O Ag W- n&tehannes. o, if Soester fietsen naar Tanzania 't Zwaantje CDJA-bestuur tevreden over start in Soest >L aadubberstasw TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvMMlerhocQt PAGINA 12 9 O 10 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 Kanaal 4 Avondopenstelling: minder bezoekers Ruim 36 mille voor kankerbestrijding Cadeau van zilveren echtpaar voor Derde Wereldgroep Soest Soester oplichter aangehouden Prima avond met Marco Bakker in 'De Soester Duinen' effiriencv Twaalf maanden bloei in de tuin Pacific-informatieavond van Vrouwen voor Vrede Licht- en Krachtinstallaties voor doe-het-zelvers Een geurige tuin (deel 2) :ing in verander rken glazen grote keuze 0, 0 O door Arie Wandelaar Of Marie en Arie zin hadden het glas te komen heffen, stond er in de uitno diging die begin deze maand bij ons in de brievenbus viel. Dat hadden we. Om meer dan een reden. Een gevuld glas, daar gingen we ten minste voorlopig van uit, is nooit weg en wanneer het wordt geheven ter ge legenheid van een doop dan is er zeker aanleiding met gepoetste schoenen en feestelijke kleding op weg te gaan. Dit nu geschiedde vrijdag 25 septem ber j.1., bestemming de Parkzaal van restaurant Darthuizen. Aldaar de doop van het borelingske luisterend naar de naam Soester Kabelkrant, met als peter en meter de 65-jarige Soester Courant en de nog stokoudere Gooi en Eemlander. De champagne die er bij de doop werd geschonken was er een waarin de zure druiven duidelijk ontbraken. De beide getuigen, de heren drs. J.R.B. Rook- maaker (Gooi- en Eemlander) en H.EJ. Smit (Soester Courant) keken in hun toespraken om zonder wrok. Sterker nog, de buitenstaander zou uit beide toespraken kunnen opmaken dat het verwerven van een zendver gunning voor beide krantencombina ties een fluitje van een cent was ge weest. Alhoewel. Wapengekletter werd het niet, span nend daarentegen was het wel. De ge meenteraad had er zelfs twee vergade ringen voor nodig alvorens inzicht, re delijkheid en een portie gezond ver stand het tenslotte wonnen van andere belangen. De kabelkrant van Soest, de nieuwe loot van het steeds uitgebreidere com municatietijdperk, werd in werking ge steld door burgemeester Paul Schol ten. Hij deed 't alleraardigst. Geen toespraak waarvan er dertien in een dozijn gaan. Een regelrechte trouvaille was z'n opmerking waarin hij zich ver heugde en verbaasde over het enthou siasme van de zijde van de krantenwe reld voor dit fenomeen van de televi sie. Gelijk had ie, want soms ontkomt Arie niet aan de indruk dat recensenten zijn aangenomen om programma-makers van televisie bij voorkeur de WW in te schrijven. Soest loopt, relatief gezien, voorop wat de kabelkrant-televisie be treft. Van de ruim 700 gemeenten die ons land telt is ons dorp de 68e zend gemachtigde van dit commerciële en voorlichtende medium. Afgaande op wat Arie er de afgelopen dagen van ge zien heeft is de Soester zakenwereld terecht bereid de beperkingen die de zendgemachtigden door de overheid zijn opgelegd voor lief te nemen. Het Brilcentrum maakt historie met de eerste reclamespot, gevold door Schoemaker, Nefkens, Stam, De Gou den Snaar en een serie voedselvers- trekkers die ons de komende week aan de andijvie en kipkarbonade willen hebben. Het sukses van een gedurfde onderne ming lijkt er aan te komen. Een sukses dat in een stroomversnelling kan ko men wanneer adverteerders meer aan dacht zullen schenken aan de vormge ving van hun commerciële boodschap pen, de berichtgeving van de redaktie flexibeler wordt en de zendgemachtig den de mogelijkheid krijgen geboden met geluid de thans technisch perfecte electronische "toverlantaarn" uit de sfeer van een programma voor doven en slechthorenden te halen