Actueel Soester nieuws in de zelfbediening op de KABELKRANT SOEST. Dag en nacht. 7dagen per week. CDA redelijk tevreden met beleid voor 1988 Vraagtekens bij bezuinigingen op reiniging en welzijn WD wil in Soest weer 'ruimer' laten bouwen PvdA wijst 'dure' woningbouwplannen af D66 wil echte 'buffers' voor financiële reserves Progressief Soest wil welzijnsbezuinigingen terugdraaien GPV/SGP/RPF: burgervriendelijkheid gemeente is felicitatie waard Bang&Olufsen Special bij: WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 15 Pleidooi voor evenementenhal aan Dalweg 'Meer ruimte voor nieuw beleid' Ontluchting kan ieder jaar wat opleveren Firma Schoemaker Aanvragen internationale telefoongesprekken voortaan op 06-0410 'Schip met geld van 1,2 miljoen' Jaarlijkse kennismaking met nieuwe inwoners De CDA-fractie is in het algemeen wel tevreden overhet beleid dat het Colle ge van Burgemeester en Wethouders de gemeenteraad heeft voorgesteld voor het komende begrotingsjaar 1988. Het CDA kan zich in grote lijnen vinden in de maatregelen die B. W. hebben bedacht voor een evenwichtige begroting. Wel plaatste fractievoorzit ter Kees Verheus maandagavond tij dens de algemene beschouwingen en kele vraagtekens bij de bezuinigingen op de gemeentereiniging (350.000 gulden in 1988) en de welzijnssector (210.000 gulden). Verheus stelde vast dat er bij Welzijn de laatste jaren eigenlijk helemaal niet is bezuinigd, althans niet "in guldens". De rechtstreekse doorberekening naar de instellingen vindt het CDA juist, maar wel op een andere manier, waarbij met name de voorzieningen voor ouderen worden gehandhaafd en zo mogelijk verbeterd. De reservepositie van de gemeente noemde hij gezond, maar het CDA is geen voorstander van "reserveren om te reserveren", aldus Verheus, al moet de raad niet de ogen sluiten voor dreigende tegenslagen (de kosten van bodemver ontreiniging, riolering, reiniging, etc.). Over de invulling van de verwachte Kees Verheus CDA jaarlijkse "meevaller" van 250.000 gul den op de valreep wilde Verheus wel wat meer van het College horen. Hij pleitte er verder voor in de toekomst de rente op de reserves niet direct te ge bruiken voor de gewone dienst, maar pas als daardoor geen gaten vallen in de begroting. Hij stond positief tegenover de jaarlijkse 500.000 gulden voor nieuw beleid, al meende hij wel dat dit bedrag jaarlijks opnieuw bekeken moet worden. Verheus toonde zich bevreesd voor de ontwikkeling op het gebied van de auto matisering: "een gigantisch systeem, waarvan de kosten straks de baten zul len overtreffen", maar uitte zijn tevre denheid over de gemeentelijke reorga nisatie tot dusver en over het beleid op het gebied van de Ruimtelijke Orde ning. Wat dat laatste betreft miste hij in de Nota van Aanbieding echter wel de denkbeelden van B. W. over de la- waaiproblemen met de A28 en het nieuwe compagnies-oefenterrein. De CDA-fractievoorzitter pleitte ver der voor meer huisvestingsmogelijkhe den voor ouderen. "We hebben de plicht onze oudere medeburgers de mo gelijkheid te bieden hun te grote woning te verruilen voor een kleinere." Tariefsverhoging aanvaardbaar Over de verhoging van belastingen en tarieven liet Verheus weten dat een jaarlijkse verhoging met 2 procent aan vaardbaar is. Voor de kosten van de rei niging is dat echter niet genoeg. Ver heus suggereerde de opbrengst van de afstoting van het Kompostbedrijf daar voor te gebruiken, omdat anders een drastische verhoging van het reinigings recht onvermijdelijk is. Tenslotte maakte Verheus enkele op merkingen over het winkelbeleid. Hij stelde vast dat uit onderzoek is gebleken dat er in Soest