2 ?5 li TOT JEANS BIJ joéis zo gezien Kabelkrant 'bedient' sinds vrijdag ruim 90 procent van Soest Staatssecretaris Dees stemt in met verpleeghuisplan Soest/Baarn Albert Heijn mikt nu op vestiging aan Stadhouderslaan/Korte Brinkweg Telefonisch startsein van burgemeester Scholten 'Behoefte genoegzaam aangetoond' V erkeersmaatregelen Koningsweg Bos-fietspaden worden opgeknapt Politie zoekt getuigen Soester (68) omgekomen bij aanrijding op Molenstraat Toch ABC-plan in Soest? JAN HILHORST ai 25 jaar uw fruitspecialist op de Soester markt. Let op! Deze week: FRANSE GOLDEN DELICIOUSE HET LAATSTE NIEUWS NON-STOP KANAAL 4 OP UW TV! G HANDEL Jeans mode specialist WL Nieuweweg 60A Soest WD-fractie oneens met minister door Genard Paul Krijgen is de kunst Mishandeling brandweerman blijkt 'ongelukje' Foto: Goos van der Wilt. Sinds afgelopen vrijdagmiddag, even na half vier, wordt ruim 90 van alle Soester ingezetenen thuis bediend met een elektronische krant: de Kabel krant Soest, die via het CAI-net wordt gedistribueerd. Burgemeester Paul Scholten gaf op dat tijdstip in restau rant Darthuizen aan de Prins Hen driklaan per telefoon het officiële startsein, door de kabelkrantredaktie (die in Hilversum zetelt) opdracht te geven de eerste uitzending te begin nen. Na zijn '''even kijken wat er nu ge beurt" ontrolde zich op het grote tv- scherm de allereerste editie van de eer ste jaargang van de kabelkrant. Direct daarna ging in Darthuizen de champagne rond. Tal van "officials", zowel van samenwerkende kranten de Gooi- en Eemlander en de Soester Courant als van het gemeentebestuur, en een groot aantal genodigden en be langstellenden woonden de officiële doop van de kabelkrant bij. Zij werden verwelkomd door directeur J. Rookma- ker van de Gooi- en Eemlander, die de al jarenlange collegiale samenwerking tussen beide uitgevers onderstreepte en meldde goed verwachtingen te hebben van de kabelkrant. Voor de Gooi- en Eemlander is de Soester kabelkrant de tweede; in februari werd gestart met de Hilversumse kabelkrant en omstreeks de jaarwisseling staat die van Huizen op het programma. De heer Rookmaaker liet weten met spanning de reacties van het publiek af te wachten en roemde de plezierige en constructieve samenwer king met het gemeentebestuur. Dat deed ook de heer H.E.J. Smit van de Soester Courant, die sprak van een "historisch moment" voor de gehele ge meenschap van Soest. Het deed hem deugd dat zovelen op "kraamvisite" waren gekomen bij de geboorte en de doop van het "troetelkind" van de beide "trotse krante-ouders", al zijn die dan ook resp. 116 en 65 jaar oud. "Maar de oudjes doen het nog best," aldus de heer Smit. Belangstelling is enorm De belangstelling voor het nieuwe me dium is enorm, stelde hij verheugd vast, met name van de zijde van de (adverte rende) ondernemers. Hij twijfelde er niet aan dat de kabelkrant binnen korte tijd haar eigen bijzondere plaats in Soest zal veroveren, al is haar rol niet los te zien van de gedrukte kranten. Aan het begin van een nieuw tijdperk met nieuwe ontwikkelingen staat de plaat selijke pers voor nieuwe uitdagingen, aldus de heer Smit. Hij was er zeker van dat de beide kranten deze uitdagingen aankunnen. "Wat ons betreft: wij zijn er klaar voor," aldus de directeur van de Soester Courant. Burgemeester Scholten nam op zijn beurt graag de taak van "peetvader" op zich, al stelde hij ironisch vast dat hij nog nooit zoveel mensen uit de krantewe reld zó enthousiast over de televisie had horen spreken. De techniek is fascine rend, en de boodschap is van belang, maar het gaat om de mensen, aldus de burgemeester, die verheugd was dat Soest zich (als 68e van de 714 gemeen ten) in de voorste rijen van kabelkrant gemeenten bevond. "Kennelijk kan dit allemaal, en straks kan er nog veel meer, misschien zelfs echte lokale televisie." Voldoening De journalisten van beide kranten wen ste hij toe dat het nieuwe medium hun voldoening zou geven, al liet hij direct daarop weten dat anderen nu dc moge lijkheid hebben hun werk nog kritischer te volgen. "Hoe kort de teksten ook zijn, u hebt een zware verantwoorde lijkheid in deze