ion buis bourn 1W#RTMANN Blikschade? uitgave nieuwe boeken in Soest Aandacht voor gezondheid bij DA At Brey SOESTERBERG „ONS DORP" Dansles voor rolstoelgebruikers IK BOS B v ooESr t - Unicef Collecte brengt 12 mille op. 11 I van de ven Historisch boekwerk Soesterberg roept nostalgie op bij bewoners AUTOSCHADE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 m*vo soe«t JAN HILHORST al 25 jaar uw fruitspecialist op de Soester markt. CLEMENTINES Zoet en zonder pit 2 kilo Nu ook ruime sortering veilingverse GROENTEN. Elke donderdag op de markt Weegbreestraat, hoek Smitsweg. INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN NIEUWSTRAATJ8-24 - BAARN IEL» 02154-12600 LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION 1.( 1) Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 2. Pieter Lakeman Frisse zaken 22,50 3. 2) BobWoodward Dekmantel29,90 4. 4) Poortvliet Langs het tuinpad van mijn vaderen 79,— 5. 8) Marjolein Bastin Een kleine wereld49,— 6. 5) Kroniek van Nederland99,50 7.(10) Frank Visser De verdachte zakenman 24,50 8. 6) Alvin Toffler De derde golf 19,90 9. Kros Kreatief met papier49,50 10. 7) Praktische informatie over de sociale zekerheid19,95 Winkolcsntnjm "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION 1(1) Hermans Een heilige van de horlogeriei 27,50 g 39,50 2. 1Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 3. 5) Remco Campert Eetlezen10,— 4. 3) Maarten 't Hart Het uur tussen hond en wolf i 24,50 g 34,50 5. 4) J.M.A. Biesheuvel De angst kunstenaar 26,50 6. 9) Toon Hermans Overdrijvende wolkenvelden 19,90 7. WimdeBie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 8. 6) Renate Rubinstein Tijd van leven 28,50 9. Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 10. 7) Annie M.G. Schmidt Ziezo 47,50 E>*/an de ven Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 I ibi-is. De Complete IWkliundrl. BAARN Laanstraat 65 02154-15418 jj I DAMES- EN HERENMODE SOEST Burg. Grothestr. 7 02155-14488 Vader en moeder Auteur: Michel v.d. Plas Uitgever: Bosch&Keuning Opnieuw tekent de Haagse auteur Mi chel v.d. Plas voor een gedegen stuk vakwerk. In "Vaderen Moeder "twintig indringende interviews. Volwassen kin deren diepen hun jeugdherinneringen uit en vertellen, niet zelden zeer open hartig, over hun al of niet bekende ou ders. Een fascinerend stuk journalis tiek, waarin het verleden door het he den tot leven wordt gebracht. "Vader en Moeder", in vele opzichten ook een op recht eerbetoon aan persoonlijkheden die door "de stem des volks" niet altijd op de juiste waarde werd geschat. Lr. Michail Gorbatsjov Auteur: Zjores Medvedev Uitger: De Haan Michail Gorbatsjov, Russisch partijlei der en tegelijkertijd de meest besproken politieke leider in 1987. Een indruk wekkende biografie over een man die er eindelijk in lijkt te slagen het politieke klimaat in Europa en de rest van de we reld in gunstige zin te doen veranderen. In dit boek alles over zijn jeugd, zijn bliksemcarrière binnen de communisti sche partij, de democratisering en her vorming binnen het Rusland van van daag en een hoopvolle kijk op de toe komst. Hoop doet geloven in een ande re, betere wereld. Deze duidelijk met zeer veel kennis van zaken geschreven biografie, onderneemt daartoe een ge loofwaardige poging. Lr. Wilhelmina Auteur: J. G. Kikkert Uitgever: De Haan Deze maand, 28 november a.s., is het 25 jaar geleden dat Wilhelmina, de meest besproken Oranje-vorstin van de 20e eeuw overleed. "Wilhelmina" lijkt