HELP HELPEN 'Tachtig uur werken, maar toch leuk' Diabetes Mellitus: een "stille" ziekte 'Eemland' bouwt kast voor 'Vrouwen voor Vrouwen' Jubileumconcert Apollo goed uit de verf WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 17 Klachten bezorging Soester Courant Michiel Cassuto van de nieuwe geitekaasboerderij in Soest Redders en geredden bijeen in Soesterberg Reddingsaktie uit W.O.II herdacht in Luchtvaartmuseum Grift Trappen mag stuk grond huren Nationale Diabetes-collecte 9-15 november Kinderpostzegelactie van start Project verpleeghuiszorg/thuiszorg in Baarn en Soest Autodiefstal mislukt RODE KRUIS SOEST GIRO 5.167.893 Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Op 27 oktober j.1. werd de eerste gele- genheidsenveloppe die door de Stich ting Vrienden van het Militaire Lucht vaart Museum werd uitgegeven, ter herinnering aan de moedige reddings operatie uitgevoerd met Dornier Do- 24K vliegboten van de Marinelucht vaartdienst, aangeboden aan Kapitein ter Zee b.d. W.O.P.R. Aeroout, toen malig Commandant van Groep Vlieg tuigen Acht (GVT-8) tevens boord- commandant van de Dornier Do-24K vliegboot X-18 van de Marinelucht vaartdienst. Bij deze korte plechtigheid waren een aantal geredde drenkelingen aanwezig van de door de Japanners getorpedeer de Hr. Ms. Torpedobootjager 'Van Nes.' Deze bemanningsleden hadden hun leven te danken aan de vliegboten van de Marineluchtvaartdienst waaron der de Dornier Do-24K de X-18 onder commando van de Marine-officier vlieger Aernout. Het was zowel voor de geredde beman ningsleden van de 'Van Nes' als de red ders van de Marinevliegboten een ont roerend weerzien, temeer daar sommi gen elkaar in de afgelopen 45 jaar nim mer meer hadden ontmoet. Vele herin neringen werden weer opgehaald en opvallend was dat men nog vaak vele details wist te herinneren van deze grootse reddingsoperatie waarbij 358 van de 550 opvarenden konden worden opgepikt door de Nederlandse vliegbo ten. Zo bracht de X-18 van Comman dant Aernout 52 drenkelingen naar vei liger oorden. De voorzitter van de Stichtig Vrienden van het museum, Generaal-majoor b.d. H. Dieters, reikte niet alleen de eerste 'Do-24 enveloppe' uit aan Kapitein ter Zee b.d. Aernout, maar gaf ook aan alle aanwezige bemanningsleden van de Dornier-vliegboten die toendertijd aan Het bedrijf Grift Trappen bv mag van de meerderheid van de raad een stuk gemeentegrond huren. Het betreft een strook aan de Nijverheidsweg waar Grift Trappen is gevestigd. Eerder had het Soester bedrijf onge vraagd het gemeentelijke perceel als parkeerterrein in gebruik genomen, terwijl het diende als groenstrook tus sen de wijk Klaarwater en het industrie terrein. Het College wil het terrein nu voor 1500 gulden per jaar aan-het be drijf verhuren. CDA, WD en D66 hebben daar geen moeite mee. De overige drie partijen, PvdA, Progressief Soest en klein rechts, uitten wel bezwaren tegen de huurover eenkomst. "Je kunt zoiets niet achteraf formaliseren," zei Wiebe Meilof (SGP/ GP/RPF) over de genoemde handel wijze van Grift Trappen. Ook Jan Vis ser van Progressief Soest meldde tijdens de vergadering van de commissie finan ciën dat hij niet akkoord zal gaan. Kees Boerkoel (PvdA) was eveneens tegen. Tussen neus en lippen door vroeg hij zich af of het huurcontract geen prece denten zal scheppen. Generaal-Majoor b.d. H. Dieters rechts op de foto), overhandigt het eer ste exemplaar van de Do-24K en veloppe aan de kapitein ter Zee b.d. W.O.P.R. Aernout. deze reddingsaktie deelnamen, alsme de aan enige aanwezige geredde ex-be manningsleden van de Van Nes' een enveloppe. Na het officiële gedeelte werd onder het genot van een drankje nog gezellig na gepraat en toonde men zich zeer dank baar voor de door het museum verleen de gastvrijheid. De gelegenheidsenveloppe nr. 6, ge wijd aan de legendarische vliegboot de Do-24 K, is voor vijf gulden per stuk te verkrijgen in het winkeltje 'De Brik' in de Ir. Vreeburghal van het Museum. De opbrengst van de gelegenheidsenvelop pen komt via de Stichting Vrienden ten bate van het Luchtvaartmuseum. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. telt Michiel, 'Mijn vader, en mijn opa trouwens ook, waren dominee. Ik heb daardoor wel vaak in een omgeving ge woond waar veel boeren waren, zoals in ter Apel en Dieren. Daarna werkte mijn vader in Bilthoven. Daar heb ik Kees Laros ontmoet. Bij hem ben ik een paar jaar geleden begonnen met het houden van geiten. Na de HAVO ben ik naar de Hogere Landbouw School gegaan, dat was heel leuk. Van mijn jaar is twintig procent boer geworden, maar van de niet boerenzoons boert nu de helft. Er is er nog een met geiten begonnen, een paar met wormen, enkelen met vissen en een met bevers. Ook zijn er een aan tal kaas gaan maken. Ik wilde eigenlijk koeien gaan houden maar tijdens een stage op school kwam ik terecht bij een boer die 500 schapen molk. Daarna liep ik stage bij een boer die blind was. Hij had eerst koeien gemolken, mar dat werd te gevaarlijk. Toen is hij met geiten begonnen, hij had er tachtig. De dieren herkende hij aan hun geluid. Voor die man had ik veel bewondering. Na deze stage wist ik zeker dat ik met geiten wil de beginnen. Geiten zijn leuk, ze her kennen je". 100 soorten geitekaas "Je kunt geitekaas onderverdelen in en aantal groepen; harde kaas, zachte kaas en halffiarde kaas. Die kun je weer on derverdelen in soorten met of zonder schimmel of bacterie. Dan heb je per groep weer tientallen soorten. Ik maak 7 soorten kaas. Het zijn kaassoorten die voor de Nederlandse consument ge schikt zijn. Dat betekent datje heel veel schimmel en bacteriekazen niet kunt maken. Ik maak vooral Goudse geite kaas, die kun je lang laten liggen. Goeie geitekaas smaakt fris, licht zuur en af hankelijk van zijn leeftijd heeft hij een unieke smaak die een beetje aan de geit doet denken. Ten opzichte van koekaas is hij iets aan de broze kant maar zacht. Hij wordt ook anders gemaakt dan koe kaas. De lekkerste kaas die ik maak is een zachte kaas met knoflook, maar de harde kaas verkoop ik het meest. Geite kaas is iets duurder dan koekaas. Het winnen van een hoeveelheid melk van een geit kost meer tijd dan het verkrij gen van dezelfde hoeveelheid bij een koe. Geitekaas is een echte specialiteit'. Verder verkopen we geitemelk. Die wordt veel gekocht door mensen die al lergisch zijn voor koemelk. Ook begin nen we binnenkort met de verkoop van vlees in de vorm van gerookte droge worst. Geitevlees is, mits op de juiste wijze bereid, erg lekker. Vooral het lamsvlees is een delicatesse. Als het vlees wat ouder wordt dan is het, net als rundvlees, wat taaier. Vooroordeel 'Het meeste werk doe ik in m'n eentje, maar soms heb je hulp nodig, bijvoor beeld bij het binnenhalen van het hooi of in de winkel'. Als we Michiel Cassuto vragen hoeveel uur hij per week werkt begint hij te lachen, maar na een beetje rekenen zegt hij; 'Zo'n tachtig uur per week denk ik'. Toch zou hij als hij zou moeten kiezen weer beginnn met het houden van geiten, alleen dan mis schien in Frankrijk. "Daar kun je wat meer soorten kaas maken en bovendien bestaat