'Bij ons op Soest' l 'fl I SILVER STAR VIDEO Film van de week J DOLLE PRET EEN GRATIS KWARTET fl. 99,50 10.000 jaar nieuws in de dikste krant van Nederland van oosten fotografie Met Silver Star het winterseizoen in VIDEO TOP 10 uitgave boeken Librisl w Complete Boekhandel. il WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 19 Mi mi ESCAPE FROM SOBIBOR Naakthonden Derde klas SG Eemland naar Londen Kteiwe i De wereld van de glamour Amerikaanse en Duitse filmatrices 'van toen' in één boek verenigd Om al die leuke momenten vast te leggen, gebruik je natuurlijk Kodak films. Dan ben je er zeker van dat die herinneringen goed en met natuurlijke kleuren op de foto staan. "u b'J ons twee Kodak films koopt, dan krijg je daar gratis een kwartetspel bij. Dat wordt dolle pret' Kom je even langs? Soesterbergsestraat 57, Winkelcentrum Soest Zuid, tel. 02155-13109 j' i ym* Na aanrijding doorgereden Een 21-jarige Soester deed vorige week bij de politie aangifte wegens doorrij den na een aanrijding. Hij was met zijn fiets op het kruispunt Dal weg/Weeg breestraat aangereden door een onbe kend gebleven automobilist, die vanaf de Dalweg de Weegbreestraat inreed en daarbij de binnenbocht te krap nam. Over de schade kon de politie geen me dedelingen doen. Brilmonturen gestolen De politie is op zoek naar de dief van acht brilmonturen met een gezamenlij ke waarde van ca. 800 gulden. De mon turen werden weggenomen door een "klant" van een brillenzaak aan de F.C.Kuyperstraat, tijdens de openings uren. Op het tijdstip van de diefstal was er een vrouw met een kind in de zaak, maar daarvan is de identiteit niet ach terhaald. Ook voor videotheek Silver Star staat het winterseizoen voor de deur. En dat betekent voor de trouwe bezoekers van Theo Voorbij een heleboel extra spanning, actie, drama, humor en hor ror. Exclusieve voorbeelden zijn 'Evil Dead II' en 'Salvador', twee van de nieuwste import-banden in de video theek aan de Dillenburglaan. Traditioneel gaan aan het einde van het jaar de meeste films in première. Theo Voorbij van Silver Star speelt daar op in, want hij weet dat zijn publiek in de wintermaanden vaker de videorecorder Escape from Sobibor is gebaseerd op het boek van Richard Rashke en vertelt het ontroerende, dramatische en spannende relaas van een plan, dat onmogelijk scheen te zijn en waarvoor heldenmoed en het nemen van dodelijke risico's nood zakelijk waren. Rutger Hauer, Alan Arkin en Joanna Facula spelen de hoofdrollen in de interna tionale produktie Escape from Sobibor. De film werd geregisseerd door de be kroonde Engelse filmmaker Jack Gold en gaat over de massale ontsnapping van bijna driehonderd joden uit het beruchte zwaarbewaakte concentratiekamp So bibor. ESCAPE FROM SOBIBOR, met Alan Arkin, Rutger Hauer, Joanna Pacula. Re gie: Jack Gold. Lengte: 149 minuten - kleur - Nederlands ondertiteld - WHV. Leef tijdadvies: 16 jaar. 1. Flodder 2. Top Gun 3. Running scared 4. Big trouble in little China 5. Evil dead II (import) w U 6. N No save haves 7. Color Purple (import) 8. Aliens 9. FX-murder bij Illusion 10. Wanted dead or alive Vandaag: Rifa van Luytelaar-Pouw (40). De vachtdeskundige: "Al meer dan twintig jaar bestudeer ik vachten van honden. Als autodidact ontdekte ik door intensieve onderzoekingen dat al die zogenaamde deskundigen, dieren artsen, trimmers en fokkers er vreem de ideeën op na hielden over de vacht van hun honden. Er klopte niets van. Honden verharen heel anders dan me ooit verteld was. Ik merkte zelfs dat sommige vachtver- zorgingsadviezen zelfs vachtproble men veroorzaakten in plaats van ze op te lossen. Ik heb niet alleen vachten geanaly seerd, maar