m 'Bij ons op Soest' 'Als m'n horloge piept weet ik dat ik weer moet eten' nieuws WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 15 Olaf Ruiter, sinds twee jaar diabetes-patiënt: dïdubbers Meer over de aktie 'Gered Gereedschap' Actie tegèn rijksbezuinigingen gezins- en bejaardenverzorging Bach-ensemble excelleert in Requiem en Magnificat Diabetes-collecte Dromen CDA-vrouvvenberaad Fractieberaad Progressief Soest A.aWEEBD Wethouder Menne in Soestand Niersteenvergruizer in regio De Springbokken doen mee aan Individuele B-wedstrijden 136 oNoexuouo Voor al bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Ruim 85 groepen in ons land, waaron der de Derde Wereldgroep Soest, za melen gebruikt gereedschap in voor gebruik in de Derde Wereld onder lei ding en samenwerking met de Stich ting "Gered Gereedschap" in Amster dam. Er zijn afdelingen van de Rotary Club bij, maar onder andere ook vak- bonds- en scoutinggroepen, Wereld winkels, baanlozenprojekten en cen tra voor ontwikkelingssamenwerking, om er maar enkele te noemen. Zeer uiteenlopende gezelschappen dus. Het ingezamelde gereedschap wordt ter plaatse door vrijwilligers hersteld vaak met medewerking van technische scholen en soms door een plaatselijke Derde Wereldwerkplaats. Wat niet ter plaatse hersteld kan worden - het her stelwerk kan moeilijk zijn - de vereiste apparatuur of deskundigheid kan ont breken, gaat naar Amsterdam. Daar heeft "Gered Gereedschap" een grote, goed uitgeruste werkplaats waar groe pen vrijwilligers dagelijks herstelwerk doen. Daar is ook het centrale magazijn met de verschepingsafdelingen en het kan toor gevestigd, waar de gereedschap pen zeewaardig worden verpakt en van de nodige verzendpapieren worden voorzien voor verzending naar talrijke ontwikkelingslanden. Fietsencontrole Ongeveer 70 fietsenbezitters hebben zaterdag j.1. een bezoekje gebracht aan het politiebureau aan de Dalweg, waar de politie in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland een fietsenkeuring organiseerde. Daarbij ging de aandacht vooral uit naar de verlichting, die in de komende wintermaanden uiteraard een zaak van levensbelang is. Kleine repara ties konden ter plaatse worden verricht. Ook lieten heel wat fietsers hun postco de graveren in het frame. Gereedschap moet zorgvuldig ver pakt wordenanders raakt het bescha digd of verroest onderweg naar de plaats van bestemming. Ingevet, in papier verpakt en in een ste vige kist kan het veilig op reis. Onlangs werden 25 kisten gereedschap naar een boerencoöperatie in Nicara gua verzonden. Een Rijswijkse scho lengemeenschap zamelde 700 stuks ge reedschap in voor Mozambique. Het Lwanga Seminary in Tanzania ontving voor zijn cursus landbouw en veeteelt uit Heerenveen en Kaatsheuvel vier ploegen en 60 andere gereedschappen. Ook zijn er recent 250 stuks gereed schap naar Eritrea gezonden. "Gered Gereedschap" onderhoudt kontakten met de vier mede-financie ringsorganisaties CEBEMO, NOVIB, HIVOS, ICCO en met de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers, de Vastenaktie, Solidariteitsbewegingen, Landencomi tés en Wereldwinkels. De organisatie verwacht in 1987 in totaal ruim 10.000 stuks gereedschap te verzenden, met een geschatte waarde van ruim f 150.000,-. De kwaliteit van de herstelwerkzaam heden is nummer één binnen de organi satie. Sinds kort is er een vaste techni sche begeleider gekomen die begelei ding gaat geven bij groepen in het land bij het herstel van gereedschap. De Derde