een vrij groot kooplek is in de sector van duurzame consumptie goederen en niet zozeer in de levens middelensector. "Een groot deel van de bevolking schijnt een warenhuis te mis sen, maar u benadrukt uitbreiding in de levensmiddelensector." Waarom? wilde de CDA-er weten. Hij vond dat de keu ze voor een evenwichtig winkelbeleid er automatisch toe moet leiden dat uit breiding van de ene winkelpool gepaard gaat met compensatie voor de andere winkelpool. "Als de consument een wa renhuis in Soest wil dient het gemeente bestuur daaraan zoveel mogelijk tege moet te komen." "Soest zit weer in een ruim jasje, maar één knoopje te hoog gesloten en je krijgt het toch weer benauwd." Met die woorden drukte WD-fractie- voorzitter Bert Krijger maandagavond tijdens de algemene beschouwingen zijn bezorgdheid uit over de afwegin gen die het College heeft gemaakt bij de begroting 1988. Met name het jaar lijks opzijzetten van 500.000 gulden voor "nieuw beleid" vindt de WD volstrekt ongewenst. Dat bedrag is veel te willekeurig gekozen, menen de liberalen. Volgens Krijger is de begrotingsbehan deling niet meer zo belangrijk als vroe ger. "Dit jaar zijn de belangrijkste be slissingen (politiebureau) ook 'tussen door' genomen. Daarom is het onjuist om zomaar een half miljoen te reserve ren." Ook plaatste hij kritische kantte keningen bij de voorgestelde tariefsver hogingen. "Er zijn alleen stapjes van 2 procent afgesproken om de tarieven kostendekkend te maken, als de nood zaak daartoe aanwezig was. Dat is wat anders dan: alle tarieven mogen jaar lijks 2 procent omhoog." Hij verklaarde zich daarom vooralsnog tegen verho ging van de rioolbelasting en de markt- gelden en zocht de oplossing liever in kostenverlagingen Krijger lanceerde vervolgens het idee om de bouwverordening te verruimen in die zin, dat er meer kleinschalige werkgelegenheid "aan huis" kan plaatsvinden. Dat moet echter niet gel den voor garagebedrijven e.d. De VVD wil in de toekomst wat "ruimer" gaan bouwen dan in de afgelopen jaren in Soest is gebeurd. Er is te "vol" ge bouwd. Klein Engendaal moet dan ook geen "enge" wijk worden, aldus de VVD. Krijger wilde evenals vorig jaar 80.000 gulden uittrekken om de werkgelegen heid te bevorderen (met o.a. leerar- beidsovereenkomsten) en stelde voor alsnog de leerkracht voor anderstaligen aan de technische school in de begro ting op te nemen. Over de bezuinigin gen bij de gemeentereiniging merkte hij op dat die niet ten koste mogen gaan van de werkgelegenheid. De sluiting van het Kompostbedrijf geeft hier mo gelijkheden, al vindt de WD dat com- posteren "niet uit de tijd" is. De WD drong verder aan op meer openheid over het openbaar onderwijs, meer aan dacht voor de problemen in Soester- berg (verkeer, lawaai, woningbouw). Dalweg "Oost West - het gemeentehuis zit daar best; maar Noord Zuid- kijk daar goed mee uit," rijmde Krijger over de Dal- weg-plannen voor o.a. een sporthal. Hij vond dat dat een echte "evenementen hal" moet worden, waarin allerlei feestelijke manifestaties, muziek-uit- voeringen en ook de (overdekte) markt kunnen plaatsvinden. De Dalweg is voor de WD ook de meest logische plaats voor het nieuwe zwembad. Krijger toonde zich beducht voor de verhouding sport-politiek en waar schuwde tegen machtsuitoefening door de politiek in een niéuwe structuur, die de sport niet heeft gewild. Hij vond dat de Sportstichting niet per 1 januari kan worden opgeheven ("dat kan al niet meer als men als werkgever fatsoenlijk wil omgaan men werknemers, de men sen zijn geen baaltjes meel die je naar ei gen goeddunken in verschillende rek ken kunt leggen") en wilde de