3 'Droefheid mag niet worden uitgebuit' De één regelt niets, de ander alles' Begraven steeds duurder door stagnerend aantal crematies Uit vaartleider als gids en tolk Wat kost een uitvaart gemiddeld? Wijs zelf een voogd voor uw kinderen aan U wilt meer weten? Wat is een codicil? WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 19 lli H!!S lil iiiiif ïinmEI UITVAARTVERENIGING WIL PRAKTISCHE EN MENSELIJKE BEGELEIDING BIEDEN: Drempel overwinnen VOORLICHTER VAN LAATUM: GROTE VERSCHILLEN IN GRAFRECHTEN Grote verschillen Eigen plekje Nabestaanden ALBERT VAN OLST: TEDERE SITUATIE IS ANDERS' Tientallen vragen Heldere begroting Eenvoudig maar stijlvol Niet eerlijk Bewustzijn groeit Bijkomende kosten Koffietafel Grafrechten I ndexeri ngsclausule at 53 I50 y Parker' well live ezien plaats. 37. 't Hof venement *ssa- reserveren 33-726094-. Rondom een overlijden moet veel worden geregeld. De na bestaanden zijn daarvoor aan gewezen op mensen op wie zij moeten kunnen vertrouwen, zowel waar het gaat om de kwaliteit van de dienstverle ning als de vergoeding die daarvoor wordt gevraagd. In ons land zijn uitvaartvereni gingen actief, die zich bezig houden met de belangenbehar tiging van hun leden. De on langs opgerichte Monuta Uit vaartvereniging rekent ook de nazorg tot haar taken. Zij doet dat door in de dagen na een sterfgeval daadwerkelijke hulp, bijstand en begeleiding te bieden. Voorzitter J.J.C. Siebes: 'Onze vereniging wil naast de uit vaartverzorger als vraagbaak beschikbaar zijn en waar mo gelijk functionele assistentie verschaffen. Daarvoor kunnen onze leden een beroep doen op deskundige hulpverleners. Het adviseren over de gevolgen van overlijden is eveneens een van onze doelstellingen. Te denken valt aan regelingen vooraf, bij codicil, testament en de kosten van de uitvaart. Die lijken in die dagen onbelangrijk. De re kening wordt evenwel aange reikt wanneer de eerste emo ties voorbij zijn en de werke lijkheid van alledag is terugge keerd. Dan schrikt men vaak of is ontsteld, vooral wanneer de nota veel hoger uitvalt dan was voorzien. Het is belangrijk vooraf te weten welke organi satie de uitvaart regelt en wel ke kosten daarvoor in rekening worden gebracht. Droefheid mag niet worden uitgebuit. Heeft uw vereniging ook een taak op het gebied van de kwa liteit van de uitvaart? 'Ja, zeer zeker Bevorderen dat na het overlijden van een lid of één van zijn gezinsleden, een stijl volle en goed verzorgde uit vaart zal plaatsvinden, is een bijna vanzelfsprekende doel stelling. Wij zien toe op de kwaliteit van de uitvaart. Als wij constateren dat er ergens iets scheef zit, zullen wij voor onze leden opkomen. Ook in ventariseren wij de wensen die onder onze leden ten aanzien van de uitvaartverzorging le ven en zullen die waar nodig naar buiten brengen', zegt de heer Siebes. Hij verwacht dat de nog jonge Monuta Uitvaart vereniging zich in de komende jaren zal ontwikkelen tot een vooral praktisch ingestelde vereniging, die het geven van goede voorlichting en begelei ding hoog in haar vaandel voert. Hij zegt tot slot: 'Het is gezond om als mens niet te vaak bij de dood stil te staan. Het iS voor velen een delicaat en vaak zelfs griezelig onderwerp. Je moet een drempel over. Nadenken over iets wat je je niet kunt voorstellen. Maar wij maken te dikwijls mee dat er totaal geen maatregelen en voorzieningen zijn getroffen. Niemand weet dan wat er moet gebeuren en paniek of familieruzies zijn daarvan soms het gevolg. Jam mer, denk