Wereldgroep-Soest wil het inzamelen en herstellen van gereed schap na het welslagen van de lopende aktie tot één van de vaste onderdelen van haar werk maken, naast en in com binatie met het werk aan haar projek- ten. "Gered Gereedschap" geeft ook een blad uit: de GG Gazet. Geïnteresseer den kunnen een proefnummer aanvra gen bij de Derde Wereldgroep-Soest, Veenbesstraat 678, tel. 17001, waar ook inlichtingen over de lopende aktie kunnen worden ingewonnen. De stichting Maatschappelijke Dienst verlening Soest/Baarn houdt op vrij dag 6 november een actie. Ze wil pro testeren tegen de rijskbezuinigingen in de gezins- en bejaardenverzorging. Om 11.45 zal men vrijdag een verzoek aan het gemeentebestuur van Soest doen. Dit vindt plaats bij het gemeen tehuis aan de Steenhoffstraat. Men zal het College vragen of het haar bezorgdheid over de bezuinigingen wil overbrengen aan de regering in Den Haag. Een dergelijk verzoek zal ook in andere gemeenten in de provincie Utrecht worden gericht aan de plaatse lijke bestuurders. De stichting Maatschappelijke Dienst verlening roept al haar leden en mede werkers op om vrijdag bij het gemeen tehuis aanwezig te zijn, zodat het ver zoek kracht kan worden bijgezet. Het rijk wil 50 miljoen gulden korten op de subsidie voor de gezinsverzorging. Volgens de stichting zal dat als gevolg hebben dat de gezins- en bejaardenver zorging achteruit zal gaan. "Meer men sen zullen van hulp verstoken moeten blijven," aldus de stichting. De actie voerders verzamelen zich vrijdag om half twaalf op de parkeerplaats achter het gemeentelijk informatiecentrum aan de Steenhoffstraat. "Diabetes is echt een onbegrepen ziekte. Je kunt er niks van zien, dat is soms wel lastig, want een heleboel mensen geloven gewoon niet dat ik wat heb." Dat zegt Olaf Ruiter (bijna 12) uit Soest, die twee jaar geleden nog een kind als alle andere was en ei genlijk nog nooit had vernomen van "suikerziekte", zoals diabetes meestal wordt genoemd. "Van een vriendje had ik wel eens gehoord dat je suiker ziekte kon krijgen als je veel suiker at... Dat is trouwens helemaal niet waar." Sinds twee jaar geleden weet Olaf maar al te goed wat diabetes is. Zijn leven is er ingrijpend door veranderd. "De spon taniteit is eruit," zegt zijn moeder. "El ke dag moet je nadenken over wat je doet of laat, over wat je eet, hoeveel je eet en wanneer je eet. Je kunt niet meer zomaar wat nemen als je trek hebt of als je echt honger hebt eens flink wat naar binnen werken." Net als bij de meeste diabetes-patiën tjes is de ziekte aan Olaf niet af te zien. Hij ziet er gezond uit, gaat gewoon elke dag naar school in Amersfoort en be steedt ("tamelijk fanatiek", zoals hij zelf zegt) zo'n vier keer in de week een uur van zijn vrije tijd aan zijn favoriete sport: judo. Olaf is dan ook een gewone Hollandse jongen aan wie een buiten staander niet direct zal merken dat hij wat mankeert. "Ik kan alles," zegt hij, "alleen eten en drinken zijn de uitzon deringen." Hij is er langzamerhand wel aan ge wend geraakt, maar er zijn ook wel da gen dat 't hem de keel uithangt. "Soms zit 't me tegen, maar op andere dagen voel ik me heel normaal. Totdat m'n horloge piept; dan weet ik weer dat ik moet eten, ook als ik helemaal geen zin heb. En daar moet ik dan niet mee wachten, anders word ik suf, duizelig, bleek, begin ik te zweten en voel ik me heel naar. Als ik dan nog niks zou doen zou ik bewusteloos worden..." Twee jaar geleden begon Olaf de eerste In de week van 9 tot 