monopoliepositie. Dat vereist grote zorgvuldigheid, maar het is ook een eer." De adverteerders in de nieuwe ki;ant wenste hij toe dat ook zij aan hun trek ken zouden komen, al hoopte hij dat de reclame niet al te overheersend zou Burgemeester Scholten geeft het start sein voor kabelkrant; links van hem Gooi- en Eemlander hoofdredacteur W. Meiners. worden en noemde hij de kabelkrant van niet geringe betekenis voor het be drijfsleven. Datzelfde gold volgens hem evenzeer voor het gemeentebestuur. "We moeten de rol van de kabelkrant niet onderschatten. Het gaat erom de mensen te bereiken. Hoe korter en ker nachtiger we onze boodschap over brengen, des te, beter," aldus de heer Scholten. "Laten we trots zijn op onze kabelkrant," hield hij tenslotte de Soes- ters voor. "Ik hoop dat we er veel plezier van hebben." Na het startsein zagen de gasten o.a. op een groot televisiescherm en een aantal gewone tv's de eerste editie van de ka belkrant verschijnen, met daarin een af wisselend geheel van nieuwsberichtjes, foto's, advertenties en gemeentelijke in formatie. De eerste algemene reacties op de "stille krant" waren bijzonder po sitief. De directies van de Gooi- en Eemlander en de Soester Courant kon den dan ook een groot aantal geluk wensen met het nieuwe fenomeen in ontvangst nemen. Volgens staatssecretaris Dick Dees (Volksgezondheid) bestaat er in de gemeenten Soest en Baarn behoefte aan een verpleeghuis "met een om vang die overeenkomt met een klini sche capaciteit van 120 bedden". Dat meldde het directoraat-generaal van de Volksgezondheid vorige week in een bericht in de Staatscourant van 22 september. Daarin staat te lezen dat de staatssecre taris "planmatig" instemt met en derge lijke voorziening. In een later stadium wordt beslist over de exacte omvang, de lokatie en de bowukundige uitwerking, alsmede over de rechtspersoon die het beheer over de instelling moet gaan voeren. Volgens de mededeling in de Staats courant wordt met deze beslissing afge weken van zowel het ontwerpplan (van de provincie) als van het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzienin gen. Het ontwerpplan gaat uit van de realisering van de Oelte, waarbij Maar schalksbos wordt omgevormd tot ver pleeghuis. In het besluit van Dees speelt dat mennelijk geen rol. De staatssecretaris onderschrijft overi gens het oordeel van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen dat er was een standpunt kan worden ingenomen over een andere bestemming voor Maarschalksbos als er eerst "ten depar- temente" een uitspraak is gedaan over de ziekenhuis-problematiek in Soest en Baarn. De situatie is echter inmiddels wezenlijk veranderd. Weigering In dat verband wijst Dees op zijn weige ring om een verklaring af te geven dat er "behoefte" bestaat aan een nieuw te bouwen fusieziekenhuis (waartegen de ziekenhuizen, de gemeenten en andere instellingen overigens een Kroonbe- roep hebben ingesteld). In de visie van Dees blijft Maarschalksbos gehand haafd - zij het dat het ziekenhuis be perkte aanpassingen zal ondergaan - maar gaat Zonnegloren absoluuut dicht gaat. Met de weigering van de "behoefte verklaring" is de mogelijkheid van een herbestemming van Maarschalksbos "ontvallen", aldus de Staatscourant, maar Dees vindt wel dat in het ontwerp plan van de provincie "genoegzaam is aangetoond dat uit planmatig oogpunt behoefte bestaat aan de oprichting van een verpleeghuisvoorziening in Baarn/ Soest voor somatisch zieken en psycho geriatrische patiënten". In de visie van de staatssecretaris komt er te gelegener tijd dus wél een ver pleeghuis in de regio, maar moet Maar schalksbos dus (voorlopig?) gewoon ziekenhuis blijven, al is nu al bekend dat het Baarnse ziekenhuis in de gevaren zone verkeert als de nieuwe aangekon digde beddenreductiemaatregelen in derdaad zullen worden doorgevoerd. De sluiting van Zonnegloren lijkt in dat verband onontkoombaar en de kansen voor de Oelte zijn zo goed als nul. Gedurende de periode 5 oktober tot20 november geldt in verband met de re constructie van de Koningsweg een aantal tijdelijke verkeersmaatregelen in de omgeving van dat gedeelte Konings weg waar