G gehannes, Behaaglijk velours in vele soorten WITTE HUIS Koude boomplantdag voor schooljeugd TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanlerfwoQt 3AGINA 10 WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES'S ONTMOETING Bij Luciënne stoffenmode in Baarn: Lucienne Stoffenmode! in Baarn wil haar cliëntèle nog voor de feestdagen een plezier doen! Geeft op alle kamgarens en wollen stoffen, katoen en mousseline (150 br.) 20% korting Voor onze velours- en geweven stoffen gelden al prijzen van 6,- p.m. dubbelbreed. Tot ziens bij Lucienne Stoffenmode Stichting brengt 150 spuiten naar ziekenhuis in Kozle Open Dag bij centrum "Mayindra' Ruim 1700 bomen en struiken geplant Weer Levende Kerststal op 't Vaarderhoogt Licht- en Krachtinstallaties voor doe-het-zclvers Nu planten voor interfleur door Arie Wandelaar Een grap. Bram, wie anders, zit met huiselijke problemen, komt daar niet uit en besluit ten einde raad een waarzegger te consul teren. Hij raadpleegt het aanbod en be geeft zich naar een koffiedik-kijker van naam en faam. Aangekomen, trek hij aan de bel van een Amsterdamse etage woning. Driehoog voor steekt de waar zegger zijn hoofd uit het raam en roept vragend naar beneden: "WIE IS DAAR?" Na enig nadenken antwoordt Bram: "Laatmaar..." Deze grap, een doordenkertje, die Ted de Braak in zijn nieuwe show veel be ter vertelt dan Arie hem schrijft, schoot in Arie's gedachten na het le zen van een bericht op kabeltelevisie en de geschreven herhaling er van in de avondkrant. Lees de korte samenvatting even mee. Soest krijgt, nadat jarenlang voor een dergelijk gebeuren de knip op een slecht gevulde gemeentelijke porte monnee is gebleven, een nieuwjaars bijeenkomst. Om te voorkomen dat de voor dit soort geëigende receptie een deceptie als uitkomst krijgt werd op voorhand besloten er een ontmoe- tingsgebeuren van te maken. Wel een met een paar duidelijke spel regels. Het Soester college van b en w treft maatregelen voor het creëren van een gezellig, misschien wel ludiek sfeertje, waartoe op donderdag 7 ja nuari a.s. vanaf 20.00 uur de zalen van het cultureel creatief centrum C-drie geopend zijn. Die avond geen opge fokt gedoe van opzitten en pootjes ge ven, want, althans zo heeft Arie het begrepen, het gaat er vooral tijdens deze ontmoetingsbijeenkomst om dat U zich thuis voelt. Burgers van Soest bouwen met hun burgemeester en wethouders een feestje, waarbij de mogelijkheid wordt geboden elkaar het een en ander toe te wensen voor het dan pas begonnen jaar. Vast en vloeibaar voedsel wordt vanwege de gemeente eenmalig gratis verstrekt, met uitzondering van alcoholische versnaperingen. Wie, al of niet met een stuk in zijn kraag het creatief cul tureel centrum C-drie wil verlaten krijgt daartoe de gelegenheid, zij 't voor eigen rekening en verantwoor ding. Arie heeft, hij schrijft het ongaarne, evenals Bram in de inleiding van dit verhaal geen, laten we zeggen weinig, vertrouwen in dè opzet van wat goed- willende lieden met dit ontmoetings- feest voor ogen staat. Nou weet hij wel dat b en w de voltallige gemeente raad gebakken zitten aan een geno men besluit waarin matiging van het alcoholgebruik met hoofdletters ge schreven staat, maar deze vorm van '"discriminatie" wijst in een richting dat men het onderste uit de kan(fles) wil hebben. Het doet, in de overigens zeer zinvolle strijd tegen alcoholmis bruik, enigszins hypocriet aan het on beperkt drinken voor eigen rekening wel toe te staan, al wijst het er wel op dat men inziet van een tijger geen ve getariër te kunnen maken. "Hoe had jij het dan gewild?", wilde Marie van Arie weten, nadat ze van zijn bezwaren had gehoord. Arie zal het haar en U vertellen. Kies uit twee mogelijkheden. De ene mogelijkheid is een geheel alcoholvrij feestje, waar bij de kurk op de fles blijft, zij 't met de aantekening dat volwassenen na het ontnemen van de moederborst daar mee extra worden gestraft. Een