wmm JK 'NS WAT JE HIER VAN VIAL Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers in Soest Soest vangt asielzoekers op ijl379i| 1199, 369, 1099,1 VIDEOTHEEK C.D. SHOP Vlag in top bij 'De Soester Duinen' WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 Voor opvang komende asielzoekers Vluchtelingen in Nederland ?faar |j 649. 1495, 39.95 Ult d 159- 0 29Ï951 Voor alle zekerheid! Met Sinterklaas hebben wij al een afspraak gemaakt. Wacht u daarom niet te lang met het kiezen van uw favoriete COMPACT DISC anders vist u achter het net. NIEUW: Rick Astley Stevie Wonder Mark Knopfler Benny Neyman e.v.a. Vergeet "Madonna" niet! - Whenever you need somebody - Characters - Princess Bride - Genesis Gewonden na ongeval met twee bromfietsen Touresto treedt met nieuw 'beeld' naar buiten Koffie drinken met de boswachter 'Waar komen de boompjes vandaan?' ÖEdubberstaow I Jaarlijks zoeken enige honderden vluchtelingen uit de hele wereld bescherming in 1 Nederland. Zij worden veelal opgevangen door groepen vrijwilligers. Vluchtelin genwerk, de overkoepelende organisatie die zich in Nederland inzet voor vluch telingen, wil nu in Soest ook een dergelijke vluchtelingenwerkgroep van vrijwilli gers oprichten. Men zoekt hiervoor mensen met wat vrije tijd, veel inzet en een klein beetje idealisme. In 1979 ontstond VLuchtelingen- Werk uit de fusie van een aantal or ganisaties, die zich met de opvang en begeleiding van vluchtelingen in Ne derland bezighielden. Voor de daad werkelijke opvang bestaat er inmid dels een netwerk van circa 60 Vluch- telingenWerkgroepen, verspreid over het hele land. Deze groepen hebben samen al honderden vluch telingen onder hun hoede genomen. Mensen die in Nederland hun toe vlucht zoeken staat meestal een lan ge en moeizame weg te wachten. Niet alleen moeten ze een ingewik kelde asielprocedure doorlopen, ook worden zij geconfronteerd met een samenleving die dikwijls sterk veschilt met die waaruit zij afkomstig zijn. Een VluchtelingeWerkgroep kan voorzien in de allereerste noden en probeert de vluchtelingen te hel pen bij het zoeken naar hun weg in de Nederlandse samenleving. Daar naast kan de groep steun en enige ze kerheid bieden in de voor de vluch teling zo moeilijke situatie. Vluchtelingen Werek zet zich in voor hen die uit gegronde vrees voor ver volging vanwege hun politieke over tuiging, godsdienst, ras of het beho ren tot een bepaalde sociale of etni sche groep hun land moesten verla ten. Zodra een vluchteling in contact komt met een Vluchtelingen Werk groep vindt er een gesprek plaats omtrent de persoonlijke achter grond, de vlucht zelf en andere za ken. Een werkgroep van Vluchtelin genwerk bestaat veelal uit zes tot twaalf personen, die samen de vol gende taken op zich nemen: aanmelding bij de plaatselijke in stanties (Vreemdelingendienst, So ciale Dienst, ziekenfonds, e.d.) en het onderhouden van de contacten met deze instanties, alsmede met de gemeente; assisteren bij het leren van de ne- derlandse taal; assisteren bij het zoeken naar werk- of studiemogelijkheden en het onderhouden van het contact met instanties die zich hiermee bezig houden; ondersteuning bij de asielprocedu re (contact met de advokaat, het Mi nisterie van Justitie, e.d.); de vluchtelingen een beetje ver trouwd maken met de Nederlandse samenleving en met de diverse voor zieningen in Soest. De gemeente zal zorg dragen voor de huisvesting van de vluchtelingen, alsmede