_iii Soest Schoeman eSoester Duinen SOEST NS-station Soest met sloop bedreigd? Soest 50 jaar geleden SCHOEMAN MAKELAARS ANORAK AGINA 4 Specialisten in bedrijfshuisvesting Projektinitiatieven en beleggingen Vastgoedbeheer Woningmakelaardij Hypotheken Assurantie Makelaars Pensioenadviseurs kom eens met Schoeman praten! van 129.75 nu voor SOESTER COURAN1 PAGINA 5 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 Architectuur centraal in onderhoudende 'Soestand' 12 November 1937 Menne wil oude gemeentehuis laten bestaan 'Herbouw van molen de Windhond kwestie van vals sentiment' MIDDELWIJKSTRAAT M Kantoor Soest Middelwijkstraat 54 Dagelijks geopend van 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Bovendien 's zaterdags van 10.00-14.00 uur. Riant vrijstaande villa op levendige lokatie aan doorgaande weg door Soest, ideaal te combineren m. kantoor aan huis of dubb. bewoning. Tot. bijna 600 m2 grond. Hal, toil., kelder (3 X 3), L-vorm. woonkam. (ca. 45 m2) m. opensl. deu ren naar tuin, serreuitbouw mog., keuk. aan achterzijde; verd.: bad- kam., m. ligbad, wasmach.aansl. en v.w., gr. voor- en achterkam. w.v. 1 m. balkon en 1 m. een v.w., ingebouwde kasten, zijkam. eenvoudig bij voorkam. te betrekken, vaste trap naar zolder m. 4e en 5e si.kam., veel bergruimte en 2 bergkam. Kelder indien gewenst eenvoudig uit te brei den tot het geh. bebouwde opp., momenteel vrije hoogte 1.25 m. Ge schakelde gar. m. puntdak en verlichting, zijgevelraam en 2 deuren. Vrije achtertuin. Incl. stoft., zonnescherm en vloerbedekking. Tuin- en keuk.deur dubb. beglaz. Vraagprijs: f 328.000,- k.k. Makelaars in onroerende goederen Lid N.V.M. Ook kantoren te Veenendaal, Amersfoort, Leusden, Hoofddorp en Tiel 3764 CH Soest Middelwijkstraat 54 Telefoon 02155 - 1 35 39 b.g.g, 1 69 55 B.J.A.M. Majoor (mak./tax. o.g.) RESTAURANT S0ESTERBERGSESTRAA7 188 S0ESTDU1NEN 02155-12739 VEENBESSTRAAT Riant gel. 4-kam. flat op de 1e verd., pal zuid, m. vrij uitzicht over vij vers en Koningsweg. Hal m. m.k. en bergkast, woonkam., zijsl.kam. m. balkon op het zuiden, 2 sl.kam., licht eiken keuk. m. ingeb. koelkast, gaskookplaat en afz. kap, compl. badkam. m. ligbad, v.w. en wasmach.aansl. Serv.kosten f 195,- p.m. Vraagprijs: f 175.000,- k.k. JOH. POSTSTRAAT Royale vrijgel. eengezinswoning m. voor- en achtertuin. Berging m. achterom. Doorzonkam., keuk., gang, toil., trapkast; verd.: 3 sl.kam., w.v. 1 m. v.w., douche m. v.w., aansl. wasmach. en 2e toil., vaste trap naar zolder m. 4e kam. v.v. tuimelraam en veel bergruimte. V.v. gas c.v. Vraagprijs: f 155.000,- k.k. HOMMEL Royale energiezuinige eengezinswoning met heteluchtverwarming, berging, tuin (Z.O.) en een parkeerplaats op eigen terrein. Indeling: gang, toilet, woonkamer (4.65 x 5.17 m), half open keuken (3.00 x 3.10 m). Verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, 2e toilet en vaste wastafel. Vaste trap naar zolder met royale 4e slaapka mer voorzien van tuimelraam. C.v.-ketel en badgeiseropstelling met aansluitmogelijkheid wasmachine. Veel bergruimte. Berging met zolder. Gehele woning voorzien van dubbele beglazing, vloer-, dak- en spouw muurisolatie. Parterre voorzien van plavuizen. Oplevering: in overleg. Vraagprijs: f 165.000,- k.k. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een dubbele garage, Aibert Cuyplaan 2 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het bouwen van een garage op een perceel grond aan het Zwarte Wegje, sectie E, nr. 2557 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het bouwen van een bedrijfshal, Ban- ningstraat 5, Soesterberg (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning); het bouwen van een tuinkamer, Veldm. Montgomeryweg 61, Soester berg (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het vestigen van een slijterij in het pand Randemakerstraat 16, Soester berg (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het uitbreiden van een supermarkt, Smitsweg 20-22 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 12 novem ber 1987, eventuele bezwaren schrifte lijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00-12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. Ontwerp-hinderwet- vergunning Burgemeester en Wethouders hebben voornemen vergunning te verlenen op de verzoeken van: a.W. Duyst, h.o.n. gebr. Duyst, Beu kenlaan 1voor het oprichten van een transportbedrijf met onderhouds- herstelwerkplaats op het perceel Beukenlaan 1. b.H. van Vlierden van Duinkerken, Klaarwaterweg 78, voor het oprich ten van een cafébedrijf op het perceel Koninginnelaan 123a. De ontwerpvergunningen liggen vanaf heden 14 dagen ter inzage bij de milieu dienst, gemeentesecretarie, kamer 37, op werkdagen van 09.00-12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werpvergunning kunnen tot 25 novem ber 1987 schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De ingekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door de genen die reeds mondeling of schrifte lijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren bezwaar te maken. Hinderwet-aanvraag Bij Burgemeester en Wethouders zijn verzoeken binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvragen liggen vanaf heden één maand ter inzage bij de milieudienst van de gemeente, gemeentesecretarie, kamer 37, op werkdagen van 09.00- 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de ope ningsuren. De aanvragen zijn afkomstig van: a.J. Mannessen, Beckeringhstraat 4, voor het oprichten van een ver kooppunt van motorbrandstof fen met washal en werkplaats op het perceel Koningsweg onge nummerd, sectie G-8511 ged. b.A. vanSligter(Arno'72),Dorre- steinweg 28a, voor het oprichten van een graveerindustrie, ont werp adviesburo op het perceel Dorresteinweg 28a. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het ge meentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in per soon of bij gemachtigde bezwaren in brengen op een openbare zitting waar gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling te houden op: a.dinsdag 1 december 1987 om 09.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis, Steenhoff- straat 2-4; b.op verzoek tot 2 december 1987. U gelieve daarvoor een afspraak te maken. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Lfet verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be- Plaatselijke landstorm-comm. feest- en schietavond met attrac ties Evenals het vorig jaar zal op Maandag 15 November e.k. in Hotel "Eemland" een schietavond met attracties worden gehouden. Er zijn fraaie prijzen, zoomede wild en gevogelte, beschikbaar gesteld, er zal vermoedelijk ook voor een heel aardige verrassing worden gezorgd. De toegang, die reeds te 3 uur n.m. zal worden opengesteld is vrij voor elkeen die met de B.V.L. gedachte sympathiseert. Comité blijde gebeurtenis Het plaatselijk Dames-comité ter voorbereiding van de gedenking van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, deelt ons mede, dat de opbrengst van de gehouden collecte voor het bekende doel f 414.82'/2 heeft opgebracht en brengt de milde gevers(sters) hartelijk dank voor de verleende, spontane medewerking. Hoewel erkentelijk voor de reeds bijeengebrachte belangrijke som, blijft het comité zich aanbevolen houden meerdere giften, hoe gering dan ook in ont vangst te nemen, aangezien het zich laat aanzien, dat naar het inwoners tal der gemeente te rekenen, de uitgaven voor het doel het bovengenoemde bedrag zal overschrijden. Storting kan geschieden op de Giro-rekening van mej. M. van Herwaarden, Torenstraat la, Gironummer 92671. Zij, die de voorkeur geven hunne bijdragen rechtstreeks bij te dragen, kunnen zulks doen aan de navolgende adressen: Mevr. J.M. Visser-De Geer, Soester- bergseschestraat 111; Mej. M. van Herwaarden, Torenstraat la; Mevr. B.F.M. Batenburg-Stoffels, Wilhelminalaan 6; Mevr. J. Dammers-Boeser, Van Weedestraat 27 en Mej. L.D. A.P. van Son, Amersfoortschestraat, Soes terberg. (Tot co met 15 woorden Dl ge deelten ren woorden 50 cent, leder woord D«ei 3 cent Advertenties onder no^ 5 ct extra. fTe koop LUIDSPREKER met ge- kadedemper en snoeren (Philips). Gekost f 44.