mij een biografie die veel, zeker bij Oranje-klanten, beroering teweeg zal brengen. Historicus J.G. Kikkert schil dert Wilhelmina nogal onsympathiek. In zijn verantwoording vooraf neemt hij negatieve informanten in bescherming door er op te wijzen dat het in sommige gevallen een ieders goed recht is ano niem te blijven. Juist, maar dan dringt de vraag zich op hoe men, in historisch perspectief gezien, tegen deze biografie aan moet kijken. Soms bestaat er im mers geen groter leugen dan een halve waarheid. Desondanks komt de Wilhel mina, zoals historicus J.G. Kikkert haar ziet, in veel opzichten anders op ons over dan andere geschiedschrijvers ons willen doen geloven Ondanks eerder genoemde bezwaren aannemelijker, omdat ook vorstinnen in velë opzichten mensen zoals U en ik blijken te zijn. Lr. Zij vochten op zeven zeeën verdreven doch niet verslagen Auteur: K. W.L. Bezemer Uitgever: De Boer Over de geschiedenis van de 2e Wereld oorlog is in de loop der jaren een ontel baar groot aantal boeken verschenen. Daarbij veel kaf onder het koren. Voor wat betreft de rol van de Nederlandse krijgsmacht is het aandeel van de Ko ninklijke Marine lange tijd onbelicht gebleven, totdat in '54 de geschiedenis van onze zeestrijdkrachten door ex-ma- rineman K. W.L. Bezemer in "Zij voch ten op zeven zeeën" aan wal werd ge bracht. Vele jaren later volgde met "Verdreven doch niet verslagen" een aanvulling op de maritieme geschiede nis tussen '40 en '45. Ook internatio naal kreeg deze deskundige geschiede nis erkenning, hetgeen mede tot gevolg had dat beide boeken veel aftrek von den. Afzonderlijk, en beide delen ook in cassette, zijn thans in herdruk ver schenen. Naast het feit dat hier sprake is van indrukwekkende documenten is de charme ervan dat het taalgebruik van destijds nauwelijks gewijzigd is waar door onbewust de geschiedenis van ruim veertig jaar geleden dichterbij lijkt. Uitgever en auteur verdienen alle lof voor deze heruitgave. Het is er een met de intentie een hommage te bren gen aan een krijgsmacht die het Qua Pa- tet Orbis op leven en dood gestalte gaf. Lr. De val van Bali Auteur: Edwald van Vugt Uitgever: Inde Knipscheer Een historische roman handelend over de zwarte bladzijden uit ons koloniale verleden. Centaal daarin Loes Djokdja- na, Nederlandse religieus, die uit pro test tegen het gedrag van de Nederland se overheersers haar habijt verwisselt voor sarong en kabaai, daarmee open lijk de zijde kiezend van de onderdrukte Balinezen. Een onthullende, niets ver bloemende historische roman, een aan klacht tegen hypocrieten van destijds die de wereld wilden doen geloven be schaving, rust en orde te komen bren gen. "De val van Bali" toont het bloede rige, onbeschaamde en niets ontziende tegendeel aan. Lr. Socialisten in nonsense tijd Auteur: Pim Fortuyn en Siep Stuurman Uitgever: Sun te Nijmegen Een zeer aktueel boek geschreven door een aantal linkse politici en intellectue len. Deze verhandeling, die zeer lees baar is, integenstelling tot veel verhan delingen op politiek terrein, is een te genwicht tegenover het conservatieve, neo-liberale en nieuw-rechtse denken. Bekende en minder bekende progres sieve en linkse denkers geven elk voor zich, soms in samenwerking, een over zicht over de situatie van de sociaalde mocratie vanaf 1970 tot heden (1987). Verhandeling op economisch gebied, van het langzaam afglijden van de door Keerpunt 73 nog zo sterk aangehangen theorie van het Keynesianisme via een lange rij van