Wieksloot-bewoners willen nu óók wel eens aansluiting op CAI-net sclioemsikcr Gert Duêrmeijer: 'Moreel gezien vind ik dit onbegrijpelijk' Bang&Olufsen Special bij: Welzijnsplanning wil nu taakgroep 'woonomgeving' WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 ALLEEN BIJ KODAK SELECT EEN GRATIS FOTOVERGROTING Onrendabelgebied verstoken van kabel-tv Na overheveling milieu-taakgroep Financiële steun voor verbetering woonomgeving GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD MAAR VAN ONKYO 998.- ONKYO**' Jongens bedreigd vanwege 'kakkerschap' Wie en wat is B D? Soester architectenbureau gepasseerd voor ontwerp gemeentehuis W foto-film-video computer/ Know-how en ervaring -UI ik aix - - r-"'~ Firma Schoemaker Rampwijzer met instructies bij rampen en gevaar Schoonheidsprijs? Ruim dertig bewoners van de "woon driehoek" Wieksloterweg-Veen- zoom-Insingerstraat hebben de ge meenteraad vorige maand het drin gende verzoek voorgelegd te worden aangesloten op het Soester CAI-net. Omdat zij in het "'onrendabele buiten gebied" van Soest wonen zijn ze tot dusver verstoken geweest van het ge not van televisie-ontvangst zoals in middels 90 procent van Soest dat kent. Dat moet onderhand maar eens veran deren, vindt men. Met verhoogde belangstelling hebben de bewoners de discussie gevolgd over de voorgenomen uitbreiding van het aantal tv-kanalen dat binnen afzienbare tijd via het CAI-net bereikbaar wordt. Zelf doen ze het - met hun dak-anten- nes - nog altijd met in het algemeen een beroerde ontvangst van Nederland 1 en 2 en, afhankelijk van de individuele voorzieningen, een of twee Duitse zen ders. Tot nu toe zijn de verzoeken van de be woners om aansluiting niet gehono reerd. Te duur, volgens het CAI-be- drijf, dat als maximumkosten een be drag van f750 hanteert. Met dat bedrag is er nog sprake van een "kostendek kende" exploitatie, zoals in de gemeen teraad is afgesproken. Gebieden waar de kosten van de aansluiting dat bedrag overschrijden worden als "onrendabel" beschouwd. Eén van die gebieden is de "woondriehoek". Aansluiting op het CAI-net zou de bewoners zo'n 1500 gulden extra gaan kosten. Het initiatief tot het verzoek aan de ge meenteraad is genomen door de familie Van der Graaf van de Wieksloterweg, die teleurgesteld heeft aangehoord dat de uitbreiding van de kanalen kennelijk belangrijker is dan het aansluiten van de onrendabele gebieden. "De achter stand wordt zo alleen maar groter," is hun conclusie. "We hadden gehoopt dat die aanslui ting er wel zou komen als de vrijvallen de kapitaalslasten het negatieve saldo van de reserves van het CAI-bedrijf zouden compenseren," aldus de heer Van der Graaf. "Maar de tarieven wa ren kennelijk toch te laag en in 1985 heeft de raad dan ook besloten de ver liezen aan te vullen uit de reserves van het Gasbedrijf." Volgens hem heeft de gemeenteraad daardoor overigens al het principe losgelaten dat de aanslui tingen kostendekkend moeten zijn. "Anders zou je immers ook geen nega tief saldo hebben." Precedent Alle CAI-aangeslotenen in Soest heb ben op die manier een soort indirecte subsidie gekregen. "Er is dus een prece dent geschapen, en het is dan ook alleen maar rechtvaardig als ook de bewoners van de onrendabele gebieden een bij drage krijgen," aldus Van der Graaf. Volgens hem was de raadscommissie Bedrijven vorig jaar in beginsel wel be reid zo'n subsidie toe te kennen. Het gevolg was dat 36 (eerst onrenda bele) woningen aan de Insingerstraat wel op het CAI-net werden aangeslo ten, toen Overhees III gereedkwam en de capaciteit van de CAI-voorziening daar zonder plaatsing van een kopsta- tion nog ruimte bood voor verdere aan sluitingen. Dat gebeurde nadat de ge meente de bewoners yan dat deel van de Insingerstraat had geënquêteerd. "Maar hier is géén enquête gehouden," aldus Van