1 U ^jbaxtltuifieu (^/ehannes^ van Nieuwste snufje make-up techniek van Sisheido bij Studio Karla Karwoczik Howson-AIgraphy viert 25-jarig bestaan met optimisme voor de toekomst Een geurige tuin (deel I) ,55 Welfare-verkoop in Honsbergen -> SLAGERIJ DUWEL Voor een ouderwets gezellig avondje kegelen TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaunlerhooQt Van horen zeggen KETTING FORMULIEREN Rectificatie Marco Bakker in 'De Soester Duinen' op 27 september GEVULDE KIPFILET 1 qq SAFARI BURGERS LEVERWORST 1 oo KIP- KERRIE SALADE 9 7ft Gouden nominaties voor slagers Rijverbod voor Soester NEC teleurgesteld in troonrede Jö Restaurant 4 Kegelbanen Gratis kennismaking op 7, 8 en 9 oktober 'Gezicht' blijft bewaard Werkloosheid neemt weer iets af Meisje gewond bij ongeval met fiets Morgen en overmogen 'open huis' Derde op wereldranglijst Loodgieterswerk miilMïir, HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 17 door Ane Wandelaar Het zat er al een tijdje aan te komen. De mededeling dat Marie wat het na jaar betrof absoluut niets had om aan te trekken. Of Arie mee wilde. Alleen maar kijken. De bedevaart die modeontwerpers bij het wisselen der seizoen uitstippelen bestaat wat Arie betreft uit lange zit ten tussen monumentale rekken ge vuld met textiel, afgewisseld door het strekken der benen indien blijkt dat maten, kleuren dan wel prijskaartjes niet aan gestelde verlangens en ver wachtingen voldoen. Rondje Soest, afgestemd op en geko zen door Marie. Vrienden van Arie begin er nooit aan, tenzij U, zoals hij destijds in zijn ver- keringstijd deed, dit gebaar in het mondelinge pakket huwelijksvoor waarden vooraf liet opnemen. Trouw aan gemaakte afspraken. Het is mooi hoor, maar de prijs die mensen zoals Arie er voor betalen... Loop en luister even mee. Modepandje één. Genoteerd uit de mond van een gelijk gestemde ziel, die evenals Marie het komend najaar naakt door het leven zou moeten gaan. "Nee juffrouw, blauw staat mij niet. Even de verkeerde tint en je ziet er ja ren ouder uit. Ik heb eens een blauw jurkje gekocht. In de winkel stond het fantastisch. Thuis sta ik er mee voor de spiegel. Verschrikkelijk. Kleding zou je altijd bij daglicht inplaats van kunst licht moeten passen. Mensen zijn gek ke dingen hoor. Zomers lig ik topless aan het strand te zonnen, maar om nou in de Van Weedestraat een jurkje te passen. In de stad zou ik het wel doen. Daar ben je naamloos. Hier, in 't dorp, iedereen kent je." Modepandje twee. "Nee juffrouw onder geen voorwaar de grijs. Ik weet wel, je kan er nooit mee stuk, maar bij mij thuis is alles al grijs, tot mijn man toe. Ik wil iets opge wekts, iets waarvan ik niet gedepri meerd raak. Ja, beige is ook wel aar dig. Nee, toch maar niet. Ik zoek iets waarvan je het gevoel krijgt dat het le ven tegen je lacht. Iets om schik mee te hebben. Heeft U niet. Jammer. Modepandje drie. "Oranje, God wat leuk. Ik zou het wel willen proberen, alleen de leeftijd hè. Leuk voor een jong ding die nog een vent aan de haak moet slaan. Heb ik geen last van. De mijne zit er al 23 jaar aan. Zeegroen? Leuk, maar het staat mij absoluut niet. Geeft mij eerlijk ge zegd een beetje dellerig gevoel. Ik kom nog wel eens terug." Modepandje vier. "Laat dat gele geval maar hangen juf frouw. Dat is aan mij absoluut niet be steed. Jaren geleden heb ik iets derge lijk eens gedragen. Volgens mij is daar mijn verkering door uitgegaan. Het zat mij beeldig, maar Willem knapte er zo op af. Ik heb altijd gedacht dat het een kleur was die mij een uitstraling gaf. Warm-geel bij rood haar, dat moet toch kunnen. Hij vond van niet. Ik heb nog voorgesteld m'n haar te laten ver ven. Dat zag hij helemaal niet zitten. Het is toch uitgegaan. Ik was zijn kleur niet, zei mijnheer. Modepandje vijf. "Blijft zwart ook in de mode? Dat wist ik niet. Ik zal er nooit aan beginnen. Ben tenslotte niet op het kerkhof ge boren. Modekleuren? Ze interesseren mij absoluut niet. Geef mij