oude si tuatie voorlopig intact laten tot een an dere vorm gevonden zou zijn. Hij pleit te verder voor een "meerjarenaf spraak" tussen gemeentebestuur en ambtenaren. Nieuwjaarsreceptie De WD kan zich wel vinden in de be zuinigingen op het welzijnswerk, maar Bert Krijger (VVD). wil dat er gezocht wordt naar een ande re subsidiegrondslag met een financie ringsgarantie. Voor het ouderenwerk moet echter alle ruimte blijven. De WD wil verder in 1988 al 8000 gulden uittrekken voor het instrumentenfonds, de stoelen van de aula op de begraaf plaats vervangen, het werkloosheids project van de GSD honoreren en een eenmalige subsidie geven voor de vie ring van 150 jaar Soesterberg. Ze is niet tegen subsidie voor de herbouw van de Windhond, maar vreest een precedent werking als dat gebeurt door de leges niet te berekenen. Over de jumelage met Kozle hield de WD zich nog op de vlakte, maar wel zag men graag waar- schuwingslichten die aangeven dat er te hard wordt gereden (zoals in Frank rijk). Tenslotte pleitte Krijger voor de her-invoering van een eenvoudige, "nuchtere" nieuwjaarsreceptie. In tegenstelling tot de WD is de PvdA-fractie in de Soester gemeente raad van mening dat er bij de toekom stige woningbouw niet per se gestreefd moet worden naar "ruimer bouwen", omdat dat alleen maar betekent dat er duurdere huizen komen die voor ge wone Soesters toch niet te betalen zijn. De PvdA wil een duidelijke kosten- baten-analyse van de "verdunning' dië tegen haar wil lijkt te worden door- - gevoerd aan de Dalweg en in Klein Engendaal en gaat dan ook nog niet akkoord met de plannen daarvoor. Soest is bezig een dure gemeente te worden, stelde PvdA-fractievoorzitter Raymond van Gelder maandagavond vast tijdens de algemene beschouwin gen. Over die beschouwingen zelf merkte hij overigens op dat ze nuttig blijven, omdat het bestuur toch al de neiging heeft af te glijden naar louter procedure. "Ze geven ons de mogelijkheid de vin ger op de zere plek te leggen," aldus Van Gelder. Als ze niet interessant zijn voor de burger ligt dat aan de raad. De informatie van de gemeente aan de bur gers is toch al nietje-van-het, vond Van Gelder, getuige de gemeentelijke pagi na's op de kabelkrant. "Die lijken meer op reclame voor het Infocentrum." Zere plekken zijn er volgens de PvdA genoeg. Zo verwijt men het College een veel te passief werkgelegenheidsbeleid, terwijl Soest in de regio relatief de meeste werklozen heeft. "U beperkt zich tot afwachten tot een instantie een verzoek om medewerking doet, dat blijft dan eerst nog maanden in de la lig gen, wordt dan afgewezen en tenslotte in het gunstigste geval op aandrang van de raad gedeeltelijk gehonoreerd. Wij verwachten voorstellen van u." De PvdA wil daarvoor 40.000 gulden extra uittrekken. Verder is de PvdA nogal verbolgen over de gang van zaken met betrekking tot de overlegstructuur in de sport en de sportbegroting, waarbij inhoudelijke discussies worden gereduceerd tot pro cedurekwesties. De PvdA zal tegen de begroting van de Sportstichting stem men en komt in elk geval opnieuw met allerlei wijzigingsvoorstellen. Ook wil men nu eindelijk weieens duidelijkheid over het nieuwe zwembad en over de verkoop van het Natuurbad, waarom heen het ook heel stil is geworden. De PvdA wil zich nog niet vastleggen op sluiting van het Kompostbedrijf ("geen oude schoenen weggooien f Vóórdat we nieuwe hebben") en dringt aan op onderzoek naar alternatieven. De fractie steunt de D66-suggestie voor een oud-papierfonds. Sociale veiligheid De PvdA pleit verder voor het behoud van "kleine landschapselementen" en meer aandacht voor de sociale veilig heid