der Graaf, die vindt dat hij en zijn buurtgenoten op die manier bena deeld zijn. "Het zou net zo goed moge lijk zijn geweest om hier die aansluiting te maken." Volgens Van der Graaf hebben ook de bewoners van de onrendabele gebieden via de gasreserves bijgedragen aan de opvang van de verliezen op de CAI. Daar komt nog bij dat de op vroegere investeringen vrijvallende kapitaalslas ten bij het CAI-bedrijf nu gebruikt gaan worden voor het ongedekte deel van de nieuwe investering (uitbreiding) en niet, zoals hij hoopte, voor de aanslui ting van tot dusver onrendabele wonin gen. Educatieve redenen De wens daartoe leeft sterk onder de bewoners. "Wij zouden hier graag het complert tv-aanbod willen hebben. Denk bijvoorbeeld ook eens aan de ka belkrant en de calamiteitenberichten." Ook om wat hij noemt "educatieve re denen" is het naar zijn mening dringend gewenst dat de woondriehoek uit het televisie-isolement wordt verlost. In dat verband wijst hij met name op de Insin- gerschool, die vermoedelijk als enige basisschool in Soest niet op de CAI is aangesloten. "Maar ze heeft er wel recht op. Als de school de kabel-aan sluiting wil kan de gemeente die niet weigeren. Maar dan is er ook een nieuw kopstation nodig en dan is het verder ook geen probleem om onze woningen aan te sluiten." Van der Graaf vindt dat echter een "omweg". "Het zou betekenen dat het onderwijs onze voorziening gaat beta len." Hij gaat ervan uit dat de gemeen teraad binnenkort wel een positieve be- De commissie Welzijnsplanning gaat het College van B. W. voorstellen een nieuwe taakgroep in het leven te roepen die zich in het bijzonder zal gaan bezighouden met samenlevings opbouw en recreatie. Deze taakgroep "woonomgeving" zou in de plaats moeten komen van de taakgroep "al gemene aspecten van het milieu", die onlangs door de gemeenteraad werd overgeheveld naar de commissie Mi lieubeheer, ondanks protesten van de commissie Welzijnsplanning. Deze week vergadert de commissie Welzijnsplanning nog over dit voorstel, dat in een conceptbrief aan het College is neergelegd. De nieuwe taakgroep zal zich met name moeten richten op as pecten als de leefbaarheid van de woon omgeving, zoals speel- en trapveldjes, de betrokkenheid van de bewoners bij het "leefgroen", het tegengaan van ver vuiling en vernielingen, sociale veilig heid, verkeerssituaties etc. Ook de be wonersorganisaties en wijkverenigin- gen kunnen in deze taakgroep worden vertegenwoordigd. Voor wat de recrea tie betreft zou het aandachtsgebied van de taakgroep met name zaken moeten omvatten als wandel- en fiestroutes, jeu de boule, zitbanken, aangepaste vis- plaatsen, speelweiden, wijkparken, volkstuinen, trimbanen e.d. Als speci fieke doelgroep ziet de commissie voor deze taakgroep ook ouderen, de jeugd en gehandicapten. Een ander aspect dat de taakgroep tot haar werkgebied zou kunnen rekenen is de vulling van de vrije tijd: algemeen vermaak en ontspanning, natuurgenie- ting, bewustwording en ontplooiing, creatieve speelplaatsen, wandelmoge lijkheden, sportieve recreatie etc. Burgemeester en wethouders willen in kontakt komen met belangengroepen die zich sterk maken voor bijvoorbeeld het verbeteren van de woonomgeving. Jaarlijks krijgt de gemeente Soest een bedrag van ongeveer 20.000 gulden van het Rijk voor aktiviteiten van woonconsumenten. Het doel hiervan is om de woonconsumenten meer bij het lokale volkshuisvestigingsbeleid te betrekken. De geldelijke steun kan dan aangewend worden voor gehele of gedeeltelijke vergoeding van de kosten van de aktiviteiten die bewoners of een organisatie maken bij de behartiging van hun eigen woonsituaties. Woonconsumenten, woonorganisaties of belangengroepen die menen voor een bepaald bijdrage in aanmerking te komen, kunnen dat vóór 24 oktober aanstaande kenbaar maken bij de gemeente, tel. 93462. Op dat nummer kan men ook verdere informatie krijgen. 