r... G L ffOartluiijfen Voor een ouderwets gezellig avondje kegelen Sportstichting weer kwaad op B. en W. Onvrede over investeringen bij sport PAGINA 10 WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 3.40 2.70 1.95 1.75 LOOS ALARM Museum in herfstvakantie extra geopend op maandag 19 oktober en zaterdag 24 oktober Nationale Modelbouw Manifestatie 1987 van 18 oktober tot en met 1 november in Luchtvaartmuseum Soesterberg Bij Auto Alblas Van Weedestraal Skoda Florida nieuwe uitvoering vau 130 I. model Derde Amerikaanse week Super Van Doorn ÏÏSdubberstaiow Restaurant 4 Kegelbanen Personeel stapt uit overleg, omdat het geen openheid krijgt Bestuur sportstichting wil beschikbare geld zelf verdelen Herbeziening Slopen voormalige Carolusschool Schoonmaakactie OBS Overhees Sport akkoord met golfbaan Sport tegen langlaufen op velden Erepenning van Van den Brakel Loodgieterswerk Uitslagen van de zaterdag 10 oktober gespeelde competitiewedstrijden HOCKEY Marco Sakkers wint veldrit TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocjt voor doe-het-zelvers Lei-, klim en slingerplanten (deel 3) 1988 met iet thema :er voor ontvangt van ;ratis dender, t, met i Spijker, nde kinderen ;nte, hikken. 'ld bedrag n hoeft irbeeld een f 100,- 7,50. regel- c om >e spaar- ït u :kt. an oeft :ht kaar. ert uit u ik door Ane Wandelaar Dat was me ook wat de vorige week. Vlak voor het slapen gaan lezen Marie en Arie een bericht dat treurig stemde en tot het nemen van maatregelen noopte. Een bericht, dat U wellicht is ontgaan en daarom in verkorte versie in deze aflevering van "Rondje Soest" wordt weergegeven, opdat ook U wel licht de ernst van de crisis, of wat daar mee vergeleken kan worden, zult leren aanvaarden. "Soest en Baarn scoren laag bij brand- weerstrijd", luidde de kop boven het verhaal. Niets aan de hand, veronder stelt de argeloze lezer. Van onze plaat selijke spuitgaten mag worden ver wacht dat ze met grote deskundigheid kraantjes weten open te draaien, ver volgens met het daaruit in slangen stromende water schoorsteenbranden, binnenbranden en uitslaande branden snel en grondig aan hun wil onderwer pen, zonder op een litertje meer of minder te letten. Laag scoren bij een brandweerstrijd is natuurlijk niet ple zierig, Ajax en Feijenoord, die er nota- bene van moeten bestaan, hebben er ook mee leren leven. Soest en Baarn scoren laag; Arie heeft er in eerste instantie niet van wakker gelegen. Marie wel. Naarmate ze zich verder in het artikel verdiepte werden d'r koontjes roder en werd ook Arie in de oneheilsbood- schap betrokken. Wat nu bleek het geval te zijn? Het ging helemaal niet om een verslag van een voetbalwedstrijd. Het betrof hier een verslag van de jaarlijkse regio nale wedstrijd waaraan door dertien regionale brandweerkorpsen werd deelgenomen. Inzet van dit jaarlijkse treffen: welke gemeente beschikt over het beste brandweerkorps? Om maar meteen met de deur in huis te vallen: het vrijwillige brandweer korps van Soest ging na deze wedstrij den af door de zijdeur. De inhoud van de brandweerkazerne eindigde op de dertiende en laatste plaats, goed voor de poedelprijs, naar men fluistert een kratje Brand(s)-bier. Marie en Arie, ze zijn allerminst ge- lukkig met dit verontrustende resul taat. Weliswaar werd tijdens deze wed strijden duidelijk dat Soesterberg over de beste bevelvoerder bleek te be schikken, maar wat koop je er voor als de aan zijn gezag toevertrouwde man schappen een waterkanon niet in stel ling kunnen brengen, gevoel voor rich ting missen, in het donker geen hand voor ogen kunnen zien. Om ditlaatste ging het namelijk o.a. tijdens de ge houden wedstrijden. De deelnemende korpsen moesten uitrukken naar een nep-brand. Ter plekke trof men een binnenbrand je aan, met een om hulp roepend "slachtoffer" op het balkon. Binnen lag nog een bewoner, die de brand weerlieden moesten zoeken in het pik kedonker. Als er nu iemand is die wat van bin nenbrandjes afweet dan is Arie 't. Een jaar of twintig terug plaatste hij in zijn absolute dommigheid, de beginnende doe 't zeiver eigen, een plastic bakje met peut op de gloednieuwe c.v.