Q//GH Bewoners Dorresteinweg unaniem: 'Weteringpad moet weer open!' scliociiinkcr m Politiek maakt zich zorgen over minder bekeuringen Grote fracties verwachten weinig heil van invoering verplicht poepschepje Meeste fracties houden slag om de arm over welzijnsbezuinigingen ONKYÜ^ WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 ALLEEN BIJ KODAK SELECT EEN GRATIS FOTOVERGROTING Akkoord met reconstructie, mits de bomen blijven staan GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD MAAR VAN ONKYO 998.- Meer tijd voor wijkgerichte aanpak Met beide benen in de mode SPOTLIGHT Feestmarkt bij Spullenhulp! Twijfels over effect hondepoep-bestrijding foto-film-video computer/ Kledingzameling CDA noemt voorstellen 'goed en moedig' 'Subsidie Muziekschool snijden om andere instellingen te ontzien' Stookseizoen begint weer Luchtverontreiniging door verkeerd stookgedrag Foto: Goos van der Wilt. De bewoners van de Dorresteinweg zijn het over één ding hartgrondig met elkaar eens: de verkeersoverlast in hun straat is maar op één manier goed ongedaan te maken, namelijk door het (opnieuw) openstellen van het Wete ringpad - tussen Laanstraat en Indus trieweg - voor het personenauto-ver keer. Alleen dan kan de Dorrestein weg worden ontlast en heeft de voor genomen reconstructie van de weg enige zin. Dat bleek vorige week tijdens de druk bezochte informatieavond van de ge meente over de plannen met de Dorre steinweg, waarvoor de bewoners waren uitgenodigd. Ze waren er zowat alle maal en demonstreerden een opmerke lijke eensgezindheid. Het reconstruc tieplan is best, zij het dat de bomen moeten blijven staan, maar het wordt allemaal niks als het Weteringpad niet open gaat. De vertegenwoordigers van de ge meente, waarnemend directeur ir. J van Gent van Gemeentewerken en ver keerskundige P. Kroese, trachtten de bewoners er in eerste instantie van te overtuigen dat het verkeerscirculatie plan voor het industrieterrein vooral positieve effecten had gehad. Zo ging er meer verkeer over de Koningsweg en minder door de woonstraten van het Hart en was een van de doelstellingen - de vermindering van verkeer op de Laanstraat - wel degelijk bereikt: 20 minder. 'Niet niks' Voor de Dorresteinweg was het alle maal wat minder gunstig uitgepakt: 25 meer verkeer, al bleef het aantal "verkeersbewegingen" (1700 1800) nog binnen de aanvaardbare grens van 2500 per etmaal. Niettemin vindt ook de gemeente dat "niet niks", aldus de heer Kroese. Vandaar het reconstruc tieplan, waarbij "verspringende" par- keerstroken, plateaus en verbeterde kruispunten ervoor moeten zorgen dat de weg onaantrekkelijk wordt voor het doorgaande verkeer in de richting van het industrieterrein. Het instellen van eenrichtingsverkeer is maar een halve oplossing en bovendien moeilijk te con troleren. Afsluiten is zinloos, omdat ook de Dorresteinweg zelf bereikbaar moet zijn voor bijvoorbeeld brandweer en gemeentereiniging. De voorgeno men reconstructie bezorgt het door gaande verkeer zoveel hinder - tegen liggers zullen altijd op elkaar moeten wachten - dat het de Dorresteinweg zal mijden en in plaats daarvan via Vrij- heidsweg en Koningsweg op het indus trieterrein terecht zal komen, aldus de heer Kroese. De bewoners bestookten de gemeente lijke delegatie met een compleet vra- genvuur, waaruit nogal wat argwaan bleek ten opzichte van de "goede be doelingen" van de gemeente. "We tob ben hier ook al tien jaar, en er is nog nooit iets verbeterd," aldus een spreek ster. Overigens bleek dat men de recon structie op zichzelf zinvol vond, maar geen echte oplossing. De "bevoorrech ting" van het Weteringpad (daar staat maar één woonhuis!) moet ongedaan worden gemaakt. Dan pas keert de rust weer aan de Dorresteinweg. De bewoners zagen niet in waarom zij zouden moeten lijden onder de afgeno men verkeersdrukte op de Laanstraat en in het Hart, waar met name de Nieuwstraat minder druk is geworden omdat het Weteringpad geen doorgang meer biedt naar het industrieterrein. Sommigen vreesden dat het Wetering pad al "verkocht" zou zijn aan een van de daar gevestigde ondernemers (For- bo), en op die manier hetzelfde lot zou ondergaan als de Kostverlorenweg, die is Opgeofferd aan de uitbreiding van TBS. Dat werd door ir. Van Gent vol strekt tegengesproken. 