15 november a.s. wordt in het hele land de jaar lijkse collecte gehouden voor het Diabetes Fonds Nederland. De op brengst komt ten goede aan het we tenschappelijk onderzoek en de voorlichting. Uw financiële steun daarvoor is broodnodig. De afdeling Soest van de Diabetes vereniging zit daarnaast dringend verlegen om medewerking voor het welslagen van de collecte, waarvan het de bedoeling is dat die huis-aan- huis wordt gehouden. Zelf heeft de afdeling te weinig menskracht om alle straten van Soest "af te werken". Daarom wordt een dringende op roep gedaan aan de bevolking van r Soest om mee te helpen aan de col lecte. In beginsel zijn er 80 collec tanten nodig. Die zijn er nog lang niet. U kunt zich opgeven bij Sylvia Blom-van Hensbergen, Weegbree straat 309, tel. 22433 ('s avonds). De zanger: "Ik heb een avondvullend programma gemaakt dat ik heb aange boden aan alle bejaardencentra in de provincie Utrecht. Je mag het ook een koffieconcert noemen of we treden op bij de thee op zaterdagmiddag. In ie der geval doen we iets wat speciaal ou dere mensen aanspreekt en ik zing liedjes die oude mensen herkennen. Ik laat mij publiek ook meezingen. Dit initiatief heb ik ontwikkeld met Ir ma Kramer, de nieuwe coördinator culturele activiteiten van C-drie. Zo als C-drie exposities organiseert bui tenshuis in Zonnegloren, zo kan C-drie ook uitvoeringen organiseren in Braamhage, in de Vijverhof, in Mo lenschot, in De Drie Eiken, en noem maar op. 't Liefst gaan we ze allemaal langs op Soest We hebben een uitgebreid repertoire van salonmuziek, licht klassiek en klassieke muziek. Toni Holthaus uit Baarn begeleidt mij op de piano en zij speelt dwarsfluit. Toen ze drie jaar was, kon ze al pianospelen. Ze volgde het conservatorium in Londen en stu deerde toneel en regie. En de derde medewerkster is Carolien Magnus uit Leusden. Zij is sociologe, maakt veel kamermuziek en speelt eveneens dwarsfluit. We noemen ons ensemble "Duoplus". Aan het eind van het seizoen bieden wij alle Soester bejaarden een middag aan in de Grote Zaal van C-drie om el kaar te ontmoeten. Dat programma breiden we dan uit met meerdere Soester artiesten. Ik vind eigenlijk die ontmoetingsfunctie van zo'n middagje "stappen" of een avondje "uit" net zo belangrijk als wat er op het toneel ge beurt. Je geniet dubbel als je met iemand sa men uit gaat of als je in de pauze en daarna iemand ontmoet met wie je kan praten of nakletsen. Het gaat er om wat er tussen mensen gebeurt. Dat gebeuren willen wij bevorderen in een tijd dat men te veel thuis gekluis terd zit aan de buis en in een tijd waar in men weinig meer de deur uitgaat. Try-out Sinds 1982 treed ik op met zelfge schreven Nederlandstalige liedjes. Ik ben een chansonnier, maar zo noem ik me niet, want dan denk je te veel aan Franse liederen. Ik schrijf al mijn tek sten zelf, componeer de melodieën en verschijnselen van zijn ziekte te mer ken: veel plassen, veel drinken - "wel twee keer zoveel als normaal", vertelt hij. Na de nodige onderzoeken en be zoekjes aan de dokter stond de diagno se vast: diabetes mellitus, ofwel suiker ziekte, in de ernstigste (juvenile) vorm. Intussen is hij naast het strakke schema van eten en drinken, van 's morgens tot 's avonds op vastgestelde tijden, ver trouwd geraakt met de handelingen die hij heeft moeten leren: zichzelf insuli- ne-injecties geven - nu nog eenmaal per dag, maar dat zal wel meer worden - en zijn eigen bloed controleren (met een ingenieus werkend apparaatje). Op