daar niet zo'n vooroordeel te genover de produkten van een geit. Daar wordt ik wel eens moe van en het blijkt trouwens altijd weer mee te val len. Binnenkort hopen wij een EKO- bedrijf te worden. Óp zich ben ik niet zo'n hele felle voorvechter van de biolo gische- en ekologische landbouw, maar ik wil wel bewust omspringen met de natuur zonder het realisme uit het oog te verliezen. Daarbij komt dat het land hier rondom de boerderij eigendom is van Natuurmonumenten. Zij zien na tuurlijk graag dat het land ekologisch beheerd wordt. Bovendien voelt een geit zich beter thuis op land dat ekolo gisch beheerd wordt dan op zeer eenzij dig en zwaar bemest grasland". Het bedrijf is in zijn huidige vorm het afgelopen voorjaar gestart. Michiel Cassuto en zijn medefirmanten, de fa milie van de Breemer, verkopen hun produkten van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Bijna iedereen heeft wel een suikerpa tiënt in zijn directe omgeving. Neder land telt er namelijk zo'n kwart mil joen. Toch weet men vaak helemaal niet dat iemand suikerziekte (officieel diabetes mellitus) heeft. Dat komt doordat ht een "stille" ziekte is. In het dagelijks leven merk je er maar weinig van. Een diabeet voldoet niet erg aan het beeld dat de buitenwereld van een 'pa tiënt' heeft: hij ziet er niet ziek uit, voelt zich ook niet ziek en kan gewoon aan al les meedoen, zoals werken, sporten en uitgaan. Hij moet alleen wel veel in het werk stellen om zo'n gewoon leven te leiden. Want al is suikerziekte misschien een onopvallende ziekte, de risico's liegen er niet om. Zo kan diabetes bijvoor beeld blindheid en zenuw- en nierbe schadigingen veroorzaken. Over suikerziekte bestaat veel onduide lijkheid. Vandaar dat de omgeving soms merkwaardig kan reageren. In ie der geval is een suikerpatiënt allerminst zielig of gehandicapt. Hij moet welis waar een gedisciplineerd leven leiden, insuline spuiten of tabletten slikken, maar in de regel is er weinig opvallends aan hem te zien. Hij is een beetje te ver gelijken met iemand die een bril draagt: mét bril gaat alles goed; pas wanneer die wordt afgezet, komen de proble men. 'Zoete doorstroming' Iedereen kan diabetes krijgen. Het is een ongeneeslijke ziekte die optreedt wanneer de alvleesklier niet meer goed werkt. Deze klier levert het hormoon insuline, dat nodig is om de suiker uit ons voedsel om te zetten in warmte en energie, waardoor wij ons prettig voe len en normaal kunnen functioneren. Produceert de alvleesklier te weinig of helemaal geen insuline, dan kan er on voldoende suiker in het lichaam wor den verbrand. Die suiker verlaat het li chaam dan langs natuurlijke weg, via de urine. Een van de eerste symptonen van diabetes is dan ook dat iemand heel vaak moet plassen. De medische term diabetes mellitus geeft dan ook al aan; letterlijk betekent het: 'zoete doorstro ming.' Twee soorten diabetes In 1921 ontdekten de Canadezen Ban- ting en Best dat insuline kon worden in gespoten, wanneer het lichaam zelf te weinig of geen insuline produceert. De klachten verdwijnen dan, maar het is slechts een tijdelijke oplossing: de dia beet moet deze dosis insuline op regel matige tijden (een of meerdere keren per dag) blijven krijgen, anders wordt hij ziek. Dit wordt de insuline-afhanke- lijke vorm van diabetes (of: 'type I') ge noemd. Dertig jaar later ontdekte men een ander type. In de jaren vijftig wer den er tabletten ontwikkeld die een 'luie' of gedeeltelijk werkende al vleesklier wat extra aan het werk zetten, zodat hij toch voldoende insuline ging aanmaken. Deze