'Politie zie je nooit...' Een punt dat de bewoners bijzonder hoog zit is het feit dat het circulatieplan voor het industrieterrein wel voorziet in eenrichtingsverkeer, maar dat geen chauffeur zich daaraan houdt. Hetzelf de geldt in nog ernstiger mate voor het vrachtverkeer dat over de Dorrestein weg dendert, ondanks de borden dat al leen "bestemmingsverkeer" toegang heeft. "En de politie zie je ook nooit..." Adjudant C. Jehee liet weten dat de po litie nu eenmaal geen tijd heeft voor een intensieve controle, omdat er prioriteit wordt gegeven aan andere politietaken. Misschien wordt dat beter als de politie "wijkgericht" gaat werken. Over de overlast van op de stoep geparkeerde auto's merkte Jehee op dat de politie daar niet zo zwaar aan tilt. 3 jaar garantie We hunnen u dal belet dan ooit bewijzen me! hel nieu we Onhyo piogiamma Bij voorbeeld de TX 82 Tuner/ Versterker In deze prijsklas se zuil u geen beier hart voor uw hill-inslallalie vin den 2x45 Wall conlinu-ver- mogen, diskrele eindver- sterker, uitvoerige loonrege ling, Oe tuner heeft Onkyo's drievoudige APR afstem- sysleem voor optimale aan passing aan de ontvangsl- condihes De bijgeleverde systeem-afstandsbediening werkt ook op casseitedeck en CD speler Zwart geanodiseerd aluminium TUNER/VERSTERKER Incl. et «landsbediening. ONKVO HI-FIGAATALFIJD DIE ENE SIAP VERDER WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Deze afsluiting van het Weteringpad is de bewoners van de Dorresteinweg een doorn in het oog. Ir. Van Gent maakte de bewoners dui delijk dat er nog niets definitief is. "Het staat niet bij voorbaat vast dat het We teringpad niet opengaat, maar ook niet dat het wél opengaat. De gemeenteraad zal daarover uiteindelijk moeten beslis sen en alles is nog mogelijk." Hij wees erop dat voor de totale reconstructie een bedrag van 223.700 gulden wordt uitgetrokken en dat het ongetwijfeld moeilijker zal worden als het meer gaat kosten. "Het bedrag staat vast. Ik durf niet te voorspellen wat er zal gebeu ren." Palen weghalen Over de kosten maakten de Dorrestein- wegbewoners zich niet al te veel zorgen. Een van hen verklaarde zich ter plaatse bereid het karwei - de openstelling van het Weteringpad - voor 500 gulden te klaren: een kwestie van de palen weg halen. Een ander wilde dat zelfs al voor 400 gulden doen. Van Gent kondigde aan dat de gemeen te via de Soester Zakenkring gaat pro beren te bevorderen dat de chauffeurs zich zullen gedragen naar de richtlijnen van het verkeerscirculatieplan, wat hij "een factor van belang" noemde. "Het gaat er tenslotte om dat mensen zich aangepast gedragen. Maar wie met op zet fout wil doet dat toch wel." Hij beloofde de bewoners hun stand punten te zullen doorsluizen naar het gemeiitebestuur, al wees hij erop dat zij alleen "over de belangen van de Dorre steinweg" spraken en dat het gemeen tebestuur meer belangen zal moeten af wegen. "Overal elders is het positieve effect aanzienlijk geweest, en dat zou teloorgaan als het Weteringpad weer opengaat." De bewoners waren begrij pelijk ongevoelig voor deze tegenwer pingen. Heroverweging Van Gent stelde tenslotte vast dat er na deze avond "op z'n minst" een herover weging zou moeten plaatsvinden. De reconstructie zou volgend jaar al kun nen plaatsvinden, al is nog niet te zeg gen wanneer