Dit moet u eens in een andere zaak in Soest proberen: deze knop te bewegen zonder dat u er ook maar een vinger naar uitsteekt! krijgt voor slechts Welzijn niet blij met bezuinigingen Klas 5 van o.b.s. Overhees voert actie voor Greenpeace Eerste bewoners betrekken huis aan Hazepad PAGINA 8 WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 Instellingen reageren op besparingsplannen gemeentebestuur Soester bijlescentrale (1. nieuw in Soest 'Scholieren maken schoon schip' Werk in uitvoering vertrouwen Jubilarissen bij bouw- en houtbond Schaatsvereniging Eemland wordt zevende bij sportkwis Rabobank J (excl. boxen) cursussen voor vrijwilligers noemt Jeugdzorg 'onlogisch'. Ook is het stich tingsbestuur het niet eens met de halve ring van het aantal arbeidsuren voor de technische medewerker. Jeugdzorg suggereert dat de gemeente ook 10.000 gulden kan besparen door een efficiën ter gebruik van gebouwen en voorzie ningen. Dieren De kinderboerderij De Vrije Teugel wil best pogingen ondernemen om het geld voor de activiteiten zelf op te brengen, maar in ruil daarvoor zou de verzorging van de dieren bij de inventaris en derge lijke op de begroting moeten komen. Het kost jaarlijks 6500 gulden om de dieren te verzorgen en dat wordt nu nog De diverse welzijnsinstellingen in Soest hebben met gemengde gevoelen gerea geerd op de bezuinigingen. Omdat de gemeente Soest de komende drie jaar bijna een half miljoen gulden minder krijgt van de minister van wv$ moeten de instel lingen geld inleveren. Volgend jaar krijgen ze in totaal 75.000 gulden minder, in 1990 hebben ze ruim twee ton minder tot hun beschikking. Het bestuur van het bejaardencentrum Molenschot betreurt het dat daardoor de geplande uitbreiding van de warme maaltijdvoorziening/personenalarme- ring volgend jaar niet door kan gaan. Bovendien vindt ze het moeilijk om te bezuinigen in de cursussen/activitei ten. De ANBO plaatst vraagtekens bij deze bezuiniging omdat het om 'nood situaties' gaat. "Het is toch ook uw stre ven, net als dat van de regering, oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen?" schrijft het ANBO-bestuur. Werkbelasting C-drie mist, evenals de ANBO, een deugdelijke motivatie voor de opgeleg de bezuiningen. Het cultureel creatief centrum moet volgend jaar 5.000 gul den inleveren, daarna jaarlijks het dub bele. Dat kan men op de verschillende sectoren nog wel opvangen. Daarente gen zit het C-drie niet lekker dat er geen cursus-coördinator mag komen: "De problemen van de overmatige werkbe lasting van het personeel zullen onver mijdelijk nog groter worden," aldus voorzitter W. Hildebrand in een brief aan de gemeente. De Regionale Muziekschool krijgt van af 1989 15.000 gulden minder van de gemeente. Volgend jaar wordt al 5.000 gulden ingehouden. Door een eerdere verhoging van de lesgelden had de mu ziekschool al een bezuiniging van 28.000 gerealiseerd. Nu betwijfelt men of men het aantal lesuren (246 per week) kan handhaven, en dat kan de verhouding met Amersfoort en Hoeve laken scheeftrekken. Volgens de stichting Jeugdzorg is het 'onmogelijk' om de bijdrage van jonge ren aan activiteiten te verhogen tot hon derd procent. Het bestuur voorziet dat hierdoor jongeren wegblijven, omdat de kosten te hoog worden. Dat het Col lege 2.500 gulden wil inhouden voor uit de activiteitenpot gehaald. De kin derboerderij kan dat niet meer opbren gen als de activiteiten honderd procent kostendragend zijn. Het bestuur van de openbare biblio theek is bijzonder