-ketel met als gevolg dat acht minuten later een vijftal gehelmde Soester heren in zijn door rook geheel verduisterde schuurtje dapper en zeer deskundig handen uit de mouwen staken, slangen ontrolden en volwassenen met klein grotwerk op gepaste afstand hielden. Nog herinnert Arie zich als de dag van gisteren Marie's gesproken kreet: "Ga jij bij v.d. Linden een kratje pils halen. De heren zullen wel dorst krijgen en jij loopt in ieder geval niet in de weg." Op weg naar zijn bestelling schijnt Arie's schoonmoeder, altijd aanwezig in tij den van kommer en kwel, alle in de he mel aanwezige heiligen te hebben aan geroepen. Of haar vrome inzet dan wel de toezegging van het op komst zijnde bier de oorzaak van een snelle goede afloop is geweest zal niummer kunnen worden achterhaald. Feit is wel dat brandweerlieden, dienstdoende in de lichting 1967, Arie bij z'n terugkomst vrolijk en monter opwachttn en zich vervolgens het pro- dukt van Vakmanschap is Meester schap uitstekend lieten smaken. Wat Arie betrof hadden ze destijds de eerste prijs(cum laude) gewonnen en zou niemand het moeten wagen toen en in de toekomst ook maar een kwaad woord over deze wakkere vrijwilligers te spreken. De vlam sloeg bij Arie, bij wijze van spreken, dan ook in de pan toen Marie na lezing van het teleurstellende be richt opperde dat we in voorkomende gevallen beter een beroep konden doen op de brandweerkorpsen die na de gehouden wedstrijd bij de top-3 wa ren geëindigd. Hoevelaken, Leusden en Nijkerk behoren daartoe. "Het is misschien beter om met de naaste bu ren een motorspuit aan te schaffen, te lefoneren, ook met de brandweer, is sinds kort ook weer duurder", voegde Arie aan de gesproken onzin toe. Beste vrienden en vriendinnen, wat wil Arie met dit rokerige verhaal nu eigen lijk beweren? Alleen maar dit. Heel wat leden van de Soester vrijwil lige brandweer zijn met het resultaat van de gehouden wedstrijden goed op de kast gejaagd. Het wordt tijd dat ze er eens vanaf komen. Soest is nog steeds trots op de mannen die vrije tijd en nachtrust ter beschikking stellen in geval van nood. Dat blijft zo. De uitslag van de onderlinge wedstrij den was een eenmalig incident. In vakkringen noemt men zoiets "loos darm". Volgend jaar beter. £eker weten. ARjE WANDELAAR De Nationale Modelbouw Manifesta tie start zondag 18 oktober voor het vijfde achtereenvolgende jaar in het Militaire Luchtvaartmuseum op het Kamp van Zeist bij Soesterberg (dorp). Deze inmiddels bekend geworden ma nifestatie wordt dit jaar nog grootser opgezet en bestaat uit een grote show van eigengebouwde en uit bouwdozen vervaardigde schaalmodellen in de ca tegorieën vliegtuigen, vaartuigen, voer tuigen en diorama's. Voor de grote schaalmodelbouw-wedstrijd biedt het thema goederen vervoer de mogelijk heid aan bouwers uit alle categorieën deel te nemen. Nieuw dit jaar is een spe ciale ruimte die het luchtvaartmuseum ter beschikking stelt in een daartoe in gericht gebouw op het museumterrein voor het tentoonstellen van scheeps modellen. Op deze lokatie zullen ook demonstraties van varende modellen worden gegeven in een daar opgesteld bassin. Gedurende de manifestatie die tot en met 1 november duurt wordende bezoekers in de gelegenheid gesteld om de naar hun keuze beste modellen uit te kiezen. Deze Publieksprijs zal op 1 no vember bij de officiële prijsuitreiking door een willekeurige bezoeker worden uitgereikt. Tevens worden dan de Pers prijs en een aantal extra prijzen toege- Dit schitterende model