'Bij ons op Soest' VOOR JOU E KINDERBOEKENWEE 'Wie is uw lievelingsschrijver?' DIE VAN HIERNAAST EN VAN DE OVERKANT 10-daagse Kinderboekenweek 1987 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 10 Zondag 4 oktober11.30 uur: Koffieconcert in C-drie met 'Arpeggio' Dierendagconcert in Groeneveld 'Astrid Lindgren vertelt' bij Libris-boekhandel Van de Ven KBS Soestdijk bij start van de drieëndertigste kinderboekenweek Openbare bibliotheek Soest vraagt: 131 Het Tempeltje Schoorsteenveger zet Soester af Z4 CYTRA AANBIEDING Astrid Lindgren vertelt 30 SEPTEMBER T/M10 OKTOBER 1987 ctAAApELS FIJNE KINDERBOEKEN EN NATUURLIJK ALLE BEKROONDE BOEKEN IN VOORRAAD Libris. De Complete Boekhandel. Tentoonstellingen in Groeneveld: Landschappen en paarden, bloemen en tuinen t In "Arpeggio" een muzikaal program ma van lied- en vertelkunst, speelt de concertharp een grote rol. Lea de Boer, zangeres/harpiste, begeleidt niet alleen zichzelf bij liederen, maar ook de actrice Ingeborg Uyt den Boogaard bij enkele speelse vertellin gen. Lea de Boer, de enige internationaal bekende zangeres die zich op de con certharp begeleidt, heeft een grote car rière opgebouwd: radio-uitzendingen, t.v. optredens, grammofoonplaten, so loconcerten in binnen- en buitenland, waaronder uitgebreide tournees. In ei gen land heeft zij naast haar optredens als soliste vele combinaties gevormd met collega-musici en herhaaldelijk met toneelspelers. Met nieuwe liederen en speciaal voor "Arpeggio" geschre ven muziek breidt zij haar langzamer hand onuitputtelijke repertoire uit. Ingeborg Uyt den Boogaard heeft zich de laatste paar jaar naast haar optreden op toneel en radio toegelegd op de ver telkunst, o.a. "Reinaart de Vos", "Bea trijs", "Moemoe" en "De gouden vo gel". In "Arpeggio" brengt zij verhalen van Stefan Zweig, Oscar Wilde, Vera Bell, Kahlil Gibran en bewerkingen voor harpcombinaties van teksten van Jac- ques Prévert en Michel van der Plas. Voor het sprookje over de egoïstische reus van Oscar Wilde maakte Lea muzi kale illustraties. Het verhaal "De Bam boefluit" van Vera Bell plaatste zij in een passende omgeving van blues en negro-spirituals. De bekende muziek op de harp ten gehore gebracht, krijgt een bijzonder accent door de specifieke mogelijkheden van dit instrument Een komische bijdrage komt in het tweede deel van het programma aan bod, wan neer Ingeborg een nummertje snelteke- nen weggeeft bij muziek van Lea. Voor het slot is een originele combinatie ge creëerd bij één van Mendelssohns "Lie- der ohne Worte" met het speelse "Lied ohne Worte" van Michel van der Plas. "Arpeggio" is een muzikaal program ma waarin veel te genieten valt en dat momenten van ontroering kent. Een programma dat eigenlijk in geen enkele rubriek kan worden ondergebracht, maar dat door zijn uitzonderlijke sa menstelling opmerkzaamheid verdient. Dit koffieconcert wordt gegeven op zondagmorgen 4 oktober in cultureel centrum C-drie. Aanvang 11.30 uur, Toegang 7,50. U kunt van tevoren re serveren. In kasteel Groeneveld wordt op zondag 4 oktober een dierendagconcert gege ven. Het Amsterdams Saxofoonkwar tet en boswachter Andre WiersmaVer- lenen daaraan hun medewerking. Het programma begint om 15.00 uur met muziek. Boswachter Wiersma ver telt vervolgens een verhaal, waarna het Amsterdams Saxofoonkwartet weer van zich laat horen. Er volgt ook een rondleiding door het bos rond kasteel Groeneveld. De toegangsprijs voor het dierendag concert bedraagt 6 gulden. Astrid Lindgren wordt op 14 novem ber 80 jaar. Daarom worden er in no vember allerlei festiviteiten rondom Lindgren georganiseerd. Als voorlo per