precies. Naar zijn smaak zal het zeker niet eerder dan het voor jaar van 1988 worden voordat het plan in uitvoering wordt genomen. Een aantal bewoners maakte van de ge legenheid nog gebruik om hun onge noegen uit te spreken over de situatie bij de autosloperij aan de Industrieweg, waar de auto's soms vier rijen dik gepar- De raadsleden in de commissie Alge mene Bestuurszaken maken zich nogal zorgen over het feit dat het aantal "transacties" (bekeuringen) in Soest in het afgelopen half jaar is vermin derd van een dikke 1500 naar iets meer dan 800. Deze teruggang wordt met name veroorzaakt door het feit dat de prioriteiten bij de politie met de invoering van de wijkgerichte aanpak ("meer agenten zichtbaar op straat") anders zijn komen te liggen en er dus minder verkeerscontroles plaatsvin den. De politie besteedde in het eerste halfjaar 1987 al 200 uur extra aan het wijkgerichte werken. De echte proef moet overigens deze week pas beginnen: vanaf 1 oktober gaat de politie over op de door vele raadsleden begeerde wijkgerichte sur veillance, waardoor men een duidelijke afneming verwacht van de "veel voor komende criminaliteit". De politie werkt daaraan graag mee, krachtens de afspraken in het onlangs gesloten "con venant", zoals commissaris J.K. Adema en hoofdinspecteur E. de Natris, chef van de surveillance dienst, maandag avond in de commissie mededeelden. Het "halfjaar-rapport" - een van de uit vloeisels van het convenant, met een lange opsomming van feiten en feitjes - kon niemand enthousiast maken, ook de politie zélf niet, zoals bleek. "Het heeft ons veel tijd gekost om alles op pa pier te zetten, maar er zijn geen trends uit af te leiden en ook geen duidelijke conclusies aan te verbinden," aldus de commissaris. "De verhalen lezen wel lekker, maar wat moet je er verder mee?" De grootste zorg van de raadsleden bleek te gaan over de spectaculaire te rugval van het aantal bekeuringen, zon- Ut* pantalon ts l(XA> lieell een akutele wilde pasvorm mei veel banri- iilixwn Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Aanstaande zaterdag, 3 oktober, wordt er bij Spullenhulp, het kringloopcen trum aan de Veldweg, weer een feeste lijke markt gehouden. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot ca. 16.00 uur. Het wordt ditmaal niet zómaar een markt, maar een met een heel bijzonder feestelijk tintje. Er is namelijk een jubi leum te vieren. Spullenhulp, dat nu al 15 jaar bestaat en langzaam steeds gro ter is geworden en meer aktiviteiten ontwikkelde, zal tijdens de feestmarkt een van de medewerksters-van-het- keerd staan, en andere problemen in de directe omgeving. Zo werd o.m. een pleidooi gehouden voor eenrichtings verkeer op de Industrieweg tussen de Koningsweg en de Vrijheidsweg, om op die manier het langsdenderen van zwa re vrachtwagens enigszins in te tomen. eerste-uur huldigen. Na 15 jaar enthou siaste medewerking zegt dat wel wat over Spullenhulp zelf, en natuurlijk over zo'n medewerkster. De feestmarkt wordt ook benut om de Kringloopprijs - een initiatief van Spul lenhulp - uit te reiken. Die gaat dit jaar naar de Derde Wereldgroep Soest, als blijk van waardering voor het werk dat deze organisatie verricht, en wórdt uit gereikt aan de voorzitter. De Derde Wereldgroep maakt van de gelegenheid gebruik om bij Spullen hulp de nieuwe aktie te starten: "Gered Gereedschap". Deze aktie is gericht op het verzamelen van oud maar nog bruikbaar gereedschap - beitels, schroe- vedraaiers, zagen, etc. - dat anders zou worden weggegooid en dat na een op knapbeurt weer een nuttige bestem ming in de Derde Wereld kan krijgen. In verband met de markt op zaterdag is Spullenhulp op vrijdag gesloten. Het duo Ricky en Johnny verleent muzikale medewerking aan de markt. Bij een aanzienlijk deel van de ge meenteraad