O gehannes, SLAGERIJ DUWEL Speeldoos Spullenhulp huldigt Coby Kramer 9 aSdubbérstaiflw TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriwoQt WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 "Een poepje laten l door Arie ruiken" ONZE GROVE ROOKWORST WEDEROM MET GOUD BEKROOND O CQ UIENSTEAKS EIERSALADE 0 At- Laurens van Rooyen valt in de smaak in De Speeldoos Dierenkeuring Vaarderhoogt slaat aan r Rode Kruis geeft gehoor aan noodkreet Bangladesh! Sanitair Neem een Boxspring Voor uw Nachtrust. n/IJN/INDS M WOON/MODE Krant niet ontvangen? Op reis in de keuken van Uncle Sam Eerste bewoners aan Hazepad Overhees voor doe-het-zelvers Lei-, klim- en slingerplanten (deel 2) fNTK •i Wandelaar Het is ook nooit goed of het deugt niet. Krijgt na veel vijven en zessen de Soester politie eindelijk een fatsoen lijk dak boven haar hoofd (daarmee overigens laat, maar hartelijk gefelici teerd heren), komt de commissie Al gemene Bestuurszaken nog vóór de officiële opening een glaasje azijn schenken. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen in Soest hebben zitting in deze commissie. Een politiek gezelschap dat vorige week liet weten zich ernstig zorgen te maken over het feit dat het aantal bekeuringen in ons dorp het laatste half jaar is verminderd van een dikke 1500 naar iets meer dan 800. Een teruggang die wordt verklaard door de wijkgerichte aanpak (meer agenten zichtbaar op straat). In zijn absolute onnozelheid begrijpt Arie de samenhang niet helemaal, of beter gezegd helemaal niet. De constatering dat het aantal bekeu ringen met ongeveer de helft is terug gelopen zou volgens hem aanleiding moeten zijn de vlaggen uit te steken en feestjes te gaan bouwen. Niets van dit alles. Het gaat onze ruim 40.000 neuzen he laas vorbij, omdat de commissieleden van mening zijn dat dit soort sprookjes niet bestaan. Met andere woorden: het aantal overtredingen is niet echt afge nomen. Waar nu wordt deze onthullende wijs heid vandaan gehaald? Heeft Raymond van Gelder (P.v.d.A.) tijdens zijn vakantie post gevat bij rode stoplichten? Contro leerde Wiebe Meilof (SGP/GPV) de fietsverlichting? Lieten Bert Krijger (WD) en Jan Visser (Progressief Soest) beschonken automobilisten pijpjes blazen? Stond Adriaan Pothui zen (D'66) met een snelheidsmeter langs de weg en noteerde Ans Greef- horst (CDA) en Neks Blommers (WD) de te vroeg buiten gezette vuil nisbakken? Konden we echt het afge lopen jaar weer eens geen maat hou den? Het was de nieuwe Sherlock Holmes, hoofdinspecteur De Natris, mogelijk afstammeling van een eens befaamde goalgetter, die het schot voor de boeg loste. Volgens hem zou de inhoud van de boetepot hetzelfde zijn gebleven in dien de 200 manuren die in de wijkge richte aanpak was gestopt (meer agen ten dus zichtbaar op straat) gebruikt waren voor bijvoorbeeld snelheids controles. Volgens Arie een natte-vinger filoso- fie. Onbewijsbaar, zelfs aanmatigend. Onvriendelijk tegenover burgers die er langzaam maar zeker van door drongen raken dat verkeersovertre dingen mensenlevens in gevaar bren gen en bovendien alleen maar geld kosten. Even komisch als raadselachtig is in dit verband de opmerking dat sinds enige tijd "meer agenten zich zichtbaar op straat voortbewegen." Het kan zijn dat Arie's brilleglazen bij Het Brilcen- trum of Van Essen aan een Poetsbeurt toe zijn, het verschijnsel van de on zichtbare agent op straat is Arie tot op heden jammergenoeg geheel ontgaan. Wellicht dat politie-voorlichter v.d. Bor daarover enig licht kan laten schij nen. Toen Marie d'r 327e wollen truitje voor een van de kleinkinderen had voltooid kon Arie over deze kwestie bij haar belet vragen. Met de haar aangeboren wijsheid ana lyseerde ze