O De Soester Duinen 1JUR Q£V Kodak Express J_ r&ehannesjjjj FOTOSERVICE IN SOEST Nijhof doe-het-zelf groots uit as herrezen Kinderpostzegels te koop in postkantoor Nel Rademaker herschrijft 'De rattenvanger van Hameien' iiiuuUümï: TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiiMQt WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 ^OESt Ongewenste Vreemdeling Nieuw pand in recordtijd neergezet Paradijs Tienduizendenartikelen Voor u slapen gaat kijkt u mJELkIaNT^OEST. het aktuele Soester nieuws p j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Inbraak in KLM-flat SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN HET WITTE HUIS van oosten fotografie Fietster gewond bij aanrijding kontoor effnency voor doe-het-zelvers Ouderwetse en zeldzame rozen (deel 1) door Arie Wandelaar In Soest liep Arie afgelopen zaterdag Koos tegen het weldoorvoede lijf. Hij is een energieke zestiger, die in af wachting van de komst van Sinterklaas met enkele honderden volwassenen en kinderen langs de weg stond te blauw bekken. Toen Arie naar zijn welstand en welzijn informeerde keek hij enigs zins bedrukt en sprak: "Met mijn werk is het een aflopende zaak. Ik zie geen kans meer om het geloof er in te hou den." "Ik volg je niet helemaal", deelde Arie in alle oprechtheid mede, "je zit toch al een jaar of wat in de VUT, jouw werk is toch voltooid verleden tijd? Verklaar je nader." Op voorstel van Koos verkasten we naar een café waar het gemakkelijker praten zou zijn. Om het, vanwege de komst van de bisschop in stijl te hou den ging de voorkeur van Koos uit naar een etablissement op het Kerk plein. Binnen was de sfeer ontspan nen, jongens onder elkaar. Er werd se rieus gedronken, want in het natte en vooral frisse najaar kende niemand van de aanwezigen ook maar het ge ringste schuldgevoel, aangezien de consumpties slechts bedoeld waren kou te verdrijven en een eventueel op komende griep te voorkomen. Arie bestelde een biertje. Koos' voor keur ging uit naar cola met cogna^ vol gens Arie een in camouflagekleuren gehulde borrel waarmee je jezelf en je omgeving gedurende enkele glazen om de tuin kunt leiden eer de op de bo dem liggende onbekwaamheid dreigt toe te slaan. "Wat voor ellende heeft de mensheid bij je aangericht?", informeerde Arie in een poging de nog steeds treurige gemoedstoestand waarin z'n relatie verkeerde op een ander been te zetten. Koos nam nog een ferme slok en be gon eindelijk zijn verhaal. "Het zit 'm in wat we straks te zien krijgen. D'r klopt echt geen barst van." "Wat klopt niet?", informeerde Arie die tot dan toe van het verhaal nog geen chocola had kunnen maken. "De intocht van Sinterklaas natuur lijk", vervolgde Koos. "Meestal lopen we in Soest achter, wanneer Sin terklaas moet komen zetten we hem een week eerder op de trein. Volgende week komt hij officieel aan. Krijgen we hem op de televisie te zien. Weet jij hoe ik het mijn kleinkinderen moet vertellen. Mijn dochter en mijn schoonzoon gaan vanmiddag ook kij ken. Ach opa zeggen ze, daar hebben die kinderen toch geen weet van. Over een week zijn ze het alweer vergeten. Weet je wat ik heb gezegd? Jullie bela zeren de boel." Arie voelde wel ergens met de onvre de van Koos mee. De man had tenslot te recht van spreken. Toen er nog alle aanleiding toe bestond had hij Koos in zijn creatie als Sinterklaas vele jaren achtereen genood zichzelf, Marie en de kinderen op de avond van 5 decem ber de les te lezen. Een rol waarin hij onovertrefbaar was geweest. Hij spéélde geen heilige kindervriend, hij was het. De manier waarop hij ons kleine kroost bij zich riep en onder wees was van een wereldomvattende vriendelijkheid. Slechts zijn laatste be zoek had wat schoonheidsfoutjes ge kend. In plaats van de kinderen te ver zoeken het "Zie ginds komt de stoom boot", aan te heffen, had hij om "De herdertjes lagen bij nachte" verzocht. Een vergissing tot stand gekomen in samenwerking met een grote hoeveel heid cola-tics die hij die 5 december avond tijdens een overladen program