heerst twijfel over de haalbaarheid van de experimentele aanpak van de hondepoep-overlast, zoals Burgemeester en Wethouders die nastreven in het proefgebied Klaarwater. Vooral de invoering van het verplichte poepschepje ontmoet nogal wat scepsis. Dat bleek maandagavond tijdens de discussie in de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken, waar de aanpas sing van de Algemene Verordening Soest - zeg maar: het Soester wetboek van regels, geboden en verboden - met betrekking tot de hondepoepbestrij- ding werd besproken. In diverse fracties blijken twijfels te leven over de uitvoer baarheid van de maatregelen. De WD-ffactie ziet al helemaal niets in het poepschepje, zoals Neks Blommers burgemeester Scholten duidelijk maak te, en ook Ans Greefhorst (CDA), Raymond van Gelder (PvdA) en Wie- be Meilof (GPV/SGP/RPF) hebben hun bedenkingen. "De verplichting van het schepje is ab soluut niet waar te maken," aldus Neks Blommers, "en dit is geen stukje regel geving waarmee de samenleving ook maar iets doorzichtiger en beter wordt." Burgemeester Scholten be toogde daarop dat het schepje juist wordt ingevoerd om toch in elk geval Iets te doen. "Wie iets beters weet moet 't maar zeggen," aldus Scholten, waar op Blommers antwoordde dat het ge meentebestuur maar beter kan toege ven dat het hulpeloos is. Ans Greefhorst informeerde naar de eventuele sancties, omdat de politie hier geen taak van de eerste prioriteit heeft, en Van Gelder vond de hele rege ling zoals die in de verordening komt te staan, "gebrekkig". 'Krachtige informatie' Wiebe Meilof benadrukte nog eens dat de politie zich naar zijn mening niet met deze zaak dient bezig te houden; die heeft wel wat anders te doen. Volgens hem is een stelselmatige krachtige in formatie aan de burger - "tot-ie er beu van wordt" - de enige manier om wat te bereiken, "zodat op den duur iedereen hem aankijkt als hij zijn hond iets ver keerds laat doen. Dót werkt!" De andere commissieleden waren dat volmondig met hem eens. Adriaan Pothuizen (D66) stelde ook vast dat de sociale controle 't moet "doen". "Maar je moet natuurlijk wel kunnen terugvallen op een juridische basis." Wat hem betreft ging hij daarom akkoord met de nieuwe verordening. Ook Jan Visser (Progressief Soest) stel de zich achter het voorstel, inclusief de invoering van het verplichte schepje, waarvan hij op den duur toch wel enig effect verwachtte. "We moeten deze zaak positief benaderen en laten zien dat het ons ernst is. Klaarwater is lang zamerhand totaal vervuild; daar moe ten we met z'n allen echt iets aan doen." Handvat Burgemeester Scholten stelde dat de sociale controle uitdrukkelijk voorop staat. "Dat is de basis van de hele opera tie, en die moet uiteraard stoelen op krachtige informatie aan de burgers. Maar voor excessieve gevallen, waarbij het gaat om iemand die de zaak echt verziekt, moet je een handvat hebben. Anders lacht-ie je gewoon uit en staat de politie ook voor gek. Het gaat er heus niet om dat er 's nachts agenten met een zaklantaarn op pad gaan om boosdoeners te betrappen." Over het verplichte schepje merkte hij op dat het hier toch een experiment be trof. "Laten we 't in elk geval proberen. Elke poging om de overlast tegen te gaan is immers de moeite waard." Hij deed over de hoofden van de raadsle den heen een dringend beroep op de bevolking om mee te werken aan een goede uitvoering van de maatregel. "Want het probleem is echt veel erger dan we hier misschien denken. We wor den er voortdurend over aangesproken. Geef ons dan het voordeel van de twij fel." De commissie liet zich niet echt overtui gen, zodat de burgemeester de discussie afrondde met de verzuchting dat in de gemeenteraad de beslissing dari maar zou moeten vallen. De raad neemt die beslissing in de vergadering van 15 ok