Kabelkrant, echte televisie? Dat is het (nog) niet. Maar met burgemeester Scholten spreekt Arie al zijn verwachting uit dat binnen afzienbare tijd alle bij de ka belkrant betrokkenen zich ook zullen kunnen laten horen. Kwestie van tijd, kwestie van inventivi teit. Voorlopig is Soest een kabelkrant rijk. Een initiatief dat waardering en steun verdient. U en ik, we worden er immers wijzer van! Kanaal 4 is daarvan het bewijs. ARIE WANDELAAR. Het aantal mensen dat gebruik maakte van de gelegenheid om op de wekelijkse koopavond de afdeling Bevolking of het gemeentelijk INFOrmatiecentrum te bezoeken was de afgelopen vrijdag niet hoog. Bij de afdeling Bevolking kwamen zes- tien personen, twee voor het aanvragen van een rijbewijs, negen voor het aan- j vragen van een paspoort en twee voor diversen. Bij het INFOrmatiecentrum kwamen veertien personen naar binnen en vroeg één persoon telefonisch om informatie. Zeven mensen kwamen voor nieuw bouw en bestemmingsplannen, twee voor de aankoop van een CJP, vier voor groenverkoop in Overhees en één per soon voor gemeentegarantie. De collecte van het koningin Wilhelmi- na Fonds heeft in Soest 36.228 gulden opgebracht. Het plaatselijke comité is alle medewerkers en gevers bijzonder dankbaar. Overigens bestaat nog steeds de moge lijkheid een gift te schenken aan het fonds voor de kankerbestrijding. Men kan geld storten op girorekening 26000 of bankrekening 70.70.70.007 ten na me van KWF te Amsterdam. Vorige week vond bij de fietsenhandel "De Witte Pompen" aan de Steenhoff- straat de feestelijke overdracht plaats van twee degelijke Hollandse fietsen aan de Derde Wereldgroep Soest. De fietsen zijn een geschenk van een echt paar dat onlangs het 25-jarig huwe lijksjubileum vierde en in plaats van bloemen en cadeaus bedacht werd met een flink geldbedrag. Dat moest ten goede komen aan het Tanzania-pro- ject van de Derde Wereldgroep, meer in het bijzonder aan het project in Mwera, waar het Nederlandse artse nechtpaar Goslinga ex-psychiatrische patiënten begeleidt voor hun terug keer in de maatschappij. In Mwera bestaat grote behoefte aan een paar goede fietsen, hadden de Gos- linga's laten weten. Voor het jubilerende echtpaar was dat aanleiding genoeg om het feest op die manier een extra zinvol karakter te geven. De Derde Wereld groep kocht de fietsen en schafte voor alle zekerheid daarbij ook vier extra banden, twee fietspompen en twee doosjes "bandenplak" aan. De heer D. Heij, eigenaar van "De Wit te Pompen", raakte op zijn beurt en thousiast door het idee en verstrekte de Derde Wereldgroep een flinke korting op de aankoop. "Hartverwarmend," al dus DWG-voorzitter Leidje Tomassen vorige week, toen ze met een aantal be stuursleden de fietsen in ontvangst ging nemen. "Zo merk je toch dat ook de middenstand van Soest enthousiast meedoet aan de akties die we organise ren." De fietsen gaan ook "op een koopje" naar hun bestemming. Een Nederland se universiteit met kontakten in Tanza nia verstuurt regelmatig allerlei zaken en in de container was voor de fietsen nog een gratis plekje over. Verder gaan er twee grote rollen katoen mee naar Mwera, waar ze met de hand worden geverfd en voorzien van fraaie, veel kleurige Afrikaanse motieven, die gre tig aftrek vinden op de plaatselijke markt. Verder gaan er ook drie naaimachines mee, die door inwoners van Soest be schikbaar zijn gesteld voor het project, evenals twee zinken gieters en een hoe veelheid kleding. Tenslotte heeft de Derde Wereldgroep onlangs nog een fy- siotherapietafel ontvangen voor het Tanzania-project, en ook die maakt de reis mee. 