ontstemd over de 45.000 gulden, die ze tot en met 1990 moet inleveren. "Opnieuw is ten nadele van de bibliotheek een procentueel ho gere bezuiniging opgenomen dan voor de andere 'grote' instellingen, te weten C-drie en de Muziekschool. De grens van redelijkheid en billijkheid is met de ze voorstellen opnieuw overschreden," vindt het bestuur. De openbare biblio theek moet bijna drie procent inleveren tegen 1,4 procent van C-drie en 2,3 procent van de Muziekschool. Door een toename van de leenrechtvergoe ding van 21.000 gulden in 1990 aan wvc worden de lasten nog zwaarder. Het bibliotheek-bestuur vindt dat de gemeente daar rekening mee moet hou den. Zo heb je een fiets zo heb je nog niets Bij een ongeval op het fietspad van de Nieuweweg is een 12-jarig meisje met de schrik vrij gekomen. Ze werd omver gereden door een bromfietster, waarna een tweede bromfietser haar fiets niet meer kon ontwijken. De eerste bromfietster reed door. De achteropkomende bromfietser moest wel stoppen na de aanrijding. Het meis je deerde niets, maar haar fiets werd zo danig vernield dat hij onberijdbaar werd. Per 1 oktober 1987 heeft Soest een ei gen bijlescentrale. Deze is opgericht door oud-leerlingen van het Griftland College en het Baarnsch Lyceum. De bijlessen worden verzorgd door le raren en studenten uit diverse studie richtingen. Zo kunnen nagenoeg alle vakken uit het middelbare schoolpak- ket aangeboden worden. Bekende probleemvakken zijn wiskun de, natuurkunde en ekonomie. De bij lescentrale is een uitkomst voor leerlin gen die door ziekte of een andere oor zaak achterop zijn geraakt. Het grote voordeel van bijlessen is dat er veel meer persoonlijke aandacht aan de leerlingen wordt besteed dan in de klas. Zowel het inzicht in de stof als het ver trouwen in eigen kunnen worden zo doende verbeterd. Daarbij is het stre ven van de Soester bijlescentrale om de leerlingen zo efficiënt en zo goed moge lijk weer op eigenkracht te laten werken. De centrale hanteert gunstige tarieven: Per bezoek betaalt een leerling een standaardtarief van f 20,-, ongeacht de tijdsduur van de bijles (minimaal één uur). Hierop zijn echter enkele uitzon deringen. Voor aanmelding en informatie kan men terecht bij de Soester Bijlescentra le, tel. 16195. "Wij helpen Greenpeace. Wij zijn in Soest met een aktie bezig, dat heet Schoollieren maken schoon schip. In Soest is het namenlijk ook vervuilt. Daar proberen we mee dat het vuil weg gaat. De school waar we dat doen is de o.b.s. Overhees, dus wel in Soest. Als je belangstelling hebt kun je bellen 02155-10644. Klas 5 groep 7. Veel groetjes." Onder andere met bovenstaande brief hebben de actievoerders van klas vijf van de openbare basisschool Overhees (Willaertstraat) zich tot het publiek ge wend, om de aandacht te vragen voor de Greenpeace-actie "Scholieren ma ken schoon schip". Voor de gelegen heid is de klas in vier verschillende groepen gesplitst: achtereenvolgens onderhandelaars, onderzoekers, voor lichters en actievoerders, die allemaal op verschillende manieren aan de actie meedoen. De voorlichters werken bij voorbeeld met affiches en brengen een informatieblad rond, de onderzoekers nemen slootwater- en grondmonsters en maken foto's, en de actievoerders gaan de straat op met zelfgemaakte spandoeken en affiches met teksten als "Greenpeace for ever" en "Soest moet schoon", waarmee o.a. het winkelcen trum bij de school wordt bezocht. De De 'actievoerders' in de weer met het beschilderen van