ine node TAa, TAAAAAAAAAAAAAAAAAA* Kenners kopen een kaartje voor het Concertgebouw of een Kenwood bij De Gouden Snaar. REL ceert ir Gel BON ta, Ta, üjjl Prof. Tims: 'Honger kan binnen 15 a 20 jaar de wereld uit zijn' ting SOESTER COURANT PAGINA 13 6"™p.m, Jubbelbreed). znmode baarn Hetty Balyers geeft platen laarn Plaats voor ca. 600 burgers Inschrijving voor golfbaan op Stompert nu al mogelijk Actie 'Gered gereedschap' loopt als een trein! Wanneer u dit live wilt horen, moet u ophouden met lezen en onmiddellijk naar de Kenwood-show (van 21 tot 25 oktober) komen bij De Gouden Snaar. Dan ziet u, aan hifi-stereo installaties, wat u nog nooit heeft gehoord... Thema-avond Derde-Wereldgroep en Raad van Kerken Toetsenproject voor basisscholen L V t succes haar re- ER 1987 >ursstoffen voor -caravan of gor- odestoffen nu i tot ziens bij:. 1 1717 "Noem het maar driedimensionele platen. Een echte naam is er geloof ik taiet voor." Hetty Balvers (42) uit jSoest heeft een hobby, die niet bij veel nensen bekend zal zijn. Op uiterst se cure wijze brengt ze dimensies in be staande platen. Vooral de prenten van Vnton Pieck krijgen onder haar han den een totaal ander aanzien. Dm een driedimensionele plaat te ma ken heeft Hetty Balvers ongeveer zes f prenten nodig. Die snijdt ze vervolgens gedetailleerd uit om de losse delen, zo- als armen, kleding en andere voorwer- Ipen op elkaar te plakken. Op die ma- nier creërt ze reliëf in de prenten. De I papieren delen voorziet ze van lak en Ihet geheel wordt vervolgens in een lijst I gestopt. Hetty's platen komen het beste I tot hun recht in lijsten met diepgang, maar die zijn nauwelijks te krijgen. Vandaar dat echtgenoot Ivon ook me- I nig uurtje spendeert aan de hobby van Hetty door de traditionele lijsten te voorzien van een 'achterkamer'. Mo menteel besteedt Hetty vier tot vijf uur per week aan de dimensionele platen, waarmee ze in Canada voor het eerst in aanraking kwam. "Nee, ik vind het geen kunst. Iedereen kan het leren, dat is bij kunst niet zo. Je moet er wel veel geduld voor hebben, iets wat ik weer niet heb bij breien. Ik ben al een jaar met een trui bezig, ik krijg er de kriebels van." Voor haar di mensionale platen kan Hetty Balvers wel tijd reserveren, want per plaat is ze al gauw 40 tot 50 uur in de weer. Anton Pieck vindt het zonde dat Hetty Balvers en anderen zijn tekeningen van dimensies voorzien. Hij heeft dat een keer voor de radio gezegd. Ik snap dat niet, want ik vind het juist mooi. Het is trouwens ontzettend moeilijk om in Nederland aan prenten van Anton Pieck te komen. Gelukkig stuurt mijn zus uit Canada veel platen. Daar kun je ze te kust en te keur kopen. Verder maak ik ook bloemen en andere din gen," zegt Hetty Balvers, die in het da gelijkse leven koffiejuffrouw bij ge meentewerken is. In haar woning aan het Claroenstekerpad heeft ze momen teel een tiental afgewerkte platen. Ze beoefent haar hobby nu al zo'n zes jaar, en veel mensen zijn geïnteresseerd ge raakt in haar producties. Hetty Balvers brengt ook dimensies in geboortekaar tjes als men dat leuk vindt. Voor meer informatie kan men terecht bij Hetty Balvers, tel. 20892. Inwoners van Soest en Soesterberg, die belangstelling hebben voor de golfsport en eventueel in aanmerking willen komen voor het lidmaatschap van het nieuwe golfcomplex op de Stompert, kunnen zich vanaf heden opgeven. Zoals bekend heeft de Vlieg basis Soesterberg een plan gemaakt voor de aanleg van een golfbaan op dit terrein. Dat plan heeft inmiddels de instem ming verworven van het Soester ge meentebestuur. Met het departement van Defensie - eigenaar van de terrei nen - wordt nog onderhandeld. Vol gens kapitein Piëst van de afdeling voorlichting van de basis verwacht men een positieve reactie. Gezien de belangstelling die burgers van Soest en Soesterberg nu al aan de dag leggen is de mogelijkheid geopend zich nu reeds te laten inscrhijven als ge gadigde voor het lidmaatschap. Dat kan door een briefje te sturen aan: Vliegba sis Soesterberg, postbus 160,3769 ZK Soesterberg. Men wordt dan op een lijst geplaatst en zodra de plannen ge reed zijn uitgenodigd voor de oprich tingsvergadering. Volgens kapitein Piëst zal de op te rich ten golfclub 900 a 1000 leden kunnen "herbergen", in een "gemengde" sa menstelling van militairen en