Cowuuuftte H Wiï eS KCNE Sutmpen FLOWER zo gezien ^as/ter MODE FEEST INLIJSTEN? VOOR EEN BLUE DENIM j „Super" voord WM Sportraad: ook beheer accommodaties Wethouder Kingma opent knotseizoen Bijltjesdag Soest wil Bremeentje toch doortrekken voor fietsers Diamanten huwelijk echtpaar Feyen-van Dijk CDA komt met alternatief plan voor welzijnsbezuinigingen faard lobby door Gerand Paul 66e JAARGANG NO. 10 66e JAARGANG NO. 9 WÉÉT isis&Kï lp® m College kiest voorlopig voor sportstructuur met fiscaal voordeel Sport mag zelf geld verdelen Dima op vrijdag 6 november open Van Weedestraat 46 - Soest - tel. 21310 HANDEL Bi WIJ GEVEN WAT WEG! Zaterdag 7 november Aanvang 21.00 uur VOORVERKOOP BOS EN DUIN Politie rolt jeugdbende op Welzijnswerk ouderen ontzien BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Jeans mode specialist Nieuwe weg 60A Soest Kodak -ft Express FOTOSERVICE IN SOEST Chanel no 5 ■pfttiuiRewe cSo&st&i (^avuSioji VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST Vogelvader NOG NOOIT WAS AUTOMATISEREN ZO AANTREKKELIJK Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 De sportstichting, die met ingang van 1 januari 1988 wordt opgeheven, zal waarschijnlijk plaats moeten maken voor een sportraad. De sportraad wordt mogelijkerwijs ook belast met het beheer van de sportvoorzienin- gen. Het College geeft aan een dergelijke nieuwe structuur voorlopig de voorkeur. Het schrijft dit in een discussie-nota. Volgens Burgemeester en Wethouders is dit ook de meest gunstige structuur in verband met het BTW-voordeel, dat bij de eveneens gesuggereerde artikel-61 commissie zou komen te vervallen. Het College gaat daarbij uit van een vertrouwe lijk gekregen advies. Over de feitelijke uitvoering van het be heer van de accommodaties zal nog overleg moeten plaatsvinden tussen de gemeente en de eventueel in te stellen sportraad. Volgens B. en W. zijn er ver schillende mogelijkheden denkbaar binnen deze structuur. Het personeel van de stichting lichamelijke opvoeding en sport kan geheel of gedeeltelijk over gaan naar de sportraad. Dan moet wor den bezien of dit al dan niet met behoud van de huidige gemeentelijke rechtspo sitie van het personeel gebeurt, en voor welke termijn dat moet gelden. Een be langrijk uitgangspunt van het College is in elk geval dat er geen gedwongen ont slagen vallen. Het personeel zal ook in het overleg worden betrokken, aldus het College. 'Verantwoordelijkheid' Het College wil de sportraad ook belas ten met het beheer van de sportaccom modaties, "want dat vergroot de eigen verantwoordelijkheid en sluit aan bij datgene dat zij (de sporters-red.) in ma teriële zin toch ervaren als 'hun' eigen dom," meent het College, dat daarmee doelt op het particulier initiatief van een aantal verenigingen, zoals bij de atle tiek- en de honk/softbalaccommoda- ties. Het College noemt de structuur een vorm van privatisering. Daarover wordt in het Beleidsprogramma 1986- '90 met geen concreet woord gerept, maar B. en W. concluderen dat zij en de gemeenteraad toch een voorzichtige voorkeur voor privatisering hebben. "In ieder geval wordt aan het belang van het particulier initiatief en de eigen verantwoordelijkheid daarvoor veel waarde toegekend, evenals aan een goed contact tussen dat initiatief en het gemeentebestuur," aldus het College. Op grond hiervan en mede gelet op het fiscale aspect ziet het wel heil in een sportraad, die tot doel en taak heeft de gezamenlijke belangenbehartiging en het beheer van de sportvoorzieningen. 