ook het borstelgedrag van hondeneigenaars. Er zijn vierhonderd rassen en voor al die soorten honden gold hetzelfde advies: veel en regel matig borstelen! Dat is onzin. Het borstelen heeft op al die verschillende vachten een verschil lende uitwerking. Voor elke vacht geldt weer een ander individueel ad vies. Daarover heb ik nu een boekje geschreven en dat heet: "Bioritmisch Borstel- en Vachtverzorgingsadvies" (ISBN 90-71900-01-0). Deze adviezen zijn samengesteld voor de Bobtail (Old English Sheepdog), de Briard, de Bearded Collie, de Neder landse Schapendoes, de Lhasa-Apso, de Shih-tzu, de Sky Terrier, de Tibe taanse Terrier, de Pyrenese Herders hond, de Polski Owczarek Nizinny en de Doesvariatie Hollandse Smous hond. O verbeborstelingseffect Met dit boekje waaraan ik zeven jaar heb gewerkt wordt de kijk op de vacht- verzoring van de hond radicaal veran derd. Ik ben daarin de enige die zo be zig is. Alles wat eerder verteld en ge schreven is over dit onderwerp, kun nen we vergeten. Voor alle andere ty pen honden ben ik eveneens een ad viesboekje aan het voorbereiden. Bioritmisch houdt in dat een borstel advies gebaseerd is op het natuurlijk leefritme van de vacht. De vacht is geen dood aanhangsel, het is een le vend iets. De vacht kent periodes van rust en activiteit, van groeien en af sterven. Wanneer je die cyclus ver stoort met overbeborsteling ontstaat het effect van overmatig verharen, kJitvormang, vachtproblemen en slecht ontwikkelde vachten. Toen ik een aantal jaren dit aantoon de, werd ik niet serieus genomen. Ze geloofden me niet, want hoe haalde zo'n onbetekend hondentrimstertje het in haar hoofd de mening van ge vestigde kynologen, geroutineerde fokkers en universitair gevormde mensen in twijfel te trekken. De bruta liteit alleen al. Al die liefhebbers die met honden bezig zijn, kunnen zich toch niet allemaal vergissen? Zweten Ik heb me daar zelf ook over verwon derd, maar het komt omdat al die hon denboeken en hondentijdschriften el- kaars adviezen doorgeven en overne men: je moet nu eenmaal elke dag goed en grondig borstelen. Als dat in vijf verschillende publicaties staat, ge looft iedereen het. Maar niets is min der waar. Mijn onderzoek toont aan dat die vachtverzorging een veel grotere in vloed heeft op die vachten dan tot nu toe werd aangenomen. Positief maar vooral ook negatief. Een andere fabel waarmee ik definitief wil afrekenen is dat honden alleen maar kunnen zweten over hun tong en voetzolen. Vergeet dat maar! Ik be weer dat honden wel degelijk kunnen zweten over hun hele lichaam. Mis schien de ene hond wat meer dan de andere hond, maar zweten doen ze. Van naakthonden is zelfs bekend dsft ze overvloedig zweten. Zweten is een vorm van temperatuurregeling van het lichaam. Bij honden is de vacht pri mair de eerste temperatuurregelaar en het zweten is waarschijnlijk een vorm van temperatuurregeling in de tweede graad, wanneer de eerste overbelast raakt. Hoe komen al die sprookjes in de we reld? Een Chinese fabel leert: als er één mens het gerucht verspreidt dat er een tijger in de buurt is, gelooft nie mand hem. Als twee mensen het ge rucht verspreiden, gaat men twijfelen. Als drie mensen het gerucht versprei den dat er een tijger in de buurt rond loopt, holt iedereen hard weg en meent dat het waar is." JAN VISSER inschakelt. Vandaar dat hij meer ban den per film in huis haalt en zo mogelijk nog meer titels aanschaft. En niet alleen van het VHS-systeem, dat ongeveer bij negentig procent van de video-huur ders een plaatsje in de huiskamers heeft gekregen. "Met het oog op de winter ga ik ook meer banden van Beta en VCC inkopen. De mensen met dit