tober a.s. der dat men het gevoel heeft dat het aantal ovetredingen echt is afgenomen. Hoofdinspecteur De Natris gaf toe dat dat aantal op de "normale" hoogte zou zijn gebleven als de 200 uur die nu in de wijkgerichte aanpak was gestopt ge bruikt waren voor bijvoorbeeld snel heidscontroles. Publiciteit De politie is intussen bezig met de ver anderingen die krachtens het conve nant worden doorgevoerd, met veel aandacht voor de opleiding van de agenten, automatisering en voorlich ting. Dat laatste, aldus De Natris, was o.m. gebeurd in een plaatselijk verschij nend advertentieblad ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe politiebureau (vanmiddag). Overigens had de politie net advies gekregen niet al te nadrukkelijk naar publiciteit te streven, omdat dat maar hoge verwach tingen wekt en de uiteindelijke resulta ten altijd tegenvallen. De controles op snelheid en alcoholge bruik zijn overigens geenszins van de baan, aldus de hoofdinspecteur. Er wordt meer samengewerkt in regionaal verband, zodat de kosten worden ge drukt. Uren Ingaande op diverse vragen verklaarde commissaris Adema o.m. dat de tolken telefoon bij de politie, in tegenstelling tot berichten uit de commissie Minder heden, wel degelijk functioneert. Over het forse aantal uren dat voor de bewa king van het nieuwe politiebureau was uitgetrokken tijdens de bouw merkte hij op dat het hele korps - hijzelf incluis - 's avonds en in de weekeinden wacht had gelopen en daarvoor vrije tijd had "op geofferd", zolang er voor tonnen aan (onverzekerde!) apparatuur in het nog niet afgesloten gebouw had gestaan. Dat voor de invoering en begeleiding van de automatisering - die bij de politie langzamerhand ook goed op gang be gint te komen - uren moeten worden vrijgemaakt door politiemannen is een kwestie van tijd. Als het computersys teem eenmaal "loopt" wordt dat wel minder, aldus de politiewoordvoerders, en komt dat ook weer ten goede aan de tijd die aan het wijkgerichte werken kan worden besteed. Bij uw Kodak Select fotohandelaar kunt u altijd iets extra's verwachten. Volgende macnd is het weei taak. Een gratis fotovergroting van 20 x 30 cm. Als u nu bi| ons uw fotofilm laat ontwikkelen en afdruk ken kri|gt u een waardebon in het aflevermap|e. In de maand november kunt u deze bon inwisselen voor een fotovergroting. Uw foto's zijn bij ons in vertrouwde honden. Let dus goed op waor u uw film wegbrengt. Wij leveren u naast de mooiste kleuren en topkwaliteit deze maand ook een waarde bon voor een gratis fotovergroting van 20 x 30 cm. BIJ ONS ZIJN UW FOTO'S IN VERTROUWDE HANDEN Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Zuid promenade 15 Soest Telefoon 1 28 74 De stichting K.I.C.I., Kleding Inzame ling Charitatieve Instellingen, komt binnenkort weer kleding inzamelen in de gemeente Soest. Dat gebeurt op 6, 7 en 8 oktber a.s. Uit de opbrengst worden de Stichting "Hulp aan Landgenoten in Indonesië" en de Stichting "Nederland-Lesotho" gesteund. In Indonesië worden 1370 gezinnen (4000) personen met een maandelijkse gift geholpen. Het zijn fa milies die tussen wal en schip zijn ge raakt en geen Nederlands paspoort meer bezitten. De Stichting "Nederland-Lesotho" houdt zich bezig met kleinschalige ont wikkelingprojecten in dit Afrikaanse koninkrijk. Projecten ter bevordering van landbouw en veeteelt, van onder wijs en volksgezondheid. Er zullen in de gemeente huis-aan-huis plastic zakken worden verspreid, die enkele dagen later, hopelijk goed ge vuld met nog draagbare kleding, textiel en schoenen worden opgehaald. De be woners wordt verzocht de zak vóór 9.00 uur buiten te zetten. Wanneer men geen kleding heeft aan te bieden kan men toch helpen, door een bijdrage te stor ten op giro 3367600 t.n.v. de Stichting K.I.C.I. in Den Haag, Nassau