'Een emmer vol!' Met genoegen kijkt de Derde Wereld groep terug op de "vreemde-munten- aktie", die vandaag afloopt. In totaal is er zo'n ;23 kilo aan muntjes uit allerlei oorden bij elkaar gebracht, plus nog eens 135 gulden aan Nederlands geld. "Een emmer vol!", aldus een geestdrif tige Leidje Tomassen. In oktober en november wordt een nieuwe aktie gehouden: het inzamelen van (oud) gereedschap, dat in de Derde Wereld nog heel goed gebruikt kan worden. De DWG heeft hierover al ker ken, scholen, clubs, de vavaturebank en het bedrijfsleven benaderd, alsmede de vliegbasis Soesterberg. Van particuliere zijde en van de middenstand zijn al po sitieve reacties binnengekomen. In een volgende Soester Courant volgt meer informatie over deze nieuwe aktie. Bestuursleden van de Derde Wereld groep nemen de fietsen voor Tanzania in ontvangst van de heer Heij. Geldschieters voor 150.000 gulden benadeeld Een 38-jarige man uit Soest is voorgeleid aan de officier van justitie. Hij wordt ervan verdacht mensen te hebben opgelicht voor tenminste 150.000 gulden. Onder de gedupeerden is ook een inwoner van Soest. De politie vermoedt dat de man nog meer mensen om de tuin heeft geleid. De zaak kwam aan het rollen nadat driegd. "Als je in Soest komt, wordt je neergeschoten," zou de verdachte hebben gezegd. Bij een onderzoek in de woning van de man trof de politie overigens geen vuurwapens aan. Tij dens het onderzoek kwam aan het licht dat het ging om 'zeer ingewik kelde zakelijke transacties,' aldus een woordvoerder van de politie. Ook meldden vier andere gedupeer den uit Soest, Zeist en Amsterdam zich bij de politie. Gezamenlijk wer den zij, voor zover bekend, voor 150.000 gulden opgelicht. De politie houdt er rekening mee dat het om nog grotere bedragen gaat. een vrouw uit Breda de Soester poli tie had ingelicht. Ze vermoedde dat haar man was opgelicht door een Soester, die zich in kranten-adver tenties uitgaf als een 'eerlijk zaken man'. In de advertenties vroeg de man een lening van 40.000 gulden aan particulieren, die hij binnen 24 uur met een rente van 300 procent zou terugbetalen. De man zei dat hij het geld met spoed nodig had om goederen te kunnen importeren. De man uit Breda bleef bij de oplich ter aandringen op teruggave van zijn geld. Deze zou hem toen hebben be- Zondagavond j.1. vond in het bekende restaurant "De Soester Duinen" de eerste van een serie diner-dansants plaats, waarin een bekende Nederlanders als gast op treedt. Marco Bakker zorgde er als eerste voor dat een bezoek aan "De Soester Dui nen" zeer de moeite waard was. René Plemp, die als gastheer optrad, kweet zich uitstekend van zijn taak om de be roemde bariton nader aan de tand te voelen en het Skyray-trio onder leiding van Piet Daalhuizen hielp de talrijke dansluchtigen op de vloer. Het optreden van Mar co Bakker, zeer geanimeerd, werd door allen bijzonder gewaardeerd. De gasten hebben zonder uitzondering volop genoten. Bij het eerstvolgende diner-dansant - de laatste zondagavond van oktober - zullen Saskia en Serge acte de présence geven. Voor wie eens "iets anders" wil wordt dat ook weer een avond om niet te missen. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Groei en bloei houdt op dinsdag 6 ok tober om 20.00 uur in de bovenzaal van het Medisch Centrum, Nieuwe- weg (hoek Smitsweg) een lezing over twaalf maanden bloei in de tuin. Iedereen kan zonder veel moeite een tuin zodanig beplanten dat ook in het kille, donkere seizoen bloeiende plan ten te bewonderen zijn. Als we de be langrijkste groepen tuinplanten nalo pen zijn er in de eerste plaats zeer veel mogelijkheden met de bol- en knolge wassen. De winterakoniet in februari, sneeuwklokje en crocus in maart, sierui van mei tot augustus, dahlia en cycla men tot ver in september of zelfs okto ber. Na de bloei zijn deze gewassen he laas minder aantrekkelijk, doordat