gewerkt wordt. Het stuk Koningsweg tussen de Vrij- heidsweg en de Varenstraat is voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten. Dat is eveneens het geval voor het stuk Dal weg tussen de Haverweerd en de Koningsweg, en het stuk Dorpsstreek tussen de Di Lassostraat en de Konings weg. De komende weken zullen de fietspa den in de Soester bossen een grote op knapbeurt krijgen. Het gaat daarbij om alle fietspaden in het gebied de Lange Duinen, een groot gedeelte van de fiets paden in het gebied de Korte Duinen, de doortrekking van het fietspad Hee- serspoor O.Z. vanaf de Van Weerden Poelmanweg naar de Monnikkenbos- weg, het fietspad vanaf het Soester Na tuurbad langs de Van Weerden Poel manweg tot aan de overweg Soestdui- nen en het fietspad vanaf het Berken laantje langs de spoorlijn naar Den Dol- der. De 68-jarige B.A. Pots uit Soest is zaterdagavond omgekomen bij een ernstig verkeersongeluk op de krui sing Molenstraat/Albert Cuyplaan. Het slachtoffer reed mee in een au to, die werd aangereden door een motorfiets. Hij werd op slag ge dood. Het ongeluk ontstond toen de even eens 68-jarige bestuurder van de au to waarin de heer Pots, woonachtig in Mariënhorst als passagier mee reed, komende van Molenschot het kruispunt met de Molenstraat op reed. Volgens de verklaring van de bestuurder stopte hij eerst om zich te overtuigen dat er geen verkeer van rechts kwam, waarna hij rustig het kruispunt opreed. Plotseling echter naderde met zeer grote snelheid van rechts een motor fiets, bestuurd door een 33-jarige Soester, die zich in de rechterzijkant van de auto boorde. Daarbij werd de heer Pots, die naast de bestuurder zat, gedood. De motorrijder kwam zwaar gewond op het wegdek te recht. De echtgenote van het slachtoffer, die achterin de auto zat, bleek slechts licht gewond, evenals de bestuurder, die enige verwondingen in zijn ge zicht opliep. De motorrijder werd met twee dichtgeklapte longen en gecompliceerde fracturen aan zijn onderarmen per ambulance overge bracht naar de Lichtenberg in Amersfoort. Zondagmiddag werd bekend dat het levensgevaar was ge weken. De beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd en zullen vermoe delijk total loss worden verklaard. Ze werden voor een technisch on derzoek overgebracht naar het bu reau. De politie verzoekt eventuele ge tuigen van het ongeluk, dat zater dagavond om 23.25 uur (vijf voor half twaalf) plaatsvond, zich met haar in verbinding te stellen om mogelijk nadere informatie over de toedracht van het ongeluk te ver strekken. Ondanks de ferme tegenstand bij een deel van de Soester winkeliers en in het verlengde daarvan bij een deel van de gemeenteraad - zoals dit voorjaar nog eens duidelijk is gebleken - blijft Ahold, het moederconcern van o.a. de Albert Heijn-supermarkten, in Soest naarstig op zoek naar een geschikte plaats voor een nieuwe vestiging, in de buurt van De Van Weedestraat. Dat is immers het belangrijkste winkelcen trum van Soest, zoals destijds in een distributie-planologisch onderzoek is vastgesteld. Albert Heijn heeft nu zijn oog ook laten vallen op het terrein op de hoek van de Stadhouderslaan en de Korte Brinkweg, aan de uitvalsweg in de. richting Baarn. Het zou daarbij nog altijd gaan om een zogenaamd ABC-project, een soort combinatie-warenhuis waarin wordt deelgenomen door Albert Heijn, Blok ker en C. A. Eerder dit jaar werd be kend dat Blokker en C. A. inmiddels hadden afgehaakt van de plannen, in welk verband toen met enige hardnek- (Frankrijk klasse I) 2 kilo voor Elke donderdag op de markt Weegbreestraat, hoek Smitsweg. 3SHGHQ Soester Courant De Gooi-en Eemlander AT KRIJGT U 'THUISBEZORGD' OP UW TV, VIA DE CAI KANAAL 4. 24 UUR PER DAG NON-STOP. 7 DAGEN PER WEEK. AKTUEEL LOKAAL EN REGIONAAL NIEUWS. PLUS PLAATSELIJKE AANBIEDINGEN. 'N LEUKE, LEVENDIGE 7V-KRANT. KIJK ERNAAR! Nog even dan giert weer de storm door de bomen en wordtde behaaglijkheid vooreen poos U ontnomen onthoudt dan de naam voor uw dubbele raam Laat Van Ede de tocht en de kou snel onttronen. Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! 