maar iets in het wit. Besmettelijk, dat wel, maar het heeft iets sjieks. Toch een mooie basis om er andere tinten bij aan te passen. Nee, het moet ook niet te veel wit hebben. Ik ben niet getrouwd, maar om er nu als maagd bij te gaan lo pen. Hypocriet gedoe. Ik heb er nooit van gehouden. Epiloog. Volgens Arie moet er een actie-comité in het leven worden geroepen dat gel den inzamelt voor een veelkleurig schilderij, voorstellend een Soester verkoopster in een dames-modezaak na een lange werkdag. Ze verdienen het. ARIE WANDELAAR in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Teletoon 033 -18747 In het artikel in onze editie van vorige week over de diner-dansants bij restau rant "De Soester Duinen" is een storen de fout geslopen. Vermeld werd dat Marco Bakker - de eerste bekende Ne derlander die een gastoptreden ver zorgt - op zondagavond 20 september aanwezig zou zijn. Dat had moeten zijn: 27 september. Onze excuses voor deze vergissing. Redaktie. De Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt op maandag 28 septem ber een verkoop van onder meer wandkleden, borduurwerken en kle ding. De spullen zijn gemaakt door de deelneemster van de Welfare-afde ling. De verkoop vindt plaats in het dien stencentrum Honsbergen aan de Wiar- di Beckmanstraat van 14.00 tot 16.00 uur. De opbrengst van de verkoop wordt aaneewend voor de aanschaf van nieuwe materialen, zodat de deelneem sters door kunnen gaan met hun vrijwil lige werk. De maand september staat ook in het teken van de speciale uitgifte van Rode Kruis-postzegels, iets dat eens in de vijf jaar op stapel staat. De zegels zijn ook tijdens de Welfare-verkoop te verkrij gen. Hiervan komt de opbrengst ten goede van de hulpverlening die het Ro de Kruis biedt. Er wordt ook nog een verloting gehouden. (Kipfilet gevuld met kerriegehakt) 100 gram I jOO (lekkere pittige runderburgers) per stuk 1,45, J- OC 4 VOOR 250 gram1,00 (eigen fabrikaat) 150 gramO STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Vier slagersbedrijven uit Soest hebben produkterkenningen ontvangen van het Instituut voor Ambachtelijke Sla- gersprodukten (LAS). De bijbehoren de certificaten werden door de beken de tv-presentator Fred Oster uitge reikt aan Van Asch, Den Blanken, Duwel en De Bruin. Het LAS is een commissie van het Be drijfschap Slagersbedrijf en het Insti tuut Slagersvakonderwijs. De doelstel lingvan het IAS is het vervaardigen van ambachtelijke slagersprodukten van hoge kwaliteit te stimuleren door mid del van het verstrekken van onderschei dingen. Hiervoor worden strenge keu ringen gedaan, waarin zaken als geur, smaak, samenstelling, snijbaarheid en dergelijke aan de orde komen. De vier genoemde Soester slagers kre gen één of meer gouden nominaties. Slagerij Van Asch behaalde dit resul taat voor fijne rookworst en gekookte ham. Slager Den Blanken en Duwel kregen goud voor de groffe rookworst. Slager De Bruin kreeg vier gouden on derscheidingen voor fijne rookworst, gekookte worst, leverworst'en gekook te ham. Door zijn opvallende rijgedrag werd een 31-jarige Soester zondagavond aangehouden op de Steenhoffstraat. De blaastest viel in zijn nadeel uit en hij kreeg een rijverbod van acht uur opge legd. De heer L. Fokkema van de stichting Nederlandse Export Combinatie (NEC) is verbaasd en teleurgesteld dat in de troonrede met geen woord is ge rept over de exportpositie van Neder land. "En dat terwijl de export de kurk is waarop de Nederlandse welvaart drijft," aldus de voorzitter van NEC, de in Soest gevestigde bundeling van 550 exporterende Nederlandse onder nemingen. "Juist nu het aandeel van Nederland in de wereldhandel daalt, is de grootste gemeentelijk centrum voor basiseducatie klaarwalcrweg 5. 3762 xt soosl Voor leren is het nooit te laat! Fris uw Nederlands op'. Nederlands voor volwassenen. 38 lessen voor f 20,—. Rekenen in het dagelijks leven. Rekenen voor volwassenen. 