eau O ^Qjehannes^ IN KLEUR SNELPORTRET vozende dag gereed lagerij) VERRAS IEMAND MET EEN PERSOONLIJKE SURPRISE! ALLÉÉN VOOR DE FEESTMAAND 3 OPNAMEN HARTIG STROOIGOED SINTERKLAASPATÉ. SAUCIJZENLETTERS FONDUE of GOURMET KADO-IDEEËN. SLAGERIJ DUWEL Twee jubilarissen bij Sint Ceciliakoor Meningen ÉLvan lezers Winnares dames-sportfiets bij Super Van Doorn TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarclerhooQt -^2!NAl( WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 17 SOES** Feest in 1988 NÜ KAN HET NOG. DUS VÖÓR DE FEESTDAGEN KLAAR van oosten fotografie Prijsvraag bij Paradox mode WIE ZOET IS KRIJGT HARTIG! Lekkernijen voor het heerlijk avondje. Optocht op de tocht(2) Optocht op de tocht (3) Optocht op de tocht (4) Sanitair Nederlands Bach Ensemble op zoek naar sponsors "Groet een vrind en help een kind' HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers Ouderwetse en zeldzame rozen (deel 2) ;n len tegen meerprijs. □oor Arie Wandelaar Wat Arie betreft valt er deze week in het "Rondje Soest" heel wat op een rijtje te zetten. Ongeveer een maand geleden sprak Arie in deze kolom er zijn verbazing over uit dat een enkele enquête in Ha- verweerd representatief zou zijn voor de mening van de Soester bevolking met betrekking tot het antwoord op de vraag of we wel of geen uitbreiding van kabeltelevisie willen hebben. Een uitbreiding die er zou kunnen komen zonder noemenswaardige verhoging van de CAI-tarieven, te danken aan de gelukkige omstandigheid dat de ge meente, wat financiële reserves van de gasopbrengst betreft (waaronder ook de exploitatie van kabeltelevisie res sorteert) goed bij kas zit. Op zijn ma nier heeft Arie destijds een pleidooi gehouden om deze reserves te benut ten voor verlaging van de gastarieven, er van uitgaande dat de minst draag- krachtigen daarbij meer belang zou den hebben dan met de komst van nog wat buitenlandse zenders. Bovendien was het bij Arie knap in het verkeerde keelgat geschoten dat een handvol Soesters, ondanks herhaalde verzoe ken, het nog steeds zonder kabeltele visie moet stellen, aangezien aanleg van kabeltelevisie in buitengebieden een te grote aanslag op de gemeente lijke financiën zou plegen. "Geen be leid is ook beleid", luidde Arie's kwa lificatie aan het adres van wethouder Ries van Logtenstein. Een conclusie die Arie, een maand later, graag in slikt. Er wordt extra geld beschikbaar gesteld voor "de overzeese gebiedsde len" en daarmee dus gelijke monni ken, gelijke kappen. Desondanks blijft hij het betreuren dat politiek Soest de voorkeur geeft aan uitbreiding van ka beltelevisie boven verlaging van gasta rieven. Maar ja, wie is Arie tenslotte? In ieder geval eentje die langs de lijn met meer dan normale interesse het politieke spel met een verrekijker volgt. Noodzakelijk optisch instru ment, omdat niet altijd alles even dui delijk bij hem overkomt. Neem nou bijvoorbeeld wat er ruim een week ge leden aan zin en onzin aan de orde werd gesteld. C-drie is nauwelijks fi nancieel droog achter de oren, of WD-fractievoorzitter Bert Krijger heeft zo zwaar getafeld dat het droom beeld van een evenementenhal hem niet meer loslaat. Elders in het dorp haalt Frans Diks, secretaris van het Vredesplatform, overgebleven span doeken van zolder die van wervende teksten zullen worden voorzien, ten einde de Soester bevolking te interes seren voor een feest ter gelegenheid van de ondertekening van het INF ver drag door de heren Gorbatsjov en Reagan. Nog dezelfde dag wordt het feestnummer door een mede-ontwa peningsbroeder