WU HEBBEN 1H IN HUIS; DE BRAINBOX VAN GRUNDIG. aker MET DE 'BRAINBOX' IS HET INSTELLEN VAN UW VIDEORECORDER KINDERSPEL m m Autobedrijf Van der Lee, Kerkstraat introduceert binnenkort de Volvo 480 Turbo Van Arkel Instituut: 'gewoon anders' WOENSDAG 25 NOVEMRFR iq»7 SOESTER COURANT PAGINA 27 ET Ontwikkeld voor veeleisende automobilisten Doop Beaujolais Primeur in De Knollentuin Behandelingscentrum voor moeilijk lerende kinderen bestaat veertig jaar Niet abnormaal Auto opengebroken Kerstconcert van N.B.E. Unieke situatie Ruchtbaarheid GRUNDIG. DAAR IS GRONDIG OVER NAGEDACHT. Schoemaker Audio-Video introduceert Grundig VS-540 HiFi U heeft ze ongetwijfeld al zien rijden, die stads- en streekbussen, waarop met grote letters 'BRAINBOX' te lezen valt. Het heeft alles te maken met een unieke videorecorder, die Grundig onlangs op de markt introduceerde: de VS-540 HiFi. Een videorecorder, die u het lastigste karwei - namelijk het instellen van de 'timer' om televisie programma's op te nemen als u niet thuis bent - uit handen neemt. Gewoon, omdat Grundig weer eens grondig heeft nagedacht. In het voorjaar van 1988 start Volvo in Europa met de levering van de nieuwe Volvo 480 Turbo. Dit tweede model van het 480-pro- gramma biedt nog betere prestaties en heeft nog meer uitrusting dan de in dit opzicht toch al goed bedeelde Volvo 480 ES. De motor voldoet met zijn geregelde driewegkatalysator aan de zware US89 emissie-eisen en levert door de monta ge van een watergekoelde turbo-com pressor, elektronische turbodrukrege ling en een interkoeler een vermogen van 88 kW/120 DIN-pk bij 5.400 r/min. Daarmee is een topsnelheid haalbaar van 200 km/u. een acceleratie van 0-100 km/u in 9,0 seconden en een gemiddeld ECE-verbruik van 8.5 1/100 km. Hoewel de Volvo 480 Turbo uitnemen de prestaties levert, stond een optimaal snelheidsbereik bij de ontwikkeling niet voorop. Doel was vooral het opvangen van de prestatieverliezen die montage van een katalysator nu eenmaal met zich meebrengt. De turbocompressor biedt daarbij bovendien net die onder steuning om nog sneller en veiliger te kunnen inhalen en verhoogt zo het rij plezier. Maar aan comfort, levensduur en betrouwbaarheid werden geen con cessies gedaan. Om die reden is veel tijd geïnvesteerd in perfectionering van de complete aandrijfeenheid. De Volvo 480 Turbo zal bij uitstek de kopersgroep aanspreken die de 480 ES zo enthousiast heeft ontvangen, de veelal jonge, veeleisende automobilis ten die een auto willen rijden met een stijlvolle vormgeving, een dynamische uitstraling en sportieve prestaties. Beide beschikken over een groot aantal opvallende eigenschappen: Een modern en compact concept met voorwielaandrijving en een karakteris tieke, dynamische vormgeving Een comfortabel en smaakvol ont worpen interieur met sportieve accen^ ten Voldoende zitruimte voor vier vol wassenen Een uitstekende wegligging Zéér complete, luxueuze uitrusting Optimaal gebruik van vooruitstreven de elektronika Sportieve prestaties Verhoudingsgewijs laag brandstof verbruik Slechts 10 uur onderhoud in de eerste 100.000 km, inclusief olieverversen Acht jaar garantie tegen roestvorming van binnenuit Gebouwd volgens de bekende Volvo- normen op het gebied van veiligheid, comfort, duurzaamheid, kwaliteit en betrouwbaarheid. Luxueuze uitrusting De Volvo 480 Turbo is nog luxueuzer uitgerust dan de al zeer complete 480 ES. Hij onderscheidt zich door in de kleur van de auto gespoten bumpers, een extra diepe voorspoiler, mistlam pen aan weerszijden van de grille, een turbodrukmeter in het dashboard en in- stapverlichting. Op de achterklep en de beide middelste dakstijlen is de type aanduiding 'Turbo' aangebracht. Bo vendien is een aantal begerenswaardige extra's leverbaar, zoals air-conditio- ning. ABS, jet-wash koplampsproeiers, metallic lak, een elektrisch te bedienen doorzichtig schuifdak en lederen bekle ding. Vooruitstrevende techniek De basismotor van de Volvo 480 Turbo is dezelfde watergekoelde 1721 cm3 viercilinder die ook in de 480 ES wordt gebruikt. Deze krachtbron met zijn Heron cilinderkop is in de 480 