ma had moeten verwerken. "Wat doet u nou toch Sinterklaas", had Marie destijds met verontwaar digde stem uitgeroepen. Ze vond een briljante tussen oplossing door het "Lang zal ie leven" aan te heffen, met de toelichting dat Sinterklaas een dag later jarig zou zijn. Sinds dit pijnlijke incident hebben we Koos niet meer te ruggezien. Marie verklaarde met stel ligheid dat het geloof er bij de kinde ren uit was en dat we het honorarium van Sinterklaas in de toekomst beter aan cadeautjes konden besteden. Arie bracht Koos het voorval in herin nering. "Daar gaat het nu niet over", beet Koos van zich af. "We leven nu twintig jaar later. En dan zie je dit gebeuren." Het gebeuren waarop hij doelde trok in de verte voorbij. "Ze spelen nog vals ook", constateerde Koos geheel ten onrechte. Arie liet 't maar zo. "Voor mij hebben we hier te maken met een ongewenste vreemdeling", stelde Koos reeds na zijn derde ca mouflage-glas vast." Een week te vroeg. Hoe vertel ik het volgende week mijn kleinkinderen", vroeg hij zich nogmaals hardop af. "Overdreven" vond Marie aan wie Arie het met dramatiek overladen ver haal bij thuiskomst vertelde. Volgens Arie zitten er echter dit jaar twee kanten aan de komst van Sin terklaas in Soest. Hoe je er in deze kwestie tegen aankijkt kon wel eens een van de agendapunten zijn van de gemeentelijke commissie Sinterklazen Zwarte Pieten, in 1988 in vergade ring bijeen. iDIF WAVni?T A AD ""V3ÖU i -^2'—f - 'ï'- Burgemeester Miedema van Baarn heeft vorige week vrijdag onder zeer grote belangstelling het nieuwe doe- het-zelf-centrum van de firma Nijhof aan de Minervaweg in Baarn geopend. Daarmee beschikt de firma, die haar oude vestiging zeven maanden gele den door een verwoestende brand ver loren zag gaan, over een uiterst mo dern, 15.000 vierkante meter groot bedrijfspand. Nijhof is dan ook als de mythologische Phoenix op grootse wijze uit zijn as herrezen. Het nieuwe gebouw is in recordtempo neergezet door de firma Wessels uit Rijssen. Op 24 april ging het bedrijf to taal in vlammen op, nadat een kleine re paratie aan het dak uit de hand was ge lopen. Meer dan 200 brandweerman nen en politiemensen werden ingezet om te redden wat er te redden viel, wat schier onmogelijk was. Gelukkig kon den destijds naastgelegen bedrijven worden gespaard. Het Nijhof-complex brandde tot de grond toe af. De schade was gigantisch: zo'n 14 miljoen gulden. Uit de smeu lende resten kon nauwelijks meer iets bruikbaars worden bewaard, met uit zondering van de grote klok die het pand al tien jaar sierde en die bij de feestelijk opening opnieuw werd ge luid. Bij de entree van het nieuwe ge bouw trekt een kunstzinnig vormgege ven hoop schroot - restanten van de brand - de aandacht van de bezoeker, maar verder is er niets dat aan het "oude tNijhofherinnert, -v - De heren Nijhof en hun medewerkers hebben geen moment bij de spreek woordelijke pakken neergezeten. Bin nen een week werden de plannen voor nieuwbouw op papier gezet.Al op 17 juni werd de eerste paal geslagen en sinds die dag is er vrijwel onafgebroken gewerkt, zes dagen per week, ook in de vakantietijd. Het nieuwe gebouw - dat al van afstand sterk de aandacht trekt door de opmer kelijke, kobalt-blauwe kleur - is onge veer wat men zich van het paradijs van de doe-het-zelver kan voorstellen. Op de benedenverdieping bevinden zich alle doe-het-zelf materialen, die met handige winkelwagens kunnen worden vervoerd, waarmee ook de auto's van de bezoekers (op een van de 200 par keerplaatsen) gemakkelijk bereikbaar zijn. Voor een snelle en efficiënte af handeling is een kassa-balie met vijf kassa's opgesteld. Service komt bij Nijhof op de eerste plaats. Dat blijkt ook in de enorme showroom op de bovenverdieping, die met roltrappen bereikbaar is. Daar kunnen de klanten zien hoe doe-het- zelf materiaal en meubilair het beste tot hun recht komen: 43 complete keuken opstellingen, 72 volledige slaapkamer opstellingen, 30 model-badkamers en nog veel meer, zoals een meubelshow room met eethoeken, wandmeubels