Cmtutfufwe ai SUPER FLOWER TOT JEANS BIJ zo gezien Nieuw waarschuwingssysteem in Soest: informatie via radio en televisie Nieuwerhoekplein krijgt verkeerslichten ester politie demonstreerde in Den Haag MODE ALS HET 0M BLOEMEN GAAT BbksrElssnby. 'Rampwijzer' wordt deze week verspreid Bewoners Vredehofstraat staan geen grond af Overweg Soest-Zuid Wie betaalt tuin-ophoging? Dorresteinweg-bewoners krijgen Weteringpad (nog) niet open Van Weedestraat 46 - Soest - tel. 21310 T GLAS HANDEL Psychiater Zon en Schild geschorst na seksuele handelingen met patiënten Protest tegen hoger tarief markt k Jeans mode specialist Wk Nieuweweg f W 60 A Soest Koninklijk goud voor 'duivenman' Joop van den Brakel GROTE WINTERSPORT RUILMARKT door Gerand Paul ctXiCSJ— Hulp in de huishouding d'OudeEnghe Vanaf maandag 2 november - de eer- ste-maandag-van-de-maand - zal de bevolking van Soest kennis kunnen maken met een nieuw waarschuwings systeem, als uitvloeisel van het ram penplan dat de gemeenteraad enige tijd geleden heeft vastgesteld. Op het middaguur zal de sirene loeien, zoals ook voorheen het geval is geweest, maar nieuw is dat vanaf dat tijdstip op radio en televisie (althans bij de CAl- aangeslotenen) een uitzending zal plaatsvinden waarmee het nieuwe sys teem wordt beproefd. Op de televisie zijn daarvoor de kanalen beschikbaar van Nederland 2 en van de kabelkrant, op de radio de zenders radio 2,3 en 4. De test-uitzendingen vinden plaats vanuit het nieuwe politiebureau aan de Dalweg, waar een schakelstation en een kleine studio zijn ingericht, compleet met een vaste camera. De politie wendt zich daarmee in geval van nood recht streeks tot de bevolking, vertelt wat er aan de hand is en geeft de inwoners aan- wijzingen voor hun veiligheid, eventu eel in een deel van de gemeente. Dat zou er bijvoorbeeld op neer kunnen ko men dat ze hun huis dienen te verlaten en zich bekommeren om zieken en ou deren, die niet meer zo vlot ter been zijn. "Het systeem is heel eenvoudig," aldus burgemeester Scholten, die deze toe lichting geeft naar aanleiding van de verschijning van de zgn. "Rampwijzer", die deze week huis-aan-huis in Soest door de PTT wordt verspreid. "Als de sirene gaat moet de televisie of de radio aan. Dat is het hele verhaal. In de stra ten waar men niet beschikt over een CAI-aansluiting wordt de bevolking gewaarschuwd met geluidswagens." Verbetering Het waarschuwingssysteem was vol gens hem in Soest duidelijk toe aan een verbetering. "De BB-sirene schrikt de mensen wel op, maar deelt verder niets mee. Over wat er precies aan de hand zou zijn blijft de bevolking in het onge- tot ïe- wisse, en dat kan leiden tof Delfzijl, de vorige "stand burgemeester Scholten, draait hb teem intussen al een jaar of tien ders volle tevredenheid. De 40.000 gulden die het nieuwe^sys^ teem heeft gekost zijn volgens hem een verantwoorde investering. "Het waar schuwen van de bevolking is een van de belangrijkste dingen die in een rampsi tuatie moeten plaatsvinden^ We zijn nu in één keer voor een aantal jaren klaar." Burgemeester Scholten dringt er bij de bevolking van Soest opaan attent te zijn op de "Rampwijzer", deze niet als een soort reclamedrukwerk te be schouwen en achteloos bij het oud-pa pier te deponeren. "Het is echt van be lang dat de mensen in geval van nood precies weten waar ze aan toe zijn." De "Rampwijzer" wordt verspreid in een zelfklevend, doorzichtig plastic mapje, dat bij voorkeur op een vaste plaats - de deur van de meterkast - ge plakt moet worden. In overleg met Rijkswaterstaat heeft het College van Burgemeester en Wet houders van Soest de gemeenteraad voorgesteld op het Nieuwerhoekplein een verkeersregelinstallatie te plaat sen, gecombineerd met een gedeelte lijke reconstructie. Volgens B. W. kan een goede oplossing van het over- steekprobleem daar uitsluitend met een dergelijke installatie gerealiseerd worden. Met Rijkswaterstaat is overeenstem ming bereikt over twee mogelijke va rianten: de plaatsing van een verkeers regelinstallatie óf het aanbrengen van een verkeersgeleider ten oosten van het plein (feitelijk dus