jf Beide Kerstdagen diner-dansant =T1 jQMEË O Restaurant Darthuizen ^Qjehcmnos^ Nieuwbouw Van Breukelen gestart Vijf Denen weer even op bezoek bij Jeugdzorg TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaatvlêriwoqt rendier ^OND^ ormatie Snotpegel Welfare-verkoping Rode Kruis in Hoog-Soestdijk Reserveer tijdig om teleurstelling te voorkomen. Telefoon 13807 Voor een Kerst in stijl! Hobby-cursus bij 'Haard en Hobby' Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Reumapatiènten op 17 november bijeen Groenstrook als bouwplaats Auto's doelwit van inbrekers Twee acties van Unicef Verkeerscontroles Loodgieterswerk VlLitdïmiï: Dief actief in kleedkamer SEC voor doe-het-zelvers Bemesting, de basis van gezonde groei •AGINA WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA t werk louche en Re- tuntinga itgebrachteboek nen in de Rain- voor een groot iedere werkende moeten krijgen, ;n problematiek an de werkelijk- ïteert bij het ge- ing en adviezen npak, waardoor baar wordt, het bespreekbaar, een compleet tende vrouw die ondernemingen veler irspers i verhalen waar van een geheel en. Wat mij be- waarop ik niet gegeven, ook in ;stigt de schrijf- ijk groot talent, pen in cynisme in haar eerder -ukkelijk gedo- humor feest, in aarvan nauwe- In ieder van de ien mensen, zo ie schrijfster er- n niet Höweler- ;t. Soms schijn- r echt leuk. De erige verhalen- jrote uitstraling ndel. "Tragisch veler, een com- haar lezerspu- zal houden. rshall na r nodig om de- ie omvang een st te voorspel- l Siberië, twin- De schrijfster iie verbeelding n in werkelijk- ieze roman de >edige Yanan, waarin het be- ïnd is. Levend chepper ervan leeft voltooid, met het leven ag. Oorlog en iefde en jalou- in als zichtbare roman die eer- dan Ameri- ïrmoeden. on Warendorf ste garnituur, boek, vele ja- ïe liefhebben- rat op vrijheid haar echtge- ;n voor gerui- nestje moet >raktijk wordt goed ogende i een opzicht echtgenote als :houwd. Keer noureuze po- ie problemen, :n worden ge- Iders te berei- eindevaneen komische en na zelfs 255 ta ir ijfster Buchi van de Afri jals de titel al ar laatste ro- De roman 1 van de 20e en Afrikaans leeftijd wees r wordt ver- v. Volwassen je te worden aar doet be- e de man van iwen. Op het vaarvan der- waarvan is bij ike. Ze komt ind die weet P 10 /EEK ION ouwer 14,90 ird 29,90 nan :a 37,50 it pad van 79,— 99,50 19,90 Ie 19,95 tin 49,- kker 14,95 24,50 i ven ■Zuid"-Tal. 12419 )ekhandel. door Arie Wandelaar Er zijn gebeurtenissen in Arie's leven die, hoe onbelangrijk ze ook lijken, niet aan de aandacht van buitenstaan ders ontsnappen. Neem nou afgelopen zaterdag. "Wat ben jij nou aan het doen?", vroeg een alleraardigst buurjongetje voor zien van een snotpegel die van geen wijken wilde weten. "Ik snuit mijn neus". "Niet waar, jij wast je auto". "Waarom vraag je 't dan als je 't al weet", wilde Arie weten, "Nou gewoon, zo maar." De vader van de bezitter van de snot pegel leverde ook een bijdrage. Arie's auto van boven tot onder bekijkend constateerde hij met iets verwijtends in zijn stem: "Zo, eindelijk de auto n's een beurt aan het geven? Het werd tijd zou ik denken." De snotpegel haakte er fijntjes op in." Helemaal niet. Hij staat gewoon zijn neus te snuiten." Behorend tot de cate gorie vaders die de theorie aanhangen dat je kinderen nooit moet tegenspre ken antwoordde de opvoeder: "Daar heb je gelijk in Jan-Willem. Wat dom van papa dat hij 't niet gezien heeft." Met een blik van: wie staat wie hier nu te belazeren? verdween de kleine Jan- Willem uit beeld, even later gevolgd door zijn vader die Arie's werkzaam heden eveneens voor gezien verklaar de. Arie's buurvrouw die d'r wagen dage lijks een schoonheidsbehandeling geeft en de wieldoppen iedere week manicuurt was de volgende belangstel lende. "Dat werd tijd", begon ze agressief. "Ik zei toevallig nog gisteren tegen mijn man: Als Arie zichzelf net zo veel wast als