3 jaar garantie We kunnen u dal beier dan ooit bewijzen met hel nieu we Onkyo programma Bij voorbeeld de TX-82 Tuner/ Versterker In deze prijsklas se zuil u geen beier had voor uw hill-installalie vin den. 2* 45 Wall conllnu-ver- mogen. diskrete eindver- sterker, uitvoerige loonrege ling De tuner heelt Onkyo's drievoudige APR alstem- sysleem voor optimale aan passing aan de ontvangst condities De bijgeleverde systeem-afstandsbediening werkt ook op casseltedeck enCD-spelor Zwart goanodiseerd aluminium TUNER/VERSTERKER Incl. afstandsbediening. ONKYO Hl-F) GAAT ALTIJD DIE ENES1AP VERDER WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst lel. 10344) Twee 19-jarige jongens uit Baarn, die zaterdagavond met een bromfiets op de Steenhoffstraat reden, kregen het daar aan de stok met de inzittenden van een auto. Een van de passagiers trok de jongelui van hun bromfiets af, een ander bedreigde ze met een mes en de derde deed dat met een honk balknuppel. De Baarnse knapen gin gen uiteraard op de vlucht en ver stopten zich op de parkeerplaats bij Mariënburg aan het Nieuwerhoek- plein. Vandaar stelden ze de politie op de hoogte. Deze slaagde er in het weekeinde in de inzittenden van de auto te achter halen. Twee van hen, resp. 21 en 19 jaar, bleken afkomstig uit Soest; de derde moest nog gehoord worden. De heren verklaarden tot hun agres sieve gedrag te zijn gekomen omdat de, Baarnse jongens op een Honda- bromfiets reden en omdat het (dus) "kakkers" waren. slissing zal nemen. Op de brief hebben de bewoners overigens nog geen ant woord gehad. Zij doen een dringend beroep op de raad om hun verzoek te betrekken bij de beraadslagingen in het kader van de behandeling van het raadsvoorstel over de uitbreiding van de ontvangst - dat op de agenda staat voor de raadsvergadering van morgen avond, maar misschien wordt "aange houden" omdat diverse fracties ernsti ge kritiek hebben - of bij de behandeling van de begroting 1988. "De zorg voor anderen is ook onze zorg," besluit de brief van de bewoners. "Immers, dragen wij ook niet bij aan de algemene middelen van de gemeente, waaruit voorzieningen worden getrof fen waarvan niet vaststaat of het nut op levert voor degenen die eraan bijdra gen." Zij vertrouwen er daarom op dat hun zorg ook de zorg is van het gemeen tebestuur. B D architekten bv is een middel groot architectenbureau met ongeveer 55 medewerkers met vestigingen in Oosterbeek en Leiden. Het ontstond uit het bouwbureau van het Provincie huis in Arnhem en het werd opgericht op 1 januari 1955 onder de naam Ar chitectenbureau Brouwer Deur- vorst. Sindsdien werkte het mee aan de tot standkoming van bouwwerken van ve lerlei aard, zoals kantoor- en bankge bouwen, gemeente-, bejaarden- en zie kenhuizen, computer- en winkelcentra, gebouwen voor de geestelijke gezond heidszorg en woningbouw, fabrieken, toonzalen, sportgebouwen, restaurants, watertorens en pompstations. Vijf ar chitecten vormen de directie van het bureau, dat is aangesloten bij de Bond van Nederlandse Architecten BNA. De speciale raadscommissie die enkele malen in besloten zitting over de archi tectenkeuze heeft vergaderd, heeft eind augustus een bezoek gebracht aan het paradepaardje van B D: een gebouw in Velp dat in 1985 tot stand kwam en waa in het Adviesbureau voor Bouw techniek (ABT) is gevestigd. Op 17 september togen de raadsleden naar Wageningen, waar B D het Re kencentrum Vakgroep Informatie van de Landbouwhogeschool ontwierp. Daarna ging de reis naar Wamel (ge meentehuis) en naar Waalwijk, waar een uitbreiding van het bestaande raad huis werd gerealiseerd. B D ontwierp ook nog gemeentehui zen in Opsterland, Barneveld, Roden, Reeuwijk, Geldermalsen, Gramsber- gen, Sneek, Bemmel, West Maas en