openi Ieder v C-drie opendi rende d en hebb gesteld. Het kir ment m en med veijaarsj kinderei deze spe webeslo ze deure is dit eei maandei woord is dat het g< open is. blijven m het (groo is verhui plaatsvim Cursussi Het gonsl het centn inmiddels kent dat e rondloper een gezelli dinator Gi lopen wek coördinen docenten, rialen. Hel niet doorgj inschrijving een minun mige geval] moeten tel

Soester Courant | 1987 | | pagina 10