—, thans f 10—. Hart-, banlaan 18, Soest zwaarschrift worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beschikking kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn schrifte lijk of mondeling bezwaren heeft inge bracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Begrotingsbehandeling 1988 Maandag 16 en woensdag 18 novem ber, aanvang resp. 19.00 uur en 14.00 uur, zal de begrotingsvergadering wor den gehouden in het Griftland College aan de Noorderweg 79. Na de begrotingsvergadering op woens dag 18 november zal er, zoals gebruike lijk, naar gestreefd worden de openbare raadsvergadering daarop aansluitend plaats te laten vinden. In het gem. Infocentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt in het publikatiebord van het IN- FOrmatiecentrum en bij de Hulpsecre tarie te Soesterberg. Men kan ook telefonisch bij het INFOr- matiecentrum informeren welke agen dapunten aan de orde komen. Enkele belangrijke agendapunten zijn: stads- en dorpsvernieuwingsactivitei ten; herinrichting omgeving station Soest- dijk; reconstructie Nieuwerhoekplein en aanleg verkeersregelinstallatie; uitbreiding aantal t.v.-signalen; vaststellen werkplan minderheden beleid 1988, verslag lokale activitei ten 1986 en het programma 1988; vaststelling programma emancipatie activiteiten 1988 en verslag emanci patieactiviteiten 1986; vaststellen welzijnsplan 1988-1991 en jaarprogramma 1988; •jaarrekening 1986 Regionale Mu ziekschool Amersfoort. Informaties: Info-centrum, Steenhoff- straat 9A, tel. 22555. Geopend maan dag t/m vrijdag 9.00 - 17.00 uur. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). de burgers invloed kunnen uitoefenen, dan krijgen ze dat wel te zien." De lokatie voor het nieuwe gemeente huis ligt nu vast, aldus Menne. "We gaan er verder step by step iets moois van maken en de rest voegt zich er wel omheen." Hij gaf toe dat er twijfels zijn over wat er nu verder aan de Dalweg moet gebeuren. "Er moet iets meer 'be leving' komen, maar dat kan ook door er eventueel meer huizen neer te zetten. Maar we moeten ook weer niet teveel willen; dat is vroeger ook op een teleur stelling uitgelopen." Het PvdA-raadslid Kees Boerkoel wil de van de wethouder wel horen of het gemeentehuis weliswaar niet ontwor pen wordt door een Soester, maar dan toch gebouwd door een Soester bouw bedrijf. Menne hield zich op de vlakte en liet weten dat dit een zeer zware fac tor" zou zijn. "Maar we zullen wel kie zen uit meerdere offertes.' Boerkoel vond dat maar een "wazig verhaal" en vroeg met name aandacht voor de werkgelegenheid in Soest. Keuteriien De bezoekers - de zaal was ditmaal re delijk goed gevuld - hadden al aan het begin van het programma kennis kun nen nemen van wat Soest nog aan "mo numentale" of "beeldbepalende" ar chitectuur in huis heeft. Jan Smits en Saskia van Ginkel vertoonden een serie dia's die ze in het afgelopen jaar hebben gemaakt tijdens de inventarisatie van dergelijke objecten in Soest: gebouwen op en om het vliegveld, keuterijen en schaapskooien, monumentale boerde rijen, landhuizen en andere gebouwen, waaruit duidelijk werd dat Soest nog heel wat aan waardevols "in huis heeft" De lijst wordt aangeboden aan het ge meentebestuur en moet de basis vor men voor een gemeentelijk "monu mentenbeleid". Smits en Van Ginkel hoopten vurig dat de gemeente er in derdaad ook iets mee zou doen. Het zangkoor van Zonnegloren om lijstte het geheel, terwijl het programma enigè malen werd onderbroken voor mededelingen over de schaaktwee kamp, die tegelijkertijd in het witte café werd gehouden. Daar betwistte Jan de Gier met succes de wisseltrofee (een fraai kleinood van de Soester kunstena- Als het aan wethouder Jan Menne (CDA) persoonlijk ligt, blijft het ou de gemeentehuis aan de Steenhoff- straat als het nieuwe aan de Dalweg klaar is gewoon bestaan. Volgens hem is de markt voor dergelijke ge bouwen toch niet groot. "We zullen geen hoog bedrag vangen." Weliswaar kost het de gemeente 500.000 gulden meer als het gebouw blijft bestaan, maar volgens Menne moet de gemeente dat ervoor over hebben. Op de suggestie van Jan Visser om het gebouw een museum