ideologische, technologi sche en feministische ontwikkelingen naar nieuwe breuklijnen en scheidslij nen. Een zeer aktueel boek, dat nog moet verschijnen in de boekhandel, maar daar over enkele weken voorradig zal zijn. Een must, niet alleen voor links geo riënteerde mensen, maar voor ieder, die in de loop van de politieke geschiedenis is geïnteresseerd. Met name Christen democraten en liberalen zouden hier mee wat meer inzicht kunnen krijgen in de denkwijze van hun sociaal-democra- tische tegenpolen. De winkelprijs bedraagt f 29,90 een prijs, de voor genoemde belangstellen den beslist geen rem mag zijn om dit boek zo snel mogelijk in huis te halen en ook te lezen natuurlijk. Het is beslist geen kastvulling, zoals veel van dit soort boeken wel schijnen te zijn. D.S. De witte wijven van Eastwick Auteur: John Updike Uitgever: Villa, Weesp In het gehucht Eastwick, zo klein dat vrijwel niets verborgen blijft voor de al tijd op nieuwtjes gebrande inwoners en zo. afgelegen d$t er, behalye:een paar toeristen1 in de zcrmëf; vrijwel geen vreemden komen, speelt het verhaal zich af. In dit plaatsje wonen ook de drie heksen Alexandra, Sukie en Jane. Ale- xandra verdient de kost door het maken van kleine beeldjes, Sukie verzorgt een roddelrubriek in de plaatselijke krant en Jane gaat bijzonder vaardig en fana tiek om met de cello. Ze hebben zich al ledrie van hun echtgenoten verlost door gebruik te maken van hun magische krachten. Een pot gekleurde stof, een bosje gedroogde kruiden en een place- mat is alles wat er nog van rest.Ze leven dan ook een heerlijk vrijgezellenleven- tje, met ieder z'n eigen minaar(s), totdat de rijke en exentrieke Darryl van Home besluit om zich in Eastwick te vestigen. Deze man weet alle drie de vrouwen voor zich in te palmen, door z'n moder ne kunst collectie, zijn virtuoze piano spel en zijn spontane optreden, waarbij hij geen last lijkt te hebben van welke remmingen dan ook. Zijn privé tennis baan, de exotische hapjes en drankjes en zijn erotische badpartijen zorgen er tenslotte voor dat de dames er kind aan huis worden. Wanneer er echter een vierde vrouw bijkomt, waarmee Darryl na korte tijd besluit te trouwen, blijkt hoe jaloers en vooral gemeen deze hek sen kunnen zijn... Voor wie houdt van een stevige dosis humor afgewisseld met de nodige tra giek en hartstocht, is dit boek een uitste kende keuze. E.V. Leuke moderne DASSPELDEN v.a. 19,95 BOXERSHORTS met Sinterklaas opdruk 24.95 100% LAMSWOLLEN SJAALS v.a. 29,90 Moderne en klassieke DASSENv.a. 30,— MANCHETKNOPEN o.a. bicollorv.a. 39,90 Geruite DAMES-en HERENHOEDEN v.a. 85,- Modern GESTREEPTE SHIRTS v.a. 69,90 Leren HANDSCHOENENv.a. 79,90 Fijne DAMESBLOUSES van Lea Ferri v.a. 99,— LAMSWOLLEN PULLOVERS100,- Gewatteerde JACKS, ook langv.a. 248,— EXCLUSIEVE BIJOUTERIEËN met suède Door middel van boeken en tijdschrif ten, radio, tv, folders e.d. krijgt onze gezondheid meer en meer de aan dacht. Elke week komen er enige noodzakelijke voedingsupplementen bij. Gesteund door informatie binnen de vakbranche, maken we daaruit een keuze om de beste artikelen te kunnen adviseren. Fabrikanten, groot en klein, storten zich hierop. Drogisterij At Brey kiest voor de grootste, met de meeste veiligheid en know-how. Dat geeft de zekerheid dat men ook werke lijk krijgt wat op de verpakking staat. Onze voeding is heel anders dan van onze ouders. Al die veranderingen, we zijn eraan gewend geraakt maar U be grijpt het wel al. De voedingssuplemen- ten zijn nog niet zo