systeem willen ook aan hun trekken komen, en ik voel me verplicht ook aan hun wen sen tegemoet te komen," zegt Voorbij. Filmposters Behalve het assortiment van duizenden banden besteedt men in Silver Star te genwoordig" steeds meer aandacht aan filmposters. De speciaal daarvoor inge richte hoek komt er met het verstrijken van de tijd voller en uitgebreider uit te zien. Daarnaast heeft Voorbij ook an dere commerciële posters en diverse kaarten in zijn zaak binnengehaald. De nadruk blijft natuurlijk liggen op de video-banden. Nieuwe titels, die Voor bij aanprijst, zijn momenteel 'Top Gun', een film met actie, drama en romantiek van Tom Cruiser, en 'Over the Top', waarin Sylvester Stallone zich van een andere kant laat zien. Nieuw zijn ook de import-versies (zonder on dertiteling) 'Evil Dead II', 'Salvador' en 'Stand by Me'. Theo Voorbij is al weer in zijn vierde jaar met Silver Stars. En de zakenman heeft geen enkele aanleiding om van de ingeslagen weg af te gaan. "Ik mag niet mopperen. Het loopt nog steeds als een trein, terwijl het bij anderen stagneert." De drukste tijd van het jaar heeft hij voor de boeg nu de dagen korter wor den, en het kijkplezier met het invallen van de duisternis. En dat weten niet al leen de filmliefhebbers, maar ook Theo Voorbij van Silver Stars. Op 12 oktober vertrok 's morgens om 9.30 uur een groep van 41 leerlingen en 6 begeleiders per luxe touringcar vanaf de Molenstraat in Soest. Die lu xe duurde tot Vlissingen, waar men in scheepte voor een al even luxe over tocht naar Sheerness. Een werkweek naar Londen, want on danks de luxe van de eerste dag was er ook al hard gewerkt aan boord. Tijdens de overtocht moesten inteviews met Engelstaligen gemaakt worden en kregen de leerlingen per twee- of drietal een "Buddy-Quiz" te maken. Het doel van de reis was: kennismaken met de Engelse taal en cultuur en het zelfstan dig leren opereren in een wereldstad. Voor de rest van de week betekende dat dus geen luxe touringcars en voorge kauwde programma's, gereedstaande maaltijden en eindeloze rondleidingen, maar zelf de stad ontdekken met drie vaste programmapunten per dag. Tij dens de vrije uren voor lunch en dinner had iedere leerling 5 Engelse ponden te besteden voor de maaltijden. Dit was bij de prijs van f 325,- inbegrepen. De meesten hielden geld over. Een lunch, die je in een supermarkt koopt en op je hotelkamer klaarmaakt, hoeft niet veel te kosten. Voor een warme maaltijd heb je dan ge makkelijk genoeg geld. In een paar da gen tijd leerde iedereen zich verplaatsen met bussen en underground. Sommigen namen ook wel eens een taxi. In het programma waren excursies op genomen naar onder meer St. Paul'! Cathedral, Tower of London, Changing of the Guards bij Buckingham Palace. De avonden werden gevuld met bezoe ken aan onder meer Guiness World of Records en de bioscoop. Het geheel was doorspekt met opdrachten in het En gels en oefeningen in spelvorm. De zee was zaterdag na de storm weer rustig en zonder zeezieken bereikte de groep zaterdagavond de thuishaven. De laatste "Buddy-check" in de kantine van Eemland-Soest. Iedereen kan te rugkijken op een zeer geslaagde werk week waarin veel werd geleerd en ont zettend veel gelachen. Ook op sportgebied bood deze reis nog een unicum: Een deel van het Eemland voetbalelftal speelde haar eerste Inter land tegen spelers van Greenwich op een schitterend grasveld, waar de nul- meridiaan dwars overheen liep. De bal, die steeds van het Oostelijk naar het Westelijk halfrond gespeeld werd, zorgde voor een gelijkspel van 2-2 na ruim 25 minuten spelen. Poeslief Auteurs: Diverse auteurs Uitgever: Novella Na het sukses van "Hondse Verhalen" kon een verhalenbundel over het meest aaibare huisdier niet uitblijven. "Poes lief' werd de titel van een verzameling kattenverhalen. Wisselend geestig, soms zelf ontroerend. Daarvoor teke nen een aantal zeer gerenommeerde ne- derlandse auteurs als W.F. Hermans, J. Bernlef, Godfried Bomans, Louis Cou perus, Henri Knap e.v.a. Dit katten lief en leed is, mede door de vriendelijke prijs, een zeer aantrekkelijke uitgave. Jezuïeten in Nederland Auteur: Diverse auteurs Uitgever: Luyten Jezuïeten, binnen en buiten de R.K. gemeenschap een bewonderde, omstreden, in ieder geval veelbesproken religieuze orde. Ruim 400 jaar geleden kreeg de stichter van deze orde in Rome vaste grond onder de voeten. Dit boek geeft een kijkje in de machinekamer van Rome's belangrijkste kerkelijke orde, vandaag qua leer en geloof zigzaggend in Nederland varend. Heel duidelijk komt de opgelopen averij aan het licht. De oorzaken ervan zijn herkenbaar en voegen weinig toe aan de problematiek van de wereldkerk in het algemeen en de Nederlandse kerkprovincie in het bijzonder. Verfrissend is de constatering, dat de gezellen van Ignatius vandaag meer dan ooit de overtuiging zijn toegedaan dat het delen van leven, het breken van brood met anderen, met name ook niet intellectuelen, de koers naar de belangrijkste thuishaven dient te zijn. Opa's droom Auteur: Jos Vandeloo Uitgever: Conserve In de qua inhoud en prijsstelling aan trekkelijke novellenreeks van uitgeverij Conserve dit alleraardigste boekje. Au tobiografisch van ftarakter. Met veel warmte, gevoel voor realiteit en een steeds aanwezige ondertoon van be wondering schetst de auteur zijn Opa, hoofdpersoon in deze novelle. Geen al- mens, wel een persoonlijkheid. Niets menselijks is hem vreemd, het geen op ieder van de 61 pagina's reliëf krijgt. Het levenseinde van deze Opa is weliswaar voorspelbaar, maar sluit lo gisch aan bij dit fraai geschreven portret uit een familiealbum. Erfenis van oude culturen Auteurs: Diversen Uitgever: Atrium Uitgeverij Atrium heeft het zeer prij zenswaardige initiatief genomen onder de titel "Erfenis van oude culturen" een serie boeken op de markt te brengen die, naar het zich laat aanzien, een groot publiek zal trekken. In de serie versche nen tot nu toe Het Byzantijnse Rijk - Het oude Griekenland - Het oude Egypte en Japan. Stuk voor stuk zijn het populair-wetenschappelijke werken waarin men alles wat op hoogdravend heid lijkt heeft weten te vermijden. Daardoor komt een wereld binnen be reik van lezers die het met weinig of geen voortgezet onderwijs hebben moeten stellen. Alle delen zijn voorzien van zeer fraaie kleurenillustraties .en zijn door de vriendelijke prijsstelling toegankelijk voor een minder koop krachtig publiek. Voor wie culturele be langstelling heeft is "erfenis van oude culturen" een uitgave die op het ver langlijstje voor de feestdagen van straks niet mag ontbreken. Het literair pseudoniemen boek Auteur: Wim Hazeu Uitgever: Hadewijch Wat bezielt een auteur om tijd en ener gie te steken in een literair pseudonie men boek? Samensteller Wim Hazeu geeft in z'n inleiding op deze vraag geen duidelijk antwoord. De eerste vaststel ling is echter dat de auteur zo ongeveer bezeten moet zijn van alles wat met Ne derlandse literatuur van doen heeft en bereid is geweest daarvoor werk te ver richten waarop in vroeger tijden uitslui tend monniken patent hadden. Zijn boek onthult de ruim 4300 pseu doniemen van auteurs binnen het Ne derlandse taalgebied. Een aantal van hen vertelt op verrassende, niet zelden amusante wijze, de achtergronden die tot de keuze van de schuilnaam hebben geleid. Het lijkt