het blad de tijd moet krijgen om af te rijpen en er daarna een open plaats in de tuin valt. Met de voorjaars- en zomer- bloeiers kan dat gedeeltelijk worden opgelost door eenjarigen aan te plan ten. De tweede groep is de heesters: vroegbloeiende FÖiododendrons, zoals de R. dauricum en de R. praecox de ha- IEDERE ZONDAG (tijdens feestdagen ook de maandag) van 16.00-20.00 uur onbeperkt genieten van een feestelijk warm en koud buffet. f 37,50 per persoon. Kinderen f 14,50. cocktail a la Cygne salades van vlees en vis warme gerechten met diverse garnituren diverse nagerechten stokbrood en sausjes Restaurant Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423 Reserveren aanbevolen mamelis mollis met haar grote gele bloemen, de daphne mezereum en ook de pieris japonica. In het najaar en in de winter zijn het vooral de besdragende heesters die voor kleuraccenten in de tuin zorgen: bodembedekker (voor schaduw)gaul- teria procumbens, viburnum davidii, de lichtend paarse callicarpa en de exclu sieve clerodendrum. Dan is er nog de heide, waar de mogelijkheden wat kleur en bloeitijd betreft door het enorme as sortiment vrijwel onbeperkt zijn. Veel zomerbloeiende heide heeft het de af gelopen jaren opgegeven: vaak een enorme teleurstelling voor de tuinbezit- ter. De natte winters, afgewisseld met periodes van strenge vorst, zijn debet aan deze situatie. De winterbloeiende heide (erica car- nea) heeft aanzienlijk minder last van weersomstandigheden en geeft juist in de maanden december tot en met maart fleur aan uw tuin. De vaste planten, die 's winters bloeien, zijn in vergelijk met zomerbloeiers bescheiden in aantal. Een charmant vroegelingetje is het he- patica (leverkruid). Dit plantje bloeit vóórdat het blad verschijnt, soms al half februari. Aan de hand van dia's laat Arend-Jan van der Horst diverse mo gelijkheden en combinaties zien van bovengenoemde groepen. Voor leden van Groei en Bloei is de toegang tot de lezing gratis, niet-leden zijn welkom te gen een vergoeding van fl. 3,-. Snelheidscontrole Torenstraat De politie hield vorige week een contro le op de naleving van de maximumsnel heid op de Torenstraat, met behulp van de radar-apparatuur. Van de 400 passe rende automobilisten reden er dertien duidelijk te hard. Zij krijgen een proces verbaal. De hoogst gemeten snelheid was 80 km/u. Autokraak Regentesselaan Een 54-jarige bewoner van de Regen tesselaan ontdekte vorige week dat een onbekende dader de radio-cassette recorder uit zijn auto had ontvreemd. De dief heeft vermoedelijk met een stuk ijzerdraad het portier geopend en ver volgens het apparaat uit het dashboard getrokken. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Jongens (15) op straat mishandeld Twee jongens uit Soest, beiden 15 jaar oud, meldden zich in de nacht van za terdag op zondag bij de politie met de mededeling dat zij even tevoren op de Weegbreestraat waren aangevallen door een groepje van naar schatting acht jongelui, die de beide knapen even "stevig onder handen" namen. Ze lie pen daarbij klappen op in het gezicht en op borst, benen en armen. Wat de aan leiding voor het treffen was kon de poli tie niet zeggen. Weinig jongeren bij oprichtings-vergadering in Griftland College, maar: In Soest bestaat sinds maandagavond een CDJA-kern. De jonge christen-de mocraten kwamen eergisteren bijeen in de aula van het Griftland College voor de oprichtings-vergadering. Tijdens de avond, waar staatssecretaris mevrouw mr. Y. van Rooy van buitenlandse han del een toespraak hield, meldden zich acht jongeren als lid van de kersverse afdeling van het CDJA. Het bestuur wordt gevormd door Bart Krol (voorzitter), Frank van den Berg (secretaris) en Frank Kok (penning meester). Ondanks