10de kigheid de plek van het "oude" ge meentehuis werd genoemd. In plaats van C. A. is inmiddels ook Vroom en Dreesmann als eventuele partner in het project genoemd, maar dat lijkt onjuist. Dit vooijaar stak er in Soest een storm van verontwaardiging op, vooral bij de winkeliers in Soest-Zuid, over de ook toen nog vage plannen van het groot winkelbedrijf. Volgens het onderzoeks bureau Van Heesewijk, dat het fel be streden onderzoek had verricht, was de Van Weedestraat nu eenmaal de beste plaats en was er zeker "ruimte" voor een grote Albert Heijn-vestiging, ook al zou dat enige nadelige consequenties hebben voor andere Soester super markten. Een deel van de afvloeiing van consumenten naar Baarn zou zeker worden behouden, zodat het "kooplek" zou afnemen. Wethouder Plomp van Ruimtelijke Or dening en Economische Zaken deelde maandag mee dat hem van de plannen niets bekend is. "Je hoort zoveel ge ruchten. Ook over die lokatie is al vaker gespeculeerd, maar er is geen sprake van een officiële aanvraag. De grond daar is in handen van particulieren. Als men daarmee onderhandelt is dat bij de gemeente niet persé bekend." Principe-overeenstemming Een van de bewoners van de Korte Brinkweg - die als "belanghebbende" niet met naam en toenaam genoemd wil worden - bevestigt dat Albert Heijn kontakt heeft gezocht met de eigenaren en bewoners van het stuk Korte Brink weg tussen de Stadhouderslaan en het spoorwegviaduct, maar weerspreekt met klem dat er al grond verworven zou zijn. "Ze zijn kennelijk de mogelijkhe den aan het inventariseren." Volgens hem gaat het erom dat Albert Heijn in Foto: Goos van der Wilt. principe tot overeenstemming komt met de eigenaars van de grond, behou dens de goedkeuring van de gemeente en de provincie. "Als die niet meewer ken gaat zo'n overeenkomst natuurlijk ook gelijk van tafel." Overigens is Al bert Heijn ook in principe nog lang niet "rond" met de eigenaars van het terrein. Mocht dat binnen afzienbare tijd wel het geval zijn, dan zou de vereiste goed keuring van de gemeente kunnen strui kelen op de onwil van de gemeenteraad om de Van Weedestraat te "bevoor rechten" boven Soest-Zuid, gezien de afspraken over een zeker evenwicht in de beide winkelpolen. De provincie zou eventueel roet in het eten kunnen gooi en omdat, gesteld dat de gemeente daar overheen zou stappen, op de bewuste lokatie een agrarische bestemming ligt, zodat voor de realisering van het win kelproject een bestemmingswijziging nodig zal zijn. Theoretische mogelijkheden Volgens de heer Overdiep van het Ahold-hoofdkantoor in Zaandam staat er nog niets vast over de lokatie waar de nieuwe supermarkt tenslotte zou moe ten verrijzen. "We zijn inderdaad alleen theoretische mogelijkheden aan het on derzoeken, maar we hebben nog wel meer pijlen op onze boog in Soest." Hij kon geen concrete mededelingen doen over het tijdstip waarop over een en an der klaarheid zou kunnen ontstaan. "Ik heb werkelijk nog geen idee. Dat hangt ook af van de organisaties met wie we samenwerken, en dat kost altijd tijd." De veronderstelde deelneming van Vroom Dreesmann in het nieuwe project verwijst hij overigens zonder omwegen naar het land der fabelen. De WD-fractie Soest is het oneens met minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Ze vindt dat de WD- minister te weinig aandacht besteedt aan de geluidshinder die het verkeer op de A28 bij Soesterberg veroor zaakt. Volgens de fractie gaat de minister al leen uit van een 'berekend geluidsni veau'. De Soester liberalen vinden het beter als mevrouw Smit-Kroes uitging van werkelijke geluidsbelasting. De WD-fractie heeft dit in een brief aan de minister kenbaar gemaakt. In de brief spreekt de WD haar ongenoegen uit over de theoretische benadering die de minister in haar brief aan de VVD- fractie uiteen zet. "Als de minister niet ingrijpt in het ge goochel met die berekende waarden, kan dat leiden to veel experimenten aan de weg," aldus de fractie. De WD vindt dat haar 'eigen' minister op de lange termijn moet denken, en dan kan alleen open asfaltbeton afdoende zijn. Deze duurste oplossing is volgens de WD op die lange termijn goedkoper dan periodieke lapmiddelen. De VVD- fractie