andere mogelijkheid is het verstrekken van twe consumptie-bonnen p.p., die men naar eigen smaak en voorkeur kan be steden, met daarbij de aantekening dat daarnaast geen enkele alcoholi sche drank binnen C-drie tegen beta ling verkrijgbaar is. Is dit en pleidooi voor het gebruik van alcohol? Geen sprake van. Arie wil al leen maar bepleiten dat er in in een sa menleving, waarin er door de overheid van de wieg tot het graf wordt betut teld, op een avond met het karakter van de 7e januari een uitzondering wordt gemaakt. Of Arie met zijn zienswijze de voorwaarden vooraf, de spelregels, veranderd krijgt? De uit komst is er een waarmee DE ONT MOETING VAN HET JAAR, wat het sukses betreft, niet zal vallen of staan. Veel belangrijker is dat U en wij, on danks een gesignaleerd schoonheids foutje (althans in de opvatting van Arie) met handen vol goede wensen ons laten zien en horen, om ter plekke nuchter en zakelijk te constateren dat C-drie voor een dergelijk gebeuren op evenementenniveau te klein is en Soest in '88 serieus werk moet gaan maken van een evenementenhal. ARIE WANDELAAR Dief steelt bijna 14.000 gulden Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een bedrag van 13.800 gulden weg te nemen bij een au tobedrijf aan de Koningsweg. De dief stal moet op klaarlichte dag hebben plaatsgevonden. Het geld werd wegge haald uit een niet afgesloten bureaulade in het kantoor van het bedrijf. Snelheidscontrole Dertien automobilisten zijn op de bon geslingerd omdat ze te hard reden op de Nieuweweg. Daar hield de politie vori ge week een snelheidscontrole. In een tijdsbestek van een uur passeer den 250 auto's. De snelste bereikte een snelheid van 72 kilometer per uur, ter wijl maar 50 kilometer is toegestaan. Precies een jaar geleden opende me vrouw Koning-Melkman haar gezelli ge stoffenzaak in de Laanstraat te Baarn. Zij wist waar ze aan begon, want al vanaf haar vroegste jeugd heeft zij te maken gehad met stoffen en textiel. Haar vader had 3 grote stof- fenkramen op de Noordermarkt in Amsterdam. Hoewel allerlei soorten stoffen ver kocht werden en worden (haar man en zoon staan nog steeds op de Noorder markt en op markten in Utrecht en Maarssen), is de familie gespecialiseerd in kamgarens, mousselines en andere wollen kwaliteitsstoffen. Velours meubelstoffen Echt uniek zijn de prachtige velours- stoffen, die direct uit Duitsland worden geïmporteerd en die slechts verkocht worden in de Luciënne stoffenzaken in Baarn en Hilversum en op genoemde kramen op de markt. De veloursstoffen waren en zijn oor spronkelijk door de fabrikant bedoeld als meubelstoffen. Hiervoor wordt het trouwens veel verkocht. Niet alleen meubels worden met deze behaaglijk aanvoelende stof bekleed, maar ook complete caravan- en bootinterieurs. Mevrouw Koning heeft zeer veel stu denten als klant. Zij hebben een krappe beurs en een zoveelste-hands bankstel, wat ze dan met de prachtige veloursstof omtoveren tot een koninklijke zithoek. Dat ze juist bij Luciënne komen is niet zo vreemd, want er zijn al van die mooie veloursstoffen in moderne tinten vanaf f6,-. Opvallend is ook dat veel buitenlandse werknemers hele rollen meenemen, wanneer zij voor een vakantie naar hun vaderland Marokko of Turkije gaan. Ook daar zit men dus letterlijk op flu weel. Ander gebruik De mooie velours-meubelstoffen ma ken de creativiteit in de mens duidelijk wakker. Ze inspireerden bijvoorbeeld een kledingatelier in Amsterdam - ge specialiseerd in grote maten - tot het maken van "koninklijke kleding" voor deze groep. Omdat deze stoffen slechts door me vrouw Koning (en familie) verkocht worden weet zij ook zeker dat, wanneer ze een jurk (zeg maar gewaad) op t.v. ziet van deze stof, deze is gemaakt van stof uit haar zaak. Ze heeft dit al enkele malen meegemaakt en keek uiteraard met groot plezier naar dit creatieve ge bruik van "haar" stoffen. Ze wijst ons ten overvloede op de ge schiktheid van de