de geringe opkomst van het jonge publiek was Bart Krol toch tevreden over de respons op de op- orichting van de CDJA-kern Soest/ Soesterberg. "Het is gewoon erg moeilijk om jonge ren te motiveren als het gaat om een po litieke avond. Dat is jammer, maar als je de opkomst vergelijkt met andere ker nen springen wij er toch positief uit. Het gaat er ook niet direct om met hoeveel mensen je bent, als je maar een georga niseerde groep vormt," meent de voor zitter van de jongeren-afdeling van het CDA. "Het blijkt dat.de groepen ner gens groot zijn. Ze teïlen hooguit tien tot vijftien leden. Maar zij die lid zijn, zijn wél gemotiveerd, en dan kun je een heleboel activiteiten ondernemen. Je kunt laten zien dat je er bent, typische Soester problemen aansnijden en je plannen weergeven. Als wij straks als CDJA bij het gemeentehuis gaan staan om ons standpunt weer te geven wor den we door de bevolking serieuzer ge nomen dan 'zomaar' een groepje men sen, en dan hoeven we niet eens hetzelf- Vorige week vond - tijdens de Vredes- week - een avond plaats over het the ma "Kernproeven in de Stille Zuid zee", georganiseerd door Vrouwen voor Vrede Soest, waarin duidelijk werd gemaakt waarom deze vredesor ganisatie zich juist op de Pacific richt, in het bijzonder op de Franse kern proeven. De vredesbeweging heeft zich jarenlang aktief verzet tegen de plaatsing van de kruisraketten op Woensdrecht, maar ware vrede zien Vrouwen voor Vrede in een rechtvaardiger wereld en een terug dringen van de wapenwedloop. Er valt dus genoeg te doen. De groep is zich gaan verdiepen in de Franse kernproe ven in de Pacifig wat uitmondde in een "poster-aktie", gevolgd door deze voorlichtingsavond. Jaap Schep, lid van de Pacific Werk groep, zette uiteen hoe het eilandenrijk in de Stille Zuidzee binnen enkele tien tallen jaren is weggerukt uit een paradij selijke staat en snel maar zeker het proefgebied is geworden van de grote wereldmachten. Die landen kregen te maken met radio-aktiviteit en de gevol gen daarvan, met werkloosheid en ont wrichting van de samenleving, maar ook met de verworvenheden van de westerse cultuur, zoals televisie en coca cola. De eilandbewoners werden gedepor teerd en hun gezondheid werd be dreigd. Hun normale levenspatroon - landbouw en visvangst - werd onmoge lijk als gevolg van de hoge radio-aktivi- teit, veroorzaakt door proefexplosies en het testen van andere nucleaire wa pensystemen. Kortom: de autochtone bevolking geraakte in een afhankelijke positie. De indrukwekkende film van Otto Schuurman, "Paradise in Pain", maak te veel vragen los, die Jaap Schep na de pauze beantwoordde. De belangrijkste was wel: Wat kunnen wij hier onderne men om de situatie daar te veranderen; hoe kunnen wij de bevolking steunen? Daarover gaan Vrouwen voor Vrede zich nu beraden. De poster-aktie "Weer een Franse kernproef' gaat gewoon door. Een tiental bezoekers meldde zich ter verga dering aan om mee te doen. Wie be langstelling heeft kan nog deelnemen aan de aktie. Men krijgt dan een tele foontje als er onverhoopt weer een proefexplosie in de zuidelijke Pacific heeft plaatsgehad. Dan gaan de raam biljetten weer gedurende een week voor de ramen. Men kan zich aanmelden bij: Toos Egmond, tel. 14525; Trinie Rut- gers, tel. 14270; Gep van Bercum, tel. 13772. Het bestuur van de kersverse CDJA- kern Soest en de staatssecretaris me vrouw mr. Y. van Rooy. Voorzitter Bart Krol (tweede van rechts): "We zijn nu een georganiseerde groep. de argument als het CDA aan te voe ren." Tweede Kamer Op korte termijn heeft het bestuur van de CDJA-kern Soest geen concrete plannen. Het wil allereerst de (poten tiële) leden benaderen voor een con tact-avond, en pas dan ideeën gaan uit werken. De CDJA-ers