ongeveer voor ge schuifeld verklaard. Belachelijk, over dreven en naïef oordeelde ene heer Beekman namens het Interkerkelijke Comité Tweezijdige Ontwapening. "Een goede stap op de juiste weg, maar toch, het stelt niets voor "luidde de mening van deze koffiedikkijkende wijsneus. Een week geleden werd duidelijk dat, het college van b. en w., daarin ge steund door een meerderheid van de raad, evenmin bereid is voor het ka rakter van dit feestje gelden voor toe ters en slingers ter beschikking te stel len. Eigenlijk wel logisch vindt Arie. Je kunt het toch niet maken een maand na de bezorging van een ernstig ge steld rampenplan vervolgens een feestprogramma met vrolijke ge bruiksaanwijzingen bij je burgers te bezorgen. Na deze afwijzing maakte diepe droef heid en verontwaardiging zich meester van de P.v.d.A.-fractie. "Dan leggen wij 200 gulden op tafel", deelde Ray- mond van Gelder in een royale bui mee. Een, wat de grootte van het be drag betreft typisch gebaar van men sen die er om bekend zijn dat ze, met uitzondering van de viering van de le mei, het feestvieren niet hebben uitge vonden. Wat nu? Nemen we de evenementenhal die de WD voor ogen staat serieus? Gaan we wel of geen feestvieren? Als het aan burgemeester P. Scholten ligt zit er een feest aan te komen. "Het moet een modern passend feest ter ge legenheid van Nieuwjaar worden, een echt feest voor de bevolking", luidt zijn wens. Volgens Arie kan 't niet anders dan een ijsfeestje worden, want waar haal je tussen nu en half januari een evene mentenhal vandaan? Een ijsfeestje dus, tussen de rode vlag getjes van Raymond van Gelder? Kan het toch nog leuk worden in 1988! ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 0115 effnency KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines OP BRIEFKAARTFORMAAT (10X15 CM) VOOR DEZE AKTIE GELDT MAX. 1 PERSOON OP IEDERE FOTO Soesterbergsestraat 57-Soest -Tel. 02155-13109 Paradox in de Steenhoffstraat heeft voor de kerstdagen een leuke prijs vraag bedacht. Een ieder die tijdens het winkelen van de Paradox dress- men een prijsvraagformulier ontvangt kan meedingen naar een van de kle- dingbonnen geldprijzen die Paradox als prijs voor de goed geraden prijs ter beschikking stelt. Juist nu het met de feestdagen er op aan komt om er extra netjes uit te zien wil Paradox proberen bij te dragen tot het uiterlijk feestelijk vertoon. Zij wil hier mee tevens kenbaar maken dat leuke kleding tijdens de feestdagen niet vre selijk duur hoeft te zijn. Voor weinig geld kunnen de mannen hun vrouwen al verrassen met een cos- tuum of combinatie of desgewenst een vrijetijds tenue waarmee zij aan het feestvertoon extra allure geven. Voor de winnaars van de wedstrijd zijn prij zen beschikbaar met een geldwaarde van 100 tot 500 gulden, terwijl voor diegene die alle bedragen juist raadt een extra prijs beschikbaar is van zelfs 1000 gulden. Iedereen die onverhoopt de dressmen tijdens winkelbezoeken in de Soester winkelcentra misloopt kan geheel vrij blijvend een - eventueel nog extra - for mulier halen bij Paradox. Ook kan men zijn kans vergroten door te proberen de prijzen van hetgeen men gezien heeft te achterhalen tijdens een bezoek aan de winkel. Voorwaar een reden om de ko mende weken eens goed op te letten en vervolgens een leuke kerstkans te wa gen. (Heerlijk, zowel koud als warm) Lekker hierbij zijn onze eigen fabrikaat sauzen. En natuurlijk onze reeds beroemde Vanwege groot succes hebben wij werderom heerlijke (Graag bestellen voor 1 december om teleurstelling te