ïnne imice LO PATÉ'S m ^Qazthufeen O ra ^Qjehannes^ 71 ndpeer SLAGERIJ DUWEL Voor een ouderwets gezellig avondje kegelen TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvatwclerhocQt H Verloedering of een incident? Eyzone bij parfurmerie Veldhuysen Indische-, Walnoten-, Ananas-, Champignon- en Roompaté. Speelgoedbeurs bij KBS Soestdijk WAT IS ER IN DE BUURT TE DOEN? KANAAL 4 OP UW TV! 3 Najaarsruilbeurs Groei en Bloei Winterwerk Restaurant Holland-Japanweek in de provincie Utrecht Christen-zakenmensen in Soest bijeen Licht- en Krachtinstallaties iiüiuhiuüs Einde van huisje benzinestation K-a! voor doe-het-zelvers Planten in de herfst PAGINA WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 17 Dufaur Cognac V.S.O.P. 1985 Ch. de Lucat Bordeaux A.C. Sauvignon Geurig, lekker fris en droog. Heerlijk als aperitief, maar evenzeer bij koude voorge rechten. 1985 Navarra 'Don Luis' rood Vrij pittige rode wijn met een heel levendig karakter. door Arie Wandelaar "Wat ben ik blij dat we in Soest wo nen". Een regelmatig terugkerende uit spraak van Marie wanneer krant, ra dio of televisie met aktuele berichten de verloedering in grote steden in woord of beeld brengen. Een opmerkelijke uitspraak voor een geboren Amsterdamse die jarenlang, volgens Arie geheel tegen beter weten in, een voorstelling van de hoofdstad gegeven heeft alsof er de hemel op aarde te vinden zou zijn. Een flink aantal jaren geleden, de periode dat we het kroost thuis nog opvoedkundi ge lessen en voedsel verstrekten, zakte Amsterdam op een zomerse dag voor haar door 't ijs. Dat zat zo. Nadat we in Carré een hoogst verma kelijk avondje hij Toon Hermans had den doorgebracht, vervolgens in een bruin café de monden verfristen, stap ten we in onze automobiel teneinde in Soest de oppas af te lossen en het oü- derlijk gezag weer op ons te nemen. Een menselijk obstakel, in de persoon van een wat morsig uitziende jonge man, zorgde bij dit redelijke voorne men voor enig oponthoud. "Zullen we vragen waar hij naar toe moet? Misschien wil hij ook richting Amersfoort", veronderstelde Marie, nadat een zwaar geringde vinger op het zijraampje van de auto onze aan dacht trok. Uit het door Marie altijd zo smakelijk gevonden hoofdstedelijke accent kon Arie opmaken dat de ruitentikker Amsterdam toebehoorde. "Even afrekenen meneer. Ik krijg vijf en twintig gulden van U. Ik heb van avond op uw auto gepast," sprak Ma rie's beschermeling op een toon die deed vermoeden dat er op de prijs niet te beknibbelen viel. Arie sloeg geen acht op Marie's veron derstelling dat het hier een zielig geval betrof. Hij stapte uit en overzag de si tuatie. Een lange levenloze gracht, spaarzame lichtjes in woonboten, te genover zich een vetkuif, achteloos spelend met een korte ketting die hij met tussenpozen liet horen. "Wat dacht je er van als ik nu eens even tijdelijk visueel gehandicapt en hartstikke doof ben? Jou dus helemaal niet gezien en gehoord heb, gas geef en^ verdwijn", probeerde Arie in een po ging de incasseerder op het verkeerde been te zetten. Arie's reactie moet iets kinderlijks in zich hebben gehad, want de man lachte het met een zeer supe rieure houding weg." Zou ik niet doen", adviseerde hij," als je straks weer alles helder ziet en hoort ben je meer geld kwijt vader. Ze rekenen te genwoordig maar niet wat voor uit deuken en spuiten. Nou wat doen we?' Wat is wijsheid, vrienden van de Soester