nieuws aruóhocK Speeldoos WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Workshop-weekend 'Benjamin in het leger' een navrant blijspel Ted de Braak en Martin Kesseler in de Speeldoos: Humor volgens het oude recept Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Cursussen en lezingen januari 1988 Maand-Agenda Robert Paul, een theaterpersoonlijkheid Vrijwilligers Vakature Bank Sinterklaas-ideetjes DE GROOTSTE SPECIAALZAAK VOOR BRUIDS- EN AVONDMODE IN 'T GOOI. Internationale kollektie's- Keuze uit honderden modellen cocktail- 0FO0A en avond- japonnen, (vanaf 490,-). BELLA Bruidsshows BruTds-en Jazz met 'On the brink of jazz' Marijke Monkhorst (21) al opticien Tentoonstelling in Luchtvaartmuseum Met beide benen op blijven.. de (tuin)grond Oudheidkamer Foto expositie 't Hart Donderdag 26 november: Filmhuis: 'Het fort van Souram' Vrijdag 21 november: Thema-avond Zaterdag 28 november: Jazz-avond Zondag 29 november: Sinterklaas in Artiskoop Soester Courant: elke pagina geld waard Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Cultureel Creatief Centrum Bent u op zoek naar een nieuwe vrije tijdsbesteding? Wilt u een bepaalde techniek perfectioneren? Wilt u zomaar eens iets heel nieuws proberen? Of wilt u gezellig met een aantal anderen een weekend lang bezig zijn met uw hobby? Voelt u zich hierdoor aangesproken? Kom dan naar één van de workshops op 28 en 29 november. De workshops be ginnen allemaal op zaterdag om 10.00 uur. De lunch op de beide dagen wordt gezamenlijk gebruikt en is bij de prijs in begrepen, evenals een kopje koffie of thee tussendoor. De kosten voor elke workshop zijn 70,- p.p. U kunt zich opgeven per telefoon. (22188) of mid dels een inschrijfformulier. U kunt uw workshop betalen op 28 november in C-drie. Pentekeningen Jan Vosman heeft speciaal voor deze expositie bij zijn pentekeningen een kleine uitleg gegeven. Eén van zijn te keningen heeft als titel: 'Hoe Vijf Ge rimpelde Driftige Oude Heren door Sigmund Freud gebonden in Stijf Gelid naar de Hoeren gaan". Uitleg: een rub ber beschermhoes voor de vering van een bromfiets. Maar ook een symbool voor zowel een mannelijk als een vrou welijk geslachtsorgaan. Daar hoor je niet over te spreken. Dat wordt met touw ingepakt tot een gebonden drift. Sublimatie. (Citaat Jan Vosman). Bent u nieuwsgierig geworden? Kom maar eens langs bij C-drie. En, over deze pentekeningen mag u gerust praten hoor! 'On the brink of jazz' Ons maandelijkse jazz-concert wordt op 29 november in het Witte Café gege ven door de formatie On the brink of jazz. Dit kwartet bestaat uit Tony Vos (Saxofoon), Hans Knapp (gitaar), Arie van Weegen (bas) en Wim Kantebeen (drums). Het jazz-concert begint 's middags om 15.00 uur. De toegang is 5,- p.p. Expositie workshops Een groot aantal resultaten van de workshops zal worden tentoongesteld in het Witte Café. Gedurende twee we ken kan iedere bezoeker van C-drie zien waarmee de cursisten dit weekend bezig zijn geweest. 'De dromen over jou" In een avondvullend programma zullen Renze Ferwerda en Toni Holthaus een groot aantal liedjes, teksten, gedichten en chansons brengen onder de titel "De dromen over jou". In november/de- cember zal dit programma worden ge bracht in "de Suikerhof' aan de Prin sengracht in Amsterdam. De try-out van deze theatervoorstelling wordt ge houden in C-drie op 26 november. Aanvang 20.15 uur. Toegang 7,50, CJP/65+ 6,-. Dansmanifestatie Op dit moment zijn we druk bezig met de voorbereidingen voor een dansma