aan de Burgemeester Grothestraat). De omwonenden hebben intussen ook mogen zeggen hoe ze erover denken. Hun voorkeur gaat overigens uit naar twéé verkeersgeleiders, aan beide zij den van het plein, dus ook aan de Vre dehofstraat. Als dat niet kan willen de omwonenden liever een complete ver keersregelinstallatie. Een tweede geleider op de Vredehof straat zou 135.000 gulden gaankosten en daar komt dan nog eens een bedrag bij van 50.000 a 60.000 gulden voor de aankoop van stukjes grond aan de Vre dehofstraat, die dan nodig zullen zijn. De eigenaars daarvan willen echter niet, zoals gebleken is in een oriënterend ge sprek. Zij zullen, zeker op voorhand, niet akkoord gaan met verkoop van grond aan de gemeente, aldus het Col lege. Vandaar dat B. W. zich in meerder heid nu richten op de resilsering van de verkeersregelinstallatie, waaraan men met voortvarendheid wil gaan werken. Het College wil van de raad de machti ging om de al eerder gereserveerde 500.000 gulden daarvoor te gebruiken en de zaak verder financieel uit te werken. De jaarlijkse onderhoudskos ten voor de gemeente worden geraamd op 10.000 gulden. Van Weedestraat Ook op het beruchte kruispunt Van Weedestraat-Stadhouderslaan komt als het aan B. W, ligt binnen afzienbare tijd een nieuwe verkeerslichteninstalla tie. De oude installatie dateert uit 1972 en is beperkt verkeersafhankelijk en niet conflictvrij. De kruising is volgens onderzoek de meest verkeersonveilige van Soest, en daarom is een nieuwe aan pak wel gewenst. Met Rijkswaterstaat, die de weg immers beheert, kan Soest een aantrekkelijke "deal" maken. Rijkswaterstaat is bereid de helft van de investeringskosten (190.000 gulden) te betalen, plus nog eens een kwart, als "afkoopsom" voor het onderhoud. De gemeente hoeft dus maar een kwart zelf te betalen en het onderhoud van de huidige installatie komt toch ook al voor rekening van Soest. Zo'n veertig man (en vrouw) van het Soes ter politiekorps heeft afgelopen maandag meegedaan aan de grote politiede- monstratie in Den Haag, waaraan naar schatting ca. 15.000 "dienders "deelnamen. Ze vertrokken rond het middaguur met een gehuurde bus vanaf het bureau aan de Dalweg en arri veer den 's middags op het Malieveld, dat al vaker heeft dienstge- daan als startpunt voor grote betogingen. Een van de Soester deelnemers noemde de demonstratie een indrukwekkend gebeuren, al had hij liever een "stille omgang" gezien, die naar zijn smaak waarschijnlijk méér indruk ge maakt zou hebben op de heren politici dan de nu en dan nogal uitbundig overkomende manifestatie tegen het beleid van de ministers Van Dijk en Korthals Altes. Foto: Goos van der Wilt 's Avonds tegen achten waren de deelnemers terug in Soest. De woordvoerder: "We zijn de hele dag als groep bij elkaar geble ven en hebben ons rustig gedragen. Nee, spandoeken hadden we niet en we hebben ook onze petten niet verbrand." Volgens hem realiseren de Soester politie-ambtenaren zich wel dat hun wensen niet onmiddellijk konden worden ingewilligd. "Maar als er echt niets gebeurt denk ik dat we inderdaad een 'hete herfst' krijgen." Over verdergaande acties wordt in Soest vooralsnog niet gedacht. Daarvoor wacht men de ontwikke lingen af en de ideeën die de politiebonden daarvoor op tafel zullen leggen. Vrijwel alle Soester politie-ambtenaren zijn aangesloten bij de vakbonden. Sinds maandag j.1. wordt de overweg Soest-Zuid herbestraat en wel het ge deelte tussen de spoorwegovergang en de Parklaan. Het verkeer wordt over een rijstrook geleid met behulp van ver keerslichten. De werkzaamheden zul len de gehele week duren. Het opnieuw opensteilen van het We teringpad brengt het risico met zich mee dat het sluipverkeer door de wijk 't Hart zal toenemen. Met name de route Nieuwerhoekplein-Koninginne- laan-Nieuwstraat-Laanstraat wordt dan voor een deel van het industrieter rein weer interessant. B. W. willen de stiggestie van de Dorresteinweg-be woners - die onlangs unaniem hebben aangedrongen op heropening van het Weteringpad - na het verstrijken van een jaar na de reconstructie van de Dorresteinweg nog eens