Courant? Arie betaalde. "Goeie reis", riep de vlerk hem nog na. Zeker bij de prijs in begrepen. "Wat ben ik blij dat we in Soest wo nen", ging op de terugweg voor het eerst bij Marie in première. Is daar nu, jaren na die gedenkwaardi ge avond in Amsterdam, nog sprake van? Wat ons betreft een vraag die met driewerf ja wordt beantwoord, al heeft 't er een enkele keer de schijn van dat de verloederingsbacil niet uitsluitend in de grote steden van ons land een verschijnsel is. Gaan we voorbij aan de vreemdeling die in Soest proletarisch meende te kunnen winkelen, daarvoor een hore- ca-instelling uitzocht, twee biertjes consumeerde, weigerde af te rekenen en stampij maakte. Hij was niet een van ons! Werd in Amersfoort op de trein gezet en vertrok richting... Am sterdam. Een ander recent gebeuren brengt de betekenis en waarde van Marie's uit spraak wel in opspraak. Tien dagen geleden verliet een dorps genoot een discotheek zonder de dienstdoende portier een fooi te ge ven. De oppasser van de geluidsbastil- le nam dit niet, gooide de deur tegen zijn gast aan, die evenwel de aanval wist te pareren door met z'n voet de deur tegen te houden. De schade be stond uit een kapot ruitje. Scherven die geen geluk en evenmin uitstel van betaling brachten. Met ge weld en onder bedreiging viel de stap avond van de bezoeker duurder uit dan was voorzien. Ruim 100 gulden werd hij lichter gemaakt om vervol gens verhaal te doen en verhaal te ha len in het nieuwe politiebureau. "Intussen hebben de eigenaar van de discotheek en de politie contact met elkaar. Getracht wordt de zaak uit te praten", meldde de Soester editie van de Gooi- en Eemlander op maandag 12 oktober j.1. Er van uitgaande dat de redaktie van Arie's avondblad geen duimzuigers in dienst heeft meldde Arie het gebeurde aan Marie. "Dan zijn wij er destijds in Amster dam nog met een koopje van afgeko men", luidde haar eerste reactie. "Heus, Amsterdam is zo gèk nog niet", voegde ze er aan toe in een po ging de hoofdstedelijke maagd iets van haar vroegere charme terug te geven. Arie kon er niet om lachen. Wie wel in Soest? Arie Wandelaar Eyzone Repair Gel is een uniek nieuw produkt van de Estée Lauder Labara- toria. Het helpt daadwerkelijk de kwetsbare huid rondom de ogen van binnen uit te herstellen. Eyzone's in noverende ingrediënten worden gelei delijk door de huid opgenomen. Het verzorgingsmiddel is verkrijgbaar bij parfurmerie Veldhuysen aan de Laan straat in Baarn. De huid bestaat uit verschillende lagen: de opperhuid en de onderliggende la gen. In het onderste gedeelte bevindt zich een proteïnelaag. Dat is het funda ment van waaruit de opperhuid is opge bouwd. Het zorgt voor veerkracht en stevigheid van de opperhuid. Met het vorderen van de leeftijd en be schadiging door ultraviolette stralen verslechtert de conditie van de proteï nelaag, ook wel basale membraam ge noemd. Soms verdwijnt de proteïne- laag helemaal. De opperhuid krijgt dan minder ondersteuning, waardoor de huid achteruit gaat. Er komen dan rim pels en lijnen rond de ogen. Eyzone Repair Gel zorgt voor belang rijke voedende stoffen, die de huid glad, zacht en soepel houden. Het bevat een stof die de diepste lagen van de onder huid helpt te herstellen. Uit labarato- rium-testen is vast komen te staan dat gebruik van Eyzone Repair Gel na twee weken effect heeft. Bij tachtig procent van de geteste personen werd meetbare vermindering