de feiten en vond de oplos sing in de schoonheid van de eenvoud. Op gedempte toon, alsof er mogelijk een onzichtbare wijkagent aan de ope ning van de brievenbus meeluisterde, gaf ze haar oordeel in eerste termijn. "Wethouder Menne zit er achter," liet ze weten. "Lijkt me anders een keuri ge man," antwoordde Arie in een po ging een kwetsend vooroordeel te be zweren. "Is ie ook," gaf Marie direct toe, "maar een gemeente die op Wel zijn moet bezuinigen is als een kat in het nauw die rare sprongen maakt." Eerlijk mensen, Arie snapte d'r geen barst van. ''Menne zit krap bij kas, omdat we ons in Soest steeds beter in het verkeer aan het gedragen zijn," vervolgde Marie. "Een deugd die geld kost, en hij gaat in het dorp over de financiën." "Absolute onzin," stelde Arie met ze kerheid vast. "Je denkt toch niet dat wethouder Menne iedere avond bij de politieagenten langs gaat om de con tributie op te halen. Hoor jij 'm zeg gen: Zeg agent Jansen wat heb jij van daag aan snelheidsovertredingen en rode stoplichten bij elkaar geschre ven? Prima kerel. Ga zo door, komt er eerder dan je denkt weer een V-teken bij op je mouw. "Je begrijpt het niet," hield Marie koppig vol. "Dat hele gedoe over die verminderde bekeuringen is een poli tieke afleidingsmanoeuvre. Je denkt toch niet dat die commissieleden op hun achterhoofd gevallen zijn. Een beetje de politie er op attenderen dat hun kiezers meer bekeuringen moeten krijgen. Ze kijken wel uit. Voor je het in de gaten hebt zijn er weer gemeen teraadsverkiezingen." "Hoe zit het dan in elkaar,"? vroeg Arie in een poging het 8-uur t.v.-jour- naal volledig te kunnen consumeren. "Menne heeft geld nodig" herhaalde Marie. We gedragen ons beter in het verkeer en nu moet de wind uit een an dere hoek waaien." "Hondepoep bijvoorbeeld," stelde Arie voor in een poging constructief mee te denken. "Zoiets van wijkagen ten, zeikagenten," daarbij cabaretier Paul van Vliet citerend. (Nu 250gram\J> (deze aanbieding geldt alleen van donderdag t/m zaterdag). (schnitzel gevuld met gekruide uitjes en gestoken a ja in een krokant jasje) 100 gramI Ze is er weer, onze eigen fabrikaat 150 gram van 3.00 voor ^,-rO STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Vrijdag j.1. trad in De Speeldoos in Baarn Laurens van Rooyen op begeleid door een dameskwartet, bestaande uit cello, dwarsfluit, elektronisch orgel en bas. Laurens staat bekend om zijn grote muzikaliteit, waarmee hij het publiek met verve weet te bespelen. De truc zit hem waarschijnlijk in het door hem ge brachte genre, want een vergelijking met bijvoorbeeld een Louis van Dijk, die ook in de Speeldoos is geweest is moeilijk te maken, maar voor Laurens komt men toch in groter getale dan voor Louis. Dat zegt natuurlijk niets over de klasse, meer over de smaak. Laurens is een groot pianist, die de kunst verstaat zichzelf in het zonlicht te plaatsen en daar dan zichtbaar van geniet. Het pro gramma van arrangementen op licht klassieke en op modernere muziek zit gladjes in elkaar. Het publiek, dat voor een volle zaal had gezorgd, wist dat merkbaar te waarderen. Een speciale vermelding is op zijn plaats voor celliste Mariëtte Gort, die zeer gevoelig Le Sig- ne uit Carnaval des Animaux van Saint Saëns bracht. Een daverende ovatie was haar verdiende deel. Het slot van het programma, met twee toegiften na een langdurig applaus, liet een duidelijk tevreden gesteld publiek huiswaarts ke ren. Hiermee lijkt bewezen, dat muzi kale programma's, die voldoen aan de verwachtingen van het publiek, nog een lang leven beschoren zijn. D.S. De markt die zaterdagmiddag bij Spullenhulp aan de Veldweg werd ge houden had een speciaal tintje door de feestelijke huldiging van Coby