z'n auto dan beklaag ik zijn vrouw." Beklaagde Arie Wandelaar zocht en vond verweer. "Het is het werk niet", huichelde hij met overtuiging, maar de mensen van de garage, en die kun nen het toch weten, hebben mij altijd voorgehouden dat veel wassen slecht is voor de lak van een auto." Als een heilsoldate die de boodschap in ver keerde aarde ziet terechtkomen maak te ze zich snel uit de voeten. Water, enige chemische hulpmiddelen en Arie's onverzettelijke inzet deden hun werk en begonnen de vierwieler iets van zijn oude glans uit het vooijaar van 1986 terug te geven. Ook mede-eigenaar Marie ontging de opmerkelijke metamorfose niet. Alsof Arie doende was voorbereidingen voor het winnende doelpunt te treffen kraaide ze vanuit de deuropening: "Wat wordt ie mooi." "Wie bedoel je?", informeerde Arie, geheel bij de les zijnde. Het antwoord op deze indringende vraag moet van daag de dag nog binnenkomen, maar kon ter plekke ook niet worden gege ven, aangezien de op zaterdag dienst doende PTT-besteller enige blijken van oprecht medeleven verstrekte. "Heeft U er ook zo een bloedhekel aan?" informeerde de overwerker. "Ik wel", vervolgde hij met een toonzet ting waaruit solidariteit sprak. "Maar ja, wat moet je? Doe je het niet dan rot zo'n wagen onder je kont vandaan. Dan ben je verder van huis. En wat heb je nou meer in je leven dan een auto?" Arie's poging het antwoord op 's mans laatste vraag in te vullen mislukte aan gezien de met poststukken behangen marathonloper haast maakte met de uitoefening van zijn funktie, teneinde nog iets van een aangebroken zaterdag over te houden, om aan een douche- vragende auto te besteden. Terwijl een zeem de blinkende finale inluidde van een gedegen wasbeurt meldde zich een andere commentator, onze nieuwe buurman. Een late ont dekking, die zich met een splinternieu we racefiets, voorzien van 88 versnel lingen, in de kijker van Peter Post en andere ploegbazen tracht te rijden. Dampend en zwetend van de gedane inspanning merkte hij op: "Gooi die auto toch aan de kant. Doe als ik. Neem de fiets. Daar blijf je gezond bij." "Hoe krijg ik mijn schoonmoeder met d'r gekneusde teen dan naar de huis arts?", antwoordde Arie teneinde het bezit van zijn automobiel te verklaren en te rechtvaardigen. Buurman sloeg geen acht op dit verweer. Met de snel heid van een raket was hij al weer doende een scherpe bocht af te ron den. De wasbeurt eindigde zoals ze, wat be langstelling betrof, was begonnen. De kleine Jan-Willem, nog steeds in het bezit van een naar een record- groeiende snotpegel, diende zich als laatste spreker aan. "Wat is je auto mooi geworden", liet hij ongevraagd weten. Zo goed kan mijn papa het niet. Goh, het lijkt net een nieuwe." Het manneke zag dat Arie de lofzang met groot genoegen in ontvangst nam. Kinderen, met en zonder snotpegel, niets ontgaat ze. "Hebbie nog van die lekkere droppies in je auto?" informeerde hij. "Voor jou wel twee", beloofde Arie, omdat tenslotte ook kleine mensen niet op èèn been kunnen lopen. "Ik vind 'm echt mooi hoor", stelde Jan-Willem smakkend vast. Waren zijn complimenten de prijs voor de drop, of de waarheid? Als hij bij de volgende wasbeurt in 1988 drop afneemt toch eens informe ren. ARIE WANDELAAR Soester Courant: elke pagina geld waard Op dinsdag 17 november a.s., van 14.00 tot 16.00 uur, zal er in Hoog- Soestdijk weer een Welfare-verkoping plaatsvinden, waar de door de deel neemsters gemaakte schitterende wandkleden, borduurwerken, kleding, knuffelbeesten etc., weer tegen zeer aantrekkelijke prijzen verkocht zullen worden. Ook zal er weer een verloting plaatsvinden. Met het oog op de komende feestdagen zullen velen hier een leuk en nuttig ge schenkje kunnen vinden. Zoals gebruikelijk wordt de opbrengst van deze verkoop besteed om voor de toekomst weer materialen aan te schaf fen om de deelneemsters blijvend een gezellige middag of ochtend te bezor gen. De