scliocmnkci scbecmaker scliociiiakcr Bang&Olufsen Special samen voor f1999," sclioeiiinltcr scliociiinkcr scliociiinkcr scliociiinkcr met naar keuze: Bang&Olufsen scliociiiakcr 'N B&O VAN SCHOEMAKER Commissie Minderheden boos over 'afwijzing' Turks dorp Gemeente kan geen 'buitenlandse' kabelkrant-berichten maken Ui 'Schande' over concept-cultuurnota Werkplan Minderheden straks onderdeel algemeen Welzijnsplan? 17000 voor kunst van provincie Chris Uiterwijk's boomplantdag B&O dealer voor Soest Unieke zelfboekservice Vendorado: Zelf bungalow reserveren op postkantoor Steenhoffstraat Krant niet ontvangen? Film in de Ankerplaats Commissie Minderheden tegen sterke verhoging eigen bijdrage Topkwaliteit van een klasse dealer. Schoemaker zorgt in eigen technische dienst voor snelle service en garantie. Vraag naar het gratis service-certificaat. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 7 BEOVISION LX 2800/LX 2500 MET BEOCORD VHS 91.2 's Werelds mooiste televisie is ook de veelzijdigste. Stereo, teletekst en vele andere aansluitingen. Voor alle zekerheidl In de commissie Minderheden is vori ge week met verontwaardiging ge sproken over de gang van zaken met betrekking tot de door het Turkse dorp Kili^kaya gewenste vriend schapsrelatie met Soest. Met name het argument van het College van B. W., dat de belangstelling voor zo'n "jumelage" in Soest te klein zou zijn, wekte de verbazing van een aantal le den, die meenden dat een en ander best in de commissie besproken had mogen worden. "Hoe wéét het College dat er in Soest te weinig belangstelling is?" informeerde mevrouw Streefkerk. "Is daar dan on derzoek naar gedaan?" Ze vond de reactie van het College uitgesproken "negatief' en de hele gang van zaken "vreemd". Eerder had mevrouw Van Doorn al haar verbazing uitgesproken over het feit dat de jumelage niet in deze commissie ter sprake was gekomen. "Wie beslist daar eigenlijk over?" Voorzitter Frans Kingma reageerde op de verwijten met de opmerking dat de brief over de jumelage met Kiligkaya af komstig was van "één iemand", waarop mevrouw Streefkerk hem direct corri geerde en erop wees dat het ging om een officieel verzoek van de gemeenteraad van het Turkse dorp. Volgens Kingma gaat het College ervan uit dat voor een jumelage er ruime kon takten tussen de bevolking van beide plaatsen moeten bestaan. "En daarvan is naar ons idee nauwelijks of geen spra ke." Hij wees er bovendien op dat Kili$- kaya weinig overeenkomsten heeft met Soest. "Het dorp is kleiner dan Soester- berg..." Volgens hem is er sprake van ongelijkwaardigheid en staat het nog te bezien of, als er al kontakt wordt gelegd met een Turkse gemeente, dat nu uitge rekend dit dorp zou moeten zijn. Hij liet weten dat een en ander nog eens wordt bekeken na de discussie in de ge meenteraadscommissie voor Algeme ne Bestuurszaken en beloofde het Col lege voor te stellen de kwestie ook voor te leggen aan de commissie Minderhe den. Dat had overigens ook de kontakt- persoon, de heer Ozkaya, die de brief van Kiligkaya in Soest heeft bezorgd, zelf al kunnen doen, aldus Kingma. Asielzoekers De kwestie van de asielzoekers is geen aangelegenheid waarover de commissie Minderheden zich moet buigen, vond Kingma in antwoord op een andere vraag van mevrouw Van Doorn. Hij on derbouwde dat met een betoog over het verschil tussen vluchtelingen en asiel zoekers. Bij de laatsten gaat het erom dat ze "eigenlijk zo min mogelijk inte greren in de Soester samenleving", zo lang er nog geen beslissing is genomen over hun status. Een beetje integratie kan immers al een grond zijn