bestemming te geven reageerde de wethouder echter met een zuinig "mmm... bijvoorbeeld". De andere zes gebouwen waarover de gemeente is verspreid zullen wor den verkocht. Wat dat allemaal gaat opbrengen is niet duidelijk te voor spellen, aldus Menne. "Het hangt af van wat de markt ervoor biedt; we leven nu eenmaal in het vrije wes ten..." De afdeling "Bevolking" aan de Van Weedestraat kan de gemeente niet verkopen, omdat zij geen eigenaar maar huurster is van dit voormalige bankgebouw. Menne deelde verder mee dat zijns inziens behalve het ge meentelijk informatiecentrum ook de (particuliere) VW een onderko men moet krijgen in het nieuwe ge meentehuis. Raadszaal Er ontstond overigens nog enige dis cussie over het gebruik van de raads zaal in het nieuwe gemeentehuis. Architect Jan Brouwer kwalificeer de het voornemen om daarvan een representatieve ruimte te maken als "een beetje arrogant", omdat de zaal slecht eenmaal per maand enkele uren wordt gebruikt. Hij meende dat er meer gebruik van gemaakt zou moeten worden, ook al omdat de vierkante-meterprijs naar verhou ding veel te hoog zou zijn. Volgens Menne moet de raadszaal echter niet concurreren met andere zalen en komt er ook een aparte trouwzaal. Hij hield zich overigens aanbevolen voor praktische tips, waarop een van de bezoekers in de zaal opperde dat zoiets als een parlementaire enquê tecommissie er misschien wel in te rechtkom Autokraak Een 21-jarige Soester deed bij de politie aangifte van een diefstal uit zijn auto, die hij zondagnacht aan de Groen van Prinstererstraat had geparkeerd. De da der bleek niet alleen de radio-cassette recorder, maar ook een ski-jack, een tennisracket en 30 cassettebandjes te hebben meegenomen. res Milou van Dam), die sinds vorig jaar in handen was van René Molenaar. Voor het begin van de talkshow had ir. Jan Brouwer daar al de expositie ge opend van werken van Jan Vosman uit Baarn en had de eveneens uit die plaats afkomtige musicus Majel Lustenhou- wer de aanwezigen verrast met een mu zikale act, die veel bewondering oogst te. Zal het oude NS-station Soest (in de volksmond "Soest-Midden" geheten) binnen afzienbare tijd onder de slo pershamer verdwenen zijn? Die vraag werd vrijdagavond tijdens de talkshow "Soestand" in C-drie opgeworpen door de Soester kunstenaar Ton Paauw. Hij had geconstateerd dat de vloeren inmiddels uit het "beeldbepa lende" gebouw zijn weggebroken en drong er bij de gemeente op aan alles in het werk te stellen om het pand niet het lot van bijvoorbeeld het Oranje Hotel te laten ondergaan. Wethouder Jan Menne, een van de deelnemers aan de talkshow onder lei dingvan Jan Visser, moest een duidelij ke reactie schuldig blijven. Het gebouw is eigendom van de spoorwegen en voor zover hij kon nagaan is er nog geen sloopvergunning aangevraagd. Per soonlijk leek het hem de moeite waard het gebouw te behouden. Hij beloofde de zaak in het College aan de orde te stellen. "Ik deponeer dit bij collega Plomp, al veronderstel ik niet dat hij er anders over denkt dan ik." Ton Paauw drong in dat verband aan op enige haast. "Anders moeten we dit weekein de nog maar een actiegroep in het leven roepen." Menne werd in Soestand door Jan Vis ser nader aan de tand gevoeld over het nieuwe gemeentehuis, dat hij in zijn "portefeuille" heeft. De Haagse archi tect ir. Jan Brouwer had daarvoor al dia's laten zien van allerlei gemeente huizen die hij of anderen hadden ont worpen. Een voorbeeld was het raad huis van Hoogeveen, door hem geken schetst als een "gemeentewinkel" met "wegwerpgevels", die eventueel over 25 jaar te vervangen zouden zijn. Men ne liet duidelijk blijken voor Soest abso luut geen "wegwerpgemeentehuis" te begeren. "Dat staat in elk geval niet in het programma van eisen." De wethouder zegde op Vissers prikke lende vragen toe dat de bevolking nog ruim de gelegenheid tot inspraak zal krijgen op de vormgeving van het nieu we gemeentehuis van Soest. "We be handelen deze zaak zo min mogelijk achter gesloten deuren," aldus Menne. "Ja, dat kennen we..." reageerde Vis ser. "Er is al een etentje geweest met de architect, de ambtenaren hebben veel invloed, maar waar is de bevolking?" Menne wees erop dat de inwoners van Soest toch in eerste instantie via de door hen gekozen gemeenteraad invloed kunnen uitoefenen. "En als de raad on voldoende voeling heeft met wat er leeft, dan is er nog een toetsingsmoge lijkheid." 