z.g. insuline-onafhan- kelijke diabetes ('type II') komt vooral op latere leeftijd voor. Maar voor beide types geldt: ze zijn nog steeds ongeneeslijk en de behande- lings-methoden vormen dan ook geen werkelijke oplossing. Nationale diabetesweek Wetenschappelijk onderzoek naar de achtergronden van diabetes is daarom hard nodig. Het Diabetes Fonds Neder land financiert zulke onderzoeken. Jaarlijks wordt daarvoor tijdens de Na tionale Diabetesweek gecollecteerd. Ook nu weer, van 9 tot en met 15 no vember. Vorig jaar haalden collectan ten ruim 2,3 miljoen gulden op, waar door veel belangrijk onderzoek moge lijk werd gemaakt. Om het gevaar van complicaties terug te dringen, maar ook om diabetes al in een vroeg stadium te kunnen opsporen, zoals bij kinderen. Of om er achter te komen hoe het nu precies zit met diabetes en erfelijkheid. Maar ook andere projecten konden dankzij het DFN worden gerealiseerd. Zoals een voorlichtingsprogramma voor diabeten, waardoor zij beter in staat wrden gesteld om een normaal le ven te leiden. Want suikerziekte kan vaak diep in iemand leven ingrijpen. De medische wetenschap is ver gevor derd. Een suikerpatiënt is niet meer ten dode opgeschreven zoals vroeger. Maar er moet nog veel meer worden be reikt. U kunt daaraan meewerken door het Diabetes Fonds Nederland te steu nen. Tijdens de Nationale Diabetes week van 9 tot en met 15 november. Een hele uitkomst. Zo noemde me vrouw Stijnie Troost van "Vrouwen voor Vrouwen" vorige week de enorme boekenkast die voor de deur van het ge bouw van deze organisatie aan de Paral lelweg werd afgeleverd. Het gevaarte werd "thuisbezorgd" door medewer kers en leerlingen van de scholenge meenschap Eemland, die het in de afge lopen weken tijdens de timmerlessen onder leiding van de heer Zwaan in el kaar hadden gezet. De kast gaat dienst doen voor het docu mentatiecentrum, dat in de loop der ja ren in omvang is toegenomen en tot dusver z'n plaats had in twee nogal wan kele boekenrekken. "Vrouwen voor Vrouwen" is zoals men weet in Soest het ontmoetingscentrum voor Nederlandse en buitenlandse vrouwen; het beschikt intussen over een behoorlijke hoeveel heid informatie- en voorlichtingsmate riaal, waarvan druk gebruik wordt ge maakt. Directeur W. van Es van de Eemland- scholengemeenschap kwam de kast Met vereende krachten werd de kast bij "Vrouwen voor Vrouwen" naar binnen gedragen. persoonlijk afleveren, in gezelschap van de heer Landman en de leerlingen Ro- bert-Jan v.d. Pol en Franco Fonken. Ze hadden er nog een hele klus aan om hem op zijn plaats in de ontmoetings ruimte annex leslokaal te manoeuvre ren. In e^rfeeryólje en uitverkochte kerk vond het jubileumconcert Van Apollo plaats. Na een welkomstwoord door voorzitter Frits van den Born en een toespraak door de beschermheer van het koor, burgemeester Mr. P. Schol ten, kon Thari Schröder koor en solis ten aan het gehoor presenteren. Het koor opende met het lied "Beati Mortui" ter nagedachtenis aan de over leden koorleden. De sopraan Ellen van Haaren begon haar solistisch optreden met "Wie nahte mir der Schlummer" uit "Der Freischütz" van C.M. von Weber; haar zuivere, heldere stem kwam in dit lied al direct tot uiting. Uit "Die Zauberflöte" zong Apollo o.l.v. dirigent Gerard van de Schepop het Priesterkoor. Dit werk uit de opera van Mozart werd op prachtige wijze uit gevoerd. De kantate "Dir Seele des Welltalls", eveneens van Mozart werd op sublieme wijze door koor en sopraan gezongen. De bariton Palle Fuhr Jör- gensen zong met helder en warm stem geluid de