i 'Onveiligheidsgevoel' en angst voor criminaliteit leven sterk in Soest Kreukel DIK BOS b v AROS geeft sponsors blik achter de schermen uitgave nieuwe boeken WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Geslaagde thema-avond van Vrouwenraad over woonomgeving Vrouwen-emancipatiebeleid: Sociale veiligheid, wonen en ruimtelijke ordening AUTOSCHADE Vrijwilligers Vakature Bank Libris sponsort nieuwe kinderboekenprijs fT] van de ven Vanaf volgende week in 't Kruispunt Nieuw initiatief in Soest: vrouwentrefpunt zonder drempel De Lichtenberg komt patiënten tegemoet Bijdragen jongerenaktiviteiten "Wonen en leven in Soest." Dat was globaal het thema waarover diverse vrouwengroepen, verenigd in de Vrouwenraad, zich vorige week geza menlijk bogen tijdens een redelijk be zochte bijeenkomst in het Griftland College. Deze brede opzet vergde nogal wat geduld van de ca. 75 vrou wen (en een enkele heer) die het pu bliek vormden, want onder leiding van AROS-presentatrice Viviane de Graaff kwam een breed scala van on derwerpen aan de orde. De meeste aandacht ging echter uit naar het on derwerp "sociale veiligheid", dat op zichzelf al een avondvullend thema had kunnen zijn. Het "onveiligheidsgevoel" en de angst voor criminaliteit blijken sterk te leven bij heel veel Soester vrouwen, zoals uit de discussie naar voren kwam. Dat ge beurde ondanks de enigszins bezweren de woorden van Vrouwenraad-voorzit ter Neks Blommers, die in haar wel komstwoord opmerkte dat het niet al leen ging om "enge plekken of griezeli ge situaties", maar om het kwalitatief verbeteren van de eigen woonomge ving. Over allerlei aspecten daarvan kwamen vertegenwoordigers van di verse organisaties aan het woord. Allereerst was dat mevTouw Jansen van de VAC, de Vrouwen-adviescommis sie voor de woningbouw, die zegenrijk werk verricht op het gebied van bouw plannen en de inrichting van de huizen. "De woning is het specifieke werkter rein van de vrouwen; zij moeten letter lijk en figuurlijk hun boontjes doppen aan het aanrecht," aldus mevrouw Jan sen. De VAC bekommert zich al jarèn (met succes) om allerlei voorzieningen die in de typische mannenwereld van de bouw gemakkelijk over het hoofd wor den gezien. "Je moet er gewoon bij blij ven...", aldus mevrouw Jansen. In de discussie met de zaal kwam een aantal zaken aan de orde die niet goed geregeld waren, zoals het ontbreken van een afvoer voor de wasmachine, de hoge ramen in de Vijverhof waardoor men vanuit een leunstoel niet naar bui ten kan kijken en het gemis van een sim pel balkonnetje bij sommige bejaarden centra. Namens "Groei en Bloei" hielden me vrouw Sillevis Smitt en de heer Bas o.m. een pleidooi voor gezamenlijke tuin aanleg, zoals in Wostok (Soesterberg) met succes tot stand is gekomen. Dat hoeft niet te leiden tot uniformiteit, maar wel tot een gezamenlijke "bele ving" die veel voordelen biedt. De da mes in de zaal reageerden wat terug houdend en vonden de inrichting van de tuin toch vooral een kwestie van per soonlijke smaak. Onveilige situaties Het PvdA-raadslid Wil Stekelenburg sneed als woordvoerster van de politie ke (vrouwen)werkgroep het onderwerp "sociale onveiligheid" aan. Volgens haar lijden niet alleen vrouwen daaron der, maar ook heel veel mannen. De groep voert overleg met het gemeente bestuur over de aanpak van diverse "onveilige" plekken in Soest. Als voor beelden noemde ze o.m. het station Soest, dat er 's avonds verlaten bij ligt, het fietspad langs de Koningsweg, dat te