Waal, Urk en Duiven. Volgens B D moet een raadhuis een modern uitnodigend karakter hebben. Niet autoritair van uiterlijk, doch vrien delijk en vrij toegankelijk. Het mag geen drempelvrees oproepen. In de werkruimten van een gemeente huis moet het plezierig werken zijn voor iedere werknemer. Licht, plezierig inte rieur, goed inzicht, goede daglichttoe treding, goede aansluitmogelijkheden op geautomatiseerde hulpmiddelen. B D acht het mogelijk voor 1 juli 1990 het nieuwe gemeentehuis van Soest op te leveren, schat de bouwtijd op twee jaar en de voorbereidingstijd voor ont werp, bestek en tekeningen op drie kwart jaar. "Ik moet wel wat wegslikken. Er wordt je dan toch een bouwwerk in Soest ontnomen, terwijl we burge meester Scholten zowat bij elke gele genheid horen zeggen dat we zo veel know-how in Soest hebben en dat de werkgelegenheid bij Soester bedrijven voorkeur verdient. En dat gebeurt dan op gronden waarvan ik zeg: weten jul lie eigenlijk wel wie wij zijn? De sa menwerking is tot heden goed verlo pen." Zo reageert de heer Gert Duêrmeijer van het Soester architectenbureau Duêrmeijer Verweij Messnig (DVM) op het bericht dat niet hij, maar het bu reau B D uit Oosterbeek wordt voor gedragen als ontwerper van het nieuwe gemeentehuis van Soest. Duêrmeijer steekt zijn teleurstelling over de gang van zaken niet onder stoelen of banken. "Toen de heer Menne mij belde en ver telde dat de keus van de raadscommis sie op een ander bureau was gevallen heb ik uiteraard gevraagd: waarom? 'Omdat we geen risico's willen lopen,' was het antwoord. Dat heb ik als een klap in het gezicht ervaren. Ik conclu deer daaruit dat men ons bureau onvol doende kent. We hebben tal van grote projecten aangepakt en tot volle tevre denheid uitgevoerd. We voelen ons niet te groot voor een winkel, maar we zijn ook niet te klein voor een heel dorp, zo als bijvoorbeeld de Cruquiushoeve." Duêrmeijer is nog altijd trots op het ontwerp dat hij in 1981 maakte voor het nieuwe raadhuis aan de Dalweg, als on derdeel van de bredere structuurschets waarin ook het politiebureau was opge nomen. Het feit dat er van architect ge wisseld wordt doet hem persoonlijk pijn. Vooral omdat het plan destijds bij zonder positief werd ontvangen en al leen de financiële toestand van de ge meente verhinderde dat het plan ook werd uitgevoerd. Zou de gemeente aan het begin van de jaren tachtig niet in de financiële problemen zijn geraakt, dan zou Duêrmeijers raadhuis er immers al hebben gestaan! Slecht argument Dat zijn bureau tot dusver geen erva ring heeft in het bouwen van gemeente huizen beschouwt hij als een slecht ar gument. "De beginselen van het bou wen gelden voor een gemeentehuis net zo sterk als voor andere gebouwen: het moet in de eerste plaats efficiënt te ge bruiken zijn, zowel voor de medewer kers als voor het publiek. Als ik een ma nége of een zwembad bouw verplaats ik me ook eerst in de positie van de ruiter of de zwemmer. Je hoeft ook geen bur gemeester te zijn om een gemeentehuis te kunnen bouwen. Je leeft je in zo'n ontwerp in alsof je er zélf zou moeten werken, anders kun je nooit een goed gebouw maken..." Met onverholen geestdrift kan hij, ook nu nog, praten over de wijze waarop het Dalweg-plan tot stand is gekomen, over de talrijke bijeenkomsten van de ont werpgroep (waarin deskundige figuren als prof. Sterenberg, poltiebureau-ont- werper Bokhorst, landschapsarchitect Pieterse en kunstenaar Cyril Lixen- berg) met de projectgroep en de wel standscommissie, over het enthousias me waarmee een gezamenlijke visie werd ontwikkeld op het "hart" dat Soest aan de Dalweg zou krijgen. "We zijn samen opgestoomd; Bokhorst met het politiebureau, ik met het gemeente huis. In zekere zin is het Dalwegplan mede door ons toedoen ontstaan. Het zal best prikken als er straks een groot bord zou staan met de naam van een an der architectenbureau..." 