die manier is hij zijn "eigen dokter", wat niet wegneemt dat hij elke twee maan den voor controle bij de kinderarts wordt verwacht. Geen sikkepit Wat Olaf van tijd tot tijd wel dwarszit is het feit dat zo weinig mensen snappen wat er met hem aan de hand is. Hij is ook de enige op school en op judo die diabetes heeft. "Je moet steeds weer uitleggen wat het is. Vorig jaar heb ik er een spreekbeurt over gehouden, maar er zijn weer veel andere kinderen, die snappen er geen sikkepit van en nu heb ik geen meer om het nog eens te doen." Zijn moeder bevestigt dat. "Het is een ziekte waarmee je wel tachtig kunt wor den en er heel gezond kunt uitzien. Maar je moet daarvoor wel ontzettend veel doen en laten, en veel mensen be grijpen dat niet. Dat is wel eens hard. De meesten denken: o suikerziekte, dat is elke dag een spuitje en geen suiker ge bruiken, maar het gaat veel verder. Dan komen ze goedbedoeld met zakken chips of zoutjes aan, maar die mogen ook niet. Soms lijkt het of ze het maar aanstellerij vinden - dat is een te groot woord, maar je proeft wel zoiets. Ze vergeten dan dat een kind met diabetes nog niet zo lang geleden ten dode was opgeschreven... Het feit dat je er niets van kunt zien is eigenlijk heerlijk en ver velend tegelijk." Leven op de wekker Ook voor het gezin is er heel wat veran derd sinds Olaf diabetes heeft. Zijn moeder: "Zelf hebben we er niet zo veel problemen mee, maar je leeft wel altijd op de wekker. In een gezin met kinde ren is er natuurlijk altijd al een zekere regelmaat, maar de andere kinderen hebben zich wel erg moeten aanpassen, wat niet gemakkelijk is. Het is ook zo'n ingewikkelde ziekte." Niet zonder zorgen kijken Olaf en zijn moeder naar de toekomst. "Gelukkig hoef ik niet in dienst," stelt Olaf zelf nuchter vast. "Maar vliegenier kun je ook niet worden," aldus zijn moeder. Wat Olaf betreft is dat ook geen ramp. Hij wil graag bioloog worden. "Je ziet zo veel moois. Voord als je zo'n plantje van heel dichtbij bekijkt, dat vind ik heel interessant. Een plant is ook. een soort wezen; van buiten is het niet veel - het meeste zit aan de binnenkant." Over zijn leven-later zit hij niet in, ook niet als het gaat om trouwen, kinderen krijgen en een baan. Zijn moeder: "Als diabeet moetje altijd een stukje harder lopen dan een ander om jezelf waar te maken en een plek in de maatschappij te veroveren. Dat geldt natuurlijk voor ik schrijf ook voor anderen. jezelf is altijd bij je nooit van z'n leven raak je 'm kwijt van top tot teen is hij je ik ben 'm zelf de hele tijd Ik geef in de hoofdstad een cursus "werken met je stem" en hier in Soest een zangcursus. Ik heb dit jaar gezon gen op de Uit-markten van Soest en Amersfoort en contacten gelegd met de Witte Zaal in de keistad. Ik ben nu op zoek naar een manager, want in 1990 wil ik mijn baan op de Jeiburg, waar ik 1 dag in de week werk, opzeggen en helemaal voor me zelf beginnen. Een ander produkt dat ik onder han den heb, is een nieuw liedjesprogram ma, samen met Toni Holthaus, onder de titel De Dromen Over Jou". De try-out hiervan vindt plaats op 26 november in het cultureel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat. iedereen met een aandoening, maar er is zoveel onbegrip." Olaf zelf reageert lakoniek: "Dan breng ik het begrip er wel in..." Geld voor onderzoek Gelukkig wordt er veel gedaan aan het onderzoek naar mogelijkheden om dia betes te behandelen, maar tot dusver is een echt geneesmiddel niet gevonden. Toch slaagt