I 13 i68 59° 95 95 VLAAMSE STOVERIJ AMERIKAANSE HAMBURGER SLAGERIJ DUWEL Meningen van lezers TUIN-ADVIESCENTRUM 't vacüvlêrfwoQt Bessen en herfstvruchten (deel 2) RAMP- (ra WIJZER door Arie Bromfietsen op rollentestbank KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Dronken achter stuur HET WITTE HUIS Fietsertje (12) gewond bij aanrijding Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. 'Doorrijders' Klachten bezorging Soester Courant Inbraak Verlengde Talmalaan Inbraak Julianalaan Soester orkesten in problemen Subsidie voor instrumentenfonds kan niet gemist worden Toptechniek voor de professional. E. C. Kooyman Een hernieuwde kennismaking met Zonnegloren Een grote familie Koekje van eigen deeg Monumentale panden in Soest en De Windhond Het parkje Klaarwater Nieuwe gezichten XiUiLUxmï Ruim vijf mille voor Philadelphia voor doe-het-zelvers WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 ter 'ijn, ak in, ild ssie l.b.fl. l "Vroeger had je in kranten wel van die plaatjes waarop een heleboel dingen mis getekend waren. Er stond een tafel met vijf poten, een schaduw viel de verkeerde kant op, of er brandde een lamp terwijl buiten de zon scheen. Wie alle fouten vond - en slechts imbecie len onder de abonnees ontging er één - kon in de prijzen vallen. Lootte je ge lukkig, dan zat je in een bus naar Parijs - vijf dagen uit en thuis, alles gratis, het graf van Napoleon inbegrepen - samen met een aantal mensen, die ook een ta felpoot gevonden hadden." Aan dit van Godfried Bomans geleen de verhaal moest Arie denken, nadat het serieus bedoelde werkje RAMP- WDZER, uitgever gemeente Soest, hem onder ogen kwam. Weliswaar zonder plaatjes waarop din gen met opzet mis getekend waren, daarvoor in de plaats een aantal tek sten die bij Soesters die nog niet, of net niet, dement zijn verklaard vragen zal oproepen. Het zou volgens Arie inzen dingen geregend hebben als de uitge ver een aantal vakantieretourtjes Soest-Titusville beschikbaar had ge steld aan degenen die de meeste onzin van RAMP WIJZER boven tafel zou den brengen. Helaas is er van dit buitenkansje geen sprake aangezien de afzender, in te genstelling tot een aantal ontvangers, er uitsluitend ernst in ziet. Bovendien is Arie's suggestie, een retourtje Soest- Titusville, nauwelijks realiseerbaar. Naar welingelichte kringen Arie wis ten te melden is de hartelijke, om niet te spreken warme relatie tussen de bei de "zustersteden" om nog onduidelij ke redenen wat aan het bekoelen. Maar dit terzijde. RAMPWIJZER, de samensteller ad viseert dit receptje een plaats in de me terkast te gunnen. Arie koos er het toi let voor uit, aangezien deze beschei den locatie met RAMPWIJZER ge meen heeft dat het beoogt in tijden van hoge nood uitkomst te bieden. Komt Arie nu tot de behandeling van "hoe te handelen bij gevaar?" „Alarmering zal plaatsvinden indien er gevaar dreigt. Blijf binnen," roept RAMPWIJZER ons op twee pagina's toe. Hoe kan men nu in ernst verwach ten dat mensen binnen blijven wan neer gevaar "slechts" dreigt, en het er dus nog niet is? Vaders zullen van het werk terugkeren, moeders reppen zich naar scholen om zich over hun kroost te ontfermen. "Blijf binnen waar u ook bent," herhaalt RAMPWIJZER. Dat is dan mooi pech voor de Soesters, die in de bossen hun hond uitlaten, aan de boorden van de Eem een hengeltje hebben uitgegooid, of in de duinen aan het joggen zijn. Pech ook voor de genen die thuis of elders niet over ra dio en televisie beschikken, waardoor uiterst belangrijke mededelingen ver loren gaan. "Telefoneer tijdens de alarmeringsperiode zo min mogelijk," is ook een van de gedragsregels die van ons wordt gevraagd. Dat is de inspec teur van de belasting vragen de eerst komende jaren geen blauwe envelop pen meer te versturen." Evacuatie zal, indien bij hoge uitzondering noodza kelijk, waarschijnlijk alleen voor een klein gedeelte van de gemeente gel den." Hoezo