ver van de rijbaan is gesitueerd, de sportvelden die ver buiten de bebouw de kom liggen en het soms overdadige "groen" op veel plaatsen. "We moeten er als gemeenschap iets aan doen, al moeten we elkaar ook geen angst aan praten," aldus Stekelenburg. Ze pleitte voor meer verlichting ("laat de buiten lamp branden") en zag het als een dui delijk nadeel dat de huidige opvatting over wonen ertoe leidt dat de mensen niet meer aan-de-straat wonen. De werkgroep gaat klachten van inwo ners over onveilige situaties inventari seren en bundelen. Als centraal meld punt fungeert voorlopig het secreta riaat van de Vrouwenraad: mevrouw G. van Rootselaar, Van Hamelstraat 15, tel. 18902. Namens de werkgroep Antivandalisme voerde brigadier Van Stam van de Soester politie het woord. Hij zette de dames in de zaal wel aan het denken, want op de vraag naar een typering van de daders merkte hij op dat het - in het algemeen gesproken - onder anderen ook hün kinderen waren die zich in Soest aan vandalisme schuldig maken. Voor een belangrijk deel wordt de groeiende onveiligheid in de hand ge werkt door het feit dat burgers zich op afstand houden. "Als er wat loos is heeft niemand iets gezien of gehoord, laat staan dat de mensen er zelf achter aan gaan," aldus Van Stam. Hij meende overigens dat vandalisme al een oud verschijnsel is, dat nu meer aandacht krijgt omdat men via de pers alles hoort en omdat de vernielde spullen allemaal veel duurder zijn dan vroeger. "Ik denk dat er wel eens te veel angst heerst. Maar als de mensen iets zien, laten ze dan ook de politie bellen; niet met kletsverhalen, maar met gerichte infor matie. De politie is blij met mensen die alert zijn." Normvervaging Hij riep de dames op de hand ook in ei gen boezem te steken als het gaat om wetsovertredingen en criminaliteit. "Wie steekt er op de fiets nog zijn hand uit? De normvervaging is geen zaak van een andere, maar van déze wereld. Kijk maar naar het drankgebruik op een ver jaardag. Nogal wat burgers hebben bo ter op hun hoofd. Bij snelheidscontro les op verzoek van buurtbewoners blij ken meermalen ook de mensen zelf tot de boosdoeners te behoren." Kinderen proberen nu eenmaal altijd hun grenzen te verleggen, zowel thuis Een belangrijk aspekt van vrouwene mancipatie is: de ontplooiingsmoge lijkheden, de bewegingsvrijheid en de mogelijkheden tot deelname aan het maatschappelijk leven voor vrouwen te vergroten. Bestaande belemmerin gen hiertoe dienen zoveel mogelijk weg genomen te worden. Een eerste punt is sociale veiligheid. Pleinen, straten, haltes van openbaar vervoer, tunnels, trappenhuizen en der gelijke vormen de openbare ruimte. Deze buitenruimte zou voor iederen toegankelijk en openbaar moeten zijn. Zowel overdag als 's avonds zou ieder zich er veilig moeten voelen. In werke lijkheid worden een aantal plaatsen door met name vrouwen als bedreigend en vrijheidsbelemmerend ervaren. De ze onveilige plaatsen staan de deelname van vrouwen aan het maatschappelijk leven in de weg. Een tweede punt is de sterke scheiding tussen wonen en werken. Uitgangspunt is veelal de traditionele rolverdeling, waarbij de vrouw thuis blijft en de man buitenshuis het geld verdient. De af stand wonen-werken is vaak groot, het geen lange reistijden met zich mee brengt. Het is belangrijk dat vrouwen in de gelegenheid gesteld worden het voe ren van een huishouding en/of de ver zorging en opvoeding van kinderen te kombineren met deelname aan het maatschappelijk leven. Daarbij