ons geen boek dat hoge oplage-cijfers zal scoren. Daarvoor is het qua onderwerp te veel afgestemd op fijnproevers van letters. In het niet gangbare genre is "Het literair pseudo niemen boek" echter een nouveauté van allure, dat waarmaakt wat het pre tendeert. Lr. 1104 pagina's Kroniek van Nederland: geschiedenis als pakkend nieuws. Na de Kroniek van de Twintigste Eeuw en de Kroniek van de Mens heid nü een kloeke Kroniek over de geschiedenis van ons eigen land. Ruim 1000 pagina's en duizenden kleurenillustraties. Artikelen met de opmaak en leesbaarheid van een kwaliteitskrant. Heldere geschiedschrijving met journalistieke middelen. Direkt, eigentijds, gemakkelijk toegankelijk en levendig in woord en beeld.*t/m 3 Idee. 1987; daarna fl. 135,- VERKRIJGBAAR BIJ: Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Het gaat goed met de boeken van de Soester auteur Thomas Leeflang. Be gin 1988 verschijnen zowel in Ameri ka als in Engeland drie titels van hem: 'The World of Laurel Hardy', "the World of Comedy' en 'Television Classics'. Intussen heeft ook de Duitse uitgeversgigant Heine Verlag belang stelling voor zijn 'De wereld van de co medy' en zijn nieuwste boek 'De We reld van de glamour'. De Soester Cou rant heeft weer eens een gesprek met onze produktieve plaatsgenoot. "Filmsterren sparen mag weer. Foto's van Madonna, de Koningin van de Vi deoclip, worden tegenwoordig tegelijk gekocht met portretten van Mariene Dietrich, Louise Brooks en Jean Har- low!" Aldus Thomas Leeflang (51), schrijver van het boek 'De wereld van de gla mour' dat deze week verschijnt bij Van Holkema Warendorf. 'Portretten van cinemavamps, foto's die een halve eeuw geleden de op het witte doek be wegende idolen in stilstaande vorm be schikbaar moesten stellen voor het pu bliek in de stalles, hangen nu zelfs uit vergroot in musea,' weet Leeflang. 'Die trend is internationaal. De zeg maar nieuwe nostalgie richt zich op de glamour van het uiterlijk van Ameri kaanse en Duitste filmactrices van voor 1940. De huidige generatie maakt via het open tv-net, de videocassette en een medium als filmnet kennis met films uit wat wel wordt genoemd de gloriejaren van Hollywood en Berlijn. Dat die films zijn uitgevoerd in zwart/wit geeft er een bijna documentair, een art déco-achtig karakter aan. Trendsettende tijdschrif ten publiceren rijk-geïllustreerde arti kelen over de Monroes van de jaren der tig; Louise Brooks-kapsels zijn in het moderne straatbeeld aan te treffen; de industrie laat zich graag inspireren door make-up- en kledingstijl van de Godin nen van het Linnen Venster. Je ziet het overal om hj heen: de jaren twintig en dertig lijken althans qua romantiek en mondaine levenswijze terug te keren.' Buitenland Het boek 'De wereld van de glamour' is geïllustreerd met zeventig prachtige ïortretten van Amerikaanse en Duitse ïlmactrices. Die foto's sluiten perfect aan bij de tekst, waarin Leeflang op zijn meeslepende informatieve manier ver telt over de fotografen, de regisseurs en de studio's die van gewone vrouwen 'betoverende' filmsterren maakten. Het is verbijsterend te lezen hoe met be hulp van belichting, spraak- en bewe- jingslessen, plastische chirurgie en al- erlei andere ingrepen het publiek 'de volmaakte vrouw' voorgeschoteld kreeg. Lang niet elke op deze wijze gemodel leerde filmactrice kon leven met zo'n haar opgedrongen identiteit. Het aantal zelfmoorden en verslavingen aan sterke drank en zwaardere drugs was vooral in Hollywood destijds enorm hoog. Thomas Leeflang: 'Veel van de in het boek afgebeelde filmsterren zijn inmid dels overleden of boven de tachtig jaar. Soms zie je op de tv in een reportage