'Problematisch' Uit fiscaal oogpunt vindt het College een artikel-61 commissie 'problema tisch'. Een stichting of ander orgaan buiten de ambtelijke organisatie en de sportraad, de derde mogelijke structuur die het College aangeeft, ziet men hele maal niet zitten, omdat het dan niet of nauwelijks mogelijk is de politiek uit de belangengroep van de sport te weren, en dat was nou juist de bedoeling van de raadsmeerderheid: geen politici in de sportstichting. De discussie-nota van het College zal binnenkort in openbare vergaderingen worden behandeld. Het bestuur van de sportstichting heeft er inmiddels al in besloten kring over van gedachten ge wisseld. Volgende week, dinsdag 10 november, komt het stuk ter sprake in de deelnemersvergadering van de sportstichting. Die bijeenkomst begint om 20.00 uur in de kantine van ge meentewerken aan de Lange Brinkweg. Alle aangesloten clubs, met een totaal van circa tienduizend leden, kunnen daar via hun vertegenwoordiger hun mening geven. Het bestuur van de sportstichting mag de investeringslijst tot en met 1991 zelf samenstellen. Het had daarom gevraagd omdat het voor stel van het College in veel opzich ten niet strookte met de wensen van de sporters. In een brief aan de sportstichting schrijft het College dit verzoek te wil len honoreren. De gemeenteraad moet nog zijn goedkeuring geven, en de sportstichting moet dan wel voor de begrotingsbehandeling in deze maand met een nieuw voorstel ko men. Het gemeentebestuur wil in de komende vier jaar 953.000 gulden pompen in de vernieuwing en verbe tering van sportaccommodaties in Soest. De sportvertegenwoordigers zullen met hun achterban overleg voeren om een zo goed mogelijke be steding van dat geld te realiseren. Zaterdagmorgen heeft de wethou der van Welzijn, Frans Kingma, het knotseizoen van de werkgroep Bijl tjesdag officieel geopend. Kingma zaagde eigenhandig de eerste wilg door van een rijtje bij het Griftland College aan de Noorderweg. De bo men daar waren na zoveel jaar drin gend toe aan een "ontpruiking". De werkgroep voor vrijwillig natuurbe heer van het IVN, zoals Bijltjesdag offi cieel heet, maakt zich onder leiding van Chris Uiterwijk al jarenlang verdienste lijk voor dit stukje landschapsbeheer in Soest. In de loop der jaren zijn al heel wat bomen en terreintjes onder handen genomen. Traditiegetrouw wordt bij de opening altijd een lid van het College van Burgemeester en Wethouders uit genodigd. "Ik jaag B. W. elk jaar de boom in," aldus Chris Uiterwijk, die de wethouder voor zijn bijdrage niet bedankte met de traditionele in een takkenbos verstopte fles met geestrijke inhoud, maar met bloemen en een koele, zeker zo smake lijke verrassing. "Ik weet dat u niet aan Bacchus offert," aldus Uiterwijk, "en bovendien houden we graag rekening met het gemeentelijk alcohohnatigings- beleid." De wethouder op zijn beurt sprak zijn waardering uit voor de activiteiten van De nieuwe speciaalzaak Dima opent vrijdag 6 november de poorten aan de Van Weedestraat. Vanaf 9.30 uur staat Wanda Dieleman in de zaak voor ko ken, tafelen en geschenken. Vorige week meldden wij dat de zaak op vrijdag 7 november zou worden ge opend. Dat was dus niet juist. Boven dien heet Wanda gewoon Wanda, en niet Wandy zoals wij onterecht sugge reerden. Wanda Dieleman dus, vanaf vrijdag 6 november in Dima, de speciaalzaak voor koken, tafelen en geschenken. Snelkraak mislukt Een poging tot een snelkraak bij een ju welierszaak aan de Van Weedestraat is mislukt. Omwonenden hoorden in de nacht van zondag op maandag een har de klap en vervolgens het geluid van ien wegrijdende motorfiets of (opge roerde) bromfiets. De onbekend gebleven daders hebben geprobeerd met behulp van een hamer de etale-ruit stuk