ik dan, het had toch anders, vooral zoveel menselij ker gekund. Als vereniging willen wij er op wijzen dat het verstandig is daarover eens nuchter na te denken en de za ken tijdig te regelen door din gen op papier te zetten, een verzekering te sluiten, het voogdijschap van de kinderen te regelen en door deskundigen als een notaris om advies te vragen. Ook dat hoort allemaal heel gewoon bij het leven.' Indien u naar aanleiding van dit interview of de andere arti kelen op deze pagina meer in formatie wenst, kunt u schrij ven naar Monuta Uitvaartver eniging, Postbus 20, 7300 AA Apeldoorn. Bellen mag na tuurlijk ook: 055-215136. Voorzitter J.J.C. Siebes: 'Wij maken dikwijls mee dat er totaal geen maatregelen en voorzienin gen zijn getroffen. Men kan in het leven niet alle problemen voorkomen: verdriet, een zaamheid, het moeten verwerken van het verlies van een dierbare. Veel materiële en immateriële gevolgen van een overlijden kan men echter tot een minimum beperken door orde op zaken te stel len voor het te laat is. Toch blijkt dat maar tot weinig Nederlanders door te dringen. Slechts 30% van ons heeft een testament, 15% heeft voogdijvoorzieningen voor de kinderen getroffen en 40% heeft een en/of rekening bij bank of giro. Vorig jaar overleden in ons land 126.000 mensen. Door de explosieve groei van de bevolking na de tweede we reldoorlog tot meer dan 14,5 miljoen inwoners, zal dit sterftecijfer de komende de cennia geleidelijk oplopen tot zelfs meer dan 200.000 per jaar. Dat heeft vergaan de gevolgen voor de organi satie van ons uitvaartwezen, de inrichting van begraaf plaatsen en de grafrechten die moeten worden betaald. Talloze gemeenten zien zich momenteel al geplaatst voor het probleem dat hun begraaf plaatsen vol raken. Met uitbrei ding en de inrichting van nieu we voorzieningen is veel ruim-: tebesiag en dus geld gemoeid. Dat komt tot uitdrukking in de vooral de laatste jaren sterk ge stegen grafrechten. 'Wij maken ons zorgen over de hoogte van die grafrechten, die bovendien van gemeente tot ge meente sterk kunnen verschil len. In de praktijk merken wij dat de nabestaanden gecon fronteerd worden met steeds hogere grafkosten', aldus mr. I. Filius, directeur van Monuta in Apeldoorn, een van de grootste verzekeraars en tevens verzorg ster van uitvaarten in ons land. De huur voor een individueel graf kan uiteenlopen van 750,- tot 5.000,-., afhanke lijk van de gemeente en de duur van het contract. Daarnaast zijn er ook koopgraven. De prijs daarvan ligt over het algemeen nog hoger. Vele gemeenten verhoogden de grafrechten mede om een bij drage te leveren aan het slui tend maken van hun begroting. Een belangrijkere oorzaak is Liefst 85 procent van de Neder landers heeft geen voogdijvoor- zieningen getroffen voor de minderjarige kinderen. Toch kan het tijdig treffen van derge lijke maatregelen voor velen onnodig leed voorkomen. Want wat is het geval: Bij overlijden van één der ou ders wordt de andere ouder meestal voogd(es) over de min derjarige kinderen. Dat is wet telijk geregeld. De kantonrech ter benoemt eveneens een toe ziend voogd(es). Anders is het als beide ouders komen te overlijden. Dan be noemt de kantonrechter een voogd op voorstel van onder an dere familieleden van zowel de man als de vrouw. Belangrijk is dat de kantonrechter vrijwel al tijd rekening zal houden met de wensen van de ouders als die zélf tijdig een voogd over hun minderjarige kinderen hebben aangewezen. Ook kunt u zich voor informatie wenden tot de Stichting Wel zijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars, Postbus 16, 9636 ZG Zuidbroek (tel. 08306- 42256). Een boekje met nuttige informatie kan worden verkre gen door 4,50 over te maken op giro 2069217 t.n.v. van de Stichting W. W.W.