dwaas. Bovendien zijn onze eetgewoonten ook sterk ver anderd. Niet alles van vroeger is goed voor nu maar: hoevelen eten vaak patat en andere voeding "uit de muur" en hoeveel echte voedingswaarde zit in veel chinese gerechten? Veelal ligt het accent op lekker. Een voorbeeld hoe het ook zou kunnen komt evenwel öök uit de Oosterse keu kens en wel omdat dan b.v. de groenten minder dan één minuut gekookt wordt. In vroeger tijden hadden de Chinezen niet altijd zo'n grote voedselvoorraad en door kort te koken was er minder no dig en ging niet zo veel voedingswaarde verloren. Vroeger stookten we de ka chels met kolen en als je niet de juiste brandstof had kunnen kopen, brandde de kachel niet goed. Eigenlijk zijn we daarmee te vergelijken. Ook wij produ ceren energie uit "brandstof'. En ook onze brandstof deugt vaak niet. Dus krijgen we ook hier klachten over het niet goed functioneren. Bij het kopen moeten we meer aandacht geven aan de kwaliteit van het gekochte voedsel met als gevolg: minder ziekten, minder ver loren manuren, betere conditie. Dat geeft méér plezier bij alles! Iriscopie en ooracupunctuur Mocht u ondanks al uw goede zorgen toch klachten ondervinden met uw li chaam dan kunt u vanaf maandag 23 november a.s. bij ons terecht voor een consult en behandeling door een erva ren iriscopist - acupuncturist. Op 23 no vember zult u voor het consult niets hoeven te betalen. De bahandeling zal gebeuren met de Bloem Natuurpro- dukten van de gelijknamige firma uit Winschoten. Deze Groningse firma heeft een uitermate grote collectie na tuurlijke produkten en erg veel ervaring in het gebruik daarvan. Reden genoeg Bestuurslid Jan Manden is maanden lang bezig geweest om de rolstoeldans lessen in Soest van de grond te krijgen. De behoefte daarnaar bleek al in april, toen het Bentinck Fonds een sportdag hield in C-drie. "Het gaat je door merg en been als je ziet hoeveel plezier ze met elkaar hebben," zei Jan Manden na de eerste les. "Er werji onderling zoveel gelachen. En dat is nou juist het doel van het Bentinck Fonds. De invaliden en de validen met elkaar in contact te brengen door ze sportactiviteiten te bie den. Ook voorzitter Pieter Bosman van het Bentinck Fonds was content met de opkomst. Hij noemde de rolstoelles 'hartverwarmend'. Iedere zaterdagmiddag zullen Anneke en Regina les geven in rolstoeldansen. Anneke Klarenbeek volgt momenteel Foto: Goos van der Wilt. een cursus voor instructrice. Ze werkt veel met oudere mensen, die in bewe ging willen blijven. De lessen in het ge bouw van Slingerland worden gehou den van 15.00 tot 16.00 uur. De rolstoe lers hebben valide partners, die staande dansen. Op die manier wil het Bentinck Fonds de integratie tussen gehandicap ten en validen bevorderen. De deelne mers komen uit Soest, Hoogland en Amersfoort. Rolstoelgebruikers kunnen zich nog steeds opgeven voor rolstoeldansen. Voor meer informatie kan men terecht bij Jan Manden, tel. 15661. Hij kan ook inlichtingen verstrekken over andere sport-activiteiten van het Bentinck Fonds. De Unicef Collecte bracht bijna 12.000,- op. Dat betekent dat alleen al van de guldens, rijksdaalders, maar ook minder en soms meer, in Soest bijeen gecollecteerd, 800 kinderen een maand of zo'n 70 kinderen een jaar lang verze kerd zijn van medische verzorging, kle ding, voeding en scholing. Leerlingen van de Mavo Soest en het Griftland College hebben ook hun steentje hieraan bijgedragen. Ook lera ren deden mee. Hierdoor groeit ook het besef bij