en zithoeken. Op de bovenverdieping komen de be zoekers inderdaad op alle manieren aan hun trekken. Men kan er rustig rondkij ken maar ook even pauzeren met een kopje koffie of een smakelijk hapje in het gloednieuwe restaurant, goed voor 80 zitplaatsen. Verder is er een goed voorziene speelruimte voor de kinde ren, zodat ouders zich onbezorgd aan het winkelen kunnen wijden. In een immense ruimte - 15.000 vier kante meter groot - vindt de consument alles om zijn interieur te vernieuwen, te Het nieuwe doe-het-zelf-centrum van de firma Nijhof in Baarn biedt ook van buiten een imposante aanblik. verfraaien of gewoon leuke ideeën voor de inrichting van de woning op te doen, tot zelfs een schilderijtje of andere wandversiering toe. Het assortiment bestaat uit vele tienduizenden artike len. Wel geldt, zoals de heer J. Nijhof vorige week mededeelde, in het nieuwe doe- het-zelf-centrum een strikt robkver- bod. De schrik zit er nog altijd en beetje in, verklaarde hij. Het pand is trouwens compleet brandveilig gemaakt, zodat een herhaling van de gebeurtenissen van april er niet in zit. Duizenden bezoekers uit de hele regio kwamen zaterdag, dè eerste echte ver koopdag bij Nijhof, een kijkje nemen, aangelokt door de aankondiging dat het bij Nijhof de hele dag feest zou zijn. En dat bleek ook inderdaad het geval, want Nijhof presenteerde zichzelf op voor beeldige wijze, o.,a. met leuke wegge vertjes voor jong en oud en een grote prijsvraag. Aan de heropening is ook een aantrekkelijke geschenken-aktie verbonden. Een kijkje in de meubelshowroom van 5000 vierkante meter. De jaarlijkse verkoop van kinderpost zegels is weer gestart. De eerste zegels werden, traditiegetrouw, gekocht door mevrouw E. Scholten, de echtge note van de Soester burgemeester. Deze transactie kwam tot stand bij het kraampje dat het comité Kinderpost zegels Soest ookditjaar weer heeft op gesteld in de hal van het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Het thema van de kinderzegels is dit jaar "Kind en Beroep". Het ontwerp is van de hand van de kunstenares Char- drie vrouwen voor in beroepen die nu nog meestal door mannen worden uit geoefend. Op de zegels zijn een hou- thakster, een vrouwelijke matroos en een pilote te zien. De waarde van de ze gels is 55(+25), 65(+35) en 75(+35). Evenals in de voorafgaande jaren zijn er ook weer wenskaarten te koop die door verschillende Nederlandse kunstenaars zijn ontworpen. De opbrengst is be stemd voor Nederlandse en buitenland se kinderen die om allerlei redenen met problemen te kampen hebben. De ze gels en kaarten, die via scholieren zijn' besteld, zijn inmiddels grotendeels af geleverd. Tot de feestdagen kunnen er echter nog kinderzegels en -kaarten worden gekocht in de hal van het post kantoor. De stand is geopend van 9.30 - 17.00 uur. Installatiebedrijf Tel. (02155)13014-12577 Bij een inbraak in een op de begane grond gelegen woning in één van de KLM-flats aan de Joh. Poststraat zijn een aantal sieraden en zilveren voor werpen gestolen. De dieven kwamen binnen via een raam aan de achterkant van de woning. Traditiegetrouw doen w'ions uiterste best -\T aYSW u een onvergetelijke kerst te bezorgen. Ook dit jaar serveren wij op beide dagen vanaf 19.00 uur een uitgebreid kerstdiner a f 92,50 en in onze fondue-afdeling vanaf 17.00 uur een uitgebreide buffetfondue a f 52,50. Informatie sturen wij u graag toe. RESTAURANT Deze maand verscheen in Wormerveer een schitterend uitgevoerd boekje "De Rattenvanger van Hameien". Opge dragen aan alle grote en kleine mensen werd dit onsterfelijke sprookje van Grimm opnieuw op rijm naverteld door de Soester schrijfster Nel Rade maker - Duijts. Basis voor deze vertaling is een klassiek kinderboekje van Robert Browning (1912) "The Pied Piper of Hamelin". Het is zeer realistisch geïllustreerd met oude tekeningetjes en aangevuld met enkele silhouet-tekeningen van Cor Rademaker, die in 1980 is overleden. Het is een lang gekoesterde wens ge weest van mevrouw Rademaker om haar