voor het toekkenen van de vluchtelingenstatus, aldus Kingma. "Bij asielzoekers gaat het om een tijdelijke, niet op integratie gerichte opvang, die in feite alleen neer komt op onderdak en voeding." In het minderhedenbeleid gaat het volgens hem daarentegen om een groep die een vast onderdeel van de samenleving is geworden. "Dat zijn blijvers." BEOSYSTEM 5500 Leven met muziek. Vormgeving, geluidstechniek en bedieningscomfort berei ken een hoogtepunt. De komponenten: radio, cassette deck, platenspeler, compact disc-speler. Voor alle zekerheidl BEOLAB PENTA Het nieuwe luidsprekercon cept van Bang&Olufsen. De elegante vijfhoekige zuil herbergt negen speakers en een 150 Watt eindversterker. De kwestie van de "buitenlandse" ka belkrant-berichten (voor Turkse en Marrokkaanse inwoners) blijft de ge moederen in de commissie Minderhe den bezig houden. Teleurgesteld is men over het feit dat, ondanks de en thousiaste aankondiging van deze nieuwe communicatievorm die ge- meentevoorlichter Ben van Os vorig jaar afstak, er nog geen Turks of Ara bisch berichtje te zien is geweest. Ook vorige week kwam de kwestie op nieuw ter sprake. Wethouder Frans Kingma liet weten dat Van Os inmid dels had geprobeerd enkele berichtjes te maken, om te zien hoe het "over kwam". Er zijn echter problemen met de letters, die aan leesbaarheid verlie zen omdat ze veel te klein moeten wor den. "Er is maar ruimte voor berichtjes van maximaal zeven regels en 32 letter tekens," aldus Kingma. "Dat is bijzon der weinig en op deze manier lukt 't dus niet, is de conclusie." De gemeente worstelt nu met de vraag of het sowieso nog wel zinvol is te streven naar deze berichtgeving. Vanuit de commissie werd de suggestie gedaan om eens bij andere gemeenten te kijken, hoe een en ander daar toe ging, maar volgens Kingma is Soest uniek in Nederland met dit initiatief en is er dus geen vergelijkingsmateriaal. Halil Sert deed daarop het voorstel om het geld dat voor de kabelkrant is uitge trokken dan maar beschikbaar te stellen voor de taalcursus van Trema '87, waarvoor nog een wachtlijst bestaat. Het gaat om 13.000 gulden. Kingma wilde zich daar nog niet op vastleggen en liever even afwachten welke vorderingen er eventueel nog met de kabelkrant te maken zijn. Het ziet ernaar uit dat het werkplan Minderheden vanaf volgend jaar niet meer zelfstandig wordt opgesteld, maar een onderdeel gaat vormen van het algemene Welzijnsplan voor Soest. De secretaris van de commissie Minderheden, Andries Schokker, brak daarvoor vorige week een lans en de commissie liet merken daar niet af wijzend tegenover te staan. Als voordeel ziet Schokker een betere onderlinge afstemming en meer "over zichtelijkheid" voor de politiek, plus dat er grotere bekendheid wordt gege ven aan de beleidsvoornemens door de inspraakprocedures. Daar staat o.m. te genover dat er dan minder ruimte is voor details. Volgens wethouder Frans Kingma is er wel wat te zeggen voor dit ambtelijke plannetje, omdat vanaf 1989 de speci fieke doeluitkering voor het minderhe denbeleid van het Rijk ophoudt te be staan en wordt opgenomen in één alles omvattende welzijnsuitkering, zoals trouwens ook met "emancipatie" het geval zal zijn. Er zullen geen aparte geldstromen meer komen en de ge meente zal zelf zorg moeten dragen voor een juiste verdeling over alle werk vormen. Een en ander hoeft niet in te houden dat de commissie Minderheden ophoudt te bestaan en verdergaat als taakgroep van de commissie Welzijnsplanning, waar voor sommige leden vreesden. Als zelf standige commissie behandelt zij dan de zaken die buiten het