hierop komt Libris al vóór de kin derboekenweek uit met: 'Astrid Lindgren vertelt', een verzameling van veertien verhalen. Astrid Lindgren heeft naast haar be kende 'Pippi Langkous' en 'de gebroe ders Leeuwenhart' ook verhalen en sprookjes geschreven. De verhalen in deze bundel gaan onder andere over een klein jongetje dat een kwade stier tussen zijn horens kriebelt; over een pop die als plant uit de grond groeit; over gevaarlijke rovers en "Het Land Dat Er Niet Is." De verhalen zijn vertaald door Rita Törnqvist-Ver schuur en geïllustreerd door Ruud Bruijn. Nooit schrijfster Omdat Astrid Lindgren op school voortdurend te horen kreeg 'Jij wordt later vast schrijfster', besloot ze al heel jonge absoluut nooit schrijfster te wor den. Het is door het verzinnen van ver haaltjes voor haar kinderen dat bijvoor beeld Pippi Langkous 'ontstond'. Pippi werd haar zo dierbaar dat ze besloot de verhalen te gaan opschrijven om deze later ter publikatie in te sturen. Maar Pippi was zo'n controversieel kind dat de verhalen over haar met verontwaar diging werden ontvangen. Maar bij een wedstrijd voor kinderboeken kreeg ze er toch een eerste prijs voor. Lindgren werd geboren op 14 novem ber 1907, volgde een opleiding als se cretaresse, had een paar jaar een kan toorbaan, trouwde en kreeg twee kinde ren. Sinds 1952 is ze weduwe. Van 1946 tot 1970 werkte ze als redactrice voor kinderboeken bij uitgeverij Rabén en Sjögren. Ze heeft meer dan veertig boe ken, een paar toneelstukken en films op haar naam staan. Het boek 'Astrid Lindgren vertelt' ver scheen op 16 september 1987. Uitvoering: paperback, 124 pagina's, geïllustreerd Verkoopprijs: f 9,90 Vertaald door: Rita Törnqvist-Ver schuur Geïllustreerd door: Ruud Bruijn Verkrijgbaar bij de Libris boekhandel Van de Ven. Met de onthulling van het langste ge dicht ter wereld is vandaag de 33ste kinderboekenweek van start gegaan. Een aantal streekbussen zal geduren de een maand rondrijden met alle één regel uit een gedicht van Willem Wil link. Het gedicht bestaat uit 30 regels en heeft een totale lengte van 400 me ter. Schoolkinderen uit alle delen van het land zullen de opening van de kinder boekenweek bijwonen. Namens Soest geeft de KBS Soestdijk acte de présence bij de Amsterdamse Bosbaan. Het gedicht is geschreven door Willink, de Gouden Griffel-winnaar van 1986. Het gedicht is niet alleen het grootste voor wat betreft het aantal regels (30), maar ook qua lengte. Het initiatief hier toe is genomen door Alrecon, de maat schappij die de exploitatie verzorgt van bus- en andere vervoers- en buitenre clame. In samenwerking met de geza menlijke streekvervoermaatschappijen (ESO) heeft Alrecon de ruimte op de bussen gratis beschikbaar gesteld. Vandaag kwamen 30 bussen uit het he le land naar Amsterdam. Bij de Bos baan werd het gedicht onthuld. De schoolkinderen, waaronder die van de KBS Soestdijk waren daarna te gast op het kinderboekenbal in de Amsterdam se stadsschouwburg. De bus, waarin de KBS-ers werden vervoerd, draagt de volgende regel: 'kinderen die in de hoogbouw verdwalen.' De Nederlandse boekenwereld kent een honderdtal literaire prijzen. Die prijzen worden toegekend door ver schillende jury's, samengesteld uit let terkundigen, kritici en anderen, die di- rekt betrokken zijn bij het boek. Maar het lezend publiek kreeg tot dusver niet de gelegenheid een bekroning of een prijs toe te kennen. Daar is nu ver andering in gekomen. U als lezer krijgt de kans om door middel van een deel nameformulier uw mening te geven: welke Nederlandstalige auteur in de kategorie romans en verhalen is uw lievelingsschrijver? Door