Kra mer, een van de vrijwilligers van het eerste uur, die voor het Soester kringloopcentrum van onschatbare betekenis zijn geweest. Al 15 jaar draait Coby mee in het circuit van me dewerkers en terecht zette Spullen- Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest irk-k Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl "Raak," kraaide Marie. "Trek een blik agenten open, stuur ze vooral zichtbaar de straat op en de kassa zal rinkelen als nooit tevoren. Ik heb je- zonder schepje. Let op, dat wordt in Soest de slogan van de toekomst. Van die jongens van commissaris Adema wordt nu dus verwacht dat ze een poepje laten ruiken. Het is wel logisch eigenlijk. Uiteindelijk moeten de kos ten van het nieuwe politiebureau ook uit de lengte of uit de breedte komen," luidde het slot van Marie's betoog. "Wat honden zonder schepje betreft volgens mij uit de lengte," stelde Arie met precieze zekerheid vast. ARIE WANDELAAR. Nico van Waveren (l.) overhandigt Coby Kramer de oorkonde. hulp-voorzitter Nico van Waveren haar daarom in het zonnetje. "Coby Kramer Spullenhulp," aldus Van Waveren. "Coby maakt duidelijk dat het kringloopgebeuren in Soest een kwestie van trouw is. Jaar in jaar uit heeft ze klaar gestaan, omdat ze het een goeie zaak vond, niet alleen vanuit het "ideëel protest", maar ook omdat ze de ontmoetingsfunctie van Spullenhulp gestalte gaf. "Naast praktische zaken als jassen, broeken en meubels had de uitwisseling tussen de mensen haar war me aandacht," aldus de voorzitter. "Spullenhulp is méér dan alleen maar kleding," vervolgde hij welsprekend. "Het is ook elkaar niet bij de pakken neer laten zitten en door blijven gaan, net als Coby, tot in lengte van jaren." Hij onderstreepte dat Coby in het Spul- lenhulp-geheel altijd een bijzondere plaats heeft ingenomen, zowel in haar verschijning als in haar spreken. "Met haar soms harde, maar altijd opgewekte stem kon ze soms ook scherp zijn over het eeuwige gepingel en regelend op treden." Hij noemde haar tenslotte een voorbeeld voor de jongeren. Oorkonde Ten bewijze daarvan overhandigde hij haar een oorkonde voor haar 100% in zet en een cijferlijstje met allemaal ne gens en tienen, alsmede een envelop met inhoud. Van alle kanten kreeg Co by daarop gelukwensen, bloemen en cadeaus aangeboden. "Ik ben nog nooit zo veel gezoend," al dus een enigszins verbouwereerde Co by, voordat het Lang-zal-ze-leven werd aangeheven. "Vijftien jaar, maar ach... wat is een mensenleven?" Ze liet weten dat ze het nog een paar jaar hoopte vol te houden. De belangrijkste taak van Spullenhulp noemde ze mensen te laten "uitpraten", en daarbij natuurlijk de verstrekking van goedkope kleding voor mensen die het wat minder heb ben. "Bedankt dat jullie voor mij geko men zijn." liet ze tenslotte haar bewon deraars w$en. Tenminste vijftig huisdieren zijn afge lopen zaterdag gekeurd op het tuinad- viescentrum Vaarderhoogt aan de Dorresteinweg. De keuring, die in het teken stond van dierendag, werd ver richt door leerkrachten en leerlingen van de christelijke Agrarische School uit Maartensdijk. Het was de eerste keer dat een dergelij ke dierenkeuring op het Vaarderhoogt plaatsvond. De school uit Maartensdijk had zoiets al wel eerder in andere plaat sen gedaan. Volgens de betrokkenen is de keuring naar tevredenheid verlopen. De mensen kwamen voornamelijk met honden naar de Dorresteinweg, maar de mensen van de Agrarische School kregen ook marmotten, konijnen en poezen onder hun deskundige ogen. Tijdens de dierenkeuring bleek dat de mond-op-mond reclame ook hier zijn Het afdelingsbestuur van het Ned. Ro de Kruis Soest/Soesterberg, heeft ge meend gehoor te moeten geven aan de noodkreet van het Hoofdbestuur