Turbo voorzien van een interkoeler die een be tere benutting van de verbrandings energie mogelijk maakt en van een wa tergekoelde turbo met een kleine dia meter, gekoppeld aan een elektronische turbodrukregeling. De uitvoering met lambdasonde-gere- gelde driewegkatalysator levert dezelf de prestaties als het model zonder kata lysator en voldoet aan de zware US82 emissie-eisen. De motor heeft een compressieverhou- ding van 8.11, het maximum koppe be draagt 175 Nm. Dit wordt al geleverd vanaf slechts 1800 r/min. Watergekoelde turbo Tijdens een forse rit kan de temperatuur in een turbo oplopen tot zeer hoge waarden. Wanneer een motor daarna wordt uitgezet stijgt de temperatuur door het wegvallen van rijwindkoeling kortstondig nog meer. Dan kan het ge beuren dat de smeerolie in de turbola- gers verbrandt, waardoor onherstelbare schade ontstaat. Om dat te voorkomen is de Volvo 480 Turbo voorzien van een turbo met wa tergekoelde lagers. De B18 Turbo-mo tor is uitgerust met een elektronische re geling voor de turbodruk die de presta ties verbetert en een beveiligings-func- tie heeft. Turbo met kleine diameter Door deze elektronische drukregeling te combineren met een turbo met een kleine diameter (2") hebben de Volvo- technicki een motor ontwikkeld waarin het bekende 'turbo lag'-fenomeen ge heel afwezig is. Het betekent dat de tur bo direct reageert op het intrappen van het gaspedaal en dus zonder aarzeling druk opbouwt en het motorvermogen verhoogt. Dat draagt in belangrijke mate bij aan het comfort in de auto en verhoogt het gevoel van veiligheid. Interkoeler De combinatie van die meteen reage rende turbo, de elektronische drukrege ling en de interkoeler zorgt ervoor dat de B18 Turbo-motor zo goed presteert en toch zo zuinig is. De interkoeler, ook wel inlaat-luchtkoeler geheten, verlaagt de temperatuur van de voor de verbran ding noodzakelijke lucht. Daardoor verloopt die verbranding ef ficiënter, wordt er meer energie gehaald uit iedere druppel benzine. Bovendien stijgt zo ook de temperatuur in de ver brandingskamers tot minder grote hoogte. En dat heeft weer een gunstige invloed op de levensduur van de motor. Extra koeiventilator voor het brand stofsysteem Een motor die te warm wordt werkt minder efficiënt en gaat ook minder lang mee. Vandaar dat Volvo extra veel aandacht heeft besteed aan de warmte- huishouding van de 480 Turbo en voor uitgebreide extra koeling van vitale de len heeft gezorgd. Daarom ook is er een extra koeiventilator die wordt ingescha keld door een thermo-schakelaar in de cilinderkop en vervolgens koellucht via een speciale aanzuigopening en een luchtkanaal langs het inlaatspruitstuk en de injectoren stuwt. Motor Management Systeem Het Motor Management Systeem be staat uit twee aparte, computergestuur de regeleenheden voor de geprogram meerde elektronische ontsteking, het Multipoint brandstof-inspuitsysteem en de elektronische turbodrukregeling. Ze zijn interactief en zorgen gezamen lijk onder alle omstandigheden voor optimale prestaties en minimaal brand stofverbruik. Klopsensor De B18 Turbo heeft een ingebouwde lilUi In De Knollentuin hebben ongeveer 150 Soesters mogen proeven uit de eerste flessen Beaujolais Primeur. Die werden vorige week in de nacht van woensdag op donderdag ontkurkt. Ei genaar Bob Sluis van het bar/eetcafé aan de Burgemeester Grothestraat had voor die gelegenheid een groot aantal gasten uitgenodigd. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van alle raadsfrac ties en het College. Zij hadden zojuist een marathonvergadering van negen uur achter de rug. De doop van de in Oost-Frankrijk verbouwde lichtrode wijn werd verder bijgewoond door za kenmensen, een aantal prominenten en andere genodigden. Zij konden een Bob Sluis (links) van De Knollen tuin brengt een toost uit met Veroni- ca-diskjockey Peter Teekamp en diens vriendin, de zangeres Mariska van Kolck. toost met de beaujolais combineren met een hapje van het koude buffet of een stukje Franse kaas. Het was de eerste keer dat Bob Sluis de Beaujolais Primeur in besloten kring presenteerde in Soest. Gezien