stof voor toneelkle- ding, zeker als de stukken in wat oudere tijden spelen. Huiselijk winkelen En dat allemaal gewoon naast de deur in Baarn. Het spreekwoord "wat je van ver haalt is lekker (of mooi)" gaat dus in dit geval niet op. Zeker niet als U ook nog van gezellig winkelen houdt. De koffie bij Luciënne Stoffenmode is al tijd bruin en kinderspeelgoed geeft net dat huiselijke aan de winkel waar me vrouw Koning naar streeft en wat haar wonderwel lukt. Laanstraat 102 3743 BH Baarn Telefoon 02154 -11717 Noodkreet uit Polen: 'geen verdovingen meer' Het ziekenhuis in de Poolse stad Koz le heeft een pijnlijk gebrek aan het verdovingsmiddel pavulon. Vorige week hadden de artsen nog maar de beschikking over een hoeveelheid, die net voldoende is voor vijf operaties. Ab Blokzijl van de stichting Midden- Nederland Helpt de Polen kreeg vorige week een telegram met het verzoek contact op te nemen met de Polen. Via de telefoon vernam hij de noodkreet van de Poolse geneesheren. "We kun nen alleen de uiterste spoedgevallen op de operatietafel helpen," klonk de bi zarre mededeling. Vandaag krijgt de stichting 150 spuiten met pavulon. Blokzijl zal die een dezer dagen naar het ziekenhuis in Kozle brengen, zodat de artsen voorlopig. de patiënten onder narcose kunnen bren gen. De laatste tijd was dat in het zie kenhuis, dat 400 bedden telt, nauwe lijks mogelijk door het gebrek aan het verdovingsmiddel. Pavulon kan niet zomaar worden ge kocht, omdat het onder de opiumwet valt. Dankzij een recept van een arts kon Blokzijl het middel toch bij een apotheek betrekken. Dat kostte de stichting 660 gulden. "We zitten krap bij kas, maar aan dit verzoek vanuit Po len moesten we natuurlijk voldoen," zei Blokzijl gistermorgen. Men kan de stichting Midden-Nederland Helpt de Polen financieel steunen door geld over te maken op girorekening 5480231. Aanstaande zaterdag, 12 december, wordt bij het centrum voor geestelijke bewustwording en alternatieve gene zing "Mayindra" aan de Kerkstraat een open dag gehouden. De deuren gaan om 11.00 uur open tot ca. 18.30 uur. In het centrum wordt gewerkt vanuit de Mayindra-energie. Letterlijk betekent dat: je emoties helpen overwinnen van uit de liefde. Volgens de initiatiefne mers is daarvan in de maanden van V H hotel-café restaurant Voor uw lunches vergaderingen recepties bruiloften enz. Voor uw kerstmenu kunt u bij ons informeren en reserveren. Birkstraat 138 SOEST Tel. 033-17147 Telex 79479 r voorbereiding veel te merken geweest en konden op die manier tegenvallers worden overwonnen. De open dag vormt tevens de feestelijke opening van het centrum, waar bezoe kers vrijblijvend kunnen deelnemen aan proeflessen om kennis te maken met de verschillende cursussen en cur- suleid(st)ers. De opening vindt om 11.00 uur plaats door Karei Douven, pater jezuïet, die al geruime tijd verbon den is aan het New Age-gebeuren. Tus sen 11.45 en 14.00 uur beginnen telkens (om de drie kwartier) proeflessen van achtereenvolgens Sacred Dance, Tarot, Touch for Health en metamorfose-mas sage. Om 15.00 uur is er een theecon cert door Toine Lacet, met liedjes die aansluiten bij de "nieuwe tijd". Aan het centrum is tevens een winkeltje verbonden met New Age-artikelen, zo als muziek, boeken, wierook, sfeer- en olielampjes, essentiële oliën, engeltjes, bach-remedies en kerstkaarten. Tijdesn de opening zijn er speciale aanbiedin gen en voor elke koper is er een klein presentje. De avond voor de opening (vrijdag) is er een lezing van de bekende Pieter van Dijk, over het onderwerp "Wachten op... God/jezelf e.a."; aanvang 20.00 uur. Mayindra is gevestigd in het pand aan de Kerkstraat 3-5 en telefonisch beeik- baar onder nr. 25599. Openbaar fractie-beraad D'66 De D'66-werkgroep gemeentepolitiek houdt haar laatste fractieberaad dit jaar op maandag 14 december, om 20.00 uur, in het gebouw Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg 77. Besproken wordt