s i I SUPER FLOWE CoMUfuiwe el MEDE cinftl« 10 genen Swmpm Soest wil 40 asielzoekers opnemen Turks dorp wil vriendschapsbanden met Soest aanknopen rsuu jioZPi^édaaïzaakvoor visper U\ TAFEL MET? Méér BLOEMEN en PLANTEN voor je geld MODE VOOR EEN BLUE DENIM Baby- kinderkleding U hoeft natuurlijk niet op pagina 8/9 te kijken... Maar u weet wel meteen het neusje van de zalm op videogebied! SILVER STAR VIDEO m WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 66e JAARGANG NO. 8 Onderdak in leegkomende flats Officieel verzoek van gemeenteraad van Kiligkaya 'Grappenmaker' Politie zoekt getuigen Ernstig ongeluk op kruispunt Smitsweg/Weegbreestraat Geluidswal A28 wordt verhoogd VAN WEEDESTRAAT 17 - SOE Van Weedestraat 46 - Soest - tel. 21310 Alléén KAVE installeert een komplete keuken naar üw idee. Keukencentrum B.V. Geen „wilde" plannen in 't vooruitzicht? WIJ WEL! Jeans mode ^'euwewe9 1 door Gerand Paul Over bomen bomen „Nina" Vathiwiwe De Soester Duinen cVOuclc Enghe=* Abonnement per halfjaar M 2 Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 De gemeente Soest is bereid ca. 40 asielzoekers op te nemen. Dat blijkt uit een mededeling van het College van Burgemeester en Wethouders aan de gemeenteraad, naar aanleiding van het verzoek van minister Brinkman (WVC) aan alle Nederlandse gemeen ten. In de afgelopen maanden heeft over dat verzoek al in (besloten) com missieverband overleg plaatsgevon den. Voor de huisvesting van de asielzoekers denken B. W. aan het beschikbaar stellen van tien flatwoningen (ge spreid), die binnenkort leegkomen als gevolg van de oplevering van nieuwe woningen in Overhees. De ruimte die door deze "doorstroming" ontstaat wordt dan voor een deel gebruikt om de asielzoekers onderdak te verschaffen. Het College heeft de gemeenteraad la ten weten dat er op korte termijn over leg zal plaatsvinden met de commissie woonruimteverdeling en de betrokken woningbouwverenigingen. B. W. hebben het ministerie inmid dels van het voornemen op de hoogte gesteld. Vorige week vermeldde een circulaire van WVC nog dat Soest be hoorde tot de talrijke gemeenten die niet bereid waren asielzoekers op te vangen. "Een misverstand," aldus ge- meentevoorlichter Ben J. van Os. Tot vorige week had de gemeente Soest geen officieel standpunt ingenomen maar werd er over "nagedacht". Overigens had minister Brinkman de gemeenten om opvangmogelijkheden verzocht in het kader van de zogenaam de "drie promille-regeling". Daarbij wordt uitgegaan van drie asielzoekers op elke duizend inwoners. Met 40.000 inwoners - wat zou inhouden: ca. 120 asielzoekers - voldoet Soest dus niet aan die norm. De gemeenteraad van het Turkse dorp Kiligkaya, gelegen in noord-oost Tur kije in de provincie Artvin (dichtbij de grens met de Sovet-Unie), heeft het gemeentebestuur van Soest verzocht wederzijdse vriendschapsbanden aan te knopen. In zo'n relatie zouden cul tuur, geschiedenis etc. kunnen worden uitgewisseld en dat zou, hoe gering ook, kunnen meewerken aan de we reldvrede. Dat staat te lezen in een brief van de burgemeester van Kiligkaya, de heer Tuncay Ozaslan, die al op 24 juni j.1. aan het Soester gemeentebestuur is aangeboden. De brief zelf is gedateerd op 16 juni vorig jaar en bevat tevens een kopie van het besluit van de gemeente raad van Kiligkaya van 13 juni 1986, waarin men het streven naar de vriend schapsband met Soest heeft vastgelegd. Vertaalproblemen hebben ervoor ge zorgd dat de brief pas een jaar later bij de Soester gemeenteraad werd be zorgd. Tot dusver heeft Soest niet ge reageerd, hoewel de brief inmiddels vier maanden binnen is. De brief is geschreven naar aanleiding van het bezoek van een tweetal Neder landers aan het dorp. Kiligkaya is vol gens Sevki Ozkaya, een bekende Turk se Soester die voorlopig als kontaktper- soon