en voor de problemen in Soester berg met de A28 en andere zaken. De aanpak van de verkeersonveiligheid heeft te lang geduurd en dat dreigt nu weer met de instelling van 30-kilome- terzones. Bestaande eenrichtingsstra ten moeten dat blijven, vindt de PvdA. Op onderwijsgebied wil men een aktie- plan om buitenlandse leerlingen te spreiden over openbare en bijzondere scholen. Ontevreden was de PvdA over het frag mentarische automatiseringsbeleid. "Het resultaat is dat we handen vol geld uitgeven en een full-time coördinator hebben, maar geen beleid." De fractie wil eerst een integrale nota over dit be leid voordat zij akkoord gaat met beste dingen. Nieuw beleid De geplande ruimte voor nieuw beleid is onvoldoende, vond Van Gelder. Door de groei van de reserves is de fi nanciële positie van Soest beter dan hij lijkt en daarom kan er jaarlijks best 250.000 gulden bij voor nieuw beleid, ook al door de "meevallers" van het Gemeentefonds. De rente van de alge mene reserve mag best gebruikt worden voor de gewone uitgaven, zeker als de reserve van het grondbedrijf met 50 wordt verlaagd, wat 4 miljoen gulden oplevert, aldus Van Gelder. En dat kan makkelijk. De "structurele" financiële ruimte van Raymond van Gelder (PvdA 500.000 gulden die daardoor ontstaat (en door geen 400.000 gulden af te los sen op het gebouw van Gemeentewer ken, zoals de PvdA verwerpt), kan ge bruikt worden voor diverse zaken, zoals het niet door laten gaan van de verho ging van de eigen bijdrage in het jeugd- en ouderenwerk, van de afvalstoffen heffing en de rioolretributie en voor een aantal andere zaken, Waaronder het te rugdraaien van de welzijnsbezuinigin- gen, emancipatie culturele minderhe den, een cursuscoördinator in C-drie, studiefaciliteiten voor onderwijzers, flankerend bejaardenbeleid, onder steuning Turkse onderwijzers, instru mentenfonds en een extra taalcursus bij de basiseducatie. De "incidentele ruimte" (1,1 miljoen) moet ten goede komen aan de CAI-uit- breiding, de ontwikkelingssamenwer king, investeringen in het gescheiden ophalen van huisvuil, een onderzoek naar energiebesparing en andere zaken. Over de tarieven liet Van Gelder weten dat zijn fractie de marktgelden kosten dekkend wil maken en de zwembad abonnementen met 7,50 verlagen. "Ons optimisme is aardig getemperd. De begroting laat in alle openheid zien wat de consequenties zijn van de bouw van het nieuwe gemeentehuis: impo sante wijzigingen in de reserves en een beperking van onze bestedingsmoge lijkheden op andere punten." Met de ze woorden opende D66-fractievoor- zitter Adriaan Pothuizen maandag avond zijn speech tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 1988. Hij was het overigens eens met het stringente financiële beleid dat van een en ander volgens B. W. het ge volg moet zijn. Pothuizen bepleitte, juist nu de inflatie gering is, een beleid dat concreet gericht is op het handhaven van de reserves en de ruimte voor nieuw beleid, door mid del van "buffers" waarvan de rente daarvoor ook wordt benut. Op die ma nier kunnen calamiteiten worden on dervangen en hoeft de "koopkracht" er niet onder te lijden. Om de jaarlijkse 500,000 gulden voor nieuw beleid (plus buffers) te realiseren zijn "ontluchting", efficiencymaatrege len en het eventueel schrappen van oud voor nieuw beleid jaarlijks nodig. Dan blijft Soest financieel gezond, aldus Pothuizen. Hij meende dat ontluchting ieder jaar wel wat kan opleveren. Pothuizen gaf het College verder te ver staan geen investeringsvoorstellen te doen met een voorspelbaar ongunstige verhouding tussen kwaliteit en prijs. "Ambtelijke voorzetten die blijk geven van