-Zuidbroek. P volgens mr. Filius evenwel de stagnatie in de verwachte groei van het aantal crematies. Daar door raken de begraafplaatsen sneller vol dan werd voorzien. 'Willen die gemeenten ook in de toekomst blijven begraven, dan zullen zij nu voor voldoende ruimte en middelen moeten zor gen', aldus de Monuta-direc- teur. Ondanks de ruimtebesparende voordelen is de belangstelling voor cremeren in ons land blij ven steken bij iets meer dan veertig procent. Onderzoeken tonen aan dat de top al is bereikt of zelfs is gepasseerd en dat de bouw van nieuwe crematoria niet zal leiden tot een groter aantal crematies. Vooral onder jongeren blijkt een duidelijke voorkeur te bestaan voor een 'eigen plekje' onder de grond. Naar verwachting zal de vraag naar grafruimte daardoor in de toekomst extra toenemen. Velen beseffen niet dat de nabe staanden altijd verantwoorde lijk zijn voor de financiële ver plichtingen die uit een uitvaart voortvloeien. Ook op hen die moeten rondkomen van een so ciale uitkering, kunnen de kos ten van de uitvaart van een overleden familielid via inhou dingen worden verhaald. Onder andere via de Stichting Ideële Reklame (SIRE) wordt sinds kort gewezen op het grote be lang om tijdens het leven voor zieningen te treffen waardoor de uitvaart kan worden be taald. Vanzelfsprekend betreft het hier niet alleen de financiële aspecten waarvoor moet wor den gezorgd. Dagelijks overlijden mensen. De nabe staanden worden meestal geheel onvoorbe reid geconfronteerd met een groot aantal problemen. Het is alof men een vreemd land binnengaat, waarin men de weg niet weet en waarvan men de taal niet spreekt. Op zo'n moment is de uitvaartleider de gids en tolk. Albert van Olst is uitvaartleider in het Gelderse Nunspeet. Een arbeidsintensieve baan en zijn betrokkenheid is groot. De dorpsgemeenschap vertrouwt in moeilijke tijden op hem, want hij regelt alles. Dag en nacht is hij beschikbaar, zeven dagen per week. Hij vertelt: 'De telefoon kan elk moment gaan. Ik maak dan meteen een afspraak. Veelal kennen de mensen je niet per soonlijk. Het is dan ook zaak dat de mensen vertrouwen in je krijgen. Daarna kun je lang zaam overgaan tot het stellen van noodzakelijke vragen. Als uitvaartleider moet je vooral goed kunnen luisteren en er doorlopend op letten dat de we duwe of weduwnaar - eventu eel via de familie - in alle be langrijke beslissingen wordt betrokken. Zelden blijven er daarna nog vragen over en dat is voor de familieleden geruststel lend.' Uitvaartleider Albert van Olst: 'Je kunt heel veel voorde nabestaanden betekenen. Indien u naar aanleiding van de artikelen op deze pa gina meer informatie wenst, kunt u schrijven naar Monuta, Postbus 20, 7300 AA Apeldoorn. Bellen mag natuurlijk ook: 055- 215136. U kunt vragen naar R. Punselie of P. Buschkens. 'Het opstellen van de rouwbrief vormt voor de meeste mensen een lastige opgave, want wat voor tekst moet daar op komen te staan? Ik heb in de loop der ja ren voorbeelden verzameld en neem die mee. Het boek gaat de familie rond. Slechts een enkele keer kiezen de familieleden voor een tekst waarin zij echt iets van hen zelf opnemen. Zel den ligt er een tekst klaar. Dat persoonlijke mis ik te vaak. Uitvaartleider Van Olst werkt altijd op basis van een begro ting, zodat de nabestaanden vooraf weten wat de uitvaart kost. 