spandoeken. groep is vorige week ook bij het ge meentehuis langsgegaan en kreeg daar allerlei toepasselijke informatie over af valverwerking en vervuiling. De groep actievoerders bestaat uit Am ber Kielman, Jeroen Doppenberg, Ma- non Steitner, Cindy v.d. Berg, Irma Plasmeijer, Claudia Stigter, Christiaan Kamphorst en Dion Hekkert. De actie voor Greenpeace is niet "zomaar iets" ter afwisseling van het schoolleven, zo blijkt. Er wordt ook een serieus project voor de hele groep onder leiding van juf Marjan Hadders aan verbonden, en aan het eind van de actie, op 28 oktober, wordt dat project afgesloten met een tentoonstelling van alle dingen die ge maakt zijn. Op verzoek van Greenpeace doen er in het hele land zo'n 20.000 scholieren aan de actie mee. Veronica wijdt er op 28 oktober een marathon-televisie- uitzending aan. Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Tot medio november duren de reconstructie werkzaamheden in het winkelge bied van Weedestraat. Het resultaat mag dan gezien worden. Doel van de re constructie is het veiliger maken voor voetganger en fietser met daarbij een overzichtelijker parkeren. Kort parkeren in de winkelstraat d.m.v. de blauwe zone: lang parkeren op de speciaal aangelegde parkeerplaatsen, achter Lin- denhof, Stadhouderslaan, Korte Brinkweg en naast het Postkantoor. De eerste bewoners van het Hazepad hebben de sleutel van hun woning ge kregen. Het echtpaar P. Verburg werd vorige week donderdag feestelijk in gehaald. Het Fazantpad vormt een on derdeel van de tweede fase in Over hees Hl. De Woningbouwvereniging Soest (WS) is eigenaar van de 130 woningen in dit bouwplan. Daarvan zijn er 48 vier-kamer eengezinswoningen, 22 drie kamer eengezinswoningen en 60 drie kamerwoningen in gestapelde vorm. De heer en mevrouw Verburg wonen in een gestapeld huis. Ze werden bij de en tree van hun woning geholpen door vier scholieren, die een jaar eerder ook al hun best hadden gedaan bij het slaan van de eerste paal. Hun symbolische bijdrage had volgens WS-voorzitter P.J.L.M. Storimans alles te maken met het integrale plan in deze wijk, waar ou deren en jongeren naast elkaar wonen, "en dat is heel belangrijk," vond Stori mans, die tevreden vaststelde dat de rijksoverheid hiervoor over de brug was gekomen met de noodzakelijke subsi dies. "Dat wordt jammergenoeg steeds moeilijker, terwijl we in Soest nog drie duizend woningzoekenden hebben." Voordat hij de heer Verburg een lida- maatschap van een jaar op Groei en Bloei schonk, beloofde Storimans dat de woonomgeving zal worden verbe terd zodra de laatste verhuiswagen weg is. Bij die opmerking sloot wethouder drs. Günther Plomp zich van harte aan, maar hij kon niet met een cadeau op de proppen komen, "zoals de heer Stori mans. Zo'n abonnement kost geloot ik vijf gulden. Dat geeft 'ie wel vaker weg." Plomp sneed vervolgens de woning- bouwproblematiek aan. "We komen aan de rand van onze mogelijkheden. We zijn bijna klaar en dan is Overhees vol. We zullen dus moeten zoeken en proberen in overleg met het rijk en de woningbouwverenigingen zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de wen sen van de woningzoekenden. Het is in ieder geval goed dat er ook aan de ou deren wordt gedacht in de woning bouw." Voor het echtpaar Verburg hoeft geen oplossing meer te worden bedacht. Zij konden dankzij de nieuwbouw in Over hees van Amsterdam naar Soest verhui zen, zodat ze nu dichtbij hun kinderen wonen. Een pijp kopen: een zaak van Zo presenteert de