burgers. In principe wordt gedacht aan een ver houding tussen militairen en burgers van 1 op 2. Dat zou erop neerkomen dat ruim 300 militairen lid worden van de nieuwe club en zo'n 600 burgers. In eerste instantie beperkt men zich bij de ledenwerving tot de bevolking van Soest en Soesterberg. Als dat te weinig respons zou opleveren zullen ook leden uit omliggende plaatsen worden ge zocht. Wanneer het golfcomplex in gebruik genomen kan worden is nog niet be kend. Ook over de kosten van het lid maatschap kunnen nog geen concrete mededelingen worden gedaan. De actie "Gered gereedschap", die de Derde-Wereldgroep Soest deze we ken organiseert, loopt als de spreek woordelijke trein. Dat blijkt uit de tal rijke telefoontjes die binnenkomen en het flinke aanbod van oud gereed schap, dat de DWG intussen al heeft ontvangen. Zoals bekend is de actie bedoeld om het overtollige gereedschap op te knappen en een nieuwe bestemming te geven in de Derde Wereld. De mensen daar kunnen het uitstekend gebruiken, want gebrek aan goed gereedschap is een be langrijk probleem in de ontwikkelings landen. Met het juiste "instrumenta rium" kan men bijvoorbeeld een be- drijfje starten en op die manier in zijn onderhoud voorzien. Door een misverstand zijn in de Soester Courant van 7 oktober j.1. de inlevera- dressen van het gereedschap gedeelte lijk verwisseld met de adressen waar men de bon - afgedrukt in de diezelfde krant - kwijt kan. Daarom wordt de bon nog een keer opgenomen. Men kan de ze inleveren bij de adressen die erop ge noemd staan. Het gereedschap kan men inleveren op de volgende adressen: Veenbesstraat 678; Valeriaanstraat 77; Hartmanlaan 20; Stadhouderslaan 46; Sint Theresia- straat 15; Emmalaan 6; Claroensteker pad 30 en 41; Bazuin 20; Duinweg 18 en Willem de Zwijgerlaan 30. Ook kan men gereedschap inleveren bij de volgende Soester zaken, instellingen en scholen: Spruit maak-het-zelf, Nieuweweg 60; Hubo doe-het-zelf, Torenstraat 8; Hooijer gereedschappen, Soesterberg- sestraat 4; Spullenhulp, Veldweg 6A; Openbare Bibliotheek (Albert Cuyp- laan en Overhees); De Wiekslag, Smitsweg 46; Kard. Alfrink-mavo, Di Lassostraat 65; Mavo-Soest, Valeriaanstraat 167A; De Bron, Sweelinckstraat 2; Griftland College, Noorderweg 79. In Soesterberg kan men gereedschap inleveren op Banningstraat 7 en bij de openbare bibliotheek (Dorpshuis). Wie niet in de gelegenheid is het ge reedschap zelf te brengen kan bellen naar tel. 17001 in Soest. De spullen worden dan thuis opgehaald. Knip deze bon uit, vul hem in en doe hem bij een van de vermelde adressen in de bus. De Derde Wereldgroep komt langs om het gereedschap op te ha len. U kunt ook bellen: tel. 17001, Soest. ..Postcode: Tel. Naam: Adres: Woonplaats: Aankruisen s.v.p. Heeft gereedschap klaarliggen; wilt u dit afhalen? Wil meewerken bij het inzamelen van gereedschap. Wil helpen bij het repareren van gereedschap. Heeft weinig tijd, maar geeft een financiële bijdrage op giro 56 34 327 Inleveradressen: Veenbesstraat 678, Valeriaanstraat 77, Hartmanlaan 20, Stadhouderslaan 46, St. Theresiastraat 15, Emmalaan 6, Claroenstekerpad 30 en 41, Bazuin 20, Willem de Zwijgerlaan 30 en Banningstraat 7 (Soester berg). kl M FA* FA» A Pf mü Steen hoff straat 13a -15, Soest. Telefoon 12132 't begin van Beethovens vijfde. Op een Kenwood het einde, of houdt u het liever op Sting? "Zo'n 15 si 20 procent van de wereld bevolking, 600 tot 800 miljoen men sen, verkeert dag in dag uit, jaar in jaar uit, in een staat van permanente hon ger. Dat zijn de mensen die nooit vol doende voedsel krijgen. Het overgrote deel van hen woont op het platteland van de Derde Wereld en valt door gaans buiten ons gezichtsveld. De tele visie besteedt vooral aandacht aan de hongerenden in de steden, waar het re latief beter is. De honger daar is meestal tijdelijk en het gevolg van rampen, oorlogen of een inzakkende economie." Aldus prof. dr. W. Tims uit Soest vorige week tijdens de thema-avond in het Griftland College, georganiseerd door de Derde-Wereldgroep Soest en de plaatselijke Raad van Kerken. Onge veer 75 mensen woonden de bijeen komst bij, die bij afwezigheid van Leidje Tomassen - ze ligt in het ziekenhuis - werd geopend door Ton Elderenbosch. De bezoekers kregen eerst een filmdo cumentaire te zien over verschillende aspecten van