'Geld is iets waarbij zel den wordt stilgestaan. Slechts een enkeling vraagt 'meneer, wat kost me dat?'. Meestal ge ven de familieleden hun porte monnee meteen uit handen en zeggen: 'verzorg het maar net jes'. Men heeft er geen idee van om welke bedragen het kan gaan. Advertenties in de dag bladen kunnen vele duizenden guldens kosten. Van Olst: 'Mij bekruipt wel eens het gevoel dat sommige familie leden de uitvaart benutten om met veel geld tot uitdrukking te brengen hoe belangrijk de over ledene was. Het stijlvolle zit 'm evenwel niet in het geld. Een paar woorden, een gedicht, or gelspel een door de overledene geliefd deel van een muziek stuk, kunnen accenten aan de uitvaart geven die van grotere waarde zijn.' 'Als de afstand dat toelaat, mag de kist ook door de familieleden naar de begraafplaats worden gedragen. Zelf je vader of moe der naar zijn of haar laatste rustplaats dragen, zoals zij jou als kind ook op handen hebben gedragen. Dat zegt veel. Ik vind ook dat het dankwoord bij het graf bij voorkeur door een fami lielid dient te worden gespro ken. Al zijn het maar vijf woor den en als je daarbij een traan laat is dat echt geen schande. Aanvankelijk durven ze dat niet of vrezen geen woord te kunnen uitbrengen. Ik adviseer het op te schrijven en de regels op te lezen zonder naar de ande ren te kijken. Bovendien spreek ik af dat ik het direct zal overne men als het onverhoopt toch niet lukt. Dat geeft vertrouwen. Eén keer 'nee' schudden is vol doende, maar meestal lukt het wèl en is men achteraf dank baar het zelf te hebben gedaan.' Als uitvaarleider ben je opge leid en getraind om in moeilijke situaties handelend op te tre den. Je moet aanspreekbaar blijven, ook al is dat soms nog zo moeilijk. Laatst nog: een echt paar had een auto-ongeluk ge had. De vrouw overleed, drie jonge kinderen achterlatend. Zij schreven een brief aan hun moeder die met haar meeging in de kist. Toen ik bij dat graf stond en die prevelende toetjes zag, dacht ik 'vriend, diep zuch ten, anders houd je het niet. Ook een uitvaarleider is een mens. 'De één zal alles proberen te re gelen, de ander niets. Dat be hoort tot de individuele vrijheid van de mens. Ik vind wel dat die keuze om niets te doen heel be wust moet worden gemaakt. Omdat je pas kunt beslissen als je goed geïnformeerd bent, vind ik goede voorlichting op dit punt van het allergrootste be lang.' Dat zegt voorlichter Bob van Laatum, die stad en land afreist om iedereen die het maar horen wil attent te maken op de moge lijkheden om tijdens het leven voorzieningen te treffen die het de nabestaanden op z'n minst eèn stuk gemakkelijker maken. Hij wijt het vooral aan onbe kendheid omtrent de mogelijk heden om vóór overlijden maat regelen te treffen, dat er zo wei nig wordt gedaan. Ook de wet telijke bepalingen na overlijden vormen voor de meeste Neder landers een onbekend terrein en men heeft er veelal geen idee van wat daarvan de financiële gevolgen kunnen zijn. Als uitvaartleider maakte Van Laatum van dichtbij kennis met gezinnen waar de dood plotse ling toesloeg en waar niets gere geld bleek te zijn. Vaak zeer schrijnende gevallen en daarom besloot hij twee jaar geleden bij Monuta in Apeldoorn voorlich ter te worden. Nu staat hij op beurzen en manifestaties, houdt voordrachten voor ver pleegkundigen en gezinsver zorgsters, geeft voorlichting aan studenten en scholieren en huurt