het suc ces daarvan is het niet uitgesloten dat men volgend jaar op herhaling gaat in De Knollentuin. Wellicht dat dan ook meer bekende Nederlanders uit Soest en omgeving zullen ingaan op de invita tie van Bob Sluis, en een slokje nemen in De Knollentuin. klopsensor die mogelijke schade aan de motor door het gebruik van een onjuiste kwaliteit brandstof voorkomt. Elke van de vier cilinders wordt door deze 'anti- pingel'-voorziening apart geregeld. Bij detonatieneigingen in één of meer cilin ders kan de klopsensor de ontsteking onmiddellijk later stellen. Wanneer dit nog niet voldoende is om het pingelen op te heffen zal de turbodruk worden verlaagd tot een normale situatie is be reikt. Anti-blokkeer Rem Systeem Volvo heeft wereldfaam verkregen met de voordurende ontwikkeling van pas sieve en actieve veiligheidsvoorzienin gen die de best mogelijke bescherming bieden aan bestuurders en inzittenden. Daarbij wordt niet over één nacht ijs ge gaan, nieuwe voorzieningen worden uit en te na beproefd voordat ze in produk- tie worden genomen. Dat was ook het geval bij de ontwikke ling van het anti-blokkeer rem systeem voor de Volvo 480 ES en Turbo dat nu als extra leverbaar is. Het systeem is ontwikkeld door Volvo. Sensors op alle vier de wielen meten voortdurend de snelheid van ieder wiel en geven daarover informatie aan een elektronische regeleenheid. Deze regelt de hydraulische druk in drie aparte remcircuits (twee voor de voorwielen en één voor de achteras). Gecombineerd met de voortreffelijke balans tussen wielophanging en rem men van de Volvo 480 verhoogt dit ABS-systeem de actieve veiligheid op gladde wegen tot een (uniek) hoog ni veau. Er is veel aandacht besteed aan het bereiken van een zo goed mogelijk 'gevoel' in het rempedaal, zodat de be stuurder altijd optimaal wordt geïnfor meerd over de toestand van de weg. De remwerking is extra stabiel door de au tomatisch corrigerende werking van de voorwielophanging. Zo is een onder al le omstandigheden werkelijk perfect functionerend remsysteem verkregen. Het Volvo ABS-systeem op de Volvo 480 ES en 480 Turbo heeft een aantal innovatieve voorzieningen die vrijwel nergens anders worden aangetroffen. Zoals bijvoorbeeld een computerge stuurd zelf-diagnosesysteem, waarbij informatie over gebreken wordt opge slagen in het geheugen van de elektro nische regeleenheid. Deze informatie kan bij de Volvo-dealer met behulp van een speciale aansluiting en diagnose- apparatuur worden gelezen. De regel eenheid controleert bovendien iedere 10 sekonden de elektrische en elektro nische systemen van de ABS-voorzie- ning. De snelheid van de achterwielen wordt gebruikt als referentie voor de ABS-werking op de voorwielen. Hier door kan de ABS-computer tijdig de wielsnelheid bijregelen en zo de vaak optredende zig-zag werking in een bocht voorkomen. Het Van Arkel Instituut in Soest viert morgen het veertigjarig bestaan. On der het motto 'Gewoon anders' wordt stilgestaan bij het jubileum van het be handelingscentrum aan de Helling- weg. Het instituut, dat deel uitmaakt van de vereniging 's Heerenloo en on geveer honderd arbeidsplaatsen heeft, begeleidt momenteel ruim 120 jonge ren in de leeftijd tot twintig jaar. De meesten van hen wonen op het ter rein van Van Arkel, terwijl circa 25 kin deren in zogenaamde fase-huizen ver blijven in Soest, Baarn en Amersfoort. Het gaat voornamelijk om jeugd, die af komstig is uit de Randstad. Op het Van Arkel Instituut volgen ze ook hun schoolopleiding. De Kwikstaart, die morgenmiddag een naamsverandering ondergaat, biedt speciaal onderwijs (SO) en voortgezet speciaal onderwijs (VSO). De laatste vorm is enorm prak tijkgericht. Niet alleen wat betreft het vakkenpakket op LBO-niveau, maar ook door het feit dat de scholieren van De Kwikstaart stage lopen bij bedrij ven. Mede dankzij die constructie kun nen veel jongeren van het Van Arkel Instituut een plaats in de maatschappij bemachtigen. Directeur G. van Lochem van De Kwikstaart: "Sommige kinderen gaan al voor hun twintigste terug naar huis. Daar is ons beleid ook op gericht. De rest komt