'Unieke club' Het is inmiddels 16 jaar geleden dat het architectenbureau Duêrmeijer Verweij Messnig de opdracht kreeg voor een eerste schets-ontwerp. In die tijd - on der het burgemeesterschap van Ben- tinck - stond de lokatie voor het nieuwe raadhuis nog niet vast. Na veel "om zwervingen" - waarbij het bureau diver se schetsontwerpen maakte voor de lo katie Bosstraat, Dalweg-Zuid, etc. - kwam de Dalweg-Noord (de nu defini tief aangewezen plek) als beste lokatie naar voren.Er ontstond toen een unie ke club," aldus Duêrmeijer. "Dat zal in de bouwwereld nooit meer gebeuren, denk ik. We bemoeiden ons allemaal met alle disciplines, en het schetsont werp was dan ook niet een zaak van al leen 'ik', maar van 'wij'. We durfden el kaar ook te zeggen wat we flauwekul vonden, en dat wil wel wat zeggen, want architecten zijn in het algemeen be hoorlijk eigenwijs. We hebben elkaar als het ware opgezweept tot er een plan ontstond van hoog niveau." Duêrmeijers ontwerp werd van alle kanten bijzonder positief ontvangen, niet alleen door het toenmalige ge meentebestuur, maar ook door de amb tenaren - die er uiteindelijk zouden Zó had Duêrmeijer zich de centrale hal van "zijn" gemeentehuis gedacht. Bi| uw Kodok Select fotohondelaoi kunt u oltijd iets extra's verwachten. Volgende maand is het weer rook. Een grotis fotovergroting van 20 x 30 cm. Als u nu bij ons uw fotofilm loot ontwikkelen en afdruk ken krijgt u een waardebon in het aflevermapje. In de maond november kunt u deze bon inwisselen voor een fotovergroting. üw foto's zijn bij ons in vertrouwde honden, let dus goed op woat u uw film wegbrengt. Wij leveren u naast de mooiste kleuren en topkwaliteit deze moand ook een waarde bon voor een grotis fotovergroting van 20 x 30 cm. BIJ ONS ZIJN UW FOTO'S IN VERTROUWDE HANDEN Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Zuid promenade 15 Soest Telefoon 1 28 74 De maquette van het Dalweg-plan, met links het politiebureau, in het mid den/boven het gemeentehuis en rechts-**" onder een zwembad/sportcomplex. moeten werken en met wie hij een aan tal middagen lang alle wensen en eisen doornam - en door honderden inwo ners die blijk gaven van hun instem ming. "We hebben eigenlijk nooit één woord inhoudelijke kritiek gehoord, al leen maar positieve reacties." Duêrmeijer en zijn partners hebben dan wel geen gemeentehuis gebouwd, dat neemt niet weg dat ze over uitgebreide ervaring beschikken met grote projec ten. "We zijn een gerenommeerd bu reau," benadrukt de architect. In dat verband somt hij een forse lijst op van miljoenen-projecten, zoals klinieken, verzorgings- en bejaardencentra, con ferentieoorden en tal van woningpro jecten, zowel nieuwbouw als renovatie, in verschillende plaatsen in ons land. "Net zo goed' "De gemeente Amsterdam is een van onze grootste opdrachtgevers. We zijn wel gewend om met gemeenschapsgel den om te gaan. Maar heeft de raads commissie die gebouwen wel eens be keken? Welnee. Daarom vraag ik me af: weten ze in Soest eigenlijk wel wie we zijn...?" Duêrmeijer erkent dat ook zijn ontwerp aangepast zou moeten worden aan een reeks nieuwe eisen en wensen, mede door de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. "Alleen al doordat nu ook Gemeentewerken er- Het Soester architectenbureau Duêr meijer Verweij Messnig heeft een grote know-how opgebouwd ten aanzien van projecten van grote om vang. De laatste jaren werden nieuw bouw-projecten uitgevoerd o.a. in Amsterdam, Zoetermeer, Soest, Vijfhuizen en Hoorn. In allerlei sectoren werden verschei dene gecompliceerde projecten uit gewerkt, zoals o.a. een epilepsiecen- trum voor 520 patiënten, dagverblij ven voor meervoudig gehandicapte kinderen, energiezuinige woningen, verzorgingshuizen voor ouderen, restauratie