38 lessen voor f 20,—. Cursus maatschappelijke vorming voor volwassenen, 38 lessen voor f 20,—. Inlichtingen: iedere donderdag van 9.00 uur - 12.00 uur bij TREMA '87. waakzaamheid geboden. Een dyna misch exportbeleid is noodzakelijk. De regering is veel te optimistisch. De ex port is het trekpaard van de economie, n)aar exportgroei komt niet vanzelf. Het exporterende Nederlandse be drijfsleven moet betere wapens krijgen om oneerlijke internationale concur rentie tegen te gaan," vindt Fokkema, die verder van oordeel is dat de over heid de zaak op zijn kop zet door de las ten pas wezenlijk te willen verlichten als het beter gaat met exporteurs. "Het lijkt alsof de regering zich niet realiseert dat het juist slecht gaat in Nederland omdat de lasten veel te hoog zijn in vergelijking met anderelanden. Alleen een substan tiële lastenverlichting kan voor her nieuwde exportgroei zorgen." NEC heeft jarenlang de benoeming van een exportminister bepleit in Den Haag, maar men vraagt zich af of het ontbreken van een minister de verkla ring is voor het verontachtzamen van de export in de troonrede. NEC-voorzitter Fokkema constateer de tot zijn tevredenheid dat het Mid den- en Kleinbedrijf de export met vier procent heeft kunnen laten groeien. Hij noemde dat een compliment voor de particuliere ondernemer. De totale Ne derlandse export groeide maar twee procent. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Wetenschap en techniek staan, zoals bekend, niet stil. Dat dat ook opgaat voor het bij uitstek "persoonlijke" ge bied van de schoonheidsverzorging is misschien minder bekend. Een zeer in teressant staaltje daarvan kunnen de bezoeksters (en bezoekers) meema ken op resp. woensdag 7, donderdag 8 en vrijdag 9 oktober a.s. (ook op vrij dagavond!) bij Studio Karla Karwoc zik, de bekende schoonheidssalon aan de Burgemeester Grothestraat 25 in Soest. Karla Karwoczik is erin geslaagd het nieuwste snufje op het gebied van de make-up gedurende die drie dagen in huis te halen: het Shiseido Personal Beauty System, een van de meest gea vanceerde technieken, waarin gewerkt wordt met een elektronisch systeem dat in enkele seconden een nauwkeurige foto (op een speciale linnenstructuur) maakt van het gezicht en een "uitver groting" van het oog, Het bijzondere gemak daarvan is dat de schoonheids specialiste met behulp van deze foto een "nieuw uiterlijk" kan creëren zon der het gezicht van de klant aan te raken of haar bestaande make-up te "versto ren". Zij kleurt simpelweg de gekozen nieuwe make-up op de foto in, zodat er naar hartelust geëxperimenteerd kan worden en volop rekening kan worden gehouden met het "type" van gezicht (vorm, haarlijn, etc.) en huid. Je gaat gewoon voor de camera zitten en ziet jezelf dan op een beeldscherm. Dan wordt er een opname gemaakt, die binnen een paar seconden uit het appa raat komt, waarmee wij als schoon heidsspecialistes dan aan de slag kun nen," aldus Karla Karwoczik, die zeer enthousiast is over het systeem. Met "wij" bedoelt ze haar medewerksters Judica Verbaas en Fanouritsa Brand, en natuurlijk zichzelf, alsmede twee schoonheidsspecialistes van Shiseido, die gedurende de genoemde dagen te gast zullen zijn in de salon in Soest. De foto is weliswaar zwart-wit, maar door het inkleuren met de (echte) make-up ontstaat een heel leuk effect. Zo kun je zelf bepalen wat je het mooist vindt of het meest bij je past." Het nieuwe systeem heeft nog een an der voordeel. Het komt dikwijls voor dat een klant door de schoonheidsspe cialiste met grote zorg en deskundig heid is opgemaakt, maar de make-up 's avonds wegwast en de volgende mor gen eigenlijk niet meer zo goed weet hoe het er precies uitzag. Met de foto bij de hand is dat vraagstuk direct opge lost: het "oorspronkelijke gezicht" blijft bewaard. Voor elke "behandeling" - gratis! - tij dens de drie dagen durende demonstra tie, die zonder meer uniek is in de gehe le regio van Soest, is een kwartier uitge trokken. Omdat Karla nogal wat be langstelling