speelt spreiding van werkgelegenheid, niet te ver van huis en ingesteld op de deelna me van vrouwen, een centrale rol. Een derde punt: de beschikbaarheid, toegankelijkheid en openingstijden van voorzieningen zoals winkels, scholen, dienstverlenende instanties en dergelij ke. Hierbij wordt veelal uitgegaan van de aanwezigheid van een huisvrouw in elk huishouden, hetgeen het moeilijk maakt om -vrijwillig of noodgedwon gen - van dat traditionele patroon af te wijken en bezwaren kan opleveren voor andere samenlevingsvormen. Daar naast wordt het isolement van "thuis blijvende" vrouwen vaak versterkt door het feit dat voorzieningen veelal gecon centreerd zijn op één plaats en zich niet altijd bevinden in de direkte woonom geving. Belangrijk is een goede en veili ge bereikbaarheid van voorzieningen die zowel zijn afgestemd op de behoef ten van vrouwen als van mannen. Knelpunten Bovengenoemde onderwerpen, alsme de enkele andere punten, komen aan bod in de "Werkgroep sociale veilig heid, wonen en ruimtelijke ordening", die ongeveer eind november 1987 van start zal gaan. De Werkgroep gaat be kijken welke knelpunten zich op deze terreinen voordoen met betrekking tot vrouwenemancipatie en hoe deze knel punten kunnen worden opgelost. Het geheel zal worden samengevat in de deelnotitie "emancipatie en sociale vei ligheid, wonen, ruimtelijke ordening". Vindt u het leuk en interessant mee te denken en mee te praten over deze on derwerpen en invloed uit te oefenen op het emancipatiebeleid, dan bent u van harte welkom bij deze werkgroep. De werkgroep wordt begeleid door de stuurgroep "emancipatie-beleid" en door de emancipatie-ambtenaar van de gemeente Soest. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij Inge Hogenbijl, af deling Welzijn, tel. 93533. De avond werd afgewisseld met aller lei creatieve bijdragen. De "Rooie vrou wen" Wil Stekelenburg en Saskia ten Hove riepen in hun versie van "Weet je nog wel, oudje?" herinneringen op aan vroeger, toen het op straat bijvoorbeeld nog een stuk veiliger was. als op straat, aldus de brigadier. "Je kunt niet overal een agent bij zetten en de reëel ondervonden criminaliteit is in het algemeen kleiner dan de angst er voor. Als de mensen zelf niets doen moeten ze niet verwachten dat de poli tie alles maar opknapt, want die heeft te weinig mankracht." Overigens ook maar beperkte bevoegdheden, zoals Van Stam aan de hand van het voor beeld van een dronken automobilist duidelijk maakte. "De politie is uren bezig met zo'n man, en de rest rijdt in tussen vrolijk door." Marieke Siesling wees namens de Ad viesgroep Gehandicapten op de pro blemen die gehandicapten nog dikwijls ondervinden in de woon-omgeving. "Ze willen deelnemen aan de gewone samenleving, maar dat moet dan ook mogelijk gemaakt worden. De bewust wording groeit heel langzaam; met al leen een aangepaste woning zijn de meeste gehandicapten er niet, want ze willen er ook wel eens uit." Aan de mentaliteit van de burgers (ook de vol wassenen) moet nog heel wat verbete ren om alle obstakels voor gehandicap ten - niet alleen rolstoelrijders - op te ruimen. Vergissing Volgens haar maakt de overheid een noodlottige vergissing door te dénken dat de "zorgzame samenleving" een op lossing biedt voor de gehandicapten zorg. "Chronisch ziekzijn is niet hetzelf de als tijdelijk ziekzijn en ik zou voor hulp niet graag uitsluitend aangewezen zijn op m'n buren; alleen aan professio nele hulp kun je ook reële eisen stellen. Mevrouw Idenburg