van een verpleeghuis uit de 17e eeuw, etc. Verder heeft het bureau de laatste jaren tal van op drachten gekregen voor renovatie projecten en verbouwingen ten be hoeve van een soms gewijzigde be stemming. Het bureau is lid van o.a. de Stichting Architekten Gebouwen Gezond heidszorg (STAGG) en aangesloten bij.de Vereniging yhnSamenwerken- de Stedebouwkundigqn, Architekten en Bouwtechnische Adviseurs (SAB) te Amersfoort, in welk kader veel ervaring is opgedaan met o.a. een standaardbestek en de toepassing van computertechnieken bij het ont werpen en een bouwkostenmetho diek. Ook bij Duêrmeijer Verweij Messnig staat het terugdringen van de energiekosten hoog genoteerd op het lijstje noodzakelijkheden. Ten slotte heeft het architectenbureau de beschikking over een interactief gra fisch computersusteem met twee werkstations. bij komt moet het ontwerp natuurlijk geactualiseerd worden." Hij ziet daarin geen enkel probleem. Desnoods maakt hij een geheel nieuw plan. Dat kan heel snel, omdat de inmiddels verzamelde kennis daarbij van belang is. "Heus, wij kunnen dat gemeentehuis net zo goed ontwerpen." Hij erkent dat de gemeente het ontwerp van destijds heeft betaald en dat daar mee formeel gezien de zaak geregeld is. "Maar moreel gezien vind ik het onbe grijpelijk." Hij kan zich overigens niet voorstellen dat de gemeenteraad het voorstel om van architect te wisselen zal volgen. "De samenwerking en de resul taten geven daar geen enkele aanleiding toe. Bovendien ga je toch niet elders ha len wat in Soest beschikbaar is...?" i pST-' •v m- -.<<• 1 4 tv» v-. tW-i 4 W SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Probeer kalm te blijven, blijf binnen en wees zuinig met de beschikbare zuurstof. De sirenes worden ingeschakeld en de hulpverlenende instanties in paraatheid gebracht. Het is nog niet zeker of evacuaties nodig zijn. Via de televisie en de radio wordt de bevolking op de hoogte gehouden. Er is een ramp gebeurd in Soest. Eind deze maand krijgen alle inwoners van Soest een Rampwijzer van de ge meente in de bus. Enige tijd geleden heeft de gemeente een rampenplan vast gesteld, dat een pakket van maatregelen inhoudt bij kleine of grote rampen in de gemeente. In de folder, die huis-aan-huis wordt verspreid, staan gegevens en aanwijzingen hoe men in geval van nood moet handelen. In dergelijke si tuaties zal de gemeente door middel van brandweer-sirenes en/of geluidswa gens van de politie de bevolking alarmeren. De politie zal met behulp van de geluidswagens mededelingen doen en aanwijzingen geven, die stipt moeten worden opgevolgd. Daarnaast zal de gemeente via de op de c.a.i. aangesloten radio's (radio 2, 3 of 4) en t.v.'s (Nederland 2 of infokanaal-kabelkrant) ver dere inlichtingen verstrekken. De geluidswagens van de politie worden inge zet in straten waar geen c.a.i.-aansluitingen zijn. In de folder worden door de gemeente enkele gedragsregels aangegeven, zo als: 'probeer kalm te blijven, ga niet af op geruchten, blijf bij uw radio of televi sie en blijf binnen.Ook voor gevallen, waarin gevaarlijke stoffen zijn vrijgeko men, heeft de gemeente aanwijzingen: 'blijf binnen, sluit alles af en wees zuinig met de beschikbare zuurstof.' Iedere eerste maandag van de maand wordt het waarschuwingssysteem getest. Na drie lange sirenesignalen kan men via de op de c.a.i. aangesloten radio's en televisies de test volgen. De gemeente Soest adviseert de bewoners de Rampwijzer in het bijgevoegde zelfklevende hoesje op een duidelijke plaats te bevestigen. De suggestie van de gemeente is daarbij de binnenzijde van het deurtje van de meterkast. De gang van zaken met betrekking tot het nieuwe gemeentehuis van Soest moet ook bij de welwillende buiten staander op z'n minst enige bevreem ding wekken. Dat geldt met name voor de keuze van de architect