mee te doen bent u als het ware "een stukje jury". Want uw keuze be paalt mee aan welke Nederlandstalige schrijver de Publieksprijs wordt toege kend. Een kommissie heeft een voorse lectie gemaakt van elf veelgelezen schrijvers. Veel verkocht bij de boek handelaren, veel gelezen via de biblio theken. Het is mogelijk dat uw favoriete schrijver bij de elf veelgelezen auteurs behoort. In dat geval kruist u zijn/haar naam aan op het deelnameformulier. Vandaag: Henk (27) Henk: "Ik heb sinds drie weken deze zaak overgenomen en mij verbaasd over de berichten in de krant dat hier in 't Tempeltje in drugs wordt gehan deld. Ik schenk alleen koffie en fris dranken voor zes kwartjes en dat loopt als een trein. Het is toch leuk als je weet dat je hier heen kunt voor een goedkoop drankje en een rustig praatje met je leeftijdgenoten. Wat de vorige eigenaars deden weet ik niet, maar ik creëer hier een plek voor jon ge mensen tussen de achttien en dertig jaar die elkaar ontmoeten in een gezel lige sfeer. Overal in Soest wordt wel eens wat gerookt maar ik merk dat niet. De verhalen in de krant van poli- tie-opmerkingen en vragen aan ge meenteraadsleden vanuit de bevol king zijn misplaatst. Als een journalist dan schrijft dat hij mij niet kan berei ken voor commentaar is eveneens on begrijpelijk, want ik ben hier elke dag zelf aanwezig van half twee tot half tien 's avonds. Alleen zondag niet, dat is mijn vrije dag. Er komen hier veel werkende jonge ren uit de omgeving, die in de pauze even binnenwippen om een tosti te eten of 's middags vóór ze naar huis gaan even koffie komen drinken. Meisjes die vaste klant zijn, maar ook hanekuiven, disco's en punkers die vriendelijk met elkaar omgaan wat toch soms uniek is. Op andere plaat sen klikt dat soms niet in de maat schappij. Maar hier is dat geen enkel punt. Wie het niet leuk vindt blijft vanzelf weg. Dat is mijn risico. Ik draai hier muziek, maar als iemand zijn eigen muziekbandjes meebrengt, laat ik die graag horen. Ik heb een televisietoe stel op de bar staan als ze willen kij ken, omdat het thuis misschien niet lukt. Ik organiseer een flippercompe- titie en hier bij de leestafel staan ge makkelijke fauteuils voor een rustig zitje. Er is geen agressie, omdat ik geen sterke drank schenk. Dat werkt slecht en niet positief. Het voordeel van 't Tempeltje is dat men niet op straat hoeft rond te slenteren. En ik vind het voor mezelf ook leuk om mensen te ontmoeten, mee te praten. Of dat nu V r een bodybuilder is of een scholier, ze hebben hier een vaste stek in hun ei gen belang. Als ze die kwijt raken door ongeregeldheden dan is dat hun eigen schuld. En daarom gedraagt iedereen zich rustig. Droom Ik ben geboren op Curacao en ik heb 24 jaar in Zwitserland gewoond. Daar kreeg ik een uitstekende opleiding in de metaalbranche, maar sinds drie jaar woon ik in Amersfoort. Ik wilde wat anders. Het is altijd een droom van mij geweest om voor mezelf te beginnen. Er zijn kroegen zat in Soest en dit leek me ideaal. Of ik het red weet ik niet. Misschien heb ik te weinig informatie ingewonnen. Ik heb ook wel overwo gen de naam op de voorgevel te veran deren, maar dat kost me tweehonderd gulden. In Zwitserland kun je als Nederlander L geen zaak beginnen. Ik heb af en toe wel heimwee naar de bergen. Een Zwitser is wat sloom en traag en rustig. Zwitsers bemoeien zich nergens mee en dat alles heb ik wel een beetje mee gekregen denk ik. De mensen moeten mij maar nemen zoals ik ben. Mis schien moet ik een keer naar de kap per. Maar ik kan met iedereen goed opschieten. Hier gebeurt echt niets bijzonders en verkeerds. Er staat