recitatief en aria "Verraten, von Euch verraten" uit "Zar und Zim- mermann" van A. Lorzing. Het niet ge makkelijke werk voor koor en bariton, de "Kantatenprobe", eveneens uit "Zar und Zimmermann", kwam goed uit de verf. Er werd afwisselend door koor en solis ten gezongen en aan het langdurig ap plaus kon men afleiden, dat het gebode nen goed in de smaak viel. Een korte in leiding over de inhoud van de te zingen werken verhoogde het luistergenot. Het werd een succesvolle avond; er waren momenten dat ik mij in Verona waande, vooral de aria "Pace, mio Dio" gezon gen door de sopraan en het "la vergine degli angeli" van Verdi door koor en so listen, werd prachtig gezongen. Alle lof A polio op volle sterkte tijdens het jubi leumconcert in de Petrus en Pauluskerk. ook voor de pianist Paul van der Wou- de, die op zeer bekwame wijze koor en solisten begeleidde. Vice-voorzitter Piet de Kiewiet sprak een slotwoord. Hij dankte het publiek, want zonder dat zou een concert niet mogelijk zijn. Het welslagen was ook in niet geringe mate te danken aan de solisten en de pianist. Over de presentatrice Thari Schröder zei hij, dat wat hem betreft zij een con tract voor 20 jaar bij Apollo kon krij gen. Bloemen waren er uiteraard voor solisten, pianist, dirigent en presentatri ce en een staande ovatie van het pu bliek. Als toegift zong Apollo het "Do- mine salvam fac Reginam nostram". Het was een concert, waar men met ge noegen op kan terugzien. Charles Gabriël. De kinderpostzegelactie 1987 gaat woensdag van start. Mevrouw E. Scholten zal de eerste ex emplaren kopen. Het comité/ van kin derpostzegels Soest is van 9.00 uur met een verkoopkraam aanwezig in het postkantoor aan de Steenhoff- straat. Het thema van de kinderpostzegels is dit jaar 'Kind en Beroep'. De ontwer pen zijn uitgewerkt door Charlotte Mutsaers. Ze heeft daarin de nadruk gelegd op meisjes in 'ongebruikelijke beroepen'. De afbeeldingen bestaan uit een vrouwelijke houthakker, een ma troos en een piloot. De frankeerwaar- den van de zegels is 55, 65 en 75 cent. Behalve de postzegels verkoopt het co mité/ Soest ook een nieuwe collectie kinderkaarten. De 52 kaarten zijn spe ciaal voor deze collectie door Neder landse kunstenaars gemaakt. Daaruit is een gevarieerde verzamelimg geko men, waarin zowel moderne- als tradi tionele (kerst)kaarten zijn te vinden. Van de opbrengst van de postzegels worden kinderen met problemen ge holpen. Het gaat om Nederlandse en buitenlandse kinderen, die tussen wal en schip zijn geraakt. De stand van het comité/ kinderpost zegels Soest is geopend op werkdagen van 9.30 tot 17.00 uur. De nieuwe kinderpostzegels hebben het thema 'Kind en Beroep'. Mevrouw Th. Poortenaar-Sikkema, gedeputeerde van gezondheidszorg, draagt op 11 november namens het provinciebestuur de verantwoorde lijkheid voor het project "Verpleeg huiszorg aan huis" op symbolische wijze over aan het verpleeghuis Birk- hoven in Amersfoort. Het project "Verpleeghuiszorg aan huis" beoogt een deel van de verpleeg huiszorg in Baarn en Soest te vervangen door intensieve thuiszorg. Dit kan ge realiseerd worden door de hulpverle ning die de eerstelijnsinstellingen (kruiswerk, gezinszorg) bieden, uit te breiden. Ook wordt de zorg die de di recte omgeving biedt aan mensen die anders naar een verpleeghuis zouden moeten, beter ondersteund. Dit vraagt, zo benadrukken Gedeputeerde Staten, absolute samenwerking van alle be trokken instanties. Het substituutproject richt zich zowel op psychogeriatrische patiënten als op mensen met lichamelijke klachten. De