nifestatie in maart 1988. Op een vrijdag en zaterdag worden vele vormen van dans gepresenteerd. Er zullen demon straties worden gegeven door verschil lende dansgroepen van C-drie, maar ook door groepen die we hiertoe uitno digen. Voorts worden er open lessen ge geven, waaraan ierdeen mee kan doen. Speciale aandacht willen we besteden aan ouderen en kinderen. Deze dans manifestatie zal eindigen in een gran dioos dansbal. Folders Om een goed overzicht te krijgen van de mogelijkheden op cursus-gebied in C-drie wordt al jaren een folder ga- maakt die huis-aan-huis verspreid wordt. De folder waarin de workshops worden aangekondigd is gemaakt dooi Ton Paauw en Boudewijn Paans en werd gedrukt in de eigen huisdrukkerij. Ton Paauw verzorgde de lay-out; de teksten zijn geschreven door Boudewijn Paans. Ook aan de folder met het alge mene cursusaanbod wordt alweer hard gewerkt. Deze folder zal na de kerst vakantie verspreid worden. Kunstreis Brussel Op 30 en 31 januari 1988 organiseren we een kunstreis naar Brussel. Bezocht wordt het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, hetgeen bestaat uit twee gebouwen die via een doorgang met elkaar verbonden zijn. Verder staan op het programma het museum voor Oude Kunst en het museum voor Mo derne Kunst. De kosten voor deze reis bedragen 129,- p.p. Inbegrepen zijn de reis Amersfoort - Brussel v.v., de en tree voor het Koninklijk Museum voor de Schone Kunsten (met rondleiding) en een hotelovernachting met ontbijt. U kunt zich voot de reis opgeven bij Krea- tief Centrum De Hof in Amersfoort. (Tel. 033-729094). Pro memorie C-drie is telefonisch te bereiken onder nummer 02155-22188. Het adres is Willaerstraat 49, 3766 CP Soest, of postbus 347, 3760 AH Soest. C-drie is geopend op werkdagen van 8.30 - 12.30, 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Het nieuwe seizoen heeft nog maar nauwelijks de ogen geopend of reeds nu kan worden vastgesteld dat "Benjamin in het leger", wat de voorstellingen in de Baarnse Speeldoos betreft, wel eens de artistieke gebeurtenis van '87 - '88 zou kunnen gaan worden. In een groot aantal scènes, die elkaar als in een show met veel vaart opvolgen, laat auteur Neil Simon de toeschouwers kennismaken met het wel en wee van 6 Amerikaanse jongens, die in en leger kamp worden klaargestoomd voor deelname aan de 2e Wereldoorlog. "Een kanjer van een blijspel", luidde de aanbeveling, die aan de opvoering vooraf ging. Daarover zullen de menin gen verschillen. Eerder is er sprake van een navrant blijspel, want hoe onwaar schijnlijk hardhandig de sergeant- ijzer vreter (John Leddy) zijn leerlingen ook bij de les tracht te houden, de werkelijk heid was en is daar nog steeds op geba seerd. Benjamin (Paul Röttger), nau welijks droog achter de oren, is daar op een ontwapende manier in geestelijk opzicht het meest tegen bestand. Tij dens zijn militaire opleiding, zijn ver richtingen op het slappe koord der lief de groeit hij uit van jongen tot man. Ho- wel er op het "eerste gehoor" in "Benja min in het leger" veel te lachen valt is de ondertoon van het gegeven van een bij na dodelijke ernst. Daarna getuigt Ben jamin dan ook tijdens z'n laatste mono loog. Fraai ensemblespel, inventieve decors, sfeervolle belichting en de vol maakte regie van good old Karl Gutt- mann stelden Paul Röttger, vooral hij, John Leddy, Leontien Ceulemans, Pe ter Rigter en de overige spelers in staat van "Benjamin in het leger" een onver getelijke toneelgebeurtenis te maken. Afgaande op