bekijken al vorens daarover een definitief besluit te nemen. Dat blijkt uit de brief van het College aan de commissie Ruimtelijke Orde ning, waarin B. W. terugkomen op deze kwestie. Die kwam onlangs uit voerig ter sprake tijdens een informatie avond over de reconstructieplannen van de Dorresteinweg. De bewoners waren het daarmee wel eens, maar ei sten óók de openstelling van het Wete ringpad. Op die manier zou de ver keersdruk in hun straat sterk vermin derd kunnen worden en daar was het uiteindelijk toch allemaal om begon nen. "Naar onze mening moet de zienswijze van de bewoners een grote rol spelen bij onze besluitvorming," aldus het Colle ge, maar dat laat onverlet dat de afslui ting van het Weteringpad juist is gereali seerd om het sluipverkeer door 't Hart te voorkomen. De vroegere verkeers problemen in die wijk zijn nu juist in be langrijke mate opgelost en de verkeers intensiteit is met name op de Laanstraat met 20 verminderd. Het gemeentebestuur gaat, zoals al eer der aangekondigd, nog eens praten met de Soester Zakenkring (de directies van de bedrijven op het industrieterrein) om te vragen of de leden zich meer en beter gaan houden aan de afspraken van het verkeerscirculatieplan. Totale afsluiting van de Dorresteinweg voor het vrachtverkeer blijkt onmogelijk vanwege de aan de weg gevestigde be drijven. Bomen Nu de bewoners zo sterk hebben aange drongen op het behoud van de bestaan de bomen aan de Dorresteinweg heeft het College met deskundigen overlegd. De kwaliteit en de vitaliteit van de bo men blijkt goed te zijn, het probleem is alleen dat ze "zeer oppervlakkig" wor telen, waardoor wegdek en trottoir wor den opgedrukt en vervormd. De bomen kunnen behouden blijven als het niveau van de weg ca. 20 centimeter wordt ver hoogd, maar dat zou dan ook met de particuliere tuinen moeten gebeuren. Dat zal heel wat consequenties hebben voor die tuinen: opnieuw inplanten, pa den bestraten en nieuwe erfafscheidin- gen. "De vraag rijst dan vervolgens of de gemeente dan wel de eigenaren hier voor moeten opdraaien," aldus B. W, die voor deze kwestie het advies gaan inwinnen van de raadscommissie Be drijven. i U kijkt met droefnis en melancholie naar 't kostbaar verlies van de energie. Koop dubbel glas en stop dat gebras Bestel Van Ede voor 'n glasceremonie! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Een psychiater van het ziekenhuis Zon en Schild is door de directie geschorst, han gende het onderzoek naar de tegen hem ingediende klachten over ontoelaatbare seksuele handelingen met patiënten, die plaatsvonden tijdens de behandeling. Volgens de officier van justitie die deze zaak behandelt, mr. Beeling, zijn er tot dus ver twee zaken aanhangig gemaakt. De eerste klacht is afkomstig van een Amers- foortse vrouw, die in het begin van de jaren tachtig bij de betrokken psychiater in be handeling is geweest. De tweede komt van een vrouw uit Soest en dateert van veer tien jaar geleden. De Soester politie heeft van een en ander rapport opgemaakt, waarbij is vastgesteld dat de zaak waarvan de vrouw uit Soest aangifte heeft gedaan inmiddels veijaard is. In verband met het onderzoek zijn geen verdere mededelingen gedaan. De heer J.P. Brakenhoff heeft de ge meente verzocht het staangeld voor de marktkooplui met tien procent te ver lagen. Hij maakte gebruik van het spreekrecht tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning. Het College wil de tarieven juist met twee procent verhogen. Momenteel moet Brakenhoff 280 gul den per kwartaal betalen voor zijn plek op de markt aan de Weegbreestraat. Dat is bijna twee keer zoveel als in bij voorbeeld Baarn en Putten. "Soest is één van de duurste markten, maar de standplaatshouders staan bijna overal, buiten ons medeweten om. De buiten landers zetten elders hun kramen neer en halen de buitenlandse klanten bij on ze kramen vandaan," zei Brakenhoff, die de gemeente waarschuwde niet in eigen vlees te snijden, "of alle markt kooplui vertrekken op den duur." Mor gen heeft hij een gesprek met wethou ders drs. Günther Plomp en de markt meester. De gemeente Soest gaat uit van het principe dat de markt kostendekkend moet zijn. Die kosten worden mede be paald door werkzaamheden na de markt, zoals het opruimen van rommel. Brakenhoff erkende dat sommige marktkooplui rotzooi laten slingeren, maar in dat verband zei hij ook te twijfe len over het toezicht van de marktmees ter. D66 heeft de voorkeur dat de ge meente de kosten probeert te dekken, zodat de tarieven omlaag kunnen. Een verhoging van de inkomsten, waardoor volgens fractievoorzitter Adriaan Pot huizen mooie nieuwe auto's kunnen worden aangeschaft, zien de democra ten niet zo zitten. 