voorkomen). Met maakt u de avond nog gezelliger. Wij hebben schotels met maar liefst 7 verschil lende soorten vlees per persoon. Sinterklaas kom ook eens langs bij ons, wij hebben ook SOEST STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Mevrouw Van 't Houdt van het Sint Ceciliakoor is zondagmorgen onderscheiden. Ze kreeg de zilveren medaille van de Sint Gregorius Vereniging, omdat ze al 25 jaar zingt bij koren. De laatste 17 jaar deed ze dat bij het Ceciliakoor, daarvoor was de so praan actiefin Rijswijk. Ook dirigent Gerard van de Schepop stond in het middelpunt van de belangstelling. Hij kreeg de gouden medaille van de Sint Gregorius Vereniging opgespeld. Van de Schepop is al vijftig jaar een bekend zanger van kerkmuziek, terwijl hij ook andere muzikale verdiensten op zijn naam heeft staan. Al is de optocht van Sint een kinderge- beuren, vaak zijn het de ouders die lo pen te zeuren. ZO ook een medisch heer uit Soest hield zich niet langer koest. Geleerd aan assertiviteit spaarde hij noch kool noch geit. Hij stond in de straat, niet bij het station gewoon omdat hij 't niet wist, of omdat hij niet kon? "Hebben" is één van de meest voorkomende klachten stond hij nu echt met plastic tas op snoepgoed te wachten? Wiens illussies zijn nu eigen lijk in rook opgegaan? Die van Marieke, Peter en Luc, of voelt hij zich ietwat ont daan? Als medicus moest hij toch weten, Pieten zijn op hun veertigste nog niet versleten! Sint was volgens hem alleen te zien door de ouders: ik mocht vroeger bij mijn va der op z'n schouders! Iemand met zoveel fantasie en creativi teit, kan toch wel vertellen waarom Sint een week eerder door Soest heen rijdt? Overigens, had hij vroeger geen proble men als hij vertellen moest: "Televisie uit, over twee minuten is Sint in Soest"?! Het verschijnsel "geloven" kunnen mensen niet schenken dat kan zelfs een medicus bedenken. Het eenvoudigst is: geloven als een kind, zeker als het gaat om onze Sint. De beste stuurlui staan aan de kant, 't zijn geen kinderen, maar volwassenen die schrijven in de krant! Cari v. Dorre <*eijn Naar aanleiding van het ingezonden stukje van R. von Bartheld betreffende de st. Nicolaasintocht, de volgende reaktie: Fijn dat de heer Von Bartheld tracht een construktieve bijdrage te leveren aan de organisatie en voorbereiding van de in tocht van de goedheiligman. Het is hem, en wellicht anderen, misschien ontgaan dat de organisatie dit jaar in handen is van Stichting Jeugdzorg Soest. Construktieve meedenkers zijn van harte welkom in de voorbereidings groep voor de intocht 1988. U kunt zich aanmelden via het telefoonnummer van buurthuis De Vangrail 17615. Indien de heer Von Bartheld zich, in plaats van "norsige veertigers", aan wil melden als hulppiet ook graag via bo venstaand telefoonnummer. Sugges ties, ideeën, en andere positieve kritiek werkt via ons telefoonnummer sneller dan via de pers. Wij zijn dagelijks te be reiken van 16.00-17.30 uur of van 19.00-23.00 uur. Uiteraard geldt dit niet alleen voor de heer Von Bartheld maar voor iedereen. Voor wat ons be treft: diskussie via de pers gesloten. Met vriendelijke groeten namens de werkgroep "intocht St. Nicolaas". John Baks P.S. Hoe was het in Naarden? Inspraak zonder inzicht leidt tot uitspraak zonder uitzicht. Vroeger leerde ik het meest "schoenmaker blijf bij je leest". Zodra dokters in kranten gaan schrij ven gaan journalisten kwalen verdrijven. Laten we het maar houden zoals het is: ieder zijn vak dan gaat er niks mis. Wie werkt maat fouten, dat is waar, wie aan de kant staat, levert commen taar. Opwinden is slecht voor je hart wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de Een prettig sint nicolaasfeest. Jolanda Dijkman. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 1988 is een belangrijk jaar voor het NBE. Het is dan al weer vijfjaar geleden, dat het ensemble zich voor de eerste maal in Soest liet horen met een éclante uitvoering, die uiteindelijk leidde tot de huidige concertserie. Elk jaar staan er diverse werken geprogrammeerd: voor koor,orkest en solis ten in allerlei bezetting. Het hoge nivo, het enthousiaste publiek en de sfeer volle ambiance zorgen voor onvergetelijke momenten. Dondere wolken Voor het bestuur van het NBE is de financiële positie altijd een bron van grote zorg. De recettes en de tweemaal ontvangen subsidie dekken altijd slechts een deel van het tekort. Bedrijven uit Soest en omstreken zorgden en zorgen er voor, dat dit culturele genot wordt mogelijk gemaakt. Het NBE bleek een ak- tiviteit goed voor veel positieve publiciteit waar velen graag aan geven. Maar 1988 moet ook weer mogelijk gemaakt worden. Bedrijven die sponsor worden krijgen reclame, maar ook gratis toegangskaar ten voor interne of externe relaties. Een concert als relatiegeschenk is mis schien verrassend, maar valt altijd in zeer goede aarde, zeker als het NBE con certen met veel allure en sfeer betreffen! Bestuurlijke versterking Het bestuur is tevens op zoek naar de man of vrouw, die kontakten kan leggen met sponsors. Hij/zij kent het zakenleven, weet hoe dat het best te benaderen is, schrijft en belt, kortom: helpt het bestuur en de sponsor tot overeenstem ming te komen. Deze man/vrouw zal zijn/haar gewicht in goud waard zijn voor een inmiddels onmisbaar Soester cultuur gebeuren. Dit nieuwe bestuurslid en de nieuwe sponsor kan kontakt opnemen met NBE-secretaris Anne Margreet v.d. Horst, Albrachthof 29, 3581 WV Utrecht, tel. 030-522410 of voorzitter Margo van Biezen, tel. 03432-2885. Foto: Goos van der Wilt. Mevrouw T. Damsma van de Vosse- veldlaan is de gelukkige winnares ge worden van een prachtige dames- sportfiets met vijf versnellingen, ter waarde van 475,- in de Super soapfil- led pads-aktie bij Super. Klanten van Super konder van 7 sep tember tot en met 7 november bij aan koop van een pak soapfilled pads een wedstrijdformulier in hun Super ver krijgen, waarop zij een slagzin moesten Op de foto ziet u de heer Riemer van Super Van Doorn, die de winnares haar prijs overhandigt. afmaken. Op landelijke basis waren er tien dames-sportfietsen te winnen. Na jurering van de inzendingen vanuit alle Supers, werden de tien beste inzendin gen beloond met een prijs. Door op kernachtige wijze de slagzin op het wedstrijformulier aan te vullen, viel mevrouw Damsma in de prijzen. Dit is elk jaar het motto van Unicef om de wenskaarten onder de aandacht te brengen. De helft van de fondswerving komt uit de verkoop van Kerst en Nieuwjaarskaarten. Unicef, het V.N. Kinderfonds, ontving reeds in 1965 de nobelprijs voor de Vre de, en is nu ze 40 jaar bestaat een zeer ervaren en daardoor efficiënte hulpver lenende organisatie voor kinderen overal ter wereld. Unicef streeft ernaar om in 1990 overal helder water te heb ben, en alle kinderen immuun te heb ben gemaakt tegen de zes kinderziek tes. Vele kinderen raken nu nog voor hun leven gehandicapt door polio, ma zelen, kinkhoest, tetanus, t.b.c. of difte rie. Unicef zal daar zeker in slagen, wanneer meer mensen het werk van Unicef steunen door het kopen of ver kopen van wenskaarten, agenda's