jonge mensen dat de kinderen van de wereld ook onze kinderen zijn, Foto: Harry Rademaker. en in de toekomst recht hebben op onze blijvende steun. Gun daarom "onze" kinderen in de derde wereld een heel klein beetje van de overvloed waarmee de kinderen hier opgroeien en word lid van "kans voor een kind" giro 7515, Unicef Den Haag voor slechts 15,- per maand. Als u meer informatie wilt kunt u het jaarverslag gratis aanvragen bij Unicef, Bankastraat 128, 2585 ET, Den Haag, tel 070-501600. Foto: Loes Blok. Acht invaliden hebben hun eerste rol stoeldansles gekregen. In het dans-dis- co-party centrum Slingerland aan de Weegbreestraat instrueerden Anneke Klarenbeek en haar assistente Regina de rolstoelers én een aantal validen. De cursus is een initiatief van het Ben tinck Fonds, de sportorganisatie voor gehandicapten. Diefstal uit auto Een 66-jarige bewoner van de Veen besstraat ontdekte vorige week dat een onbekende dader uit zijn auto een aan tal spullen had weggenomen. Hij miste o.m. sigaretten, cassettebandjes, een scheerapparaat en een zonnebril. De dief heeft vermoedelijk gebruik ge maakt van een valse sleutel. Geluidsoverlast De politie is in de nacht van zaterdag op zondag opgetreden tegen een bewoner van de Rubenslaan, die wat al te na drukkelijk plezier beleefde aan zijn ge luidsinstallatie. Ook de buren moesten meegenieten. De politie maande de man de volumeknop terug te draaien, hetgeen geschiedde. Brievenbus opgeblazen Onbekenden hebben zaterdagavond aan de Inspecteur Schreuderlaan de brievenbus van de PTT met vuurwwerk vernield. De politie werd gewaar schuwd en trof onder de bus een hoe veelheid poststukken aan, die in veilig heid werden gebracht en op het post kantoor afgeleverd. Door de ontplof fing was de klep opengesprongen. 'Soesterberg ons dorp'. Dat is de titel van een boek, dat Dik Top en Bep Lensink hebben geschreven en samen gesteld. Het bevat veel foto's van Soes terberg en Huis ter Heide van veertig tot negentig jaar oud. De schrijvers Top en Lensink hebben ontzettend veel tijd in hun werk gestopt. Het boek is verdeeld in zes wandelingen door Soesterberg, dat nu 150 jaar be staat. Aan de hand van foto's, histori sche gegevens en de herinneringen van oude inwoners van het dorp hebben ze een interessante hoeveelheid gegevens uit de geschiedenis papier gezet, die bij veel mensen gevoelenis van nostalgie zal wakker roepen. Wethouder Ries van Logtenstein van voorlichting overhandigde vorige week de eerste twee exemplaren aan de moe ders van beide schrijvers. Dat gebeurde in restaurant 't Zwaantje aan de Rade- makerstraat in Soesterberg. Het ligt in de bedoeling dat Top en Lensink nog twee historische boekjes over Soester berg gaan maken. Het vervolg op 'Soes terberg ons dorp' gaat 'Soesterberg toen en nu' heten. Het derde boekwerk zal handelen over de oorlogsgeschiede nis van Soesterberg. Bep Lensink en Dik Top Het boekje is verkrijgbaar bij boekhan del Van de Ven aan de Zuidpromenade voor 29,50 gulden. voor ons om juist met deze firma in zee te gaan. De diagnose wordt bepaald door te kijken in de iris van het oog. Daarin is uw hele lichaam met de even tuele storingen te zien. Doelmatig en snel kunt u hier gebruik laten maken van deze echte wetenschap. Behande lingen en adviezen worden gegeven in een ruimte naast de winkel. Vervelende, of schadelijke of zelfs giftige bijwerkin gen, zoals bij vele vaak te-sterk- werkende-allopatische-middelen, kunt u hierbij vrijwel uitsluiten. Bij de allopa- tische