gelde lijke steun te verlenen aan de hulpverle ning aan de 25 miljoen slachtoffers van de watersnoodramp in Bangladesh. Een ramp die qua omvang vele malen groter is dan de aardbeving in Mexico en de vulkaanuitbarsting in Colombia en die om spoedige hulp vraagt voor de daklozen en de inmiddels uitgebroken cholera-epidemie. Het afdelingsbestuur heeft gemeend di- rekt f 10.000,- over te moeten maken aan het Hoofdbestuur en zij hoopt dat het hierbij niet hoeft te blijven, maar dat de Soester bevolking alsnog een bijdra ge aan de afdeling zal willen doen, zodat zij op een later tijdstip alsnog een be drag kunnen overmaken. Zoals Rode Kruis-topman drs. C. Vo gelzang het heeft verwoord: "Het Ne derlandse volk mag ons niet in de steek laten. Omdat wij onze hulpgoederen rechtstreeks verzenden aan het Rode Kruis in Bangladesh, kunnen wij verze keren dat er geen strijkstok is. Alles gaat naar de ruim 24 miljoen slachtoffers. Maar dan moeten de mensen ons wel steunen. Zonder die hulp staan wij ook machteloos. Dan moeten wij stoppen en dat mag niet gebeuren," aldus de heer Vogelzang. Het afdelingsbestuur sluit zich hierbij volledig aan en doet dan ook een dringend beroep op u. Het gironummer van de afd. Soest/ Soesterberg is 466784, maar ook het rampennummer 777 van het Neder landse Rode Kruis staat nog steeds open voor Bangladesh. werk had gedaan. Later op de dag kwa men bijvoorbeeld redelijk veel buren, kennissen of familie van diereigenaren, die al eerder waren langsgekomen. De eigenaren kregen een certificaat indien hun huisdier aan de eisen voldeed. De dieren werden beoordeeld op hun vacht, voeding, gezondheid en de rela tie met kinderen. Dat gebeurde bij de stand in het kasgedeelte van het tuinad- viescentrum. De leerlingen van de Agrarische School maakten tevens bloemstukjes en corsages, die ze dan de bezoekers van de dierenkeuring schon ken. Na afloop was iedereen tevreden over het verloop van de dierenkeuring. Hoe wel er nog niet is gesproken over een vervolg in 1988, was de unanieme con clusie dat de dierenkeuring is aangesla gen bij het publiek. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155) 13014-12577 Als u niet met het verkeerde been uit bed wilt stappen - vanwege rug-, nek- of hoofdpijn - moet u maar eens bij de Bedderie Specialist een boxspring komen proberen. Een boxspring is een combinatie van een binnenvering bedbodem en een matras Het gevolg is een maximaal slaapcomfort. En dèt merkt u! A LI ST DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. Soesterbergsestraat 37 - Soest - Tel. 13097 Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Auto gestolen Vanaf een parkeerplaats aan de Fok kerstraat in Soesterberg is zaterdag avond een auto gestolen. De eigenaar, een 27-jarige inwoner van Zoelmond, stelde de politie op de hoogte. Het be treft een zwarte Nissan Micra met het kenteken PF-19-NS. De waarde be draagt 16.000 gulden. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1 e Heeserlaantje 56Soest Telefoon 02155-22204 In kader van Amerikaanse weken bij Super Van Doorn Super Van Doorn is vandaag de twee de Amerikaanse week ingegaan. De komende zeven dagen staat de keuken van Uncle Sam centraal in de bekende supermarkt aan de Wiardi Beekman- straat. Aanstaand weekeinde worden demonstraties gegeven met de Florida Vruchtensalade, een frisse lekkernij. De eetgewoontes van de gemiddelde Amerikaan wijken sterk af van de onze. De Amerikanen, die oorspronkelijk uit alle delen van de wereld komen, hebben allen hun eigen tradities en leefpatro nen. En dat geldt ook voor in de keu ken. Vandaar een reisje door de keuken van Uncle Sam. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat is Uncle Sam in de weer. Een stevig ont bijt is een goede start van de dag. Het Amerikaanse breakfast is bij het onze vergeleken een complete maaltijd. Tij dens de lunch wordt er in de regel bui tenshuis gegeten, maar dan wel in een zogenaamd 'fastfoodrestaurant', waar een snel klaargemaakte en goedkope standaardmaaltijd kan worden genut tigd. De doorlopende beschikbaarheid van deze eettentjes heeft tot gevolg dat er ook veel snacks, zoals doughnuts en submarines, tussendoor worden ge haald. Het avondeten is niet zoals in Neder land een sociale happening. Het 'met- z'n-allen-tafelen' klinkt de Amerikaan vandaag de dag vreemd in de oren. Het komt nauwelijks voor dat 't hele gezin samen eet. Men eet wanneer men trek heeft en er bovendien tijd voor vrij kan maken. Eetcafés, fastfoodrestaurants, pizzeria's, gourmet-afhaalzaken en af en toe een chique restaurant worden af gewisseld met snel-klaar-menu's en thuisbezorgde maaltijden. Amerika lijkt zover weg te staan van Nederland. Toch blijkt keer op keer dat de Nederlanders veel voedingsgewoon tes van de Amerikanen overnemen. Dit komt door het productaanbod in de winkels, en de invloed van de Ameri kaanse televisie-programma's. Daar is nu moeiteloos op in te springen dankzij Super Van Doorn en de Amerikaanse weken. Want Uncle Sam kan ook lek ker koken. Proef het bij Super Van Doorn aan de Wiardi Beckmanstraat. Kom ik veurige week over de Daalweg en toeng wis ik toch heul niet waa'k zaag. Aalle tute ongder un groot wit loa- ke 'evaange. Un mooie blauwe strik ter om en zo waas ongs nieuwe pliesiebero as kedo in 'epaakt. Vaan Paul veur Jan, sting d'r met un bordje op. Zongder aachternoam. Daat klinkt ok effe ouwe jongesaachtig! Doarmee wi 'k heul niet zeige daat de zo geaadresseerde jonges ouwd benne, moar ik kaang wel roaie vaan wie veur wieutpaakkie waas. Teugeswoorig zei- ge de kingders op school Jaan of Baart teuge de ongderwiezer en doar mo'k toch effean wenne. En daatmojjeophe- de an heul waat veraangderde dinge. 't Waas zuk baar mooi weer en doarom gong ik effe met me kleinzoon veurop in 't baakkie un stukkie fietse. Op ut nieu we fietspaad bie 't postketoor mos ik op zie veur un stel griete die noast mekoar an de verkeerde kaangt reje en veur ming geejn meter ploats moakte. De stoplichte bie de Staadhouwersloan sting op greujn, dus ik wouw zo deur traappe. Haajje 'edaacht. Ik kong nog net aafstaappe veur un vraachtwoage, die me aafsneej mettut aafsloan. Bie de Korte Brink gooide iemaangd zongder uut te kieke de autodeure ope en ik kong d'r nog op un hoartje noa laangest heejn rieje. Veur Broamhoage mos ik heul ut waangdelpaad op, waant de scholiere kwoame met hordes uut de Menkolaan met ze viere noast mekoar, ok weeran de verkeerde kaangt op me aaf. Goa je effe un strootje om en binne de tieng minute schrik je je eige vier kere te baarste met zo'n kleinjong veurop. En daan krieje de Soesder in de bus en lees je daat depliesie omtrent de helluft bekeu- ringe vaan 't veurige joar het 'emoakt. Daat kaang daan wel uutkomme ak ut zo bekiekt. De pliesie het raapport op 'emoakt over "wijkgerichte aanpak" en ze schrieve "convenante over de misdaad" en daat ben oardige verhoaltjes om te leze moar ze vingde d'r zelluf ok niks an. Houwt ter daan meej op, doch ik. Ak ziet hoe specioal veul jongelu zich 'edroage in 't verkeer, daan maag de pliesie veur ming paart zich de vingers blauw schrieve. Heule bonboekies vol. Daat brengt ok nog un keer geld in 't loatje. Meer as met verhoaltjes schrieve. "Meer agenten zichtbaar op straatwil le de roadsleje. Ongzichtboar is veur ming ok best. As ze moar schrieve en niet leze. Ajje 't ming vroagt, dan mo 'k zeige: Jan het noeng wel zo 'n mooi stuk speulgoed