optreedt, een paradijselijk dorp in een mooi gebied vol natuurschoon, om ringd door hoge bergen op de flanken van de Kaukasus en niet ver van de Zwarte Zee-kust. Het telt ongeveer 3000 inwoners en ligt in een betrekke lijk dunbevolkt gebied. Kiligkaya is een van de grootste dorpen in de provincie Artvin. Sociaal klimaat Niettemin is het geen "doorsnee" Turks dorp. De bevolking bestaat behalve uit de lokale boeren grotendeels uit gepen sioneerde ambtenaren, hoogleraren, artsen, etc. Het dorp is dan ook bijzon der in trek bij Turkse intellectuelen, die zich na hun pensioen hier graag terug trekken. Met een percentage van 95% "gealfabetiseerden" staat het in heel Turkije aan de top. Er is ook een mid delbare school, waar de meeste jonge ren naar toe gaan. Kiligkaya had enige 'X De politie is op zoek naar een onbe kende man die in het afgelopen weekeinde enkele inwoners van Soest de stuipen op het lijf jaagde. De man belde in het holst van de nacht op en gaf zich uit voor iemand van de politie, waarbij hij meedeelde dat fa milieleden van de mensen die hij op belde betrokken waren bij een ernstig verkeersongeluk. De politie kreeg in totaal vier meldingen binnen van der gelijke misplaatste "grappen". Inbraken Valeriaanstraat In twee naast elkaar gelegen woningen aan de Valeriaanstraat heeft vermoedelijk dezelfde onbekende dader vorige week ingebroken. In beide gevallen forceerde hij de deur door de slotschoot terug te duwen. Uit de eerste woning verdwenen girobetaalkaarten en giropasjes, wat Nederlands en Belgisch geld en een aantal sieraden. Uit de tweede een videorecorder en eveneens een aantal sieraden. 'Autokraak' viel mee De politie werd in het weekeinde gea larmeerd door omwonenden van de Zuidpromenade, die twee mannen on der verdachte omstandigheden goede ren uit een daar geparkeerde auto zagen halen. De beide "daders" konden later in Amersfoort worden aangehouden. Daarbij bleek dat er geen sprake was van een misdrijf. De auto was het eigen dom van een vriendin van een van de mannen en de spullen waren op haar verzoek weggehaald. tijd geleden ook de eerste vrouwelijke burgemeester van Turkije en mag dus een "vooruitstrevende" gemeenschap worden genoemd. Kortom: het is een plaats met een uitstekend ontwikkeld sociaal klimaat, aldus Ozkaya. Het dorp is gelegen in een bosrijke, toe ristisch zeer aantrekkelijke omgeving. Jn de omliggende bergen bieden zomer huisjes mogelijkheden voor vakanties en ook voor de bergsport - er zijn top pen van bijna 4000 meter hoog - en an dere vormen van recreatie is het gebied ideaal. Op de rivieren wordt het kano varen beoefend, 's Winters is er veel sneeuw in het hooggebergte (de Kag- kar), maar de wintersport is er nog niet tot ontwikkeling gekomen. Het toerisme naar deze bijna nog onge repte uithoek van Klein-Azië is nog maar nauwelijks op gang gekomen. Het zijn met name Duitsers die het gebied en zijn aantrekkelijke mogelijkheden intussen hebben ontdekt. De omgeving biedt eer. rijkdom aan tradities en folk lore, die zich nogal onderscheidt van de rest van Turkije, aldus Ozkaya. De "keuken" is niet alleen georiënteerd op de gehele omgeving van de Middel landse Zee, maar ook op Midden-Azië. Ideaal vakantieoord "Het is een ontwikkeld dorp," bena- Kiligkaya ligt in een schilderachtige omgeving, dichtbij de grens met de Sov jet-Unie en bij de Zwarte-Zeekust. drukt Ozkaya. "Er is een bibliotheek met meer dan 10.000 boeken en de jeugd leert er vreemde talen op school. Nederlandse jongeren kunnen er vol gens hem hun hart ophalen en gemak kelijk aansluiting vinden, ook al omdat er veel mogelijkheden zijn voor sport en natuurliefhebbers. Als vakantieoord is het ideaal, vooral ook omdat het in vergelijking met Europa allemaal spot goedkoop is. Volgens Ozkaya kan men met de bus voor 500 