de agenda voor de raadsvergadering van donderdag 17 de cember. Daarbij komt o.a. aan de orde het voor stel betreffende een nieuwe overleg- en bestuursstructuur voor de sport. Iedereen die hierin geïnteresseerd is, is welkom. Wanneer iemand een bepaald punt onder de aandacht wil brengen of besproken wil hebben, graag een tele foontje vooraf naar een van de fractie leden: Adriaan Pothuizen, tel. 19628 (Soest), of Jan van Esseveld, tel. 03463-1710 (Soesterberg). Foto: Goos van der Wilt. Een dikke tachtig leerlingen van vier verschillende Soestsr basisscholen hebben vorige week in rap tempo ruim 1700 bomen en struiken geplant langs het nieuwe speelveld in de wijk Over- hees IV. Dat gebeurde onder het toe ziend ook van de medewerkers van de gemeentelijke afdeling Groen en Re creatie o.l.v. de heer P.G. Klander- mans en van Chris Uiterwijk, Soester boomplanter bij uitnemendheid. Het was immers Uiterwijk die zes jaar geleden het initiatief nam voor deze al ternatieve boomplantdag, omdat Soest al vele jaren niet meer deelneemt aan de Nationale Boomplantdag. Uiterwijk vond dat maar niks en nam zelf het heft in handen om de Soester schooljeugd actief te betrekken bij het "groen" in hun woonomgeving. Dat gaat overigens al die jaren al in perfecte samenwerking met Groen en Recreatie. Leerlingen van de" Da Costaschool, de Wiekslag, de Ludgerusschool en de Wegwijzer verzamelden zich vorige week woensdag - een van de eerste flink koude dagen van het winterseizoen - op het veld, waar ook de wethouder van Onderwijs, drs. Jan Menne, al aanwezig was om de eerste boom te planten. Hij was weliswaar niet "aan de beurt", ver telde Chris Uiterwijk zijn jeugdig ge hoor, maar hij verdiende deze eer door dat hij van tijd tot tijd aanvullende les pakketten over de natuur beschikbaar stelt. "Jullie moeten hem maar dank baar zijn," aldus Chris, waarop de kin deren de wethouder een spontaan ap plaus bezorgden - iets wat hem in zijn politieke loopbaan niet al te dikwijls overkomt. Alle 24 basisscholen van Soest hebben via Uiterwijk inmiddels een aanvullend lespakket over bomen ontvangen. 'Tegengas' De wethouder hield een kort toe spraakje, waarin hij meldde dat veel bo men het tegenwoordig moeten afleggen in de strijd om het voortbestaan tegen de zure regen, o.a. veroorzaakt door uitlaatgassen. "Jullie geven vandaag een soort tegen-gas," aldus de wethou der. Verder wekte hij de kinderen op elk een boom of struik te "adopteren", Wethouder Menne links met licht ka lend gebogen hoofd). in die zin dat ze hem van tijd tot tijd lief en vriendelijk zouden toespreken en zijn plek onthouden, zodat ze er na ver loop van jaren nog eens naar konden kijken. De kinderen beloofden dat en gingen vervolgens welgemoed aan de slag met zo'n 1735 bomen en struiken: elzen, berken, essen, liguster, gagel, kersen, eiken, vuilbomen, wilgen (in drie soor ten), gelderse roos en lijsterbes, alles geleverd door Groen en Recreatie. Het speelveld tusen Dorpsstreek en Ho ningbij wordt sinds vorige week dus aan twee kanten omlijst door jonge aan plant. Het planten nam niet veel tijd in beslag, ook al omdat de plantgaten al eniger mate waren "voorgevormd". Na afloop vertrok het gezelschap dan ook snel naar de Kinderboerderij aan het Vede- laarpad, waar ze werden onthaald op het traditionele flesje cola en een gevul de koek. Uiterwijk vertoonde daar ook een dia-serie over de Soester bossen. Zee ik ut ongderlest aal niet, we klimme weer un stukkie vaarder uut de geldzor- ge en doar bedoelt ik daan de gemeengte Soest meej. Me eige gelukkig niet. Zel- lufs de nieu wjoarsreceptie komt weer te rug. Isdaateffe waal! Aallenig vingdtut gemeengtebestuur daajje ut geejnfeesie of receptie maag neume. Ze wille niet vaanaaf hoogpolig tapijt haangdjes stoan te schudde. Ik wis niet daat we zukke sjieke vloerbedekking haadde in C-drie, moar ik ben d'r in un heule tied niet meer 'eweest, dus ik hetterniks vaan 