klein gedeelte? Waarschijnlijk? Hoezo? Wie kan er vooraf op dit punt de omvang en gevol gen van een ramp vaststellen? Vragen, vragen en nog eens vragen. Ze zouden door Arie niet gesteld zijn wanneer de samenstellers van RAMP WIJZER met meer zin voor realiteit te werk zouden zijn gegaan. Aan moge lijke rampen die in relatie staan tot vliegtuigen die enge dingen vanuit de lucht deponeren, of raketten die doe len treffen wordt in het geheel voorbij gegaan. Schoonheidsfoutjes? Arie vermoedt van niet. De bevoegdheid over dit soort zaken te adviseren, voor te lichten, ligt bij de gemeente. Met oprecht gemeende na druk verklaart Arie zich in deze hun mindere. Maar als er ongeveer wordt beweerd dat we rustig kunnen gaan slapen om dat in Delfzijl, de vorige standplaats fan burgemeester Scholten, het ook in Soest toe te passen systeem intussen al ïen jaar of tien tot ieders volle tevre denheid draait, dan krijgen rode vlek ten in Arie's nek weer de kans zich te aten zien. Dit gesignaleerde sukses ferhoudt zich tot het uitstekend funk- rioneren van Arie electrische scheer- ipparaat en de stofzuiger van Marie. AI meer dan tien jaar steken ze daar door de stekker in het stopcontact en drukken op een knopje. Handelingen die, zij het in een andere context, ook /oorafgaan aan het proefloeien van si renes en het zich in beweging zetten fan politie- en brandweerauto's. RAMPWIJZER, hoe 't wel zou moe ten, Arie weet 't niet. Met de samen stellers van RAMPWIJZER heeft hij gemeen dat daarin zijn voorstellings- fermogen voor de bizarre werkelijk heid volledig tekortschiet. Zo, wat God verhoede, dorp, regio, land of werelddeel door een catastro fale ramp, in welke vorm dan ook, wordt getroffen, dan telt het menu van RAMPWIJZER slechts één gang: Mosterd na de maaltijd. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Tel. (02155) 13014-12577 NIEUW! (Eeen heerlijke stoofpot bestaande uit varkensvlees, spek en groenten in een heerlijke marinade). Stooftijd circa één uur. 100 gram (Heerlijk gekruid mager rundergehakt omringd met uitjes). Per stuk 1.45 4 stuks voor SOEST STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. De Soester politie heeft vorige week vrijdagochtend een proef genomen met een rollentestbank bij de controle van bromfietsen. Het apparaat was in bruikleen van de Amersfoortse politie overgebracht naar de Birkstraat, waar brommende scholieren hun voertuig op de testbank gecontroleerd zagen. Er werden 19 bromfietsen met deze tijdbe sparende methode onderzocht. Zes daarvan bleken een te groot vermogen te hebben en de eigenaars daarcan kre gen een proces-verbaal. Het is de be doeling dat de Soester politie binnen af zienbare tijd de beschikking krijgt over een eigen rollentestbank. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort T elefoon 033 -1 87 47 Een 35-jarige man uit Soest heeft zon dagavond twee blaastesten en een bloedproef moeten ondergaan. Die vie len in zijn nadeel uit. De man was op de Di Lassostraat achter op een gepar keerde wagen gereden. Een andere inwoner van Soest (52) viel eveneens door de mand doordat hij te veel had gedronken. Op de Nieuweweg ramde hij met zijn wagen twee ver keersborden en een reflector-paaltje. De politie kon de man achterhalen, om dat de kentekenplaat van de wagen was gevallen. Ook hij moest blazen en zich onderwerpen aan een bloedproef. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Op het kruispunt Amersfoortsestraat/ Richelleweg werd zondagmiddag een 12-jarige jongen uit Zeist gewond, toen hij met zijn fiets werd aangereden door een auto, bestuurd door een 71-jarige inwoner van Barneveld. De jongen werd voor onderzoek overgebracht naar de Lichtenberg in Amersfoort. Een onbekend gebleven automobilist heeft vorige week aan de Vermeerlaan een geparkeerde auto beschadigd. De eigenares, een 71-jarige vrouw uit Soest, ontdekte de schade 's morgens vroeg en lichtte de politie in. Ook de auto van een 57-jarige Soester, die het voertuig had neergezet op een parkeerplaats bij een bedrijf aan de Ko ningsweg, ontdekte tot zijn verdriet dat een andere automobilist een aanrijding had veroorzaakt. Zijn auto bleek een flinke deuk te hebben opgelopen. De politie slaagde er wel in een inwoner van Baarn aan te houden, die op de Ei gendomweg een paaltje omver had ge reden en vervolgens was doorgereden. Voorbijgangers noteerden het kente ken, zodat de politie de identiteit van de man kon vaststellen. Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Verlengde Talmalaan. De 47-jarige be woonster deed aangifte bij de politie. Aan de achterkant van het huis werd een raam geforceerd. De woning werd geheel doorzocht maar er bleek niets te worden vermist. Een 46-jarige bewoonster van de Julia nalaan meldde de politie vorige week een inbraak in haar woning. De dader bleek aan de achterzijde een bovenlicht te hebben opengewrikt. De buit be stond uit een collectebusje voor de Vrije Universiteit, met een vermoedelijke in houd van ca. zes gulden. Namens de muziekverenigingen PVO, Odeon en het Soester Muziek Gezel schap is vorige week een dringend be roep gedaan op het gemeentebestuur om de subsidie-aanvraag voor 1988 (18.000 gulden) voor het instrumen tenfonds alsnog te honoreren. De or kesten komen anders in grote proble men. De heer R. van den Brink hield vorige week tijdens het begrotingsonderzoek in de commissie Welzijn een vurig plei dooi voor de goedkeuring van de subsi die-aanvraag, namens de stichting In strumentenfonds in oprichting. Tot zijn verdriet had hij geconstateerd dat de voorgestelde 18.000 gulden van de be groting waren geschrapt. De muziek verenigingen zien daardoor volgens hem geen kans meer om hun instru mentarium op het minimaal vereiste ni veau te houden. "We hebben nu al veel slechte instru menten, maar dan komen we echt in de moeilijkheden," aldus Van den Brink. Volgens hem rijzen de prijzen van de in strumenten de laatste tijd de pan uit. Dat kan met de contributies niet wor den gecompenseerd, want dat zou on vermijdelijk consequenties hebben voor het voortbestaan van de gezel schappen. "We kunnen niet zonder overheidssteun." Van den Brink wees er verder op dat in de activiteiten van de muziekverenigin gen ook een "flink stuk jeugdwerk" ver scholen zit. "Een kind dat muziek maakt is zo goed als van de straat." Hij deed een klemmend beroep op de raadsleden om de orkesten niet in de kou te laten staan. Niet alle commissieleden reageerden op zijn pleidooi. Bert Krijger (WD) liet weten er eerst in de fractie over te willen spreken en Wiebe Meilof (GPV/ SGP/RPF) voelde hooguit voor een eenmalige bijdrage aan het fonds. SACHSDOLMAR 115 Vermogen: 52 cm3; 2,6 KW/3,5 PS. Licht: 4,4 kg motorisch ge wicht, slechts 1,7 kg op 1 KW. Veilig: komplete veiligheids uitrusting inclusief auto matische kettingrem. Prijsverhouding: echte kwali teit voor een gunstige prijs. DOLMAR K. Melmweg 15 3761 EA Soest Reünies zijn er bij bosjes. Oud-leerlin gen, oud padvinders en hoe ze ook mo gen heten, zoeken elkaar najaren op en roeren verlekkerd in een pan met zoete, nostaligsche herinneringen. Het verle den krijgt een rose randje. Geke van der Merwe-Wouters, oud-verpleegsters van Zonnegloren, beleefde de reünie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Zonnegloren intens. Met haar oud collega's trok ze enkele maanden later nog eens twee dagen op. Geke zette haar ervaringen op papier. Over saam- horgigheid, beginnende rimpels en stie- kum vrijen. Reünies zijn dus niks bijzonder. O nee? En die oud-verpleegsters dan die elkaar na dertig jaar op 30 juni in Zonnegloren opzochten? En daar zo de smaak van te pakken kregen, dat ze 25 en 26 septem ber in een nabij gelegen jeugdherberg opnieuw bij elkaar kwamen? Zo iets rijst natuurlijk de pan uit. Dus toch maar een verslag. Temeer omdat Zon negloren een koekje