van een Kool hoven FK-51, schaal 1:10 zal te zien zijn op de Modelbouw Manifestatie. kend voor Best of Show, meest origine le model, beste jeugdmodel en traditie getrouw zal ook een Museumprijs wor den uitgeloofd. Amateur Luchtvaart schilders, -tekenaars en -fotografen krijgen weer de gelegenheid om hun werk te tonen. De Modelbouw Manifestatie wordt georganiseerd door de International Plastic Modellers Society Nederland (I.P.M.S.) en de Nederlandse Vereni ging voor Modelbouwrs (N.V.M.) en wordt gesponsord door de firma Over- beek Import en door de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart museum. Voor informatie kan men zich wenden tot de organisatie N.M.M. 1987 te Rijs wijk; Tel.: 070-96 13 10 of het Museum secretariaat, Tel.: 03404-34222 tst. 2837. Het Luchtvaartmuseum zal in de herfst vakantie buiten de normale openstel lingstijden van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur extra open zijn op maandag 19 oktober van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag 24 oktober van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De Skoda dealer Auto Alblas brengt begin oktober een nieuwe versie van het Skoda 130-sedanmodel, de Skoda Florida met een exclusieve striping, speciale wieldoppen en een dakspoi ler. De naam Florida is ontleend aan de incentive-reis in oktober 1987 van de dertig beste Skoda-dealers naar de ze zonnige staat in Amerika. In het verleden heeft importeur De Binckhorst Auto Motor Import B.V. veel sukses gehad met speciale uitvoe ringen van de goedkopere modellen 105 en 120, maar deze keer krijgt de 130 een speciale behandeling. De 130 is uitgerust met de sterkste motor van 45,2 kW (61,5 DIN-pk) uit 1289 cm*, vijfversnellingsbak en de achterwielop hanging met onderliggende draagar- men en schuin naar voren liggende reactiestangen, waardoor de achterwie len bij verschillende belastingen in een meer constante verticale stand blijven. Ook de uitvoering van het interieur is bijzonder luxueus en kompleet. De Skoda 130 Florida vanaf 10 oktober 1987 is zonder meerprijs bij de dealers te koop. De Florida 130 L is leverbaar in de kleuren wit, grijsbruin, notenbruin, grijsblauw en groen, terwijl de luxueu zere 130 GL verkrijgbaar is in wit, grijs blauw en groen. De Amerikaanse weken bij Super Van Doorn gaan onverdroten voort. Van daag begint de derde in een reeks van zes wedstrijden met nieuwtjes en lek kernijen uit het land van de onbe grensde mogelijkheden. De komende zeven dagen ligt de nadruk op de pop- cornpopper, Budweiser-bier en 'USA on the Road'. Popcorn is één van de meest geconsu meerde 'tussendoortjes' in de Verenig de Staten van Amerika. Op bijna elke straathoek worden ze geblazen, want hoe verser hoe lekkerder. Bij de specia le stand in Super Van Doorn kan men de popcornpopper uitproberen. Dit speciale apparaat is (zolang de beperkte voorraad strekt) tegen de aktieprijs van 14,95 gulden Dij Van Doorn aan te Schaffen. Met behulp van de popcorn popper is het eenvoudig om thuis pop corn te maken. Het basisrecept: Doe 1 afgestreken eetlepel maïskorrels (ongeveer 15 gram f in de popper. Geen olie of boter gebrui ken. Houd de gevulde popper circa 5 centimeter boven de grootste gasvlam en schud zodanig dat de maiskorrels voortdurend in beweging blijven. Bin nen twee minuten gaan de korrels pof fen. Wanneer de poffer bijna vol is moet 'ie 20 centimeter boven de vlam worden gehouden totdat het poffen ophoudt. Vervolgens aan de popcorn al roerende een klontje gesmolten boter/margarine toevoegenen vervolgens met zout of suiker mengen. Arnheuser-Buschéén van de grootste brouwerijen ter wereld en brouwer van één van de meest beroemde bieren ter wereld maakt Budweiser bier. Het was en is een prestige-merk, vandaar ook dat het de ondertitel 'premiumdraagt. Bij het brouwen van Budweiser wordt rijst gebruikt. Anheuser-Busch beweert dat rijst bijdraagt tot de pittige smaak van het bier. Verder wordt meer mout ge bruikt en een langere gistingstijd toege past dan bij veel andere merken bier. 