firma "Haard en Hobby" in Soest geeft op 30 november 1987 gelegen heid om in een drie uur durende cursus kennis te maken met zes verschillende hobby-materialen. Omdat de aanschaf van de eerste benodigdheden voor een nieuwe hobby meestal vele tientallen guldens bedraagt, wordt nu met ge meenschappelijk materiaal en onder deskundige leiding gewerkt aan een zestal technieken. Daardoor zijn de kosten van ƒ10.00 p.p., inklusief alle materialen, zéér laag te noemen. (En wat gemaakt wordt, mag meegenomen worden naar huis.) Wat houdt de cusus in? - Hoe met koud emaille sieraden ge maakt kunnen worden; - Hoe met tex tielverf een leuk kerstkleed o.i.d. op zeer simpele wijze vervaardigd kan worden; - Hoe flonkerende kristallen op kleding, tassen of schoeisel beves tigd kunnen worden, zodanig dat het gereinigd kan worden en het erop blijft zitten.; - Hoe van een voorwerp een exacte mal gemaakt kan worden; - Hoe uit tientallen spiegeltjes een passend sieraad kan worden gemaakt. Op deze cursussen worden allerlei voorbeelden getoond en worden diver se toepassingen van de materialen uit eengezet. Tevens wordt iets meegege ven om zelf met de kinderen thuis uit te proberen. Inlichtingen: "Haard en Hobby", Koninginnelaan 48, tel 12245. Zoals reeds in eerdere berichten te le zen was, heeft de uitbreiding van het dienstenpakket met o.a. de ingebruik name van de Multi-User Computer, een verdergaande serviceverlening op het gebied van financieringen alsmede de toename van het aantal prospekts tot de nieuwbouw van een kantoor pand geleid. Deze week werd aan de Koninginne laan dan ook begonnen met de bouw van het nieuwe bedrijfspand van A.A. van Breukelen Assurantién B.V.-Vast- goed-Financieringen. Aanzienlijke vertragingen in de afgifte van de betreffende vergunningen nood zaakte de heer Van Breukelen de bouw met enkele maanden uit te stellen. In te genstelling tot eerdere berichten wordt het pand niet per 1 januari in gebruik genomen maar aanvang maart 1988. Tot deze datum blijven alle bedrijfsakti- viteiten op de Julianalaan in Soest plaatsvinden waarna deze vestiging ge sloten zal worden. Voor advies en informatie op het ge bied van verzekeringen, hypotheken, financieringen en onroerend goed kan men dus vrijblijvend kontakt opnemen met: A.A, van Breukelen Assurantiën B.V.- Vastgoed-Financieringen, Julianalaan 45, Soest, telefoon 02155-17962. De stichting Jeugdzorg heeft weer be zoek gehad van een aantal Denen uit Holbaek. Vier jongerenwerkers en een politieman namen vrijdagavond even polshoogte in het clubhuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg. On der hen bevond zich Lars Dinesen, die al meer dan tien keer in Soest is ge weest. Zijn eerste contact met Soest dateert uit 1981, toen hij met Holbaek Basketbal Klub een uitwisseling aanging met de basketbal vereniging The Red Stars. Die wederzijdse bezoeken leggen beide clubs nog ieder jaar af. Dinesen kwam vorig jaar met drie collega's en een aan tal jongeren naar Soest. Op het pro gramma stond toen ook een bezoek aan de stichting Jeugdzorg. Korte tijd daar na kwam Dinesen, vergezeld van twee collega's, weer naar Soest, waar hij toen onder meer een gesprek had met wet houder drs. Günther Plomp en met Jo- han Baks en Theo Papilaja van Jeugd zorg. Dat leidde ertoe dat Jeugdzorg in de af gelopen zomer met acht jongeren tien dagen lang vakantie hield in Holbaek. De Soesters kregen daar gratis onder dak van Ungdoms Radgivning, het jeugdopvangcentrum waar Lars Dine sen werkt. Afgelopen vrijdag was Lars Dinesen met drie andere jeugdwerkers en een politieagent even in Soest. Het vijftal maakte een oriëntatiereis in ons •nr land en verbleef in een hotel in Amster dam. Natuurlijk deden ze vrijdag Soest aan, en werd De Vangrail bezocht. Daar werden met een aantal jongeren, Theo Papilaja, Johan Baks en Wil Mar- tens herinneringen opgehaald van de afgelopen vakantie. De Denen kregen