voor andere materiële za ken. Om alle bovengenoemde taken zo optimaal mogelijk te kunnen uitvoe ren, ontvangt de viijwilligersgroep een uitgebreide en intensieve bege leiding (inwerkprogramma) van het regionale bureau van Vluchtelingen- Werk, onder andere door middel van informatiebijeenkomsten, scholing e.d. Vluchtelingenwerk hoopt dat een aantal mensen in Soest interesse hebben in dit werk, want de vluchte lingen hebben de hulp hard nodig. Belangstellenden kunnen zich op geven bij het Regiobureau West- Nederland van Vluchtelingenwerk, 3e Hugo de Grootstraat 7,1052 LJ Amsterdam, telefoonnr.: 020- 881311 (Peter Benders). Daar ver strekt men graag nadere informatie. Asielzoekers zijn mensen die hun land zijn ontvlucht, naar (in dit geval) Ne derland zijn gegaan en hier asiel heb ben gevraagd. In afwachting van een beslissing over die asielaanvraag moe ten deze mensen ergens wonen. Tot voor kort werden vluchtelingen hoofdzakelijk opgevangen in de grote steden. De toeloop van asielzoekers uit de gehele wereld is de laatste jaren echter zo groot geworden dat de rege ring, met instemming van de Tweede Kamer, heeft besloten deze groep over het gehele land te verspreiden. Alle gemeenten zijn door de regering gevraagd enkele asielzoekers op te ne men. Het gaat daarbij om één tot maxi maal drie asielzoekers per 1000 inwo ners. Burgemeester en Wethouders van Soest hebben inmiddels besloten dat onze gemeente aan 30 a 40 asielzoekers onderdak gaat bieden. Over de huisvesting wordt momenteel nog overleg gevoerd met de woning bouwverenigingen. De bedoeling is dat de asielzoekers in principe onderdak wordt verschaft in ca. 10 flatwoningen. Op dit moment wordt bekeken welke woningen daarvoor beschikbaar kun nen worden gehouden. De woningen zullen door de gemeente worden inge richt. De asielzoekers blijven in Soest tot over hun asielaanvraag is beschikt. Mogen ze blijven, dan moeten ze een definitieve woonplek zoeken. Krijgen ze geen asiel, dan moeten ze terug naar het land van herkomst. Het is niet precies te zeg gen hoe lang een aanvraag in behande ling is. Dat kan één tot drie jaar duren. Tot die tijd blijven zij dus in de aan hen toegewezen huizen wonen. Dat bete kent niet dat, nadat over de asielaan vraag van de 30 a 40 asielzoekers is be slist, Soest geen "nieuwe" asielzoekers meer zal opvangen. Telkens als er een vertrekt kan er een nieuwe asielzoeker komen. Opvang De asielzoekers die naar Soest komen zullen niets of nog nauwelijks iets weten van het leven in Nederland, laat staan dat men iets van Soest weet. Dat bete kent dat deze mensen moeten worden opgevangen. Niet alleen door de ge meente, maar ook door de bevolking. In dat kader is het de bedoeling dat in Soest een werkgroep van Vluchtelin genwerk wordt opgericht. Wanneer dat gebeurt kunt u elders op deze pagi na lezen. Deze werkgroep zal zich heel gericht met de opvang gaan bezighou den. Maar niet alleen de werkgroep van Vluchtelingenwerk wordt bij de op vang betrokken. Van de directe omge ving wordt ook wat verwacht. Zodra bekend is welke woningen voor de asielzoekers beschikbaar worden ge steld volgt nadere infqjjnatie, niet al leen algemeen, maar ook specifiek aan de bewoners van de buurt waarin deze woningen staan. Eventueel volgt er een kennismakingsbijeenkomst, maar daarover is op dit moment nog geen concrete mededeling te doen. Wie naar aanleiding van dit artikel meer inlichtingen