pleit in haar brief daarom voor snel en efficiënt handelen met betrek king tot de geluidshinder in Soester berg, "dus zonder overbodige romps lomp de gewenste toplaag aan te bren gen met als resultaat een verlaging van de geluidsbelasting van 6dB(A)," schrijft de WD. Een vreemde taal leren? TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Start direkt! Inl. 033-729097 ii.Ocsf**. Geven staat hoog genoteerd in onze sa menleving: wie geeft wat hij heeft is waard dat hij leeft. En de christelijke leer waarvan onze maatschappij nog steeds doordrenkt is laat weten dat het beter is om te geven dan te ontvangen. Mensen met ontstoken geefklieren wor den vermaand wat royaler met hun beurs om te springen. Er staat zelfs ge schreven dat je niet tegelijk God kunt dienen en de Mammon, zijnde God van het geld. Dus niet dat het niet mag, maar dat het niet eens mogelijk is. Toch is geven op zichzelf lang niet altijd zo positief als we wel denken. De ont vanger wordt al te gemakkelijk afhan kelijk gemaakt van de wil en soms zelfs de luimen van de bezitter. Ontwikke lingslanden weten daarover mee te pra ten en ontvangende instanties lijden on der de macht en de bemoeizucht van de gever, die wel mild heet maar tegelijker tijd meent de dienst ter plaatse uit te mo- genmaken. Dat geldt evenzeer in het klein, want zelden wordt een gift geheel zonder voorwaarden geschonken. Wie ooit noodgedwongen gaven van ande ren heeft moeten aanvaarden weet hoe gevoelig dit ligt. Immers, die ander kent jouw nood en is tegelijk in staat die te lenigen. Hij komt jouw wereld binnen, taxeert en beoordeelt de situatie en komt tot de beslissing al of niet te helpen. Hulpverleners - het gaat niet uitsluitend over geld- ontvangen vaak bloemen, planten en flessen wijn omdat de men sen die geholpen werden iets terug wil len doen, het evenwicht wensen te her stellen. Zodra de zaak waar het om gaat is opgelost, moet de afhankelijkheidsre latie opgeheven worden. Alsof het een ruilhandel betreft. En dat allemaal om dat we door diezelfde christelijke leer zo moeilijk geschenken of hulp zo maar kunnen aannemen. "Het schept zulke verplichtingenzeggen we dan. Maar een gift wordt pas echt een ga ve wanneer hij ontvangen is en een plaats krijgt in het leven van de ontvanger. Je zou kun nen zeggen dat wie niet bereid is om te ontvangen, de ander het zalige gevoel van het geven ontneemt. Dat geldt voor alle vormen van hulp, maar misschien meer nog voor vriendschap en liefde. In het laatste geval mis je zelfs de kans van je leven. Een 24-jarige brandweerman uit Soest, die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in allerijl per fiets langs de Kerkstraat spoedde om assisten tie te gaan verlenen bij een verkeers ongeluk in Soestdijk, meldde zich bij de politie met de mededeling dat hij door een onbekende was mishan deld. Daarbij was vermoedelijk zijn neus gebroken. Toen hij een café aan de Kerkstraat passeerde werd hij geconfronteerd met een hem onbekende man, die hem onverhoeds een klap in het ge zicht gaf. Na zijn werk liet de brand weerman zich in de Lichtenberg be handelen, waarbij kwam vast te staan dat zijn neus niet gebroken was. De politie stelde een onderzoek in en hield ter plaatse een 24-jarige Soes ter aan. Deze verklaarde dat hij geenszins uit was geweest op een mishandeling, maar dat hij wat ruim van de alcohol had genoten en bij het verlaten van het café, onvast ter been, een wat ongelukkige manoeu vre had gemaakt, waardoor hij in on zachte aanraking met de brandweer man was gekomen. Een ongelukje dus, zij het van pijnlijke aard. De po litie nam met deze verklaring genoe gen en beschouwde de zaak als afge daan. Loslopende koeien gevangen De politie werd zaterdagochtend in alle vroegte - omstreeks vijf uur - gewaar schuwd dat op en naast de spoorlijn in de Eempolders een aantal vaarzen liep. Met behulp van een omwonende wer den de dieren voorlopig in een weiland gedreven, tot de rechtmatige eigenaar zich over zijn vee zou ontfermen. BAR EETCAFE d'Oude Enghe=== Middchvij kst raat 2- Soest tel: 02155-1.1331 (j)eten le n ife e ven ereen fee

Soester Courant | 1987 | | pagina 1