te slaan. Dat lukte hen niet. Er wordt dan ook niets uit de zaak gemist. de werkgroep en overhandigde Chris een foto van eigen hand, waarop de knotwilgen langs de Stadhouderslaan ("het visitekaartje van Soest") in de vol le glorie van het winterlandschap prij ken. Het karwei werd vervolgens ter hand genomen door een vijftiental vrijwilli gers, gewapend met modern materieel, zoals twee motorkettingzagen. Een van de deelnemers wees er dan ook op dat de naam Bijltjesdag intussen verouderd Snelheidscontrole Lange Brinkweg De politie hield vorige week, na aan houdende klachten van de omwonen den, een controle op de naleving van de maximumsnelheid aan de Lange Brink- weg. In een tijdsbestek van enkele uren werden 26 automobilisten geverbali seerd. De snelste reed 84 km/u. 'Potloodventer' aangehouden De politie heeft vorige week een 43-ja- rige Soester aangehouden nadat hij op de Waldeck Pyrmontlaan twee meisjes van 10 en 11 jaar aan het schrikken had gebracht door hun een niet nader te noemen lichaamsdeel vrijelijk ten aan- schouwe te brengen. De man verklaar de tegenover de politie dat hij het ook niet kon helpen, omdat er een knoop van zijn overall los was. Niettemin kreeg hij een proces-verbaal. Wethouder Frans Kingma startte de wilgen knot-actie van de werkgroep Bijltjesdag. is; "motorzaagdag" was naar zijn smaak een passender omschrijving. In elk ge val was de klus binnen korte tijd ge klaard. U voelt steeds de kou in al uw gewrichten. Uw kind'ren die kleumen met koude gezichten. Dubbele ramen u moet het beamen gaan tot in lengte van jaren uw klachten verlichten. Bosstraat 80 - Soest Telefoon 02155 - 2 23 44 De politie heeft vorige week 31 in braken, diefstallen en andere misdrij ven kunnen oplossen door de aan houding van 7 Soester jongelui in de leeftijd van 16 18 jaar. Zij maakten voor en bedrag van ca. 22.500 gulden aan artikelen buit op diverse plaatsen in Soest en Amersfoort. Verder pleegden ze fietsdiefstallen, autokra ken en traden ze enkele malen op als tasjesrovers. Dat alles gebeurde in de periode van eind vorig jaar tot on langs. De jongens opereerden in steeds wisselende groepjes. De zaak kwam aan het rollen toen een van de betrokkenen op het bureau door sloeg, nadat hij aan de tand wasge- voeld over een inbraak aan de Bos straat. Daar hadden de daders in maart van dit jaar een aantal fietsen achtergelaten toen ze ijlings op de vlucht moesten. De betrokken jonge man kwam onlangs aan het bureau melden dat hij zijn fiets kwijt was. Als het aan het Soester College ligt zal het Bremeentje tóch worden doorge trokken. Hoewel Burgemeester en Wethouders beweren dat ze hun standpunt hierover nog niet hebben bepaald lijkt de gemeente Baarn als grote voorstander van de fietsverbin- ding haar zin te krijgen, mits de raad van Soest straks ook akkoord gaat. Ook gedeputeerde staten zijn voor het doortrekken van het Bremeentje, ter wijl in het ontwerp-ruilverkavelings- plan Eemland eveneens al rekening wordt gehouden met de fietsverbin- ding. B. en W. geven in een notitie drie rede nen aan waarom het doortrekken van het Bremeentje gewenst is. Ten eerste betekent het een verkorting van een veilige fietsroute voor circa 380 Baarn- se scholieren, die naar het Griftland College, Amersfoort en Leusden moe ten. Het is een fietsontsluiting voor de zuid-oostwijk van Baarn, en het brengt een doorgaande fietsverbinding tussen Amersfoort-Soest-Baarn tot stand. Het College vindt deze oplossing reëler dan twee andere alternatieven: een verbin ding langs de Praamgracht ('te onaan trekkelijk voor fietsers') of een verbin ding langs de spoorlijn (grond is