'Kassagrijper' gepakt De politie heeft vrijdagmiddag op de Van Lenneplaan een 20-jarige Soester aangehouden, die even tevoren een greep in de kassa had gedaan bij een au tobedrijf aan de Kerkstraat. De man was achtervolgd door een medewerker van het bedrijf, die hem op de Van Len neplaan kon achterhalen en met hem in gevecht raakte. Bij zijn arrestatie had de dader een kleine 300 gulden op zak. Hij vertelde dat hij het geld had weggeno men om zijn huur te kunnen betalen. De man werd na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal doorverwezen naar de Sociale Dienst en in vrijheid ge steld. VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST ciaalzaakvoor DIMA oducten vanWeedestraat54 Een zichtbaar verraste Joop van den Brakel kreeg zaterdagavond door bur gemeester P. Scholten een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Dat ge beurde ter gelegenheid van het feit dat hij begin november 40 jaar bestuurslid is van de postduivenvereniging "De Zwaluw", waarvan 35 jaar voorzitter. De huldiging vond plaats tijdens een ge zellige feestavond van "De Zwaluw" in het clubgebouw aan de Schrikslaan. De voorzitter hield zich nietsvermoedend bezig met de feestelijke uitreiking van de verschillende prijzen die de leden in VRIJDAG 6 NOVEMBER a.s. van 16.00 uur tot 21.00 uur in "DE RANK" Soesterbergsestraat 18, tegenover SPORTHUIS EB KARELSEN SKf's SKISCHOENEN SKIKLEDING SCHAATSEN Inbrengen goederen van maandag 2 t/m donderdag 5 nov. a.s. bij: SPORTHUIS EB KARELSEN B.V., Soesterbergsestraat 3. Tevens op 6 NOVEMBER tijdens de RUILMARKT in de RANK van 16.00-20.00 uur. soest Tel.: 02155 -1 27 49 TOEGANG GRATIS het afgelopen seizoen bij elkaar hadden "gevlogen", toen hij werd onderbroken door de binnenkomst van de burge meester en diens echtgenote. De heer Scholten had lovende woorden voor de club die in 1909 al is opgericht en al die jaren zonder subsidie het hoofd boven water wist te houden. Met het oog op de plannen die het gemeentebe stuur met het terrein aan de Schrikslaan heeft - waarvoor het clubgebouw zal moeten wijken - zei de burgemeester dat hij er niet aan twijfelde dat de club ook in de toekomst wel een goeie plek zal weten te vinden. "Van dit soort clubs moeten we 't heb ben," aldus Scholten. Hij noemde Van den Brakel een voorzitter die mensen weet te binden en tot hun recht te laten komen en hij wenste de leden toe dat ze hem nogjaren zouden houden. Om zijn verdiensten te onderstrepen overhan digde hij Van den Brakel de gouden ere medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau, waarna hij het "lang zal hij leven inzette" dat door alle aanwezi gen enthousiast werd meegezongen. Van den Brakel (69) heeft zich in Soest op een breed terrein zeer verdienstelijk gemaakt. Jarenlang was hij bestuurslid en gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid, dat laatste van 1974 tot 1986. Ook in de Sportstichting staat hij al jaren zijn mannetje en op het gebied van de duivensport kent hij zijns gelijke niet. Behalve bestuursfuncties bij "De Zwa luw" vervult hij het voorzitterschap van het rayon Baarn/Soest (ook al bijna 35 jaar). Sinds 1969 is hij ook voorzitter van de stichting postduivenvervoers- combinatie Eemland en voorzitter van de kring Eemland, die 15 postduiven verenigingen overkoepelt. Man bekent oplichting in Soest De politie van Nijmegen heeft vorige week een 31-jarige bewoner van die stad aangehouden op verdenking van een reeks oplichtingszaken, die hij heeft gepleegd in de periode van oktober 