en andere artikelen waaronder ook kaar sen en speelgoed. De Bureau agenda 1988 "leven in de woestijn" heeft 52 geïllustreerde pagi na's en even zoveel pagina's met de da gen van de week. Ruimte voor telefoon nummers en in geschenk verpakking. Gegireerd op nr. 220514 t.n.v. H. Rade- maker, Soest f 18,- en de agenda wordt thuisbezorgd. Adressen in Soestdijk: A. Weitzel,van Straelenlaan 44, tel. 16182. Soest, Fa. de Ster mode, van Weede- straat 5a en Soest-Zuid: L. Blok, Erika- weg 4, tel. 21572. Toen 'k op de loagere school zaat kon 'k oardig meejkomme met rekene. Moar loater op de Mulo haa'k ut er niet zo baar meej an de pet. De toale loage me veul beter. Vaandoar zeker daa 'k me ei- ge toeng aal op ut Soesders het toe 'elege. En je het best kaangs, daa'k doarom vaandoag de daag aal ut rekenwaark vaan de gemeengte niet zo baar best ken volge. Zo kaajje zieng daat un goeie boasisopleiding nooit vurt 'egooid is. Haa 'k in die joare moar beter me best 'edoan met de toafels vaan ééjn en tweej. Daan begreep ik noeng veul meer vaan de haangdel en waangdel vaan 't Soes- der geldbeheer. Moar daawwe hiero weer oardig in de slaappe waas zitte, daat he'k wel deur. En doar stoat ik vaast niet aallenig in. Ok de polletieke paartiejeben aallemoal waakker 'ewor- re en ze wete ieder vaan ze eige waat of daajje met de cengte wel veur plaanne kaang moake. Ak nog us terugdenkt an de joare '80, daan stinge we d'r in die tied wel aan- gders veur. Jo kong geejn Soesder kraangt in de bus kriege of je zaag op de eerste poaginoa de aarmoei aalweer met dikke letters vaan 't blaad vaalle. Bezunige en nog us bezunige, moar noeng we weer waat rumer bie kaas zitte goat die sport nog aalsmoar deur. Toch zie je wel resultoate vaan de soanering vaan sommige uutgoaves. Kiek moar us noar de ankomst vaan Singterkloas en ze zwaarte medewaarkers. Joarelaang het ongze P.V.O. niet meer meej 'es- peuld met deuze festiviteit en verdeed, doar stinge ze opeejns weer vroluk te toeier in d'r trainingspaakke. Bovedien waas Odeon uut ongs overdebultse ge- biedsdeejl aal an 't bloaze bie stoation Soest Zuud. Dus heul geejn uutheemse klaanke vaan 't joar, moar echte Sing terkloas vaarsjes met echte Soesder lucht 'ebloaze. En zo heurt ut, doch ik. Of zouwe twee ploatselukke orkeste tege- liek in de anbieding 'eweest weze? Ik kaan je wel vertelle, daat levendige meziek op hede haarstikke duur is. Ajje weet waat bevobbeld zo'n laange schuuftoeter kost en waajje neer mot tel- le veur un kloarinet of zo 'n grote bloas- baas om je haals, daan vaalje fortissimo aachterover. En aal kaajje nog zo ver deed goed bloaze, ajje daat op un kraak- kemikkige of lekke trompet mot doeng, daan goat ter zo un heule wolk echte Soesder oasem veur niks ut heelaal in en daa 's zund vaan aalle inspaanning! Dus gemeengte Soest, aajje daan toch weer waat te maakke het met de finan- cieje, schuuf daan us waat aaf veur de instrumengte vaan P. V. O. Voortemeej, en daan loopt ik weer effe baar haard vaan stoapel, kriege we ok nog un nieuw roadhuus en ik zouw me eige as Soesder ut raambaam stoan te schoame, as ter daan bie de opening heule wolke vaalse Soesder lucht over de Heng motte uutwoaie. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Gemeengte Soest wor us kultureel waakker en roer de geldtrommel us. Ik weet zeker, daa 'k aalle polletieke paar- tieje aachter me kriegt veur zo 'n plaan. En ik hoopt, daa 'k niet te veul note op me zaang het. Hannes van de Neng Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» 14146 Telex 79479 nl Erik van Dorresteyn f/ 'Mi medèwerker 't Vaarderhoogt In de vorige aflevering heb ik reeds een aantal ouder wetse en zeldzame rozen besproken. Uitgaande van de groepsindeling waartoe ze behoren. Deze week het vervolg hierop met bodembedekkende rozen, Re- montantrozen, Botanische struikrozen en Kleinbloe- mige" klimrozen. Bij iedere rozengroep beschrijf ik ook ditmaal weer een goede vertegenwoordiger. Bodembedekkende rozen: Er zijn een aantal specifie ke bodembedekkers onder de rozen, die in particulie re tuinen tot nu toe maar weinig toegepast worden. Het geringe particuliere gebruik komt enerzijds door het feit dat deze rozen nog erg moeilijk te krijgen zijn en anderzijds door de wetenschap dat een tuinbezitter die op zoek is naar bodembedekkers niet op de eerste plaats aan rozen denkt. Jammer eigenlijk want bo dembedekkende rozen kunnen naast de goede bo dembedekking volop kleur en geur verschaffen. Vooral de laatste jaren zijn er een aantal goede rassen verschenen. Een voorbeeld van zo'n ras is 'Nazomi' een roos uit 1968. De roos bloeit met kleine parelrose, enkelvoudige bloempjes in groepjes en heeft donkere glanzend blaadjes. De dicht groeiende, spreidende plant wordt zo'n 30 cm hoog en bloeit tot ver in augus tus. Dit ras is een Japanse aanwinst. Remontantrozen: De rozen uit deze groep worden zo genoemd omdat ze na de eerste bloeiperiode 'Temon- teren" ofwel opnieuw gaan bloeien. Ze worden ge kenmerkt door grote bloemen in briljante kleuren, zo als rood, paars en rosé. Deze bloemen werden vroeger vaak speciaal voor exposities gekweekt. Een heel mooie Remontantroos is 'Mrs. John Laing' een kweekprodukt uit 1887. Deze roos heeft bloemen in een warm roze tint, geheel gevuld en elegant ge vormd; ze zijn vrij groot, 10 cm en zeer geurig. De plant brengt meestal een bloem per (stevige) steel voort. 'Mrs. John Laing' groeit uit tot een vrij t struik tot 1 meter 20 hoogte en kan worden gekwalifi ceerd als een goede snij roos. Botanische struikrozen: Dit zijn de rozen die in het wild voorkomen. Het is verbazingwekkend onder hoeveel verschillende vormen de roos over het gehele noordelijke halfrond aanwezig is. Hoewel de bloei van de meeste van deze rozen niet zo lang aanhoudt zijn ze toch vooral mede door de vracht bottels in de herfst meer dan de moeite van het aanplanten waard. Een heel andere botanische roos is Rosa pimpinellifolia 'Stanwell Perpetual', al gekweekt vanaf 1838. Deze variant op de Duinroos heeft blauwgroen blad en roodbruine takken die dicht bestekeld zijn. De bloe men die gedurende de gehele zomer verschijnen zijn romigroze en gevuld, 7-8 cm in doorsnede en zeer geurig. Kleinbloemige klimrozen: De rozen uit deze groep bloeien overvloedig in juni-juli maar geven meestal geen nabloei. De bloempjes zijn veelal klein, staan in tuilen en verspreiden een zoete geur. Ze verschijnen aan lange loten die het vorige seizoen werden ge vormd. De planten ogen wilder dan de meer geculti veerde grootbloemige klimrozen en passen dus beter in een "natuurlijke" omgeving. Ze zijn erg geschikt voor het begroeien van pergola's, schuttingen, boom stronken, het beklimmen van oude bomen en het vor men van heggen (langs draden). Een mooie kleinbloe mige klimmer is 'Rene André (sinds 1901) met licht roze gevulde bloemen in hangende tuilen. Het is een geurige roos met glanzend blad, die lange soepele tak ken vormt tot 6 m lengte. De plant is dus goed te ge bruiken als boomklimmer. 'Rene André' geeft een goede nabloei.

Soester Courant | 1987 | | pagina 17