Zuilen- steinstraat 9, tel. 070-245468. Met uitzondering van Progressief Soest hebben de verschillende fracties in de Soester gemeenteraad nog geen uitgesproken oordeel over de bezuini gingsvoorstellen die B. W. bij de ge meenteraad hebben ingediend. Zoals bekend moet er voor een bedrag van 205.000 gulden worden 'gesneden' in het Soester welzijnswerk. Het algeme ne oordeel is dat er aan de doorbere kening van de door Den Haag vermin derde uitkering niet te ontkomen valt. Leidje Tomassen (Progressief Soest) was aanzienlijk minder door schroom bevangen dan de overige leden van de raadscommissie Welzijn, waarin het voorstel vorige week op tafel kwam. Zij vond dat er op welzijn al te veel was be zuinigd en dat dit beleidsterrein juist ontzien moest worden. In dat verband hekelde ze het feit dat er voor fietspa den en laanbeplanting gemakkelijk 94.000 gulden wordt uitgetrokken. Ze liet weten zeer veel moeite te hebben met de bezuinigingen op de biblio theek, de peuterspeelzalen, de kader cursussen voor vrijwilligers, minderhe den, C-drie en de verhoging van de ei gen bijdrage voor het jeugdwerk. Ook had ze haar twijfels over de effecten van zo'n verhoging in het ouderenwerk en wees ze erop dat de Kinderboerderij juist zit te springen om een extra be roepskracht en dat Overhees snakt naar een opvang voor de jeugd van 13 tot 16 jaar. Jan van Esseveld (D66) legde zich nog niet vast op de voorstellen. Volgens hem biedt de begroting nog wel zo veel ruimte dat niet alle bezuinigingen hoe ven te worden doorgesluisd naar de in stellingen. Hij wachtte verder de in spraakresultaten af. Dat gold ook voor Bert Krijger (WD), die Leidje Tomassen enige voorbarig heid verweet. "We zullen eerst de bur gers moeten laten zeggen wat zij ervan vinden. Daarom zouten wij onze me ning nog even op." Wel liet hij alvast doorschemeren dat de WD nog wel wat problemen heeft met de bezuinigin gen in het ouderenwerk. 'Ellendig' Romke Wijmenga (CDA) stelde vast dat de raad niet om de bezuinigingen heen kan. "Het is ellendig dat we nu tot inperkingen moeten komen, maar deze voorstellen zijn goed en moedig. Er moet wel iets gebeuren." Ook hij wachtte liever de inspraak af voordat zijn fractie een uitspraak zou doen. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) noemde het "pijnlijk" dat er zo veel be zuinigd moet worden. "Welzijn zit toch al gauw in de hoek waar gemakkelijk gesneden wordt." Hij stelde met tevre denheid vast dat de pijn in elk geval over zo veel mogelijk instellingen wordt verdeeld. Lydia Meijer (PvdA) vond het "verve lend" dat het Rijk opnieuw bezuinigin gen oplegt. "De stofkam is overal al doorheen gegaan; de franje is al weg." Ze refereerde aan de discussie in de commissie Financiën, waar haar frac tiegenoot Van Gelder had geconsta teerd dat Soest - in zijn reserves - rijker is dan B. W. willen doen geloven. Zij wilde van een aantal voorstellen eerst het effect zien alvorens tot een oordeel te komen. Boterham Wethouder Frans Kingma (PvdA) stel de vast dat alle voorstellen pijn doen. "Er is niemand die hiermee minder dan de grootste moeite heeft. De rek is er al uit. We zijn al niet meer met het beleg bezig maar lopen het risico dat we nu aan de boterham beginnen te snijden." Over de financiële situatie van de ge meente merkte hij op dat er sprake is van een "wankel evenwicht": "Het is niet eenvoudiger geworden om het huishoudboekje van Soest te beheren." Hij toonde alle begrip voor de voorbe houden van de verschillende commis sieleden. Dat de kinderboerderij ver sterking nodig heeft en er dringend be hoefte is aan een jeugdcentrum in Overhees onderschreef hij. "Er is een waslijst van wensen. Het meeste is ech ter afgevallen en in de prullebak ver dwenen. De financiële ruimte is er ge woon niet." 