gulden heen en te rug, zijn er volop mogelijkheden voor logies en is de Turkse gastvrijheid spreekwoordelij k. Hoewel niet afkomstig uit Kiligkaya kent Ozkaya het dorp goed; hij is in de omgeving geboren en bracht zijn jeugd door in de provincie Artvin, voordat hij ging studeren en via Brussel in Soest te rechtkwam, waar hij werkzaam is als onderwijzer van de Turkse jeugd. Met zijn vriend Halil Sert - beiden zijn ze in Soest lid van de commissie Minderhe den - is hij dit jaar nog op vakantie in Ki ligkaya geweest en heeft hij persoonlijk met burgemeester Ozaslan gesproken. Volgens de brief van de gemeenteraad van Kiligkaya vindt men dat, als Soest met het voorstel akkoord gaat, het ini tiatief voor het aanknopen van de vriendschapsbanden van het Soester gemeentebestuur moet uitgaan. Oz kaya tekent daarbij aan dat het niet be gonnen is om een "zware" relatie, die veel geld zou moeten kosten. "Het gaat zuiver om het uitwisselen van ideeën en cultuur, waarbij we misschien iets van elkaar kunnen leren en elkaar kunnen helpen." Hij meent dat een dergelijke vriendschapsband van betekenis kan zijn voor de Turkse bevolkingsgroep in Soest, maar zeker ook voor de Neder landers, en hoopt op een positieve be slissing van de gemeenteraad van Soest. De politie is op zoek naar getuigen van een ernstig verkeersongeluk dat zon dagavond j.1. (18 oktober) plaatsvond op het kruispunt Smitsweg/Weeg breestraat, omstreeks tien voor half elf (22.20 uur). Op dat tijdstip werd een personenauto, bestuurd door een 20-jarige inwoonster van Nedehorst den Berg, aangereden door een vrachtwagen, die de auto over een lengte van bijna 50 meter meesleurde. De vrouw werd daarbij zwaar gewond. De vrachtwagen kwam tot stilstand tegen de luifel van het winkelcentrum Smitshof, nadat hij onderweg een verkeersbord, het muurtje om de parkeer plaats, een boom en een PTT-brievenbus had geramd. De bestuurster van de personenauto - die komende van de Weegbreestraat geen voorrang verleende aan de vrachtwagen - werd met zwaar hoofdletsel overgebracht naar Zonnegloren. De bestuurder van de vrachtauto bleek na de aanrijding zo te zijn geschrokken dat hij wegliep. Maandag had de politie zijn identiteit nog niet vastgesteld. De personenauto moest worden weggesleept en een bergingsbedrijf uit Amersfoort moest veel moeite doen om de vrachtwagen los te maken van de luifel van het winkelcentrum, die zware schade opliep. In de vrachtauto reden een man en een vrouw mee, alsmede een klein kind. De man klaagde over pijn in de borst en werd eveneens naar Zonnegloren overgebracht. De vrouw en het kind kwamen met de schrik vrij. De politie verzoekt eventuele getuigen van het ongeval dringend zich met haar in verbinding te stellen. Rijkswaterstaat is vorige week begon nen met het verhogen van de geluidswal langs de A28 bij Soesterberg. Aan bei de zijden van de Kampweg wordt de wal verhoogd tot circa vijf meter boven het maaiveld. Sevki Ozkaya (l.) en Halil Sert (r.) op bezoek bij burgemeester Ozaslan (2e van rechts) in Kiligkaya. .en. taftfeneng^n.etts-p|oducten ,k ui V i"|l F - va:;Weed''"»'»" 54a_Soes_ De regen druipt weer langs het raam U kijkt weer tegen de wasem aan Bestel dubbel glas Van Ede komt ras met dubbele ramen in merken met faam. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 01 184 29 EN WIJ KOMEN! Veldweg 4 Soest Tel. 02155 -1 48 78 ALGEMENE NEDERLANDSE'V nc ncutKLwrxuJc >cx VERENIGING VAN TRA! TEU R»CA TERING DIVERSE WILDGERECHTEN APFELSTRUDEL VERSE CRANBERRY- CÖMPOTE etc. Ook volledige partyverzorging. Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F. C Kuiperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 tot 16 jaar o.a Barbara Farber, Poin ter, Absorba, Esprit, Mc Gregor en Pats Boum van Weedestraat 8 - Soest Burgemeester en Wethouders van Soest hadden enige tijd geleden Rijkswater staat verzocht de aarden wal bij de Kampweg op gelijke hoogte te brengen met de aanwezige wal richting Zeist. Aan die zijde van de Kampweg bete kent dar een verhoging van twee meter. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangt een tekening van het werk. Selected dealer MODE SC ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Dillenburglaan - Soest - Tel. 12340 (bij Jac. Hermans om de hoek) Ik geloof dat het een jaar of vijftien gele den in Baarn begonnen is. Op weg van het station naar de plaats waar ik toen werkte, passeerde ik dagelijks een aca cia. Op zichzelf niets bijzonders. Totdat mijn oog er op een mooie dag op viel en ik verbaasd stil bleef staan. Verbaasd over mijn oogkleppen die mij zo lange tijd verhinderd hadden om zo 'n schitte rende boom voorbij te lopen zonder hem zelfs maar een blik waardig te keuren. Fantastische tekeningen sierden zijn ste vige stam en onbeschadigd, doch diep gegroefd verhief de kolos zich uit het ga zon en droeg waardig zijn takken. Na de ze „ontdekking" genoot ik dagelijks van zijn aanwezigheid. Zijn 'altijd er zijn'er voer ik als een stabiel punt in het leven van alledag, een vorm van trouw die hartverwarmend aandeed. Sinds die dag heb ik her en der in de omgeving kennis gemaakt met verschillende bomen en boomgroepen. Monumenten van groei en levenskracht waar onze Oosterburen elkaar op wijzen door ze op landkaarten aan te duiden als "Naturdenkmal". Je mocht er per ongeluk eens aan voorbij lopen. Een bijzonderfraaie bomenrij vind je bij de Ernst Sillemhoeve, op de weg van Soest naar Bilthoven. Mooi in elk jaar getijde, maar van een niet te evenaren schoonheid in de herfst. Beuken stralen een geweldige kracht uit. En dat te meer als je beseft hoe zwaar zo'n boom is of hoe veel vocht er omgaat in zo 'n gevaarte waarvan er een mooi ex emplaar op de Verlengde Kolonieweg staai. Een niet aflatende stroom waieris de grondstof voor deze schone chemi sche industrie met zuurstof als eindprv- dukt. Een eik heeft weer een heel andere uit straling. 'Eikebomen der gerechtigheid' is een staande uitdrukking die sommige mensen als eretitel meekrijgen. Maar het zegt natuurlijk ook iets over de eik zelf als toonbeeld van krachten degelijkheid als ze met hun robuuste stammen in groepsverband een laan markeren. En kelingen steken met hun grillig gevorm de kruin scherp af tegen de ijle winter luchten. Een heel ander beeld geven de gelukkig nog steeds aanwezige en oer-hollandse knotwilgen, zoals ze langs de sloten de wacht houden in soms eindeloze rijen. En allemaal verschillend. Elk met zijn eigen verhaal.... Daags nadat ik in een vertrouwelijke bui mijn bomenliefde had opgebiecht aan een lieve schoonzuster -over zulke din gen praatje meestal niet- ontving ik van haar een bijzondere fraaie, veelkleurige bomenkaart. Op de achterkant had zij geschreven: Wer gelernt hat, Baumen zuzuhören, begehrt nicht mehr ein Baum zu sein. Er begehrt nichts zu sein als was er ist. De tekst is van Hermann Hesse, mijn lie velingsdichter... De nieuwe e.d.t. van Nina Ricci SOESTERBERGSESTR. 55 SOEST - TEL. 12639 Iedere laatste zondag van de maand kunt u bij ons te gast aan tafel gaan bi| persoonlijkheden uit de show en amusementswereld Tijdens een exclusie! buffet-diner dansant maakt u nader kennis met bekende Nederlandse artiesten Muzikale omlijsting door Ab Meester en zijn "Skyray Trio" met als pianist entertainer Piet Daalhuisen Talkshowmaster is deze avonden René Plemp Op 25 oktober zijn onze gasten Aanvang 1800 uur Priis per couvert 62.50 incl welkomstdrank|e avondkleding gewenst SOESTERBERGSES7RAA1 180 02155 12739/19942 BAR EETCAFE Middclwijkstraat e Soest tel: 02155-13331 f'en rjMiU om d'e Jh4^4> sf'-cc U /rH&wm

Soester Courant | 1987 | | pagina 1