vrijdag ook een rondleiding in een Rijksinrichting voor jongeren in Amersfoort. Verder oriënteerden ze zich bij verschillende instellingen in Amsterdam. De Denen haalden herinneringen op van de vakantie, die Jeugdzorg dit jaar in Holbaek hield. ART-GRAPHICS DRUKWERK DE ARTISTIEKE BENADERING IN ART-GRAPHICS EN DRUKWERK Wij bieden U een uitgebreide collektie Art- Graphics van uitzonderlijke kwaliteit en artistieke waarde uit voorraad leverbaar of op bestelling keuze uit al of niet ingelijst Het familie en relatie drukwerk is een uitgebreide collektie van niet alledaagse ontwerpen Voor informatie kunt U ons bellen óf Kom eens langs Koninginnelaan 25 3762 DA Soest Tel: (02155) 25486 De Vereniging van Reumapatiènten Soest/Baarn houdt op dinsdag 17 no vember een bijeenkomst in De Speel doos aan de Rembrandtlaan in Baarn. Er worden activiteiten opgezet, en men kan informatie inwinnen over reuma. De aanvang is 14.00 uur. Iedereen is welkom. In verband met groot onderhoudswerk aan diverse woningen aan de Staring- laan en Betje Wolfflaan hebben Burge meester en Wethouders de aannemer toestemming gegeven om in de periode half december tot eind mei een stuk groenstrook aan de Betje Wolfflaan tij delijk in te richten als bouwplaats. Het aantal diefstallen uit auto's neemt maar niet af. Eerder zijn geparkeerde wagens meer en meer het doelwit van inbrekers. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om jongeren, die veelal in groepsverband opereren. In Soest werden vorige week in een et maal vier auto's opengebroken. Zo ver dwenen een diplomatenkoffer met per soonlijke bescheiden en een regenjas uit een wagen, die stond geparkeerd aan de Prins Hendriklaan. Bij een garagebedrijf werd uit de auto van een klant de radiocassetterecorder gesloopt. Hetzelfde gebeurde in een au to aan de Wiardi Beckmanstraat. Een scheerapparaat was de buit bij een dief stal uit een auto aan de Schrikslaan. Een 43-jarige Soester verloor tenniskleding, een tennisracket, een tas en toiletspul len nadat onbekenden een scheer- raampje van zijn wagen forceerden. Zijn auto stond aan de Gerrit van de Veenstraat. De politie vermoedt dat in alle gevallen dezelfde dader(s) in het spel is of zijn. Het nieuwe kantoorpand van A. V. van Breukelen Assurantiën-B. V.-Vastgoed- Financieringen aan de Koninginnelaan 40 in Soest. Dit jaar vallen voor Unicef, het kinder fonds, twee campagnes samen, n.l. de collecte en de .wenskaarten aktie. Unicef wordt vaak verward met Unes co. Unesco is de culturele organisatie van de Ver. Naties heeft geen enkele binding met Unicef - het Kinderfonds van de Ver. Naties. De eerste campag ne, de collecte is reeds achter de rug en heeft in Soest 12.000 gulden opge bracht. Dit bedrag wordt nog aanzienlijk hoger, omdat velen hun bijdrage rechtstreeks per giro 7515 aan Unicef Den Haag overmaken. De tweede aktie is nu ook gestart, de wenskaartaktie. De Unicef wenskaarten voor de Kerst en alle ande re gelegenheden staan garant voor kwa liteit, aangezien kunstenaars uit de hele ^wereld, hun werk gratis voor Unicef af staan. Behalve kaarten zijn er tal van andere kado artikelen, voor groot en klein, zo als de agenda, de briefkaartkalender, speelgoed, adventskalender voor kin deren, postpapier en een fraaie collectie porceleinen wandborden. Mogelijkheden te over om met Uw aan koop voor Sinterklaas het Kinderfonds te steunen. Adressen: H. Rademaker, Lange Brinkweg 62. Mevr. Blok, Erikaweg 4. Mevr. A. Weitzel, v. Straelenlaan 44. Bij het gemeentelijke informatiecen trum zijn folders te verkrijgen. Unicef Info en Winkel, Lange Brinkweg 62, tel. 10466. Voorwoord burgemeester Komende weken wordt de jaarlijkse Unicef-campagne gehouden. Dit houdt in, dat dan op ons allen een beroep wordt gedaan het werk van Unicef te steunen. Het kinderfonds van de Ver enigde Naties werkt in 100 landen. Voor f 15,- per maand kan een kind uit één van die landen al geheel geholpen worden aan voeding, medische zorg en scholing. Als kindersterfte kan worden teruggedrongen, blijkt ook de propa ganda voor geboortebeperking succes vol, zoals in Korea, Sri Lanka, Costa Ri- ca of Thailand. 