het langdurige en ovatio nele applaus sloot een opnieuw uitver kochte Speeldoos zich bij deze positieve conclusie aan. Jan Lr. Zondagmiddag traden Ted de Braak en pianist Martin Kesseler op in De Speel doos met hun theaterprogramma 't Verschil. Voor een bijna lege zaal (er waren slechts 50 kaarten verkocht) brachten zij een programma, dat deed terugdenken aan de oude dagen van Rutecks en Meier en Matron. Ted als de 4 Januari: Kunstgeschiedenis. Een cursus die deze keer vooral gaat over de vrouw in de kunst. Stereotype vrouw beelden, de vrouw als model en de vrouw als kunstenaar krijgen volop de aandacht. 6 lessen, cursusprijs f 40,-. 5 Januari: Geheugentraining. Iets waar we allemaal mee kampen is die vergeetachtigheid. U leert tijdens deze cursus het ontwikkelen en verfijnen van het vermogen te registreren, onthouden en reproduceren. 4 lessen f 40,-. 5 Januari: Sierknippen. De techniek van de sierknipkunst is door vrijwel ie dereen te leren. Van eenvoudige knip sels gaat het geleidelijk naar ingewik kelder vormen. 6 lessen, cursusprijs f 65,-. 5 Januari: Informatica. Wegens enor me belangstelling voor deze cursus bie den we hem ook in het nieuwe jaar aan. 10 lessen, cursusprijs f 125,-. 9 Januari: Verlegenheid overwinnen. Onzeker?... doe er wat aan! Leren wat meer voor uzelf op te komen, u wat makkelijker te bewegen. Dat zijn de dingen waarbij u hulp en steun krijgt, niet alleen van de docente, maar ook van uw medecursisten. 8 lessen, cursus prijs f 75,-. 11 Januari: Verhalen zelf schrijven. Als u deze cursus volgt, ontmoet u men sen die ook al eens probeerden een ver haal te schrijven. U krijgt aanwijzingen en doet vast veel ideeën op! 12 lessen, cursusprijs f 95,-. 12 Januari: De Indonesische keuken. Ook deze cursus brengen we opnieuw in januari wegens enorme belangstel ling. 8 lessen, cursusprijs f 100,- -F in- gred. f 50,-. 12 Januari: Vegetarisch koken voor gevorderden. Dit is echt een cursus voor mensen die al enigszins thuis zijn in deze manier van koken. Verschillen de buitenlandse keukens krijgen de aandacht, maar ook de moderne keu- kenapparatuur, zoals de magnetron en foodprocessor. 8 lessen cursusprijs f 100,- f 50,- ingrediënten. 12 Januari: Broodbakken. Al jarenlang een topper, wederom bij warme bakker Van Brummelen. 5 lessen, cursusprijs f 75,- f 45,- ingrediënten. 13 Januari: Meegaan met mensen in hun laatste levensfase. Een lezing over stervensbegeleiding, in een cyclus van 4 avonden door Dr.ds. J.J. Rebel, zieken huispastor, en B. Kools, neuroloog. Kosten f 40,-. 14 Januari: Filosofie en levenswijs heid. Verschillende kanten van de mo derne filosofie worden in 4 lezingen met aansluitend discussie belicht. Kosten f 50,-. Inlichtingen en aanmeldingen: Volksu niversiteit Soest/Soesterberg, Kerk plein 1, Soest. Tel. 02155-22195, elke maandag en donderdag van 10.00- 13.30 uur (behalve schoolvakanties). vlotte gezellige babbelaar en Martin als de muzikale, maar ook niet van humor gespeende aangever. Typetjes door Ted de Braak gespeeld doen het toch wel goed en de vijftig aanwezigen hiel den hun aandacht er toch wel degelijk bij. De afwezigen hebben ongelijk ge had. Deze mensen verdienen meer dan een lege zaal. Vooral de imitaties van oude bekende artiesten deed iédere keer weer een vol applaus oplaaien. Martin Kesseler bewees een perfekt pianist te zijn met zeer grote muzikali teit en veel routine. Alles bijeen een programma om toch te gaan zien als het elders wordt vertoond, want Ted de Braak is meer