wenst kan kontakt opnemen met de afdeling Welzijn van de gemeente Soest, tel. 93533 (de heer A.v.d.Haar). Waarom vlucht iemand uit zijn land? Voordat deze vraag wordt beantwoord eerst het volgende: Vluchteling worden is geen vrije keus. Vaak heeft men er heel lang over gedaan om het besluit te nemen het vaderland te verlaten, in de wetenschap er misschien nooit meer te rug te (kunnen) komen. Soms zelfs met achterlating van man of vrouw, kinde ren en familie. Zolang op plaatsen in de wereld de mensenrechten worden geschonden zullen er vluchtelingen blijven. Mensen worden vervolgd vanwege hun politie ke of religieuze overtuiging of omdat ze tot een bepaalde culturele of etnische groep behoren. In de meeste gevallen zoeken vluchtelingen bescherming zo dicht mogelijk in de buurt van hun eigen land. Daar zijn immers de cultuurver schillen het kleinst en wordt vaak de zelfde taal gesproken. Slechts een klein deel van het totale aantal vluchtelingen op de wereld is naar Europa gegaan; uit zichzelf, of op uitnodiging van een van deze landen. De bijna 7000 Vietnamezen en bijna al le 3000 vluchtelingen uit latijns-ameri- kaanse landen zijn in Nederland op uit nodiging van onze regering. Ter illustratie volgen hieronder enkele citaten van vluchtelingen in Neder land, waarin ze vertellen waarom ze hun land hebben moeten ontvluchten. Mercedes (Chili) Na 11 september 1973 was ik ongerust, omdat ik wist dat ik geïdentificeerd was als aanhanger van de Unidad Popular. Op 4 oktober werd ik in mijn klas gear resteerd. Ze pakten me bij de arm en stopten me buiten in een auto. Daar vie len de eerste klappen. Ik kreeg een doek voor mijn ogen en werd naar een huis gebracht. Ik werd geslagen en getrapt en verloor het bewustzijn. Toen ik bij kwam bevond ik me in een ziekenhuis; UVTVOt»»6 Philips compact disc-speler CD 207 Digitale indikatie van max. 99 nummers en programmeren van max. 20 nummers. Drievoudige zoek- snelheid. Analoge uitgang. Aansluiting voor hoofdtelefoon, met volume- regeling. W QQQ Met service d Philips midi stereokombinatie F1675 Digitale radio, versterker, cassette recorder, -speler en semi- automatische platenspeler. 18 Voorkeurzenders. 2 x 40 W. 2 x 5-Bands graphic equalizer. Eén softtouch-cassetterecorder voor opnemen/afspelen en één voor afspelen met dubbing- en kontinu- afspeelmogelijkheid. Met twee luid- sprekerboxen.r Met service certificaat Philips kleurentelevisie 21 CE 1251/10B Met 55 cm/90°, donker getinte, flat square, in-line, QS, HiBri-beeldbuis. 40 Voorkeurzenders. Voor VHF-, UHF- en S-kanalen. 3 W muziekvermogen. garantie Philips draagbare kleuren- oh.upsI televisie 14 CE 1000/10B |£j Met 37 cm/90°, donker getinte, in-line, QS, HiBri-beeldbuis. 20 Voorkeurzenders. Muziek vermogen garantie Philips compact disc-speler CD471/S Gemotoriseerd ladesysteem Digitale indikatie van maximaal 99 nummers. Programmeren van maximaal 20 nummers. Drievoudige zoeksnelheid. FTD-display voor tijd-en nummer- indikatie. Met service certificaat Zr - JT Philips HO-videurecorder [/£- VR 6843/00 Q Voorprogrammeren van 4 programma's tot 14 dagen vooruit. Picture search voor- en achteruit, stilstaand beeld en stap-voor-stap Versnelde en vertraagde weergave. Met afstands-1 bediening. Met service certificaat Philips slimline VHS H0- videorecorder VR 6467/00S Automatische frontlader, geschikt als video-tuner. Afstandsbediening. Picture search voor- en achteruit, stilstaand, stap voor stap. 3 Programma's tot 31 dagen vooruit programmeren. 