Welzijnsplan omgaan en onderhoudt zij rechtsreeks kontakten met het College en de ge meenteraad, naar analogie van de com missie Gezondheidszorg. Wel zou de commissie Minderheden dan ook in de commissie Welzijnsplanning vertegen woordigd moeten zijn. De commissieleden hadden op zichzelf geen grote bezwaren tegen de samen voeging van de werkplannen, maar uit ten wel hun twijfels over het "gewicht" van de commissie Welzijnsplanning. Volgens sommigen wordt deze com missie door het gemeentebestuur net zo serieus genomen - of liever gezegd: niet serieus genomen - als de commissie Minderheden. "Ook onze uitvoerige gesprekken met Welzijnsplanning hebben nooit iets op geleverd," aldus Wim van den Bergh. "Ze zouden bijvoorbeeld onze verga deringen op de tribune bijwonen, maar je ziet ze nooit. Ik ben niet zo optimis tisch over die samenwerking." Schande Als het aan de commissie Minderheden ligt kan de cultuurnota van de gemeente Soest, die de diverse instellingen on langs in conceptvorm is aangeboden, direct de prullebak in. Wim van den Bergh vertolkte vorige week de gevoe lens van een flink deel van de commissie met zijn harde oordeel over het stuk. Hij vond het een schande dat uitgere kend in deze nota met geen woord wordt gerept over de multi-culturele of pluriforme samenleving die ook in Soest in de loop der jaren gestalte heeft gekregen. "In deze nota wordt uitge gaan van één cultuur, de Nederlandse, alsof er intussen niet veel meer te bele ven is." Volgens hem had het geen zin als de commissie de nota hier en daar wat zou gaan "repareren". "Het uitgangspunt is fout; de zaken moeten vanuit een heel ander grondprincipe bekeken wor den," aldus Van den Bergh, in ant woord op de opmerking van Kingma dat het concept juist bedoeld was voor eventuele aanvullingen en verbeterin gen. Volgens Van den Bergh zal iedere in stelling in Soest zich er rekenschap van moeten geven dat de multiculturele sa menleving er nu een maal is, en dat elk op een eigen manier moeten invullen. De weerslag daarvan zou dan ook in de hele nota terug te vinden moeten zijn. BEOSYSTEM 3300 Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken. Stel uw systeem samen uit radio, cassettedeck, platen speler en compact disc-speler. Aan de wand te monteren. Voor alle zekerheidl De provincie heeft vier gemeenten be dragen toegekend voor het verlenen van kunstopdrachten. Daaronder is ook de gemeente Soest, die een bedrag Concert Bach Cantorij Baarn in Kruiskerk De Bach Cantorij Baarn geeft op zon dag 22 november een concert in de Kruiskerk aan de Oude Utrechtseweg in Baarn. De uitvoering begint om 19.30 uur. Het koor en orkest van de Bach Cantorij staat onder leiding van Hans Linnartz. De cantate in de Kruiskerk wordt voor gegaan door ds. T.C.C.Scholten-van Iterson. Tjalling Steenstra bespeelt het orgel, terwijl instrumentale en vocale solisten hun medewerking verlenen. Rood-lichtrijders gepakt De aanwezigheid van een duidelijk her kenbare politiewagen heeft zes Soester automobilisten er niet van weerhouden vorige week door het rode licht te rij den. Dat gebeurde tijdens een verkeers controle op het kruispunt Van Weede- straat-Stadhouderslaan. De bestuur ders kregen een proces-verbaal. Voor de zesde keer organiseert Chris Uiterwijk zijn alternatieve Soester Boomplantdag. Zoals bekend neemt Soest als gemeente al vele jaren niet deel aan de Nationale Boomfeest- plantdag en met het oog daarop nam Uiterwijk zes jaar geleden het initiatief om zelf zo'n dag voor de Soester schooljeugd te organiseren. Dat doet hij overigens in samenwerking met de gemeentelijke