'Kans voor een kind' draagt zo, via een omweg, ook bij aan beteugeling van de bevolkingsgroei die de wereld dreigt te verstikken. Uw hulp helpt wel degelijk al beweren 'ze' van niet. Dit zijn de nuchtere resultaten waar Unicef een belangrijke bijdrage aan le vert. Ook in Soest zijn mensen aktief hiervoor aan het werk. Graag breng ik hun werk onder uw aan dacht en beveel de aktie 'Kans voor een kind' van harte bij U aan. P. Scholten, burgemeester. De politie hield maandag j.1. een aantal verkeerscontroles op diverse plaatsen in Soest, 's Middags werd er gecontro leerd op de maximumsnelheid aan de Nieuweweg, waar 589 auto's werden "gescreend". Daarvan reden er 34 te hard. De top lag op 86 km/u. De be stuurders krijgen een proces-verbaal. Dat geldt ook voor de vier automobilis ten die bij de controle aan de Lange Brinkweg werden betrapt. Er werden in totaal 83 auto's gecontroleerd. De top lag hier op 90 km/u. Op het kruispunt Van Weedestraat/ Stadhouderslaan werd een rood-licht- controle gehouden. Dat gebeurde 's avonds gedurende één uur. De politie betrapte hier vijf automobilisten die door het rode licht reden. Ook zij kre gen een proces-verbaal. Installatiebedrijf j'. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 In de oorlog gonge wullie nog aallus zei- Ie opdeEem. Biedejaachthoavein Boa- re kojje B.M.'s hure en doarmee deurkliefde we de golve. Haarstikke mooi waark, moar laange stukke rechtuut zeile waas ter niet bie, met aal die bochte mos je voak overstaag en zo 'n B. M. haad un oardigstukkie kiel en ajje daan niet gauw 'enogt waas kwaam je mooi vaast te zitte in 't riet. Daat waas ok weer niet zo aarg wangt meestaai haawwe waat leuk vrouwvolk an boord en daan haajje niet zo'n hoast om weer vlot te wake. Rietzeile noemde we die woatersport. Daa's aalweer un heule tied 'eleje. De Pwam kojje heulemoal niet op. Doar zaat je aal doaluk in de baagger en riet waas d'r ok niet. Huze stinge doaw ok nog niet. Boare hield bie de Ooster- stwat op en je waaster nog midde tusse de weilaangde. Vaandoag de daag wone de Boarineze omtrent laangest de Pwamgraacht. Ze zitte d'r aal joare te draamme over un brug d'r over. Veur de fletse. Soest houwt aal die tied ut poot straak en wil d'r niet an. Dus ik ok niet. 'k Het vwgger aallus 'ezeid: nog geejn plaank over de Pwam, 't is aal dwk zaat op de Hilhorstweg. Moar waat kriege we noeng? Op eejns goat Soest toch over staag en goat Boare voortemeej toch ze zin geve! Rietzeile is ter niet meer bie op de Eem, je hoeft niet baang te weze om deur de wingd te goan, waangt ut woater is zo- veul brejer as toeng. Zeile en weiemoakt geejn laawoai, fietse ok niet, moar brommers des te meer en ajje fietse toe- loat krieje ok meteejn vaan die scheu- riesders met ope knaalpotte. Boare zaal de zeilwedstrijd best winne, moar woa- wm Soest noeng plotseling wel baakzeil hoalt, daat snaap ik niet. Zouwe we baang worre veur de Boarineze? Zouwe zeande aangdere oever dreige met repre sailles? Daat kunne wullie ok! Awwe dwaars wille leige daan gooie we de Noaldplaat over de Toreloan of we dempe stiekem de Gwte Kom in 't Boarese bos. Daa's flauwe kul moar we houwe ze niet ho! En as ze daan met aalle geweld ze greig vlug in Oamersfoort wille weze, woawm motte wullie daan meejbetoale an de koste? Loate ze zelluf over de brug komme as ze d'r belaang bie hebbe! As ze aalle zeile biezette kenne ze ok best un wngdje aasfaalt geve veur 't paad op de Soesder gwngd. Veur Boare goat de wingd daan ten leste uut de goeie hoek woale, moar ik ver- waacht nog wel un knaap stukkie storm op 't Bremeentje an de Soesder kaangt. Ajje 't ming vwagt, daan mok zeige't kaang nog best effe rustig weer