vertelling op deze manier uit te ge ven. omdat de sage, die zo slecht afloopt voor de stad, haar herinnert aan haar ei gen ervaringen in het Jappenkamp in Indië waar op een bepaald moment alle kinderen in groepsverband het vrou wenkamp met onbekende bestemming moesten verlaten. Sprookjes gebeuren soms echt. Om zich goed te kunnen inleven in wat er gebeurt is en waar het gebeuren zich voltrok, is zij in de zeventigerjaren naar het Duitse Hameln gereisd, om de his torische plekjes zelf in ogenschouw te nemen. "Het is een alleraardigst stadje waar al les herinnert aan het romantische ver haal, dat zich waarschijnlijk in de der tiende of veertiende eeuw heeft afge speeld, Overal zie je de afbeeldingen en dat begint al op het station. En vooral in het raadhuis. Als het klokkenspel be gint te spelen komt er zelfs een ratten vanger naar buiten. Elk jaar wordt voor de toeristen de beroemde fabel opge voerd," aldus mevrouw Rademaker. Haar berijmde verhaal telt vijftig stro fen van vier regels en begint zo: In dertien-honderd-zeven-zes Kreeg Hamelens stadsraad een harde les Uit deze sage kan men leren Beloften moet men honoreren." Het boekje ligt voor negentien gulden vijfenzeventig bij de boekhandels Im- koop. waardevol geschenk in de december maand. J.V. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» - J4140 Telex 79479 nl Soesterbergsestraat 57. Winkelcentrum Soest Zuid. tel 02155-13109 Doarkrieje toch ok waat vaan! Veurige week mos ik un stel ouwe koeie uut de sloot hoale an 't Bremeentje en toen 'k ze op ut dreuge haad doch ik ter vaan aafte weze, moar niks ter vaan. Ut kost me verdeed weer un Breweetje, waangt noeng maag Boare weer niet over de Proam. Je kaang ut nog beter hebbe over ut Bremjoa'tje of ut Brem- een'tje. Coh, och, waat un gekluns en daat vin'k daan nog un baar netjes woord vaan me eige veurzuk geteut. Net zo as daat gedraam over eejne meneer A. Heyn, die zo greig in de winkelkring wil meespeule. 't Wier net oardig rustig an de winkelpoole, over aal 't zellufde weer. Wel kouwd, moar geejn storm. Zo woare mooi in evewicht en daan roakt er iemaangd die greig 'ewooge wil worre de schoal an en dan begint ut ge wiebel vaan de ballaangs weer. Veur ming is die nooit zuver 'eweest. De sloager vroagt aaltied of ut un ongsje mer maag weze, moar op de winkel poole proate ze over un paar duzend vierkaangte meters d'r bie. Of ut moar niks is! En hier speult Soest aalweer ut zellufde spelletje: Joa A.B.C. of neej A.B.C. 't Liekt wel: Joa zuster, neej zus ter! Doar kojje temingste nog us om laa- che, moar dit is om baang vaan te worre. Noeng het Appie Heyn eerluk ze oog loate vaalle op die mooie boerderie on- gder an de Kuperstroat bie de Korte Brink. Doar leit un aagroarische be stemming op. Daat ken best woar weze moar toevaallig ok die mooie boerderie dus en die wouw ik heul niet kwiet. Veur ming paart leeje d'r nog veul meer vaan daat soort bestemminge op Soest, daan haawwe meer laangdeluk laangd- schaap over 'ehouwe as noeng utgevaal is. Steeds moar weer stukkies ouwd Soest aafknaabbele, net zo laang tot ut op is. Mettut plaan Daalweg bewwe ok nog laang niet kloar, daat hek aal 'ezeid. Doar kriege we voortemeej te moake mettut kaampioenschaap touwtrekke. Over ut bebouwe vaan 't stukkie Neng tusse ut Pliesiebero en de Verlengde Taalmoaloan waas de commissie ut doaluk eejns. Maakkeluk zaat, jonges, doar is toch niks meer te verprutse. Daa 's gewon opvulle en heul misschien kriege we doaro daan op 't lest nogusun echte stroat, waangt noeng liekt ut meer op un hingdernisboan met kule. En zo komt ik nog weer effe terug op de winkelkring, waangt doar ziet ik nog meer strukelpungte in 't verschiet. As 't paangd vaan Giele doaro teuge de vlaakte goat veur nog meer winkels, daan kriege we oorlog vaan Pool to Pool. Voortemeej stoan we weer met ze aalle te zinge: Eerluk zulle we aallus deejle, sukergoed vaan Appie Heyn. As jonges zeeje wullie vrogger: Maag ik met je kruwoage speule, daan maag jie met me hoepel. Hoepels ben aallaang op 'ehoepeld, moar ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daajje op hede nog niet best zongder kruwoages ken. Hannes van de Neng Een 21-jarige fietster uit Soest raakte vorige week licht gewond bij een aanrij ding met een auto, bestuurd door een even oude Soester. Het ongeluk ge beurde op het kruispunt Weegbree straat-Smits weg, waar de automobilist de bocht naar links veel te krap nam en daardoor tegen de fietster opreed. Zij viel en moest met een zwaargekneusde enkel per ambulance naar Zonnegloren worden gebracht. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt De roos zit weer in de lift. Er valt de laatste jaren na een periode van verminderde interesse weer een populari- teitsgroei van rozen te bespeuren. Vooral de geurende ouderwetse rozen staan volop in de belangstelling, maar ook de bijzondere botanische verschijningen worden steeds meer gewaardeerd. Om wat meer be kendheid te verschaften aan de groep van "ouder wetse en zeldzame rozen wil ik er in deze en de volgen de aflevering graag wat meer over vertellen. De rozen zijn onder te verdelen in diverse groepen, met elk een aantal specifieke eigenschappen. Bij de bespreking van de verschillende groepen zal ik steeds ter illustratie één of meerdere vertegenwoordigers be- schrijven- Polyantharozen: De eerste groep rozen zijn de zoge naamde "Polyantharozen". Een heel goede vertegen woordigster hiervan is de roos 'Marie Pavic' die in Frankrijk gewonnen is en dateert uit 1888. De bloempjes van deze dankbare doorbloeier zijn blossig wit, gevuld met enkele meeldraden in het zicht. De bloemen zijn zeer geurig. Het jonge blad is maho- niekleurig, later matgroen. Het is een laagblijvende perkplant tot 50 cm. en de plant is zéér resistent tegen schimmelaantasting. Een tweede ook zeer dankbare "Polyantharoos" is 'Sweetheart' een roos van engelse origine uit 1901. De halfgevulde kanvormige roosjes zijn licht-rose met helder gele meeldraden en bloeien verzemeld in grote tuilen. Ook deze bloemen zijn ui termate plezierig van geur. Het struikje wordt zo'n 70 cm hoog en heeft glanzend leerachtig blad. Vlak na de oorlog werd 'Sweetheart' veel als snijroos gekweekt van Aalsmeer. De bloemen zijn dan ook heel goed houdbaar op water. David Austinrozerc De Engelse rozenkweker David Austin is bekend geworden door diverse geurende ro zen van ouderwetse allure. Hij introduceert nog steeds ieder jaar nieuwe aanwinsten. Zijn bedoeling is goed dóórbloeiende roze te kweken die de aantrekkelijke eigenschappen van de oude rozen bezitten, zoals geur en bloemvorm. Deze rozen vormen een aparte klasse, die hijzelf 'English Roses' noemt. In Nederland wor den ze voor alle duidelijkheid David Austinrozen ge noemd. Een van de meest bekende en beste Austinro zen is 'The Wife of Bath' en is ontstaan in 1969. De bloemen zijn warm roze, lichter gekleurd naar de rand toe, geheel gevuld, 8-9 cm kamvormig en geurend. Het is een kleine goedvertakte plant tot 60 cm, een goede perkplant met een doorgaande bloei. Muskusrozen: De Muskusrozen vormen een waarde volle groep van ouderwetse rozen ontstaan uit diverse kruisingen-gedurende de twintiger en dertiger jaren. De rozen uit deze groep hebben de Muskusgeur als ge meenschappelijk kenmerk en zijn bloeiherhalend of dóórbloeiend. De bloeiwijze is in schermen of waai ers. Muskusrozen zijn heel geschikt voor het maken van bloeiende hagen of voor aanplant in grote groepen in de heesterborder. Een prima Muskusroos is 'Balle rina' een Engelse vondst uit 1937 met pyramiden van kleine roze enkelvoudige bloempjes met wit oog en donkere meeldraden, massaal en langdurig in bloei. 'Ballerina' is lichtgeurend; het blad is glanzend en grasgroen. De roos heeft een ronde grondbedekkende groeiwijze, wordt 80 cm hoog en draagt in de herfst ve le ronde rode balletjes. Volgende week besteed ik wat aandacht aan bodem- bedekkende rozen, Remontantrozen, Botanische struikrozen en grootbloemige en kleinbloemige klim mers.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13