onvoldoende creativiteit en durf moet u onderscheppen als u wilt voor komen dat u des raads hete adem steeds in de nek krijgt." Voortdurende tech- nisch-inhoudelijke discussies, tot in de raad, kunnen de persoonlijke verhou dingen bederven, waarschuwde Pot huizen. Op hoofdlijnen is P66 akkoord met de begroting. Kritiek had Pothuizen wel op het automatiseringsbeleid, over de kwaliteit waarvan hij zich zorgen maak te. Hij wilde verder meer weten over de Verordening Persoonsregistratie Soest, inmiddels een jaar oud, en over de in spraak bij Stads en Dorpsvernieuwing. Ook D66 drong aan op "verhevigde in spanning" en "gekwalificeerde juridi sche pressie" in verband met de proble men rond de A28. Verder wilde Pot huizen meer horen over de aanpak van de Nieuweweg-Ossendamweg- Vondellaan, in 1991 "het allerdrukste wegvak" binnen de bebouwde kom van Soest, en het paden-net op de Eng. Werkgelegenheid Vanuit de Sociale Dienst kan er meer worden gedaan voor de werkgelegen heid in Soest, vindt D66. Op die manier kan ook de hulp van het Arbeidsbureau effectiever worden. Tot dusver is D66 niet onder de indruk van het werkgele genheidsbeleid; zelfs het arbeidsverza- melgebouw heeft niet één nieuwe ar beidsplaats opgeleverd. De "meevallers" uit het Gemeente fonds zetten de noodzaak van de wel- zijnsbezuinigingen volgens Pothuizen ook op de tocht. Ze moeten als het even kan dan ook maar achterwege blijven; dat geldt in elk geval voor het flanke rend ouderenwerk. D66 stelt zorgvuldigheid boven snel heid als het gaat om de verhouding tus sen politiek en sport en is ontevreden over de communicatie daarover tussen de raad en het College. Over het nieuwe zwembad aan de Dalweg moet eerst een oriënterende discussie plaatsvinden voordat er een panklaar plan wordt ge presenteerd dat iedereen moet slikken. Grote vervuilers De milieudienst mag zich van de demo craten langzamerhand ook wel eens gaan bezighouden met "grote vervui lers" in plaats van alleen de huishou dens. Eventueel moet er door scholing en inbreng van specifieke kennis voor- gezorgd worden om dat met succes uit te voeren. D66 dringt ook aan op snelle realisering van de inzameling van klein chemisch afval. Voor wat de reiniging betreft sprak Pot huizen zijn ongenoegen uit over het achter de kiezen houden van ontwikke lingen die bij insiders al een jaar bekend waren. Mede daarom drong hij erop aan de agenda en de verslagen van de Collegevergaderingen openbaar te ma ken, zoals in veel andere gemeenten heel gewoon is. Als de gemeente inder daad niet om sluiting van het Kompost bedrijf heenkan moet het thuis-kom- posteren worden bevorderd, aldus D66. Adriaan Pothuizen (D66). SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Vanaf 2 november jl. worden aanvragen voor internationale telefoongesprek ken behandeld via het nieuwe telefoonnummer 06-0410. Dit nummer, dat continue bereikbaar is, komt in de plaats van 0010. Bij 06-0410 kunnen derhalve aanvragen voor gesprekken naar niet-automa- tische bestemming worden aangenomen, waarbij geen bemiddelingskosten in rekening worden gebracht. Voorts kan het nummer worden gebeld voor het aanvragen van persoonlijke gesprekken. De PTT-telefoniste verzorgt dan niet alleen de verbinding met het gewenste nummer, maar ook met de gewenste persoon. Voor deze extra service worden wel kosten in rekening gebracht. Ook kunnen via 06-0410 collect-call gesprekken worden aangevraagd, als mede gesprekken die via de telefoon-creditcard betaald worden. 