Compaenen-spe- ciaalzaak zijn 'Oktober-Pijpenmaand'. De tabakspeciaalzaken in Nederland, verenigd in Compaenen Tobacconists, waaronder ook de bekende tabakspe ciaalzaak van de heer L. van Kleef aan de Van Weedestraat 86, houden in de maand oktober 1987 voor de tweede maal een "Pijpenmaand". Alles wat te maken heeft met pijp, pijptabak en de onmisbare accessoires, staat die maand méér dan gewoon in de belang stelling. Waarom, zult u zich afvragen. Welnu, het roken genieten) van een pijp en pijptabak behoort al eeuwen tot de verf ijnde beleving van het edele kruid: Ta bak. Zowel de man als de vrouw die wil blijven genieten van pure tabak, hebben het verstandige besluit genomen te kie zen voor een pijp. Maar een pijp koop je niet zomaar "even" op een verloren achternamid dag. De aankoop van een pijp is een se rieuze zaak en bovenal een zaak van vertrouwen. U wilt immers genieten van uw pijp? Een pijp moet "zitten', hij moet "passen". Een pijp moet u "staan" en bovendien moet een pijp goed in uw hand "liggen" Bij de Compaenen Tobacconists kunt u de pijp passen. Dat wil zeggen dat u de pijp in de mond kunt nemen (er wordt dan een plastic mondstuk aange bracht). En net als bij andere zaken die u aanpast voordat u tot aankoop over gaat loopt u dan een beetje rond in de zaak, waarbij u terloops en volkomen onopvallend een blik kunt werpen in de spiegel(ruiten) die de Compaenen To- cacconist heel geraffineerd heeft aange bracht in de zaak. Het maakt niet uit of u een volleerd pij proker bent, of een pijproker die zo nu en dan eens een pijpje rookt of een steeds weer opnieuw beginnende pij proker. Wellicht bent u die twijfelaar die er al vaker aan heeft gedacht, maar nog steeds niet dat éne duwtje heeft gehad om er werkelijk mee te starten. Voor de laatste twee groepen is het deze maand een uitstekende gelegenheid, overigens zonder enige verplichting, zich voor te laten lichten over pijproken, pijptabak en alles wat daar verder nog bij komt. De Compaenen Tobacconists hebben antwoord op al uw pijprookvra- gen. Bij hen heeft u de keus uit vele ver schillende soorten en modellen pijpen, van een eenvoudige tot de meest verf ijnde meerschuimpijp. Zogezegd van de zogenaamde neuswarmer tot de leespijp. Van een uitgesproken klassiek model tot een moderne spierwitte pijp. Van elegant tot stoere bonk. Kunst Pijproken is een kunst, die niet moeilijk te leren is mits u zich aan een aantal spelregels houdt, die uw Compaenen Tobacconist u graag leert. Trek er maar eens wat tijd voor uit, want in die tijd kunt u zoveel leren en "opsteken", dat u de pijp al gauw als een trouwe metgezel gaat beschouwen. Compaenen Tobacconist de heer L. van Kleef vertelt u er graag alles over. De gehele maand oktober doet hij méér dan gewoon zijn best u ervan te overtui gen dat pijproken een uiterst genotvolle manier van tabakgenieten is. De mogelijkheden om te kiezen uit veel merken en modellen pijpen en soorten pijptabak, zijn deze maand nog uitge breider dan anders. Profiteer ervan en schaft u zich een nieuwe pijp aan, dan ligt er een kleine attentie voor u klaar. De afdeling Soest van de bouw- en houtbond FNV zet vrijdag 16 oktober zeven jubilarissen in het zonnteje. Dat gebeurt tijdens een feestavond in ge bouw De Zwaluw aan de Schrikslaan. De heren J. van Breukelen, G. Schou ten en G. van Ooyen uit Soest worden gehuldigd voor hun veertigjarig lid maatschap. Hun plaatsgenoten C. van Brienen, C. van Doorn, H. Elschot en K.C. Kraayenbrink zijn 25 jaar