afdeling "groen en recreatie". Dit jaar wordt de wijk Overhees IV voorzien van extra "groen". Op woensdag 25 november, om 9.30 uur, gaan 81 leerlingen van de "Da Cos- taschool", "De Wiekslag", de "St Lud- gerusschool" en "De Wegwijzer", naar de wijk Overhees IV om er 1735 bomen en struiken te planten. Dat gebeurt dan rond het speelveld en langs de gracht. Het gaat dit jaar om elzen, berken, es sen, liguster, gagel, kers, eiken, vuilbo men, drie soorten wilgen, gelderseroos en lijsterbes, alles geleverd door "groen en recreatie". Vanzelfsprekend is daar bij ook dit jaar weer aan de bijen en de vogels gedacht, maar daar staat Uiter wijk natuurlijk borg voor. De wethou der van onderwijs, drs. Jan Menne, ver leent dit jaar hand en spandienst. Sa men met de chef van de buitendienst van "groen en recreatie", de heer L.A. Terlouw, plant hij één boom en hij geeft daarmee het sein voor de aanplant van wat in de naaste toekomst een echt bos plantsoen moet worden. Het speelveld, het plantterrein, grenst aan de Dorps- streek en Honingbij. Na afloop gaan de plantertjes naar de kinderboerdrij De Vrije Teugel aan het Vedelaarpad. Daar worden zij onthaald op een flesje Cola en de traditionele ge vulde koek van bakker E. van Brumme- len uit de Kerkebuurt. Verder worden, haast even traditio neel, de prachtige dia's vertoond welke Uiterwijk maakte van de Soester bos sen. Alle 24 Soester basisscholen heb ben inmiddels via Uiterwijk het aanvul lend lespakket over bomen ontvangen. BEOCENTER 2100 Radio, met cassette recorder BEOGRAM RX2 Eeri radiale platenspeler met lichtgewicht arm. Registreert automatisch de diameter en het toeren tal van de plaat. BEOVOX RL35 LUIDSPREKERS Meer ruimtelijke vrijheid bij hifi-weergave. Kunnen aan het plafond worden opge hangen, aan de muur wor den bevestigd of in elke stand op de grond worden geplaatst. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Een uitstapje voor een lang weekend of midweek of zelfs een vakantie van een of meerdere weken naar een van de 5-sterren bungalowparken van Vendorado is nu wel heel gemakkelijk te realiseren. Op het postkantoor Steenhoffstraat en op een groot aantal postkantoren, her kenbaar aan de "Vendorado Zelf- BoekService" sticker, kunt u op snelle en eenvoudige wijze 6-persoons bun galows reserveren. In het Infocentrum op de postkantoren - de bekende zuil met informatiefolders en brochures in de hal vindt u de Ven dorado folder met daarbij het Zelf- BoekService reserveringsformulier dat u rustig thuis kunt invullen. Als u dit formulier ingevuld bij het loket inlevert, kan men u direkt vertellen of er in de door u gewenste periode plaats is in het bungalowpark van uw keuze. Vervol gens doet u op het postkantoor een aan betaling of voldoet u het hele huurbe drag (afhankelijk van hoe snel u ver trekt). Via de Post ontvangt u enkele dagen la ter van Vendorado een bevestiging/ factuur van uw reservering. Het "Zelf Boeken" bij PTT Post levert u nog een leuk extraatje op ook. U kunt gratis een filmrolletje laten ontwikkelen en tweemaal laten afdrukken. Een be sparing van tientallen guldens. Vendorado heeft 5 -sterren bungalows op de mooiste plekjes: Loohorst en Weerterbergen in het mooie Limburg en Heilbachsee in de Duitse Eifel. De 5-sterren van de Vendorado Bun galowparken staan garant voor een sprankelend verblijf met veel comfort, luxe en vele recreatieve en sportieve mogelijkheden. De loketten van het PTT Postkantoor aan de Steenhoffstraat nu dus ook voor het reserveren van 6-persoons Vendo rado bungalows. Zo groeit het postkan toor steeds meer uit