'ezien. Zouwe d'r daan licht ok waat be tere stoeltjes in huus 'ekomme weze? Die houte rotdinge woar ik aal waat un kere op heb zitteschuve, die vaalle daan toch zeker heul uut de toon op de hoog polige investering? As 'taallemoal woar is daan goat ut dus met C-drie ook beter en daa 's daan mooi. Moar as 't noeng geejn echte nieuw- joarsreceptie maag weze, waat veurom- schrieving moe we d'r daan an geve? Daan mojje allemoal waat meejneme. As'tun bietje anloopt, kaang ut nog best un oardig naatte boel worre op 7 jaan- uoari. Moar daan hek ut wel bekeke: wullie neme ongze eige stoele meej en niks aangders. Of 't mos un stoande in- stuufweze, daanzitte we weer fout. Zo'n stoande ongtvaangst vin ik veul gezelli ger as aallemoal aachter un toafeitje zit- te. Daa's zo stief. Ajje tusse de feest- gaangers deur ken daarre daan spreek je iedereejn en je heurt nog us waat. Aalle gaas te kriege vaan B. en W. un rongdje aappelsaap of raanjoa. Wel greig iedereejn ze eige rietje meejneme, aangders looptut zo uut de haangd met de koste. A jje met un neutje op ut nieu w- joar wilprooste, daan mojje daat uut ei ge knip finaanciere en daat zaal ok wel lukke, den'k? Waangt om doar met un groat glaas vaan 't eejn of aangdere saappie stoan te klinke, daa 's ok niks. Kleine gloasies, die heffe ut maakke- lukst. Moar ut mot weer niet uutdroaie op un nieu wjoarspollenaise mettut echt- poar Scholten veurop en de gemeengte- road met gepaast gezaang d 'r aachter an. Zouwe we de haartige haappies ok zel- luf motte meejneme? Die heure vaan- doag de daag d'r ok aaltied bie. Dus ok op un nieuwjoarsdaag. Weliswoar is de haappening paas op 7 jaanuoari, moar daa's ok un daag. Un boaltje oapenote kaajje maakkeluk in jezaaksteke, moar doar bejje op hede niet meer kloar meej. Stukkies koas en plaakkies worst, 't mot ter aallemoal bie weze, aangders deug ut niet. Daat kaang nog un heul ge sleep worre. Aalle receptiegaangers met taasse vol eetwoar noar C-drie. Ajje 't ming vroagt, daan mog zeige, daat aal daat geconsumeer veur ming niet hoeft. Ik goat nooit met un lege moag op staap, waangt daan vaalle de procengte niet goed. Hannes van de Neng Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 t'h Steen hoff straat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 effiriOKV VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines "Het maken van de levende kerststal betekent ieder jaar opnieuw een geweldige uitdaging voor ons", be gint Toon van de Breemer, eigenaar van Tuin-adviescentrum 't Vaarder hoogt in Soest, tevens de grote gangma ker achter de jaarlijks terugkerende brok kerstsfeer. We starten half november al met de di verse omzettingen binnen het bedrijf die nodig zijn om de 150-200m2 stal- ruimte vrij te maken. Van de Breemer vervolgt: we nemen ons elk jaar voor zo eenvoudig mogelijk te werk te gaan, maar als we eenmaal bezig zijn gaan we ons door ons enthou siasme telkens wepr te buiten. De gegevens waar bij de Bethlehem- creatie van wordt uitgegaan zijn de be schikbare ruimte, een gigantische hoe veelheid antiek timmerhout, de beel dengroep en de beschikbare dieren. Vooral de aanwezigheid van de dieren is van doorslaggevende betekenis voor de reeds 18 jaar terugkerende unieke levende kerststal. Voor het eerst in Vaarderhoogt's kerst stalgeschiedenis maken een lama en haar plm. 4 mnd. opde veulen deel uit van de kribbeomlijsting. Verder zullen 2 schapen met een viertal pasgeboren lammeren, een ezel met een 3 mnd. oud veulen, 2 Toggenburgergeiten, een Sahnegeit en wat kleinvee de sfeervolle stal bevolkeo.Het dagelijks onderhoud en de voedering van de dieren valt niet weg te cijferen; de mensen van 't Vaar derhoogt hebben er gewoon erg veel plezier in en dan kan allles. De populariteit van de stal neemt nog steeds toe; vorig jaar kwamen er naar schatting zo'n 25 a 30 duizend mensen van de sfeer proeven. De verwachting is dat dit aantal door het groeiende schoolklassenbezoek nog zal toene men. De levende Kerststal valt te bezichtigen van 7 december tot 'Driekoningen' tij dens de openingsuren van het tuincen trum. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Er is de laatste 10 jaar een flinke keus aan tuinplanten bijgekomen, die kleur kunnen brengen in de lange saaie winterperiode. Veel tuinen zijn s"winters onaantrekkelijk en zouden met een paar van die winterkleurgewassen flink bijkomen. In de vorige aflevering vertelde ik reeds dat we de planten in kunnen delen naar hun sierwaarde. Er zijn dankbare planten met bessen ,met vrolijk gekleurde bladeren of twijgen, met opvallende bloemknoppen voor het voorjaar en zelfs met bloemen. De afgelopen keer besprak ik in het kort een aantal planten met bes sen en vrolijk gekleurde bladeren. Deze week zijn de twijgen, knoppen en bloemen aan de beurt. Twijgen: Bij de heesters met takken en twijgen, die s'winters de tuin opfleuren kunnen we zowel uitgaan van kleur als van vorm. Voor vrolijk getint hout staat de Kornoelje-familie garant; de Rode Kornoelje of Cornus alba 'Siberica' heeft fel rood hout dat mooi contrasteert met dat van de gele Kornoelje of Cornus stolonifera 'Flaviramea'. Een combinatie-aanplant van beiden zorgt de hele winter voor een mooi kleu raccent. Er zijn ook verschillende Esdoorns met mooi hout; Acer rufinerve bijvoorbeeld heeft bijzonder op vallend rood hout met blauw-grijze strepen. De boom wordt zo'n 3-5 m hoog, de twee kornoeljes 2,5 m resp. 1,5 m. Grillige groeiwijzen als die van de kronkelhazelaar, de kronkelwilg of kronkelacacia zijn altijd zeer welkom in een wintertuin; ze trekken de aandacht door hun bi zarre groeivorm, vooral als ze bedekt zijn met sneeuw of rijp. Knoppen: Er zijn een aantal planten die opvallende bloemknoppen in de herfst vormen waar ze pas het volgend voorjaar op bloeien. Juist deze gewassen zijn erg goed inzetbaar ter opluistering van de wintertuin. Een duidelijk voorbeeld van zo'n plant is 'Skimmia" Japonica 'Rubella' een wintergroene dwergheester met dikke bruinrode bloemknoppluimen die vanaf september tot aan de bloei in april-mei de plant sieren. Enigszins vergelijkbaar zijn de vlakke eveneens bruin rode bloemknopschermen van Viburnum tinus ,een wintergroene sneeuwbal die in ons land alleen op goed beschutte plaatsen de winter overleeft. Een flink aantal bloemknopdragers komt voort uit de Pieris- of Rotsheidefamilie. De planten dragen massa's kleine bloemknopjes in aartjes die qua kleur en vorm per va riëteit verschillen. In het oog springende kweekvor- men zijn 'Debutante', 'Cupido' en 'Purity'. Bloemen: Ondanks sneeuw, kou en ijs, zijn er toch een beperkt aantal gewassen die in de winterperiode hun bloemen ontvouwen. DeToverhazelaaris hier een be kend voorbeeld van; Hamamelis, zoals de plant offi cieel heet is in tal van tinten verkrijgbaar van bleekgeel tot bruinrood en bloeit vanaf december tot in maart afhankelijk van de kweekvorm. De Winteijasmijn of Jasminum nudiflorum is een leiplant die nu al bloeit en tot februari-maart bij niet te koud weer doorgaat. De bloempjes zijn heldergeel en lijken op kleine trom petjes. In februari komen plotseling een groot aantal flinke struiken van de mannelijke Kornoelje ofwel Cornus mas uit de anonimiteit waarin ze zich de rest van het jaar bevinden. De planten zijn dan namelijk overdekt met duizenden kleine gele bolletjes en trek ken dan behoorlijk aandacht. Rond dezelfde tijd ope nen zich de geurige bloempjes van het peperboompje, rose of rose-rood al naar gelang het ras. Ik mag zeker niet besluiten voordat ik de winterbloeiende heide vermeld heb ofwel Erica carnea. Een groot aantal ras sen zorgt voor een verscheidenheid in bloemkleur en bloeitijd gedurende de lange winterperiode. Voor meer informatie omtrent kleurmakers voor de winter tuin kunnnen we altijd terecht bij de verkopers/advi seurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11