middelen wordt vaak "een vlieg met een voorhamer doodgeslagen" ter wijl het ook met veel minder zou kun nen...! Wij zijn voorstanders van een verstandige keuze tussen: Allopatie - als het echt nodig is, natuurlijke midde len in alle overige gevallen. Veel te vaak horen we klachten van mensen, die vaak erg veel en vaak zo lang medicijnen slikken en soms nog zonder resultaat of duidelijke reden. Blijkbaar is er op het gebruik daarvan te weinig of geen controle. Als dit aan tijd gebrek is te wijten, blijft het toch een sléchte zaak. Want wat gebeurt er in zo'n lichaam? Onnuttige chemische reacties en aantasting van soms oor spronkelijk gezonde organen als: maag, darmen en nieren, lever. Het middel is dan erger dan de kwaal. Een Engels art senblad vermeldde eens bij de lancering van een nieuw geneesmiddel: "dit kan echt niets zijn want het heeft geen bij werkingen" Dat geeft toch te denken! Vaak zijn ook dit de laatste woorden van medische specialisten die door u werden werden bezocht. In een tijd dat we wel naar de maan kunnen gaan (prestige-object) kunnen veel klachten toch niet door de medici worden ver holpen. Hoe ongelooflijk kundig en/of vaardig ze soms ook zijn! Maar, zoals de bekende zinsnede luidt: "er is méér tussen hemel en aarde dan een mens kan vermoeden" kunnen ook wij hier weer terug naar de natuur met z'n onmeetbare krachten uit de kosmos. Reeds geruime tijd mogen wij vele men sen met succes helpen door handopleg ging en magnetiseren. Meestal zonder medicijnadvies om dan toch van hun vaak moeilijke klachten af te komen. In het algemeen zijn dat mensen "die er mee moesten leren leven". Bach bloesemtherapie zbl De Engelse dokter Bach, die zo'n 75 jaar geleden z'n leven geheel wijdde aan het opzetten van een collectie middelen die geheel zonder risico konden dienen voor de behandeling van niet-lichamelijke klachten, heeft daarmee in ons land een stijgend suc ces. Natuurartsen en anderen werken graag met druppeltjes van de bloe metjes die zo werkzaam zijn als er b.v. spanningen zijn of angsten of ver driet.. Maar ook: gevoelens van een zaamheid. Na het volgen van een des betreffende studie, hebben we al veel klanten mogen helpen bij de juiste keuze uit deze unieke collectie on schadelijke, maar effectieve middelen. Ook deze adviezen gebeuren niet in de winkel en alleen op afspraak. Zo kunt u bij ons öök voor twee gul den uw bloeddruk op laten meten die u dan op een keurig kaartje meekrijgt voor bespreking met uw arts omdat een éénmalige opname bij uw dokter niet zoveel zegt voor hem. Al zestig jaar zijn we een vertrouwd adres waar u gemakkelijk even bin nenstapt en waar we nog tijd nemen om een goed advies te geven. Daarbij voelen we ons gesteund door onze drogisten associatie. Dat is de grootste landelijke organisatie voor inkoop- en verkoopbevordering en informatie die tevens gekoppeld is aan de grootste grossier. Daardoor kunnen we steeds kleine voorraden aanhouden en zo doende steeds verse waren leveren, dat is veiliger en beter voor u. Voor allergische mensen hebben we ook een collectie huidverzorgings- en ma- ke-up artikelen die geheel zijn aange past van het merk ROC. Conclude rend kan worden gezegd dat we er naar streven een gezondheidscentrum te zijn. Ga dan bij DIK BOS te i rade! Van de prijs hoeft u niet te "verblikken"! Voordelige huurauto ogen-blik-kelijk beschik baar! Saturnusweg 10 indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433

Soester Courant | 1987 | | pagina 11