zaaltjes om groepjes be langstellenden 'zijn verhaal' te doen. Niet om 'zieltjes' te win nen, maar omdat hij vindt dat het de hoogste tijd is geworden dat mensen in alle eerlijkheid eens nadenken over wat nog al tijd een van de moeilijkst be spreekbare onderwerpen wordt genoemd. Zelf zegt hij daarover: 'Natuur lijk is dat moeilijk, maar het is niet eerlijk om een ander met de zorgen te laten zitten. Veel men sen lijken te denken: het zal mijn tijd wel duren en ze laten mij heus niet staan. Zij vergeten niet alleen de financiële conse quenties, maar ook dat familie leden vaak totaal ontredderd achterblijven. Wij verzorgen jaarlijks zo'n vijfenveertighon derd uitvaarten. Het is verba zingwekkend hoe weinig men van de uitvaart afweet en hoe slecht men daarop is voorbe reid. Vrouwen waarvan de man plotseling overlijdt, weten soms niet eens waar belangrijke pa pieren opgeborgen liggen, hoe zij een betalingsopdracht moe ten uitschrijven of worden van de ene op de andere dag gecon fronteerd met geblokkeerde bank- en girorekeningen. Dat zijn nog maar betrekkelijk een voudige voorbeelden-van admi nistratieve zaken die je gemak kelijk tijdens het leven kunt re gelen. Informeer de partner tij dig over wat er in het huishou den 'omgaat'. Dat geldt natuurlijk ook voor verzekerin gen, inkomen, pensioenregelin gen, het ziekenfonds en noem maar op. De ander moet verder kunnen als hij of zij er alleen voor komt te staan. Ook als het gaat om het kunnen nakomen Voorlichter Bvan Laatum: 'Veel mensen lijken te denken: ze laten mij heus niet staan.' van de financiële verplichtin gen. Ik probeer de mensen te verplaatsen in een situatie waarin zij er vandaag plotse ling niet meer zouden zijn. Hoe gaat het bij u dan verder? Wie regelt alles? Wie betaalt de re keningen? Wat gebeurt er met de kinderen en eventueel het ei gen bedrijf?' Volgens Van Laatum groeit het bewustzijn dat het veel beter is om dergelijke vragen in een rus tige sfeer aan de orde te stellen, dan in de emotionele dagen na een sterfgeval. De belangstel ling voor zijn voorlichtingsbij eenkomsten is groot en zij oogs ten veel waardering. Meestal zitten de zaaltjes tjokvol. Niet alleen met ouderen, maar juist ook met jongeren. 'Alle leef tijdsgroepen zijn steeds verte genwoordigd. Het is beslist niet zo dat alleen ouderen in dit on derwerp geïnteresseerd zijn. In tegendeel zelfs. Meestal nodig ik een notaris uit om iets over zijn werk te vertellen. Velen blijken de stap naar een nota riskantoor niet zo één, twee, drie te maken, maar kijken lie ver eerst de kat uit de boom. Een codicil ofeen testament bieden völgerïs voorlichter Van Laatum bij uitstek de mogelijk heden om belangrijke gegevens op te schrijven en wensen te ver woorden. Een codicil is een soort wilsbe schikking, waarin u bijvoor beeld kunt vastleggen welke waardevolle en dierbare voor werpen u aan welke persoon na laat. Ook kunt u erin vermelden waar sleutels of belangrijke pa pieren opgeborgen liggen. U kunt vastleggen hoe u uw uit vaart geregeld wilt hebben. Kortom: een codicil is een lei draad die nabestaanden duide lijkheid verschaft. Een codicil heeft vooreen aantal onderwer pen dezelfde rechtsgeldigheid als een testament. Belangrijk om te weten: een co dicil is slechts geldig zolang u het wenst. Met andere woorden mocht u na verloop van tijd op andere gedachten komen, dan vernietigt u het codicil. U vult eventueel een nieuw codicil in waarin u het vorige herroept. U kunt een codicil bestellen door/ 