1986 tot maart 1987. Hij wendde zich als "adspirant-caféhouder" met name tot bedrijven op het gebied van gokau tomaten en bewoog ze ertoe hem flinke voorschotten te verstrekken bij het af sluiten van contracten voor de installa tie van deze apparaten. Als eenmaal het voorschot was verstrekt hoorde men nooit meer iets van de man. Ook een bedrijf in Soest, gevestigd aan de Oude Utrechtseweg, was het slachtoffer ge worden van deze praktijken. In maart j.1. had men de oplichter een bedrag van 2000 gulden verstrekt. De dader heeft een bekentenis afgelegd. Als ik met de zachte bezem de huiska mer binnenkom om het parket aan te ve gen, zie ik Nessy, alle vezels van haar kleine poezelijfje gespannen, onder het buffet uit kijken. Ze loert en loert en weet wat haar taak is, want Nessy is heel hulpvaardig. Na een paar halen met de bezem springt ze er bovenop en als ik mijn milieu-technische handelingen voortzet rijdt ze mee, valt er vanaf en be springt de bezem opnieuw. Nu met ver nieuwde energie. Ze krult zich om de steel heen, raakt bekneld tussen de be zem en de vloer maar houdt haar prooi gevangen. Zelf doet ze nu dienst als veegwerktuig. Dat is echter niet haar be doeling. Met een dikke staart springt ze bovenop het inmiddels opgehoopte vuil, dat ze opnieuw over de kamer verdeelt. Balorig schopt ze tegen haar propje zil verpapier en begint een partijtje voetbal met zichzelf. Toch vindt ze schoonmaken wel leuk. Niet zelden komt ze van achter het buf fet of van ververwijderde plaatsen in het huis tevoorschijn, haar snoetje en snor haren behangen met spinrag en stofdra den die ze bij zich draagt als een stil pro test. Ook buitenshuis heeft ze inmiddels haar sporen verdiend. Niet zodra we bukken om onkruid of gevallen blade ren uit de tuin te verwijderen, duikt ze uit het niets te voorschijn en biedt haar scherpe klauwtjes aan op een manier dat niet lang daarna het bloed uit mijn be schadigde huid vloeit. Als het een beetje stevig waait kan ze ook wel eigenpotig onrustig wervelend blad vangen, in de waan dat het vlinders zijn. De herfst is een gouden tijd voor het uit leven van haar jachtinstinct. Ze heeft echt een zeer brede interesse. Breien leert ze bijvoorbeeld ook. Het leerproces vergt wel zo veel tijd dat mijn trui al lang gebruiksklaar zou zijn zónder haar ge waardeerde hulp, maar ze verveelt zich nooit. Wij ook niet. Als we eens ever. niets doen, vermaken we ons kostelijk door van achter een krant of een boek Nessy gade te slaan. Dat krant lezen moet een beetje stiekem gebeuren, want als ze dat hoort - een krant maakt veel lawaai - dan duikt ze er bovenop. Ze wil meelezen en dat is lastig. Maar verder maakt ze zich heel verdien stelijk. Zelfs in de keuken, waar ze vanaf het aanrecht aanwijzingen geeft en er steeds heel goed op let of alles wel goed gaat. Van één ding weet ze zeker dat er iets niet in orde is. Uit een of ander pijpje stroomt soms water, soms ook niet. Maar waar dat water blijft? Het is een compleet raadsel. Ergens onder zich hoort ze wel allerlei vreemde geluiden, maar of dat er echt iets mee te maken heeft? Nee, helemaal pluis is het niet in de keuken van de familie Paul. Inbreker in bibliotheek op heterdaad betrapt De politie werd in de nacht van vrij dag op zaterdag gewaarschuwd door het alarm in de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Er werd di rect een onderzoek ingesteld en een van de politiemannen die erop afgin gen trof na enig zoeken op de boven verdieping een man aan. Dat bleek een 21-jarige Soester te zijn, die een raam had geforceerd en daardoor naar binnen was geklommen. Hij had een geldkistje, behorende bij het kopieerapparaat, open gebroken en daaruit een flinke hoeveelheid kwartjes weggenomen. De man werd ingesloten op het politiebureau en verder aan de tand gevoeld. Daarbij bekende hij ook een onlangs gepleeg de inbraak in een manége aan de Bos straat. Een vreemde taal leren? T ALENPR AKTIKUM AMERSFOORT Start direkt! Int. 033-729097 BAR EETCAFE Middelutijkstraal 2 Soest tel: 02155-1S33I (/Vw'7 ten ié even aren fee

Soester Courant | 1987 | | pagina 1