06-0410 is niet te bereiken vanuit openbare telefooncellen. "Bij ons op Soest groeit het geld op de rug. In de knip zit 36 miljoen en de be groting is kloppend. De bomen kun nen weer tot aan de hemel reiken." Met deze woorden maakte fractie voorzitter Jan Visser van Progressief Soest maandag tijdens de algemene beschouwingen duidelijk dat er geen reden is om zorgelijk te doen over de financiële toestand waarin de gemeen te Soest zich bevindt. Visser maakte dat duidelijk door met een gedetailleerd lijstje te komen van de bedragen die Soest nog uit het Ge meentefonds tegemoet kan zien, als re gelrechte "meevallers": aan nabetalin gen over 1985,1986 en 1987 een totaal van 633.000 gulden en voor de komen de vier jaar nog eens zo'n 250.000 gul den per jaar. "En maar klagen, zeuren, kniepen en pingelen," aldus Visser, die het College voorrekende dat er boven dien nog een extraatje van 350.000 gul den inzit door arbiedsbesparende maatregelen. "Met dit 'schip met geld' van 1,2 miljoen is tot nu toe geen reke ning gehouden," aldus Visser. "U kunt uw begroting en meerjarenplanning be ter over doen." Jan Visser (Prog. Soest). Volgens Progressief Soest is de verho ging van een aantal gemeentelijke tarie ven met 2 procent dan ook volkomen misplaatst. Ze worden dan ook afgewe zen, met uitzondering van de honden belasting. De grootste pijn zit voor P.S. echter in de welzijnsbezuinigingen. "De afgelo pen jaren zijn de instellingen tot op de schil uitgeknepen, maar de sociaal-de mocratische wethouder van Welzijn (Kingma, red.) deinst er niet voor terug als deurwaarder op te treden van het CDA/WD-College en opnieuw 90.000 te zuigen uit het uitgemergelde, moedeloze, murw geslagen sociaal-cul tureel werk, tegen wil en dank gesteund door een slappe commissie Welzijns planning." Visser vond dat onvoldoende rekening wordt gehouden met de problemen van de (dubbele) vergrijzing en noemde de reductie op het budget van de Advies groep Gehandicapten (van 10.200 naar 200 gulden) "schrijnend". Het zou eer lijker zijn de adviesgroep dan maar ge woon op te heffen, aldus Visser. Door het beleid worden jongeren, ou deren, buitenlandse kinderen, etnische minderheden, het LBO, de plantsoe nendienst,de vuilwerkers en al die bur gers die steeds meer moeten gaan beta len door opgelegde en tarieven tot el lende veroordeeld, aldus Prog. Soest. "Het geld dat stom is maakt recht wat krom is." Visser stelde voor de welzijnsbezuini gingen terug te draaien en een flink aan tal geschrapte zaken alsnog te honore ren. Daarvoor kan een groot deel van de gevonden 1,2 miljoen worden ge bruikt. Met de jumelage met Kozle kon Visser wel instemmen, maar hij ver zocht het College alles in het werk te stellen om de aanvraag van de Turkse gemeenschap voor een band met Kilig- kaya eveneens te honoreren. Progressief Soest zal "con amore" mee werken aan de realisering van het nieu we gemeentehuis en verwacht dat de reorganisatie bij de gemeente voor 95 procent van de ambtenaren positief zal uitvallen. "Voor de overige 5 vragen wij uw zorgvuldige begeleiding," aldus Visser, die vond dat er nog te weinig wordt geluisterd naar de ambtenaren, die meer beleid moeten maken, ideeën lanceren en alternatieven bedenken. Hij nam het 't College kwalijk dat de opheffing van de Sportstichting niet per 1 januari a.s. rond is, zoals afgesproken. Hij hoopte verder op en sportnota "die tegemoetkomt aan de meest elementai re vormen van sportieve recreatie, jeug dopvang en welzijn, en niet aan overbo dige accommodaties en prestige-objec- ten". ui 'V De reorganisatie van het gemeentelijk apparaat is gezond op gang gekomen, waarbij wordt gestreefd naar efficiën* tie en burgervriendelijkheid. Een bur ger wordt als mens en niet als een ge val behandeld en in de