lid van de FNV-afdelingi De feestavond begint om 20.00 uur. Er wordt bingo gespeeld met als hoofdprijs een compact-disc. Soester door portier mishandeld Een 36-jarige inwoner van Soest ver voegde zich zaterdagnacht bij de politie met het verhaal dat hij bij het verlaten van een café aan de Bosstraat door de portier was mishandeld. Aanleiding daarvoor zou zijn dat hij geweigerd had de "uitsmijter" een fooi te geven. De portier had de deur tegen hem aan ge gooid, aldus de man, die de deur met zijn voet had tegengehouden. Daarbij was echter een ruitje gesneuveld. De portier had daarvoor contante scha devergoeding gëeist, voor een bedrag van 110 gulden. De Soester had dat naar zijn zeggen onder bedreiging betaald, nadat hij eerst enkele klappen en trap pen had gekregen. De man had overi gens geen letsel. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. De schaatsvereniging Eemland is ze vende geworden in de sportkwis van de Rabobank. Een gemengd team van de badmintonverenigingen Selby en Badso legde beslag op de veertiende plaats. De sportkwis werd gewonnen door de tafeltennisvereniging Huizen. De Rabobank organiseert ieder jaar de sportkwis voor de jeugd van verenigin gen. In 't Spant in Bussum zorgden Ju- dith Bosch en Dick Passchier ervoor dat alles in goede banen liep. Zij presen teerden de finaleronde, waarin drie ver enigingen in een nek-aan-nek race wa ren verwikkeld. Er werden vragen ge steld over allerlei takken van sport, zo als voetbal, schermen, zwemmen, paardrijden en wielrennen. Ook was er een basketbalspel. De tafeltennisvereniging Huizen ein digde op de eerste plaats met 33 pun ten. De club ontving daarvoor een be drag van 500 gulden en de kampioens beker. De voetbal/judovereniging Hoogerheide uit Hilversum en de tafel tennisvereniging Bijmaat uit Huizen eindigde vlak daarachter. Zij kregen respectievelijk 400 en 300 gulden. Aan alle overige clubs werd een cheque van 100 gulden uitgereikt. Tijdens de sportkwis waren er optre dens van Bonnie St. Clair, Jan van den Beidt en het duo Les Diaboliques. Inbraak Mavo-Soest Onbekende daders hebben in het afge lopen weekeinde ingebroken in de Ma vo-Soest aan de Valeriaanstraat. Ze kwamen het gebouw binnen door het vernielen van een ruit in de kantine. Uit de keuken werd geluidsapparatuur weggehaald. Dat lukt u alleen bij De Gouden Snaar. Dat is niet zo'n wonder. Immers, die knop zit alleen op een Kenwood-instal latie en De Gouden Snaar is de enige Kenwood-dealer van Soest, vandaar. Deze week staat daar Kenwood's prachtige Midiset M-71 in het zonnetje. De M-71 is geheel op afstand te be dienen. Natuurlijk kunt u dat horen, maar u kan het ook zien. Aan de platenspeler, aan het dubbele cassettedeck(met automatisch omkeer- funktie) en aan de mooie, grote knop van de versterker. Die gaat echt van links naar rechts op het commando van de afstands bediening van de Midiset M-71. Is dat een wonder? Dat is nu Kenwood- kwaliteit bij De Gouden Snaar. W 8# A-71 Geïntegreerde versterker, 2x56 Watt T-91L Quartz synthesizer FM/MG/LG tuner met scha- kelklokX-71 Dubbel cassettedeck met automatische omkeerfunktie P-71 Automatische lineair sporen de platenspeler S-71 Drieweg 80 Watt luidsprekersysteem RC-71 Systeem-afstandsbediening voor gehele installatie. Los verkrijgbaar: DP-710 Programmeerbare compact disc speler GE-810 Stereo graphic equalizer/spectrum analyzer m iii m >«fü M i Steenhoffstraat 13a - 15, Soest. Telefoon 12132

Soester Courant | 1987 | | pagina 9