inmiddels 75 procent van de alvleesklier-transplantaties, zoals Olaf weet. "De wetenschap is onder weg," zegt hij optimistisch. "Daarisook al dat geld voor nodig." Met dat laatste doelt hij op de nationale Daarna volgen twee introductie avonden in de "Suikerhof' aan de Prinsengracht in Amsterdam voor theaterdirecteuren, managers van kleine theatertjes en voor mensen die op zoek zijn naar teksten. In alle honderd teksten die ik nu ge schreven heb, betrap ik mezelf erop, dat de basis van mijn liedjes altijd "de wereld om me heen" was. Een zinsne de, een uitdrukking, een voorval en ik schreef er over. Nu horen daar ook dromen bij. In mijn dromen beleef ik dingen waaraan ik even veel waarde hecht als aan de werkelijkheid. Dromen en dagdromen moet je serieus nemen. En daar gaat mijn nieuw programma over: ik leef met jou in dromen niet echt maar wat dan nog die dromen geven mij geluk en dat is geen bedrog. JAN VISSER Olaf Ruiter: "Ik kan alles. Alleen eten en drinken zijn uitzonderingen." collecte voor het Diabetes Fonds Ne derland, die in de week van 9 tot 15 no vember in heel Nederland (dus ook in Soest) wordt gehouden. Het DFN fi nanciert met de opbrengst daarvan we tenschappelijk onderzoek en voorlich tingsprojecten. Vorig jaar werd ruim 2,3 miljoen gulden bijeen gecollec teerd, die o.m. werden besteed aan het onderzoek naar het gevaar van compli caties, naar het vroegtijdig opsporen van de ziekte en naar het verband tus sen diabetes en erfelijkheid. Woensdag 11 november 's ochtends om half tien vergadert het CD A-vrouwen- beraad in "De Open Hof' aan de Veen besstraat in Soest. Te gast zijn de ge meenteraadsleden Johan Baks, me vrouw Gerritse-van Ee en de heer Wij- menga. Zij zullen vertellen over hun werk in de gemeenteraad. "Progressief Soest" houdt op maandag avond 9 november a.s. haar openbaar fractieberaad in de Wachtkamer van het Gebouw "Gemeentewerken' aan de Lange Brinkweg. Van half acht tot acht uur kan iedere burger van Soest meepraten over de Soester politiek in het algemeen en de begrotingsbehandeling 1988 in het bij zonder. Men kan vragen stellen als: - Kan de Turkse gemeenschap ook een golfbaan met clubhuis in het bos clai men op de Stompert in verband met de hoognodige integratie tussen Hollan ders, Amerikanen, Marokkanen en straks de vluchtelingen. - Waarom scheurt de VVD-er Willem Blaauw een tekst van Multatuli uit de Nota van Aanbieding 1988? - Waarom wil het CDA de subsidie voor het Turks kinderfeest afschaffen en niet de subsidie voor de reünie van oud ambtenaren? - Zijn de nieuwe bezuinigingen van Frans Kingma (PvdA) op Welzijn wel verantwoord? - Was de heidewijn in Soesterberg een nieuwe actie in het kader van het ge meentelijk alcoholmatigingsbeleid? Om acht uur precies bespreekt P.S. on der leiding van partijvoorzitter ir. Jan Nuijten de agenda voor de komende gemeenteraadsvergadering. De koffie is gratis. Theater Baarn: "Wat een tijd," met Ted de Brakk op 24 november en 15 december. Den Bosch: Cool and the Gang, 21 november. Roy Orbison, zondag 8 november. Schevingen: André van Duin Revue, van 26 januari t/m 21 februari 1988, dagelijks, met uitzondering van maandag. Boy George op 29 november. Mister Mister op 5 november. Utrecht: Het Goede Doel, maandag 9 novem ber. Carmel, maandag 30 november. Echo and the Bunnymen, zondag 6 de cember. Rory Gallagher, dinsdag 10 november. Hilversum: Hans Liberg, zaterdag 7 november. De Fantast, donderdag 12 november. Jules Croiset, vrijdag 13 