die het ge bouw op papier moet gaan zetten. Al enige tijd is een speciale commissie, bestaande uit raadsleden van alle par tijen, achter gesloten deuren in de weer geweest met deze in de Soester verhoudingen blijkbaar nogal delicate kwestie. Als reden voor de ook nu weer aan de dag getreden hang naar beslotenheid - Soest blijft zich onder scheiden door een neiging tot geheim zinnigheid over zaken waarmee men pas in de openbaarheid wil treden als niemand meer bang is zich een buil te vallen - is altijd opgegeven dat het ook hier ging om "personen". Of de keus van een architect inderdaad een zaak is die de privésfeer van de betrokkenen zodanig raakt dat het een geldig crite rium is voor beslotenheid, daarover kan men van mening verschillen. De gevoeligheid van de informatie lijkt in dh geva hechter van een andere orde te zijn. Nog niet zo lang geleden werd het schetsontwerp van het Soester ar chitectenbureau Duêrmeijer c.s. aan vaard. Enige hindernis bij de uitvoe ring ervan was de deplorabele toe stand van de gemeentekas. De nieuw- bouwplannen werden daarom afgebla zen. Inmiddels heeft Soest het lek weer boven en is de financiële ruimte voor een nieuw te bouwen gemeentehuis zonder al te veel problemen gevonden. Het zou dan ook in de rede liggen de opdracht te gunnen aan het bureau, waarmee eerder in beginsel al zo'n grote mate van overeenstemming was bereikt. Inmiddels is duidelijk geworden dat een aanzienlijk deel van het gemeente bestuur zich met gretigheid van elke "morele binding" aan die overeen stemming wenst te bevrijden. Uiterst formeel wordt erop gewezen dat het ontwerp van destijds is betaald en dat daarmee de kous af is, hoe spijtig dat ook is voor het betrokken architecten bureau. Een paar in min of meer vliegende vaart gemaakte uitstapjes naar gemeentehuizen, gebouwd door een bureau dat kennelijk in den lande als toonaangevend wordt beschouwd, hebben de raadscommissie tot het in zicht gebracht dat het plotseling alle maal anders moet. Soest moet op z'n minst in de pas blijven bij illustere ge meenten als Opsterland, Gramsber- gen, Bemmel, Urk en andere. De plotselinge inruil van de oorspron kelijk gedachte bouwmeester wordt gemotiveerd met een verwijzing naar diens gebrek aan "ervaring in het bou wen van gemeentehuizen", wat een paar jaar geleden niet als een bezwaar werd gezien. Verder worden er dikke woorden gesproken over "flexibiliteit, verscheidenheid, gebruik van materia len en inspelen op specifieke bouwlo- katies, die het gemeentebestuur het sterkst aanspreken," alsof dat verwor venheden zijn die het Soester bureau volstrekt ontbeert. Dit alles lijkt te wij zen op een miskenning van de in Soest sinds jaar en dag althans met de mond beleden voorkeur voor Soester bedrij ven én een gebrek aan waardering voor het bij het Soester bureau in de loop der jaren verworven inzicht in de wen sen en verlangens die er bij het ge meentebestuur en het gemeentelijk apparaat leven. Maar dat is kennelijk opeens ook allemaal anders geworden. Het is twijfelachtig of de verantwoor delijke bestuurders of hun adviseurs nog een geschikte gelegenheid vinden om (te proberen) uit te leggen wat er aan het eerste ontwerp nu eigenlijk mankeert; het voorstel wordt al mor genavond in de gemeenteraad afge handeld, zónder dat het - zoals gebrui kelijk met raadsvoorstellen - in een openbare commissievergadering aan de orde is geweest. Op die manier blijft een concrete motivering gemakkelijk achterwege en kan er van enige publie ke beïnvloeding van de besluitvorming - toch de achterliggende gedachte bij de invoering van het spreekrecht? - al geen sprake meer zijn. Voor de schoonheidsprijs voor be stuurlijk handelen hoeft in de gemeen telijke prijzenkast vooralsnog geen plaatsje te worden ingeruimd. 1

Soester Courant | 1987 | | pagina 3