van rimpels en lijnen ge constateerd. De gemiddelde verbete ring was 30 procent,in sommige geval len zelfs 90 procent. Ze zijn er weer: ONZE EIGEN FABRIKAAT Komt u gerust eens langs in onze winkel, en proeft u van de 5 soorten! Wij hebben o.a.: SOEST STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. De jaarlijkse speelgoedbeurs van de KBS Soestdijk wordt gehouden op donderdag 29 oktober. De beurs vindt plaats van 20.00 tot 21.00 uur in het schoolgebouw aan de Theresiastraat. Twee dagen eerder, op 27 oktober, kan men tussen 20.00 en 21.00 uur even eens bij de school terecht voor het inle veren van het speelgoed. De ingelever de spullen worden verkocht tegen de door de eigenaars vastgestelde prijs. De actie wordt gevoerd om ouders in de ge legenheid te stellen goedkoop speel goed aan te schaffen voor Sint Nicolaas. Op vrijdag 30 oktober, ook al tussen 20.00 en 21.00 uur, wordt in het school gebouw met de eigenaars afgerekend. Iedereen kan aan de speelgoedbeurs meedoen, mits het aangeleverde mate riaal compleet is en in goede staat ver keert. Voor meer informatie kan men terecht bij de KBS Soestdijk, tel. 14065 en me vrouw H. La Rose, tel. 18884. OEB11H aSHfJlQ Soester Courant De Gooi en Eemlander IJK GEWOON EVEN NAAR DE CAI, KANAAL 4 OP UW TV. r U WEET PRECIES WAT ER GEBEURT, U WEET WAT ER TE KOOP IS. 24 UUR PER DAG NON-STOP. 7 DAGEN PER WEEK. AKTUEEL LOKAAL EN REGIONAAL NIEUWS. PLUS PLAATSELIJKE AANBIEDINGEN. 'N LEUKE, LEVENDIGE TV-KRANT. KIJK ERNAAR! "O" o KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Zaterdagochtend 24 oktober is het weer zover: de najaarsruilbeurs van de Soester afdeling van Groei en Bloei opent om 10.00 uur haar "poorten". Wat is er te doen op deze planten-ruil- beurs? Het uiteindelijke doel is tuin- en kamer-planten, maar ook eventueel an der (tuin)materiaal te ruilen met el kaar? U neemt mee: gescheurde (vaste) planten, bodembekkers, bollen en/of knollen, kruidenplanten, zaad, vazen en potten (uitsluitend gave!) stekken, zaailingen etc. Graag zoveel mogelijk het materiaal voorzien van naam, kleur, bloeitijd en groeihoogte. Indien dit niet mogelijk blijkt zijn onze leden graag be reid u een handje te helpen. Dit ruilma teriaal wordt ingeleverd en u gaat ver volgens kijken of er door iemand anders iets van uw gading is meegenomen. We hebben zaterdag 4 gasten: In de eerste plaats Mevrouw Rita van der Zalm met haar bekende, vaak bij zondere bloembollen. Ook de Soester Vogelvrienden zullen aanwezig zijn met o.a. informatie over hoe wij onze gevederde vriendjes het beste kunnen helpen de winter zo goed mogelijk door te komen. Er zullen voorts eigenge maakte vogel-voederplaatsen te koop aangeboden worden. De laatste gast, ook alweer een "oude bekende" is de Heer Cavezzana met speciale aanbie dingen van wormenmest, een unieke, natuurlijke meststof voor tuin en ka merplanten. Kijkt u eens kritisch rond in uw tuin: kan er van een grote pol niet een stukje afgestoken worden? Of heeft u stekken van frambozenstruiken of van een leu ke kamerplant? Komt u dan tussen 10.00 en 12.00 uur naar de Gemeente kwekerij aan de Molenstraat! Het is opruimingstijd in de tuin. Het blad begint nu goed te vallen en het ga zon moet nu zoveel mogelijk bladvrij gehouden worden. Uitgebloeide eenja rigen kunnen nu ook worden gerooid; de grond wordt lekker losgemaakt en is weer een prima plek voor bolgewassen. De heer