35 Voorkeur zenders. Met service certificaat Philips tandem soundmachine D 8304 AM/FM stereo-radiorecorder. 2 x 8 W. FM, LG, MG en KG. Twee cassette decks. Dubbele speelduur en versneld overspelen. 5-Bands graphic equalizer. Vijf luidsprekers. Onze prijs Philips luxe friteuse HD 4254 Rechthoekig, dus makkelijk op te bergen. Permanent filter. Regelbare thermostaat. Beveiligd tegen over verhitting. Multifunctionele hand greep: ophalen, schudden en uit lekken zonder deksel te openen. Koudgrepen. Onze prijs Philips kompakte ronde hairstvler HP 4519 Drogen en modelleren. 3 Warmte- standen 400,800 en 1000 W. Met ronde borstel en kam. Beveiligd tegen oververhitting. Onze prijs Philips beauty-set HP 2620 SFR-ladyshave, met rechte en ronde trimmer. 8 Hulpstukken: 4 voor pedicuren en manicuren, 3 voor massage en 1 voor het inmasseren van crème en lotion. Luxe cassette j met spiegel en snoeropberg- mogelijkheid.1 Onze prijs Philips elektronische klokradio D 3620 FM en MG. Wekken met radio of radio en zoemer, ook herhaald, Sluimer- mogelijkheid. Onze prijs Philips éénpersoons-dekbed Plus HL 2637 Koel in de zomer, warm in de winter. Temperatuur kontinu regelbaar. Met aparte voorverwarmingsstand. Afmetingen: 135 x 200 cm. KEMA keur. Onze prijs f Philishave HP1608 Dubbele scheertechniek. Drie verende scheerhoofden. 9 Standen. Automatische aanpassing 100/240 V Brede, uitklapbare tondeuse. Onze prijs Philishave Tracer HS 250 A/B 2 Verendescheerhoofden. Afneembare scheerkop. Uitklapbare tondeuse. Onze prijs Philips kompakte magnetron AVM 704/WH Verhitting d.m.v. mikrogolven Roterende energieverdeler. Automatische ontdooistand en ophangmogelijkheid Energie- schakelaar met 4 standen. Met' kookboek *j 7QQ« Onze prijs f Philips Café Therm design serie HD 5750 Koffiezetapparaat met warmhoudkan. Afneembaar waterreservoir. Kapaciteit: 3-10 koppen. Schakelt automatisch n Onze prijs f Philips afwasautomaat ADG 662 Met roestvrijsfalen kuip, 3 programma's, 2 sproeiarmen, 2 motoren en instelbare water ontharder. Laag energieverbruik en geluidsniveau garantie Philips piëzo elektrische gasaansteker HL 3881W Spitse ontstekingskop voor een voudig en snel p aansteken. Onze prijs f Philips mini-citruspers 1/fN HR2276W S3? De persdeksel draait zodra de vrucht erop gedrukt wordt. Unieke heen-en- weer beweging. Witte uitvoering. Onze prijs Philips wasautomaat AWB 991 Voorlader, 17 programma's, e-knop en J 2 kg-knop. Zeer laag geluidsniveau, g Regelbare, afzonderlijk inschakelbare centrifuge 120-1200 t.p.m. Trommel- c inhoud 4,5 kg. Witte uitvoering. Met 3 jaar garantie scliociimkci VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* ik kon me niet bewegen en het bleek dat mijn bekken op drie plaatsen gebroken was. Toen ik weer beter was en wat rustiger, vormde ik met collega's een groepje in de hoop iets tegen de junta te kunnen on - dernemen. In 1979 werd ons groepje opgerold. Ik was er die avond toevallig niet bij. Wij - mijn kind en ik - moesten het land verlaten. Hoe moet ik het gevoel van volkomen ontworteling verklaren toen ik in Ne derland aankwam Ik was er slecht aan toe, ik kende niemand, ik sprak de taal niet. Bovendien werd ik in eerste instan tie niet als vluchteling erkend, wat na tuurlijk een hele schok was. Toen ik uit eindelijk na twee jaar toch de vluchtelin genstatus kreeg ging het wat beter. Nu