november. Jasperina de Jong, zaterdag 14 novem ber. Les liaisons dangereuses, dinsdag 17 november. Voor deze en vele andere concerten kan men, mits nog niet uitverkocht, re serveren bij de V.V.V. Beuk/Gooilander Dagtochten: Najaar in de Biesbosch op 17 novem ber. Marine in Den Helder op 17 november. Herfsttintentocht op 17 november. Gaasterland en Makkumer aardewerk op 5 en 19 november. Ronde van Nederland op 5 en 19 no vember. Nostalgisch Oost-Nederland op 5 en 19 november. Voor deze dagtochten kan men reser veren bij de VVV. Fiets-wandel en autoroutes zijn ver krijgbaar bij de VW. Folders over be zienswaardigheden en attrakties in Ne derland liggen bij de VW. Loopt u eens binnen. Het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat 9a is alle werkdagen ge opend van 9.30 tot 16.30 uur. Het tele foonnummer is 12075. SIERADEN MET DIAMANT Moderne 14 krt. gouden hangers met diamant Zowel los als in verschillende kombinaties (3 maten) verkrijgbaar. I I SOESTERBERGSESTRAAT26 - SOEST- TELEF.02155-12982 CV-ketels gestolen Uit de in aanbouw zijnde woningen aan het Hazepad in Overhees III zijn vorige week twee complete CV-ktels gestolen. Namens een firma uit De Meern deed een 23-jarige inwoner van Harmeien van de diefstal aangifte bij de politie. Tijdens zijn talkshow "Soestand- Architectuur" interviewt Jan Visser de wethouder van financiën, drs. J.L. Menne (CDA), over het nieuwe ge meentehuis. De heer Menne is voorzitter van de raadhuis-commissie en van de ambtelij ke werkgroep, die beide de bouw van het gemeentehuis aan de Dalweg gaan voorbereiden en begeleiden. Tot nu toe hebben deze besprekingen zich steeds achter gesloten deuren afgespeeld en pas in de laatste gemeenteraadsverga dering kwam het programma van eisen in de openbaarheid en werd het archi tectenbureau B D uitverkoren om het nieuwe raadhuis te ontwerpen. Soestand begint om half acht en de toe gang is gratis. "Freut euch und jubiliert", zong het koor zondag in een uitverkochte Oude Kerk en daar was wel reden toe op zo'n fraaie herfstmiddag met zo'n mooi programma. Bach schreef zijn Magnificat in D grote terts toen hij 38 was en Maria's lofzang hem inspireerde tot dit muzikale klei nood. Ik vind Mayke Suurmond een voortreffelijke sopraan en dat geldt ook voor de altstem van Simon Schouten, die opvalt door een zeer apart timbre. Daar zullen de meningen over verdeeld zijn. Je gelooft er weer in als op deze manier het "Hij heeft machtigen van de troon gestort, en eenvoudigen verhoogd" zo wordt getoonzet en uitgebazuind en eindigt in een machtig Gloria en Amen. Applaus en bloemen van een dankbaar publiek. 't Mooiste deel van het concert speelde zich af vóór de pauze: het Requiem in g kleine terts van Domenico Cimarosa. In een opwelling van romantische glasnost in de achttiende eeuw schreef de even eens 38-jarige Italiaanse componist in Rusland zijn dodenmis, zwaar gespon sord door de ambassadeur van Napels en Sicilië. Geen opzienbarende muziek maar feilloos gebracht. De tenor John Vredeveldt begon wat aarzelend, maar schaarde zich al snel op het niveau van het kundige solokwartet. Prachtig klonk zijn belijdende "Preces meae" al spreekt Bas Ramselaar mij het meest aan met zijn basse jammerklach ten. Hoogtepunt van deze dodenliturgie is het massale "Lacrymosa" waarna de treurnis overgaat in een aantal berus tende gebeden: Sanctus, Agnus Dei en Communio. Het moet een genot zijn voor de zangers en musici om onder de bezielende lei ding van Krijn Koetsveld zo'n