B.H. Hoving, leraar aan de middelbare Tuinbouwschool te Utrecht zal op dinsdagavond 27 okto ber voor de Soester Afdeling Groei en Bloei een lezing houden met als onder werp het winterwerk in de tuin. Een le zing, waarin vooral veel praktische tips gegeven zullen worden. De jarenlange ervaring van de spreker staat hier ga rant voor! U moet overigens het woord "opruimingstijd" niet te letterlijk op vatten. Er zijn nogal wat vaste planten, die absoluut niet in het najaar afgeknipt willen worden. Dit betreft meestal hol- stengelige soorten zoals het Nepeta (kattekruid) en Campanula. Het dorre, bovengrondse deel vangt afgevallen blad en verzamelt dit, waardoor er een natuurlijke bescherming tegen vorst ontstaat. Hoewel wij vaak tegen een koudeperiode opzien is het voor de tuin heel belangrijk dat hij er komt: de bloei van bolgewassen wordt erdoor bevor derd, sommige zaden kiemen pad nadat het gevroren heeft en ook voor de bo dem is een periode van niet te strenge vorst gunstig. Wat kunnen we doen met de bloembakken- en schalen, de hang manden met pelargoniums en fuch sia's? Voor de komende winter kunnen deze bakken heel mooi worden opge maakt met b.v. heide, sierkolen en/of winterharde viooltjes. De heer Hoving gaat met u als het ware in zijn eigen tuin een rondgang maken waarbij hij tel kens, mede aan de hand van dia's ver telt hoe hij bepaalde zaken in zijn tuin aanpakt. Een lezing, die bij uitstek ge schikt is voor tuinbezitters met nog wei nig ervaring. De lezing wordt gehouden in het Medisch Centrum aan de Nieu- weweg. Aanvang op 27 oktober a.s. is 20.00 uur. Voor niet-leden van Groei en Bloei bedraagt de toegangsprijs f 3,—. 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 De culturele uitwisseling tussen Hol land en Japan, die van donderdag 22 t/m dinsdag 27 oktober 1987 plaats vindt, is een gebeurtenis die eenmalig in Nederland wordt georganiseerd. De Het Comité Christen-zakenmensen af deling Soest hield afgelopen donderdag weer een van haar bijeenkomsten. Dit keer was de plaats van ontmoeting res taurant De Soesterduinen in Soestdui- nen. Joop van Pelt, media-adviseur bij uitgeverij Samson in Alphen aan de Rijn, sprak deze avond over belangrijke veranderingen in zijn leven. Het Comité Christen-zakenmensen is onderdeel van een van oorsprong Ame rikaanse organisatie: Christian Busi- nessmen's Committee (CBMC). Dit is een interkerkelijke organisatie van za kenmensen, leidinggevenden en beoe fenaars van vrije beroepen, die in hun eigen omgeving hun geloof uitdragen. Collega's uitnodigen voor CBMC-bij- eenkomsten is een onderdeel daarvan. "Ik vind het eigenlijk niet zo makkelijk om over mijn leven te vertellen. Het was namelijk een zooitje." Van Pelt verhan delde LSD in Amsterdam, smokkelde wapens, scheidde tweemaal een deed poging tot zelfmoord. Toch durft hij nu te zeggen dat hij een gelukkig mens is. "Wanneer je ongelukkig bent, mis je een ding: liefde. Die liefde heb ik uitein delijk bij God gevonden." Leven als christen vindt hij zeker niet probleem loos, maar het is wel meer dan de moei te waard. Op de bijeenkomst vond verder nog de installatie plaats van twee nieuwe leden. Als teken van het lidmaatschap speldde Peter Briscoe, directeur van CBMC Nederland, hen het CBMC-speldje op. Het geheel werd afgewisseld door en kele muzikale bijdragen van Mardel van Hornsveld. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155) 13014-12577 Glas-in-loodramen gestolen Uit een boerderij aan de Birkstraat heb ben onbekenden vorige week twee glas- in-loodramen gestolen. De ramen ston den als siervoorwerpen opgesteld in de hal van het pand. De ramen stellen resp. een koe en een paard voor, tegen de achtergrond van een huis. Auto van de weg gehaald De politie hield vorige week op de Kor te Brinkweg een 24-jarige automobilist uit Amersfoort staande. Zijn wagen bleek niet APK-gekeurd te zijn en het kenteken stond op naam van een ander. Bovendien kon de man geen geldige verzekeringspapieren tonen. De wagen werd aan het bureau geplaatst in af wachting van verder onderzoek. Zuiltje geramd Een bewoonster van de Veenbesstraat kwam vorige week in onzachte aanra king met een verkeerszuiltje op de Smitsweg. Ze reed naar huis en passeer de de wegversmalling, maar werd daar bij verblind door de zon, zodat ze het paaltje "meenam". De schade bleef be perkt. Verkeerscontrole op Al De Soester politie heeft vorige week deelgenomen aan een grote verkeers controle op de autosnelweg A 1 tussen de afslagen Baarn en Bunschoten. Ook de politiekorpsen van Baarn en Amers foort deden daaraan mee, evenals de Koninklijke Marechaussee, de contro le-afdeling voor gevaarlijke stoffen, de rijksverkeersinspectie, de douane en de belastingdienst. Er werden 126 wagens - vooral ook vrachtwagens - gecontro leerd. In 41 gevallen werd proces-ver baal opgemaakt, o.a. wegens overtre ding van de rijtijdenvoorschriften, over- belading, etc. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl Japanse initiatiefnemers streven naar het op grote schaal onder de aandacht brengen van traditionele en heden daagse Japanse cultuur-uitingen. Hiervoor wordt jaarlijks een uitwisse ling georganiseerd tussen een land in Europa en Japan. De keuze van het land wordt gekoppeld aan de Europese hoofdstad van het jaar. Vandaar dat, na Griekenland, Athene (1985) en Italië, Florence (1986) in 1987 Nederland werd gekozen. Voor deze culturele week komen zo'n 1200 Japanners naar Nederland om een breed opgezet cultu reel programma te verzorgen. Op het programma staan ondermeer zang- en dansuitvoeringen, sportprogramma's, straatfestivals, theeceremonies, schil derij ententoonstellingendemonstra ties Japanse bloemschikkunst. Ook di verse Nederlandse groepen nemen aan het programma deel. Mede door reeds bestaande contacten tussen de provincie Utrecht en Japan zullen de culturele activiteiten plaats vinden in de gemeenten Utrecht, Amersfoort en Zeist, en wel van 231/m 27 oktober 1987. Voorts vindt op 22 oktober een culturele avond plaats in Amsterdam, de "Culturele Hoofdstad van Europa 1987". De organisatie van de Holland-Japan- week is aan Japanse zijde in handen van het Holland-Japan-Comité. Hierin hebben zitting leden van het Japanse parlement en vertegenwoordigers van culturele organisaties en bedrijfsleven. De uitvoering berust bij het Nippon Travel Agency. De organisatie van Nederlandse zijde is in handen van het provinciaal bestuur van Utrecht, de gemeentebesturen van Utrecht, Amersfoort en Zeist, de pro vinciale en de lokale VW's, de samen werkende Kamers van Koophandel in het Nederlands Bureau voor Toerisme. De organisatie wordt ondersteund door een Comité van Aanbeveling. De Holland-Japanweek in de provincie Utrecht start op vrijdag 23 oktober met diverse evenementen in Utrecht, Amersfoort en Zeist. De officiële ope ning