kan ik langzamerhand al een beetje een gesprek voeren en volgen wat er in de krant staat en op de televisie gebeurt. Trouwens, als ik iets niet begrijp vraag ik het aan mijn zoon. Maar het gevoel van volkomen leegte is gebleven. Necim en Türkan (Turkije) Necim, de man: Ongeveer twee jaar geleden kwam de Agha bij me en zei dat ik mijn dochter moest laten trouwen met zijn zoon. Ik vertelde dat ik dat niet kon toestaan, omdat hij moslim was en wij zijn ge woon christen. Een week later kwam hij van Weedestraat 81 - Tel. 2 23 39 terug met drie onbekenden. Ik bleef wei geren. De mannen kregen opdracht mij te mishandelen. Ze sloegen mij toen met hun vuisten, met stokken, stenen en stukken ijzer, tot ik bewusteloos was. Ik lag twee weken in het ziekenhuis. Later hoorde ik dat mijn nek gebroken was. Ik heb nog steeds pijn in mijn nek. De poli tie nam de zaak niet in behandeling toen ze hoorden wie erachter zat. De advo caat deed hetzelfde. Türkan, de vrouw: Na drie maanden kwamen ze bij ons aan huis. De buren kwamen te hulp. Mijn dochter werd in haar arm gestoken, mijn zoon en mijn man werden neerge slagen. De buurman werd in zijn borst geschoten en is na een week overleden. We zeiden tegen onze zoon en dochter dat ze moesten vluchten, naar Neder land, omdat dat een goed land is. Dat hadden we van gastarbeiders gehoord. Maar wij en de andere kinderen werden niet met rust gelaten, zodat ook wij be sloten te vluchten. Nog op het busstation werd mijn man mishandeld. Ik heb in Istanbul mijn gouden ketting verkocht om de reis te betalen. In Nederland za gen we onze andere kinderen weer. De reden waarom is vaak verschillend, de manier waarop in sommige landen met mensen wordt omgegaan niet. Ongeveer 30 procent van alle vluchte lingen is gemarteld. Martelingen en vervolgingen laten diepe sporen na in de menselijke geest. Slachtoffers van martelingen vinden het bijvoorbeeld moeilijk om alleen te zijn bij een arts. Vervolgden schrikken bij elke klop op de deur. Het duurt lang, heel lang, eer men zich weer een beetje "mens" voelt. Een gebroken middelvinger en een ge broken linker bovenbeen. Dat is de trieste balans van een aanrijding tussen twee bromfietsen op de Amersfoortse- straat. Een 36-jarige Amersfoorter kreeg geen voorrang van een acht jaar jongere plaatsgenoot. De eerst brak zijn mid delvinger, terwijl zijn duo-passagiere met een gebroken bovenbeen naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Bij het bekende restaurant "De Soes ter Duinen" had maandagmiddag een opmerkelijke gebeurtenis plaats. Tij dens een genoeglijke bijeenkomst van Touresto - de organisatie van restau rants die zich speciaal richten op de ontvangst van kleine en grote gezel schappen - werd het nieuwe beeld merk gepresenteerd alsmede de nieu we brochure die Touresto jaarlijks verspreidt. Fred Klinkhamer van "De Soester Dui nen" bood zijn vakbroeders - en een aantal vertegenwoordigers van de di verse horeca-organisaties - deze mid dag een aangenaam onderdak, dat werd besloten met een buffet waaraan alle 23 samenwerkende restaurateurs het hun ne hadden bijgedragen. Voor het zo ver was werden enkele korte toespraken gehouden, de eerste door Klinkhamer zelf in zijn functie van voorzitter van Touresto. Hij toonde zich verheugd met het "nieuwe gezicht" van Touresto, al wees hij erop dat deze ene "zwaluw" nog geen zomer maakt. Ook in de hore- ca-branche is de nadruk steds meer ko