'Gespierd gebouw' Volgens Menne moet het nieuwe raad huis niet alleen een doorzichtelijk en uitnodigend gebouw worden, waar effi ciënt kan worden gewerkt, maar vooral ook een "gespierd" gebouw. Een kunstijsbaan voor de deur zag hij echter niet zitten, al bleef het onduidelijk wie dat dan zou willen. Hij deelde verder mee dat er nog geen besluit genomen is over de kunstenaar die het gebouw straks voor 200.000 gulden mag "ver sieren" en dat er, als de raad daarvoor voelt, eventueel ook een atoomschuil kelder voor 3000 a 4000 personen on der komt. Over de "beslotenheid" waarin tot dus ver de beslissingen over het nieuwe raadhuis genomen zijn merkte Menne op dat de gemeenteraad destijds heel democratisch in alle openheid voor be slotenheid had gekozen. "Ik ben alleen maar een zetbaasje van de raad, dus zo'n afspraak ga ik niet torpederen. Als er iets interessants te melden is waarop Het station "Soest-Midden". "Ik word daar ontzettend kwaad over. De herbouw van de molen is gewoon een kwestie van vals sentiment. Laat de stichting eens goed in Soest rond kijken en zich inspannen voor de din gen die nu verloren dreigen te gaan." Zo reageerde de Soester kunstenaar Ton Paauw vorige week tijdens de talkshow Soestand op de plannen voor de herbouw van de korenmolen De Windhond, die als het aan de gelijkna mige stichting ligt ooit weer zal moe ten prijken op de hoek van de Molen straat en de Molenweg, bovenop de Soester Eng. Voorzitter P. de Bos van de stichting werd door Jan Visser ondervraagd over de plannen, waarmee men intussen al tien jaar in de weer is. Hij moest het ant woord schuldig blijven op de vraag hoe lang het allemaal nog zou gaan duren, maar vond wel dat het de laatste tijd weer een beetje "opschoot". De ge meente heeft de stichting onlangs laten weten dat zij de 8000 gulden aan leges voor een bouwvergunning niet hoeft te betalen, een vorm van subsidie die de stichting goed kan gebruiken omdat an dere kanalen verstopt zitten. Dat heeft o.in. te maken met het feit dat van de oorspronkelijke molen - die in 1939 werd afgebroken - geen fundamenten zijn gevonden, ondanks herhaalde po gingen. Het rijk schuift pas wat af als die fundering wel te vinden zou zijn ge weest, maar de slopers van destijds heb ben hun werk wat al te grondig gedaan. De Bos liet weten dat met de herbouw een half miljoen gulden gemoeid zal zijn, maar wilde niet zeggen hoeveel de Foto: Goos van der Wilt Windhond-voorzitter P. de Bos (r.) werd in Soestand geïnterviewd door Jan Visser. stichting inmiddels in kas heeft. Vol gens hem is de herbouw geen kwestie van "het paard achter de wagen span nen"; "Het is ook een monument van onze voorvaderen, dat echter helaas al is afgebroken." Volgens De Bos zijn kerken en molens bij uitstek beeldbepa lende gebouwen in een dorp, en ver dient de Windhond het zeker ooit nog eens in volle glorie op de Eng te aan schouwen te zijn. Kermis en nog eens kermis Volgens Ton Paauw is dat allemaal maar onzin. Hij vond het vreemd dat de stichting nooit enige duidelijkheid ver schaft over de financiële stand van za ken. Bezwaren had hij ook tegen de "commerciële" opzet van het project. "Straks zit die molen vol met reclame van de bedrijven die gesponsord heb ben, en dan wordt het kermis en nog eens kermis." Hij vond dat ook de stich ting zich beter kon richten op het be houd van bijvoorbeeld het station Soest. "De molen, dat is allemaal verlo ren energie." De Bos merkte in dat verband op dat zowel het een als het ander gebeuren moest. "Je kunt het een doen en het an der niet nalaten." Van de molen was tijdens de talkshow een fraaie maquette te zien bij de infor matiestand van de stichting. Ook de bond Heemschut was met informatie materiaal aanwezig.

Soester Courant | 1987 | | pagina 5