'USA on the Road'. Bij Super Van Doorn kan men tijdens de Amerikaanse weken Amerika ontdekken. De levens gewoontende eetwaren en de lekkernij en van de Amerikaan zijn bij Super Van Doorn te verkrijgen. Met een grote dosis inzet, service en betrokkenheid zal het personeel van Van Doorn de klanten helpen, maar dat was bij Van Doorn na tuurlijk altijd al zo. Vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober wor den weer demonstraties gegeven. Dit keer komen de farmersalade en de Por- thouse steak aan bod. Dat wordt super smullen. OHOS****» Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 Soest Telefoon 02155-22204 Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Het personeel van de sportstichting weet niet meer waar het aan toe is als straks de gemeentelijke organisatie verandert. De medewerkers hebben de hulp ingeroepen van hun bestuur omdat ze naar hun zeggen geen open heid van zaken krijgen. Om die reden hebben ze zich terugge trokken uit het overleg in de inspraak- groepen. Het bestuur van de sportstich ting is verschrikkelijk kwaad op het ge meentebestuur, en wil op korte termijn een gesprek met het voltallige College. Nog geen vier maanden na de commo tie over de eventuele opheffing van de sportstichting leven de bestuurderen wederom op gespannen voet met el kaar. Het bestuur praat aanstaande vrij dag al met het personeel over de kwes tie. In een brief aan het sportstichtingsbe- stuur schrijft het personeel dat het heeft moeten constateren dat verdere deel name aan de inspraakgroepen weinig zinvol is. "De reacties van het manage mentteam op vragen van de inspraak- groep gaven daartoe helaas aanleiding. De personeelsleden van de sportstich ting willen dat zij in een nieuwe organi satie een gelijkwaardige functie krijgen toebedeeld als dat ze nu hebben. Op dit moment hebben zij daar geen zicht op, omdat niet duidelijk is hoe de nieuwe sportstructuur na januari wordt inge deeld in de gemeentelijke organisatie. Een ander frictie-punt is de vacature van adjunct-directeur bij de sportstich ting. Hoewel de gemeente in dit geval geen werkgever is wil ze deze formatie plaats niet opvullen. Het College heeft namelijk het plan om het aantal ar beidsplaatsen met 15 te verminderen. De genoemde functie zou er alvast één zijn. Overleg met de sportstichting is er niet geweest. Het bestuur van de sportstichting heeft woedend gereageerd op de houding van Burgemeester en Wethouders. "Ze moeten tijdig en fatsoenlijk overleg ple gen over formatieplaatsen. Eerst moet bekend worden welke structuur er komt, dan pas kan je over het personeel praten," zei Dik Stroband. De heer H.J.G. Stam veroordeelde ook de han delwijze van het gemeentebestuur: "De sportstichting is nu nog werkgever van het personeel. We moeten de raad en het College erop wijzen dat er een nieu we sportstructuur komt, en dat men niet alleen bezig kan zijn met het opheffen van de sportstichting." De bestuursleden van de sportstichting waren het er snel over eens dat er een gesprek met de burgemeester en de vier wethouders moet komen. Eerst gaat het bestuur op vrijdag 16 oktober nog met het personeel rond de tafel zitten. De sportstichting wil nogmaals overleg met het gemeentebestuur over de geplan de investeringen voor sportaccommodaties tot en met 1991. Hiermee is een be drag gemoeid van 943.000 gulden. Een aantal clubs vindt dat de verdeling van dit geld in veel opzichten niet strookt met de investeringslijst die de sportstichting in het voorjaar ter advies aan het College had verstrekt. Teveel wensen zijn naar de mening van de sporters niet