denken daarbij aan het organiseren van discussie avonden, gesprekken met de CDA- fractie, een excursie naar de Tweede Kamer en een bezoek aan de gemeente raadsvergadering. Het bestuur wil daarnaast in de toekomst ook de aan dacht vestigen op problemen die zich in Soest afspelen. Behalve de staatssecretaris Van Rooy was ook de landelijke voorzitter van het CDJA, Hans Huibers, getuige van de oprichting van de kern Soest/Soester- berg. Hij sprak de plaatselijke initiatief nemers moed in door hen op de hoogte te stellen van zijn persoonlijke ervarin gen in zijn pogingen een CDJA-kern in zijn woonplaats op poten te zetten. Hui bers stuurde toen aan tweeduizend jon geren een uitnodiging. Er kwam nie mand. As de p lies ie vrogger aachter un boef anzaatdie vurtliep, daanriepeze: "Stoa of ik schiet!" Voortemeej zeige ze teuge iemaangd die geejn hongdepoegschep- pie bie zich het: Stoa of ik schep!" 't Is toch waatmetdiehongdepoep. kHetter aal heul waat gehannese meej 'evuld. Zongder scheppie daan moar met de pen, bedoelt ik vaan eiges. En vaan dit ongderwaarp roak ik ok aal weer niet maak ke luk aaf waangt ut College houdt zich vaast an 't poep- scheppie, joa, waat mot ik daan? Ok vaasthouwe ne tuur luk. Moar zo zaal ik dan op delaangeduur toch nog zo'n stuk soanitair hongdebestek an motte schaaffe. Eerst doch ik vaan niet om- daat ongs hongdebeest un ervoare goot- poeper is, moar as ze je anhouwe ajje zongder scheppie laangest de dreve waangdelt, daan stoa jezellufte kaakke. Veurlopig is ut hongdepoepproefgebied Kloarwoater nog un end vaan me huus. Zo vaar komme wullie niet, daan is tie aallaang moei. De hongd daan, wel te verstoan. Wullie hebbe de ruumte nog en daan kaajje schepongtheffing kriege. Die mojje anvroage bie gemeengte- waarke aafdeling plaangtsoenedienst, waangt die hebbe voortemeej heul geejn scheppe of schoffels meer nodig. Die strooie boomschors in de paarke. Daan hoeve ze niet meer zo voak te wieje. Daa's de miljeuvriengdelukke on- kruudbestrieding. Daazze de kaangte vaan de waangdelpoaje en ut graas om de bome en laantoarepoale hebbe dood 'espote, doar mojje ut niet over hebbe. Daa 'sgeejn miljeubederf daa 's gewoon gebrek an vaakbekwoame kaangtaafk- nippers. Moar ik ben baang daawwe met aal die boomschors ok nog niet joa- rigzaalle weze. Asdejeugdtussedestru- kegoatstrune, daan zaajje us waatzieng op de trottwoars. Nog ééjn keer zo'n noodweer as veurige week en de Daal- weg is heulemoal vaan hout. En vaan dik hout zoagt men plaanke, moar daa's denk' aal 'beurd aangders haawwe niet zo veul schors om niet te wieje. Zouwe we die bojembedekking ok in de stuk kies perk vaan de vernieuwde winkel kring kriege? Hoeve de winkels ok niet zo blie meej te weze. Ze kenne d'r beter stoale buze in sloan, waangt de mooie stoepe ben moar aamper kloar of de au to's rieje d'r gewoon overheejn zodaat op un poar ploatse de boel noeng aal- weer in de praak leit. Moar as 't heule moal kloar is, wordt ut wel mooi, vin ik. 'k Ben aallenig benieuwd of ze de kring daan weer ope zaalle breke veurkoabels of zoiets. Je hetter aalle kaangs vaan, waangt öngderlest hebbe ze de Steen- hoffstroat un heul end op 'ehoogd en daan zaal de winkelkring ok wel an de beurt komme. Affing, daa's loater zorg. Ik houwt ut wel in de goate. Ak iets niet ziet, daan heurt ik ut wel. En daan kriege we toch ok de koabelkraangt, dus je hoeft niks te misse. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k haarstikke nieuwsgierig ben waat of ter o ver Soest op de buus zaal komme. Misschien wel rekloame veur hongde- poepscheppies. Hannes van de Neng Autokraak Veenbesstraat Een 65-jarige bewoner van de Veen besstraat ontdekte vorige week dat een onbekende dader de radio-casette- recorder uit zijn auto had gestolen. De wagen stond bij zijn woning gepar keerd. Om het apparaat weg te nemen had de dader het rubber van de voorruit stukgesneden en vervolgens de gehele voorruit verwijderd. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 OEKHOUD Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 yWWWVWWW^WN/WWWWSAAAA/WWWWS^WVWSA/SA/WVWS/WWWV Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de vorige aflevering vermeldde ik het feit dat er bij de aanleg van de meeste tuinen geen rekening gehou den wordt met het geuraspect. Om hierin enige veran dering te brengen heb ik getracht vorige week inspire rend bezig te zijn door een aantal welriekende strui ken te bespreken. Deze week wil ik nog een aantal struiken bespreken die we speciaal aan kunnen planten voor de geur van hun blad. Tevens passeren er een aantal vaste planten, één en tweejarigen de revue, die ons reukorgaan kun nen prikkelen. Bladeren: Een overbekend gewas is Buxus sempervi- rens ofwel het palmstruikje dat de laatste jaren weer erg in trek is. De plant laat zich goed in vorm knippen en wordt als zodanig meestal gebruikt voor lage haag jes of modelknipkunst. Vrij onbekend van deze plant is het sterke aroma dat de bladeren vrijgeven, zodra deze aangeraakt worden. Caryopteris, een struikje tot plm. 1 m hoogte waarvan geen nederlandse naam bekend is, bloeit rond deze tijd met helderblauwe tot lichtblauwe bloemen. De bladverliezende heester heeft grijs-groen blad dat zeer aangenaam ruikt. Naast de bladgeur is ook de bijzon dere bloeitijd een goede reden om een exemplaar in de tuin te plaatsen. Dat Lavendel in dit rijtje van welriekenden thuishoort zal niemand verbazen. De geur van bloem en blad wordt alom geprezen en diverse plantedelen worden dan ook verwerkt in produkten die lekker moeten rui ken zoals shampoo's, zepen en parfums. Lavendel bloeit in de zomermaanden langdurig en rijk op een zonnige, enigszins beschutte standplaats. Een sterk aromatisch gewas is Gagel of Myrica gale, een bladverliezende struik tot 1 - 1.50 m hoogte met vrij kleine grijs-groene bladeren. De sterke geur die de plant via zijn blad afgeeft doet denken aan boenwas. De struik verdraagt prima natte grond, zodat aanplant op niet doorlatende grond mogelijk is. Erg droge grond wordt niet verdragen. Een struik waarvan het blad heel karakteristieke geur uitademt is de gewone vlier of zware vlier ofwel Sambucus Nigra. De lucht van het blad is voor de een aantrekkelijk en voor de ander juist afstotelijk, duidelijker dan bij vorogaande planten. Deze vlier heeft in de voorzomer prachtige bloemschermen die in de herfst veranderd zijn in bes- trossen. Vaste planten: Er zijn een flink aantal vaste planten met geurige bloemen/en/of bladeren. Op de eerste plaats behoren natuurlijk de vaste krüiden als Thym, Rozemarijn, Citroenmelisse, Maggiplant en Hysop hiertoe. Vaste planten die qua bloem-geur de moeite waard zijn, zijn bijvoorbeeld de Rode Valeriaan, het Lievevrouwe-bedstro, verschillende klokjesbloem soorten, het Lelietje-derdalen, Anjers, de Duitse Lis, Lupinen, vaste Violen en de Vlambloem. Voor blad- geur in grote verscheidenheid staan onder andere het Duizendblad, de Bosanemoon, de Bergamot - of Eau de Cologneplant, het Kattekruid, de Heiligenbloem en verschillende Thymsoorten garant. Een- en Tweejarigen: Natuurlijk vinden we ook onder de dankbare zomerbloeiers, de één- en tweejarigen een flink aantal neusverwenners. Hier een lijstje van de favorieten: Goudsbloem, Muurbloem, Anjer, Zonnewende of Heliotroop, Lantana, Pronkerwt of Lathyrus, Zomerviolier, Siertabak, Oost-Indische kers, het Afrikaantje en tenslotte de tweejarige viool.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13