snelheid van het behandelen van zijn/haar zaak wordt naar een optimum gezocht. Het is een felicitatie waard dat de plannen klaarliggen om op die wijze aan het werk te gaan. Dat merkte de vertegenwoordiger van GPV, SGP en RPF, Wiebe Meilof, maandagavond op tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad. Hij wenste bestuurders en ambtenaren toe dat ze met een positieve instelling, gezond verstand en goede moed aan het werk zouden gaan, maar zonder cynis me. Volgens Meilof maakt de gemeente zich daaraan ook wel eens schuldig. De "zwakke kant" van het apparaat is nog al eens de neiging om na gemaakte fou ten eerder het eigen gezicht te redden dan de fouten te verbeteren. Een men taliteitsverbetering bij de burgers (hon- depoep) vraagt om goede voorbeelden. Meilof had waarderende woorden voor het feit dat er geld is uitgetrokken voor opleiding en training van gemeenteper- soneel om klantgericht te gaan werken. Wel had hij moeite met het geforceerd creëren van plaatsen voor vrouwen op hogere posten. Liever zag hij gelijke be- rechtiging op basis van capaciteiten. Op het punt van de "sociale veiligheid" bepleitte Meilof een genuanceerde be nadering ("in de volle breedheid") en meer aandacht voor het alcoholmati- gingsbeleid. Hij steunde de plannen voor het opheffen van achterstallig we- genonderhoud en de verbetering van het rioolnet. Werkloosheid Zorgen maakte hij zich over de stabili satie van het aantal werklozen in Soest, al is daarvoor de plaatselijke overheid niet te blameren. Hij wilde in elk geval meer inzicht in de achtergronden van de cijfers, omdat in Eemland weliswaar meer werkgelegenheid is ontstaan, maar het aantal werklozen tegelijk is ge stegen. Hij verzette zich overigens te gen het raadsbesluit dat vrouwen "posi tief discrimineert". "Dan wordt immers de man negatief gediscrimineerd, slechts omdat hij man is." Op economisch gebied verlangde Mei lof voldoende cijfermateriaal om be langrijke besluiten te onderbouwen. Hij verwachtte overigens minder uitbrei ding op industrieel vlak en meer inno vatie en vervanging. Ook voor de bouw van een nieuwe sporthal aan de Dalweg wilde hij meer cijfers hebben. Over het nieuwe zwembad wilde hij de financiële gevolgen eerst afwachten. Over de welzijnsbezuinigingen merkte Meilof op dat het een probleem zal zijn de mensen aan te spreken op hun ver antwoordelijkheid, omdat de absolute bijbelse normen zijn losgelaten. "Zéker problematisch is dat voor een gemeen tebestuur dat zelf absolute normen dis cutabel stelt." Hij sympathiseerde ver der met de CD A-suggestie om te kijken of er welzijnsinstellingen zijn die weer "terug" moeten naar particuliere finan ciering. Profijtbeginsel Meilof wilde een nadere onderbouwing voor de 500.000 gulden voor nieuw be leid, die als te laag wordt gezien, en bleef duidelijk voorstander van het pro fijtbeginsel, kostendekkende tarieven Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). en privatisering waar mogelijk. De ge meentelijke zorg moet zich volgens GPV/SGP/RPF sterker richten op de vergrijzing en de werkloosheid. Voor dat er beslissingen worden genomen over het winkelbeleid moet er volgens Meilof eerst een principiële discussie komen, los van bepaalde concrete plan nen. Hij hoopte verder dat Soest - met zijn relatief gezond sociaal klimaat - ge schikte huisvesting voor asielzoekers zou vinden en lanceerde het voorstel voortaan eenmaal per jaar een bijeen komst te beleggen, waar B. W. kennis kunnen maken met nieuwe inwoners. "Dat zou van hartelijkheid getuigen en het klimaat in Soest kunnen verbete ren," aldus Meilof.

Soester Courant | 1987 | | pagina 15