dan een showmaster. D.S. Donderdag 26 november, aanvang 20.15 uur "AGNES VAN GOD" Toneelstuk met in de hoofdrollen Linda van Dijck, Henny Ori en Maie-Louise Stheins. Kaarten f 20,- Pas 65/CJP f 18,- Woensdag 9 en donderdag 10 decem ber, aanvang 20.15 uur "HOND OP HET IJS" Nieuw solo-programma Youp van 't Hek Kaarten f 15,- Pas 65/CJP f 12,50 Dinsdag 15 december, aanvang 20.00 uur "THE MISSION" speelfilm Kaarten f 6,- Donderdag 17 december, aanvang 20.15 uur MARTINE BIJL, nieuw soloprogram ma Kaarten f 25,- Pas 65/CJP f 22,50 Zaterdag 19 december, aanvang 14.00 uur "PONLA PEPERMUNT" Jeugdtheater Narcis Kaarten f 4,-. De tijd dat Robert Paul niets meer of minder te brengen had dan knap ge brachte imitaties is voorbij. In "Gek kenwerk", een nieuwe theatershow die vrijdag jl. in een opnieuw uitverkochte Baarnse Speeldoos te zien was, een Ro bert Paul duidelijk uitgegroeid van imi tator naar cabaretier. Bij wijze van uit zondering een niet geëngageerde thea terpersoonlijkheid, wel een die de kunst verstaat een groot publiek met schijn baar pretentieloos amusement een amusant avondje uit te bezorgen. Ro bert Paul, o.a. door Micel v.d. Plas voorzien van uitstekende teksten, ver staat niet alleen de kunst in geluid en beeld typetjes neer te zetten, ook z'n conférences hebben duidelijk aan kwa liteit gewonnen. Zijn vakmanschap kreeg nadrukkelijk gestalte in het met dramatiek geladen onderdeel "Receptie" en een perfecte improvisatie tijdens een ruim vijf minu ten durend oponthoud (technische sto ring) van het verbluffend goed gebrach te item Jumping Space. Positief ook de constatering dat z'n programma, op en kele schaarse dubbelzinnigheden na, wars is van goedkope platvloersheden en daardoor voor alle leeftijden toegan kelijk wordt. Robert Paul, op weg naar de top in dit genre, zou er verstandig aan doen zich te laten begeleiden door een strakke regie waarmee kan worden bereikt dat ook een finalenummer als "Begin zonder eind" beter en logischer uit de verf komt dan vrijdag jl. het geval was. Samenvattende conclusie: Robert PauI's zeer professionele one-man- show, ook voor wat betreft décor, ge luid en belichting, is een aanschakeling van ongecompliceerd maar vooral vak kundig gebracht entertainment, goed voor vele uitverkochte zalen. J. Lr. De Vrijwilligers Vakature Bank Soest is gevestigd in cultureel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat 49. De openingstijden van de vakaturebank zijn als volgt: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12-30 uur en 13.30-15.30 uur. Vrijdags van 11.00- 12.30 uur. U kunt tijdens kantooruren bellen, tel. 02155-12630. Wilt u zo snel mogelijk aan de slag dan kunt u misschien een keuze maken uit onderstaande vakatures. Wilt u deelnemen aan het projekt Slachtofferhulp? Neemt u dan eens kontakt op met de WB-Soest. Het projekt is als stichting gevestigd in Amersfoort. 1/635. Instituut voor geestelijk gehandicap ten in Soest zoekt nog enkele vrijwilli gers m/v om de bewoners te begeleiden tijdens het geven van dansles. Tijden van de les: op dinsdagavond van 19.00- 20.00 uur. 9/631. Kruisvereniging heeft plaats voor vrijwilliger m/v om zich bezig te hou den met het op orde brengen van de bi- bliotheekkast/folderkast, het wisselen van affiches in het gebouw, eventueel aanvragen/bestellen van het een en an der (in overleg met wijkverpleegkundi ge). 10/625. Voor plm. 6 uren per week worden bij de S.O.S. - T.H.D. (telefonische hulp dienst) in Hilversum vrijwilligers ge vraagd als telefonische hulpverle- ner(ster). 