geen eigendom van gemeente). Soest zal in overleg met Baarn een ver deling van de kosten moeten maken. Men verwacht dat het doortrekken van het Bremeentje ongeveer 237.000 gul den gaat kosten. Daarvan wordt de be staande doodlopende weg opgeknapt en kan nog eens een nieuw weggedeelte van 110 meter (op Soester grondge bied) worden aangelegd. Ongeveer zestig mensen drukten vori ge week dinsdag de heer en mevrouw Feyen-van Dijk de hand om ze te feli citeren met hun zestigjarig huwelijks feest. onder de gasten bevonden zich ook burgemeester Scholten en zijn echtgenote. De zesentachtigjarige mijnheer Feyen en zijn vier jaar jongere vrouw wonen sinds tweeëen halfjaar in Soest. Tot die tijd woonde de familie in diverse andere Nederlandse gemeenten. Door het werk van de heer Feyen, hij was inkoper voor ondermeer de Bijenkorf en de HEMA, moest de familie vaak verhui zen. Na Den Haag, Breda en Halfweg kozen de heer en mevrouw Feyen uit eindelijk voor Utrecht. Daar had de heer Feyen een zaak in huishoudelijke artikelen. Om gezondheidsredenen verhuisde de familie uiteindelijk naar Molenschot, een plekje dicht bij één van hun kinde ren. De heer en mevrouw Feyen zijn in het gelukkige bezit vier kinderen, veer tien kleinkinderen en één achterklein kind. Van de receptie is door een familielid een videoband gemaakt die inmiddels al diverse keren bekeken is. De CDA-fractie zal nog voor de ko mende begrotingsbehandeling in de gemeenteraad met een alternatief voorstel komen voor de "invulling" van de bezuinigingen op het welzijn sterrein, zoals het College van Burge meester en Wethouders die aan de ge meenteraad heeft voorgesteld. Over de exacte inhoud van het alternatief zijn nog geen mededelingen gedaan. Wel staat vast dat het CDA met name het welzijnswerk voor ouderen wil ontzien. Dat bleek vorige week in de raadscom missie Welzijn, waar Johan Baks (CDA) stevige kritiek oefende op het bezuinigingsvoorstel zoals het er nu ligt. Volgens hem is daarin weinig terug te vinden van de hoofdlijnen voor het wel zijnsbeleid, zoals de gemeenteraad die vorig jaar heeft vastgesteld. "Wij missen in deze voorstellen duidelijke beleidslij nen," aldus Baks. "We zien niets of wei nig over efficiency-maatregelen, sa menwerking, eigen verantwoordelijk heid en voorrang voor groepen in een achterstandssituatie. Inhoudelijk kun- GROTE SORTERING 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest tel. 02155-12245 nen wij dan ook niet akkoord'gaan met dit voorstel." Bert Krijger (WD) wees erop dat on danks alle bezuinigingen in het verle den geen enkele belangrijke voorzie ning in Soest verloren was gegaan. Hij vond het, evenals Johan Baks, hoog tijd worden dat er serieus werd nagedacht over andere financieringsvormen. "We zullen moeten kijken in hoeverre een bepaalde voorziening wordt gebruikt, en daaraan de eigen bijdrage moeten relateren. Dan garanderen wij het be- staón van de voorziening, maar het ge bruik ervan komt voor rekening van de gebruikers." Volgens hem zou een an dere financieringsopzet leiden tot ge heel andere bedragen dan die nu op de begroting staan. Overigens liet ook hij weten dat het ouderenwerk in de visie van de VVD zoveel mogelijk moet wor den ontzien. De fractie zal daarvoor ook een alternatief indienen. 