verwacht is het zeer raad zaam tijdig een afspraak te maken via telefoon 20488. Tijdens de demonstratiedagen gaat het "gewone" werk in de schoonheidssalon in één cabine overigens wel door. Ook voor andere adviezen over huidverzor ging, ontharing etc. kan men er terecht, al staat de salon deze periode uiteraard vooral in het teken van de make-up en de nieuwe kleuren voor het komende seizoen. Het aantal werklozen in de gemeente Soest is in de maand augustus met 37 afgenomen. Soest loopt daarmee in het spoor van de totale daling in het gewest Amersfoort/Veenendaal, dat in augustus 408 werkzoekenden min der had ingeschreven dan in juli. De lichte afname van het werkloosheid- percentage is volgens het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) een gevolg van Een 14-jarig meisje uit Soest heeft vori ge week een hersenschudding opgelo pen nadat ze met haar fiets was geval len. Het ongeval vond plaats op de Kas tanjelaan. Het meisje fietste daar met een 16-jarige vriend, die haar met zijn brommer meetrok. Óp een ongelukkig moment raakten de sturen in elkaar, zo dat het meisje viel. Ze werd per ambu lance naar Zonnegloren overgebracht. Nauwelijks een jaar nadat het besluit werd genomen om de produktie in Soest te handhaven en zelfs uit te brei den, waarmee een einde kwam aan een periode vol zorg en onzekerheid, viert Howson-AIgraphy, de bekende offset-platenfabriek aan de Konings weg, zijn 25-jarig jubileum in een sfeer van optimisme en herwonnen levens kracht. Daarmee wordt duidelijk dat de "donkere jaren" inmiddels voor goed tot het verleden behoren. Don derdag en vrijdag houdt Howson "open huis" voor genodigden en rela ties, en zaterdag wordt het jubileum gevierd met een groots feest voor alle medewerkers en hun gezinsleden. In 1962 vestigde zich in Soest een doch teronderneming van de firma W.H. Howson Ltd. uit Leeds (Groot-Brittan- nië), waar offsetplaten en chemicaliën voor de grafische industrie werden ge maakt. De vestiging kreeg de naam Howson Continental. Na een aantal overnames en integraties, o.a. met een andere producent, Algraphy, verwierf het tenslotte de deifitieve naam How son Algraphy. Vooral in de jaren zeventig groeide de offsetmarkt explosief, omdat steeds meer drukwerk werd vervaardigd met behulp van deze techniek, die enorm veel mogelijkheden biedt. Dat leidde ook tot uitbreiding en modernisering van de fabriek in Soest, die een steeds belangrijker rol ging spelen in deze markt. Óok op het gebied van ontwi.. kei- en belichtingsapparatuur neemt Howson een vooraanstaande plaats in; het levert o.a. produkten van Agfa-Ge- vaert. Automatisering en rationalisering heb ben geleid tot aanzienlijke verhoging van de produktie en van het rendement. Opleiding en scholing van de medewer kers zorgden daarbij voor een duidelij ke toename van het kwaliteitsniveau, zodat de onderneming ook in de toe komst een toonaangevende rol zal kun nen blijven spelen. Op de offset-we reldranglijst neemt Howson thans de derde plaats in. De vraag naar druk werk van hoge kwaliteit neemt nog voortdurend toe en daarmee de vraag naar de offsetplaten zoals die bij How son worden gefabriceerd. Het bedrijf heeft de nieuwste toepassin gen van technologie in huis en onder houdt uitstekende relaties met het gra fisch onderwijs en de grafische indus trie. Zo is er o.a. een up-to-date instruc- Ueceiiirum, waar men m korte tijd ver trouwd wordt gemaakt met de nieuwste ontwikkelingen op offset-gebied. How- Het directieteam van Howson; v.l.n.r. de heren Bouhuijs, Bilek, van Brakel en van Laar. son beschikt daarnaast over een buiten dienst met een uitstekend service-appa raat. De feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum gaan morgenmid dag van start. Tijdens het "open huis", dat ook vrijdag omvat, worden tiental len gasten verwacht. Op het bedrijfster rein wordt o.m. een grote feesttent in gericht. Drie dagen lang zetten mede werkers van Howson hun beste beentje