11/614. Bij de Bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest is nog steeds plaats voor mensen die van omstreeks 11.30 tot 13.00 uur maaltijden willen rondbrengen vanaf Men dient ove een rijbewijs te beschik ken. Voor het gebruik van eigen auto wordt een km.-vergoeding gegeven. Molenstraat. 12/609. Werkt u graag in de buitenlucht en maakt u zich ook zorgen om het milieu, geef u dan op als vrijwilliger bij het Stichts Landschapsbeheer. 8/623. Werkzaamheden bestaan uit het knot ten van bomen, snoeien van hoogstam- fruitbomen en leilinden, plaggen en schonen van heidevelden en het behe ren van natuurreservaten in Den Treek bij Amersfoort. Voor informatie over bovenstaande va katures gelieve u zich te wenden tot de Stichting vrijwilligers Vakature Bank Soest. Beeldenroute Soest/Soesterberg. Deze fietsroute leidt u door een groot gedeelte van Soest en Soesterberg en voert u langs ruim veertig kunstwerken. Prijs f 1,50. Rondje Soest "Natuurlijk". Deze fietstocht is uitgezet door het IVN en bedoeld als ontdekkingstocht door di verse natuurgebieden rond Soest. Prijs f 1,50. Fietsen in Utrecht. Het boekje bevat "20" fietstochten door de provincie Utrecht. Met routebeschrijving en in formatie over bezienswaardigheden waar u langs komt. Prijs f 9,95. Voetspoor "de Vuursche". Een fijn gedetailleerde wandelkaart van het hele Vuurschegebied tot aan het Wasmeer Hilversum. Prijs f 3,95. Toeristische autoroutes, b.v. Mid- den-Veluweroute, Hollands-Midden route, Heuvelrugroute, Zuid-Veluw- route, etc. Prijs f 3,75. Dit is slechts een kleine greep uit de vele fiets- en wandelroutes die te verkrijgen zijn bij de VW. Loop gerust eens bin nen. Een VW-geschenkbon is ook altijd een welkom kado. De bonnen zijn ver krijgbaar in waarden van f 10,- tot f 50,-. Het VW-kantoor aan de Steenhoff- straat 9a is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.30 uur tot 16.30 uur. Het telefoonnummer is 12075. Design; Christina Stambolian. Exkl. voor Stationsstraat 6 (hoek Koninginneweg, 100 m van station en haltes streekvervoer), HILVERSUM, telefoon 035-15055. Geopend van 10.00 -17.30 uur. zaterdag 16 en 30 januari zaterdag 13 en Avondmode 27 februari de bruidsshow begint om 11.00 uur. Sinds vijfjaar is Tony Vos weer actief als sopraan- en altsaxofonist, waarvan nu drie jaar met zijn kwartet "On the brink of jazz". Tony Vos heeft zijn spo ren als jazz-muzikant al ruimschoots verdiend. Als solist speelde hij in 1953 bij het door Paul Acket georganiseerde Jazz at the Kurhaus. Dit spektakel werd opgenomen op een van de eerste lang speelplaten die in Nederland werden uitgebracht. Met zijn broer Henk werk te hij mee aan de opnamen van de Jazz behind The Dikes-platen. In de zestiger jaren speelde Tony Vos bij Nederland se jazz-clubs en met zijn eigen kwartet of kwintet op jazz-festivals in heel Eu ropa. Voorts produceerde hij platen van Boudewijn de Groot, Blues Di- mension en Ekseption en speelde hij bij opnamen van Herman Schoonderwalt (1964), Rita Reijs (1964-1967), Pim Jacobs (1965) en Greetje Kauffeld (1968-1969). Het kwartet "On the brink of jazz" be staat naast Tony Vos uit Wim Kante been, Hans Knapp en Arie van Wegen. Wim Kantebeen speelde vroeger met Tony Vos en vervangt nu Jai Jai Vos op drums. Wim Kantebeen heeft 4 jaar bij de Downtown-jazzband gespeeld. Marijke Monkhorst van brilcentrum Nota aan de Van Weedestraat heeft al op 21-jarige leeftijd het diploma van opticien binnen. De Hooglandse