wel eens iemand fout geparkeerd voor de deur, maar overlast heb ik nooit mee gemaakt. De buurt reageert positief: ik hoor nooit klachten. Deze muziek die u nu hoort zijn reggae-klanken van Chris Hinze, maar wie andere muziek wil horen zegt het maar. Wat wilt U drinken? Een cola, koffie, appelsap? (Geeft U mij maar een colaatje. J.V.) Nee ik wil niet op de foto. Maakt u maar een foto van de voorgevel." Jan Visser. Maar het is ook mogelijk een "vrije keu ze" te maken. Dan vult u op het formu lier de naam in van üw schrijver. Bovendien maakt u kans op een van de drieëndertig prijzen die aan deze aktie zijn verbonden. Uit alle inzendingen worden drieendertig prijswinnaars ge trokken. De prijsuitreiking wordt zon dag 8 november 1987 door de televisie uitgezonden. Bovendien maakt Boude- wijn Büch in die uitzending de Publiek sprijswinnaar bekend en stelt een aantal populaire auteurs aan u voor. De prij zen die u kunt winnen zijn: 1. een acht daagse vliegreis voor twee personen naar de Canarische eilanden ter waarde van 4000,- plus voor 100,- aan reis- lektuur. 2. drie dagen Parijs voor twee personen, ter waarde van 2000,- plus voor 100,- lektuur. 3. Leesfauteuil ter waarde van 1500,- plus voor 100,- lektuur. Voorts tien boekenbonnen van 100,-, tien boekenbonnen van 50,- en tien boekenbonnen van 25,-. Ingevulde formulieren kunnen tot 27 oktober 1987 ingeleverd worden. Na telling van alle deelnameformulieren wordt duidelijk wie de meest geliefde auteur van Nederlartd is. Deze auteur ontvangt de Publieksprijs voor het Ne derlandse boek. De publieksprijs is in gesteld door de organisatie Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek (CPNB). Deelnameformulieren kunt u halen en inleveren bij de openbare bibliotheken en bij boekhandel Van de Ven, Zuid promenade 1. Adressen van de openbare bibliothe ken zijn: Hoofdbibliotheek, Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49, tel 12468 Bibliotheek Soesterberg, Dorpshuis, ingang Moerbessenberg, tel 03463- 2017. Openingstijden hoofdbibliotheek: Maandag, woensdag en donderdag, 14.30 - 17.30 uur, volwassenen en jeugd. Dinsdag en vrijdag, 14.30 - 17.30 uur, volwassenen en jeugd; 18.30 - 21.00 volwassenen Zaterdag, 10.00- 12.30 uur, volwasse nen en jeugd Openingstijden bibliotheek Overhees: Maandag en vrijdag, 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur, volwassenen en jeugd. Dinsdag gesloten. Woensdag en donderdag 14.00 - 17.00 uur, volwas senen en jeugd. Openingstijden bibliotheek Soester berg: Maandag, dinsdag en donderdag 14.00 - 17.00 uur, volwassenen en jeugd. Woensdag gesloten. Vrijdag 14.00 - 17.00 uur, volwassenen en jeugd; 18.00 - 20.00 uur volwassenen. De politie waarschuwt de bevolking voor een nep-schoorsteenveger. Te vens adviseert de politie een erkend schoortseenbedrijf in te schakelen voor eventuele werkzaamheden. Een bewoner van de Stadhouders laan heeft zich een loer laten draaien door de zogenaamde schoorsteen veger. De onbekende man bood zijn diensten aan, en wist na een inspec tie te vertellen dat er kappen op de schoorsteen moesten worden gezet. Hij berekende de man een bedrag van 650 gulden. Achteraf bleek dat de kappen niet noodzakelijk waren, en dat de schoorsteenveger veel te veel geld had gevraagd. vertaling: Rita Törnqvist-Verschuur tekeningen: Ruud Bruijn In oktober krijgt het kinderboek de aandacht die het verdient. °„?erke LIBRIS Astri^ produktie van Astrid Lindgren, in 't jaar van haar tachtigste verjaardag. en bovendien: GRATIS: de extra dikke kinderboeken molen, een gids boordevol informatie over jeugdboeken (met prijsvraag) GRATIS: ballonnen GRATIS: sprookjes prentenboek Burny Bos en Ham de Beer bij aankoop van een kinder- of jeugdboek tijdens de kinder boekenweek. Daarna f8,95. bij aankoop van een kinder- of jeugdboek tijdens de kinder boekenweek. Daarna f3,50. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel. 12419 Op zaterdag 3 oktober worden twee tentoonstellingen in Kasteel Groene veld geopend: Frances de Bruin, land schappen en paarden, en Eefke Mey- burg, water en land, tuinen en bloemen. De tentoonstellingen zijn te zien tot en met 16 december. Frances de Bruin, geboren te Gronin gen in 1941, volgde tijdens en na haar middelbare schooltijd, teken- en schil dercursussen aan de tekenacademie "Minerva" te Groningen, de Toynbee- vereniging, Academie "Artibus" te Utrecnt en bij de kunstschilder Hans van Vuuren te Soest. Vanaf 1981 schil dert zij naast landschappen en paarden, ook portretten van dieren, al dan niet in opdracht. Eerdere exposities van Fran ces de Bruin waren te zien in Bilthoven, Laren, Muiden, Zeist, Bosch en Duin en Soest. Eefke Meyburg volgde een opleiding aan de Amsterdamse Sociale Acade mie, met als specialisatie Cultureel werk. In deze opleiding werd veel tijd besteed aan kreatieve technieken. Ver volgens woonde en werkte ze een aantal jaren in Canada en Amerika. Daar is ze in de jaren vijftig begonnen met schilde ren in olieverf. Na terugkeer in Neder land nam ze twee jaar les in keramisch vormen van Jaap Domisse in Ooster beek om vervolgens gedurende zeven jaar part-time te werken in het atelier van Johan van Zweden, Rietveld do cent, om zich te bekwamen in alle schil der- en tekentechnieken. Eefke Mey burg kreeg ook driejaar privéles in olie verfvan Jaap Wieseman, docent aan de Arnhemse akademie. De onderwerpen zijn voornamelijk "groen". Landschappen, water en land, tuinen en bloemen blijven de hoofdmo tieven. Alles is direct naar het onder werp geschilderd. Ze zoekt de bewe ging en de sfeer in de natuur en laat zich inspireren door de wisseling der seizoe nen. Ze probeert in kleur het ritme van landschap, blad en bloem te vangen. In 1979 exposeerde Eefke Meyburg in de regio Arnhem. Recentere tentoon stellingen waren in: 1983 - Studio Ever green te Amsterdam. 1984 - Galerie "Vrede is Rijckdom" te Oudewater. 1985 - Vrije Universiteit Amsterdam. 1985 - Expositiecentrum de Olievaar te Uithoorn. Openingstijden: dinsdag, woensdag en vrijdag 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur. Maandag en donderdag gesloten. Toegangsprijs: Volwassenen 2,00; kinderen 6-18 jaar 1,50; kinderen 0-6 jaar gratis, CJP en museumkaart gratis. Gouden griffels, zilveren penselen. Ze zijn onlosmakelijk verbonden aan de jaarlijkse kinderboekenweek. Dit jaar op 30 september begonnen en eindi gend op 10 oktober. In Soest rond dit gebeuren allerlei aktiviteiten. Beken de auteurs laten zich bij de kinderen zien, lezen voor uit eigen werk en sig neren boeken. Verder een spelletjes middag, een verhalenwedstrijd en een groot aantal aktiviteiten in de plaatse lijke bibliotheken. En verder? Boeken natuurlijk. De Soester boekhandel staat er bol van. Wij maakten er voor u onze keuze. Het Vossebos Auteurs: Cynthia en Brian Paterson Uitgever: Oberon. Uit de serie Het Vossebos vestigen wij uw aandacht op de titels "Diefstal in het Vossebos" en "De Super de Suupste". Kostelijke boekjes voor de allerklein sten. Simpele vertellingen met aan doenlijke kleurentekeningen. Het prijs je is binnen het bereik van ouders en grootouders. Het vieze woordenboek Auteur: Dolf Verroen Uitgever: Leopold Een vriendelijk leuk provocerend kin derboekje. Kelner Kliederkont en me vrouw