van eigen deeg kreeg. Voor degenen die er nu hun bo terham verdienen, is het wellicht leuk om te horen, wat daarmee wordt be doeld. Een ooggetuigeverslag van een oud-verpleegster, die net als de overige reünisten in de late jaren vijftig Zonne gloren als haar thuis beschouwde. En wat voor thuis... "We zijn hier een grote familie en daar mag jij nu deel van gaan uitmaken." Zo werden we in de late jaren vijftig wel kom geheten in Zonnegloren, dat toen nog een kuuroord was voor pakweg 4C0 tuberculose patiënten. Een grote fami lie: samen lief en leed delen. Niet zeu ren over naar huis willen met de feest dagen. De patiënten kunnen immers ook niet naar huis. Samen gaan we er iets heel fijns, iets heel speciaals van ma ken. In een grote familie vang je elkaar met zulke dagen toch zeker op? Dus zongen we op eerste kerstdag om vijf uur 's morgens "Stille nacht",. In onze katoenen verpleegstersjurk met geste ven schort en muts stonden we dat lied te zingen op de grasvelden voor de paviljoens. Stijf van de kou die we niet voelen; in een duisternis die we niet op merkten. Ons hart was licht en blij. We waren jong, heel onervaren en kilo meters van huis. Bij die eerste kennis making gierden de zenuwen door onze keel. Wat wisten wij groentjes van het gruwelijke leed dat mensen overkwam als ze voor onbepaalde tijd door een sluipende rotziekte in een sanatorium, dus buiten de maatschappij werden ge plaatst. We verbaasden ons over het on verbeterlijke optimisme en nog meer over de sfeer van grote saamhorigheid. Al gauw bezigden we een taaltje waar de buitenwereld geen weet van had. We spraken over torren van plus één tot plus vijf, draafden met sputumpotten, leefden mee als een patiënt van bed één naar bed anderhalf was bevorderd en beschouwden maaghevelen als de ge woonste zaak van de wereld. Op onzekamers die we in het begin met velen moésten deien èh rond de koffie pot in het Zusterhuis, kwamen de ver halen los. Voor we het wisten voelden we ons opgenomen in die grote familie, die Zonnegloren heette. Een familie die we als iets heel kostbaars ervaarden. En nog. Dat gevoel van saamhorigheid kwam na dertig jaar weer over ons heen. Heel even mochten we ons weer verbonden voelen met ons vroegere "thuis". Zon negloren kreeg 30 juni een koekje van eigen deeg. Ze kreeg veertig oud-ver pleegsters over de vloer die ze toender- tijd iets voor het hele leven heeft mee gegeven: "Wij kunnen alles, maar al leen alles samen." Met elkaar zitten we 30 juni in Rhijnauwen aan de koffie met cake en later aan een smakelijke brood maaltijd. Bij elkaar gebracht door twee oud-collega's: Adriana Grandia-Roest en Weitjes De Boer-Van de Wal. Veer tig giebelende meisjes, een generatie ouder. Beginnende rimpels, hier en daar een grijze haar. Onze ere-gasten zijn de vroegere docente zuster P. van Herk die ons de beginselen van de zie kenverpleging bijbracht. Dokter D. Douma die ons vertrouwd maakte met anatomische begrippen. En onze vroe gere hoofdzusters S. Deenik en L. War- nies. Zij leerden ons niet alleen hoe we onze handjes zo efficiënt mogelijk moesten laten wapperen. Ze brachten ons ook begrip bij voor de mensen om ons heen. "Luister naar elkaar. Stimu leer elkaar. Wees niet bevooroordeeld. Frans van Brussel, die kort geleden af scheid nam als hoofd-civiele dienst, is onze gastheer. Zoals het bij een reünie betaamt zijn in een ommezien de tafels bezaaid met zwart/wit kiekjes, schrif ten vol hanepoterige notities en andere roerselen uit een grijs verleden. Geroe zemoes alom. "Hé, ben jij dat, die derde van rechts? Heb jij ook opVrouwenlig- hal gewerkt? Weet je nog dat we geen jongens op onze kamers mochten ont vangen? En om tien uur moesten we thuis zijn, anders zwaaide er wat." Sen timent van de bovenste plank. En toch steeds is daar weer die rode draad die door zuster Warnies zo goed onder woorden wordt gebracht: "De grote kracht van Zonnegloren was, dat