'Dat slaat een gat in de voorstellen, maar daar voor zullen we ook alternatieven aan dragen." Nieuwsgierig Wethouder Frans Kingma reageerde op Baks' en Krijgers aankondigingen lakoniek met de opmerking: "U maakt ons zeer nieuwsgierig." Ook de andere fracties lieten weten de alternatieve voorstellen met grote belangstelling af te wachten. Kingma betoogde dat het College er voor gekozen heeft de voorzieningen in stand te houden in plaats van ze lang zaam af te breken. "Dat is van twee kwaden het minste." Hij vond de kritiek niet terecht. "Je begint niet zomaar even met een rijtje bezuinigingen onder het motto: we hebben toch niks anders te doen. Er is gezocht naar mogelijkhe den om zo weinig mogelijk schade aan te richten. Wat we bij elkaar hebben ge scharreld kwam aardig in de richting van het bedrag dat we moesten vinden. Het is minister Brinkman van WVC die ons voor het blok zet. Praat u daór eens mee," hield hij Baks - partijgenoot van de minister - voor. Hij vond ook dat het ouderenwerk in de huidige voorstellen wel degelijk wordt ontzien. "Maar misschien zijn er bij na dere analyse van de activiteiten nog wel andere mogelijkheden te ontdekken." van oosten fotografie Soesterbergsestraat 57. Winkelcentrum SoestZuia ic-l 02155 13109 Dames- en Herensalon voor aktuele haarmode. Pruikenspecialist. Wij zijn vrijdags weer tot 21.00 uur geopend Nieuweweg 46 A - Soest - Tel. 10938 i "Hallo" zei hij, gooide zijn windjack over een stoel en viste een vogeltje uit een van de twee wijde borstzakken die op zijn blouse gestikt waren. Hij opende zijn hand en er werd een veelkleurig vo geltje zichtbaar met een papegaaie-sna- veltje. "Dit is Dozo zei hij en zette het kleur- plaatje op zijn schouder. A Isofdit de ge woonste zaak van de wereld was wandel de hij naar een hem passende stoel en ging zitten. Ook de agapornus scheen niets vreemds aan de situatie te kunnen ontdekken. Die keek vrijmoedig om zich heenvond een stevige plant en flad derde er op af, onderweg een straal dun ne f lubber op de vloer achterlatend. "Dat doet ie wel vaker als hij ergens net binnen is" verduidelijkte de jongen, ter wijl hij met een toiletpapiertje de zo slor dig afgescheiden uitwerpselen inpakte. "Hij moet nog veel leren. Dat komt doordat zijn vader uit de volière ontsnapt is. Zijn moeder moest toen helemaal al leen op het huis passen en had boven dien de zorg voor eten en drinken van twee kleintjes. Daar werd moeder een beetje overspannen van en toen gingen de andere vogels op die kleintjes jagen. Precies zoals je zegt, het zijn net mensen. Het werd kompleet oorlog in de volière. In die strijd heeft een van de twee vogel tjes het leven gelaten en deze was op ster ven na dood. Hij was nog te klein om zelf te kunnen eten en drinken en na de be handeling behoorlijk toegetakeld." En inderdaad, zijn hals was een een kant nog helemaal kaal. "Toevallig had ik in die tijd net vakantie, dus toen heb ik 'm korreltje voor korrel tje te eten gegeven. Zó, van tussen mijn lippen viste hij het voer weg, nadat ik de eerste dagen zelf eten en drinken in zijn bek gestopt had. Nu ben ik zijn vader. Het bleef even stil. Zo veel zorg voor zo 'n nietig vogeltje is een teken van hoop. Hij riep Dozo, die prompt op zijn schouder plaats nam. Uit de andere borstzak peu terde de vogelvader wat graankorrels, voerde die aan de jonge agapornus en stopte het vogeltje in de zak waaruit het gekomen was. Bij het aantrekken van zijn jack legde hij nog even het verschil uit"Zie je, rechts is zijn etensbakje en in de linkse woont hij." Bovenaan dit verhaal staat de trotse 'va der'met zijn vogeltje. Het is een zelfpor tret van de tekenaar die een verhaal voor de krant kwam ophalen om daar een te kening bij te maken. Selected dealer SC MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID BAR EETCAFE dOude Enghe= Middelwijkstraat 2 Soest tel: 02155-1S331 Jvefen is nief no*/i<j, linnen en Je hei/ hef tjevenefen

Soester Courant | 1987 | | pagina 1