gehonoreerd, terwijl toegekende investeringen niet overeenkomen met de prioriteiten van de clubs of helemaal niet waren aange vraagd. De tennisverenigingen LTV Soester berg en LTC Soest zijn het oneens met het College, dat pas in 1991 geld be schikbaar wil stellen voor de renovatie van de tennisbanen. Woordvoerders van beide clubs wezen tijdens een ver gadering van de sportstichting op een onderzoek van de Nederlandse Sport Federatie (NSF), waaruit is gebleken dat de toplagen van de banen dringend aan vervanging toe zijn. Dit jaar moes ten de banen al via een noodoplossing speelklaar worden gemaakt, en de sportstichting had geadviseerd de ba nen in 1988 te renoveren. Een bestuurslid van s.'o. Soest sprak ook zijn teleurstelling uit over de inves teringslijst. Hij oordeelde dat een ge brek aan overleg ertoe heeft geleid dat de wensen van zijn club niet zijn geho noreerd of pas over enkele jaren aan bod komen. Het gaat hierbij om onder meer de vervanging van een oefenhoek (in '91 in plaats van in '88) en een ver lichte trainingshoek voor doelverdedi- gers. Bij WZ'49 heeft men soortgelij ke bedenkingen over de investerings lijst. Bovendien heeft men geen enkel idee waarvoor de 115.000 gulden wordt gebruikt, die het College in 1988 voor renovaties aan de Eemweg heeft over de investeringslijst van Burge meester en Wethouders. Hockeyer Dik Stroband zei dat de gemeente zich niet moet mengen in een technisch advies van de NSF over de toplagen van de tennisbanen. "Hoe kan het dat investe ringen op de lijst staan die geheel niet op de lijst van de sportstichting ston den," vroeg Stroband, die tevens pleitte voor beter overleg. Ook de heer H.J.G. Stam (volleybal) drong aan op een her- beziening, omdat naar zijn mening een aantal basisvoorzieningen op de achter grond worden gedrukt. Het standpunt van het sportbestuur werd, zoals zo vaak, het duidelijkst on der woorden gebracht door Joop van den Brakel: "Laat het gemeentebestuur de investeringen maar door de sport stichting, of welke structuur daar dan ook voor in de plaats komt, verdelen. Dat scheelt de gemeente een hoop tijd, en het geld wordt dan naar noodzaak en wens goed verdeeld. Nu klopt er weer niets van. Als wij als sportverenigingen net zoals de gemeente zouden funge ren, zouden we allemaal op de fles gaan." Wethouder drs. Günther Plomp kon en/of wilde de sporters niet meedelen waarom de lijst van de gemeente er an ders uitziet dan die van de sportstich ting. Verder dan "dat heeft te maken met politieke en financiële afwegingen" kwam hij niet, en hij verwees de vragen stellers door naar de diverse raadsle den, die op maandag 26 oktober tussen 11.00 en 13.00 uur de investeringslijst bespreken tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en sport. In de raadsvergadering van no vember wordt over een en ander beslist. De bestuursleden van de sportstichting verbaasden zich vorige week eveneens De voormalige Carolusschool aan de Gen. Winkelmanstraat in Soesterberg zal worden gesloopt zodra de Stichting Jeugdwerk verhuisd is naar het Dorps huis. Naar verwachting is dat in mei vol gend jaar. Tegen die tijd zal het Dorps huis verbouwd zijn. Op de plek van de school worden in 1990 woningen ge bouwd. Leerlingen van de OBS Overhees gaan donderdagmiddag sloten schoonmaken in Overhees. Ze doen dit in het kader van de actie van Greenpeace. De kinderen van groep acht hebben al lemaal verschillende taken op zich ge nomen. Zo is er een voorlichtingsgroep, die van te voren de media inlichtte over de actie en folders en affiches gaat ma ken. Een andere groep gaat morgen middag de wijk in om op verschillende plaatsen sloten te dreggen. Ze doen dat onder meer op de Kornet, de Clemens- straat en het Vedelaarpad. Na afloop zal het vuil worden verzameld op het plein van de school aan de Willaert- straat. Hiermee