er ge werkt en geleefd werd met een voor el kaar. Je had een grote binding met el kaar. Zonnegloren was een houvast in het leven." Met eenvoudige woorden schildert ook onze vroegere hoofdzus ter Deenik de sfeer van toen: "Die sfeer was streng en rechtvaardig. De meeste meisjes kwamen van het platteland; ze hadden geen mulo maar er zat wel een koppie op. En werken, dat konden ze." Herkenning, vraagtekens. Zonneglo ren heeft door latere nieuwbouw een metamorfose ondergaan. Maar als we door een gang met veel gals lopen, we ten we het allemaal weer: Dat terras daar, dat was van het Emmapaviljoen. Over beide onderwerpen in Uw blad van 28 oktober j.1. zou ik gaarne het vol gende willen opmerken: a. Hebben Saskia en Jan in hun ijver niet het op één na oudste gebouw (=de Ou de Kerk) van Soest dat al in 1689 op de kaart vermeld werd als een "vervallen goy" (=eendenkooi) over het hoofd ge zien? Dat zou jammer zijn. b. Het blijkt een hardnekkig misver stand te zijn dat de eerste Willem Smits en eerste molenaar van die naam op 'De Windhond" onder de zerk met die naam begraven zou zijn in de Oude Kerk te Soest, al heeft de man zelf wel voor dat misverstand gezorgd. De waarheid is dat hij weliswaar die zerk als een voorschotje op de eeuwigheid in 1789 aldaar liet aanbrengen, maar de man stierf in 1820 in de Lage Vuursche waar hij begraven werd. Er is ook een reden waarom hij niet in de Oude Kerk te Soest werd begraven, nl. Napoleon had het ter aarde bestellen in kerken in tussen bij wet verboden. Zodoende. c. Verder raad ik iedereen aan, die be langstelling heeft voor oude gebouwen of voor molens of voor de geschiedenis van Soest het prettig leesbare boek "De Stenen Reus op de Zoesder Engh" te kopen. Verkrijgbaar bij Stichting "De Windhond" Secretariaat: Birkstraat 106 te Soest. J.H. van Doorne. Het veel besproken park in Klaarwater dat verboden moet worden voor hon den. Een belachelijk voorstel, nu ik dit artikel schrijf is het prachtig mooi weer 's middags 15.30 uur en geen kind te be kennen. Ja, toevallig fietst er een kind dwars door het park naar de zandbak, maar de schommel en de glijbaan zijn tot mijn grote verbazing onbespeeld. Moet daar de gemeente een bedrag van maar liefst f 35.000,— aan besteden. Ik denk dat dit bedrag wel beter kan wor den besteed, en wel aan de toegangspa den tot het park die na hevige regenval voor de voetganger praktisch on begaanbaar zijn. Ik hoop dat de ge meente zo wijs is, en eerst eens een opi niepeiling onder de Klaarwaterbewo- ners opstelt en n.a.v. die uitspraak als nog overgaat tot het besteden van dit enorm hoge bedrag aan die paar kinde ren die incidenteel gebruik maken van het park. Ik kom ook nog even terug op alle hon denbezitter. Vanmiddag liep ik dwars door het park heen en de drollen vlogen niet om mijn oren dus het is echt alle maal een beetje overtrokken. En gelooft u mij niet, kijk dan maar eens kritisch, want de laatste tijd valt het best wel mee. Ria van Egdom De verpleegsters, toen ze nog verpleeg sters waren. Waar nu mensen met bezigheidsthera pie bezig zijn, was vroeger het schooltje van meester Mol. De opening van de kerk, we hebben het met elkaar meege maakt. In een maatschappij met afge bakende kerkgemeenschappen kwam deze 'kerk voor iedereen' ais een wel daad over. Naar kleur werd niet geke ken. We dwalen rond in de zusterhuizen. Een wereld van verschil met toen. Niet beter of slechter, gewoon anders. Veel netter; dat bracht de tijd met zich mee. Geen briefjes met "Stilte"; zonder dat hielden we rekening met elkaar. De uit komst beschouwden we min of meer als "het walhalla". Je moest minstens een jaar meedraaien in het geheel, voor je daar een eenpersoons kamer kreeg toe gewezen. En dan nog zaten we altijd bij elkaar. Uitgaan? We hadden er het geld nau welijks voor; van 78 gulden per maand konden we immers geen bokkespron- gen maken. Wie verkering had, moest sparen