vertelde over haar ervaringen als verkeersbrigadier/ "oversteekmoeder" en over de geringe bereidheid bij veel ouders om op die manier bij te dragen aan de veiligheid van hun kinderen. Ze zou graag zien dat ook buurtbewoners van scholen bij drukke wegen zich voor deze vorm van vrijwilligerswerk aanmeldden, al is het in de eerste plaats een verantwoorde lijkheid van de ouders. De "overzet- moeders" zijn (gelukkig) wel verze kerd, "want soms stoppen ze net voor je tenen", aldus mevrouw Idenburg. Tenslotte kondigde Inge Hogenbijl de start aan van een (tijdelijke) werkgroep "Sociale Veiligheid, Wonen en Ruim telijke Ordening", die in het kader van het gemeentelijk emancipatiebeleid knelpunten gaat inventariseren (zie het artikel elders op deze pagina). De werk zaamheden vallen gedeeltelijk samen met die van de politieke werkgroep, die overigens niet op de hoogte was van dit gemeentelijk initiatief. Afgesproken werd dat er onderling overleg zal plaatsvinden om te voorkomen dat er dingen dubbel worden gedaan. Het programma in het Griftland Colle ge werd afgewisseld door verschillende bijdragen in sketch- of dichtvorm. De bezoeksters konden ook een kijkje ne men bij de informatiestands van "Groei en Bloei" en de VAC, en de AROS zorgde voor een uitstekende technische verzorging. Ondanks de veelheid van onderwerpen en het late tijdstip kon de Vrouwenraad terugzien op een ge slaagde bijeenkomst. De verschillende "uitvoerenden" kregen als dank uit handen van Neks Blommers een choco ladeletter V uitgereikt, van Vrouwen en van Veilig, zoals ze opmerkte. In uw wagen? DIK BOS t haalt 'm er "gladweg" weer uit! En dat voor 'n gepolijst prijsje! Kreukvrije huurauto i beschikbaar voor tijdelijk Satumusweg 10 0| indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN De vakaturebank is in het cultureel creatief centrum C-drie aan de Wil- laertstraat 49. De openingstijden zijn op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 -12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur. Vrijdags van 11.00 - 12.30 uur. Telefo nisch bereikbaar tijdens kantooruren: 02155-21630. We vragen uw aandacht voor de onder staande vakatures. •3/614. Jeugdklub in Soesterberg zoekt vrijwilligers m/v om klub-aktivi- teiten te begeleiden zoals kleien, boet seren, figuurzagen, het voeren van pret tige diskussies e.d. •3/635. Sociaal culturele stichting in Zeist heeft plaats voor een tweetal vrij willigers m/v. Zij zullen behulpzaam zijn bij het uitvoerend werk t.b.v. het jeugd- enkursuswerk. Jeugdwerk: spel letjes doen, handenarbeid, film, thema avonden, zwemmen enz. Kursuswerk: talenkursussen, kreativi- teit, vergadertechniek, opkomen voor jezelf. 1/620. Bestuursfunktie is beschik baar bij Veilig Verkeer Nederland. Vrij williger moet inwoner van Soest zijn en lid zijn of worden van VVN. De be stuursfunktie omvat ad-hoc aktivitei- ten, auto- fiets- en bromfietskontroles, karavancontrole, akties op scholen enz. Éénmaal per maand neemt het be stuurslid deel aan de vergadering. 