kreeg dat onlangs uitgereikt. Marijke Monkhorst werkt al drieeneen- halfjaar bij Nota. Vier dagen per week stond ze in de winkel en één dag volgde ze de optiek-opleiding. In het vooijaar van 1988 zal ze Nota verlaten om in het huwelijk te treden. Ze zal haar beroep in Zeeland gaan uitoefenen. Marijke Boomsma en Frieda van Voorst exposeren vanaf vrijdag 27 no vember in het Koninklijke Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist. De tentoonstelling wordt geopend door de heer T.H. Woltman, directeur van KLM Nederland. De opening geschiedt om 16.00 uur. Op enkele van de werken van de twee kunstenaressen staan vliegtuigen afge beeld. Voorbeelden daarvan zijn de Earhart 1986 en de Colombe's Fokker 3388. -o- o KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Ontelbaar zijn de verhalen van de ver borgen vreugden en problemen die de tuingrond ons kan opleveren. Eigenlijk zou iedere tuinbezitter op de hoogte moeten zijn met het soort grond waar op zijn huis en tuin gesitueerd is alvo rens zich te verdiepen in wat er in die grond wil en kan gaan groeien. De heer J.W. de Vries, leraar aan de Tuinbouwschool te Naarden zal op 1 december voor Groei en Bloei een le zing houden over grondbewerking en verbetering. De volgende onderwerpen zullen onder meer aan de orde komen: van weiland tot woonwijk; wat zijn de consequenties voor de nieuwe tuinbe zitter? Waarmee wordt de kale bouw grond aangevuld? In reeds bestaande tuinen kunnen grond-aanvullingen worden toegepast in relatie tot toekom stig gebruik: verhoogde borders, aanleg van een heidetuin, verhoging/vernieu wing van gazon, aanleg van een moes tuin of kruidenhoek etc. Waarmee kun nen we de verkregen grond (aange voerd of elders uitgegraven) voor het beoogde doel geschikt maken? Grond- bemesting en bodem verbetering! Een solide uitgangspunt voor een zinvolle bemesting en bodemverbetering is het laten uitvoeren van een grondmonster- onderzoek. Aan de hand van de bevin dingen kunt U een "verrijkingsschema" opbouwen. Integenstelling met wat soms wel wordt beweerd veroorzaakt "zure regen" géén kalk-tekort in de grond. Lukraak kalk strooien werkt soms zelfs averechts! De opeenvolging van het toevoeren van de diverse mest stoffen vereist wat planning. Als U dit karwei in het vroege vooijaar aanpakt wilt U natuurlijk klaar zijn als het plant seizoen aanbreekt! Bij het op peil houden van de hoeveel heid voeding in de grond kunt U van "natuurlijke" stoffen toepassen: koe mest, compost, wormenmest. De heer De Vries zal ook uitleggen waarom in bepaalde gevallen kunstmest de voor keur verdient. Ook het gazon komt ter sprake: in Soest en omgeving is mos vorming in het gazon een veel voorko mend euvel wat zich slecht Iaat bestrij den. Er zijn een aantal mogelijke oorza ken voor: te weinig zon, een te lage stand van de grasmaaier, te weinig voe ding (o.a. stikstof), vervilting door maai-afval, te weinig beluchting etc. De basis van een gezonde tuin is en blijft een gezonde boden. De heer De Vries zal U laten zien hoe dat gerealiseerd kan worden. De lezing wordt gegeven in de boven zaal van het Medisch Centrum, de aan vang is 20.00 uur. Niet-leden van Groei en Bloei zijn van harte welkom tegen een vergoeding van f 3,-. Hans Knapp is de gitarist van dit kwar tet. Hij voltooide vorig jaar zijn studie aan het Hilversums Conservatorium. Hij pleegt zijn ideeën uit te werken met zijn combo Knapp Lustig. Wim Overgaauw noemde hem onlangs zijn meestbelovende leerling. Arie van We gen