vindt plaats op 23 oktober tijdens een feestelijk avondvullend cultureel programma in de Jaarbeurs Congres zaal. Er is een programmaboekje uitgebracht waarin alle activiteiten zijn opgenomen die tijdens de Holland-Japanweek plaatsvinden. kantoor effitieiKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Ter voorbereiding op de reconstruc tie-werkzaamheden aan de Van Weede straat is vorige week het huisje van het voormalige benzinestation van garage Alblas weggehaald. De firma VanAsch zette een vrachtwagen met laadschep in om het hok uit de grond te tillen. De reconstructie vordert gestaag. Het gedeelte van de Steenhoffstraat tot de kruising Van Weedestraat/Stadhou der slaan/Nasauplantsoen is nu klaar. Afgelopen maandag is men begonnen aan de volgende fase: het gedeelte vanaf de genoemde kruising tot en met de hoek Burgemeester GrothestraatiInspecteur Schreuderlaan. In verband met de werkzaamheden is dit gedeelte van de Van V/eedestraat alleen bereikbaar vanuit de richting Soestdijk. Het verkeer dat vanuit de andere rich ting komt wordt omgeleid via de Stad houderslaan. 'k Haadnog nooit 'eheurd vaan B. en D. Wel vaan V. en D., en ik docht eerst daat- tutfout in de kraangt sting, moar ik haad niet goed uut me doppe 'ekeke. Zo'n groot woarehuus kriege we nooit op Soest met Oamersfoort en Hilversum vlaak bie. Moar un nieuw roadhuus vaan B. en D. zit ter wel in, ak ut zo leest. Vrogger, aal veur de leste oorlog, haaw- we bie ongs aal aaksies veur "Koopt in Soest". En noa de bevrieding kwaam de Soesder middestaangd aal doaluk weer op gaang met rekloame om de cengte in de ploats te houwe. Singterkloasaaksies en Wisozegels, vaan aallus wierd'r 'edoan, moar ik ge- leuf daajje ut pebliek toch niet vaast hou wt op de duur. En zo zit degemeeng- te zelluf ok niet 'ebongde an de Soesder tekenoars. Toevaallig hek ongderlest ut plaan vaan meneer Duêrmeyer nog us in me haagde en ongder me oge 'ehouwe. 'k Vin ut haarstikke mooi, moar intusse sloege ze an 't bezunige en utploatje wier veuls te duur. Affing, ze mulle moar an bie de gemeengte, op ze Soesders 'ezeid, moar ik wouw d'r toch nog effe un poar woorde teuge an gooie. Mojje luustere! Wie of ter noeng an de tekentoafel ploats zaalneme kaang ming heul niks ver- schele, moar ik blief bie me eige plaan, daa'k aal us voaker in me gehannes te kende: Moak vaan de roadszoal geliek un tonneel- en meziekzoal. We hebbe niks op Soest waatter op liekt. Un aam- paarte tengt veur zukke culturele zoake kriege we hiero toch nooit, daat is niet hoalboar. Moar met een zoal woarin je meer ken doeng as vergoadere kriege we nog geld binneok. Zouwezedoar wellus an 'edaacht hebbe? Ikke wel, aal joare! Wie of daan nog ut nieuwe z wem baadan de Daal weg mot uutvingde, doar hewwe nog geejn weet vaan, moar doar hek ok nog waat over te Duêrmeyere. Ik ben haarstikke baang, daawwe volgendjoar heul niks te zwemme hebbe, waangt as doar daan ok nog us laang over gemeij- erd wordt, daan kost ut ok nog us duur der. De gemeengteroad is boven uutheemse zwemboaje an 't vliege 'eweest, moar ik het ze nog niet bove roadshuze zien flaaddere. Op Soest haawwe vrogger un uutdruk- king, die wel niet zo baar froai klinkt, moarajjeiemaangd veur de maal 'ehou we haad, daan zeeje ze hiero: "Hie is ok effe bie de bok 'ebeurd!" En daat veulde ik me eige net zo, toeng bie de verkoop vaan 't netuurbaad beloofd wier, daaw we in '88 kongde blieve zwemme en daan heurjeeffeloater, daattutniet woar is. Ze bedoelde zeker: Droogzwemme. En daat wiste ze de eerste keer ok meroakels best. Of je mottut de kaat wies moake. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Ik wens de road veul staarkte toe en ok veul spoed. Moar hoastige spoed is zelde goed. Ok op Soest. Hannes van de Neng ?%-A, "M Hoewel planten in het vooijaar met een lekker zonne tje erbij meer en meer de voorkeur geniet bij de heden daagse tuinbezitter, blijft het planten van een groot aantal gewassen in de herfst favoriet. Dat mensen steeds meer mooi weer tuinders worden is een bekend gegeven. Op zich een heel begrijpelijke zaak; het is na tuurlijk veel aangenamer om buiten werkzaam te zijn als een vriendelijk voorjaarszonnetje zijn eerste warmte uitstraalt. Bovendien worden er tegenwoordig op kwekerijen en tuincentra veel meer tuinplanten in pot aangeboden zodat de aanplant in het late voorjaar en de zomer geen problemen oplevert. Het sortiment tuinplanten dat in pot gekweekt wordt is echter lang niet compleet; met name de grote maten coniferen en bomen en struiken worden nog altijd in de volle grond gékweekt. Deze planten worden dus rond deze tijd volop aangevoerd op de tuincentra en kunnen volop worden geplant. Voordelen herfstaanplant Planten in de herfst geeft de gewassen een flinke voor sprong wat betreft de wórtelgroei. Bij open winter weer groeien de planten ondergronds vaak al flink aan, waardoor de doorgroei in het voorjaar beter en vlotter verloopt. Het wortelgestel van de plant heeft zich enigszins gevestigd en is al behoorlijk in staat om vocht op te nemen. Veel tuinbezitters hebben de laat ste jaren echter slechte ervaringen opgedaan met de herfstaanplant, waardoor ze in het vervolg liever al leen nog in het voorjaar planten. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De reden van deze nare ervaringen de laatste jaren ligt bij de veel strengere winters dan we in Nederland ge wend zijn. Een aantal plantensoorten en kweekvor- men is gewoon niet volledig winterhard in dergelijke harde winters, zodat ze ons in het vooijaar een troost loze aanblik verschaffen. De meest logische aanpak van dit probleem is het vermijden van niet geheel win terharde aanplant in de herfst. Er blijft dan nog meer dan genoeg over dat met een veilig gevoel geplant kan worden. Wat planten we nu? Een artikel waar we niet omheen kunnen in de herfst als we ons willen verzekeren van een flinke dosis voor- jaarskleur is de bloembol. Bloembollen zijn in steeds grotere verscheidenheid te koop in de vakhandel. Het is leuk om eens wat "andere" bloembollen te probe ren. Botanische tulpjes en narcissen zijn bijv. erg leuk, maar ook het andere zogenaamde "bijgoed" als sneeuwroem, witte en blauwe druifjes, het boshyacin- tje en vele anderen zijn op veel manieren toepasbaar. Zelfs in bloembakken die ietwat beschut staan zijn bollen te gebruiken. Naast bollen kunnen we nu dus eigenlijk alle goed winterharde gewassen planten of het om fruitbomen; klimplanten, coniferen, sierstrui- ken of bomen gaat. Ook sterke vaste planten zijn straks in het voorjaar een stapje verder als we ze nu aan de grond toevertrouwen. Voor informatie omtrent de winterhardheid van planten kunnen we putten uit on ze eigen ervaring en die van de verkopers-adviseurs op de tuincentra, die hier inmiddels goed in thuis zijn.

Soester Courant | 1987 | | pagina 17