het wereldvoedselvraag- stuk, met name over de enorme over schotten in het westen en de verontrus tende ontwikkelingen in de Derde We reld. Daaruit werd al duidelijk dat de tijd voor een oplossing van deze on voorstelbare problemen dringt. Prof. Tims schetste de uitzichtloze si tuatie van de plattelandsbevolking in grote delen van Afrika en Zuid-Azië. De zgn. "landloze" boeren zijn de voor naamste slachtoffers, omdat ze hun grond kwijt zijn geraakt aan de groot grondbezitters en alleen kunnen hopen op werk om zich voedsel te verschaffen. Dat werk is er echter ook nauwelijks. Systeem Aan de hand van het voorbeeld van China maakte prof. Tims duidelijk dat er wel oplossingen denkbaar zijn. China behoorde nog niet zo lang geleden ook tot de armste landen van de wereld, maar de bevolking heeft er nu in het al gemeen voldoende voedsel en werk. "Maar je moet er het (dwangsysteem dan wel bij willen hebben," alaus Tims, die overigens twijfels had over de toe pasbaarheid van een dergelijke aanpak in andere ontwikkelingslanden, omdat China nog het grote voordeel had van een betrekkelijk homogene samenle ving met bijvoorbeeld één taal. In de meeste andere landen is de organisatie capaciteit aanzienlijk geringer. Om toch iets positiefs te laten horen wees prof. Tims erop dat 2000jaar gele den de gehele wereldbevolking onder de voortdurende dreiging van voedsel schaarste leefde. Sinds de vorige eeuw is daarin verbetering gebracht.: 85 is nu min of meer verzekerd van zijn dage lijks brood. "Dat moet ook voor die laatste 15 lukken," aldus Prof. Tims. "Er Is genoeg, als het maar op een ande re manier wordt verdeeld." Veel regeringen in de Derde Wereld zijn teveel gericht op industrialisatie en be steden meer aandacht aan de stedelijke bevolking. Het platteland wordt daarbij verwaarloosd. De boeren worden niet gestimuleerd door de lage graanprijzen, die mede een gevolg zijn van de gesub sidieerde concurrentie die het westen de Derde Wereld aandoet. Het resultaat is dat de ontwikkelingslanden land- bouwprodukten importeren in plaats van uitvoeren. Extra hulp Prof. Tims pleitte voor wezenlijke ver anderingen in het ontwikkelingsbeleid. "We kunnen niet lang wachten om deze problemen krachtig aan te pakken. Ex tra hulp is hard nodig." Drie basisscholen uit de gemeente Soest nemen deel aan een groot toet senproject van de Stichting Kunstzin nige Vorming Eemland (SKVE). Het zijn de Wethouder de Haanschool uit Soesterberg, de OBS Overhees en de Van der Huchtschool. In het gebouw van de Regionale Mu ziekschool in Amersfoort worden de leerlingen van de scholen anderhalf uur beziggehouden door muzikanten, die allerlei toesten-instrumenten bespelen. Zo komen onder meer de vleugel, de piano, de klavecimbel en de accordeon aan bod. In totaal doen 17 scholen uit de regio Eemland mee aan het project. In de klaslokalen had de SKVE met behulp van boekjes en muziekbandjes het pro ject al voorbereid. Vorige week woens dag was de OBS Overhees te gast in Amersfoort. Gisteren was het de beurt van de Van der Huchtschool, morgen gaat de Wethouder de Haanschool naar Amersfoort. Volgens hem is het vraagstuk de eerst komende 80 100 jaar niet door uitslui tend economische maatregelen op te lossen. "Dan zouden er eerst drie of vier generaties aan onderdoor moeten gaan. Dat hoeft niet, want de honger kén bin nen 15 of 20 jaar de wereld uit zijn." Daarvoor zijn echter ingrijpende veran deringen nodig, met speciale program ma's in de ontwikkelingslanden en een voorzichtig landbouwbeleid in het wes ten. In dat verband hield hij o.m. een plei dooi voor vergroting van de hulp in de vorm van een "voedselbijstandssys- teem"Volgens prof. Tims kan het Wes ten daarvoor zeker wel tweemaal zoveel hulp afstaan als nu het geval is. "Het gaat dan nog maar om een bescheiden bedrag." Na de pauze volgde een geanimeerde discussie onder leiding van Jan Pieter Lokker, waaraan ook werd deelgeno men door Joekes en Trui Goslinga, die betrokken zijn met het Mwera-project van de Derde-Wereldgroep Soest. Zij schilderden met name een beeld van de omstandigheden in Tanzania. De be zoekers konden verder een kijkje ne men bij een expositie over het project en bij een speciaal kraampje allerlei pro- dukten uit de Derde Wereld kopen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13