uitvoe ring te mogen verzorgen om Allerheili gen te vieren. Voortreffelijk, en dat in Soest! J.V. Op initiatief van de Amersfoortse Zie kenhuizen hebben zestien regionale ziekenhuizen gezamenlijk een nier steenvergruizer aangeschaft. Deze vorm van samenwerking is uniek voor niet-academische ziekenhuizen. Het betreft ziekenhuizen in onder meer Amersfoort, Utrecht, Bilthoven, Zeist en Hilversum. Naar verwachting zullen er nog enkele ziekenhuizen volgen. De inmiddels in ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort geïnstalleerde niersteen vergruizer is de nieuwste uitvoering van de tweede generatie niersteenvergrui zers en daarmee de modernste in Ne derland. Het apparaat is transportabel en is de eerste niersteenvergruizer met twee koppen. Daardoor kan ook op moeilijk te bereiken plaatsen worden vergruisd. De vergruizer, waarmee een investering van 2,2 miljoen gulden is gemoeid, zal steeds enkele dagen in een van de deel nemende ziekenhuizen worden ge plaatst. Een van de twee daarvoor spe ciaal opgeleide verpleegkundigen zal daarbij steeds aanwezig zijn. De kosten van behandeling vormen geen extra aanslag op het ziekenhuisbudget omdat door de besparingen nagenoeg kosten neutraal gewerkt kan worden. Het grote voordeel is voor de patiënt. Naast een uiterst korte opnameduur en een pijnloze behandeling zonder opera tief ingrijpen kan deze in zijn eigen zie kenhuis door zijn eigen uroloog worden behandeld. Voor oudere mensen wordt nu eveneens een behandeling mogelijk. Een operatie werd in verband met de daarmee samenhangende risico's vaak uitgesteld of achterwege gelaten, met de niersteenvergruizer kunnen patiënten tot op zeer hoge leeftijd pijnloos en zon der ongemakken zoals gereis, behan deld worden. Iedere behandeling duurt 1 a 1,5 uur. Daarna blijft de patiënt als lopend patiënt nog kort ter observatie in het ziekenhuis. Het is de bedoeling dat de vergruizer tot 1 januari 1988 in ziekenhuis De Lich tenberg blijft, waar alle samenwerkende urologen ervaring op kunnen doen met het apparaat. Daama zal de niersteen vergruizer gaan rouleren. Zaterdag 31 oktober zijn in de sport hal de Lunet te Naarden individuele wedstrijden gehouden voor de B-afde ling. De Springbokken waaren daar ook vertegenwoordigd. De ochtendwedstrijd voor meisjes en jeugdturnsters begon om 11.00 uur. Mirjam v. Oest, Saskia v.d. Hoeven, Wendy de Haan en Natasja Sprengers Vandaag: Renze Ferwerda (40) deden voor het eerst mee aan de B-wedstrijden. Zij begonnen met brug ongelijk, die goed doorgekomen werd, daar zij zonder inturnen moesten begin nen. Daarna kwam de evenwichtsbalk. Mirjam en Saskia lieten zien hoe je een balkoefening moet doen zonder te val len. Daarna kwam de vrije oefening en als laatste de sprong. Om plm. 13.30 uur .begon de wedstrijd voor de junior turnsters en turnsters. Daaraan deden mee Mariska Brons, Anja Westerveld, Fiona van Elk en Co- rina Fonteijn. Zij begonnen met hun vrije oefening. Corina die voor het eerst een nieuwe oefening draaide turnde de sterren van de hemel, evenals de andere dames. Daarna kwam de sprong waar de dames het uitstekend deden. Daarna kwam de brug ongelijk en als laatste de evenwichtsbalk. Ondanks blessures gingen Corina en Fiona toch door. Co rina is op de derde plaats gekomen, An ja op de vijfde plaats en Fiona op de ze vende plaats. Deze drie dames gaan door naar finale die in de Sporthal H. v.d. Vlist te Utrecht wordt gehouden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 15