in een gezinsvervangend te huis of vindt via onze bemiddeling werk. Anderen gaan weer door naar Een 27-jarige bewoner van de Burge meester Grothestraat ontdekte in het afgelopen weekeinde dat onbekenden zijn auto hadden opengebroken. Ver mist worden de radio-cassetterecorder, twee luidsprekers en een koffer met persooonlijke papieren. Aan de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg werd de auto van een 29- jarige bewoner beschadigd. De onbe kende daders hadden het kofferdeksel van twee diepe krassen voorzien. Op 20 december, zondagmiddag half drie vind het 2e in de reeks van 4 con certen plaats in de oude kerk. Het con cert staat in het teken van Kerstmis. Na de indrukwekkende uitvoering van het Magnificat van Bacli en het re quiem van Cimarosa j.l. 1 november, nu muziek van Mozart en Joseph Haydn. Uitgevoerd worden van Mozart het Ave Verum, Landate Pueri, Landate Dominum, Alma Dei Creatoris en Te Deum. Van Joseph Haydn: Lauft ihr Hirten, allzugleich. Het concert wordt uitgevoerd door een vocaal dubbel- kwartet en een strijkkwartet, aangevuld met contrabas en orgel. Solistische me dewerking door de sopraan Monique Krüs, het geheel onder leiding van Krijn Koetsveld. Kaarten voor dit concert in de sfeervolle oude kerk aan de Toren- straat zijn in voorverkoop bij "de Gou den Snaar" Steenhoffstraat en bij H.J. Rademaker, Lange Brinkweg 62. Abonnement voor de laatste drie con certen kost 30,- of CJP 25,- ook op bovengenoemde adressen. de sociale werkplaats. Gelukkig willen veel, hoofdzakelijk Soester bedrijven hun medewerking verlenen door de jongelui een stageplaats te bieden of hen in dienst te nemen. Dat is een goe de zaak, want 'onze' kinderen hebben moeite met leren. Ze zijn beslist niet abnormaal. Ze vragen alleen om een speciale behandeling, omdat ze in be paalde problemen zijn geraakt. Hun behoeften zijn anders georiënteerd. Daar moeten wij specifieke deskun digheid voor bieden." Volgens Van Lochem en Van Arkel-di- recteur drs. P. de Graaff kan men die hulpverlening aan de Hellingweg ge ven. "Onze situatie is uniek. Daarmee bedoel ik de behandeling van de kinde ren. De school en het instituut zijn op elkaar afgestemd, er is een verweven heid. De samenspraak is er in die mate dat we goed kunnen inspelen op de di verse behoeften van de kinderen. We hebben tal van specialisten in dienst, zoals logopedisten, fysiotherapeuten en pedagogen. Via het samenwerkingsver band met onder anderen de groepslei ders en die specialisten kunnen de moeilijk lerende kinderen worden ge holpen. Vanuit die disciplines bestaat het geheel van het Van Arkel Instituut," aldus Van Lochem. Een belangrijk aspect in het achtste lus trum van het Van Arkel Instituut is het contact naar buiten geweest. Aanvan kelijk was het instituut een opvangte huis dat weinig tot geen bemoeienissen had met alles wat zich daarbuiten af speelde. Pas de laatste jaren men heeft geslaagde pogingen ondernomen daar verandering in te brengen. De Graaff daarover: "We zijn in Soest de enige school met speciaal onderwijs. Dat wil len we zichtbaar maken en we willen onze specifieke deskundigheid ook aan de kinderen uit Soest beschikbaar stel len. Daarom hebben we Soester kinde ren, die behoefte hebben aan speciaal onderwijs, in 1983 voor het eerst toege laten tot onze school. Nu hebben we er een stuk of tien. Van oorsprong waren Foto: Goos van der Wilt. we een instituut dat betrekkelijk onbe kend was, omdat we niet of nauwelijks ruchtbaarheid aan ons werk en de acti viteiten gaven. De ontwikkeling van de laatste jaren is dat we steeds verder naar buiten zijn getreden. We proberen een plaats en betekenis te krijgen in en voor de regio Soest." De integratie met de Soester bevolking komt met name tot uiting in de activitei ten, die worden georganiseerd. Daarbij ontstaan steeds vaker contacten met buurtbewoners en leden van verenigin gen. "Ja, we hebben een goede activitei- VanArkel-directeurdrs. P. de Graaff. tendienst. De dagopvang is goed gere geld, en dat is natuurlijk ook een wezen lijk onderdeel van ons werk," zegt Van Lochem. Morgen is het feest op het terrein van het Van Arkel Instituut, 's Middags zal een aantal sprekers een zegje doen over verschillende facetten van het werk dat men bij het instituut doet. Rond half vijf wordt de nieuwe naam van De Kwik staart onthuld. Daarna volgt nog een in formele bijeenkomst voor genodigden. onunDio AiOPOlittl Teletekst in een VHS-HiFi videorecorder met afstandsbediening. Met de VS 540 is programmeren op elk televisietoestel - ook dat zonder teletekst - een koud kunstje. Je moet het zien om het te geloven. Kom bij ons langs voor een Grundig-demonstratie. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TEL. 17253 (Technische dienst tel, 10344) De videorecorder is door velen in huis gehaald omdat het zo handig is dat je programma's kunt opnemen zonder zelf thuis te zijn. Is het apparaat eenmaal in huis, dan blijkt het pro grammeren van de schakelklok een dermate ingewikkeld karwei dat men er, na een paar mislukte opnames, verder maar vanaf ziet. Jammer, want wat is er leuker dan gezellig een avondje uit te gaan, zonder uw favoriete tv- programma te moeten missen? TELETEKST Vrijwel iedere fabrikant van videorecorders heeft geprobeerd de instelprocedure te ver eenvoudigen. Doorgaans zonder veel succes. Reden voor de firma Grundig om daar eens grondig over na te denken en met een totaal andere oplossing op de proppen te komen: programmeren vanuit Teletekst. Hoe gaat een en ander in z'n werk? Teletekst, bezitters van een toestel dat voor de ontvangst van Teletekst is ingericht, weten waarover we het hebben, is een vorm van geschreven infor matie. Het zijn pagina's die door de NOS met de programma's op Nederland 1 en 2 worden meegezonden. Ze brengen u op de hoogte van het laatste nieuws, de beursberichten, het weer, en nog veel meer interessante zaken. Er tussen bevindt zich een aantal pagina's waarop u een programma-overzicht voor Nederland 1 en 2 krijgt voorgeschoteld, en die pagina's spelen bij het instellen van de Grun dig VS-540 HiFi, een belangrijke rol. ZELF PROGRAMMEREN Deze keer is het namelijk niet de tv, maar de videorecorder die de beschikking heeft over een ingebouwde Teletekst-decoder. Via de afstandsbediening* kunt u iedere pagina die op dat moment door de NOS wordt uitgezonden, dus ook de pagina's met het programma- overzicht, gemakkelijk, via de afstandsbe diening, op het scherm laten verschijnen. Zodra het programma van uw keuze in beeld komt, verplaatst u - alweer met behulp van de afstandsbediening - een verlicht blokje in beeld, een blokje dat in computertermen een cursor wordt genoemd. Zodra het terecht is Bij de nieuwe Grundig VS-540 HiFi wordt de 'timer' ingesteld met behulp van Teletekst-pagina's. Daardoor kan een kind nu de was doen. gekomen bij de aankondiging van de betref fende uitzending, drukt u de geheugentoets in. Het gevolg is dat de recorder - die natuurlijk met een videocassette is geladen - direct be gint zichzelf te programmeren. Hij stopt de gegevens van het programma, zoals die door Teletekst worden verstrekt, in z'n geheugen en vervolgens kunt u de voordeur achter u sluiten in de wetenschap dat uw videorecorder op 'scherp' staat.. UW MONITOR WORDT INEENS EEN TELEVISIE MET TELETEKST De aanwezigheid van de Teletekst-decoder in de viedorecorder zélf, heeft echter nog een bijkomend voordeel. Als u de Grundig VS- 540 HiFi namelijk op een kleurentelevisie zonder Teletekst aansluit, kunt u via het video kanaal diezelfde kleurentelevisie of monitor ineens gebruiken voor Teletekst. En kunt u al die informatie op uw gemak doorlezen zonder een nieuw, duurder televisie-toestel te hoeven kopen. Het geheugen van deze HiFi-videorecorder is overigens groot genoeg om, als u van huis bent, maximaal 5 verschillende programma's op te nemen. En daarbij heeft u de keuze uit maar liefst 39 verschillende zenders, want zoveel kan de recorder in zijn geheugen op bergen. Kortom, een rasechte 'Brainbox', deze Grundig VS-540 HiFi! U kunt hem bewonderen op 180 stads- en streekbussen in Nederland en natuurlijk zien bij Schoemaker in de van Weedestraat.

Soester Courant | 1987 | | pagina 27