voor de uitzet. De 'uitjes' waren dus beperkt. Met de bus een dagje naar Amersfoort of Utrecht. En twee maal per maand een dag naar huis. Zonne gloren vergoedde de reiskosten boven de rijksdaalder; dat was mooi meege nomen. Ook kost en inwoning waren voor noppes. We wisten ons te redden. Gingen aan de zwier met een wel haast platte portemonnee. Een dagje naar het strand? Liften en brood mee. Onbezon nen, de jeugd eigen. Eind september komen we opnieuw in Soest bij elkaar. De samenstelliung van de groep is gewijzigd. Nieuwe gezichten zijn et bij gekomen. Allemaal (oud)- verpleegsters die Zonnegloren al dertig jaar als een warme herinneringen met zich meedragen. In de Soesterse jeugd herberg komen tot in de late uurtjes voorvallen van toen op tafel. Als van ouds delen we de slaapruimten met el kaar. De volgende dag maken we een wandeling rond het terrein van Zonne gloren. Hier hebben we gewandeld. Gelachen en spanningen van ons af ge reageerd. Stiekem gevreeën en kuise preken als een celibatair ongenoegen naast ons neergelegd. Nog eenmaal ko men we bij elkaar in het restaurant (toen cafeetje) bij het stationnetje van Soestduinen. Waar we dertig jaar gele den op de trein stapten voor een dag of weekend ouderlijk huis. Een symbo lisch vertrekpunt, want na de hernieuw de kennismaking stappen we daar weer uit eikaars leven. Hopelijk niet weer voor dertig jaar. We zijn vast van plan om ons bezoek over vijfjaar te herha len. Tenminste... als Zonnegloren de bezuinigingsmaatregelen van de over heid overleeft en wij daar opnieuw over de vloer mogen komen. Zonnegloren en in het bijzonder de heren Zwennis en Van Brussel: bedankt en hopelijk tot zien. Geke van de Merwe-Wouters 'k Het wellus 'eheurd daat lezers vaan de Soesder ut moar laastig vinde om ut ge hannes aaltied te begriepe. Kaan 'k best inkomme. Ajje ut schrieve wil zoas ut Soesders klinkt, daan mojje soms roare bokkespronge moake. En daat mojje daan moar as sport opvaatte, daat moakt ut leze juust spaannend. Doe je best, daan kom je d'r wel uut, aangders vroag je ut moar anun echte Soesder, die hetter heul geejn meujte meej. De ver- hoaltjes ben heul niet ongleesboar ajje ut moar haar dop doet en goed noar je ei- ge luustert. Vaan de stukkies die de gemeengte schrieft kaajje daat niet bepoald zeige Daa's zukke rommel, daajje d'r niet meej kaang waarke, zee un roadslid en hie leezo un stoapel aabbaakkedoabroa veur de baarregemeester ze neus op de toafel. En die waas ter glaad beduusd vaan. Daat hek um nog nooit eerder zieng weze. Doar kwaam nog bie daat Neks Blommers ok nog d'r gaal uut- spuugde over ut druk waark, en toeng kojje d'r heulemoalniks meer uuthoale. Hoechtum nog us an toe, waat un on- gsmoakeluk gedoe bie A.B.Z. Ze bin bie de gemeengtelukke aadministroasie baar an 't automoatisere en doarom worde de publikoasies aalsmoar on- gleesboarder. Ze bin ongderhaangd ok aal zo klein gecopieërd, daat voortemeej de heule road nieuwe brille mot an- schaaffe. Brillemoakers vaan Soest, weest bie de tied, dien uw offerte in, hier vaalt us waat te verdiene an de gemeengte! Ajje daat bute Soest anbesteedt krieje niks as heejn en weer gerun as de zoak niet paassend is. De betoaling zit wel goed, zee Niks Blommers vaan de V. V.D. de opbrengst vaan ut ongleesboare pepier is groot zaat. Dus hoe meer vaan die stoapels leespuzzels de komputers uut- broake, des te meer goeie dudelukke stukke met haarstikke grote letters d'r loater uutvaalle. As de heule begroting zo in mekoar 'ek- nutseld wordt met zukke aapperoate, daan lus ik ter nog wel eejn. Wel tweej! D'r komt un pepierbaarg vaan zo hoog as de Stompert. De heule golfboane kaajje d'r meejbedekke. Deaamtenoare zitte d'r over te proate in un soort zwaart gaat en de resultoate ben bedroevend Hoe bestoat ut! Ajje niet eejns kaang zieng waajje zeit en je schuuft daat nog us in de komputer, joadaan vroag je toch om pruts waark. Meneer Vaan Gelder doet ze best om nog waat te begriepe vaan ut onglees boare waark, moar hie puzzelt greig in zevriejetied, hek 'eleze. 