wil de school de bewo ners van Overhees laten zien wat er zoal in de sloten terechtkomt. Een andere groep leerlingen gaat in Overhees be woners interviewen. Hen wordt onder meer gevraagd wat ze van de vervuiling in de sloten vinden. Wat betreft het bestuur van de sport stichting mag er op De Stompert in Soesterberg een golfbaan komen. Een vergunning voor de aanleg van de baan is ingediend door de vliegbasis Soester berg. Het terrein De Stompert is eigen dom van het ministerie van defensie. De golfbaan wordt toegankelijk voor zowel militair personeel als burgers. Commandant Wilbrink van de vliegba sis benadrukte dat er een non-profit or ganisatie zal komen. Het bestuur van de sportstichting is er op tegen dat de skischool Otto Zoete lief tijdens de wintermaanden gebruik kan maken van het sportpark Kerk- laan van de korfbalvereniging KVO. Zoetelief wil daar bij voldoende sneeuwval een langlauf-parcours uit zetten, maar de sporters vrezen een aantasting van het speelveld. De heer L. C. van Vliet (korfbal) voor ziet grote problemen als de gemeente raad toch toestemming zou geven aan de commerciële skischool. Volgens hem is het zo klaar als een klontje dat het terrein bij dergelijke activiteiten wordt beschadigd, en het zal lang duren voordat de velden weer goed bespeel baar zijn. "Het is onjuist om daar mede werking aan te verlenen," aldus Van Vliet. Als alternatief voor de activitei ten van Zoetelief bracht hij de speelwei de nabij het sportpark naar voren, maar dat zou volgens sportwethouder drs. Günther Plomp problemen opleveren voor de skischool. De sport heeft daar entegen geen zin om zelf in de moeilijk heden te raken met onbespeelbare vel den. Voorzitter E. Blauwendraat van KVO baarde zijn zorgen op een 'muzikale' manier.Als het doorgaat kunnen we in het voorjaar niet tijdig starten, en we vrezen een toename van blessures. Nu is het Zoetelief, straks zijn het paarden en daarna Madonna," keek hij (heel ver) vooruit. "Dit is de eerste keer dat de ene werkgever een personeelslid bij de ander weghaalt. Een unicum voor Nederland. Als dit doorgaat geef ik mijn erepenning als lid van verdien ste terug." Joop van den Brakel, tot vorig jaar in de raad namens de PvdA en nu voet balman in de sportstichting, liet er vo rige week geen twijfel over bestaan hoe hij denkt over de houding van het College ten opzichte van het perso neel. "Ik schaam mij bijna dat ik raadslid ben geweest. De gemeente handelt nu heel onrechtvaardig. Als daar geen verandering in komt vraag ik bij de burgemeester persoonlijk toegang tot de raad om mijn penning terug te geven. Dat is hard ja, maar ik denk er al langer over om het te doen." Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014 12577 Jongens: Huizen Al - Soest Al 3-6 Soest A2 - Holestick Al 8-0 Spitsbergen Al - Soest A3 3-1 Gooische BI - Soest BI 5-0 Soest B2 - Muiderberg BI 5-0 Hilversum B4 - Soest B3 5-2 Soest Cl - Gooische C2 1-2 Soest C2 - Bunschoten Cl 2-5 SCHCD3 - Soest Dl 1-2 Leusden D3 - Soest D2 8-0 Hoevelaken Dl - Soest D3 13-0 Meisjes: Soest Al - Shinty Al 1-3 Shinty A2 - Soest A2 1-1 Soest A3 - Weesp Al 4-1 Montfoort Al - Soest A4 afgel. Soest A5 - Nijkerk Al 0-3 Laren BI - Soest BI 5-1 Soest B2 - Muiderberg BI 0-1 Almere BI - Soest B3 13-0 Soest Cl - Maarssen Cl 2-4 Haaskamp Cl - Soest C2 1-1 Soest C3 - Nijkerk Cl 0-3 Kampong Dl - Soest Dl 9-0 Soest D2 - Maarssen D2 vriendsch. Marco Sakkers uit Soest heeft de twaalfde nationale veldrit van Hilver sum gewonnen. De wielrenner was de sterkste deelnemer in de categorie nieu welingen in de leeftijd van 15 en 16 jaar. Zijn plaatsgenoot Richard Westhof be haalde een vijfde plaats bij de amateurs. Icnntfifir Steenhoffstraat 13 3764BH Soest effiaemy Telefoon 02155-101 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels v Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt Deze week de laatste aflevering in de serie over de bij zondere groep van lei-, klim en slingerplanten. In deel een kwamen een aantal zelflhechtende klimmers aan bod; vorige week besprak ik een aantal rankende of slingerende klimmers. Deze week nog een aanvulling hierop met als afsluiting enige voorbeelden van lei- planten. Rankende - of slingerplanten. Clematis - Bosrank. De Clematis is een erg belangrijke klimplant vanwege de grote verscheidenheid in bloemkleur, bloemgrootte en bloeitijd. De meeste Clematissoorten en rassen verlangen een zonnige standplaats, maar de onderste 40 cm. van de planten moet in de schaduw staan i. v.m. zonnebrand op het wortelgestel en het onderste deel van de plant. Een voedzame humeuze grond en de zonwering bij voorbeeld bestaande uit laag struikgewas, zijn vereis ten voor een gezonde groèi. Clematis montana en C. vatalba verdragen ook halfschaduw. Lonicera - Kamperfoelie. Kamperfoelie is een heer lijk geurende slingerplant voor een plaats in de half schaduw. Een voedzame niet te droge grond is ge wenst voor een gezonde groei. De verschillende kweekvormen bloeien van mei tot augustus en zijn alle besdragend. We onderscheiden in Kamperfoelie zo wel bladverliezende als halfwintergroene vormen. De welriekende bloemgeur is in de avonduren het sterkst. Polygonum aubertü - Bruidssluier. In deze opsom ming van slingeraars mag de snelstgroeiende vaste slingerplant in ons klimaat natuurlijk niet ontbreken. De plant heeft het goed naar zijn zin op een zonnige warme standplaats. Deze bladverliezende woekeraar kan 10-15 m lang worden en bloeit van juli tot ver in oktober met groen-witte bloemen in 50 cm lange bloemtrossen. De plant onttrekt lelijke gebouwen, muren en schuttingen in korte tijd aan het oog, en heeft graag wat steun aan latwerk of spandraden. Ra dicale snoei wordt prima verdragen. Vitis-vinifera - Druif. De druif valt op het eerste ge zicht onder de noemer fruit, maar mag als klimplant vanwege zijn sierwaarde van blad en vruchttrossen niet onvermeld blijven. De wijnstok staat voor een ge zonde groei en een goede rijping van de vruchten graag op een warme zonnige standplaats. De grond moet bij voorkeur voedselrijk en kalkhou- dend zijn. Voor een ruime vruchtzetting snoeien we plm. half maart. De plant klimt met behulp van ranken maar moet toch hier en daar worden aangebonden. Wisteria - Blauwe regen. Als laatste slingerplant in de rij, de Blauwe regen een zeer fraai bloeiende plant voor een warme zonnige groeiplaats. De tot 10 m hoge klimmer bloeit pas enkele jaren na aanplant, maar het wachten is meer dan de moeite waard. De bloei start vaak al in april en gaat door in mei. Veelal volgt een nabloei in de nazomer. De lengte van de bloemtrossen varieert van 15-40 cm. Er zijn ook roze en witte vormen. Leiplanten. Tenslotte nog twee voorbeelden van lei- planten d. w.z. planten die zelf geen hechtorganen be zitten en door ons altijd geleid of aangebonden moe ten worden. Pyracantha - Vuurdoorn. De vuurdoorn is een over bekend wintergroen leigewas voor zon en halfscha duw. De plant groeit op vrijwel iedere grond, bloeit in april-mei met witte bloemschermen die afhankelijk van de cultivar in de nazomer veranderen in oranje, rode of gele bessen. Aanbinden zal hier en daar nodig zijn om omvallen van deze populaire muurbekleding te voorkomen. Jasminum nudiflorum - Naaktbloeiende Jasmijn of Winteijasmijn. Deze winterbloeiende plant voor zon of halfschaduw op niet te droge grond bloeit afhankelijk van de weers omstandigheden van december tot eind maart met opvallende gele trompetbloempjes. De slappe twijgen van deze bladverliezende leistruik worden zo'n 2-3 m lang en moeten regelmatig worden aangebonden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11