tot een servicecen trum waar u terecht kunt voor informa tie, geldhandelingen en talloze andere diensten. van 17.000 gulden mag uitgeven. Amersfoort, Maarssen en Veenendaal krijgen overigens resp. 150.000, 60.000 en 60.000 gulden te spenderen. Van de pot voor beeldende kunst willen Gedeputeerde Staten 150.000 gulden gebruiken voor aankopen ten behoeve van de provinciale kunstuitleen. Ten slotte stellen G.S. een kleine 72.000 gulden beschikbaar voor projecten van veertien Utrechtse kunstenaars en krijgt de Nderlandse Kring van Beeld houwers een bedrag van 10.000 gulden. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Op zaterdag 21 november wordt in de Ankerplaats de film "Fury to Freedom" vertoond. Deze boeiende speelfilm is een waar ge beurd verhaal over een Kung-Fu ex pert. De film heeft reeds drie "awards" in de wacht weten te slepen. Hoofdper soon is Raul Ries. Z'n vader is verslaafd aan alkohol en tiranniseert het gezin. Na verschillende vechtpartijen wordt Raul van school gestuurd. Dan moet hij in dienst. Hij wordt marinier en komt in Vietnam terecht, waar hij deserteert. Eindelijk trouwt Raul dan met z'n vroe gere vriendin Sharon. Maar Raul stort zich helemaal in de Kung-Fu, een chinese vechttechniek die voor hem belangrijker wordt dan zijn gezin. Er komen steeds meer pro blemen in het leven van Raul en Sharon. Op een avond is Raul ten einde raad en staat hij zijn vrouw met een geweer op te wachten om haar te doden... Van begin tot eind een enorm spannen de film. Het programma begint om 20.00 uur. Gratis koffie. Om 20.30 uur start de film in de Ankerplaats, jeugdhonk van Evangelie Gemeente In de Ruimte aan de Klein Engendaalweg 52. Toegangsprijs f 3,50. BEOVISION MX 2000 MET BEOCORD VHS 82 Een nu al bijna legen darische vormgeving. Stereo en teletekst. Zowel televisie als VHS 82 verkrijgbaar in zwart, rood, wit of zilver. RE Voor alle zekerheidl De commissie Minderheden wijst de suggestie - onlangs door het CDA in de raadscommissie Welzijn gedaan - om de eigen bijdragen voor de activi teiten voor buitenlanders te verhogen tot 60 procent - van de hand. Dat bleek vorige week toen de welzijnsbe- zuinigingen in de commissie nog even ter sprake kwamen. Volgens het CDA en andere fracties moet er geen sprake zijn van ongelijke behandeling door van de jongeren die deelnemen aan het sociaal-culturele werk wel een verhoging tot 60 procent te eisen, en die van de buitenlanders te verhogen van 10 naar "slechts" 20 pro cent. Halil Sert maakte duidelijk bezwaar te gen deze ideeën. "Dat moet stap voor stap gebeuren, je kunt dat nu nog niet als eis stellen. Wat mij betreft gebeurt dat pas in het jaar 2000." Hij wees erop dat het bij de activiteiten voor buiten landers nu eenmaal gaat om het inhalen van een achterstandsituatie. "Je moet Nederlanders en buitenlanders in dit opzicht niet over één kam scheren." Voorzitter Frans Kingma liet weten dat hij dat in de commissie Welzijn ook naar voren had gebracht. "Op zich is het wel begrijpelijk dat men geen onder scheid wil maken, maar aan de andere kant gaan we nu stapsgewijs omhoog: 0 procent, vorig jaar, 10 dit jaar en vol gend jaar 20 procent." Wim van den Bergh liet de wethouder weten dat de commissie weinig meer kon doen dan het standpunt van King ma onderschrijven. "Wij steunen u. La ten we hopen dat de raadsleden het nog op tijd lezen..." BEOCENTER 9000 Het nieuwe middelpunt van muziek. Kombinatie van radio, cassettedeck en compact disc-speler. Voor alle zekerheidl WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344)

Soester Courant | 1987 | | pagina 7