Koudekak spelend in het bele ven van een jongen en een meisje, Siem en Sanne. Zeer speels geschreven en voorzien van aangepaste tekeningen. Voor kinderen die het lachen tijdelijk is vergaan. Het regent het zegent Uitgever: Holland Simpel van opzet en uitvoering, maar daarom niet minder charmant. Babs van Wely selecteerde bekende kinder versjes en illustreerde de teksten met grappige teksten. Tekeningen overigens in zwart-wit hetgeen jeugdige kijkertjes de mogelijkheid biedt een en ander in te kleuren. Een leuk hebbedingetje. Zo zijn onze manieren Auteur: Vincent Jefferds Uitgever: Oberon Vele bekende Walt Disney-figuren staan in dit fraai uitgevoerde kinderal bum model. Vincent Jefferds verzorgde bij de vele kleurrijke tekeningen leuke verhaaltjes die het voor het slapen gaan uitstekend zullen doen. Een fraai ge schenk bij verjaar- en andere feestda gen. Rijverbod voor Utrechter Op de Amersfoortsesttaat hield de po litie maandagnacht een automobilist aan. De bestuurder, een 49-jarige Utrechter, reed met grote lichten. De man bleek zich kort daarvoor te goed te hebben gedaan aan een niet on aanzienlijke hoeveelheid alcohol, het geen voor de politie aanleiding was hem te voorzien van een rijverbod. Mijn grote natuurboek Auteur: Marit Claridge Uitgever: Holland Natuur, wat is dat. Waarom zijn de blaadjes groen? Hoe krijgt een plant bloemen? Hoe kunnen vogels vliegen? Waarom eet een schaap de hele dag? Deze en duizend andere vragen komen in dit boek aan de orde en worden op een voor kinderen volkomen begrijpe lijke en aanvaardbare wijze beant woord. Dit boek doet echter meer. Het nodigt onbewust uit tot meedenken en vooral meedoen. "Mijn grote natuur boek" is volledig afgestemd op kinde ren, maar wat zullen ouders en grootou ders er ook veel plezier aan beleven. Een boek voor lezers van 8 tot 80 jaar en ouder. De pruikenmaker en de Prins Auteur: W.G. van Hulst Uitgever: G.F. Callenbach De auteur behoeft nauwelijks enige in troductie. Duizenden boeken van hem werden en worden verslonden. De prui kenmaker en de Prins is er ook zo een. Het is dan ook maar liefst de achtste druk die we hierbij onder uw aandacht brengen. W.G. v.d. Hulst, de Hans Christiaan Andersen van de Lage Lan den, vertelt de geschiedenis van een prins die vöör z'n huwelijk knecht wordt van een verwaande pruikemaker en tij dens dit avontuur het een en ander mee maakt. Eind goed, al goed. Zo hoort het in sprookjes voor jongens en meisjes van acht jaar en ouder. De Gouden Vogel Auteur: Hans Stolp Uitgever: Lemniscaat Hoofdpersoon Johan ligt in een zieken huis en verwacht niet meer beter te wor den. Op een dag maakt hij kennis met een vogel die zich Victor noemt. Ze slui ten vriendschap en de vogel Victor is de meest trouwe en regelematige bezoeker van het jonge patiëntje. Victor en Jo han, hoofdrolspelers in het dagboek van een stervende jongen. Ontroerend, zonder goedkope effecten geschreven. Mede door de zuiverheid van Lidia Postma's tekeningen een boek dat me nig jeugdig leven zal verrijken. Als de beren dansen Auteur: UlfStark Uitgever: Lemniscaat Een boek dat je ergens een spiegel van deze tijd zou kunnen noemen. De jeug dige Lasse verzet zich tegen alles en ie dereen. Vooral de school moet het ont gelden. Wanneer hij ontdekt dat rijn moeder een buitenechtelijke verhou ding heeft lijkt zijn leven te veranderen. Met zyn moeder vertrekt hij uit het ou derlijk huis en begint een nieuw, ander leven. Een boeiend boek met een on verwachte en verrassende ontknoping. Kinderen van 12 jaar en ouder kunnen er mogelijk veel in herkennen. Cultureel

Soester Courant | 1987 | | pagina 10