voor, niet alleen voor hét bedrijf zelf, maar ook privé, want een van de evene menten is een grote tentoonstelling van alle vormen van hobbyisme en vrije tijdsbesteding waaraan de medewer kers plezier beleven. Zaterdag wordt de produktie stilgelegd en nemen alle 192 medewerkers en hun "aanhang" deel aan een groots feest. schoolverlaters die een baan hebben ge vonden. Bovendien heeft het GAB niet zoveel nieuwe werklozen hoeven te re gistreren. Het werkloosheidscijfer is in augustus voor de eerste keer net onder het cijfer van 1986 gekomen. Die positieve wen ding is te danken aan de werkgelegen heid voor mannen. Vorig jaar waren 125 mannen meer op zoek naar werk dan nu (4514). Bij de vrouwen is de werkloosheid toegenomen van 3708 vorig jaar tot 3819 nu. Soest is de enige gemeente in het gewest, die te kampen heeft met een toename in de werkloos heid ten opzichte van vorig jaar. Een echte verklaring heeft het GAB niet, maar de inkrimping van het personeels bestand bij Foxboro Nederland speelt daarin een beperkte rol. Vorig jaar au gustus had Soest 1336 werkzoekenden, nu zijn dat er 1379. Tot nu toe heeft het GAB vanaf april 1352 schoolverlaters geregistreerd. Dat zijn er 300 minder dan vorig jaar. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 effkieiKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 0115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten 'k Zaal toch zo baarste ak ter ok moar iets vaan snaapt met aal die veraangde- ringe op ut gemeengtehuus. We kriege d'r telkus un aaflevering over te leze waatter aallemoal zaal beuremoar 't wordt veur ming aalsmoar vrogger duuster met de helderheid vaan de uut- leg. D 'r slumert waat bie de aamtenoa- re. Daat wis ik aal heul laang, moar noeng kriege we d'r un priesvroag over. Joa, woar kaang un mings zo aal over slumere? Doar doet ik zelluf ok voak an meej, netzo voak worikdaan met plotse schrik weer waakker. Soms vin'k daat jaammer, moar un aangdere keer ben 'k blie, daa'k moar slumerde. Je ken f 250, - verdieneajje weet waatter slumert bie de aamtenoare. Gééjn flauw idee! Ze ben op zoek noar controleurs veur de sectore I en II. Zo, daan is 't ok niet zo best met die sectore, den 'k? Zouwe die ok aal slumere? Neej toch asjeblief woar mot daat heejn? Noar slummer- laangdsoms? Iedereejn in 't gemeengte huus waakker worre en bie de tied wezel Doames en here, let op uw zoak, veur- daajje ut in de goate het, roak je het oan- griepingspungt vaanut netuurluk ver loop en ajje doar in voalt, daan bejje nog niet joarigl De gemeengte het voorte- meej vieftien maan mingder nodig en daa 's veur ming ok un roadsel. We wor re op Soest aalsmoar groter en daan kriege we vieftien medewaarkers te veul. Daan zouwe we veulbeterkleinder kenne worre, des te meer aarbeidsploat- se moewe daan bezette. Kenne jullie ut vollege? Ikke niet en doar stoa ik niet aallenig in, de vrouw weet ut ok niet meer,kaajje noagoan! En noeng he 'k aal un heul stuk op pepier stoan en a'k ut nog us leest, daan he'k nog niks 'ezeid. Moar daat mojje ming niet kwoaluk neme, waangt de ge meengte zeit ok niks woar ut precies over go at. Ze kenne ut ok maakkeluk zaat hebbe over un flaakerend beleid, doar is niks an, daat kaan'k ok. Ak de zoak effe vaan opzie bekiekt, daan ziet ik aallus in un heul aangder perspektief. Daan vaalt me oog op orgoanisoasie- faaciliteite, moar ik weet niet waat of daat veurstelt. Moe'k toch nog moar us un keertje noar de flaanke goan kieke, veurdaattut nog vrogger duuster wordt. Neej, jonges, daa's aallemoal moar deurdroave vaan Hannes, moar ik wou w hier meej us effe d 'r op wieze, daat zukke voage, ingewikkelde toal an me nig Soesder ze deur veurbie zaal goan. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: Leest de troonrede vaan veurige week nog moar us noa. Daat waas veur 't eerst knaap dudelukke toal. Doar slumerde niks in, iedereejn bleef waakker en luusterde. Waatter verteld wier, daat wiste we omtrent aallemoal aal wel en waor we an toe benne daat zaal in de Soesder sectore I en II ok wel te veurschien komme. Waangt de ge meengte treedt voortemeej noar bute mettut netuurlukke verloop vaan ut toa- kepaakket. En daat speult un belaan- grieke rol. Daat zaal wel woar weze, moar ik hoopt, daa 'k daan net slumert. Hannes van de Neng Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Bij de aanleg van tuinen wordt het geuraspect in de meeste gevallen buiten beschouwing gelaten. Een goed doordachte aanleg waar we over een aantal jaren nog van kunnen genieten vergt al veel van ons inprovi- satievermogen, zodat het idee om een aantal welrie kende gewassen in de nieuwe beplanting op te nemen vaak niet bij ons opkomt. Heel jammer eigenlijk als we bedenken dat slechts een paar soorten geurende plan ten de tuin al veel aantrekkelijker maken. De aanplant van enkele favoriete geurplanten in ons privégroen brengt een persoonlijk tintje aan de tuin en maakt het verblijven en werken erin een stuk aangenamer. Of we nu de zoete geur van rozen willen opsnuiven, of de pit tige geur van Afrikanen er zijn mogelijkheden genoeg en over geur valt niet te twisten. Om inzicht te ver schaffen in verschillende geurmogelijkheden die voorhanden zijn zal ik een aantal welriekende planten bespreken. Klimplanten: Onder de klimmers vinden we een paar zeer welriekende planten. De Kamperfoelie of Loni- cera is wel de bekendste; waarvan in ons land een groot aantal soorten en rassen gekweekt worden. Zo dra de bloei begint, worden de bloemen trefpunten voor nachtvlinders, die van heinde en ver komen, aan getrokken door de sterke nectargeuren die zich vooral 's avonds verspreiden. Tot de sterk geurende kamper foelies behoren onder andere Lonicera periclymenum en zijn rassen. Een onbekende klimplant is de Akebia quinata in ons klimaat een bladverliezend gewas tot 10 m. hoogte. Er verschijnen in april-mei zeer welrie kende paars/rode bloemen die echter uiterlijk nogal onopvallend zijn. Clematis vitalba, de inheemse bos- rank, die vooral in Limburg en Belgiëe veel in het wild voorkomt groeit zeer krachtig en verspreidt tijdens de bloei van juli-september een pittige aromatische geur. Jasminum officinale is in ons klimaat niet echt winter hard, maar is de moeite van het aanplanten zeker waard. De talrijke witte bloempjes scheiden vooral 's avonds een heerlijke haast bedwelmende geur af die exotisch aandoet. Blauwe regen tenslotte of Wisteria sinensis tovert in april-mei aan de nog kale takken de karakteristieke lange trossen geurende vlinderbloe men. Later komt het geveerde blad en daartussen volgt in de nazomer nog een tweede minder rijke bloei. Bloeiende struiken: Als we aan struiken denken die lekker ruiken staat velen van ons direct de Sering en de Jasmijn voor ogen. Inderdaad zijn dit beiden fami lies die nogal wat geurige vertegenwoordigers ken nen. Het welriekend vermogen is niet alleen wegge legd voor de dubbele Sering of de Boerenjasmijn maar komt ook voor bij dwerg- en botanische vormen van deze twee gewassen, dus keus te over. Heel vroeg in het voorjaar maart-april kan onze neus gestreeld wor den door de heerlijke zoete geur van de Sarcococca een vrij onopvallend groenblijvend heestertje, dat vrij weinig voorkomt. Deze vroege voorjaarsgeur kan eventueel samengaan met de zeer aangename lucht van een Peperboompje of Daphne mezereum, een struikje dat direkt na de winter zijn roze of roze-rode bloempjes doet ontluiken. Verder in het voorjaar ko men we verschillende welriekende Rhododendrons tegen en ook enkele Meidoornsoorten en rassen laten in mei hun aanwezigheid niet onopgemerkt. In dezelf de tijd zijn tevens een aantal sneeuwballen of Vibur- nums van de partij die niet alleen opvallend door hun fraaie bloemen maar ook door de plezierige geur die ze verspreiden. Volgende week nog wat meer planten die bij kunnen dragen aan een prettig aroma in onze tuin.

Soester Courant | 1987 | | pagina 17