10/603. Bij de stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest is plaats voor een medewerker m/v. Bij voorkeur iemand van middelbare leeftijd die de bereid heid heeft enkele dagen per week mee te draaien in alle voorkomende werk zaamheden van de WB-Soest. Mede vanwege de goede toegankelijkheid van gebouw C-drie voor lich. gehandikap- ten komen ook deze mensen voor de funktie in aanmerking. Heeft u belangstelling voor één van bo venstaande jobs? Neem eens kontakt op met de WB-Soest. De Soester zieken- en bejaardenom- roep AROS organiseerde zaterdag een informatieve bijeenkomst voor haar sponsors. De vijftien jaar oude omroep kwam in de problemen omdat de apparatuur, vaak ook vijftien jaar oud, het begon op te geven. Toen ook nog het hart van de studio, de mengtafel, het begaf trokken AROS- medewerkers hun stoute schoenen aan en benaderden diverse bedrijven, ver enigingen en particulieren in Soest. Zij vergaarden op deze manierr maar liefst vijfentwintigduizend gulden. Een tien tal gulle gevers maakten gebruik van de uitnodiging. Zij kregen van de heer Van Dooremaal te horen hoe de financiële situatie er nu uitziet. Aansluitend werd de studio bezocht. De gasten werden in de gelegenheid gesteld zelf de appara tuur te bedienen. Zij toonden zich ver baasd over de grote mate van professio naliteit waarmee de AROS werkt. EEN PRACHTIG BEGIN VAN HET LEESSEIZOEN Boudewijn Büch: Het Dolhuis 29.90 J. M. A. Biesheuvel: De Angstkunstenaar 26.50 Isaac Asimov: Een robot droomt 39.50 Mensje van Keulen: Engelbert 34.50 Maarten 't Hart: Het uur tussen hond en wolf 24.50 Willem Frederik Hermans: Een heilige van de horlogerie 27.50 Nien Cheng: Gevangene v^rvde 39.90 Rode Garde Renate Rubinstein: Tijd van leven 28.50 Marjan Berk: Rook in ribben 26.50 J. Bernlef: Drie eilanden 35.- ONTDEK HOEVEEL FIJNE BOEKEN U VINDT BIJ: Ij Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tol 12419 Ijliiklk t «nijilrlr ItiH'IJiandrl. De boekhandelsorganisatie Libris sponsort een nieuwe prijs: De Libris Woutertje Pieterse Prijs voor kinder boeken. De hoogte van de jaarlijks uit te reiken prijs is f 10.000,- en daarmee is deze de hoogste prijs voor kinder boeken in ons land. Het ligt in de bedoeling de prijs voor het eerst in maart 1988 toe bekennen voor een boek dat is verschenen in het kalen derjaar van 1987. De Libris Woutertje Pieterse Prijs is voortgekomen uit een initiatief van een groep kinderboeken recensenten. De groep inmiddels ver enigd in een stichting heeft Libris aan gezocht de prijs en de daarbij behoren de organisatiekosten te willen financië- ren. De prijs is bedoeld voor oorspron kelijk Nederlandstalig werk in de leef tijdsgroep van 0-15 jaar. Het werk wordt beoordeeld op zowel taal, in houd, beeld als uitvoering. Stichting Het doel van de stichting Woutertje Pieterse prijs is de bevordering van de kwaliteit van het Nederlandstalige jeugdboek. De prijs is daar een middel toe. De taak van de leden van de stichting is de prijs te beheren, haar kwaliteitsnorm te bewaken, jaarlijks een jury aan te stellen, de deelname- en juryreglemen ten op te stellen. De stichting is 29 sep tember officieel een feit geworden. Jury De juryleden worden benoemd voor ten hoogste driejaar; elk jaar moet(en) minimaal één lid en maximaal drie le den aftreden. De jury, die aangezocht Grasmaaier gestolen Een 55-jarige Soester deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn handgrasmaaier. Het apparaat was verdwenen uit een schuurtje achter zijn woning aan de Molenstraat. Elke tweede donderdagavond en elke vierde vrijdagochtend van de maand kunnen vrouwen elkaar voortaan ont moeten in het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan. Daar wordt met ingang van november een "vrouwentrefpunt" georganiseerd, waar alle vrouwen van Soest welkom zijn. Het initiatief is voortgekomen uit de vrouwen-film- ochtenden, die in het afgelopen sei zoen met redelijk succes in C-drie wer den gehouden. Aan