vaan Paul 'ekrege, moar hie motter ok broaf meej speule en niet doaluk kepot moake. Veel succes d'r meej toegewenst deur. Hannes van de Neng De woningbouwvereniging Soest reikt morgen de sleutels aan de eerste bewoners van het Hazepad uit. Dit gebeurt op feestelijke wijze om 16.15 uur De nieuwbouwwoningen van het Hazepad liggen in Overhees III. ImntniM' Steenhoffstraat 13 KUIIUIUT 3764 BH Soest effiriencv Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige week heb ik al het een en ander verteltdover lei-, klim- en slingerplanten en hun gebruiksmogelijk heden in het algemeen. Verder maakte ik al een be scheiden begin met de bespreking van een aantal dankbare klimplanten. Deze week het vervolg hierop, beginnende met een tweetal zelfhechtende klimmers, de klimhortensia en de Wilde wingerd. - Hydrangea petiolaris - klimmende hortensia. Dat deze ouderwetse plant de laatste jaren sterk aan popu lariteit wint is niet zo verwonderlijk. De eigenschap pen goed te kunnen groeien in halfschaduw en scha duw en de zeer goede winterhardheid zijn hier zeker debet aan. De blaverliezende klimmer groeit tot zo'n 7 m hoogte, is met hechtwortels uitgerust en bloeit in brede witte schermen (tot 25 cm) van mei tot begin au gustus. De fraaie roodbruine ranken zijn vooral 's win ters erg opvallend. De bladeren hebben een prachtige gele herfstkleur. De klimhortensia verlangt een voed zame humeuze grond. Parthenocissus - Wilde wingerd: De Wilde wingerd is een bladverliezende klimplant met bijzonder mooie herfstkleuren in geel, oranje en vuurrood. De vijflob- bige wingerd of P. Quinquefolia hecht d.m.v. hech- tranken aan bijv. latwerk en pergola's. De drielobbige wingerd P. tricuspidata hecht met zuignopjes en be stijgt daarmee iedere gevel. Wingerds groeien zowel in de zon als in de schaduw en kunnen zonder probleem tot 10-15 m hoogte uitgroeien. Slinger- en rankende planten. Actinidia - Straalstem- pel, Chinese Kruisbes of Kiwiplant. De Kiwiplant is een vrij krachtig groeiende bladplant voor een zonnige beschutte standplaats. Van deze bladverliezende slin gerplant wordt Actinidia chinensis het meest aange plant. Dit is namelijk de Kiwiplant die bij aanplant van zowel vrouwelijke als mannelijke exemplaren de typi sche Kiwivruchten voortbrengt. De grond mag voor deze planten niet te droog zijn. Regelmatig aanbinden is noodzakelijk. Voor vruchtzetting is een speciale snoei gewenst. Akebia quinata - Akebia. De Akebia is in ons klimaat een bladverliezende gewas tot 10 m hoogte. In april- mei bloeit de slingerplant met zeer welriekende paars rode bloemen die qua uiterlijk vrij onopvallend zijn. Na een warme zomer kunnen er decoratieve vruchten ontstaan. De plant staat graag in de halfschaduw in humeuze zandgrond. Op jeugdige leeftijd vraagt de Akebia enige winterbescherming. Aristolochia - Duitse Pijp. De Duitse pijp is een prach tige slingerplant met opvallend grote frisgroene blade ren. De bladverliezende plant groeit het beste in scha duw/halfschaduw en wordt zo'n 6-8 meter hoog. De krachtige groei en de grote bladeren zijn ideaal voor het scheppen van een romantische sfeer van scheme ring en koelte. De plant groeit het beste in een niet te droge grond, bloeit met opvallende bruinachtige bloe men verscholen tussen het blad. Celastrus - De boomwurger is een krachtige groeier met een mooie gele herfstkleur. Bij aanplant van zo wel mannelijke als vrouwelijke planten ontstaan er leuke oranje vruchtjes in de herfst. De plant groeit tot 10-12 m hoogte en gedijt in iedere grond. Volgende week nog een aantal slingerplanten en lei- planten met hun diverse eigenschappen en toepas singsmogelijkheden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13