'kBinbliedaat- tie die nog het. Daat doeng de aamte- noare niet, waat voere die daan 's oaves uut? Zeker ouwdpapier verzoamele. En baarregemeester Scholten moar ver bouwereerd zitte kieke met de an 'eboje excuses ter bie. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k hoopt daajje deuze keer aallus goed ken leze. Op un end doe 'k ut aalle- moal zongder komputer. Zo uut de haangd. HANNES VAN DE NENG effnencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten De kledingbeurs die vorige week don derdag is gehouden heeft f 5.500,- op gebracht. De opbrengst komt ten goede aan twee huizen van de stichting in Soest, "De Blauwe Vogels" en "Dé Schoutenkamp". Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige week heb ik al een aantal besdragende gewas sen voor de tuin besproken, die aan de herfst en vaak ook een flink gedeelte van de winter kleur kunnen ge ven d.m.v. hun opvallende besvruchten. Deze afleve ring nog een aantal besheesters om een wat completer beeld van wat er zoal voorhanden is. Veel mensen kennen de Callicarpa of Porceleinbes, verwerkt in kerststukjes. Dat deze plant ook heel goed kan flore ren in de eigen tuin in minder bekend. De bladverlie zende struik wordt zo'n 1,5 m. hoogen is na een goede bevruchting vanaf september overdekt met trossen paarse porceleinachtige besjes, die tot in de winter de plant blijven sieren. De bessen komen pas goed tot hun recht vanaf het moment dat de struik zijn blad kwijt is. De porcelein bes draagt alleenstaand bes; een rijke bezetting wordt echter wel bevorderd door de aanplant van 2 of meer dere exemplaren. Ook werkt de nabijheid van "Ver bena's" (éénjarige zomerbloem) besbevorderend. Sneeuwbes: een heel ouderwetse struik maar nog al tijd geliefd om de sierwaarde van de bes is de sneeuw bes of Symphoricarpas, bij velen beter bekend als "klap" of snotbes." Het is een erg sterke struik, blad verliezend en afhankelijk van het ras voorzien van wit te, rose of rose-rode bessen in de herfst. Een goede witte kweekvorm is "White Hedge", een mooie rose is "Mother of Pearl." De struik gedijt op praktisch ie dere grond en onder vrijwel alle omstandigheden. Dwergmispel: Een plantengeslacht met een uitgebrei de reeks besdragers is die van de Cotoneasters. Enke le goede bekenden zijn Cotoneaster dammerii "Coral Beauty" een wintergroene bodembedekker met grote oranje-rode bessen die tot ver in het vooijaar aan de plant kunnen blijven en C. horizontalis, de meest toe gepaste geveltoerist onder raamkozijnen met rode bessen. Dwergmispels worden de laatste jaren ook veel op stammetjes geënt, waardoor leuke treurboompjes ontstaan, in de herfst voorzien van bes. Vossebes: Een erg leuk dwergheestertje dat ik in de vorige aflevering ben vergeten te noemen is de rode bosbes of Vossebes, sterk en in de herfst overladen met dikke rode bessen, die overigens heel goed eet baar zijn. De plant heeft voorkeur voor een humusrij- ke enigszins vochthoudende bodem, zodat we de grond voor het planten het beste door kunnen mengen met tuinturf. Vuurdoorn: Een belangrijke groep van besdragers, die ik zeker niet mag vergeten te noemen is die van de Vuurdoorns (Pyracantha) een geslacht van gestekel- de wintergroene struiken die zowel als leiplant, los staand of als haag gebruikt kunnen worden. Bijna al tijd zien we de vuurdoorn als muurbedekking terwijl de plant in zijn normale uitgroei zeker zo mooi tot zijn recht komt. Er zijn diverse kweekvormen van de Vuurdoorn in de handel. Pyracantha 'Red Column' is een cultivar met rode bessen, P. 'Oranje Glow' heeft oranje vruchten en P. 'Soleil D'Or' is een goede geel- bessige variëteit. Voor meer informatie omtrent bes heesters kunnen we altijd terecht bij de verkopers-ad viseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13