de wieg van dit nieuwe vrouwen initiatief staat dan ook de werkgroep "Vrouw en Film", op haar beurt voort gekomen uit de werkgroep EVA (Emancipatorische Vrouwen Aktivi- teiten). De filmochtenden in het cultu reel centrum in Overhees beantwoord den niet helemaal aan de ideeën en ver wachtingen die de vrouwen van de film werkgroep daarover koesterden. "We trokken met de films in C-drie niet echt het publiek aan dat we zochten," aldus Jos van der Leij en Alie Sjamaar, die als woordvoersters van de werk groep vorige week het nieuwe initiatief presenteerden. "Het was allemaal een tikje elitair, en bovendien bleek C-drie voor heel wat vrouwen toch nog een te hoge drempel te hebben." De ervaring leerde dat een van de doel stellingen - een echte ontmoetings plaats voor vrouwen - daardoor nogal in het gedrang kwam. "Daar blijkt voortdurend grote behoefte aan te zijn," aldus Jos en Alie. "In de praktijk kwam er niet zoveel van terecht om na afloop van de film gewoon wat met el kaar te praten. Bovendien bleek de toe gangsprijs van vijf gulden voor heel wat vrouwen te hoog. Ook het bedrag datje in C-drie voor een kop koffie moet be talen weerhoudt veel vrouwen, hebben we gemerkt. En tenslotte werd de ruim te te koel en te zakelijk gevonden." 'Inloophuis' Die bezwaren hopen de vrouwen te on dervangen door met het nieuwe "tref punt" te starten in het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan, dat door de Stichting Jeugdzorg ter beschikking wordt ge steld. De sfeer is daar anders, het ge bouw ligt centraal in Soest en kan uit stekend dienen als een soort "inloop huis", want dat is wat de initiatiefneem sters ongeveer voor ogen staat, waar ook de kinderen met een gerust hart kunnen worden meegenomen. Voorlopig hebben de ontmoetingsoch tenden geen "ingevuld" programma. "Als er genoeg animo is kunnen we the ma-bijeenkomsten houden en films of video vertonen. Dat hangt af van de wensen die de groep heeft. De vrouwen bepalen zelf wat ze willen en wat er gaat gebeuren. Bij de filmochtenden van vo rig jaar is wel gebleken dat er behoefte is aan meer afwisseling," aldus Jos en Alie. De ochtenden en avonden in het nieu we trefpunt zijn "pure" vrouwen-bij eenkomsten, met dien verstande dat de bezoeksters dus ook hun kinderen kun nen meenemen. De toegang is gratis en voor de koffie wordt een aanvaardbaar prijsje gerekend. De bijeenkomsten richten zich niet op bepaalde groepen: ook buitenlandse vrouwen zijn van har te welkom. Met het nieuwe initiatief neemt de werkgroep ook een deel van de werkzaamheden van de "Vrouwen in de Bijstand" over, die de maandelijk se thema-bijeenkomsten voorlopig heeft gestaakt uit gebrek aan voldoende menskracht- Behoefte Jos van der Leij en Alie Sjamaar zijn er van overtuigd dat het nieuwe trefpunt in een duidelijke behoefte kan voor zien. "Vorig jaar bleek tijdens de Vrou wendag dat er veel vraag is naar een vast ontmoetingspunt. Er is in Soest wel een redelijk aanbod aan vrouwen-activitei ten, maar alles staat erg op zichzelf. Veel vrouwen sluiten zich nu eenmaal niet zo gemakkelijk aan. Als typische forensenplaats kent Soest heel wat 'groene weduwen', die weinig kontak ten hebben." De vrouwen zijn in het Kruispunt (naast de openbare bibliotheek) elke tweede donderdagavond van de maand (voor het eerst dus volgende week donderdag 12 november) vanaf 20.00 uur welkom. Op vrijdag 27 november, vanaf 9.30 uur, wordt de eerste avond-bijeen komst gehouden. wordt door het stichtingsbestuur