van een Oscaruitreiking nog wel zo'n eens beroemd oudje zitten. Triest, heel triest als je bedenkt hoe adembenemend mooi die vrouwen een jaar of vijftig ge leden zijn geweest. Film is eigenlijk de enige kunstvorm waarbij je de mens ge leidelijk aan ouder ziet worden. In mijn boek heb ik ruim aandacht besteed aan de Duitse filmsterren van bijvoorbeeld de UFA-studio. Vrouwen als Lilian Harvey, Brigitte Helm, Renate Müller, Kristina Söderbaum, Lil Dagover, Ma- rika Rökk en niet te vergeten Lida Baarova. In het begin van de jaren der tig was Berlijn als het ware het Europe se Hollywood. De Duitse filmindustrie telde internationaal behoorlijk mee. Met het aan de macht komen van de Nazi's in 1933 is er ook in de Duitse filmstudio's heel wat veranderd. De filmactrices hebben het heel moeilijk RIOMiSirirLANÖ gehad. Sommigen hebben geweigerd in propagandafilms mee te doen, een en keling kon naar het buitenland uitwij ken maar de meesten speelden met de moed der wanhoop verder in bijna ge zellig te noemen films. In Duitsland zijn de films van eigen bodem uit de jaren 1933-1945 nog steeds te zien in biosco pen. Vooral op het platteland draaien zulke producten in speciale matinees voor bejaarden. Ik ga daar in mijn boek op in want volgens mij kan dat helemaal niet: de films zijn in 1945 tot oorlogs buit verklaard en er is tegelijkertijd een permanent verbod uitgesproken ze te vertonen in het openbaar.' Tandarts Net als voor zijn andere boeken putte Thomas Leeflang wat het illustratiema teriaal betreft ook nu uit zijn archief. 'Behalve die foto's heb ik in mijn collec tie gelukkig veel geschreven materiaal en de nodige films,' vertelt Leeflang. 'Over de Amerikaanse filmactrices uit de jaren tussen 1920 en 1945 zijn nogal wat artikelen en boeken verschenen. Dat ligt voor de Duitse filmsterren uit dezelfde periode wel anders. Na 1933 liep alles wat met de filmindustrie van doen had via het Ministerie van dr. Jo- seph Goebbels. Er werd geen regel ge publiceerd of de overheid had vooraf het rode potlood gehanteerd. Alleen bij de zich van actrice tot regisseur ontwik kelde Leni Riefenstahl kon de censuur weinig aanrichten. Riefenstahl werkte als huiscineaste rechtstreeks voor Hit- Ier. Zij maakte ondermeer de propa- gandefilms 'Triumph des Willens' en 'Olympia'. In Nederland zijn deze pro ducties tijdens de bezetting nooit in de bioscopen geweest. Na de oorlog zijn die films van Leni Riefenstahl de meest vertoonde nazi-spektakels geworden, zowel in de Verenigde Staten als hier. In Amerika worden ze zelfs op videocas settes te koop aangeboden. In ons land draaien de Riefenstahlfilms vaak tij dens speciale bijeenkomsten van stu denten of historici. Begin van dit jaar vertoonde het Filmmuseum nog een paar films van Riefenstahl.' In 'De wereld van de glamour' ontleedt Thomas Leeflang voor zover dat kan het woord glamour ten aanzien van de nostalgische filmster. Niet de fysiothe rapeut schonk de filmvrouwen een per fect figuur, eerder de costuumontwer- per; niet de tandarts werkte de gebitten bij maar de meisjes van de retouche-af deling. 'De wereld van de glamour' is een om het in modern jargon te zeggen 'vrouwvriendelijk' boek. Leeflang heeft merkbaar sympathie voor de in zijn boek boek behandelde filmsterren. Thomas Leeflang; 'Foto van filmster ren hebben mij altijd geïntrigeerd. Het is moeilijk te houden van iemand die je niet persoonlijk kent maar het is ge makkelijk verliefd te worden op een vrouw die je bij wijze van spreken geï dealiseerd wordt aangereikt.' 'De wereld van de glamour kost f 24,50 en is een uitgave van Van Holkema Warendorf.

Soester Courant | 1987 | | pagina 19