blieve, moar ik ziet de buuj wel haange. En as 't noodweer wordt zit ik wel mooi met un oorlaam in de haangd lekker thuus. Hannes van de Neng kontoor effkieniv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 COMPUTERSUPPL1ES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Uit één van de kleedkamers van de voetbalvereniging SEC heeft een onbe kende dief een winterjack ter waarde van honderden guldens ontvreemd. De jas is eigendom van een 41-jarige Soes ter. Een negen jaar jongere man werd van zijn portefeuille afgeholpen, vermoede lijk door een zakkenroller. In de porte monnee zat een bedrag van 170 gulden en een aantal postzegels. Erik van Dorresteyn f/ mi medewerker'tVaarderhoogt Een heel mooie kreet, zullen veel tuinbezitters denken maar wat moeten we ermee? Er zijn zoveel meststof fen en bodemverbeterende produkten op de markt, dat we geen duidelijk overzicht meer hebben. Daar wil ik graag wat verandering in brengen door in deze afle vering aandacht te besteden aan de 4 belangrijkste bo- demverbeteringsprodukten die in deze tijd goed toe pasbaar zijn. Wanneer mesten? Als het meeste blad van de bomen is en we dit verwij derd hebben (zelf eventueel goed te composteren) kunnen we tussen bomen, heesters en vaste planten de bemesting van onze keuze uitstrooien. Bemesten we al terwijl nog veel blad vallen moet, kan harken we la ter me het verwijderen van het blad vaak weer een groot gedeelte van de toegediende bemesting weg. Welke meststof we gebruiken hangt af van persoonlij kevoorkeur en ervaring maar bovenal van de kwaliteit van de bestaande tuingrond. Welke meststof(fen)? Een juiste keuze van meststoffen wordt in hoofdzaak bepaald door de grondsoort. Droge zandgrond vereist een heel andere aanpak dan vette klei of bijv. vochtige veengrond. Op droge zandgrond waar we in het Gooi en omgeving het meest mee te maken hebben spreekt het eigenlijk voor zich dat we een bodemverbeterend produkt doorwerken dat de grond vochtvasthouden- der maakt. Daarnaast is deze grond meestal voedse- larm zodat ook de voedingstoestand moet worden op gevijzeld. Een meststof die aan beide wensen toege- moetkomt is de ouderwetse ruige stalmest, die echter steeds minder te koop wordt aangeboden. Veel tuin bezitters werken er ook niet graag mee vanwege de ge ringe en onkruid bevorderende eigenschappen van het produkt. Een goed alternatief is de combinatie van tuinturf en gedroogde koemest of siertuincompost. Tuinturf heeft een sterk vochthoudend vermogen en koemest of compost zorgen voor de nodige voeding. Tegenstanders van gedroogde koemest wijzen altijd op de verhoogde onkruidgroei na het gebruik ervan; anderzijds is een gezonde groei en bloei van de tuin planten het resultaat. Compost is ook een prima mest stof als er tenminste goed gelet wordt op de dosering. Een teveel aan compost kan een krachtige groei tot gevolg hebben, waarbij bloei gedeeltelijk of soms ge heel achterwege blijft. Een al te ruime compostgift kan zelfs verbranding veroorzaken. De verwerking Wat de te gebruiken hoeveelheden van de bodemver beteraars betreft houden we normaliter de ge bruiksaanwijzing op de verpakking aan. Voor abnor maal droge gronden of gronden met een slechte struc tuur kunnen dergelijke doseringsvoorschriften wor den aangepast in overleg met vakmensen op de tuin centra. De belangrijkste bemesting is de bemesting die wordt doorgewerkt bij de aanleg van een tuin. Op dat moment hebben we nog niet met allerlei bestaande beplanting te maken, die het doorwerken van de mest- produkten door de bovenlaag van de grond vermoei- lijkt. In bestaande tuinen kan meestal slechts licht worden doorgewerkt met behulp van hark of cultiva tor zonder al te veel wortels te beschadigen, jaarlijks bemesten kunnen we echter niet straffeloos achterwe ge late. De tuin verpaupert en ziekten en plagen slaan eerder toe.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11