be staat uit vier leden, van wie er tenminste drie gekozen worden op grond van hun specifieke kennis en/of deskundigheid. Tenminste één jurylid moet kinderboe kenrecensent zijn; tenminste één jury lid moet deskundig zijn op het terrein van vormgeving en illustraties; tenmin ste één jurylid moet op de hoogte zijn en/of werkzaam zijn in de literatuur en het vierde jurylid fungeert als voorzit ter. Voor alle juryleden geldt dat ze geen commerciële belangen bij het kin derboek mogen hebben. Kwaliteit In principe wordt de prijs jaarlijks uitge reikt. De jury heeft echter de vrijheid de prijs niet toe te kennen als er geen prij zenswaardig boek voorhanden is. De prijs is vernoemd naar Woutertje Pieterse omdat zijn verhaal het mooiste is ooit over een kind geschreven. Met Woutertje Pieterse representeert Mul- tatuli de kwaliteit waarnaar de stichting streeft. Libris Libris staat voor een groep boekhan dels bij wie kwalitteit en zelfstandigheid hoog in het vaandel staan. Een groep van ongeveer 80 boekhandels besloot vijf jaar geledem op: het gebied van boekprómotie en inkoop de krachten te bundelen. In tegenstelling tot andere boekhandelsketens is het inkoopbeleid van de leden echter individueel, zodat het eigen karakter van de winkels be houden blijft. De naam Libris is verder o.a. bekend van de wekelijkse top-10 in Vrij Nederland en het Libris fragment van de maand. Voor alle informatie: Umtul Kiekens, Boekpromoties, Sparrenlaan 37, 3742 WD Baarn. Tel. (02154) 20820. Het Amersfoortse ziekenhuis De Lich tenberg wil meer aandacht besteden aan de verlangens van de patiënten. Daartoe zal een extern bureau een en quête houden onder de bevolking en de bezoekers van de polikliniek. Aan de hand van de uitkomsten van beide onderzoeken zullen maatregelen worden genomen om de patiëntvrien delijkheid te optimaliseren. Men begint met de polikliniek, daarna worden de activiteiten in het ziekenhuis aange pakt. De in de gemeente gevestigde instellin gen/ groeperingen kunnen bij de provi- ciale Werkgroep Jeugd, Vrede en Wel zijn aanvragen indienen voor bijdragen in de kosten van jongerenaktiviteiten gericht op welzijnsbevordering en in ternationale saamhorigheid. Voor eventuele bijdragen komen voor al in aanmerking: projekten waarin etnische jongeren hun soiale vaardigheden kunnen ont wikkelen waardoor hun kansen meer gelijk worden aan die van Nederlandse jongeren; aktiviteiten voor jongeren die zich als betrokkenen bij maatschappelijke ont wikkelingen duidelijker willen laten ho ren; kadervorming die past binnen de doelstellingen van het fonds, als daar voor tenminste geen andere subsidie mogelijkheden bestaan. Aanvragen kunnen tot 15 november 1987 ingediend worden bij het secreta riaat van de werkgroep, Achter St. Pie- ter 200, Utrecht. China, een culinaire reis Auteur: Kevin Sinclair Uitgever: Time-Life-Books Voor- en najaar, winter en zomer, er gaat nagenoeg geen jaargetijde voorbij of er verschijnen kookboeken in alle prijzen en maten. Niet zelden zijn het boeken geschreven met de intentie pro ducten die er in voorkomen te helpen verkopen. Calvé, Blue Band, Albert Heijn en een aantal productschappen zagen er om deze reden brood in publi citeit voor ander, soms beter eten, te maken. Ook bij "China, een culinaire reis" wordt de lezer aangemoedigd en op zeer smakelijke ideeën gebracht an ders dan anders te eten. Omdat in deze culinaire gids nergens belangen van winkelketens en voedselindustrieën zijn verpakt komt de weergave