thuiszorg zou vervanging moeten bie den voor zo'n 72 verpleeghuisbedden. Het experiment duurt voorlopig drie jaar. Provinciale Staten verzochten in juli 1986 staatssecretaris Dees van Volks gezondheid een alternatief verpleeg huisplan op te mogen stellen voor het gebied Baarn/Soest, omdat door de weigering van toestemming voor de bouw van het fusieziekenhuis De Oelte het provinciale ontwerp-verpleeghuis- plan gewijzigd moest worden. Dit plan voorzag namelijk in de verbouwing van het ziekenhuis Maarschalksbos tot ver pleeghuis als De Oelte klaar zou zijn. Provinciale Staten vroegen de staatsse cretaris óók de vaststelling van het ver pleeghuisplan op te schorten om een al ternatief voor het gebied Baarn/Soest te kunnen ontwikkelen. Onlangs heeft de staatssecretaris het verpleeghuisplan 1986-1989 voor het Utrechtse deel van de gezondheidsre gio Amersfoort toch vastgesteld. Daar in pleit de staatssecretaris voor de op richting van een verpleeghuisvoorzie ning met een capaciteit van 120 bedden voor de bevolking Baarn en Soest. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat de beslissing van de staatssecretaris de mogelijkheid open laat voor de start van het substitutie-experiment in Baarn en Soest. Een deel van de door de staatssecretaris vastgestelde capaciteit van 120 bedden is al ingevuld door de bestaande zorg in de verpleeghuizen de Stichtse Hof in Laren, de Blinkert in Baarn en de Lichtenberg in Amers foort. Daarnaast biedt het voor Utrecht bestemde budget voor ziekenhuisvoor zieningen tot het midden van de jaren negentig geen ruimte om voor de reste rende capaciteit (72 bedden) de bouw van een regulier verpleeghuis te starten. Bovemdien geeft het proviciebestuur sterk de voorkeur aan de uitvoering van het experimenteel project, vanwege het belang van deze vorm van zorg. Het verpleeghuis Birkhoven zal als rechts persoon optreden voor de realisering van het project. De bij het plan betrok ken gemeenten, instanties en eerste lijnsmedewerkers uit Baarn en Soest, ondersteunen unaniem de kandidatuur van dit verpleeghuis. Ook Birkhoven zelf heeft zich van harte bereid ver klaard de verantwoordelijkheid voor het project op zich te nemen. Een poging tot diefstal van een auto is op niets uitgelopen. De wagen, die stond geparkeerd aan de Veenbes- straat, werd wel zwaar beschadigd. Een 70-jarige vrouw deed aangifte van de vernielingen. De dader forceerde een zijruit en vernielde vervolgens het stuurslot en de stuurstang. Ook een andere wagen aan de Veen besstraat moest het ontgelden. De voorruit werd, vermoedelijk door vuur werk, kapot gemaakt. Achter het Spiehuis aan de Biltseweg ligt een mooi, oud boerderijtje uit 1850. Vlak voor die boerderij staat een bord. Daarop staat te lezen Geite kaasboerderij Capricas. Op het erf van de boerderij komt de boer, Michiel Cassuto, ons tegemoet. Vol trots laat hij het bedrijf zien. Tachtig, meest wit te melkgeiten staan in groepen gehuis vest in een aantal stallen. De geiten hebben een vrije uitloop naar buiten, ze kunnen zelf kiezen of ze bin nen willen blijven of niet. In het gebouw ernaast zijn de lammeren gehuisvest, ongeveer vijftig, en een paar bokken. In de vroegere stal achter het woonhuis is de kaasmakerij te vinden waar een kuip staat waar 800 liter melk in een keer tot kaas verwerkt kan worden. Bovendien blijkt er nog een winkeltje te zijn waar de kaas en een aantal andere produkten zoals honing en wijn verkocht worden. Geen boerenzoon "Ik kom niet uit een boerenfamilie, ver-

Soester Courant | 1987 | | pagina 17