begeleidde o.a. Don Byas en ver toefde enige tijd in Frankrijk, waar hij een goede bekende werd in een aantal jazz-clubs. De laatste tijd is hij weer te horen in de Nederlandse jazz-clubs en nu is hij bassist van "On the brink of jazz". Het repertoire van dit kwartet is bijzon der uitgebreid en wordt omschreven als "swingende mainstream in een moder ne jas". Een concert van deze jazz-for matie is zeker de moeite waard en men kan dat zelf komen beluisteren op 29 november in Cultureel Creatief Cen trum C-drie in Soest. Aanvang 15.00 uur. Toegang ƒ5,-. In de fotoserie "Kijk uw wijk" een her nieuwde kennismaking met een van de oudste gedeelten van Soest. Een wijk, waarin de laatste vijftig jaar enorm veel veranderd is. Vele open plekken zijn in de jaren '50 volge bouwd, er zijn vele straten bijgekomen. Tussen Koninginnelaan - Hartweg en Beckeringhstraat zijn vele woonhuizen gebouwd. Aan de Zuiderzijde van de Beckerings- traat en de Laanstraat is het eerste in dustriegebied in de 60-er jaren ont staan. Eerst langs de Beckeringstraat en Laan straat, later dieper het Veen in. Oude huisjes langs het le en 2e Wete ringpad en de Belvedereweg werden gesloopt. Ook de wegen zelf verdwe nen, evenals het sportveld achter de R.K. begraafplaats. Grote- en kleine in dustrieën kwamen er voor in de plaats en bieden nu vele mensen werk. Gaan we in de geschiedenis terug, dan zien we, dat in vroeger tijden het Hart en het Veen, waar de turf gegraven en vervoerd werd ook aan vele mensen werk bood. Reeds in 1239 werd de Praamgracht gegraven en in 1389 ver breed en uitgediept. Veel turf uit Veen werd hierover vervoerd en tot 1750 was turf een van de hoofdbronnen van be staan in Soest. Ook de Oude Gracht en de Grift werden voor dit vervoer ge bruikt. Op de oude foto's in de Oudheidkamer, afkomstig uit het Gemeente-archief en het Prentenkabinet, zijn nog vele oude plekjes, huizen en andere gebouwen te zien, de nu afgebroken zijn. De Oudheidkamer, Ferd. Huycklaan 18, is geopend zaterdags en zondags van 13.30-17.00 uur. "Het fort van Souram", de laatste film van de Russische regisseur Paradjanov, gaat over de bouw van een legenda risch fort, waarbij een liefdespaar een belangrijke rol speelt. In prachtige korte fragmenten bouwt Paradjanov het verhaal op. Op het filmfestival in Rotterdam werd het fort van Souram tot de meest vernieuwende film van 1986 gekozen. "Het fort van Souram" is gebaseerd op een oude Georgische legende over de bouw van een vesting. Deze vesting stortte telkens in zodra het hoogste punt werd bereikt. De jonge krijger Durmisj- chan krijgt van de koning zijn vrijheid terug. In ruil daarvoor laat hij zijn ge liefde Vardo voor de koning dansen. Op zijn zwerftocht door de bergen ont moet Durmisjchan (die Vardo heeft achtergelaten aan het hof) de rijke koopman Nodav, die hem zijn trieste le vensverhaal vertelt. Nodav schenkt Durmisjchan een paard en trekt verder met zijn rijke karavaan. Ondertussen is Vardo wanhopig op zoek naar haar ge liefde en wendt zij zich tenslotte tot een waarzegster, die in haar bijzijn overlijdt. Vardo neemt de rol van de waarzegster over. Jaren later, nadat hij de helft van de be zittingen van Nodav heeft gekregen, is Durmisjchan een rijk man. Hij is ge trouwd met een andere vrouw en heeft inmiddels een zoon, Zubar, die voor hem werkt. Nadat de vesting voor de zoveelste maal is ingestort gaat Zubar naar de waarzegster om advies in te winnen. Zubar krijgt te horen dat de vesting alleen stand zal houden