5,- (kostprijs) over te ma ken op Postbanknummer 904230 ».v. Monuta, Apel doorn, onder vermelding van 'Codicil'. Veel Nederlanders reserveren voor hun uitvaart een som geld of hebben zich geheel of ge deeltelijk tegen de kosten daarvan verzekerd. Deson danks blijken maar weinig mensen zich bewust van de werkelijke kosten die met een uitvaart gemoeid (kunnen) zijn. Onder emotionele druk wor den door de nabestaanden soms opdrachten gegeven en bestellingen gedaan waarvan de financiële consequenties niet of nauwelijks worden overzien. De kosten waarmee minimaal rekening moet worden gehou den, hebben betrekking op de bespreking met de uitvaartlei der; het kisten; de graf- c.q. crematiekist; verzorgen van dokterspapieren; aangifte burgerlijke stand; rouwcircu- laires en postzegels; benodigd personeel; leiding op de dag van de uitvaart; een rouwauto en één of twee volgauto's met chauffeurs. De rekening voor dit basispakket zal al gauw op zo'n 2.300,- uitkomen. Dat zijn momenteel de gemiddelde kosten van een uitvaart, even wel zonder de bijkomende kosten en de grafrechten. In de optelsom die we hiervoor van de gemiddelde uitvaart kosten hebben gemaaki, is dus geen rekening gehouden met rouwadvertenties. Ook daar van verschilt de prijs sterk, van circa 100 gulden voor een advertentie in een plaatselijk huis-aan-huisblad tot 1.500 a 2.000 gulden in een landelijk dagblad. Vanzelfsprekend be paalt ook de grootte van de ad vertentie de prijs die moet worden betaald. Een eventuele koffietafel is eveneens een onderwerp waarvan de kosten sterk af hankelijk zijn van de persoon lijke wensen, de gewoonten van de streek en het aantal deelnemers. Die kosten heb ben wij daarom evenmin in de berekening van ons voorbeeld betrokken. Andere posten waarmee de nabestaanden te maken kun nen krijgen, hebben betrek king op de bloemen, een bij zondere kist, kerkelijke kos ten, klokluiden, orgelspel, ex tra veel kilometers die moeten worden gereden, meer volgau to's en bijvoorbeeld het druk ken en verzenden van dankbe tuigingen. De grafrechten verschillen van gemeente tot gemeente sterk en zijn bovendien afhan kelijk van de persoonlijke wensen. De verschuldigde rechten voor een algemeen graf, waarin als regel drie per sonen worden begraven, va riëren van 150,-tot/ 1.500,-. De mogelijkheden tot het plaatsen van een grafsteen zijn in dat geval beperkt en ge bonden aan regels. Bovendien berust de zeggenschap over het graf bij de gemeente. De huur voor een individueel graf kan uiteenlopen van 750,- tot 5.000,-., afhanke lijk van de gemeente en de duur van het contract. Meestal wordt het graf voor 15 tot 50 jaar gehuurd, terwijl verlen ging met steeds 10 jaar dik wijls tot de mogelijkheden be hoort. De gemeente mag het graf pas opruimen nadat de overeengekomen huurperiode is verstreken. Daarnaast zijn er ook koop graven. De prijs daarvan ligt over het algemeen nog hoger. Veel Nederlanders hebben zich weliswaar tegen uitvaart kosten verzekerd, maar staan er niet bij stil voor welk bedrag zij zijn verzekerd en wat daar van kan worden betaald. De meeste verzekeringen houden bovendien geen rekening met de van jaar tot jaar stijgende uitvaartkosten, waardoor al snel onderverzekering ont staat. Verzekeringsvormen met een indexeringsclausule en een levenslange looptijd ondervangen dit euvel. Ook is het mogelijk om na verloop van tijd een bedrag bij te ver zekeren, te kiezen voor een koopsom of deel te nemen in een depositofonds.

Soester Courant | 1987 | | pagina 19