'Proefballonnetje' van CDA-er Wijmenga: In het CDA leeft de gedachte dat het misschien beter is om de subsidie van één welzijnsinstelling fors aan te pakken dan alle instellingen een beetje te laten inleveren. Dat bleek uit een opmerking van Romke Wijmenga, voor het CDA lid van de commissie Welzijn, naar aan leiding van de komende reeks bezuini gingen. Volgens hem is het eind van de ombuigingen nog niet in zicht. "We lopen met onze bestedingen tel kens op het randje. Ook in de komende jaren zal er wel in allerlei zaken gesne den moeten worden. Laten we daarom eens één grote bezuiniging overwegen, ergens waar we een flinke hap kunnen missen." Hij noemde in dat verband met name de Muziekschool en wilde van wethouder Kingma wel eens horen hoe die daarover dacht. "Tsja, je kunt dat wel overwegen, "ant woordde Kingma. "Tenslotte gaat het jaarlijks om 650.000 gulden. Maar wij zijn er altijd van uitgegaan dat we zou den bezuinigen zónder de inhoud van het werk wezenlijk aan te tasten. We moeten niet bij voorbaat iets afbreken." Hij zag daarnaast een bezwaar in het feit dat de Muziekschool een regionale sa menwerking is tussen de gemeenten Soest, Amersfoort en Leusden en wees op het "cumulatieve effect" van bezui nigingen op deze instelling. Volgens hem heroriënteert de Muziekschool zich al op een nieuwe situatie, waarin minder geld beschikbaar zal zijn, en op een nieuwe opzet en organisatie. "La ten we er t.z.t. in dat kader maar eens verder over praten." Bij de gemeente komen tijdens het stookseizoen veel klachten binnen over luchtverontreiniging die uit de schoorstenen van de woningen komt. De klachten komen onder andere van de "cara"-patiënten. De luchtveront- reininging is vooral te wijten aan een verkeerd stookgedrag van de bezitters van open haarden, houtkachels en al- les-branders. Vaak gebeurt dit door onwetendheid. Juist nu het nieuwe stookseizoen weer aanbreekt wil de gemeente de "stokers" erop wijzen welke problemen kunnen ontstaan voor de medemens bij onjuist gebruik van open haard, allesbrander en houtkachel. De term "alles-brander" is bijvoorbeeld een misleidende naam. In een dergelij ke kachel kan beslist niet alles verbrand worden. Het verstoken van sloophout waarop nog resten verf zitten of hout dat geïmpregneerd is, kan in de rook gassen een groot scala aan gevaarlijke stoffen opleveren. Ook het verbranden van verpakkings materiaal zoals papier, karton en melk pakken, geeft veel luchtverontreini ging. Dat wordt nog erger wanneer daarin plastic verwerkt is. Verder treedt onvolledige verbranding op bij het verstoken van "vers" hout dat nog nat is (dus niet droog). Hierdoor komt er veel koolmonoxide en roet deeltjes vrij. uuoucdige verbranding treedt ook op als er gestookt wordt met te weinig luchttoevoer. Dit komt vaak voor, om dat veel allesbranders een te grote capa citeit hebben. Om nu te voorkomen dat het te warm wordt in de kamer, wordt de luchttoevoer dicht geschoven, waar door het vuur gaat smeulen. Weertype Het weer is ook van invloed bij lucht verontreiniging. En dat geldt ook voor de plaats waar de woning staat. Zo zul len meer mensen last hebben van rook uit lage schoorstenen in een woonwijk dan van rook uit een eenzaam boerde rijtje op het platteland. Bij windstilte of mist is de luchtverontreiniging ook veel erger. De rook blijft dan veel langer hangen. Het is daarom belangrijk dat bij de aan schaf van een allesbrander gelet wordt of de capaciteit van de kachel niet te groot is voor de woonkamer. Ook ver vuild het ene type meer dan het andere. Stook bij een allesbrander alleen hout of kolen. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum is een aantal folders verkrijgbaar met tips over stookgedrag en het kopen van een allesbrander of houtkachel.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3