men te liggen op kwaliteitsverbetering, mede onder invloed van het feit dat de consument steeds kritischer wordt en hogere eisen stelt. "Goed kan altijd be ter," zo hield Klinkhamer zijn collega's voor. Kwaliteitsverbetering en hogere produktiviteit gaan volgens hem ook in de horeca hand in hand, en dat hoeft niet altijd meer geld te kosten. Ook de voorzitter van het Bedrijfsschap Horeca, drs. F.J. Nijsten, legde in zijn speech de nadruk op de kwaliteitszorg. Daarvoor is een voortdurend proces van kwaliteitsbewaking en marktge richt denken vereist. "De kwaliteit is een machtig wapen in de concurrentie strijd," aldus de heer Nijsten. "Er is in de branche al veel gedaan, maar inder daad: goed kan altijd beter," stemde hij met Klinkhamer in. Daarnaast onder streepte hij o.m. het belang van een goede dienstverlening, d.w.z. een cor recte behandeling van de gasten. Na afloop van het officiële deel van de bijeenkomst werd buiten het restaurant de vlag met het nieuwe beeldmerk van Touresto - afkomstig van het Soester ontwerpbureau Bart Repko - gehesen door de heren Klinkhamer en Nijsten. Op zondag 29 november a.s. kan men om 10.30 uur weer koffie drinken met boswachter André Wiersma in Kasteel Groeneveld te Baarn. Het thema van deze ochtend zal zijn: Waar komen de boompjes vandaan? Voor dit onder werp heeft de boswachter een collega, de heer R. Wandemaker uitgenodigd. Deze gastspreker is namelijk werkzaam op de afdeling Zaad- en Plantsoen voorziening van Staatsbosbeheer en daarom betrokken bij de inkoop en produktie van zaden in Nederland. De kosten van deze bijeenkomst bedra gen 2,50 inclusief een kopje koffie. In de meeste landen wordt voor de aan leg van bossen nog steeds zaad ge bruikt, zonder dat er gekeken wordt naar de kwaliteit van de moederbomen. Dit is echter van groot belang, omdat slechte moederbomen meestal slechte nakomelingen leveren. Daarom is er de laatste tientallen jaren in een groot aantal landen vele hectaren bos aangelegd voor de winning van za den de zgn. zaadgaarden. De zaadgaar- den bestaan uit ca. 4 meter hoge gese lecteerde bomen waar, evenals in boomgaarden, ue vruchten 6wu6jl worden. Hierdoor wordt de kwaliteit van het zaad beter en zullen de toekom stige bomen sneller groeien, beter hout leveren en minder last van ziekten heb ben. Ook in Nederland zijn door Staatsbos beheer inmiddels 13 zaadgaarden aan geplant. De verwachting is dat Neder land op deze manier aan het eind van deze eeuw het grootste deel van zijn zaadbehoeften zelf kan produceren. Over de gang van zaken rond deze zaadgaarden, de selectie van de moe derbomen en de opslag van het zaad zal de heer Wandemaker u gaarne infor meren, als u aanwezig bent op de laatste zondag van november in Kasteel Groe neveld te Baarn. Sportvrouw onwel Door een ongelukkige botsing in een handbalwedstrijd is een vrouw per am bulance naar het ziekenhuis gebracht. Ze verloor het bewustzijn nadat ze met haar hoofd tegen het hoofd van een te genspeelster van BDC was gebotst. De vrouw werd vooronderzoek afgevoerd. Vernielingen stations Bij de stations Soest-Zuid en Soestdijk zijn vernielingen aangericht. De spoor wegpolitie stelde vast dat in de nacht van vrijdag op zaterdag een aantal re clameborden onder handen is genomen door onbekende vandalen. oHDtlO"»0 Voor al uw bouw- en onderhoudswerken Ie Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204

Soester Courant | 1987 | | pagina 13