wan neer een jongeman zich levend in de muur laat inmetselen. Zubar besluit dat hij de aangewezene is.. Aanvang: 21.00 uur Reserveren: (na 20.00 uur): tel. 19577 Entree: f 6,-; leden/cp/65+ f 5,-, Artishock organiseert een thema avond over het onderwerp "kunstmati ge intelligentie". Aanvang 20.30 uur. Om 21.00 uur begint deze jazz-avond: "De Bop met het Amstel-octet". Net als voorafgaande jaren komt er zon dag 29 november weer een daverend Sinterklaasfeest in Artiskoop voor kin deren van 4 tot 10 jaar. We beginnen de ze middag met een tekenfilm festival, met o.a. Micky Mouse, Donald Duck en natuurlijk Goofy, die erg geliefd is bij de kinderen. In de pauze krijgen de kinderen en be kertje warme chocolademelk en een taaipopje. Als we onze chocolademelk op hebben gaan we eerst flink oefenen met zingen om Sinterklaas hartelijk te ontvangen. En dan is het maar wachten op de hooggeëerde gast en zijn twee pieterbazen. Het is echter wel verstan dig om tijdig te reserveren. Aanvang: 14.00 uur Entree: f 5,- Reserveren: tel. 12066 of 19577. Artishock, Steenhoffstraat 46, 3764 BM Soest. Vedelaar pad 53, tel. 18136. Donderdag 26 november: Allereerst komen weer een aantal dames bij elkaar om allerlei prachtige dingen te maken. Komt u ook eens meedoen? De koffie staat te pruttelen en het kost slechts f 2,50 inklusief materialen. Na schooltijd komen weer kinderen meedoen met de toneelklub. Daar leer je onder leiding van Connie hoe je dat goed kunt leren en samen maken de kinderen een heel eigen stuk dat ook opgevoerd gaat worden. Als je mee wilt doen, kan dat. Je moet echter wel min stens 8 jaar oud zijn. Bijdrage f 1,-. Ook komen vanmiddag drie kinderen hun verjaardag vieren, dus wordt het weer een dolle boel! Vrijdag 27 november: Vanaf 9.30 uur komen moeders en hun peuters samen spelen op de boerderij. Ook u bent wel kom met de allerkleinsten. Entree be draagt f 3,- voor moeder en kind inklu sief koffie en limo. Na school lekker de dieren voeren en verzorgen, lijkt je dat wat? Dan moetje ook komen. Hellen en Arletta helpen julllie en verzinnen ook altijd iets leuks om te maken. Deze middag kost niets en is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Ook vanmiddag weer volop ver jaardag. Het lijkt wel altijd feest op de kinderboerderij! Zaterdag 28 november: Drie grote ver jaardagspartijtjes gan we vieren met een heleboel kinderen samen. Ook kinde ren die niet jarig zijn mogen meedoen aan het programma. Die betalen slechts 1 gulden en gaan met een eigen groep ook allerlei leuke aktiviteiten doen. Dinsdag 1 december: Allereerst ruimte voor de peuters en hun moeders. Na tuurlijk zijn vaders ook welkom,de kof fie is vers. Kosten: f 3,- per ouder/kind paar. Al behoorlijk wat kinderen weten de weg te vinden naar onze wensenmid- dag. Daar kun je namelijk aan de leiding vertellen wat je graag doet en dan ge beurt het nog ook. Ook dit programma kost maar 1 gulden per kind vanaf 4 jaar. Woensdag 2 december: Vanmiddag op de theatermiddag speelt het stuk 'Het muurbloempje'. Dit gaat over een bloem die allerlei rare avonturen mee maakt omdat het bij iemand in huis staat die niet van bloemen houdt. De voorstelling begint om 14.00 uur en kost 1 gulden toegang. Tot slot: Onze veijaardagsaktiviteiten lopen zo goed dat het raadzaam is tijdig te reserveren als u wilt dat uw kind zijn/ haar veijaardag op de kinderboerderij viert. Dit kan op donderdag, vrijdag en zaterdag. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1987 | | pagina 11