van de Chinese eetcultuur en de aanbevelin gen daarvoor volstrekt ofjectief over. Het qua tekst en kleurenfoto's in alle opzichten indrukwekkende boek ver schaft informatie rond recepten met vlees, vis, gevogelte, in combinatie met fruit en/of groente. Van eenvoudige maaltijd tot vorstelijk banket. Een culi naire reis die het mogelijk maakt de "Chinese cuisine" thuis te realiseren. In dat licht bezien is de niet geringe aan schafprijs voor een zeer exclusieve culi naire reis relatief goedkoop. Dromen, visioenen en uittredingen Auteur: André Groote Uitgever: Ankh-Hermes Een van de weinige radioprogramma's van Veronica dat niet uitsluitend is af gestemd op een jeugdig publiek is de wekelijkse uitzending van "Het zwarte gat". Daarin paragnostisch commen taar op belevenissen van luisteraars. Gezien de belangstelling voor het on derwerp kon dit boek niet uitblijven. André Groote, een paragnost van naam en faam, destijds medewerker aan "Het zwarte gat" zet zijn praktijkdeur op een kiertje en tracht dromen, visioenen en uittredingen van mensen die hem con sulteren te ontleden, te herkennen, te verklaren. Een fascinerend boek, ook voor hen die alles wat met het paranor male te maken heeft als hokuspokus van de hand wijzen. Dromen en visioe nen, ze zijn namelijk niet altijd bedrog. André Groote toont deze conclusie op zeer indringende en geloofwaardige wijze aan. Meneer Auteur: Jean-Philippe Toussaint Uitgever: Van Gennep Je moet waar dan ook in Frankrijk ge boren zijn, om op zo een charmante maar zeer intelligente wijze een op een- comedie lijkende roman te kunnen schrijven. Het thema dat er in wordt be handeld gaat over alles en het gaat over niets. Afgestemd op mensen met een subtiele fantasie en een groot gevoel voor daagse en niet alledaagse humor. De gebeurtenissen die zich rond "Me neer" afspelen zijn van een ongekende onnozelheid, maar krijgen door de spit se en fantasierijke beelden die de auteur erbij oproept een literaire allure die ein delijk weer eens het predicaat "zeld zaam' verdient. Wie in staat is "Me neer" op de juiste wijze te proeven is een gelukkig mens, en zal zich haasten in de nabije toekomst de kennismaking met dit Franse schrijftalent te hernieu wen Hot Dogs Hamburgers Auteur: John Fennell Uitgever: Pen Book "Hot Dogs Hamburgers" bevat een aantal eenzijdig belichte verhalen die zich afspelen in wat in het verleden nog wel eens doorging voor het land van de onbegrensde mogelijkheden. Amerika, voor auteur John Fennell décor van een werelddeel dat in zijn optiek uitsluitend met drank, drugs en sex te maken heeft. De titels die hij aan de veertien hoofd stukken gegeven heeft liegen er niet om, de inhoud van z'n verhalen nog minder. Een onpasselijk makend werk je. Anne Auteur: F4Herman van Veen Uitgever: Fontein Auteur Herman van Veen mag dan op het eerste gezicht in geen enkel kerke lijk vakje of hokje passen, zijn wisselend wrang/bizarre, warm/geestige poëzie bundel "Anne" getuigt van een groot religieus besef, zelfs spiritualiteit. Zijn nieuwe bundel met thema's hangend tussen "Hema en Hemel" maakt zijn grote betrokkenheid met de wereld van vandaag en morgen opnieuw duidelijk. Geen poëzie voor religieuze oogklep pers, wel toegankelijk voor mensen, dit; tot het onderscheid zijn gekomen dat Herman van Veen zich uitsluitend (be ter is te spreken over hoofdzakelijk) tussen de regels door laat lezen en be grijpen. Anne, een juweeltje. Lr.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11